Veenendaals dagblad Grote winst N.P.D. in Bremen Buiten Chinese legatie in Djakarta bestormd Drie zusjes dood na aanrijding Pech-schipper verspeelt binnen anderhalf jaar zijn tweede boot Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mao bij feest in Peking Kanellopoelos gaat door S.P.D. VERSPEELT MEERDERHEID Deense minister ontslagen Bomaanslag in Israël mislukt Britse bus in Zuid-Slavië verongelukt g^g Labour-kritiek op Wilson Chinezen weer slaags met Indiërs WONINGBOUW TOEGENOMEN Hengelaar vond dode baby TSeo-nazVs 8.84% Dagen van oktober OPKOMST Bus alleen voor de drinkers VEERTIEN DODEN Jasperina werd ziek „Stunt" niet door GEWEIGERD Trein reed zonder bestuurder Eerste 8 maanden 967 TIJDENS FIETSTOCHT IN EPE VROUW EN SCHOONMOEDER MET GROTE MOEITE GERED TIJDENS STORM OP IJSSELMEER WINDKRACHT ZEYEN Guinese gijzelaar vandaag terug Katjes maken wereldreis om zieke vrouw te troosten Enkele buien öur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent MAANDAG 2 OKTOBER I967" 4le JAARGANG PEKING Mao Tse-toeng, de leider van de Chinese communistische partij, heeft gisteren op het grote Tien An Men plein in Peking een parade afge nomen ter viering van de Nationale feestdag van China. De Chinese minis ter van Defensie, Lin Piao, hield de grote feestrede, waarin hij de Sovjet- Unie scherp hekelde. De afgevaardig den van de Sovjet-Unie, gevolgd door andere Oosteuropese diplomaten, liepen daarop uit protest weg. Ongeveer een half miljoen mensen waren op het plein samengestroomd en zwaaiden geestdriftig naar Mao. De Chinese leider zag er in zijn grijsgroe ne militaire uniform fit uit en vertoon de geen enkel teken van een ernstige ziekte, waaraan hij, volgens de geruch ten die al geruime tijd de ronde doen, zou lijden. Onder de hoge gasten, die op het ere podium zaten, ontbrak het staatshoofd Lioe Tsjao-tsji, die als tegenstander van Mao in ongenade is gevallen. Daar entegen waren er wel enkele andere vooraanstaande Chinese communisten, die in de afgelopen maanden aan felle kritiek van Rode Gardisten hadden blootgestaan, zoals de minister van bui tenlandse zaken, Tsjen-ji en maarschalk Tsjoe-teh. Evenals het vorige jaar sprak Lin Piao, die algemeen als opvolger van partijleider Mao wordt beschouwd, de feestrede uit. Tenslotte veroordeelde hij in felle bewoordingen het „Amerikaanse impe rialisme en het Russische revisionis me", die hij in één adem noemde. Op dat ogenblik stonden de Russische di plomaten op en wandelden van het po dium af. De afgevaardigden van Polen, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland en Mongolië volgden het Russische voorbeeld. WADDINXVEEN Aan de leer lingen van drie lagere scholen in Wad- dinxveen worden maandag appels uit gereikt bij de schoolmelk. De actie gaat uit van het Produktschap voor fruit, dat op deze manier reclame wil maken voor het Nederlandse fruit en tevens wil protesteren tegen het snoepen. Tn deze, zo juist begonnen nieuwe maand, zien we enige weken lang een bonte wereld, want bont zijn de bossen, bont de dreven en alle hofjes van het dorp gloeien in bonte kleuren. De lange candelabres der Italiaanse populieren van de Gelderse Vallei rekken uit tot stralend gouden ban den en in de verte lijnen ze verder als dunne koorden. Er warrigt mis kleurig lover van Gelderse roos en sprekelenhout, bestikt door rode en zwarte bessen, er ruist geritsel van vogels en vallend blad, getikkel van neerdalende beukenootjes en met het voortschrijden van het herfsttij gaat er in tint en toon, geur, sfeer en schakering een weldadige invloed van het bos uit, sterkend en koel als een rustige vrouwehand op een koortsig voorhoofd. Kalmte en vredigheid ademt de natuur in al haar landschap pen, doch het treft ons ook, dat het genuanceerde gewaad van boom en struik zich ondanks alle verscheiden heid nooit kakelbont opdringt; het is integendeel in alle onderdelen juist afgestemd en nimmer heb ik op het palet der natuur een tegenstrijdigheid of wanverhouding kunnen ontdekken, zomin als een disproportie. Alles har monieert volkomen met elkaar. Ik wens u de wandeling met een dun, grijsblauw velours tussen de bomen en over de paddenstoelen en met een soepel zonnetje, dat de kleuren ver hoogt en ophaalt, met drukke trek- vogeltjes op bes en zaad, fluistering van fijne stemmen in 't naaldhout en al de fine-fleur van oktober, vóór de winter hout en kruid de bonte kleren uittrekt. 2 oktober '67 H. B. WIGMAN BREMEN De rechtse Nationaal Democratische Partij (NPD) heeft zondag een grotere stembuszege behaald dan in enige andere staat het geval is ge weest. Zodoende is de partij zeker van een vertegenwoordiger in een zesde deelstaatparlement. De nog kleine, maar groeiende partij won 8.84 procent van de stemmen in de staat Bremen. De grote verliezers waren de sociaal democraten (SPD), die van oudsher domineert in de kleinste van de elf Westduitse staten, die hoofd zakelijk bestaat uit de stad Bremen alsmede Bremerhaven. De SPD kreeg 46 procent van de stemmen tegen 54.72 procent bij de vorige verkiezingen in Bremen, nu vier jaar geleden. De christen-democraten kregen 29.5 procent tegen 28.89 procent in 1963. De partij van de vrije democraten (FDP) steeg van 8.36 tot 10.53 procent. De 100 zetels van het Bremense par lement worden als volgt verdeeld: SPD 50 (was 57), CDU 32 (was 31), FDP 10 (was 8) en NPD 8 (was 0). De Duitse Partij, die vier zetels had in het oude parlement, slaagde er dit maal niet in de voorgeschreven 5 pet. van de stemmen te behalen om recht op een zetel te kunnen doen gelden. Zij behaalde slechts 0,89 pet. tegen 5,17 pet. in 1963. Een groot aantal Duitse Partij-stemmen is kennelijk overgegaan naar de NDP. Een andere partij, die de voorgeschre ven 5 pet. niet haalde was de linkse Duitse Vredesunie, die niettemin in stemmen vooruitging van 2,68 pet. in 1963 to. 4,24 pet. thans. Politici en politieke waarnemers zien de invloed van de federale politiek op de verkiezingsuitslagen. De SPD-coali- tie met de christen-democraten te Bonn is sinds lang impopulair bij sommige socialistische kiezers. Hieraan heeft de partij ten dele haar achteruitgang te wijten. SPD-leiders zeiden echter de bron van de moeilijkheden nog niet te wil len noemen. Zij willen eerst een diep gaande studie van de verkiezingsuitslag maken. Sommigen merkten op, dat het de eerste verkiezingen waren sinds de dood van Wilhelm Kaisen, een krach tige SPD-leider te Bremen. Deze men sen zeggen dat zijn opvolgers niet ge makkelijk zijn lijn kunnen voortzetten. Ook de NPD zag de federale politiek als een factor voor haar succes de ze partij heeft bij geen enkele verkie zing nog zo'n hoog stemmenpercentage behaald. De SPD'er Richard Boljahn, de voor zitter van het oude parlement, merkte op, dat de opkomst in traditionele so cialistische wijken kleiner was geweest. Hij noemdt de winst voor de NPD be treurenswaardig. Hij meende dat de aantrekkingskracht van de rechtse par tij gezocht moest worden in het fede rale beleid. De NPD is reeds vertegenwoordigd in de parlementen van de deelstaten Hessen, Beieren, Rijnland-Pfaltz, Slees- wijk-Holstein en Beneden-Saksen. De NPD wil beëindiging van de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers, terug trekking van de buitenlandse troepen en arbeiders en terugtrekking van de Duitse troepen uit het Navo-comman- do. KOPENHAGEN De Deense pre mier Jens Otto Krag heeft de minister van Handel Tyge Dahlgaard (46) ont slagen omdat deze in het openbaar ge zegd heeft het niet eens te zijn met het buitenlandse beleid van de regering. In een verklaring voor de pers zei Dahlgaard: „Dit is ongehoord in een democratie en ik zal een verklaring uitgeven, welke licht zal laten schijnen op vreemde dingen in de Deense poli tiek". Dahlgaard heeft de vorige week op twee vergaderingen gezegd dat het bui tenlandse beleid te ideologisch en te ro mantisch in de laatste jaren is geweest. „Wij benadelen het Deense zakenleven met onze krachtige protesten o.a. te gen de Griekse dictatuur". Krag verzet zich krachtig tegen de Griekse dictatuur en heeft in de Raad van Europa stappen gedaan voor sanc ties tegen Griekenland. TEL AVIV Een poging om de Amerikaanse ambassade in de Israëli sche hoofdstad Tel Aviv op te blazen, is mislukt doordat het uurwerk in een tijdbom op het kritieke moment verstek liet gaan. Een lid van het ambassadepersoneel ontdekte in de ambassadebibliotheek 'n grote leren tas. Daarin zat een tijdbom waarvan het uurwerk op drie uur 's- middags was afgesteld. Om 2.59 uur was de klok tot stilstand gekomen. Om drie uur bevonden zich een groot aantal mensen in de bibliotheek. De politie vermoedt dat Arabische terroristen de bom hebben geplaatst. LIVERPOOL De vroede vaderen van Liverpool overwegen een speciale busdienst voor cafébezoekers in te stel len. De bedoeling is aangeschoten auto mobilisten van de weg te houden, in het bijzonder nu de strenge Britse wet op het in kennelijke staat besturen van mo torrijtuigen de volgende week van kracht wordt. Cafébezoekers zouden door deze bus dienst aangemoedigd kunnen worden hun auto voor de huisdeur te laten staan. ATHENE De Griekse oud-premier Panajotis Kanellopoelos, die enkele da gen geleden op een persconferentie ge- eist heeft, dat het huidige Griekse be wind snel de politieke vrijheid moet herstellen, daar het Griekenland anders aan gevaren zou blootstellen, die alles zouden kunnen vernietigen, heeft bui tenlandse journalisten een verklaring voorgelezen, waarin hij opnieuw van leer trekt tegen het huidige militaire bewind. De verklaring is tevens een antwoord aan de Griekse regering van Binnen landse Zaken, generaal Pattakos, die Kanellopoelos ervan heeft beschuldigd, in het verleden met de communisten te hebben samengewerkt. Volgens de 64-jarige leider van de conservatieve radicale unie-partij in Griekenland, doen Pattakos en zijn ambtgenoten in de regering, die volgens Kanellopoelos niet „het trotse Griekse leger" vertegenwoordigen, er goed aan het land van hun aanwezigheid te ver lossen. ZAGREB Een bus met Britse stu denten is zaterdagochtend verongelukt op de weg van Belgrado naar Zagreb in Zuid-Slavië. Veertien inzittenden kwamen om het leven: dertien werden gewond. De Britse touringcar, die op thuisreis was van een drie maanden du rende goodwill-reis naar India, kwam in botsing met een tegemoetkomende kraanwagen In de bus zouden 31 mensen hebben gezeten: 25 Britse jongelui, twee In diërs, een student uit Pakistan en de drie chauffeurs van de bus. Na het on geluk werden slechts 27 mensen geteld. Vermoedelijk waren vier jongelui al in Bulgarije overgestapt op een tweede bus. Deze was achterop geraakt door pech. Het ongeluk gebeurde bij het dorp Popovatz, ongeveer zestig kilometer ten oosten van Zagreb. Volgens een aantal ooggetuigen reed de bus onge woon snel en haalde voortdurend an der verkeer in. Op de weg geldt een maximumsnelheid van tachtig kilome ter per uur. Een meisje dat achter de chauffeur zat, de twintigjarige Susan Kettyle, zegt daarentegen dat de snel heid ruim onder deze limiet bleef. Over de botsing vertelde zij: „De weg was vrij en het zicht goed. De kraanauto dook volkomen onverwachts voor ons op. De hele linkerkant van de bus werd opengereten. Alle inzittingden aan die kant moeten zijn gedood." De slachtoffers werden aanvankelijk ondergebracht in ziekenhuizen in Zag reb en Sisak. Alle niet ernstig gewon den werden 's avonds naar Londen overgevlogen. A Leden van het Britse consulaat in Zagreb en Joegoslavische verkeers- ambtenaren bekijken de bus, waarin 15 Engelse studenten om het leven zijn gekomen en 7 ernstig gewond. ENSCHEDE. Jasperina de Jong j is plotseling met een inwendige infectie in een ziekenhuis te Enschede opgenomen. Zij speelt de hoofdrol in de musical „De Stunt", waarvan vandaag de première zou plaatsvinden. De première is uitgesteld. nvuw DJAKARTA Bijna duizend Indonesische jongeren hebben gisteren, de tweede verjaardag van de mislukte communistische staatsgreep in Indonesië, de Chine se ambassade in Djakarta aangevallen. Verschillende diplomaten moesten ge wond naar ziekenhuizen worden overgebracht. De militairen, die al als voor zorg om het ambassadegebouw waren geposteerd, werden bij de aanval opzij ge schoven. Zij grepen niet in. De jongeren, voornamelijk studenten en middelbare scholieren, verrasten in de ochtendschemering de Chinezen vol komen. Zij ramden het hoge, rode hek, dat bij vorige gelegenheden al veel te verduren had gehad, met een vracht wagen. De toegangsdeur van de am bassade werd met een tweede auto in gedrukt. De versterkte deur versplin terde en een deel van het gebouw stort te bij de klap in. Langs ladders bereikten de jongelui de eerste verdieping, zond.r dat de mi litairen een poging deden hen tegen te houden. Verschillende soldaten klom men met de jongens de ladders op, met het geweer op de rug. Er ontstond een verbitterd gevecht waarbij de jongelui gebruik maakten van knuppels en ijzeren staven en de Chinezen zich verdedigden met messen en flessen, waar zij de bodem uit had den geslagen. Na de wilde inval en het gevecht, dat zeker twee uur duurde, namen de militairen bezit van de ambassade. Duizenden papieren, boeken, vlaggen en foto's waren toen al naar buiten ge sleept en in brand gestoken. De solda ten hesen de roodwitte Indonesische vlag in de plaats van de Chinese, die omlaag werd gehaald. Daarop spijker den zij het hek van de ambassade dicht. De betrekkingen tussen Indonesië en China zijn tot het uiterste gespannen. De dag voor de aanval van de studen ten hadden gewapende Indonesische militairen de Chinezen toestemming geweigerd het ambassadegebouw te verlaten. Eerder had het ministerie van buitenlandse zaken de bewegings vrijheid van de Chinese diplomaten tot Djakarta beperkt. Indonesië heeft getracht zijn hele ambassadestaf uit Peking terug te ha len, maar China heeft geweigerd uit reisvisa te verschaffen. LONDEN Een trein van Touthend- on the Thames naar Londen heeft zon dagavond over een afstand van vijf ki lometer zonder bestuurder gereden. De ze werd later met hoofdwonden dood langs de spoorbaan aangetroffen. De conducteur van de trein bracht de trein tot stilstand nadat hij merkte dat een halteplaats was voorbijgereden. SCARBOROUGH De Britse rege ringspartij van Labour is vanmorgen haar jaarcongres begonnen. De menin gen zijn scherp verdeeld en premier Harold Wilson moet zich verweren te gen zware kritiek. Zesduizend gedelegeerden die elk segment van de arbeidersbeweging vertegenwoordigen zijn in een verbitter de stemming. De socialistische rege ring die zij drie jaar geleden aan de macht hielpen moet nog steeds be langrijke verkiezingsbeloften inlossen. De werkloosheid is tot een recordhoog te sinds 27 jaar gestegen. Als om te be vestigen dat Wilson hun socialistische beginselen enigszins heeft bevroren, hangt in de enorme congreszaal een groot spandoek met de leuze: „het is uw land - met labour". Verdwenen zijn de revolutionaire leuzen uit de vroegere campagnes. Vertegenwoordigers van de linker vleugel en de rechtervleugel maken zich gereed voor een aanval op de kri tieke punten van Wilson's beleid, vanaf de conomische crisis in eigen land tot Viëtnam en het Britse streven om zich bij de Europese markt aan te sluiten. Onder de belangrijkste opponenten van Wilson bevinden zich drie gewezen mi nisters, minister van Defensie Emma nuel Shinwell, minister van Handel Douglas Jay en minister van Technolo gie Frank Cousins. NIEUW DELHI Tussen Chinese en Indische troepen aan de grens tus sen het vroegere Tibet en het konink rijk Sikkim zijn gisteren weer gevech ten uitgebroken. Er zouden verscheide ne gewonden zijn. Volgens Peking zou den ook Chinese militairen zijn ge dood. De twee landen beschuldigen el kaar ervan het vuur te hebben ge opend. Na urenlange aanhoudende schietpar tijen, maakte snel opkomende dichte mist een eind aan de gevechten. DEN HAAG In augustus zijn in ons land 10.409 nieuwe woningen ge bouwd. In dezelfde maand vorig jaar waren dat er 9.109. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn 80.222 woningen gereed geko men tegen 71.052 in de overeenkomsti ge periode van 1966. Dit jaar werd in de eerste acht maanden begonnen aan de bouw van 85.001 woningen. Dat waren er 76.616 in de overeenkomstige periode van 1966. BORKEL EN SCHAFT Drie meisjes uit het gezin Maas in het grens dorp Borkel en Schaft bij Valkens- waard zijn gisteravond tegelijk door een auto gegrepen op slag gedood. De bestuurder van de wagen, een 41-jari ge inwoner van Eindhoven, was na het ongeluk zo overstuur dat hij geen ver klaring kon afleggn. De oorzaak van het ongeluk was de po litie vannacht nog niet duidelijk. De meisjes, van wie de oudste zeventien jaar was, waren kort voor het onge luk op de fiets van huis gegaan. Op de Maastrichtseweg is de auto de meisjes achterop gekomen en in volle vaart op de drie fietsen gevlogen. Het ongeluk gebeurde op een recht g- deelte van de weg. Omdat een fiets pad ontbreekt zijn fietsers gedwon gen de rijbaan te gebruiken. „Het is een weg waar door auto's nogal hard wordt gereden", zei gisteren de poli tie. EPE Vannacht omstreeks één uur is op de weg Epe - Vaassen ter hoog te van de Gelderse Tuin te Ernst een personenauto uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en tegen een boom tot stilstand gekomen. De be stuurder, de 20-jarige student H. K. uit Bennekom, was op slag dood. Van de drie overige inzittenden moest een naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn worden overgebracht, de anderen wer den licht gewond. Bij ongelukken elders in het land kwamen in het afgelopen weekeinde circa twintig personen om het leven. Zie hiervoor elders in dit blad. KORNWERDERZAND. Het Gro ningse vrachtschip Main (479 ton) is zaterdagochtend het slachtoffer ge worden van stormachtig weer op het IJsselmeer. Schipper-eigenaar A. Ol denburg (33), zijn vrouw en haar moe der van zeventig jaar konden met gro te moeite worden gered van het zinken de schip. Het was de tweede keer in anderhalf jaar dat schipper Oldenburg zijn schip verspeelde. De eerste keer gebeurde dit na een opvaring op de Rijn. De moeilijkheden waren deze maal vrijdagmiddag al begonnen nadat hij met 440 ton bieten naar Goningen was vertrokken. Tijdens slecht zicht kwam hij op de Makkumerwaard vast te zit ten. Na zeven uur draaien met de schroef kwam hij los. Op korte afstand ging hij voor anker. Toen hij zaterdagochtend vijf uur de reis wilde voortzetten, was het zeer slecht weer. Het schip kwam scheef te liggen, waardoor de ruimten snel wa ter maakten. Kort na zeven uur zagen de sluis- meesters van de Lorenzsluizen dat het niet goed ging met de Main. Zij waar schuwden de heer J. E. M. Koop uit Huizen die met zijn jacht Peggy in de buurt lag. Met zijn vrouw en dochter en enkele kennissen voer hij direct uit. Zij hadden reddingvesten en lijnen klaar gelegd. De heer Koop vertelde: „Het was windkracht zeven. Toen we bij de Main kwamen, weigerden de mensen evenwel van bood te gaan". Intussen had schipper K. Drost met zijn motorvlet Zuiderzee ook koers ge zet naar het zinkende schip. Het geluk te hem langszij te komen, zodat de bejaarde schoonmoeder van kapitein Oldenburg kon overstappen. Het jacht Peggy bleef in de buurt, maar de hoge golfslag verhinderde dicht genoeg bij de Main te komen. Terwijl het schip allengs verder weg zonk, schoot het passerende motor schip Kranerweerd te hulp om het echt paar te redden, 't Had nog maar wei nig tijd om ook nog enkele bezittingen mee te nemen. De RP 4 van de Rijks politie te water heeft de schipbreuke lingen overgenomen en naar Makkum gebracht. DEN HAAG De vertegenwoordi ger van de KLM in Conakry, de heer H. A. van Dijck, komt vandaag op Schiphol aan. De heer Van Dijck, die met nog drie andere personeelsleden van de KLM in de hoofdstad van Gui- née was gegijzeld, blijft enige dagen in Nederland voor familiebezoek en besprekingen met de directie. VENLO Bij het oversteken is gis termiddag de 44-jarige J. Lamers uit Venlo door een personenauto aangere den. Enkele uren na aankomst in een ziekenhuis is hij overleden. HERWEN Zaterdagmorgen vond een hengelaar in Herwen en Aerdt in een stilstaand water, dat vroeger in ver binding heeft gestaan met de Rijn, het lijkje van een slechts enkele dagen oude baby van het vrouwelijk geslacht. De anatoom-patholoog dr. J. Zelden- rust heeft sectie verricht. Daaruit is ge bleken, dat het lijkje ook enige dagen in het water heeft gelegen. Verdere mededelingen over de sectie konden nog niet worden gedaan. Het onderzoek ia in handen van de rijkspolitie ter plaatse. SYDNEY Postbeambte J. Heemstra heeft zijn vijf katjes in Sydney op het vliegtuig gezet voor de ruim 20.000 kilometer lange reis naar Amsterdam als troost voor zijn zieke vrouw. Mevrouw Heemstra uit Hornsby, een voorstad van Sydney, schreef haar man uit een ziekenhuis, dat zij zich nogal eenzaam voelde, nadat zij tij dens haar bezoek aan Nederland ziek was geworden. Dus telde hij 800 gul den neer en zond de katjes vooruit om de zieke gezelschap te houden. Zelf is hij van plan samen met hond Miko volgende week naar Nederland te reizen. 'T'ussen een depres -.ie bij IJsland en een hogedrukgebied bij de Azoren werd het afgelopen weekeinde met zuidwestelijke winden van de Oceaan afkomstige lucht naar onze omgeving gevoerd. In deze lucht kwamen, naast zonnige perioden, ook wolkenvelden voor, waaruit echter geen regen van betekenis viel. De minimum- en ma ximumtemperaturen waren resp. om streeks II en 18 graden. Bovengenoemde depressie koerst lang zaam naar het noordoosten, terwijl een bijbehorend koufront, dat van ochtend boven Zuidoost-Engel and en de Noordzee lag, zich naar het oosten verplaatst. Morgen zal ons land zich in de iets koelere lucht achter dit front bevinden. Deze lucht is enigs zins onstabiel van opbouw, zodat voor morgen een wisselende bewolking met plaatselijke enkele buien verwacht wordt. De zuidwestelijke wind ruimt naar zuidwest tot west en kan langs de kust tijdelijk krachtig zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 1