Feyenoorder Jansen debuteert in het Nederlands elftal Pepi Gruber overleden „Wij hebben altijd goed gespeeld tegen Nederland" Ruska niet naar nationale titelstrijd Twee maanden voor Spelen in Mexico al medische controle E. van Ommeren beste biljarter van De Driehoek Rhenen Aad Jansen was in de tiende ronde „leeg" Jo wil je een stak kaas nit het vuistje s Goed debuut van DOH- Veenendaal Geen zege voor VAV in Utrecht 4 1 LONDEN f146,- Liverpool staakt al 3e week Tien Televizieren in Parijs-Tours AOW-ers onderdak Wereldrecord voor Russische atletes Fedor den Hertog weer terug Radio en t.v. Deense trainer Netuca: Aanbevelingen in rapport Zonder overleg Naar hoek Niet zwaarder s s Atletiek Slachters van Babi Jar voor rechter V.M.F. sterker in buitenland KOPENHAGEN. De 20- jarige Feyenoorder Wim Jansen zal woensdagavond in de ont moeting Denemarken-Nederland zijn interlanddebuut maken. Hij neemt de opengevallen plaats in de voorhoede in, ontstaan door de beenbreuk die Jan Klijnjan heeft opgelopen. Voorts keert Tonny Pronk van Ajax terug in het Nederlands elftal. Hij vervangt Cor Veld hoen als linker verdediger. De omstandigheid dat Pronk niet in het centrum is opgesteld, is ge legen in het feit dat bondscoach Georg Kessler het verdedi- gingsblok Israël-Eyckenbroek niet wil scheiden. Niet lang Niets Conclusies n g 3 B sa VOEDZAAM MAK t m Uitslagen Ongeregeldheden op Mauritius Veertien jaar voor wegpiraat dagen 1 Een „hele zaterdag f Qfl in Londen" 1 Hoek van Hollan< j- Harwich DINSDAG 3 OKTOBER 1967 De opstelling luidt: Eddy Pieters Graafland (Feyenoord); Wim Suurbier (Ajax), Rinus Israël (Feyenoord), Hans Eykenbroek (Sparta) en Tonny Pronk (Ajax); Henk Groot (Ajax) en Bennie Muller (Ajax); Klaas Nuninga, Johan Cruyff (beiden Ajax), Wim Jansen (Feyenoord) en Piet Keizer (Ajax). Nuninga: op rechts. ROTTERDAM. De voetbal-inter- landwedstryd tussen Denemarken en Nederland welke morgen in Kopen hagen, in het kader van het toernooi om de Europese beker voor landen teams, wordt gespeeld, zal recht streeks van 19.00 tot 20.45 op de tele visie (Nederland I) worden uitgezon den. Commentator is ir. Ad van Em- menes. Wim Hoogendoorn en Theo Koomen zijn de radioverslaggevers die op Hil versum II (298 m) de reportage ver zorgen. Een eerste inspectie van het strijd toneel in Kopenhagen door v.l.n.r.: Muller, Nuninga, Eyckenbroek en Israël. BREDA. Onder ploegleiderschap van Kees Pellenaars zullen tien ren ners van Televizier op 8 oktober star ten in de najaarsklassieker Parijs- Tours. Het tiental bestaat uit de vol gende renners: Gerben Karstens, Henk Nijdam, Bart Zoet, Jos van der Vleu ten, Eef Dolman, Jan en Huub Harings, Nol Kloosterman, Huub Zilverberg en Cees Haast. ARNHEM Tijdens een wandeling in zijn geboorteplaats Wenen, waar hij met vakantie verbleef, is de voetbal trainer Pepi Gruber door een hartaan val getroffen en overleden. Hij is 55 jaar geworden. Dit seizoen was de avontuurlijke Oostenrijker, die destijds in de selec tie werd gekozen van het Oostenrijkse „wonderteam", trainer van Pittsburgh Phantoms, een club van de illegale Amerikaanse Voetbalbond. In 1954 kwam Pepi Gruber door be middeling van de heer Hoolboom, de toenmalige voorzitter van Vitesse, naar Nederland. Drie jaar trainde hij de club uit Arnhem die bij zijn komst een dieptepunt beleefde wegens het vertrek van zeven spelers naar De Graafschap. In 1957 werd hij trainer van DOS uit Utrecht, welke club hij in zijn eerste jaar naar het landskampioenschap voerde. Daarna was hij achtereenvol gen nog oefenmeester van DWS, nog maals DOS, Ajax, VW en tenslotte weer Vitesse, bij welke club hij in 1966 de promotie naar de eerste divisie meemaakte. In de loop van het vorige seizoen werd Gruber na een geschil met het bestuur van Vitesse ontslagen. De Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bönd heeft later het toenmalige bestuur van de Arnhemse club in het ongelijk ge steld. KOPENHAGEN „Ik heb geen en kele volmacht gekregen van de Deense voetbalbond, maar wat geeft dat? Ik heb toch niets te verliezen? Ik kan er alleen maar beter van worden". De trainer van het nationale Deense voetbalteam Netuca van geboorte Oostenrijker stelt het met enige vol doening vast. En terecht. De laatste drie interlandwedstrijden leverden een gelyk spel en twee triomfen op voor Denemarken: Zweden (1-1), IJsland (14-2) en Noorwegen (5-0). Netuca is, wat de interland tegen Ne derland betreft, gematigd optimistisch. „Wij hebben altijd goed tegen het Ne derlandse elftal gespeeld", betoogt hij. „Wij zijn niet bang voor deze ploeg, we hebben altijd meer angst voor de ontmoetingen met bijvoorbeeld de Zwe den. Die zijn in feite op voetbalgebied onze aartsvijanden. Voordat Netuca in Denemarken te recht kwam, speelde hij in Rapid We nen. Daarna trok hij naar Engeland waar hij voor Leicester City uitkwam Griekenland en Cyprus. „Een mooie tijd geweest", zegt hij. „Ik kwam ver volgens in Denemarken en bleef in de voetbalsport door trainer te worden van Aarhus. Ook Vejle deed een beroep op mij en nu ben ik oefenmeester van de Deense kampioen Hvidofre. Ik heb voor het volgende seizoen een contract in mijn zak dat mij aan AB Kopenha gen bindt. Ik geloof, dat je niet te lang DEN HAAG Wim Ruska. wereld kampioen, in het zwaargewicht, zal waarschijnlijk zaterdag in de Rotter damse Energiehal niet kunnen deelne men aan de Nederlandse judokampioen- schapoen dangraden, omdat hij bij de districtskampioenschappen van Midden- Nederland, een kwalificatie voor de na tionale titelstrijd, verstek heeft laten gaan. Ruska meende dat de districtskam pioenschappen afgelopen zondag plaats hadden, maar toen hij 's morgens vroeg in Utrecht aankwam bleek dat de wed strijden zaterdag reeds waren gehou den. De Amsterdammer heeft nu een ver zoek ingediend alsnog in Rotterdam te mogen deelnemen. Eind deze week zal een beslissing worden genomen. In Rotterdam ontbreekt zaterdag waarschijnlijk ook middengewicht Mar tin Poglajen, die in Salt Lake City zil ver won. Ook hij heeft niet aan de dis- tritskampioenschappen deelgenomen. Twee verzoeken van de Limburger direct tot de eindstrijd te worden tog- laten, werden afgewezen. bij een club moet blijven; dat is nooit goed voor je naam". Eind vorig jaar werd de oud-interna tional Pedersen als trainer van 't Deen se elftal de laan uitgestuurd. De resul taten waren te slecht. De Deense voet balbond zocht een nieuwe oefenmeester, maar stelde daar wel bij, dat deze geen enkele volmacht zou krijgen. Niemand voelde er voor totdat Netuca kwam. „Ach", zegt hij, „ik wilde het wel on der die voorwaarden doen. Ik zei toch al, dat ik niets te verliezen had?" RHENEN In café „De Driehoek" vond gisteravond de finale plaats van de persoonlijke kampioenschappen van de biljartvereniging „De Driehoek", aange sloten bij de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Gedurende twaalf weken bekampten twaalf spelers elkaar om de hoogste titel, die tenslotte werd gewon nen door de heer E. van Ommeren. Voorzitter J. van Baaren sprak de nieuwe biljartkampioen toe met een hartelijk speechje en overhandigde hem naast de mooie wisselbeker nog talrijke andere nuttige geschenken. De heer Van Ommeren speelde in de ze finale tegen de heer W. Verwoert. Het werd een zeer spannende wed strijd, waarin de heer Verwoert een Handicap kreeg van 20 caramboles. Na 36 beurten was de stand 37 Van Omme ren, 60 Verwoert. Toen maakte d.» heer Van Ommeren met één beurt de partij uit. De heer Verwoert bezette een goe de tweede plaats in dit toernooi. De heer M. v. Veenendaal eindigde op de derde plaats. Voor alle spelers was er een herinneringsvaantje. De heer H. van Doorn leverde de opmerkelijke prestatie door uit 11 wedstrijden mei 0 punten te voorschijn te komen. Hij kreeg de poedelprijs. Op maandag 16 oktober begint de competitie in het district Veenendaal van de K.N.B.B. De biljartvereniging „De Driehoek" komt daarin als enige vereniging in het district uit met niet minder dan vijf teams van elk vier spe lers. Dat deze vereniging een bloeien de periode tegemoet gaat blijkt wel uit het feit, dat er vorig jaar nog maar nauwelijks twee teams bij elkaar wa ren te krijgen. Eén team komt uit in de eerste klas, twee teams in de derde klas en twee teams in de vierde klas. Teneinde vol gend jaar ook in de tweede klasse ver tegenwoordigd te zijn, heeft het bestuur besloten tien jongere spelers een spe ciale biljartopleiding te geven, opdat ook in die klasse „De Driehoek" pre sent zal kunnen zijn, al is het maar met één team. Aan het einde van de competitie zul len in café „De Driehoek" de hoofd klasse kampioenschappen worden ge speeld van het district Veenendaal, waarin onder meer zullen uitkomen de heren Schrijvershof en Eerends, twee leden van deze Rhenense biljartvereni ging. DEN HAAG Nadat enkele maan den geleden een voorlopig verslag was verschenen over de fysiologische reac ties van atleten die op middelgrote hoogte (2240 meter) hadden deelgeno men aan de internationale sportweek te Mexico is nu het definitieve rapport daarover voltooid. In een publikatie, die is voorzien van de emblemen van Ne derlands Olympisch Comité en Neder landse Sport Federatie die het groot scheepse onderzoek met het oog op de Spelen in 1968 hebben gefinancierd hebben professor dr. P. A. Biersteker en dr. A. M. van Leeuwen hun bevin dingen, aanbevelingen en conclusies neergelegd. Belangrijke conclusies zijn: De deelnemers aan de Olympische Spelen van 1968 moeten ongeveer twee maanden tevoren al onder controle staan en er moet een mogelijkheid zijn hen in die periode medisch te begelei den. Een acclimatiseringstijd van drie we ken wordt wenselijk geacht. Voor de zeer zware takken van sport is zelfs vier weken gewenst, omdat na drie we ken conditieverbetering nog steeds aan houdt en pas na vier weken een niveau wordt bereikt waarop het verder zeer langzaam nog beter gaat. Uit veldtesten is gebleken dat sport mensen die uit Nederland in maximale conditie naar Mexico vertrokken wel in staat moeten worden geacht hun Ne derlandse prestates te benaderen of eventueel te evenaren. De verwachting echter dat die prestaties zullen worden ROTTERDAM Er was voor Aad Jansen gisteravond één belangrijk punt: hij moest overtuigen. De prijzen voor het genot een profbokser in actie te zien zijn omhoog gegaan. Aad Jan sen was een goed profbokser, maar ondanks enige populariteit in Rotter dam geen man die spectaculaire din gen deed al won hij steeds. Tegen Bob Cofie uit Ghana moest er iets groots ge beuren, gisteravond in de Rotterdamse Rivièrahal. Wat het niet gemakkelijk maakte, was dat de Ghanees rechts voorstaat en een vrij houterige indruk maakte in het begin. Bang was Jansen niet, maar wél moest hij eerst eens uitzoeken waarmee hij punten binnen kon halen. In de vijf de ronde echter zag Cofie, dat hij hier ook wel degelijk een kans had; in be scheiden mate ging hij in de aanval tus sen de charges van Jansen door. De Rotterdammer was halverwege het ge vecht wel iets voor gewett, maar niet meer dan dat. „Aad doe eens wat", kwam er toen uit de zaal de ring invlie gen. Toen werd Aad Jansen even hard voor zichzelf en voor Cofie: keiharde rechtsen flapten op het onbewogen ge zicht van Cofie, die overigens wel wat teruggaf. De zevende ronde werd besteed aan een wat willekeurig rammen van direc- ten, die steeds met alle kracht werden afgevuurd. Hard maar wederzijds zon der veel overleg. De Ghanees nam de dreunen wel iets gemakkelijker dan Jansen. Kort na het begin van de tiende ronde stuurde scheidsrechter Bril Jansen, die inder daad tamelijk leeg was, terug naar zijn hoek. „Hij kon niet meer", zei Bril. Jansen verloor dus door interventie en had weer niet overtuigd. Joep Verbon, uiterst gespannen, begon tegen de Italiaan Scianchi met een al lure alsof hij regelrecht stormde naar z'n achtste zege als prof. Zijn korte hoeken sloegen in op de flanken van de Italiaan maar die vond al gauw zijn verdedi ging, vooral bij het lijf-aan-lijf-werk. Verbon moest in de tweede en derde ronde wel iets nemen. Scianchi nam nu en dan de aanval over met zijn langere armen en Verbons agressie liep nu en dan dood op een: „hoe moet ik het aan pakken?" In de vijfde ronde vond hij zijn oplossing: slopen in hoog tempo. En dit gebeurde zo effectief, dat halver wege deze ronde de Italiaan na aange slagen te zijn, terwijl de scheidsrechter telde, naar zijn hoek toeging. Hij had genoeg gehad. ROTTERDAM De Rotterdamse voet balclub Sparta biedt degenen die AOW genieten met ingang van zondag, wan neer SpartaXerxes/DHC wordt ge speeld, voor acht wedstrijden in dit seizoen een zitplaats op de overdekte Schietribune aan voor de prijs van de goedkoopste staanplaats: f 1,50. Vanaf donderdag kunnen belangstellenden daartoe voor een gulden een kaart af halen bij Sparta's administratie of ie voorverkoop-adressen. Op vertoon daarvan en van d AOW-kaart kunnen geïnteresseerden dan bij de kassa een goedkoop kaartje aanschaffen. Deze aanbieding geldt verder voor de wedstrijden van Sparta tegen DWS, Fortuna '54, GVAV, MVV, NAC, PSV en Telstar. LENINAKAN Een Russische da- mesploeg heeft in Leninakan het we reldrecord op de 4 x 200 meter verbe terd. De vier atletes liepen in het op een hoogte van 1500 meter gelegen sta dion van deze stad de afstand in 1 mi nuut en 34.4 seconden. Zij bleven daar mee 0.3 seconden onder het oude re cord, dat cinds 1963 ook op naam van een Russische ploeg stond. De ploeg be stond uit Natalia Pesjenkina-Runova (20), Lilia Tsasjenko (22), Tamara Borsjikova (20) Ludmilla Samotesova (27). verbeterd is niet gewettigd. Misschien is dat wel het geval op enkele techni sche nummers. Aangezien 16 van de 23 Nederlandse deelnemers aan de internationale sport week aan darmstoornissen hebben ge leden wordt het van groot belang geacht daaraan veel aandacht te besteden. Niet alleen zal men daar gecontroleerd voed sel en drinkwater moeten gebruiken, maar bovendien zal er wellicht een middel moeten worden toegediend, dat darmklachten voorkomt. Sommige deelnemers zullen in de pe riode voor hun vertrek een suppletie aan stoffen nodig hebben. Met stimu lantia heeft dat niets te maken. Het gaat om de opbouw van rode bloed- kleurstof. De trainers moeten goed op de hoog te zijn van een aantal klachten, die in Mexico kunnen optreden: hoofdpijn, te veel transpireren, duizeligheid, pijn in de keel, pijn in de borst bijvoorbeeld. Zj moeten weten wat de oorzaak is en wat de consequenties zijn. afgewerkt. Overigens zal het hart in Mexico niet zwaarder worden belast dan in Nederland, zo concluderen beide specialisten. Ook wordt in het rapport gesteld, dat training op grote hoogte in Europa voor de Olympische Spelen alleen maar zin heeft als men de sportlieden in die periode onafgebroken in dat hoog gele gen trainingscentrum Iaat verblijven. ADVERTENTIE M| H W M De schrijvers van het rapport hand haven de conclusies dat niets erop wijst dat zware lichamelijk inspanning op een hoogte van 2240 meter schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Met nadruk echter stellen zij dat men de eerste week enige voorzichtigheid in acht dient te nemen. Er mag in die eerste week niet meer dan ongeveer 70 procent van het meermale trainingsschema worden <3 N O H ees W M M M i-a ROTTERDAM Met een reis van vier uur in een ambulance-auto is de Nederlandse wielrenner Fedor den Her tog, die tijdens een wielerwedstrijd in België ter 'voorbereiding op het wereld kampioenschap wielrennen ernstig ge wond werd, vanuit het ziekenhuis in Luik waar hij zes weken werd ver pleegd, in Nederland teruggekeerd. Een uiterlijk geheel herstelde Den Hertog, slechts lichte littekens duiden nog de plaatsen aan waar hij werd ge wond, is voorlopig toevertrouwd aan de zorgen van dokter Visser in Rotterdam, lid van de medische commissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Al ging het nog een beetje moeilijk, Fedor den Hertog kon al weer lachen. Gekscherend wilde hij al wedden om verdubbeling van de eerste premie, die hij zal gaan winnen. Want terugkomen zal hij. „Het kan nog wel even duren, maar ik heb geleerd geduldig te zijn" Dokter Visser: „Eerst zal hij door een neuroloog, een kaakchirurg en een longarts worden onderzocht. Pas daar na is te bepalen wanneer hij weer op de fiets kan stappen. Voorlopig zullen we het er maar op houden dat de winter maanden nodig zijn voor een algeheel herstel." *hvw wmaaoA VEENENDAAL De biljarters zijn met een bescheiden programma aan de competitie 19671968 begonnen in de hoofdklasse en 3e klasse. In de hoofd klasse werden vooraf twee wedstrijden gespeeld tussen beide teams van Na tionaal uit Wageningen. Beide malen bleef Nationaal 1 de baas over het 2e: een 26 en 80 zege waren de re sultaten. Ook in de le ronden van de hoofdklasse deed Nationaal 1 't goed. De ploeg stuurde kampioen Zelden- rust van vorig seizoen met een 62 nederlaag naar Eist terug. Nieuweling DOH uit Veenendaal maakte een fraai debuut door het Op- heusdense ONA geen schijn van kans te geven (6-2). Terminus 1 speelde de derby tegen Nationaal 2 in Wageningen. Het werd voor Nationaal 2 de 3e nederlaag in successie. Het Ochtense DOS deed goed werk door het Ingense Ons Genoegen een 5-3 nederlaag toe te brengen. In de 3e klasse werd een volledig programma gespeeld met als voorwed strijd de ontmoeting tussen de teams van Torenzicht 5 en 6 uit Lienden. Hierin toonde Torenzicht 5 zich de sterkste (7-1 en 8-0). In de derde wedstrijd speelde Toren zicht 5 een wedstrijd tegen BVR 2 in Rhenen en ook hier werd winst ge boekt (2-6). Nieuweling „De Zwaan" 2 boekte in de eerste wedstrijd al direct succes. In Kesteren werd DVJ 2 met 2-6 ver slagen. De wedstrijd DOH 2-Zeldenrust 4 moest uitgesteld worden. VEENENDAAL V.A.V. heeft weer met 20 atleten deelgenomen aan de nationale sluitingswedstrijden te Utrecht, die zeer sterk bezet waren Al werden er deze middag wel enige goede prestaties verricht, toch moesten de VAV'ers zonder een overwinning huiswaarts keren. De beste resultaten werden behaald door K. Vos, die bij Jongens-A de finale bereikte en 4e werd in een nieuw club record van 25.5 sec. G. Harteman werd ondanks de weinige training van de laatste tijd (i.v.m. studie) 4e op de 1500 m in een nieuw persoonlijk en clubre cord van 4.31.2 min. Aan het eind van de middag liep Harleman samen met zijn clubgenoot H. v. Alfen ook nog de 3.000 m heren een van de sterkst bezette nummers deze middag. Harleman werd in dit veld van meer dan 20 deelnemers 10e in 10.20 en Van Alfen werd 17e in 11.10. Wim ter Haar had een goede race op de 1.000 m, nl. de vierde plaats in 2.48.3 De verwachtingen waren echter hoger gespannen, vooral omdat hij in het be gin steeds in tweede positie liep, maar op het laatste rechte stuk tweemaal ge passeerd werd. Bij de jongens D bereike Edo Bud ding de finale op de 60 m, waarin hij 5e werd in 8.8. 1000 m, heren D,: 6e J. v. Campen ln 3.12.8. 1500 m, jongens B,; P. v. Campen ln 5.14.0. 60 m, meisjes C, le serie: 4e L. Kie vit; 5e J. Slotboom. 2e serie: 4e B. v. Voort. 60 m, meisjes D, halve finale: 4e H Baars; 5e R. van Beek. 60 m, jongens D, le serie: 4e H. Ro- zendaal in 10.6. 2e serie: 4e A. v. Har- develd in 10.3; 5e K. Veenendaal in 10.4 11e serie: 6e W. Rozendaal in 10.6. 12e serie: 3e L. v. Beek in 10.1. 80 m, jongens C, halve finale: 4e J. Diepeveen. 80 m, meisjes A: 3e C. Sukkel in 11.2. PORT LOUIS Op het Britse eiland Mauritius in de Indische Oceaan hebben zich maandag ernstige ongeregeldheden voorgedaan naar aanleiding van het ontslag van ongeveer 8.000 arbeiders uit de werkverschaffing. De overheid had als bezuinigingsmaatregel tot dit ontslag besloten. Groepen werklozen staken in Port Louis 'n arbeidsbureau in brand, plun derden een politiepost en bekogelden overheidsgebouwen met stenen. 80 de monstranten werden aangehouden, on der wie vier die benzinebommen bij zich hadden. Onder de vele gewonden bevindt zich de hoofdcommissaris van politie. Talrijke kantoren, winkels en scholen zijn gesloten. De bisschop van Port Louis heeft de bevolking tot kalmte ge maand. De financiële toestand van het eiland zou rampzalig zijn. LONDEN De wilde staking van havenarbeiders in Liverpool is gisteren de derde week ingegaan. Meer dan zesduizend arbeiders besloten maan dag met algemene stemming te vol harden ondanks herhaaldelijke oproe pen van hun vakbond om weer aan het werk te gaan. Er werd gisteren ge staakt door 8500 man; op 107 zeesche pen ligt het werk stil. Ook op twaalf kustvaarders wordt gelost noch gela den. Deze wilde staking betekent dat al lerlei goederen en produkten die voor de uitvoer zijn bestemd, zich in Liver pool beginnen op te stapelen. Op de Mersey ligt al dagenlang een tiental schepen voor anker te wachten om ook te kunnen afmeren. Voor de zo drin gend nodige exportinspanning van En geland betekent dit conflict een ge voelige slag. Drie weken geleden werd er ook in andere Britse havens, onder meer in Londen, gestaakt door een deel van de havenarbeiders. Zij deden dat uit pro test tegen een hele reeks veranderin gen die toen werden ingevoerd. De voornaamste ervan verzekert de havenarbeiders van een vaste baan in plaats van het stelsel van losse arbeid, waarbij elke ochtend opnieuw de kar weien werden verdeeld. Er is ieder een nu een minimumloon gegarandeerd maar dat is buiten Londen tien gulden per week lager dan in de hoofdstad. Dat is een van de grieven in Liver pool. Een andere is de vrees dat er ondanks verzekeringen van het tegen deel een groot aantal havenarbeiders zonder werk zal komen als gevolg van het nieuwe stelsel en van allerlei mo derniseringsmaatregelen in de havens. DARMSTADT Elf mannen zijn maandag in Darmstadt voor de recht bank verschenen op de eerste dag van een proces, waarin hun ten laste gelegd wordt dat zij in de tweede wereldoor log 80.000 mensen hebben vermoord in Zuid-Rusland. De slachting bij Babi Jar wordt onder andere hun werk ge noemd. De aangeklaagden waren allen SS- ers, van het Sonderkommando 4a, dat van juni 1941 tot februari 1942 achter het zesde leger aantrok door de Oekra- ine. Zij hadden opdracht het gebied van mogelijke tegenstanders te zuive ren. De meeste communisten waren ge dood of met het orde'eger gevlucht voor de oprukkende Duitse troepen, zo dat het bevel voornamelijk de Joodse bevolking betrof. Het proces zal waarschijnlijk een jaar duren. Een reeks massamoorden komt aan de orde, waaronder de slach ting in de ravijn van Babi Jar buiten Kief. De Nazi's hebben zelf geregis treerd dat 33.771 Joden in het ravijn ter dood zijn gebracht. De Joden werden naar het ravijn gevoerd met de belofte dat zij naar een nieuwe woonplaats zou den worden gebracht. Hele gezinnen met hun have en goed op de rug, kregen bij de ingang van het ravijn bevel zich te ontkleden en werden daarna doodge schoten. Toen de laatste lijken in het ravijn waren gegooid bliezen leger-ingenieurs de zijkanten op en begroeven zo de slachtoffers. De elf aangeklaagden, die in leeftijd variëren van 51 tot 65, hebben na de oorlog kans gezien, op een na, een nor male maatschappelijke carrière op te bouwen. Zes zijn in de handel gegaan, een werd bankdirecteur, en twee ambte naar. Slechts één van hen, SS-sergeant Viktor Trill, heeft geen profijt weten te trekken van het Wirtschaftswunder. Hij gaf als beroep op „Pakhuisbe- diende". FRANKFORT Een rechtbank in Frankfort heeft de 46-jarige vrachtauto chauffeur Otto Ball tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bij een conflict over de betaling van een door hem veroorzaakte beschadi ging aan de auto van een andere weg gebruiker deze man met drie revolver schoten had gedood en de ouders en een vriend van het slachtoffer had ver wond. De rechtbank nam aan dat Ball ten tyde van de schietpartij niet ge heel toerekeningsvatbaar was. De openbare aanklager had dezelfde straf geëist. AMSTERDAM De Verenigde Ma chinefabrieken (VMF) hebben twee derden van het aandelenkapitaal van Chemica AG verworven, een Zwitserse onderneming die machines maakt en installeert voor de kunststoffenindustrie. De samenwerking tussen de onderne mingen van de VMF, die dergelijke in stallaties vervaardigen, en chemica zal geschieden onder de naam Stork- Chemica. Het Zwitserse bedrijf zal vooral zijn kennis inbrengen en blijft onder eigen naam en directie werken. Verder heeft de VMF zijn buiten landse belangen uitgebreid in Iran. Daar is Stork-Werkspoor Iran opgericht met een kapitaal van 1,2 miljoen, waarin de VMF voor 40 procent deelneemt. De nieuwe maatschappij gaat apparaten maken voor de suiker- en olie-industrie in Iran. Hiervoor wordt een fabriek gebouwd die om te beginnen zestig mensen werk zal geven en die in het voorjaar van 1968 zal gaan draaien. A. DVERTENTIE vertrek elke dag vertrek van elk N.S. station overtocht per dagboot .-A~ |i=^L

De Vallei | 1967 | | pagina 11