V erkoopkans Van Heijst toegenomen Twee slachtoffers door frontale botsing „Kim" Philby dertig jaar topspion voor de Russen HERDENKING IN KAMP VUGHT Nieuwe onthulling schokt Engeland Huisartsen voeren hoger tarief nog niet in Aanval Paus op Pools regime 'n jonge uitê een "grote" stal 'n volbloed DE GRAAUWE HENGST 10.50 Twee Belgen vrij uit Algiers CEtaillMir Transparant Satin - transparante kleitrlak Duitse kapitein liet moedwillig eigen schip zinken Politie zette bejaarden in bloemetjes Gangsters in oorlog in Marseille Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet n appel terug uit Generaals V.S. met gegevens over M.B.T.-70 tank Ruim honderd schoolki aderen dagje uit naar Rome Goedkope passage voor emigranten Er gaan héél-véél plukvers-geroosterde hazelnoten in MAANDAG 2 OKTOBER 1967 DEN HAAG De kans op verkoop van de failliete radiatorenfabriek Van Heijst in Den Haag is flink gestegen. Nu curatoren de goed van orders voor ziene Belgische dochter in het faillissement hebben teruggebracht, lijkt over neming zeker niet uitgesloten. Voorlopig zal echter alles worden gedaan om de goed toegeruste fabriek in Grobbendonk in bedrijf te houden. Vandaag nog zullen enkele kostbare ma trijzen en acht ton ophangmeubels voor radiatoren naar België worden ver voerd. Zij zullen worden gebruikt om de vele orders zo snel mogelijk af te wer ken. Daarmee stijgen ook de kansen van de crediteuren van de Haagse onder neming, die in totaal zo'n negen miljoen gulden tegoed hebben. - in beslag genomen - UTRECHT De Utrechtse po litie heeft zaterdag een groot aantal bejaarden uit de Domstad in de bloemetjes gezet. Voor de gevers kwam deze actie even on verwacht als voor de ouden van dagen. Politie-agenten hadden zater dag streng controle geoefend op de Utrechtse bloemenventers. Tien van hen werden bekeurd omdat zij niet in het bezit wa ren van een vergunning. Ande ren verkochten hun bloemen op een tijdstip waarop dat is verbo den. Voor vijftienhonderd gulden bloemen zevenhonderd bossen werd in beslag genomen. En om die toch een bestemming te geven, bedacht de politie er de bejaardentehuizen mee. ROME Op de eerste werkbijeen komst van de synode van bisschoppen in Rome is bekendgemaakt dat de bis schoppen zich eerst zullen bezighouden met de hervorming van het kerkelijk recht. Daarna zullen de geloofsleer en de gevaren die deze leer bedreigen aan de orde komen. Vervolgens worden de priesteropleiding en de kwestie van het gemengd huweijk behandeld en ten slotte de hervorming en aanpassing van de liturgie. Paus Paulus opende zaterdag de eer ste werkvergadering met een toespraak, waarin hij o.a. een aanval deed op de Poolse regering, omdat zij kardinaal Wyszynski een uitreisvisum had gewei gerd. De paus wraakte „het gebrek aan gerechtvaardigheid en vrijheid" in com munistische landen. Hij zei dat in die landen de kerk vaak het slachtoffer is van „ongerechtvaardigde verdachtma kingen en morele druk". PARIJS In Marseille is opnieuw een oorlog uitgebroken tussen enkele concurrerende gangsterbenden. Tot de ze conclusie is de recherche gekomen, nadat zaterdagavond twee caféterras sen van een auto uit met een machine pistool beschoten waren. Op het terras van het ene café werd niemand geraakt; op het tweede, wer den de eigenaar, de barkeeper en een klant gedood. Andere klanten werden gewond. ADVERTENTIE JONGE het paard met de ^^oiste jonge....! per 1 liter fles Het terugbrengen van „Grobben donk" in het faillissement betekent een ongekende meevaller voor de curatoren. Tot voor kort moesten zij er nog van uitgaan dat Veha N.V. geen dochter maar een (zelfstandige) zuster van J. B. van Heijst en Zonen N.V. was. Gebleken is echter, dat de 150 aandelen nog tot 1960 in het bezit waren van het moeder bedrijf. In dat jaar verkocht directeur J. P. J. van Heijst 144 aandelen aan een „derde". Het bewind daarover werd ge voerd door de financier J. van Bree, commissaris van de Haagse onderne ming. NIETIG Curatoren hebben nu ontdekt dat de ze „verkoop" nietig was. De transactie gebeurde bijvoorbeeld zonder toestem ming van een tweede commissaris van het moederbedrijf, de heer Van Galen- Last, directeur van de Haagsche Bouw- Maatschappij. De heer Van Bree op het ogenblik be heerder van „Grobbendonk" heeft de curatoren inmiddels laten weten dat de niet genoemde „derde" bereid is de aan delen van het Belgische bedrijf over te dragen, zonder vergoeding uiteraard. Liquidatie van „Grobbendonk" heeft in het geheel geen zin. Weliswaar is de fabriek van moderne apparatuur Voorzien, maar de schuldenlast (aan bank en staat) is zo groot, dat de cre diteuren van de Haagse onderneming daar weinig baat bij zouden vinden. Curatoren streven er daarom naar het bedrijf in een zo goed mogelijke conditie te brengen. BELANGSTELLING Eerder al bleek de belangstelling van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij voor de Belgische radia torenfabriek. Toen echter viel het be drijf nog buiten het faillisement-Van Heijst, waardoor de N.D.S.M. afzag van overneming van het gehele concern en slechts de dochteronderneming in Wierden opkocht Ook andere maat schappijen toonden toen weinig belang stelling omdat „Grobbendonk" niet mee deed. De vakbonden koesteren nu een stil le hoop dat het ongelooflijke nog gaat gebeuren, dat Van Heijst toch blijft voortbestaan en dat vele werknemers (er werken er nog 200) hun baan zul len behouden. No prijsstop regering ROTTERDAM Dc Nederlandse huis artsen zullen hun particuliere patiën ten voorlopig de tot. 1 oktober gelden de tarieven blijven berekenen. Van daag zal de Landelijke Huisartsen Vereniging een advies van deze strek king aan haar leden versturen. De LHV wil hiermee een conflictsitua tie voorkomen en een gesprek met „Den Haag" mogelijk maken. Zij handhaaft intussen haar standpunt, dat de nieuwe tarieven juist zijn en dat een prijsstop niet op het vrije beroep van de huisarts van toepas sing kan zijn. „VOELHORENS" Voor het overleg is nog geen definitie ve afspraak gemaakt. De arts J. I. van der Leeuw, secretaris van het centraal bestuur, sprak over „voelho rens, die voorzichtig zijn uitgesto ken". Van andere zijde werd ech ter gezegd, „dat het ministerie de wenst te kennen heeft gegeven tot een onderhoud met een delegatie van de LHV". Ter toelichting zei dokter Van der Leeuw: „Ons voornaamste motief voor de tariefsverhoging was en blijft: het dalende aantal huisartsen. Zij krijgen het steeds drukker en kunnen het eigenlijk niet volhoudn. Het slot van het lied is, dat er steeds meer worden gedwongen hun prak tijk te sluiten en iets anders te gaan beginnen. ADVERTENTIE BRUSSEL De twee Belgische pas sagiers van het vliegtuig waarin drie maanden geleden de Congolese oud-pre mier Moise Tsjombe was ontvoerd, zijn gisteren in Brussel aangekomen. De mannen, de oud-advocaat Charles Sigal en de ex-huurling Marcel Hum- bersin, waren sinds de geruchtmakende ontvoering in Algiers gevangen gehou den. Zij zaten in dezelfde gevangenis waar ook de twee Britse piloten van 't toestel waren ondergebracht. De pilo ten waren een week geleden al vrijge laten. ADVERTENTIE RUINEN. Op de autoweg EursingeMeppel in de gemeente Ruinen vrijdagavond twee personenauto's frontaal tegen elkaar gebotst. Een van auto's vloog in brand. De bestuurder van deze wagen, de 29-jarige P. Bollaert, kwam in de vlammen om. De bestuurder van de andere auto, de veertigjarige T. Kooy uit Hoogeveen, overleed later in de nacht aan haar verwondingen. zyn de BERKEL EN RODENRIJS Twee jongetjes, de tienjarige Jos Soeterbroek en de dertienjarige Frans Osthoorn zijn zaterdagavond in hun woonplaats Ber- kel en Rodenrijs door een personenauto aangereden, toen zij met hun fiets plot seling de weg overstaken. De tienjarige jongen, die achterop de fiets zat, was op slag dood. De andere overleed in de loop van de nacht. ZANDVOORT De vijfjarige Mar- tien Cliteur uit Zandvoort stak zaterdag plotseling de weg over en werd door een passerende auto gegrepen. Het jon getje overleed ter plaatse. Tegen boom SCHIMMERT Op de weg Meers- sen-Nuth in de gemeente Schimmert is vrijdagnacht de 41-jarige opper wachtmeester van de rijkspolitie J. H. Triepels uit Amby met zijn auto tegen een boom gereden en gedood. OLDEBROEK Doordat hij in een slip raakte is de achttienjarige W. Bijs terbosch uit Elburg vrijdag in de buurt van Oldebroek met zijn auto in een sloot geraakt. Hij is in de modder ge stikt. DEN HAAG De 69-jarige pater J. Moors S. J. is vrijdag in een Haags ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat hem don derdag was overkomen. Te water OTERLEEK Door een botsing met een andere personenauto, waaraan hij geen voorrang had verleend, is vrijdag de 65-jarige C. Lakeman uit Alkmaar in de buurt van Oterleek met zijn wa gen in het water terecht gekomen en verdronken. ALKMAAR In een Alkmaars zie kenhuis is vrijdag de 87-jarige C. Brou wer uit Winkel overleden. Op 20 sep tember was hij gewond geraakt, toen hij met zijn fiets een weg overstak en door een auto werd aangereden. DUIVEN De 59-jarige E. J. Jans sen uit Groessen onder Duiven is za terdagavond in zijn woonplaat door een bromfiets aangereden en gedood, 't Slachtoffer leed aan evenwichtstoor- nis, waardoor hij naar links slingerde juist toen hem een bromfiets achterop kwam. ROERMOND Op de rijksweg Sit- tard-Roermond ter hoogte van Linne is zaterdag de 36-jarige P. Bormans uit Roermond met zijn auto tegen een boom gereden en verongelukt. SCHAGEN De 76-jarige D. van Bennekom uit Kolhorn is gisternacht op zijn fiets door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse, op de provin ciale weg bij Kolhorn, aan zijn ver wondingen. ROTTERDAM De elfjarige Johan nes de Korte uit Capelle aan den IJssel werd zaterdagmiddag door een auto ge grepen toen hij plotseling Rijksweg 3 overstak. Hij overleed korte tijd later. VEGHEL Op de provinciale weg in Veghel is gistermiddag de vierjarige Marinus van Stiphout door een auto overreden en gedood. Het jochie zat achter op de fiets bij zijn zusje. Toen het meisje stopte, sprong haar broertje van de fiets en liep de weg op. RIJSBERGEN Op de rijksweg Breda-Rijsbergen is zaterdagavond de 42-jarige H. Kramer uit Oosterhout ver ongeluk. Toen de auto waarin hij reed tegen een vrachtwagencombinatie bot ste. GRONINGEN De 36-jarige G. Nij- boer uit Groningen is gisternacht, toen hij onverwacht de weg overstak, in zijn woonplaats door een personenauto aan gereden en gedood. ADVERTENTIE LONDEN Spionage heeft Enge land weer in haar greep: gisteren zijn schokkende bijzonderheden gepubli ceerd over het verraad dat de nu 55- jarige Harold „Kim" Philby dertig jaar lang heeft gepleegd. Philby, diplomaat en journalist, week in 1963 naar de Sovjet-Unie uit. Het is nu gebleken dat hij sinds 1933 voor de Sovjet-Unie had gewerkt. Tientallen jaren is hij de belangrijk ste spion geweest die in het Westen voor de Sovjet-Unie werkte. En juist deze man hadden de Engelsen, die hem volkomen vertrouwden in 1945 bijna aangesteld als hoofd van hun eigen contra-spionagedienst. Philby was als geen ander op de hoogte van het werk van de Britse en ook de Amerikaanse geheime dienst. Hij heeft zijn Russische meesters ja renlang ongestoord de kostbaarste in lichtingen kunnen geven over de defen sie-inspanning van deze en een groot aantal andere landen. Van zijn studententijd in Cambridge af was Kim Philby volbloed communist zonder dat zijn Britse chefs dat ooit hebben gemerkt. George Blake, die vorig jaar uit zijn Londense gevangenis ontsnapte waar hij een straf uitzat van 42 jaar, kreeg deze maand, zoals gemeld is, in Mos kou bezoek van zijn Nederlandse moe der. Gisteren bleek dat Philby zojuist in Moskou bezoek heeft gehad van zijn oudste zoon John, 24 jaar en persfoto graaf in Londen, die gisteren voor ra dio en televisie zijn diepe bewondering voor zijn vader niet onder stoelen of banken stak. Of hij ook voor de inlichtingendienst werkt? „Mogelijk", luidde het ant woord van de jonge Philby, „maar daar spreekt mijn vader niet over." ZWIJGEN Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken, dat sinds de oorlog herhaal delijk in de grootste verlegenheid is ge bracht door de ontmaskering van Brit se spionnen en overlopers naar de Sov jet-Unie, had zondag, zoals gebruikelijk in dit soort gevallen, geen commentaar. „Wij spreken nooit over deze zaken", zei het ministerie, waarbij Kim Philby eens zeer belangrijke functies vervulde, net als de twee diplomaten Guy Bur gessen Donald Maclean, die door toe doen van Philby in 1951 naar de Sovjet- Unie konden vluchten voordat zij kon den worden gearresteerd. Ook zij werk ten voor de Russen. Burgess is enkele jaren geleden in Moskou overleden. De Britse regering heeft de afgelopen dagen wanhopige pogingen in het werk gesteld om de publikatie van de nieuwe onthullingen over Kim Philby in de twee zondagbladen Sunday Times en Observer te voorkomen. De hoofdre dacties van beide bladen vinden het echter in het landsbelang geboden, dat het Britse volk de waarheid hoort. De waarheid over de jarenlange Rus sische penetratie van de Britse geheime dienst, die ook de bondgenoten zoveel schade heeft toegebracht. Volgens de Sunday Times kan die waarheid nu zon der enig bezwaar worden verteld, om dat er sinds 1960 ingrijpende reorgani saties zijn uitgevoerd, waardoor de zaak waterdicht is gemaakt. BENADERD Kort nadat Kim Philby zijn studie aan de universiteit van Cambridge had beëindigd, ging hij naar Duitsland. Dat was in 1933. Wat hij daar en in Oosten rijk meemaakte bevestigde zijn uiterst linkse opvattingen. Hij constateerde daar dat de Westerse democratie had gefaald. Toen de Russen hem benader den en hem voorstelden om voor hen als koerier te werken, stemde hij graag toe. Zo begon zijn verradersrol. De Spaanse burgeroorlog maakte Philby mee aan de kant van de fascis ten van Franco; hij werd zelfs door het latere Spaanse staatshoofd persoon lijk onderscheiden. Kort na de Spaanse burgeroorlog trad Kim Philby via het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken in dienst van de afdeling contraspionage van de Britse geheime dienst. In 1944 werd hij zelfs hoofd van de sectie, die tot taak had om speciaal de spionage-activitei- ten van de Sovjet-Unie in de gaten te houden. Na de Tweede Wereldoorlog werd hij enkele jaren te werk gesteld in Tur kije, vanwaar hij, net als destijds uit Spanje en uit Engeland ook tijdens de oorlog buitengewoon belangrijke inlichtingen aan de Russen ter hand stelde. In 1949 kreeg Philby de belang rijkste aanstelling uit zijn hele Britse diplomatieke loopbaan: hoofd van de Britse inlichtingendienst in Washington, eerste contactman tussen de Britse ge heime dienst en de Amerikaanse. Daar werkte toen ook een van zijn boezemvrienden uit zijn studententijd, Guy Burgess, net als Philby fel anti- Amerikaans en overtuigd communist. Wat dit tweetal, dat volkomen op de hoogte was van de meest geheime mi litaire en diplomatieke documenten, co des, geheime overeenkomsten e.d., al lemaal aan hun Russische -bazen heeft overgebriefd, grenst aan het ongeloof lijke. VERDENKING Toen er eenmaal verdenking was ge vallen op Burgess en Maclean, begon nen sommigen in Engeland en vooral in Amerika ook aan de betrouwbaar heid van Kim Philby te twijfelen. Om te voorkomen dat Maclean die voor al werd verdacht bij verhoren door de Britten zou doorslaan, gaf Kim Phil by, vooral om zichzelf te redden, zijn twee kameraden de dringende raad om te verdwijnen. Toch betekende het overlopen van zijn twee vrienden het einde van Phil- by's diplomatieke loopbaan. Tot hij in 1955 weer in de gunst kwam van het Foreign Office en met de hulp van dat ministerie door de Observer en de Eco nomist, twee bekende weekbladen, aan gesteld werd als correspondent in het Midden-Oosten met als standplaats Bei roet. Philby begon daar tegelijkertijd op- „KIM" PHILBY O nieuw voor de Britse geheime dienst te werken. Dat hij de Russen ook op die post trouw bleef, staat vast. Het minis- tèrie van Buitenlandse Zaken had de Obeserver evenwel verzekerd dat hij nooit meer voor de geheime dienst zou werken. Dank zij inlichtingen die de Britten kregen van een Russische overloper, een hoge functionaris van de Russische geheime dienst, kreeg het Foreign Offi ce ten slotte de waarheid te horen over Kim Philby. Men confronteerde hem in Beiroet met de feiten, die hij niet kon ontken nen, maar men liet om onbegrijpelijke redenen na om hem naar Engeland te rug te halen. In januari 1963 vertrok hij met een Russisch schip uit Libanon voor goed naar de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE VUGHT De Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen heeft zaterdag herdacht, dat kamp Vught 25 jaar geleden door de bezetter in gebruik werd genomen. Mevr. Affolter-v. d. Mantel en Michelieu Kleyn (die indertijd de eerste baby was die in het concentratiekamp werd geboren) legden een krans. DEN HAAG De chef van de ge nerale staf, luitenant-generaal F. van der Veen, en de kwartiermeester-gene raal van de landmacht, luitenant-gene raal ir. L. W. C. Adank, zijn tevreden uit de Verenigde Staten in Nederland teruggekeerd. „Wij zijn in elk geval niet teleurgesteld over wat wij in Ame rika over de tank van het type MBT- 70 hebben gehoord en gezien", zei ons gisteren generaal Adank. „De Amerikanen zijn ons bijzonder open tegemoet getreden. We beschikken nu over alle technische gegevens. Het is echter nog te vroeg om nu al con clusies te trekken over de opvolger van de Centurion die in het begin van de jaren zeventig toch wel moet worden vervangen". Over compensatie-orders hebben de generaals Van der Veen en Adank in Amerika niet gesproken. Zover is het nog niet. De MBT-70 is in de Verenig de Staten zelfs nog niet in het openbaar vertoond. Dat zal volgende week maan dag gebeuren. Zoals bekend denkt het leger voor de opvolging van de Centurion aan drie typen: de Amerikaanse MBT-70, de Westduitse Leopard en de Engelse Chieftain. Bij aankoop van de Engelse of Duitse tank zouden zo goed als ze ker compensatie-orders tot bijna hon derd procent zijn verzekerd. Winnaars prijsvraag Glimlachend van trots stapte gister avond de achtjarige Marco de Vries uit Oosterbeek door het gangpad van een DC-8 van de KLM, die op dat mo ment op een hoogte van elfduizend meter boven de Mont Blanc voortijlde. In zijn handen hield hij een wekker tje geklemd, de hoofdprijs voor de winnaar van een quiz, die kort tevoren in het vliegtuig was gehouden. De 116 andere kinderen aan boord van de Ni- kolaus August Otto moesten het zonder klokje doen maar ze waren er niet minder gelukkig om. Tenslotte had de KLM ook hen een dagje mee naar Ro me genomen en daarmee kregen zij het mooiste „schoolreisje" van hun leven. Goud waard De honderd jongens en zeventien meisjes uit alle delen van ons land in de leeftijd variërend van acht tot veertien jaar waren de winnaars van een prijsvraag die de KLM aan 't begin van dit jaar voor de jeugd van Nederland uitschreef. Originaliteit was in dit verband goud waard, want de KLM had er gisteren f 5000 voor over om er met hen per DC-8 op uit te trekken. Het is een onvergetelijke dag gewor den. Gezagvoerder Jelle Braaksma fla neerde met zijn jeugdige passagiers over de luchtwegen van Brussel, Parijs en Rivièra. Hij liet ze Elba zien en Fred Zandvliet, de chef van het lucht- vaartonderwijs bij de KLM vertelde al les over de immense landkaart die on der het vliegtuig doorschoof. In Rome kwamen de fototoestelletjes bij tientallen tevoorschijn. Vriendjes voor één dag fotografeerden elkaar met de kolossale antiquiteiten van de eeuwige stad als achtergrond. Ze wezen elkaar op de palmen en de sinaasappel bomen langs de straten en ze zeiden steeds opnieuw Italië een vreselijk warm land te vinden. Ze wierpen geroutineerd hun muntjes in de Trevi-fontein en toonden zich te leurgesteld dat de Paus niet op het bal kon van de Sint Piéter stond, zoals ze zich van de televisie herinnerden. Applaus Toen uren later de ondergaande zon de lucht boven de bakboordvleugel van de DC-8 in vuur en vlam zette, bogen zij zich over een uitgebreid diner en applaudiseerden spontaan voor het le gertje stewardessen dat hen de hele dag met moederlijke zorg had omringd. De mensen van de KLM, die de reis meemaakten, is dit experiment op zijn minst zo goed bevallen als de kinde ren. „Dit gaan we ieder jaar doen", dacht een staffunctionaris hardop. „Volgend jaar pakken we een Super DC-8. Dan kunnen er tweehonderd mee". HANSWEERT Het bewijs voor het „wegbrengen" van de Duitse sleepboot Mike is geleverd. Het schip werd in de nacht van-vijdag op zaterdag boven water gebacht. De politie constateerde toen geen schade. Wel bleek dat de buitenboord kranen waren opengedraaid, de patrijs poorten opengezet, de deksel van de koelwaterzuiveringsbakken verwijderd en de deuren open- en vastgezet. Kapitein-eigenaar H. S. uiB tppado had eerder al tegen de deskundigen van de Duitse verzekeringsmaatschap pij erkend dat hij vorige week donder dagnacht zijn sleepboot moedwillig bij Bath in de Westerschelde tot zinken had gebracht. Met zijn matroos is hij nu voortvluchtig in België. De verzekeringsmensen hadden tegen S. gezegd dat bij opzet hij niet alleen geen uitkering zou krijgen, maar dat hij ook voor de bergingskosten zou op draaien. „Laat hem dan maar liggen", reageerde de kapitein. De verzekering annuleerde daarop de bergingsopdracht. Het bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert heeft oen de sleepboot voor eigen risico gelicht met de bok van Gijsbers die al uit Zwijndrecht onder weg was. Hij wist dat de buit direct door de justitie in beslag zou worden genomen voor nader onderzoek. Dit is prompt gebeurd. CANBERRA Nederlanders, die naar Australië willen emigreren, zullen voor taan voor 25 Australische dollars (hon derd gulden) een passagebiljet kunnen bemachtigen. Emigranten onder de ne gentien jaar zullen zelfs gratis reizen. Dit staat in een overeenkomst tussen Australië en Nederland, die gisteren door de Australische minister voor Im migratie, Billie Snedden, is bekend ge maakt. Tot op heden droegen Neder landse immigranten naar draagkracht aan hun overtocht bij. Sedert het einde van de Tweede We reldoorlog hebben ongeveer 144.000 Nederlanders de emigratie-reis naar Australië gemaakt, vaak tegen een heel wat hogere prijs, dan nu van hun na volgers zal worden gevraagd. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 5