WATERSTAAT CONCLUDEERT: Waterverontreiniging is in Vallei van ernstige aard Twee maal ingebroken Loop eens wat voor 't grote bad Veenendaal is de grote boosdoener even wennen is in nieuwe raadhuis 7 nog Nietes Spaarboekje voor eerste baby wil Voor Gelske wel Telefoniste welles Meisje kwam FEIKE ASMA VEERTIG JAAR ORGANIST KANGOEROES GAVEN GOED VOORBEELD er goed af Geslaagd Excursie van y.V.y. Rhenen Jongens op de spiegel-jacht Veemarkt Utrecht VEENENDAAL - De wa terverontreiniging in het stroomgebied van het Vallei kanaal is van zeer ernstige aard en moet beschouwd worden als een gevaar voor de volksgezondheid. BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE Geen spreekuur burgemeester Renswoude P.I.T.-collecte ONVOLDOENDE in Amerongen DINSDAG 3 OKTOBER 1967 Zonder resultaat VEENENDAAL Twee inbraken, die in nauw verband met elkaar staan, vonden plaats in de nacht van zondag op maandag. Bij garage Hogendoorn wist men binnen te komen door een niet afgesloten deur. Men ontvreemd de daar een veerspanner, terwijl men een zuurstofcylinder bij de deur zette. De veerspanner werd teruggevonden bij „De Gruyter", waar men gepro- berd heeft de brandkast open te bran den. Hoewel bijna met hun werk ge reed, vertrokken de inbrekers voordat de kast openging. VEENENDAAL In de nacht van zondag op maandag werd de politie gewaarschuwd, toen een aantal jon gens spiegels van auto's sloopten in de omgeving van de Gerard Doustraat. De politie ging op onderzoek uit en vond in de Gerard Doustraat vier au to's waarvan de spiegel afgebroken was en twee waarvan men deze verbo gen en vernield had. In andere straten werd, niets onrechtmatigs geconsta teerd. De daders bleken spoorloos, doch de politie probeert ze te achterhalen. Heden, dinsdag. RENSWOUDE Gemeentehuis 20 uur: Raadsvergadering SCHERPENZEEL Dorp: tot en met zaterdag: „Winkel week". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag. SCHERPENZEEL Dorp, tot en met zaterdag: „Winkel- WG6k""» BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: 19.30 uur: „Call girls van Kopenhagen". VEENENDAAL In verband met het feit, dat de bekende organist de heer Feike Asma 40 jaar geleden tot organist benoemd werd geeft hij dit jaar een serie jubileum-orgelconcerten. Op zaterdag 11 november zal hij hier voor naar Veenendaal komen om een bespeling te geven op het orgel van de Chr. Geref. Pniëlkerk in de Hoofdstraat. Het programma bevat onder meer het speciaal ter gelegenheid van dit jqbi- leum gecomponeerde „Variaties op een Bach-thema" van Paul Chr. van Weste ring. Het werk van Van Westering bestaat uit 12 levendige variaties op het thema van Bachs Slotkoor uit Cantate 212, de zgn. „Bauerkantate". De componist om schrijft zijn werk als volgend: „Dit in „oude stijl" geschreven werk omvat 'n thema met twaalf variaties, waarin ik heb getracht enige karaktertrekken van Feike Asma vast te leggen. De vierde variatie slaat op het orgel te Maassluis, dat door de heer Asma bespeeld wordt, terwijl de zesde een aubade is, waarbij men zich zou kunnen voorstellen, dat zij in de vroege ochtend van de jubi leumdag voor het huis van Feike Asma op enkele simpele instrumenten wordt geblazen. In de finale wordt het thema (in het pedaal) gecombineerd met het koraal: „Dankt dankt nu allen God". Overigens is de cantate, waaraan het thema werd ontleend ook voor een jubilaris geschre ven. De tekst van het gekozen Bach- thema zou men voor dit jubileum in de kerksfeer kunnen transformeren: „Nu gaan wij naar het orgelconcert waar Asma de registers trekt, aan velen vreugde schenkt. Hoe zijn wij door zijn spel geboeid. Hoe laat hij 't orgel onvermoeid reeds veertig jaar voor groot en klein een heerlijk klinkend wonder zijn", aldus de'componist van het jubileum- werk, de heer Paul Chr. van Westering. Geboren: Johannes Jacobus, z. v. J. A. Beringen en S. Rood, Meidoornlaan 30. Ondertrouwd: Dirk van den Brink, 18 jaar te Veenendaal en Gerritdina van de Haar, 20 jaar. Gehuwd: J. Bruijs en P. van den Brandhof. Schoolverenigingen willen fusioneren werd gesteld, omdat men hierin een aansporing ziet voor het Veenendaal- se verenigingsleven om het Kangoe roevoorbeeld te volgen. De sportieve club maakte er zater- morgen een degelijke trainings-mor- gen van. De beide sportleraren lieten hun pupillen geen moment aan hun aandacht ontsnappen en wellicht sproot het enthousiasme, dat die mor gen aan de dag werd gelegd wel voort uit het idee, dat men straks niet alleen de conditie in de Prattenburgse bos sen maar bovendien in het nieuwe zwembad op peil kan houden. De conditie-training is in deze tijd geen overbodige luxe, en over een spoortje spierpijn valt wel heen te ko men. Een onzer redacteuren heeft het zaterdagmorgen als adspirant-Kangoe- roe aan den lijve ondervonden Tot deze conclusie is dr. ir. D. W. Scholte Ubing gekomen, die in op dracht van de provinciale waterstaat van Utrecht een rapport over de ver vuiling van het open water in onze om geving heeft samengesteld. In de hoofdwatergangen het Valleika naal en de Eem verkeert het water in een rotbare of bijna rot bare toe stand. Onder daarvoor gunstige weers omstandigheden vormen deze wateren met een ernstig stankbezwaar dan te vens een bron van luchtverontreini ging. Ook landelijk gezien valt dit stroomgebied te rangschikken onder de gebieden met grote waterveront reinigingsproblemen, aldus het rap port. De gemeente Veenendaal is de groot ste producent van afvalwater in deze omgeving en overtreft bijvoorbeeld een gemeente als Rhenen zeven maal. Er worden drie soorten van afvalwater ge produceerd; huishoudelijk, industrieel en afvalwater afkomstig van agrarische bedrijven. Van deze drie wordt het in dustriële afvalwater als het schadelijkst gezien. Het is dikwijls agressief en be vat stoffen welke door hun giftige en groeifemmende werking uiterst schade lijk' kunnen zijn voor vele vormen van aquarisch leven. Binnen het stroomgebied van Vallei kanaal en Eem zijn nu negen zuiverings installaties en twee bezinkinrichtingen. Van de eerste categorie is de verwer kingscapaciteit bijzonder gering en de zuivering van het afvalwater in de be- zinkinstallaties wordt door het rapport omschreven als „zeer gebrekkig". De bouw van een zuiveringsinstallatie voor de gemeente Veenendaal is daarom een bittere noodzaak. De plannen hiervoor zijn geheel uitgewerkt. De totale bouw kosten zijn geraamd op f 8.651.000,-. De vervuiling van het open water heeft om en nabij Veenendaal grote vormen aangenomen. Berucht is de zg. wolsloot die uitmondt in het Valleikanaal bij de Rode Haan. O afgevoerd wordt is dikwijls rotbaar, heeft stankbezwaren en hoge biochemi- sche-zuurstofverbruiken, hoge gehalten aan ammoniak en fosfaat en is sterk infectieus", zo zegt het rapport. Dr. ir. Scholte is van mening dat deze situatie gevolgen zal hebben voor de toenemende recreatie. „In de toekomst zullen frequenter en langduriger dan thans het geval is, recreanten dit ge bied bevolken. Enerzijds zullen daar voor de produktie aan afvalwater en de kans op verontreiniging van voor recre atie bestemde open wateren toenemen, anderzijds zal deze ontwikkeling echter stimulerend werken bij de bestrijding van de watervervuiling. De zeker toene mende secondaire vervuiling van de open wateren zal grote zorgen gaan ba ren". De maatregelen die genomen zullen worden om de verontreiniging tegen te gaan zullen voor een deel verhaald moeten worden op bevolking en indus trie, ondanks de subsidiëring. „De noodzaak van bestrijding van de water vervuiling in het belang van individueel en collectief leven maken deze offers evenwel aanvaardbaar", concludeert het rapport. Wat Veenendaal betreft, in deze ge meente zjjn enkele plaatselijke belastin gen in dit verband al verhoogd en er bestaat een mogelijkheid dat er een nieuwe belasting zal worden ingevoerd. VEENENDAAL „Loop eens wat voor 't grote bad". Deze varia- tie op de zwembadactie „Laat eens wat voor 't grote bad" werd zater- dagmorgen in praktijk gebracht door de levenslustige Kangoeroes een groepje enthousiaste Veenen- dalers, dat al anderhalf jaar lang gezonde inspanning koppelt aan ge- zellige ontspanning. Elke zaterdag- morgen zijn ze in de Prattenburgse bossen in de weer. Onder leiding van sportleraar Van der Velde en zijn assistent Schroor wordt er aan de conditie geschaafd. Voor som- 1 mi gen is dat bepaald noodzakelijk Iwant in het dagelijks leven oefenen veel Kangoeroes een beroep uit, waarbij maar weinig beweging aan 'e pas komt. De Kangoeroe's hebben nu in de bui- del getast en als eerste Veenendaalse vereniging („vereniging is wel een groot woord", vindt de heer J. H. van Hardeveld, een van de initiatiefne- mers) een bijdrage van f 100,- aan de zwembad-actie geschonken. Een geste, die bijzonder op prijs UimUUUUUlUUIUUIUIUlUimiiilUlUillilliililllilliUililMillllllllllllWllllHIIIUlUHIIIIHIIIIIlllllIII RHENEN De VVV Rhenen organi seert zaterdag 7 oktober 's middags om kwart over twee vanaf de boswachters woning van de heer Haalboom, Oude Veensegrindweg 13, de laatste padde stoelenexcursie van deze herfst door de uitgestrekte Remmersteinse bossen. Deelnemers kunnen zich per eigen vervoermiddel naar het vertrekpunt be geven. Er bestaat voor dit soort excursies bijzonder veel belangstelling, vooral omdat veldbioloog Adriaan P. de Kleu- ver op verzoek van de Rhenense VW ook deze excursie weer zal leiden en onderweg tekst en uitleg zal geven. Hij brengt de wandelaars naar de mooiste plekjes en weet de meest bijzondere paddestoelen aan te wijzen. De weersomstandigheden van de laatste dagen zijn bijzonder gunstig ge weest voor de paddestoelen, zodat er een redelijke kans bestaat, dat er veel te zien zullen zijn. VEENENDAAL Maandagmor gen om half negen kwam de heer Van den Bos, Buurtlaan West 42 in het raadhuis om zijn dochter aan te ge ven. Die aangifte leek enkele moeilijk heden op te leveren, want hij kreeg het verzoek geduld te hebben, het verzoek even geduld te hebben. De ambtenaar belde de gemeente secretaris, de heer D. van Manen, die er kennelijk aan te pas moest komen iets wat de heer Van den Bos wel vreemd vond, maar omdat het zijn eerste baby was, dacht hij dat het er wel bij zou horen. Groot was dan ook zijn verrassing, toen hem verteld werd, dat hij de eerste vader was, die een kind aan kwam geven in het nieuwe raadhuis. De inschrijving Kleine Geertruida (Gea in 't dagelijks leven) bracht nu al (financieel) geluk in het jonge gezin Van de Bos. O van Geertruida zo heet de kleine, die in de nacht van zaterdag op zondag om 2.10 uur geboren werd en toen 6 pond en 3 ons woog, zoals de trotse moeder vertelde werd verricht door de chef van de afdeling bevolking en burgerlijke stand, de heer J. van Offeren. De ge meentesecretaris overhandigde de trotse vader een spaarbankboekje met een inleg van f 100, AMERONGEN. Onze plaatsgenoot de heer J. Vooren slaagde vorige week te 's-Gravenhage voor het diploma heil- gymnast.-masseur. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt werden gisteren 421 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1200 tot f 1600, werkpaarden f 1200 tot f 1525, oude paarden f 925 tot f 1475, 3- jarige paarden f900 tot f1175, 2-jarige paarden f 700 tot f 925, veulens f 300 tot f625, hitten f700 tot f925. Slachtpaar- den per kg geslacht gewicht van f2,80 tot f3,60. Jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3,60 tot f 4,10. De handel was willig. Naast het langwerpige telefoontoestel van mej. Vitters staat een grote doos met lollies. Hoewel ze zelf af en toe ook nog wel eens een lollie lust zijn ze niet voor haar bestemd. De lollies zijn overgebleven van zaterdag, toen de be volking van Veenendaal het nieuwe raadhuis kon bezoeken. De heren kre gen toen een sigaar of sigaret aangebo den, de dames een bonbon en de kin deren een lollie. Er zijn er echter nog al wat overgebleven. Nu krijgen de kin deren die deze week nog in het raad huis komen een lollie van mej. Vitters. Als de charmante Gelske er tenminste tijd voor heeft, want tijdens ons ge sprek nog werd zij om de haverklap O aan het toestel geroepen. Een telefoon kijkt er nu eenmaal niet naar waar je mee bezig bent. RENSWOUDE De burgemeester van Renswoude is verhinderd woens dag 4 oktober zijn wekelijkse spreek uur te houden. VEENENDAAL Het 13-jarige meisje G. G. W. uit Scherpenzeel ont kwam gisteren ternauwernood aan een aanrijding. Voor het koffiehuis „De Af rit", waar zij stond, haalde de heer H. F. M. uit Veenendaal de auto van de heer A. J. C. van L. uit Bergeijk in. De heer Van L. wilde linksaf het par keerterrein van „De Afrit" oprijden. Hij stond voorgesorteerd. De auto van de heer M. moest ver naar links en raakte daarbij met de buitenspiegel het meisje. Zij werd in de struiken geworpen, maar bleef on gedeerd. „Ernstig is de situatie voor het Vallei kanaal en de Eem. Kan voor het meest zuidelijke deel van deze hoofdwaterweg de Bisschop Davidsgrift de ver ontreiniging van het water nog licht worden genoemd, vanaf 't Omleidings kanaal te Veenendaal tot de Eemmond is de vervuiling door belangrijke lozin gen van nog onbehandeld en onvoldoen de behandeld stedelijk afvalwater van bijzonder grote omvang. Het water dat «rgp_|| VEENENDAAL „Het is allemaal nog even wennen", zei Gelske Vitters, de telefoniste van het raadhuis van Veenendaal gisteren, na haar eerste werkdag in het nieuwe gebouw. Al hoewel er zLh gisteren geen grote moeilijkheden voordeden was het toch een wat zwaardere dag dan normaal. Voorheen werkte zij met een telefoon toestel waar vier buitenlijnen op wa ren aangesloten. Nu zit mejuffrouw Vitters achter een langwerpig appa raat met lampjes die aan en uitgaan en een hele reeks knopjes. Bovendien heeft zij er in het nieuwe raadhuis een functie bijgekregen; die van recep tioniste. Bijzonder Gelske Vitters komt uit Leersum. Gis teren was het precies een jaar geleden dat ze in dienst trad van de gemeente Veenendaal. Het was dus in alle op zichten een bijzondere dag voor haar. Gelske is bijzonder tevreden over haar nieuwe werkruimte: „Ik ben er heel blij mee", zegt ze zelf. Ondanks dat gisteren alles nieuw voor haar was, viel het allemaal nogal mee. Ze had een veel grotere drukte verwacht. Voorheen waren zoals bekend de diverse afdelin gen over drie „gemeente-huizen" ver deeld. Nu is echter alles ondergebracht in één gebouw en daar verwachtte Gel ske nogal wat van: „Maar het viel erg mee. Ik denk dat de mensen nog aan het nieuwe raadhuis moeten wennen en wij nog aan onze nieuwe omgeving". Vorige week heeft de goedlachse Leer- sumse bezoek gehad van een instruc- trice van de PTT. Die heeft haar alle geheimen van haar nieuwe telefoontoe stel ontsluierd en ze is er zelf een beet je verbaasd over dat ze het allemaal heeft onthouden. „Natuurlijk hebben zich nu nog niet alle mogelijkheden voorgedaan maar er is toch ook niet 'n verbinding in de knoop geraakt", ver telt ze. GELSKE VITTERS lollies voor de kinderen Tussen de besturen van de Vereniging ter Bevordering van Christelijk Onder wijs te Veenendaal en de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Vee nendaal hebben in de afgelopen maanden een aantal besprekingen plaatsge vonden waarbij eenstemmig de mogelijkheid en wenselijkheid van een fusie van de beide schoolverenigingen werd vastgesteld. In de door de besturen ingestelde werkcommissie werd volledige over eenstemming bereikt over een aantal belangrijke zaken die met een fusie sa menhangen. Als resultaat van een en ander zullen op dinsdag 17 oktober a.s. door de beide schoolverenigingen leden vergaderingen worden gehouden. Hier op zullen uitgewerkte voorstellen en plannen voor een fusie aan de leden worden voorgelegd. De besturen zijn bijzonder verheugd over de goede sfeer waarin de bespre kingen zijn gevoerd en de daarbij ge bleken wederzijdse bereidheid tot sa menwerking. Door de 2 schoolvereni gingen worden op het ogenblik tezamen 1 ulo-school en 5 scholen voor lager onderwijs in stand gehouden. AMERONGEN Evenals in voor gaande jaren zal ook in 1967 te Ameron gen de huis aan huis collecte plaats vinden voor het Protestants Interkerke lijk Thuisfront en wel in de week van 9 tot en met 14 oktober. Het PIT heeft de verzorging van de stichting en in standhouding van Protestants Militaire Tehuizen, zij voorziet de militairen van lectuur en neemt hun geestelijke ver zorging mede voor haar rekening. VEENENDAAL De heer H. V. kwam maandag op het politie bureau vertellen, dat zijn buurman, de heer Van H. 300 andijviestrui- ken uit zijn tuin had gehaald. Van H. vertelde op zijn beurt, dat zijn buurvrouw, mevrouw D. daarvoor toestemming had gege ven. Het geheel bleek een misver- stand en V. krijgt als schadever goeding de andijvie die door de fa milie D. geplant is.

De Vallei | 1967 | | pagina 3