I aat de fabrikant uw klachten weten Brand onder schot ERNSTIGE ZORGEN OM DE RINNENSTEDEN TWIJFELS OVER EIGEN RISICO VOOR FONDSPATIËNTEN MODENIEUWS UIT AMSTERDAM In papier „verpakt" TSJECHEN DRINKEN MEESTE BIER Vereniging Nederlands fabrikaat UITSTAPJE NAAR DE ZUIDPOOL THEEDOEK???? Wasserette „ingenieus' vernield Heil onderscheiden Leefbaarheid in het geding DE DOEK DIE DIRECT DROOGT Gebrek aan contact tussen ouders en kinderen aarwei aan de kuitlaars Hoedje van witte velours Kostenprobleem bij medische behandeling Stimulans Niet voorbij Jeugd Centraal Knelpunten Crisis BEREIDHEID ENIGE MANIER TWIJFEL NIHIL KRITISCHE HUISVROUW KAN INDUSTRIE STIMULEREN ADVERTENTIE DEN HAAG „Koop Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar". Dat was een kreet in de vooroorlogse crisisjaren. „Koop Nederlands merk, dan blijven wij sterk", was er nog zo een. Die kreten zijn uit de tijd. vindt mejuffrouw E. M. Veldheer. Zij is adjunct-directeur van de Vereniging Nederlands Fa brikaat. In haar Haagse kantoor zegt zij: „We zijn lid van de Europese Eco nomische Gemeenschap en dan kun je niet meer alleen het kopen van Neder landse waar aanprijzen. Het is onvermijdelijk dat we ook buitenlandse pro- dukten kopen. Alle Europese landen moeten expor teren om in leven te blijven, net als Nederland, en daarom is de manier van werken van onze vereniging met de tijd meegegroeid". En verder: „Voorlichting over onze industrie is nu onze methode. We pro beren een gunstig klimaat te kweken voor de industrie en binnen en buiten onze grenzen de Nederlandse produk- ten bekend te maken". ..De belangstelling voor de Vereni ging Nederlands Fabrikaat, de VNF, is groter naarmate de omstandigheden moeilijker zijn", zegt juffrouw Veld heer. „De tijdelijke recessie stimuleert nu bijvoorbeeld dat bepaalde groepen fabrikanten het publiek weer meer wil len benaderen, ook via ons. Ongeveer een derde deel van de beroepsbevolking werkt in de industrie en zo tussen de veertig en vijftig procent van het natio nale inkomen wordt door de industrie verdiend". „Als vrouw interesseren mij vooral je menselijke achtergronden van al de- te ontwikkelingen", zegt juffrouw Veld heer die al sinds 1946 bij Nederlands Fabrikaat betrokken is. „Door een kri- ische consument te zijn kunnen wij te genwoordig onze industrie helpen. Dat »eldt speciaal voor de huisvrouw, bij de lankoop van industrieprodukten op ve- erlei gebied nog altijd het meest be trokken. Hoe die huisvrouw als kritisch koopster en gebruikster de nationale in dustrie kan stimuleren?" „Zij kan tegenwoordig, bijvoorbeeld via de vrouwenorganisaties, mee advi seren bij de vervolmaking van het in- lustriële produkt of meepraten bij de ontwikkeling daarvan. Op die manier -.ijn al goede resultaten bereikt bij de mtwikkeling van keukeninrichtingen en verpakkingen. Heel belangrijk is ook dat zij haar dachten over bepaalde produkten aan ie fabrikant laat weten. Dat kan via ;en vrouwenorganisatie, via de detail- ïandel, via ons of rechtstreeks bij de oroducent. Immers door grotere vrij handel is er een grotere internationale concurrentie. Voor onze industrie wordt het daardoor steeds belangrijker kwaliteitsprodukten te leveren. En door een heel kritische koper en verbruiker te zijn, helpt de huisvrouw jij het tot stand komen van kwaliteits- irtikelen. In bijna alle landen van de SEG worden nieuwe produkten op de jinnenlandse markt getest. In eigen and kan men immers betere service verlenen. Kritisch beoordelen wat men coopt en als er klachten zijn die bij de 'abrikant laten belanden, is een heel >rote steun bij verbetering van de cwaliteit". „Kreten als Koop uitsluitend Neder landse waar zijn niet logisch meer in deze tijd van vrijhandel", meent de ad junct directeur van VNF. „Maar de Ne derlandse consument moet een produkt uit eigen land ook niet ongemotiveerd voorbij lopen. Als een Nederlands arti kel even goed en even goedkoop is als een buitenlands, lijkt het me vanzelf sprekend er de voorkeur aan te blij ven geven. „Juist in verband met al die mense lijke achtergronden is voorlichting van de jeugd zo belangrijk", meent juffrouw Veldheer die al vele jaren hoofd is van de onderwijsafdeling van de VNF. „De jongeren van nu vinden later voor een groot deel een plaats in de industrie of krijgen in hun werkkring met de indus trie te maken. Vijf reizende tentoonstel lingen hebben wij nu voor ons werk bij het onderwijs. Aan elke tentoonstelling is een vaste leerkracht van VNF ver bonden. Van veranderingen in de ont wikkeling houdt de industrie deze leer krachten steeds op de hoogte". „Aan de hand van een uitgebeeld fa- bdcage-proces worden op die tentoon stellingen lessen gegeven", vertelt juf- fourw Velheer. „Alle soorten scholen, vanaf de hoogste klas van de lagere school, bezoeken deze reizende tentoon stellingen. Het onderwijs vindt dit een grote hulp, want de leerboeken zijn op die gebied nog lang niet zo bij. Leerlin- LONDEN (Keuter). Peter Scott, zoon van de Engelse poolvorser Robert Scott, gaat toeristische uitstapjes lei den naar de Zuidpool, waar zijn be roemde vader 55 jaar geleden de dood vond. De 58-jarige Scott jr. vertrekt op 30 januari volgend jaar met zijn gezel schap uit Engeland naar Chili. Van daaruit vaart de groep met een Chi- leens schip, de Navarino, naar de Zuid pool. De reis, die vijf weken zal duren, kost iedere deelnemer ongeveer een ton. Vorige week had ook de Engelse luchtvaartmaatschappij BOAC aange kondigd dat ze komend voorjaar reizen naar de Zuidpool wil organiseren van Auckland, Nieuw-Zeeland, uit. Wie boekt voor de reizen van BOAC vaart met een Deens schip, de Magga Dan, naar de plaats van bestemming. gen van een technische school krijgen tijdens deze lessen weer heel andere dingen te horen dan bijvoorbeeld meis jes van een nijverheidsschool. De jonge toekomstige huisvrouwen, die dat on derwijs volgen, brengen wij meestal bij hoe belangrijk het is een produkt goed te gebruiken en te onderhouden". „Voor de vreemdste vragen komen wij hier te staan", vertelt juffrouw Veldheer, „ook uit het buitenland.'Van een pas getrouwd vrouwtje uit Enge land kregen wij een klacht over een taartschep, die zij als huwelijkscadeau had gekregen. Het heft van Delfts blauw brak al bij het aansnijden van de bruidstaart. Ondanks dat Delfts blauw bleek de schep echter niet in ons land gemaakt te zijn. Een Nederlandse fa brikant stuurde haar echter toch een nieuwe, soortgelijke schep, om de repu tatie van onze industrie hoog te hou den". „Wij proberen alle vragers altijd te helpen", zegt juffrouw Veldheer. „Maar als je wordt opgebeld met de vraag: Kunt u me alles over zigeuners vertellen, kijk je op een bureau van Nederlands Fabrikaat toch wel even vreemd. Je merkt hier steeds weer dat er tegenwoordig zoveel voorlichting is, dat velen niet meer weten waar ze voor een bepaalde voorlichting terecht moeten. Dan helpt geen enkele voor lichting meer! Als voorlichtster denk ik daarom dik wijls wat zou het nuttig zijn als er een centraal bureau kwam dat zich uitslui tend bezig hield met inlichtingen ge ven over waar men bepaalde voorlich ting kan krijgen. Ik weet zeker dat dit voor de huisvrouw mede een grote uit komst zou zijn". Deze jongedame toont hier geen nieuw James Bond-wapen, maar een brand- bluspistool, dat voor het eerst op de automobieltentoonstelling te Frankfort te zien was. De prijs van het „wapen" bedraagt 54 gulden; een nieuwe vulling kost zestien gulden. DEN HAAG De gestegen welvaart heeft in het bijzonder ten aanzien van het leefmilieu geleid tot een stootsge wijs opvoeren van eisen. Vooral de laatste jaren is dit duidelijk tot uiting gekomen. De overheid is met haar in vesteringen in de infrastructuur daar bij niet in de pas kunnen blijven, zulks niet alleen omdat de noodzakelijke tijd van voorbereiding en uitvoering daarvoor te lang is, maar vooral om dat het teruglopen van de besparingen tot een tekort aan kapitaalmiddelen leidde. Het is dan ook van groot be lang dat de mogelijkheden worden be studeerd, om de besparingen op hoger peil te brengen. Dit zegt het zojuist verschenen jaar verslag over 1966 van de Rijksplanolo gische dienst, waaraan ook het volgen de is ontleend. Een der ernstigste knelpunten bij de huidige stedebouwkundige ontwikkeling ligt in de binnensteden. Voor het le vend houden daarvan zullen stadsre constructie en sanering moeten samen gaan met ingrijpende verkeers- en ver voersvoorzieningen. Op dit gebied is de achterstand bij het tempo van de motorisering zelfs nog groter dan bij het wegennet buiten de bebouwde kom. Met de kostbare werken voor het aan passen van de stadscentra is nog nau welijks een' begin gemaafit. Bovendien vergen deze werken een lange tijd van voorbereiding en uitvoering. Het is daarom te betreuren, dat de automati sche koppeling tussen het toenemen van de behoefte aan investeringen en het beschikbaar komen van middelen daarvoor - zoals het rijkswegenfonds die biedt voor het grote wegennet - bij de voorzieningen binnen de steden ont breekt. De crisis waarin de binnensteden verkeren gaat een bedreiging vormen voor de kapitalen die het onroerend goed hier vertegenwoordigt. De tweede nota over de ruimtelijke ordening geeft als een van de mogelijkheden aan te onderzoeken, of de kosten van het le vend houden van de stadscentra niet althans ten dele ten laste van dit on roerend goed gebracht zouden kunnen worden. Hiervoor is temeer reden, om dat juist bij het gebouwde onroerend goed in veel gevallen een discongruen tie is opgetreden tussen de prijsontwik keling en de fiscale druk. Over het ge heel genomen is de druk van de grond belasting daardoor relatief verminderd. DDD DDIS ALMELO WOLVERHAMPTON (Engeland). Te wolverhampton hebben vandalen zich van een volkomen nieuwe metho de bediend om een nieuwe kostbare wasserette te vernielen. Zij wierpen daartoe met een vette substantie gevulde dameskousen in de machines. De klanten verloren hier door wasgoederen ter waarde van 8000 gulaen. Een van de directeuren van de fa briek, die de wasautomaten ter waarde van 100.000 gulden had geleverd, zei: „Dit is een zeer ingenieuze methode. Iemand met een grote kennis van het wasserijbedrijf moet er de hand in heb ben gehad". KIEL De Westduitse president Lübke heeft de 66-jarige dr. Rudolf Heli, uitvinder van een toestel voor draadloze telecommunicatie (de Hell- schreiber), onderscheiden met het grootkruis van verdienste. Dr. Heil ontwierp het apparaat in 1929, toen hij 28 jaar oud was. CARDIFF (Wales) Een inspectri- ce van het onderwijs in Wales, Margot Woodward heeft bekend gemaakt, dat sommige kinderen, die op hun vijfde jaar voor het eerst naar school gaan, nog praktisch niet kunnen praten. Margot Woodward zei dat de kinde ren uit gezinnen komen waar nauwe lijks met elkaar wordt gesproken. Het enige wat ze van hun ouders te horen krijgen is geschreeuw of gecomman- deer. Miss Woodward zei in haar toe spraak tot het nationale genootschap voor de onderwijsinspectie, dat deze kinderen gedurende hun hele schoolop leiding grondig geholpen dienden te worden met hun taal. Zij moeten aan gemoedigd worden te praten. ÜffiiHiliï» - - Papieren dameskleding is op het ogenblik de grote rage in Japan. Op de foto een van Japans bekendste ontwerpsters, Fumi Hayashi, in een van haar papie ren creaties. LONDEN De wereld zwemt op het ogenblik in meer bier dan ooit in de 8000-jarige geschiedenis van dit vocht het geval is geweest. De brouwersbond heeft haar cijfers voor 1966 verzameld en bevonden, dat een nieuwe nog nooit bereikte record- hoeveelheid van elfeneenhalf miljard gallons (een gallon is 4.5 liter) is op gedronken. De Tsjechen, wier stad Pilsen de naam heeft gegeven aan een populaire biersoort, schijnen de grootste dorst van allen te hebben gehad. Zij sloegen 413 miljoen gallons of 29 gallons per hoofd achterover. Zij werden op korte afstand gevolgd door de Westduitsers met gemiddeld 27,7 gallons. Vervolgens kwamen de Belgen met 25,7, Nieuw-Zeeland met 25, Australië met 24 en Oostenrijk met 21.7 gallons. De Zuidamerikanen zijn geen traditi onele bierdrinkers en de Italianen ge ven de voorkeur aan wijn. Het bier drinken is naar Europa overgewaaid uit Egypte, waar volgens nog voorhanden gegevens in het jaar 6.000 voor Christus reeds een soort brouwsel werd vervaardigd. Het kan waar zijn en niet waar zijn, maar een legende wil, dat de Pilgrim Fathers te Plymouth in Massachusetts zijn geland in plaats van verder zuid waarts naar een herbergzamer kli maat te varen, omdat de „Mayflower" geen bier meer had. BONN Het Duitse leger heeft de halflange kuitlaars (de z.g. „Klobelbe- cher") afgeschaft als verplichte dracht. Dit is in Bonn meegedeeld. De laars was tot nu toe een traditioneel onder deel van de standaard-uniform. Er is een nieuwe uniform ingevoerd voor minder zware dienst, bestaande uit kwartiermuts, lange broek en mo lières. Stalen helm en zware koppel en laarzen hoeven niet meer gedragen. Bovendien kunnen onderofficieren en officieren boven de rang van sergeant majoor in het vervolg tussen 15 april en 31 oktober een witlinnen uniformjasje dragen, mits ze het zelf aanschaffen. Dit is echter aan een beperking onder hevig: in oorlogstijd mogen de witte jasjes niet in de nabijheid van het front worden gedragen. De vernieuwingen zijn vervat in een nieuw boekwerk van 250 pagina's over uniformreglementen voor de Westduit se militair. Een hoedje van witte velours uit Parijs. Het is een ontwerp uit de collectie van Dior. Moet Nederland een eigen risico voor de miljoenen ziekenfondspatiënten in voeren of niet? Dat is één van de vragen waarover de Ziekenfondsraad en de Centrale Raad voor de Volksgezondheid advies moeten uitbrengen aan staats secretaris dr. Kruisinga. De studie daarover zal nog wel een half jaar duren. Toch is het nu al zo goed als zeker, dat er op dit punt geen eenstemmig ad vies staat te wachten, althans niet van de Ziekenfondsraad. Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal in dat geval het beslissende woord moeten spreken. Als Nederland de nieuwe mogelijkhe den van de geneeskunde wil toepassen, gaat dat meer geld kosten. De vraag is dat op te brengen, is niet reëel. Op ander gebied (luxe) geeft de bevolking veel meer geld uit. Wie werkelijk zou moeten kiezen, zou het niet moeilijk hebben. Gezondheid is nog altijd het hoogste goed. De kern van het vraagstuk laat zich in een paar punten samenvatten. Moesten de kosten van onze gezond heidszorg wel zo hoog oplopen als zij de laatste tijd doen? De vraag laat zich ook zo formuleren: Wordt er niet onno dig duur gewerkt? Is er niet te veel en op te veel plaatsen specialisatie en zou het niet beter zijn die te centraliseren? Er zijn in het ziekenfondswezen grote verschillen in gemaakte kosten tussen een aantal steden. Zelfs de ene arts Mode-ontwerper Edgar Vos (links) met twee van zijn modellen uit de nieuwe herfst- en wintercollectie, die in Amsterdam werden getoond. Links 'n roomkleurige tweed robe-manteau met een losse blouse, die geborduurd is met gouden pailletten en dezelfde geborduurde manchetten; daarbij wordt ook een geborduurd helm-hoedje gedragen. Rechts een rose-reebruine gestreeptè robe-manteau van tweed met een rose col-pullover van jersey. Het bijpassende „pilledoos-hoedje" is van rose jersey, terwijl de laarzen ook deze kleur hebben. Geheel rechts op de foto de heer Verbiesen, assistent van Edgar Vos. werkt aanzienlijk duurder ot goedko per dan de andere. Dat is een kwestie van mentaliteit van verzekerden en me dewerkers; voor zover daarvan sprake is, ook van de invloed die de zieken fondsen hebben. Ondanks alle pogingen tot verandering blijven de verschillen bestaan; De Tweede Kamer voelt alles voor een eigen risico. De artsen en de vak bonden zijn tegenstanders. Lange tijd konden de ziekenfondsen er ook geen begrip voor opbrengen. In hun denken op dit punt is geleidelik aan een omme keer gekomen. In de adviezen moet ook het hele kostenprobleem worden belicht. Verder zal er een antwoord moeten komen op vragen als: Is er sprake van ondoelma tigheid in de gezondheidszorg en van onnodige consumptie? Anders gezegd: wordt er onnodig te veel geld uitgege ven? Is het ziekenfondssysteem vol te hou den? Er schuilt geen aansporing in om zuinig te zijn, noch door de verze kerden, noch door de artsen. Integen deel, er is eerder sprake van een sti mulans in de omgekeerde richting. De huisartsen hebben in feite bij iedere verwijzing naar een specialist alleen maar belang. Maar: iedere verwijzing veroorzaakt weer meer kosten. Het systeem staat of valt volgens de fondsen met de bereidheid van de artsen zo zuinig mogelijk te zijn, dus mede-verantwoordelijkheid te voelen voor de kosten. Dit zal alleen mogelijk zijn, indien de artsen afspraken willen maken, bijvoorbeeld over het voor schrijven van geneesmiddelen. „Zij die er zich niet aan houden", menen de ziekenfondsen," zouden wij moeten kun nen dwingen. Deze afspraken zouden een onderdeel moeten zijn van de over eenkomst tussen de artsen en ons." De ziekenfondsen geven toe, dat er overconsumptie bestaat. Zij vinden hun medewerkers daarvoor in de eerste plaats .verantwoordelijk. De verzeker de krijgt immers alleen wat de arts hem voorschrijft. Vandaar dat de ene arts veel duurder werkt dan de ande re. De dure zijn bovendien op alle ter reinen duur. Gaat het om een hele stad dan is het een kwestie van elkaar mee trekken. Verzekerden weten doorgaans heel goed van elkaar wat hun dokter wel of niet geeft. Artsen en ziekenfondsen zijn het in dit opzicht (natuurlijk) niet eens. De eersten zouden wel eens een onderzoek willen zien, „of een als duur aange merkte praktijkvoering niet heeft ge leid tot een relatief gering ziektever zuim en mitsdien tot een geringe om vang der uitkeringen wegens loonder ving". Uitsluitend letten op de uitgaven ten laste van de ziekenfondsverzekering vinden zij een eenzijdige benadering van het efficiency-vraagstuk. „Dure dokters minder verzuim" vinden de ziekenfondsen een onbewijs bare en onweerlegbare stelling. „Daar mee houden de dokters de boot af van .de kostenbewaking". Als de artsen onbeperkte vrijheid willen, kunnen wij het systeem niet handhaven, menen de fondsen. Blijft over: het inschakelen van de verzeker den, in die zin dat zij wel belangstel ling moeten krijgen voor de kosten. Dat betekent dus: zelf dragen van een risico. De fondsen zien een dergelijk eigen risico nu als enige oplossing, hoewel het eigenlijk niet past in het systeem. De opzet en de waarde daarvan is im mers het geven van een volledige dek king van risico. Vandaar hun vraag: Moet het systeem wel worden gehand haafd, of worden vervangen door een eenvoudiger restitutiestelsel met eigen risico? De verzekerden zouden dan automatisch belang krijgen bij het zo laag mogelijk houden van de kosten. De belangen van de medewerkers zouden op die manier rechtstreeks in het geding komen. Anderzijds is de vraag op haar plaats, of de eisen die het ziekenfondssysteem aan de mede werkers stelt, niet te hoog zijn. En: past het systeem nog wel in de tegen woordige maatschappij, waarin de men sen meer van hun arts verwachten? Ondanks de gewijzigde inzichten be staan er nog veel twijfels over het eigen risico, ook onder de voorstan ders: Zal een eigen risico inderdaad rem mend werken op de consumptie? Bestaat niet het gevaar, dat noodza kelijke handelingen achterwege blijven? Moet er een eigen risico komen, dat is gekoppeld aan een maximum-be drag? (Zou de keus daarop vallen, dan zullen er voor alle betrokkenen weer een heel stel administratieve proble men ontstaan). Het zijn allemaal vragen waarop nu nog niemand antwoord kan geven. Ne derland heeft er geen enkele ervaring mee. Interessant is een vergelijking van de standpunten, van de ziekenfondsen en van de medici. Na een studie van anderhalf jaar heeft de Commissie So ciale Verzekering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst haar rapport ge publiceerd. Het hoofdbestuur en de al gemene vergadering stelden zich vol ledig achter de conclusies. Volgens de commissie kan van een eigen risico, mits het in voldoende ma te is gedifferentieerd, een gunstige in vloed op de zorg voor de gezondheid worden verwacht. Onder deze voor waarde is het wenselijk, dat alle of een groot aantal verstrekkingen gepaard gaan met een eigen risico. Het effect op de volksgezondheid zou vrijwel of volledig nihil zijn, indien een eigen risico tot stand zou komen, dat door een vrijwillige verzekering volle dig collectief wordt gedragen. De commissie vreest, dat de admini stratieve bezwaren van een eigen risi co op het gebied van de huisartsenhulp zo groot zullen zijn, dat zij deze sector op het ogenblik er buiten wil laten. Ten slotte meent de commissie, dat de tegenwoordige vorm van de zieken fondsverzekering „zich niet goed leent tot de invoering van een juist gedo seerd eigen risico op ruime schaal". A

De Vallei | 1967 | | pagina 6