PARADE Kleinzoon I Churchill ook in de Vliegveld van Geilenkirchen basis geleide projeetielen 31h°lo rente AMRO BANK Bonn bereid tot overleg met Oost-Berlijn Bezet NOURILAX Hartkleppen van doden vaak nog bruikbaar Europese commissies willen herstel democratie FINANCIËLE STEUN INGEHOUDEN UITRUSTEN OP DAK VAN JEEP dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) Boeken over Israels moeilijkheden Over de grenzen MAAN IS VAN BASALT Geen problemen tussen Rusland en Turkije Misschien gratie voor Soebandrio D ADVIES TOEPASSING HULP Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris rekening voor u klaar. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Kiesingcr antivoordt Stoph PUBLICEREN ONTMOETING NAAM CORRESPONDENT Toch netjes7 het Vaticaan binnen D' ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 FORSE DRUK OP GRIEKENLAND AmwmumuwwuswMWiiW* BRUSSEL Twee commissies van het Europese par lement hebben gisteren unaniem aangedrongen op her stel van de democratie in Griekenland. Aan het slot van een tweedaagse bijeenkomst hebben zij een gezamenlijk com muniqué uitgevaardigd, waarin zij hun solidariteit betuigen met oud-premier Kanellopoelos „die met edele moed in een openlijke verklaring" de terugkeer van de democratie in Griekenland heeft verlangd. ADVERTENTIE VIEUX De Zachte Hollandse KONJAK WASHINGTON -- Chemische analy se van de monsters die de Surveyor- 5 van het maanoppervlak heeft geno men wijzen uit dat de maan waar schijnlijk voor een groot deel bestaat uit basalt zoals dat ongeveer op de aarde voorkomt. De twee commissies, de politieke com missie en de commissie voor de asso ciaties van Griekenland met de EEG, dienen het Europese parlement van ad vies. De politieke commissie heeft ver gaderd onder voorzitterschap van de Italiaan Mario Scelba (chr. democraat), de commissie voor de associatie onder de Nederlander Schuyt. De commissie voor de associatie vraagt herstel van de normale parle mentaire democratie in Griekenland. „Daardoor alleen kan de verdere ont wikkeling en de toepassing van de re gels betreffende de associatie van de zes EEG-landen en Griekenland moge lijk worden". De commissie stelde zich achter de donderdag door de executieve van de EEG genomen beslissing, het Griekse verzoek om een lening van 36 miljoen gulden voor de aanleg van een weg op Kreta, af te wijzen. Zij ondersteunden ook een advies van de executieve, de Europese investerings bank opdracht te geven verder finan ciële hulp aan Griekenland te staken. De commissie vervolgt dat zij „con crete initiatieven" zal nemen om het herstel van de parlementaire democra tie te bevorderen en zal verzoeken de Griekse kwestie op de agenda te plaat sen van de algemene zitting van het Europese parlement die op 27 novem ber begint. Deze zitting zal worden bijgewoond door de ministerraad van de EEG. De ministers zullen aan de besprekin gen deelnemen. MOSKOU In het Turks-Russische communiqué, dat is uitgegeven na het bezoek van premier Demirel van Tur kije aan de Sovjet-Unie, wordt gezegd dat er tusen de twee landen geen pro blemen bestaan die tot botsingen kun nen leiden. Men is blij met de ont wikkeling van betrekkingen van goede nabuurschap. Over het Midden-Oosten wordt ge zegd, dat de huidige toestand niet blij vend mag zijn. De Israëlische troepen moeten onverwijld de veroverde ge bieden verlaten. De toestand in Viët- nam wordt een gevaar voor de wereld vrede geacht. Het Viëtnamese volk moet, in overeenstemming met de Ge- neefse akkoorden, vrij zijn toekomst kunnen bepalen. Het probleem-Cyprus moet op vreed zame wijze worden opgelost. In Euro pa moet een sfeer van vertrouwen wor den geschapen. Tenslotte spreken de twee landen zich uit voor het verdrag tegen verdere verspreiding van kern wapens. De liefde van GEORGE ADAMSON voor leeuwen gaat ver: zo ver, dat hij naar Kenia is getogen om daar in de wil dernis van het Nationale Park dicht bij zijn vrienden te toeven. Hij is de eige naar van drie leeuwen, vier leeuwinnen en twee welpen, die in het park leven; een van de leeuwinnen heeft als „EIsa" in de film „Bom Free" al lauweren ge oogst. Hier Adamson in het Nationale Park Meroe met een van de leeuwen, die ligplaats heeft gekozen op het dak van zijn jeep. BONN Nadat de Britse lucht macht de basis Geilenkirchen in het Rijnland nabij de Limburgse grens ont ruimd heeft zal deze door de Westduit- se luchtmacht worden overgenomen, die er geleide raketten zal stationeren. Het Duitse personeel heeft voor de bediening van deze wapens een volle dige opleiding in de Verenigde Staten ontvangen. Het is op het ogenblik el ders in de Bondsrepubliek gelegerd. De Westduitse eenheden staan onder het opperbevel van de NAVO en het ligt voor de hand, dat de basis Geilen kirchen vooral bedoeld is als verdedi ging van net NAVO-hoofdkwartier van Afcent in Brunssum. De geleide raketten zullen in de loop van het volgend jaar naar Geilenkir chen komen, zo is gisteren door wel ingelichte kringen In Bonn gezegd. ADVERTENTIE Salarisverhoging.. BONN Bondskanselier Kiesinger heeft gisteren in een brief aan de Oost- duitse minister-president Stoph gezegd, dat hij bereid is tot besprekingen niet Oost-Berlijn en daarvoor de staatsse cretaris van de kanselarij, Werner Knieper ter beschikking stelt. Kiesin ger antwoordde hiermee op een brief van Stoph, die tot tweemaal toe een bespreking op het hoogste niveau had voorgesteld om tot normalisering van de wederzijdse betrekkingen te komen. Volgens de bondskanselier is de re gering bereid in het belang van alle Duitsers, maar ook ten behoeve van ontspanning en vrede te praten over de voorstellen, die hij in juni van dit jaar deed en die betrekking hadden op het verlichten van de ongemakken der scheiding. Kiesinger deed een beroep op de Oostduitse premier de briefwisseling in Oost-Duitsland te publiceren. De zaken waarover wij spreken gaan alle Duit sers aan. De Duitse natie is politiek mondig. Zij moet zich zelf een oordeel over onze standpunten kunnen vormen, aldus de bondskanselier. Hij merkte op, dat het recht van zelf beschikking een internationaal onbe streden feit is en dat de dag zal komen, dat dit recht ook het Duitse volk niet meer ontzegd kan worden. De plaats van ontmoeting kan vol gens Kiesinger Bonn of Berlijn zijn. Het gesprek tussen de Bondsrepu bliek en Oost-Duitsland kwam op 10 mei op gang door een schrijven van DDR-premier Stoph aan Kiesinger. Voor het eerst werd toen een officieel Oost- duits stuk over de wederzijdse verhou dingen niet door Bonn geweigerd. Stoph stelde daarin o.a. een ontmoeting met Kiesinger voor om in Oost-Berlijn of in Bonn te spreken over het aanknopen van normale betrekkingen er; over een erkenning van de thans in Europa be staande grenzen, in het bijzonder die tussen Oost-Duitsland en de Bondsrepu bliek. In zijn antwoord drong Kiesinger erop aan gevolmachtigden te benoemen om te spreken over verlichting van bepaal de faciliteiten ten behoeve van de bur gers van beide delen. Op 18 september herhaalde de Oostduitse premier even wel zijn voorstel, dat hij vergezeld deed gaan van een ontwerp-verdrag inzake de normalisering van de wederzijdse be trekkingen. Politieke waarnemers zagen in de tweede brief van Stoph een ver scherping van de Oostduitse eisen. NEW YORK De voormalige Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, Subandrio, die ter dood veroor deeld is wegens zijn aandeel in de mis lukte staatsgreep van 1965. krijgt mis schien gratie. Dit heeft zijn opvolger Adam Malik vandaag verklaard in New York, waar hij de 22e zitting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties bij woont. De vraag naar het lot van Su bandrio werd hem voorgelegd in het licht van de terechtstelling van drie an deren, die in verband met de coup wer den veroordeeld. „Misschien zal hij gratie krijgen van de president", zei Malik, die er op wees dat Subandrio vorige week toestem ming kreeg voor gesprekken onder vier ogen met een Aziatische en een Euro pese journalist. KIESINGER overleg LONDEN Er is kans dat een i nieuwe Winston Churchill binnen acht weken zijn intrede in de Brit- se politiek doet. De 27-jarige Win- g ston Spencer Churchill, kleinzoon van Sir Winston heeft een eerste stap gedaan in het voetspoor van zijn beroemde voorvaders. In Gor ton, een voorstad van Manchester, heeft de conservatieve partij hem als kandidaat voor het Lagerhuis geaccepteerd. Het is echter zeer de vraag of de kiezers zich door de afkomst van de nieuwe kandidaat zullen laten impo neren. Gorton is niet alleen een tra ditioneel Labour-bolwerk, maar was voorheen bovendien het district van wijlen Conny Ziliacus, die zo links was, dat hij naar veler inzicht eigen lijk niet eens in de Labourpartij thuishoorde. Ziliacus won de vorige verkiezingen met een meerderheid van 8.300 stemmen. Ervaringen uit het verleden zou den er bovendien op kunnen wijzen dat een beroemde naam in Enge land niet zoveel uitmaakt. Zo ver loor Winston Churchill in 1945 de verkiezingen ondanks zijn geweldige successen als aanvoerder van het oorlogskabinet. De jonge Churchill is zich daarvan bewust en heeft tot nu toe de verlei ding kunnen weerstaan om munt te slaan uit zijn afkomst Wel kan hij er op rekenen dat zijn naam hem een groot televisiepubliek zal bezor gen en veel belangstelling op bijeen komsten. Voeg daarbij .zijn rede naarsgaven en het dieptepunt in de populariteit van de regering-Wilson, dan zou hij misschien in Gorton toch een goede kans kunnen maken. In 1900 begon de toen 26-jarige Winston Churchill zijn politieke loopbaan als Lagerhuisafgevaardigde voor het district Oldham, eveneens in de buurt van Manchester. Ook in die tijd had de naam al een bekende klank; de vader van Winston, Lord Randolph Churchill, was een van de steunpilaren van de Conservatieve partij geweest. Evenals zijn groot vader heeft ook de jonge Churchill zich als schrijver en oorlogscorre spondent verdienstelijk gemaakt, o.a. tijdens de recente zesdaagse oorlog in het Midden-Oosten. VATICAANSTAD Een jonge vrouw in minirok wilde vanochtend in Vaticaanstad de openingsplechtigheid van de bisschoppensynode bijwonen, maar de Zwitserse garde liet haar niet toe. De vrouw herinnerde zich echter dat zij een brede zoom in haar rok had. Voor de ogen van de garde haalde zij de rijgdraad eruit, waarna zij waardig werd bevonden de kerk te betreden. LONDEN Wethouder Gilbert Sa muel Inglefield. de 58-jarige directeur van een groep onderhoudsbedrijven, is gisteren gekozen tot Lord Mayor (bur gemeester) van Londen. Hij volgt Sir Robert Bellinger op 11 november op als 640ste burgemeester van de stad. De zesdaagse oorlog tussen Israël en de Arabische landen heeft vele pennen in beweging gebracht. Een groot aan tal boeken en boekjes is over deze schokkende gebeurtenis in korte tijd van de persen gerold. Sommige over lappen elkaar, andere betekenen een bijdrage tot een goede meningsvor ming over het Israëlisch-Arabisch conflict. Voor vier goede boeken over dit onderwerp willen we hier de aan dacht vragen. Daar is allereerst de vierde geheel bijgewerkte druk van het werk van dr. M. A. Beek „Israël" dat in de se rie „Land-volk-cultuur" bij de uitgeve rij Het Wereldvenster is verschenen. Dit voor velen al bekende boek ver schaft de lezer een onmisbare achter grond. waartegen hij de recente ont wikkelingen beter zal kunnen beoorde len. Historische aspecten, maatschap- pijvórm, godsdienstige geschillen en politieke conflictstof zijn hier objectief en overzichtelijk bijeen gebracht. Fo to's, kaartjes en statistiekjes onder steunen de tekst op functionele wijze. (Prijs f 17,50) Drs. H. van Praag, voorzitter van de Anne Frank Stichting, ontvouwt in zijn boekje „Israël en de Arabieren" zijn standpunt over de ernstige moei lijkheden in het Midden-Oosten. Het is een zeer informatief en deskundig ge steld geschriftje, waarin niet wordt voorbijgegaan aan de fouten Öie Israël in zijn houding ten opzichte van de Arabieren heeft gemaakt. Maar on danks de tekortkomingen aan beide zij den slaat de balans door ten gunste van het joodse volk, omdat de Arabie ren niet bereid zijn de wortel van het conflict te verdelgen, namelijk de wei gering der Arabische staten om Israël te erkennen, aldu^ de auteur. Het boek je is bij de Arbeiderspers verschenen in de serie smaldeeltjes „Open Brief" (Prijs f 2,90). „Israël in het geweer" vinden we een fijne pocket, waarin kort en zake lijk het gehele verloop van de zesdaagse oorlog uit de doeken wort gedaan. Een goede selectie uit bekende en minder bekende fofoto's uit die spannende juni dagen verschaffen de lezer 'n indringen beeld van de hevige strijd. Behal ve een beschrijving van de gevechts handelingen en de politieke achtergron den geven de auteurs Jan P. de Graaf en Robbert Keegel een interessante schets van de golf van emoties, die in Nederland los barstte toen de eerste be richten over het uitbreken van de oor log bekend werden (uitgeverij Het Pa rool, prijs f 10, De Amerikaanse journalist Wil liam Stevenson geeft een ooggetui- geverslag van de strijd in het Midden- Oosten in het boek „Israël met de rug tegen de muur", waarin ook weer de zesdaagse oorlog van dag tot dag wordt „gevolgd". Het is een aantrekke lijk boek met êen boeiende tekst en aangrijpende foto's. Nieuwe feiten en feitjes draagt hij aan; een zuiverder beeld van de gebeurtenissen tijdens Israëls „zegetocht" wordt hierdoor ver kregen. De bekende schrijver Leon Uris heeft aan het betoog van Steven son een hoofdstuk toegevoegd. (Uitge verij Hollandia te Baarn. prijs f 6.90). Israëli maken aanstalten voor een lang verblijf op de westelijke oever van de Jordaan, misschien wel voor altijd. In Gaza en de zuidgrens van Syrië zullen zij beslist niet weg gaan. Officieel is men huiverig dit te zeg gen. De regering betoogt dat nog geen politiek voor de westelijke oever is uitgestippeld, maar intussen is reeds meer dan 33 miljoen dollar voor het ge bied uitgetrokken. Een groot irrigatieprogramma is ter hand genomen. Israëlische banken ver strekken leningen aan plaatselijke auto riteiten en boeren. De salarissen van de plaatselijke ambtenaren zijn verdubbeld tot 45 dol lar per maand. Zeker 10.000 Arabieren werken voor de Israëlische autoritei- teiten. Ontwikkelingsprogramma's zijn ter hand genomen om de werkloosheid te bestrijden. Dit is niet alleen mens- lievenheid, want militair is de nieuwe MOSJE DAJAN blijven? grens met Jordanië, welke drie kwart korter is dan de oude, een geweldige aanwinst. Jeruzalem is niet langer kwetsbaar bij een Jordaanse aanval en het recht trekken van de Jordaanse grens bete kent dat het gevaar weggenomen is, dat bij een Arabische aanval op de smalle kuststrook het land in tweeën gesneden zou worden. „Onze kibboetsim zijn voor het eerst in 19 jaar veilig. Jeruzalem is herenigd en buiten gevaar", zo merkte een func tionaris op die in nauw contact met de regering staat. De minister van Defensie, generaal Mosje Dajan heeft er over gesproken van de Westelijke oever een gedemili tariseerde zone te maken, maar de sug gestie heeft weinig officiële steun ge kregen. De meeste burgerlijke leiders wer ken met Israel samen. De sluwe burge meester van Hebron, Sjeik Ali Ja'abri, die minister in verscheidene Jordaanse kabinetten is geweest, is door Amman uitgemaakt voor een „collaborateur". ie opruiende oproepen uit de Jor daanse hoofdstad hebben weinig weerklank gevonden op de westelijke oever. Het gewapende verzet heeft niet veel te betekenen en waar het de kop opsteekt wordt het hard aangepakt. Het zijn dan meest met opzet over gesmok kelde infiltranten, die onrust zaaien.'* Amman smokkelt geld over de Jor daan om het verzet te financieren. Is raël is niet erg beducht voor de drei ging van binnenlands verzet, maar zorgt er wel voor dat Jordaniërs van wie verwacht kan worden dat ze moei lijkheden zullen veroorzaken niet terug keren. Ter bestrijding van de gehei me be talingen uit Amman, overwegen de Is raeli het Israëlische Pond het enige wettige betaalmiddel op de westelijke oever te maken, om o.a. ook -de lera ren en andere opstandige elementen op de knieën te brengen. Ofschoon het bezette gebied een zware belasting voor de Israëlische economie betekent, ver wachten de Israëli toch blijkbaar, dat het geld dat ze er in stoppen een goe de belegging is. Van de 235.000 vluchtelingen is slechts een beperkt aantal mogen terugkeren. Weinig van de vluchtelingen van de oorlog uit 1948 zijn uit Jordanië toegela ten. hetgeen er op wijst dat Israël slechts Arabieren op de westelijke oever wil die voor hun eigen onder houd kunnen zorgen om een verdere belasting van de economie te vermij den. JJoe langer Jordanië treuzelt met Is raël over een vredesverdrag te spreken, hoe steviger de Israëlische greep op het gebied zal worden. ,.De Westelijke oever is altijd moeilijk voor Hoessein geweest", zei een regerings functionaris. „Deze mensen hebben meer met ons gemeen dan met de be- doeinen van Hoessein". Aan de andere kant. vormen al de Arabieren, die men niet altijd tweede rangs burgers kan laten, door uhn num- merieke meerderheid een grote drei ging, omdat de Israëli maar langzaam in getal stijgen. Een soort koloniale status zal een grote belasting gaan vor men voor de Israëlische economie, om dat dan altijd een militaire macht bij de hand moet worden gehouden. Kenne lijk speculeren de Arabieren hierop. ADVERTENTIE werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen LOS ANGELES In de toekomst zullen hartspecialisten wellicht het gebruik van kunstmatige hartkleppen vervangen door dat van kleppen van overleden mensen of dieren. Deze voorspelling is afkomstig van dr. B. G. Barrat-Boyes uit Auckland, Nieuw- Zeeland. De chirurg verklaarde op een congres voor hartspecialisten dat h(j de laatste vijf jaar by 500 patiënten hartkleppen van doden heeft getransplanteerd. „De resultaten waren verrassend goed", zei hy.

De Vallei | 1967 | | pagina 5