Rik van weinis Looy triomfator spectaculaire profronde van Dieren Blunder van Advendo- gnalie bezorgde SVP overwinning 4e nederlaag voor SKF Voetbal in het buitenland Oorlogsslachtoffers in De Wittenberg bijeen Dubbele zege voor Lotus-Ford in Grote Prijs van Amerika Candia verspeelde de winst in Baarn Frans Sigmans maakte indruk Aad Steylen twaalfde in Tsj.-SEowakije Skoblar kan voor Zuid-Slavië spelen Arena en RDZ deelden de winst NSYS oppermachtig bij DEY-Doorn1-4 Wageningen klopte EDO: 2-0 Kulan won van koploper TOY met 3-0 YYZ '49 behaalde geflatteerde zege op Scherpenzeel8-3 Doelpuntloos gelijk soel van R°n<woude tegen Yalleivogeis HYC-doelman liet dure steek vallen Onderscheidingen voor actieve bestuursleden Korfbal Duitsland Italië Portugal Frankrijk België SPORT van Hier en daar Afgekeurd Klassering Hattrick van Henzen TWINTIG JAAR AFDELING GELDERLAND MAANDAG 2 OKTOBER 1967 DIEREN Alle factoren waren zaterdagmiddag in Dieren by de Gazelle-lustrum- profronde aanwezig om dit wieierfestyn tot een grandioos succes te maken. Klin kende namen in het rennersveid, duizenden toeschouwers en een stralend zon netje. Het is echter een weinig spectaculaire course geworden, die in de eind sprint van een kopgroepje van tien man gewonnen werd door de keizer van He renthals. Rik van Looy, uiteraard een renner van de Willem II/Gazelle-ploeg. Er is nauwelyks van enige stryd sprake geweest op het ca. 104 km lange parcours. Jan Janssen liet het er helemaal by zitten en wereldkampioen by de profs op de weg Eddy Merckx deed ook geen verrassende dingen, zy konden al hun energie ook niet aanspreken, want samen met Peter Post en Jos van der Vleuten moesten zy diezelfde avond in Antwerpen op de fiets klimmen voor een omnium. Leo Duyndam en Jan Schröder sche nen er aanvankelijk nogal zin in te hebben, want al direct na de eerste ronde hadden zij een voorsprong op het langgerekte peloton dat door Peter Post werd aangevoerd. Even later voegde zich Gerard van Vianen bij dit kopgroepje. Deze vluchtpoging was echter van korte duur. Na de viede ronde was de meute weer bij elkaar. Nu was het Jan Hugens, die demar reerde, met aan zijn wiel Van Espen en Van Smirren. „En waar zit Janssen?" zo vroeg de speaker zich af. „In laatste positie..." Jan moest er zelf hartelijk om lachen. Maar het publiek dacht er anders over. Pas in de tiende ronde liet Janssen even van zich spreken. In een enorm tempo sprong hij uit het peloton weg om even later in derde positie, ach ter de vluchters De Roo en Zoet, door te komen. Dit was een van de weinige „hoogtepunten" van Janssens optreden in Dieren. In de 26e ronde ontstond er een kop groepje van vijf man: Post, Vianen, de Belg Derboven, Steevens en Braspen- nincx, die zich in een hoog tempo steeds verder van het peloton verwijderen. De renners hadden er toen een uur op zitten. Een tweede groep met Merckx, Van Looy, Zoet en De Roo, stond deze ontsnapping niet toe en zette de achter volging in. Vijf ronden later was de kopgroep ingehaald. Deze groep waar bij zich even later ook de Arnhemmer Cees van Espen voegde, zou van be slissende betekenis zijn. Jan Janssen had de boot gemist. Met nog 25 onden voor de boeg had de kopgroep een voorsprong op het pe loton van 1 min. 25 sec. Inmiddels wa ren Duyndam en Zilverberg uit het pe loton gedemarreerd in een poging om bij het leidende tiental aansluiting te krijgen. Maar verder dan een achter stand van 45 sec. kwam dit hard zwoe gende duo niet. Twaalf ronden voor de finish had de kopgroep het peloton ge lapt, waaruit op het laatste ogenblik het drietal Van der Vleuten, Schröder en Schuring wegsprong. In de voorlaatste ronde lag Merckx op kop, met direct achter hem Van Looy en Peter Post. Van Looy was in de eindsprint iets sneller dan zijn landgenoot Merckx. De sprint van het peloton werd gewonnen door Wim Schepers. In de course voor nieuwelingen, die voor de profronde werd verreden en waaraan 76 renners deelnamen, boekte de Adelaar-renner Frits Kraay een fraai resultaat door op de negende plaats te eindigen. De uitslag van de profs luidde: 1. Rik van Looy (Belg.) de 104 km in 2 uur 22 min. 6 sec.; 2. Eddy Merckx (Belg); 3. Harry Steevens (Elsloo); 4. Gerard Vianen (Kockengen); 5. Peter Post (Amstelveen); 6. Jo de Roo (Kruinin- gen); 7. Piet Braspenninckx (Rijsber- gen); 8. Willy Derboven (Belg.); 9. Bart Zoet (Waarde); 10. Cees van Es pen (Arnhem), allen z.t.; 11. Leo Duyn dam (Honselersdijk) op 1.43. WATKINS GLEN Jim Clark en Graham Hill hebben de Grote Prijs van Amerika, de voorlaatste wedstrijd in de competitie om de wereldtitel der coureurs, tot een grote triomf voor de Lotus-Ford-renstal gemaakt. Clark ze gevierde met overmacht en Hill, die in de eerste fase van de strijd de lei ding had ging als tweede over de fi nish. De race vormde stellig een deceptie voor de Repco Brabhams, voor wie het seizoen een reeks van successen is ge weest Zowel Dennis Hulme, sterk fa voriet voor de wereldtitel, als Jack Brabham vergaarde slechts enkele punten voor het kampioenschap. Hill, snelste in de training, nam bij winderig maar zonnig weer direct na de start de leiding. De ruim 100.000 toeschouwers op de tribunes hebben echter spannende gevechten moeten missen. Steeds duidelijker werd, dat Hill en Clark, die zijn teamgenoot op enkele tientallen meters volgde, de concurrentie weinig mogelijkheden lieten. Aanvankelijk volgde de Eagle Weslake van Dan Gurney het leidende duo op korte afstand. De vertegenwoor diger van de Anglo American-racers eiste echter te veel van zijn machine en moest in de 28e van de 108 te rij den ronden de strijd staken. Toen de coureurs tweederde van de race hadden afgelegd was de achter stand van de beide Repco Brabhams, die in derde en vierde positie reden, al een halve ronde. Ook daarna vielen de achtervolgers nog terug. Van de 18 gestarte coureurs reden er slechts 11 de race uit. BAARN Onder grote belangstelling heeft het eerste zaterdagteam van Candia '66 in Baarn tegen de gelijkna mige ploeg zijn tweede competitiepunt veroverd. Een zege heeft lange tijd tot de mogelijkheden behoord, doch door een zwak moment in de Candia- defensie konden de blauwgele gasthe ren nog op gelijke hoogte komen. Na ongeveer twintig minuten nam het technisch superieure Candia de leiding door middenvoor K. van de Berg. Hij kopte uit een voorzet van De Vries ingevallen voor C. van de Pol keurig in (01). Even later vloog de bal uit een schot van De Gier rakelings over het Baarn-doel. De rust brak aan met een verdiende 01-voorsprong voor de gasten. Na de hervatting een meer aanvallende thuis club, doch de defensie van de Rhene- naren was goed op dreef, vooral J. Derks. Toch wist Baarn de gelijkma ker te scoren. De linksbinnen van Baarn kreeg de bal uit een verre uit trap en doordat spil Baars even aar- De winnaar van de profronde, van Looy, in de bloemen. Rik BERGHAREN. Het Brabantteam heeft zondag in Bergharen de eerste motocroeswedstrijd van de KNMV ge wonnen. Negentien ploegen, bestaande uit vier rijders, deden aan deze wedstrijd mee. Na twee series en een finale bleek het Brabant-team met Frans Sigmans, Jo Lammers en Ad Jansen de beste prestatie te hebben geleverd. Er deden zich op het moeilijke parcours talrijke valpartijen voor, waardoor enkele ploe gen voortijdig werden uitgeschakeld. Vooral de Bakelse renner Frans Sig mans maakte indruk. De uitslag luidde: 1. Brabant (Sigman, Lammers, Jansen) 21 punten; 2. Assen (Eggens, Postema, Oenema) 31 punten; 3. Amersfoort 41 punten; 4. Amsterdam 47 punten; 5. Holland/Gouda 67 punten. EDERVEEN In een spannende wedstryd is het Advendo zaterdag niet gelukt om ook maar één winstpunt in de wacht te slepen. Het team staat daardoor met vyf nederlagen op de onderste plaats in de tweede klas A. Advendo had In deze wedstryd gezien de spelverhouding beslist een gelyk spel verdiend, maar door een grote fout van keeper Donkelaar kwam SVP gelukkig aan de overwin ning (0—1). De gasten hadden in de eerste helft een lichte veldmeerderheid dank zij het windvoordeel, maar wisten dat niet uit te buiten. Omdat het spel veel te kort AMSTERDAM. SKF moest in Am sterdam zijn vierde nederlaag incasse ren en staat nog puntloos onderaan, te zamen met Excelsior uit Hilversum, dat eveneens nog op zijn eerste over winning wacht. DTV, dat met de sterke wind in de rug startte, was de eerste helft sterker en het was slechts aan uitstekend ver dedigen aan Veenendaalse zijde te dan ken dat de Amsterdammers niet direct de leiding namen. Aan de andere kant glipte Tineke van Beek enige malen langs haar tegen standster, maar door zwak schieten gingen deze kansen verloren. DTV bleef sterker, ook al doordat in het middenvak van SKF de bal dikwijls te hoog werd geplaatst, hetgeen met deze krachtige wind natuurlijk fout moest gaan. LONDEN Liverpool heeft zater dag alleen de leiding genomen in de eerste divisie van de Engelse league. Op Anfield Road bleef het wederom ongeslagen, ondanks het feit dat Sto ke City in de zevende minuut door Peter Dobbin een verrassende voor sprong nam. In de 39ste minuut had Peter Thompson uit een handig geno men vrije trap Liverpool echter weer naast Stoke gebracht en Tommy Smith scoorde in de tweede helft het winnen de doelpunt. Sheffield Wednesday en Arsenal ver speelden zaterdag kostbbare punten. Sheffield Wedn. raakte én p. achter op doordat Wolverhampton Wanderers op Hillsborough een gelijk spel (2—2) afdwong. Arsenal, dat zes van de eerste negen wedstrijden won, verspeelde zelfs twee punten door een nederlaag (21) in Newcastle. Het beslissende doelpunt werd door Bryan Robson uit een straf- worp gescoord. Tottenham Hotspur was op eigen ter rein ongenaakbaar tegen Sunderland, mede dank zij 2 briljante doelpunten van Jimmy Greaves wonnen de Spurs met 30 en kwamen hierdoor gelijk in punten met stadgenoot Arsenal. De meeste toeschouwers trok zater dag de derby op Maine Road in Manchester tussen de United en City. Meer dan 63.000 toeschouwers zagen Manchester United met 12 winnen. Manchester Cit nam weliswaar in de vijfde minuut door Collin Bell de lei ding, maar twee doelpunten van Bobby Charlton (beide nog voor rust gescoord) hielpen de United niet alleen aan de ze ge maar ook aan een vijfde plaats met drie punten achterstand op Liver pool op de ranglijst. Burnley - Fulham 20; Chelsea - Co ventry Cit 11; Leicester CityEver- ton 02; LiverpoolStoke City 2—1; Manchester City—Manchester United 12! Newcastle UnitedArse nal 2-1; Sheffield WednesdayWolver hampton Wanderers 22; Southampton - Nottingham Forest 21; Tottenham Hotspur - Sunderland 30; West Brom- wich Albion - Sheffield United 41; West Ham United - Leeds United 00. Bayern München en Borussia Mün- chen Gladbach hebben zaterdag het meeste profijt getrokken van de neder lagen die twee van drie koplopers in de Westduitse Bundesliga, Borussia Dort mund en FC Köln, leden. Bayern Mün chen, vorige week nog zesde, rukte door een 32 overwinning in Frankfort op Eintracht op naar de derde plaats, ter wijl Borussia München Gladbbach dank zij 'n grote overwinning (51) op Han nover '96 naar de tweede plaats klom. FC Nürnberg hield door deze gang van zaken de leiding met twee punten voor sprong, ondanks het feit dat het bij Schalke '04 niet verder kwam dan een doelpuntloos gelijk spel. Teleurstellend was het optreden van Borussia Dortmund, dat in Hamburg te gen de HSV een 02 voorsprong niet kon verdedigen en met 32 verloor. De „Borussen" zakten hierdoor naar de vierde plaats. Mogelijk nog teleurstel lender kwam FC Köln voor de dag, dat op eigen terrein door Werder Bre men met maar liefst 14 werd versla gen. In de onderste regioenen behaalde „debutant" Borussia Neunkirchen de eerste overwinning: 32 tegen de Karls- ruher SC. Alleen Schalke '04 heeft nu nog geen enkele maal kunnen winnen. Landskampioen Eintracht Braun schweig tenslotte versloeg geheel vol gens de verwachtingen Alemannia Aken (20), maar reikt desondanks nog niet verder dan de elfde plaats met 8 punten uit evenzovele wedstrijden. Eintracht Braunschweig - Alemannia Aken 20; Borussia Mönchen Gladbach - Hannover '96 51; München 1860 - MSV Duisburg 01; Eintracht Frank fortBayern München 2-3; FC Schalke '04 - FC Nürnberg 00; Hamburger SV- Borussia Dortmund 3—2; Borussia NeunkirchenKarlsruher SC 32; FC KölnWerder Bremen 14. zelde, werd de jonge Opperman ver rast. In de stand kwam geen verande ring meer. Sandstra, De Gier en Derks speelden het beste in het Rhenense team. Verdere uitslagen: Zaterdagvoetbal: Baarn 1 Candia 1 11; Candia 3 NSVS 2 1—1. Zondagvoetbal: SVF 1 Candia 1 32; Candia 2 Bunnik 2 91; Can dia 3 Wijk bij Duurstede 3 31; SVMM 2 Candia 4 23; Oranjewit 3 Candia 5 21. Atalanta Bergamo - Juventus Turijn 00; BolognaCagliari 21; Laneros- si - Spal Ferrare 10; Mantua - Inter- nazionale 00; AC Milaan - Fiorentina 00; Roma - Napoli 21; Torino -Bres cia 20; Varese - Sampdoria 10. Na twee wedstrijden hebben Laneros- si en Bologna nog geen punt verspeeld. Benfica - Setubal 10; Academica - Braga 51; Sporting Lissabon - San Joanense 31; FC PortoCUF 40; Varzim - Tersense 10; Guimaraes - Leixoes 11; Barreirense - Belenenses 0—6. Stand: 1. FC Porto en Benfica 8 pnt.; 3. Aca demica en Sporting 7 pnt. SedanRennes 30; LensNicle 0-0; Bordeaux - Lille 21; Nantes - Red Star 42; MonacoAjaccio 01; St. EtienneAix de Provence 31; Metz— Lon 31; SochauxAngers 20. Racing White - Daring CB 20; Lier- se SK - FC Brugge 31; FC Mechelen - Standaard Luik 12; Wareghem - Be- veren Waas 2-4; FC Antwerp-St. Trui- den 31; FC Luik - Anderlecht 03; OC Charleroi - Charleroi SC 03; FC Beringen - Beerschot 00. Stand aan kop: 1. Anderlecht 10 pnt., 2/3 Beveren - Waas en Lierse SK, beide 7 pnt. KOSICE Aad Steylen heeft zondag in Kosice (Tsj. SI.) bewezen, dat hij in dit seizoen definitief is doorgestoten tot de Europese top van de marathonlo pers. De Nederlandse kampioen bracht onder moeilyke weersomstandigheden een tijd van 2 uur 25 min. en 34,8 sec. op de klokken en dat was weinig slech ter dan de tijden, die hij eerder dit sei zoen in Karl Marxstadt (O. Did.) en Frauenfeld (Zwitserland) had laten no teren. De Metro-atleet eindigde hiermee in een veld van 132 lopers uit vele landen op de 12e plaats. De race werd gewon nen door de van een Zweedse club lid zijnde Zuidslaviër Nedjalko Farcic in 'n tijd van 2 uur, 20 minuten en 53,8 se conde. Farcic heeft vanaf het startschot voorp gelegen. Eerst met een groep waarin zich ook Aad Steylen bevond, later na 25 kilometer, die in 1 uur en 21 minuten werden afgelegd, met de Ethiopiër Gebiru Merawi (die tweede werd), de Russen Anatoli Sukharov (derde) en Boris Dergacov en de Brit Martin Craven. In de slotfase was de Zuidslaviër te sterk voor zijn rivalen. In hevige regenvlagen en bij een, voor de tijd van het jaar, erbarmelijk lage temperatuur liep hij onbedreigd naar de zege. Aad Steylen, na circa 20 km uit 't leidende groepje geworpen, hand haafde zich in dit „Hollandse weer" uitstekend en ging als twaalfde over de streep. Wim Hol, die in het Nederland se kampioenschap zijn eerste marathon liep en gelijk tweede werd, kwam ook in zijn tweede marathon tot een voor treffelijke prestatie. Hij werd 52ste in 2 uur, 43 minuten en 46 seconden. In het ploegenklassement kwam de twee- mansploeg van Nederland op de acht ste plaats. De Sovjet-Unie werd eerste. De uitslag van de individuele race luidt 1. Nedjalko Farcic (Zuidsl./Zweden) 2.20.53.8; 2. Gebiru Merawi (Ethiopië) 2.21.58.2; 3. Anatoli Sukharoy (Sovj. Unie) 2.23.36.4; 12. Aad Steylen 2.25.34.8; 52. Wim Hol 2.43.56.0. FRANKFORT De Westduitse voet balbond zal de schorsing "van Josip Skoblar, een Zuidslavische internatio nal, die voor Hannover '96 speelt, niet aan de Europese voetbalfederatie door geven. Door dit besluit blijft het moge lijk dat Skoblar, die de afgelopen week voor twee maanden werd geschorst, wordt opgesteld in het Zuidslavische nationale elftal, dat zaterdag in Ham burg in de strijd om het Europese kam pioenschap voor landenteams tegen West-Duitsland uitkomt. Na ca. 20 minuten brak een DTV'er door en ofschoon Gert van Schoonho ven nog vertwijfelde pogingen deed het schot te keren, kon DTV het eerste doelpunt aantekenen, 1-0. SKF trachtte het spel te verplaatsen en enkele schoten hadden een beter lot verdiend. De eerlijkheid gebiedt echter vast te stellen dat ook DTV enkele ma len pech had. Na een half uur spelen liep DTV uit tot 2-0 door een klein fout je van Wout de Jong, die zijn tegenstan der te veel vrijheid gaf. Tot de rust kon SKF de schade be perken tot deze achterstand en dat zag er dus nogal rooskleurig uit. Het zou de Veenendaalse korfballers(sters) met wind mee moeten lukken deze achter stand weg te werken. Het kwam echter anders uit Inder daad nam SKF het heft na de rust in handen, maar slaagden er in de tweede aantal niet in te doelpunten. Twee doel punten, respectievelijk door Lettie Ha ment en Wout de Jong gescoord, von den geen genade in de ogen van scheidsrechter Vermij. Met nog een kwartier te spelen ver liet Lettie Hament het veld; blijkbaar vergde de spanning te veel van haar. Het kostte DTV toen geen moeite nog een derde doelpunt te scoren, 3-0. SKF was enigszins gehandicapt door blessures van Hennie v. Jaarsveld en Breunis v.d. Pol, die beiden aan de kant van het veld met lede ogen moes ten vaststellen dat hun ploeg volkomen van schot is. De stand is op het ogenblik: Allen Weerbaar 5 4 0 1 8 34—21 Aurora 5 4 0 1 8 29—21 O.K.V. 4 3 0 1 6 22—16 D.T.V. 5 3 0 2 6 17— 9 M.E.O. 5 3 0 2 6 23—24 Vogel 4 1 1 2 3 24—24 Hespa 4 1 1 2 3 10—19 S.K.F. 4 0 0 4 0 12—23 Excelsior 4 0 0 4 0 8—22 RHENEN Alhoewel Arena alle kan sen heeft gehad om de thuiswedstrijd tegen RDZ 2 te winnen, kwamen de Rhenense korfballers zaterdag niet ver der dan een 4-4 gelijk spel. De gasten stonden al gauw met 0-1 achter, maar Arena liep de achterstand spoedig in: 1-1. Het was een bijzonder harde weel- strijd aan weerskanten. Bij de rust was de stand 2-1 in het voordeel van Arena. Na de thee bracht RDZ na enkele aan vallen het Arena-doel in groot gevaar en opnieuw was het gelijk: 2-2. Er volgden enkele mooie Arena-com binaties en succes bleef niet uit. De Candia-bewoners slaagden erin twee maal de korf te doorboren en de strijd werd verder gevoerd met een 4-2 voor sprong. De gasten kwamen tweemaal goed terug en met de 4-4 stand blies de scheidsrechter voor de laatste maal. De doelpunten kwamen van de dames A. v. d. Brandhof en J. v. d. Burg en van de heren T. v. Doorn en P. Hove- stad. De overige korfbaluitslagen waren: Meeuwen junioren 1 - Arena junioren a 8-0, Arena adspiranten A - Soester- kwartier 2-0, RDZ-adspiranten D - Are na adspiranten B 0-4. Het programma voor het komende weekeinde ziet er als volgt uit: Hemur Enge 2 - Arena 2, aanvang 14.15 uur, SKF 1 junioren - Arena 1 junioren, aan vang 15.30 uur, SKF c adspiranten-Are- na a adspiranten, aanvang 14.15 uur, Arena B adspiranten - Hemur Enge A adspiranten, aanvang 14.45 uur en Are- n C pupillen - Gelria D pupillen, aan vang 10.00 uur. DOORN Ook de tweede competitie wedstrijd heeft de volle winst opgele verd voor NSVS. Met duidelijk verschil zegevierden de Veenendalers over een niet bijzonder sterk DEV. Reeds bij de rust was een 0-3 voorsprong bereikt en dat was niet alleen aan het windvoor deel te danken, want NSVS speelde za terdag een goede partij. Vooral na rust verdediggde DEV zich fors, maar de wedstryd bleef een prettige en sportie ve ontmoeting. Na tienv minuten begon NSVS een overwicht te krijgen. Dat resulteerde onmiddellijk in twee doelpunten. In de twaalfde minuut stelde een voorzet van Binsbergen NSVS-schutter G. de Ruy- ter in staat met een goed schot de sco re te openen. Nauwelijks een minuut la ter viel de tweede treffer te noteren. Een scrimmage voor het DEV-doel bracht paniek in de verdediging. Van de Waal kreeg de bal goed op zijn hoofd en kopte fraai in (0-2). In de 18de minuut bracht opnieuw Van de Waal een doelpunt op zijn naam. Met een schot van zeker 35 meter liet hij de bal via de onderkant van de lat in 't doel verdwijnen (0-3). Na de hervatting moest DEV zich op nieuw beperken tot verdedigen. NSVS bleef met goed opgebouwde aanvallen het doel onder vuur nemen. In de 62e minuut gaf P. Bleyenberg een voorzet, welke de rechtsback met de hand keer de. Arbiter Vos kende de Veenen dalers terecht een strafschop toe en De Ruyter bracht daaruit de stand op 0-4. Twee minuten laer viel er 'n ga in de doorgaans goed werkende verddiging van NSVS en DEV-middenvoor Harde man kon voor zijn club de eer redden, (1-4). werd gehouden kon de Advendo-verde- diging tijdig ingrijpen. Advendo kwam in de eerste helft weinig tot tegenaan vallen zodat keeper v. Kooten in het SVP-doel weinig werk kreeg te verrich ten. Voor het publiek was er voor de rust weinig te genieten omdat er in een te laag tempo werd gespeeld. De stand bleef tot de rust 0-0. Kort voor de rust moest rechtshalf H. Donkelaar gebles seerd het veld verlaten en werd vervan gen door v. Amerongen, hetwelk geen verbetering betekende. Na de hervatting waren de rollen om gekeerd en was Advendo sterker. Maar het beslissende doelpunt viel ten gunste van SVP. De eerste de beste aanval van de gasten in de 47e minuut had succes. H. de Koning schoot vanaf de rechtervleugel scherp voor het Adven- do-doel waar keeper Donkelaar mis greep: 0-1. Advendo was door deze ongelukkige opgelopen achterstand niet aangeslagen en trok fel in de aanval. Marcus en Donkelaar waren wel schietlustig maar hun schoten gingen naast en over. De gelijkmaker kwam niet al deden zich in de laatste minuten nog enkele hachelij ke situaties voor voor het SVP-doel. De stand bleef ongewijzigd en de bezoekers hadden een gelukkige zege behaald op een goed spelend Advendo, dat het nog steeds zonder H. v. Beek en H. v. Hu- nen moet stellen. B. Gaasbeek nam de spilplaats in van de geblesseerde v. Hu- nen en deed dit voortreffelijk. Hij was deze middag de beste speler van het veld. De verdere uitslagen bij Advendo waren: Advendo II - DOVO 6 7-1, Scherpen- zeel III -Advendo III 2-2. Junioren: GVVV b - Advendo a 2-5. Adspiranten: Advendo - Renswoude 1-5. Pupillen: Advendo-Renswoude 1-0. WAGENINGEN Wageningen heeft gistermiddag op de Berg in een aan trekkelijke wedstrijd EDO een 2-0 ne derlaag toegebracht. De doelpunten vie len in de eerste en laatste vijf minuten van de match, waarin vooral voor de rust aantrekkelijk voetbal werd gede monstreerd. Na de hervatting werd aan beide zijden nogal nerveus gestreden, waardoor er enkele onvriendelijkheden ontstonden. De geblesseerde Tonny van de Weerd werd vervangen door de jonge v. d. Klift, die uitstekend speel de. Het werd al spoedig duidelijk, dat de teams in kracht niets voor elkaar on derdeden. Na ongeveer vijf minuten nam de thuisclub reeds een voorsprong. Broeckx kopte de bal door naar zijn offensieve collega die fraai scoorde (1-0) EDO kwam meermalen gevaarlijk voor het doel van Wageningen, maar de defensie van de thuisclub speelde geweldig. Aanvoerder Dielissen blonk uit als verdediger. De tweede helft was van minder goed gehalte. Er werd slordig gespeeld en door de nerveuze acties aan beide zijden ontstonden er enkele onvriendelijkhe den, welke H. Janssen op een officiële waarschuwing kwamen te staan. Wageningen kwam steeds fraai com binerend op het doel van de gasten af, waar vele panieksituaties ontstonden. EDO-voorwaarts Nul kreeg na een fout in de Wageningen-defensie een prachtkans de partijen op gelijke voet te brengen, maar Koop wist op het nip pertje te redden. Vijf minuten voor tijd vergrootte Wageningen de voorsprong. Uit een cor ner van Loffeld kwam de bal via Van Ernst bij Henk Janssen terecht, die be heerst inkopte (2-0). VEENENDAAL Een goed spelend Kulan dwong zaterdag TOV, dat nog on geslagen was, de terugreis naar Baarn te aanvaarden zonder een punt uit Vee- nendaal mee te nemen. Reeds in de eerste minuut omspeelde Henzen de TOV-achterhoede, maar zijn schot was te zacht. TOV forceerde steeds zeer snelle uitvallen, meestal geleid via de linkervleugel Janssen, Schipper en De Meza. Toch was het Kulan dat na 10 minuten de leiding nam toen Roks de bal keurig aan Henzen gaf en deze me de dank zij invaller-doelman Kasius scoorde (1-0). TOV kwam hierna fel te rug, maar de Kulan-achterhoede was goed op dreef. Na 20 minuten liet Henzen onhoud baar 2-0 aantekenen uit een pass van de stuwende half Smaling. Tot aan de rust kwam Kulan onder druk te staan, maar vooral Scholts en v. Wakeren voorkwamen treffers. Vlak voor rust scoorde de TOV-middenvoor toen Van Wakeren de bal uit z'n handen liet val len, maar scheidsrechter Schuit had 'n overtreding gezien. Na rust wederom een fel aanvallend en technisch beter TOV. Na 55 minuten scoorde Henzen zijn derde treffer uit 'n cornerbal van rechtsbuiten Dillen. Bij een Kulan uitval verscheen Dillen al leen voor doelman Kasius maar hij schoot tegen de goalie op. Vlak voor 't einde stompte v. Wakeren nog een bal uit z'n doel, die rechtstreeks weer werd ingeschoten. Kulan-spil Scholts kopte de bal uit het verlaten doel. TOV vocht nog wel voor een verdiende tegentref fer maar de Kulan-achterhoede met Ei- mers, Slotboom, Scholts en v. Wakeren liet zich niet verrassen, waardoor Ku lan weer twee punten veroverde tegen het technisch zeer imponerende TOV. Verdere uitsla-en: Kulan 2 - SVP2 1-2, Renswoude 3 - Kulan 3 2-1. SOEST Scherpenzeel speelde za terdagmiddag een onfortuinlijke wed strijd tegen het Soester VVZ '49 en moest toestaan dat de gastheren een zeer geflatteerde 8-3 zege behaalden. Het zag er aanvankelijk hoopvol voor de blauwwitten uit want na een gelijk- opgaand begin wisten zij in de tiende minuut door linksbuiten Westerneng 'n voorsprong te nemen. Hierna kwamen de gastheren wat meer in de aanval en zij zetten deze aanvallen steeds via hun linkervleugel op, omdat zij al gauw door hadden dat rechtsachter Van de Haar een vlot te passeren verdediger bleek. Dat resul teerde voor de rust in vier treffers ge scoord door linksbuiten Ruizendaal (2 maal), linksbinnen Floor en rechtsbin nen Schaap. Ruststand derhalve 4-1 voor de thuisclub. Na de rust speelde Scherpenzeel al spoedig met tien man omdat Vap de Haar met een eigenwijs hoofd uit het veld liep. Doch dit verhinderde de blauwwitten niet om tot een stevig of fensief te komen wat al spoedig twee treffers opleverde van Westerneng en Wagensveld (4-3). In de 63ste minuut was Scherpenzeel dicht bij de gelijkmaker toen een schot van Westerneng door het houtwerk ge keerd werd en de opnieuw ingeschoten bal door een verdediger óp de lijn werd gestopt. Scherpenzeel bleef aandringen, maar dit werd hun noodlottig. Een snelle uit val der gastheren leverde via midden voor Schaap de vijfde treffer op waar mede de wedstrijd wel beslist was. On danks moedig verweer der blauwwitten wist de thuisclub nog driemaal te sco ren, waardoor met een 8-3 zege voor de gastheren het einde kwam. RENSWOUDE De wedstrijd tegei. Valleivogels heeft niet de vverwachte overwinning opgeleverd voor de Rood witte Renswoudcnaren, die zaterdag de gastheer was van de Scherpenzeelse buren. De gasten hielden Renswoude van de overwinning af mede door voor treffelijk verdedigen van Bonestein die B. J. Vink als een schaduw bleef vol gen. Ook spil Idzerda die als laatste man fungeerde bracht de nodige rust in de Vogels verdediging. In laatste instantie was daar de in uitstekende vorm zijnde keeper J. Vlastuin die een buitenge woon goede dag had. Hij behoedde Val leivogels voor een nederlaag. Renswoude dat de zon en de straffe wind tegen had, trok meteen ten aan val, maar de versterkte Vogels-defen sie, die J. Veldhuizen door 2 man liet bewaken, greep goed in en kwam zelfs tot enkele goede tegenaanvallen. Toch was het Vlastuin die het eerst een laag in de hoek geschoten bal van G. v. 't Foort met moeite tot corner kon ver werken. De beide ploegen hadden de grootste moeite met de straffe wind en het spel werd voornamelijk op het mid denveld gespeeld. Na ruim een half uur was Valleivo gels dicht bij een treffer, v. Eist ging langs back v.d. Veer en zette de bal goed voor het Renswoude-doel maar Klinkhamer miste. Renswoude bleef aanvallen en hoewel de laatste 10 mi nuten voor rust aanval na aanval op het Vogels-doel afrolde werd er niet ge scoord. Na rust was het een fel Renswoude dat zich al direct een goede kans schier maar met een goede reactie redde kee per Vlastuin. Renswoude opereerd< voortdurend op de Vogels-helft en eer goed verdedigend Valleivogels kwan maar sporadisch tot tegenaanvallen. B. J. Vink die door zijn schaduw Dor- restein een keer werd vrijgelaten en op het Vogels-doel afstevende vond de uit lopende Vlastuin in de baan van zijn schot. Toch kreeg Vlastuin de bal niet onder controle en J. Veldhuizen schoot opnieuw in, maar een Vogels-verdedi ger trapte het leer van de doellijn. Weer volgde een schot op doel, maar Vlastuin kon redding brengen. Het laat ste kwartier stond geheel Renswoude met man en macht aan te vallen, maar Idzerda en Dorrestein, geholpen door Harskamp en Werkman konden steeds ingrijpen. Keeper Vlastuin had in deze derby een Renswoudse zege in de weg ge staan. En door Renswoude op eigen veld tot een puntenverdeling te dwingen blijft Valleivogels een goede kansheb ber in de tweede klasse A. Verdere uitslagen: Renswoude 3Kulan 3 21; Jun. HDSA - Renswoude A 60; Adsp. Ad vendo A - Renswoude 16; Welpen Ad vendo 1 - Renswoude 1 10. HAARLEM Een bijzonder dure fout van doelman Van der Wekke heeft HVC op dramatische wijze de overwin ning gekost. In de allerlaatste seconde van de uitwedstrijd tegen Haarlem ge bruikte de HVC-goalie bij een volkomen houdbaar afstandsschot van achterspe ler Meyer zo'n hoeveelheid overbodige show dat de bal na veel capriolen ten slotte toch achter de doellijn kon be landen. Met dit wel uiterst fortuinlijke doel punt bereikte de Haarlemmers dus op de valreep nog een 1-1 gelijk spel, want eerder had Van Dijk HVC verdiend naar een voorsprong geschoten. Na een gelijkopgaande strijd in de eerste helft, waarin HVC wel wat beter en rustiger speelde, veroverden de Amersfoorters na de pauze vooral dank zij het goede werk van Van der Lugt een aanzienlijk veldoverwicht. Haarlem kon zich aanvankelijk met kunst en vliegwerk nog staande houden, maar na 25 minuten bracht Temming doelman Boogaert zo in moeilijkheden dat Van Dijk ongehinderd kon scoren (01). De Amersfoorters bleken hierna zon der enige moeite de verdiende winst te zullen gaan consolideren. Doelman Van der Wekke haalde door deze rekening tenslotte de fatale streep. STROE Er zijn maar weinig groe pen mensen die zo met recht «van spre ken kunnen waarschuwen tegen oor log en kunnen wijzen op de noodzaak om samen één te zijn als de militaire slachtoffers. Zij immers ondervinden nog steeds aan den lijve het leed, dat o gauw door anderen wordt vergeten en zo gemakkelijk wordt gebagatelli seerd. In deze geest sprak kolonel der Marinier, A. F. van Velzen, de vice- president van de Bond van Nederland se Militaire Oorlogsslachtoffers tijdens eenl edencontactdag van de afdeling Gelderland, die zaterdag in de leger plaats „De Wittenberg werd gehouden. Ruim driehonderd leden waren aanwe zig hetgen medet e danken was aan de omstandigheid dat de afdeling te vens het twintigjarig bestaan herdacht. Een der hoogtepunten van de bijeen komst was de uitreiking van een twee tal onderscheidingen. Het zilveren bondskruis b leek toegekend aan de heer J. W. Rutte uit Nijmegen, die ze ventien jaar afdelingsbestuurder is ge weest, waarvan ruim tien jaar als voorzitter en het bronzen bondskruis, dat aan de huidige voorzitter, de heer W. Klumpert uit Apeldoorn is toege kend. Aan het begin van de goed geslaag de contactdag heette kolonel J. B. Plassaert, commandant van de leger plaats, zijn gasten in „De Wittenberg" welkom, waarbij het hem verheugde zo'n grote opkomst tem ogen constate ren. Hij gaf het bestuur de verzeke ring dat iedereen in de legerplaats, van hoog tot laag, zich had beijverd om deze dag te doen slagen. Dat dit geen ij dele woorden waren bleek uit de perfecte organisatie van deze dag en vooral uit de uitstekende verzorging in de onderofficiersmess, waar sergeant- majoor D. J. Edenburg met zijn staf het zijn gasten aan niets liet ontbre ken dank zij de vrijwillige medewer king van koks en messbedienden. In zijn openingswoord tot de vergade ring toondede heer Klumpert zich zeer erkentelijk voor deze spontane mede werking. Hij was blij met zoveel be langstelling, temeer omdat dit wel eens anders is, vooral bij herdenkin gen. Na de leden te hebben herdacht, die in het afgelopen jaar waren overleden, herinnerde de heer Klumpert aean d activiteiten die hadden plaats gevon den. Voorts memoreerde hij de rede nen die tot de oprichting van de afde ling, twintig jaar geleden hadden ge leid en wees bij op de doelstelling van de Bond. De commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, feliciteerde het bestuur met het twintigjarig bestaan van de Bond en bleekb lij dat er in ons land een derge lijke organisatie is. Hij prees de acti viteit van het bestuur en de eensge zindheid van de leden. Onder de vele sprekers die de Bond feliciteerden, was ookde heer J. Warmels, voorzit ter van de personeelsvereniging van het Apeldoornse Julianaziekenhuis die de opbrengst van de voor de 5de keer ten bate van de Bond gehouden wan delmars en een kienavond, een bedrag van f 500,- aan het bestuur overhandig de. Daarna kwam de heer W. G. Beije- rinck, het jongste bestuurslid van de afdeling, het bedrag afdragen dat door personeel van de Menno van Coehoorn- kazerne te Arnhem, de Luchtmachtka- derschool en de Luchtmacht-Elektro nische School en de vliegbasis Deelen voor de oorlogsslachtoffers was inge zameld, totaal f 2500,-. Namens de zusterafdelingen in Over ijssel en Drenthe sprak de heer H. W. Holvast een gelukwens uit. In een hooggestemde rede schetste kolonel Van Velzen doelstellingen en werkwijze van de Bond die in de afge lopen twintig jaar veel heeft bereikt Men kan, aldus de kolonel, thans tevre den en dankbaar zijn. Hij wees er voorts op dat de oorlogsslachtoffers de taak hadden de vreselijke ervaring, die zij hadden ondergaan, dienden te gebruiken om de mensheid te waar schuwen voor nieuwe conflicten. Op deze manier kan de Bond werken voor de vrede. Na een gemaanschappelijke maaltijd gn de onderofficierskantine van „De Wittenberg" werd het gezelschap in een achttal autobussen en enige parti culiere wagens over de Veluwe rond gereden. In de kantine van de Bergan- sius-Van Essen-Arthuur Koolkazerne te Eden werden de deelnemers aan de rit op thee met een versnapering ont haald. Terug in „De Wittenberg" ge bruikte men daar de gezamenlijke avondmaaltijd, waarna er in de man- schappenkantine een variété-avond werd gegeven. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers drijft eigenlijk voor een groot deel op de activiteiten die in de Nederlandse legerplaatsen en ka zernes worden ontwikkeld. En dat zijn er de burgerij heeft daar weinig weet van vrij veel. Dat stemt de leden van de Bond dankbaar, omdat ze daaruit voelen dat ze door hun nog ac tief dienende collega's niet vergeten worden. Die saamhorigheid is mis schien wel een der meest treffende staaltjes van burgerzin, die men In de kazerne aan kan treffen.

De Vallei | 1967 | | pagina 10