f ïiffSt Hoe langer u uw spaargeld kunt missen hoe meer rente de AMRO Bank u geeft. AMRO BANK Prima dieren op jaarlijkse ponyfokdag in Barneveld OVERHEID TEKORTGESCHOTEN JEGENS „GASTARBEIDERS" Moeder en dochter in de wildernis omgekomen SAMSON SHAG SAMSON NIEMEYER HALFZWARE SHAG Sparen is goed. Maar spaart u wel goed? Zuster mevr. i Kennedy bij T.V. Eigenlijk is het logisch dat u recht hebt op meer rente naarmate u uw spaargeld langer kunt missen. En nu we het toch over uw spaargeld hebben: hoe lang staat dat alweer ergens. En krijgt u daar wel de rente voor die u toekomt? Bij de AMRO Bank geldt dat hoe langer u uw spaargeld beschikbaar stelt, hoe meer rente u krijgt. Om precies te zijn: 4%, 41/4%, 472%, 5%, 572% en 6% rente. Als u vandaag of morgen een AMRO-kantoor binnenloopt, zullen we u graag vertellen welke mogelijkheden dit Moderne Sparen voor u heeft. De nieuwe AMRO-spaarfolder ligt al voor u klaar. Ter overdenking. Als u bij de AMRO Bank spaart, profiteert u automatisch van de vele andere bankdiensten. Slaat u 'Het AMRO-Bankplan Voor Het Gezin' maar eens open. Een gratis boekje dat bij elk AMRO-kan toor op u ligt te wachten. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Minder ongelukken als overheid doeltreffender optreedt Svetlana denkt over 2de boek f De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt. Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1,25. DINSDAG 3 OKTOBER 1967 "v. i.W'. m?' Geen shag zo pittig en zo zacht als halfzvuare BARNEVELD Begunstigd door mooi herfstweer werd zaterdag de jaarlijkse ponyfokdag georganiseerd door de fokvereniging Noordwest-Veluwe in het Schaf- felaarsebos te Barneveld. De fokdag werd geopend door de voorzitter, de heer D. van Malenstein uit Putten. In de jury hadden zitting de heren R. J. Addink, Velp; J. Derksen, Doonrenburg; C. Leeuwis, Gorinchem en J. Lokhorst, Hien. De omroep werd op keurige wijze verzorgd door mej. M. van Doorn uit Scherpen- zeel in de geluidswagen van de fa. Otse te Barneveld. Kampioen 1967 werd Laisy van de Vennen van C. Hilhorst, Hoogland en reserve-kampioen Tanja v. Schaik van dezelfde eigenaar. Het erekampioenschap werd toegekend aan Rosina of Marshwood van J. v. d. Steeg, Elspeet, nadat er gekampt was tussen de kam pioenen van 1965, 1966 en 1967. Kampioen van de merrieveulens werd Carla van Bitterschoten van A. Lagerweij, Barneveld. Jeugdkampioen werd Zilvia van P. v. Doorn, Scherpenzeel. Merrieveulens geboren voor 20 mei: le prijs Carla van Bitterschoten van A. Lagerweij, Barneveld, Carla van het Raakeind van L. Hendriks Vierhouten, Carla van Elspeet van W. A. Vos El- speet, Carolientje v. d. Roekelseweg van M. Roelofsen Wekerom, Carla van D. S. van P. van Doorn Scherpenzeel, Coby van Bussum van J. v. d. Steeg Elspeet, Coosje van Bussem van J. v. d. Steeg Elspeet. Al deze merrieveu lens verkregen voor het stamboek even eens een eerste premie. 2e prijs: Cas- perina van Almkerk van E. van Butse- laar Harskamp, Cato v.d. Veluvia Hoe ve van G. Schuurman Speuld, Clazien- tje v. d. Viermorgen van J. Veldhuizen Bennekom, Christina van Steenbeek van H. Hofland Hamersveld. 3e prijs: Cor- rie van Ede van E. J. v. d. Weerd Ede, Conny van Eist van C. P. deRuyt e Putten. Merrieveulens geboren na 20 mei. le prijs: Carolina de Graai van J. v. d. Steeg Elspeet, Corrie v. d. Otterlose- weg van T. v. d. Brink Wekerom, Car la van V. S. van W. A. Vos Elspeet, Carolina van de Koot van J. van Zan ten Barneveld, Corrie van het Hazele- ge van A. Dekker, Kootwijkerbroek. Alle deze merrieveulens verkregen een le premie voor het stamboek. 2e prijs: Carolientje van de Viermorgen van J. Veldhuizen Bennekom, Connie v. Kam pen van G. van Malenstein Putten, Coc ky v. d. Veluvia Hoeve van G. Schuur- kamp Speuld, Clara van Nijkerk van G. v.d. Brink Nijkerk 3e prijs: Carla •r, d. Veluvia Hoeve van G. Schuur- kamp Speuld en Coriene van Bitter schoten van A. Lagerweij Barneveld. Hengstveulens, le prijs: Carjos van St. De Veluwe van Jac. v. d. Steeg El speet, Claudius van „Rozendaal" van R. R. Valkenhoef Hoogland, Caesar v. d. Viermorgen van J. Veldhuizen Ben nekom. Al deze hengstveulens een le premie voor het stamboek. 2e prijs: Clauros van D. S. van W. A. Vos El speet, Claus van St. „De Verwachting" van G. Hendriks Vierhouten, Cyrus van D. S. van P. van Doorn Scherpenzeel, Carolus van Hoekelom van G. v. d. Brink Bennekom, 3e prijs: Carlos van de Bosrand van H. van Malenstein Put ten, Casner v. d. Tuilsedlreef van A. La gerweij Barneveld, Chria v. d. Veluvia Hoeve van G. Schuurkamp Speuld, Cha ron v. d. Koot van J. van Zanten Bar neveld, Caesar van het Hazeleger van A. Dekker Kootwijkerbroek. Eén-jarige merries, le prijs: Bea van Hoogland van R. R. van Valken- hoef Hoogland, Birgit v. d. Driest van J. v. d. Steeg Elspeet. 2e prijs: Bea trix van Lunteren van H. v. d. Brand Kootwijkerbroek, Bajazzo van Elspeet van J. v. d. Steeg Elspeet, Betsie van Timohof van H. v. d. Brand Kootwijker broek, Beatrix v. d. Dorpsstraat van A. H. Tolboom Achterveld, Bea van Nij kerk van G. v. d. Brink Nijkerk, Bea trix van Berkel-Enschot van H. v. d. Brand Kootwijkerbroek. Al deze mer ries ontvingen een le premie van het stamboek. 3e prijs: Belfinet van de Vennen van L. Hendriks Vierhouten, Beposzu v. d. Vennen van dezelfde ei genaar, Betsie v. d. Veluvia Hoeve van G. Schuurkamp Speuld, Barta v. d. Geerstraat van G. Hendriks Vierhouten. 4e prijs: Bea v. d. Huinerkamp van C. P. de Ruyter Putten, Blanka van Brooks van H. A. van Ruitenbeek Bar neveld, Belina v. d. Bolschuur van C. P. de Ruyter Putten. Tweejarige merries, le prijs: Anna- bella v. d. Meikade van J. H. Treur Kootwijkerbroek, Astrid v. d. Olieakker van J. van Schothorst Lunteren, An- twannetta van St. „De Verwachting" van L. Hendriks Vierhouten, Aria v. 't Sterrebosch van P. van Doorn Scher penzeel. Al deze merries ontvingen een le premie van het stamboek. 2e prijs: Ada van 't Sterrebosch van P. van Doorn Scherpenzeel, Annalisa v. Doorn van J. van Schothorst Lunteren, Alies- je van Doetinchem van dezelfde eige naar, Agatha van Berkenwoude even eens van dezelfde eigenaar. 3e prijs: Alie van Ede van E. J. v. d. Weerd Ede, Anja c.d. Oudendijk van E. v. d. Bosch Speuld, Anny v. d. Endeke van G. Hendriks Vierhouten, Astrid v. d. Bolschuur van C. Hilhorst Hoogland, Glinder of Woodhall van A. Dekker Kootwijkerbroek. 4e prijs: Anja aan de Dorpsstraat van J. van Druten, Ach terveld, Alida van Wagensveld van G. Melissen Renswoude. Tweejarige hengsten. Een eerste pre mie van het stamboek ontvingen: Ar nold van Hoekelom van G. v. d. Kamp Bennekom en Adam v. d. Gouwe van H. van Malenstein Putten. Driejarige merries, le prijs Zita v. d. Gouwe van W. Schoonderbeek Hoog land, Zilvia van D. S. van P. van Doorn Scherpenzeel, Zwieta van Speuld van E. v. d. Bosch Speuld, Zwaantje van Strij- pemonda van P. van Doorn Scherpen zeel, Zora van Barneveld van J. van Zanten Barneveld, Zaza van Voorthui zen van J. H. Treur Kootwijkerbroek. Al deze merries ontvingen een tweede premie van het stamboek. 2e prijs: Yvonne van Ruitenbeek van H. A. van Ruitenbeek Barneveld. 3e prijs: Zampa v. d. Appelseweg van P. Bouw Voort huizen, Zosca v. d. Horst van G. Koud- ijs Barneveld. Vierjarige merries, le prijs, tevens 2e premie stamboek: Lottie van Cros bister van P. van Doorn Scherpenzeel, Wisteria B. van W. A. Vos, Elspeet, Wi- nette van Barneveld van W. van Ree- nen Barneveld. 2e prijs, tevens 3e pre mie stamboek: Wicomba van 't Berg- sche Hoofd van E. v. d. Bosch Elspeet, Winny v. d. Brink van G. Malenstein, Putten, 3e pr.; Wies je van Harskamp van J. van Druten Achterveld, Willy van Hoevelaken van W. van Reenen Vijfjarige merries, le prijs: Valenti- na v. d. Gouwe van C. Hilhorst Hoog land, Unette van D. S. van P. van Doorn Scherpenzeel (beiden 2e premie stamboek), Vera van 't Fort van C. P. de Ruyter Putten; 2e prijs Verona v. d. Gouwe van H. van Malenstein Put ten, Udina van Kersenhof van J. van Schothorst Lunteren! Uria van Tegelen van A. Dekker Kootwijkerbroek, Vero nica van Bennekom van G. Steenbok Achterveld. 3e prijs: Veronica van Ap pel van P. Bouw Voorthuizen, Urientje v. d. Viermorgen van J. Veldhuizen Bennekom, Victoria van Voorthuizen van C. P. de Ruyter Lutten, Vietra van Wagensveld van E. v. d. Bisch Speuld, Vreeda van Steenbeek van M. Hofland Hamersveld, Ukje v. d. Viermorgen van J. Veldhuizen Bennekom. Zes tot 8-jarige merries, le prijs: Tanja van Schaik van C. Hilhorst Hoog land (le premie stamboek), Sarina van het Hazeleger van E. J. v. d. Weerd Ede, Thea v. d. Gouwe van R. R. van Valkenshoef Achterveld, Tosca van 't Oude Bos van A. Dekker, Kootwijker broek (allen 3e premie stamboek); 3e 2e prijs: Sika v. d. Puurveenseweg van C. Hilhorst Hoogland, Tilly van Rand wijk van Van Aggelen/Eikelboom Wa- geningen, Sieske v. d. Puurveenseweg van A. Dekker Kootwijkerbroek, Teka v. d. Graveweg van C. P. de Ruyter Putten, Truus v. d. Gouwe van H. van Malenstein Putten, Tommy v. d. Puur veenseweg van J. H. Treur Kootwijker- b oek (allen 3e premie stamboek). 3e prijs: Sibella van Ochten van Aggelen/ Eikelboom Wageningen, Rolientje v. d. Nieuwe Heege van G. C. Veldhuizen Barneveld, Tanja v. d. Lake van G. v. d. Brink, Bennekom, Tonny van Otterlo van Roelofsen Wekerom. Negen tot twaalfjarige merries, le orijs: Marja van Groensande van W. A. Vos Elspeet, Maico van Opheusden van H. van Malenstein Putten, Odillia van Dijk van W. A. Vos Elspeet (allen 2e premie stamboek), Olga v. d. Hon- de van T. v. d. Brink Wekerom. 2e prijs: Pandora v. d. Gouwe van C. Hil horst Hoogland, Oda van Stijpemonde van P. van Doorn Scherpenzeel, Oke- lientje v. d. Heuvel van G. Hendriks Vierhouten, Neeltje van Heunen van A. Lagerweij Barneveld, Pasha van La- renstein van A. Dekker Kootwijker broek (allen 3e premie stamboek). 3e prijs: Nita van Leerdam van G. van Malenstein Putten, Olga van Hoenderlo van G. Melissen Renswoude. Merries van dertien jaar en ouder, 'e prijs: Rosina of Marshwood van J. v. d. Steeg Elspeet, Laisij van de Ven nen van C. Hilshorst Hoogland. 2e prijs Kunera van Herveld van A. Lagerweij Barneveld, Katotje van Beeso van G. v. d. Brink Nijkerk. DEN HAAG Een doeltreffender optreden van de overheid zou heel wat ernstiger verkeersongelukken kunnen voorkomen, schrijft de Delftse advo caat mr. Th. L. van der Veen, deskun dige op het gebied van het verkeer, in het Nederlands Juristenblad. Hij doet de overheid een reeks „logi- sehe en voor de hand liggende" maat regelen aan de hand die volgens hem direct een gunstig effect zullen hebben. Mr. Van der Veen wil: een yerbod van alcoholgebruik door bestuurders van motorrijtuigen het verplicht stellen van veilig heidsgordels in auto's en valhelmen voor scooterrijders en bromfietsers invoering van een rij-examen voor bromfietsers controle op de verplichte WA-ver- zekering van auto's en andere motorrij tuigen (minimumstraf bij overtreding: verbeurdverklaring van het vehikel) streng optreden tegen wegbeheer- ders die een gevaarlijke situatie op de weg doen ontstaan en die zonder enige noodzaak ongewijzigd laten voortbe staan sluiting van de zijn inziens „hoogst dubieuze" automarkten strengere maatregelen tegen lieden die verzuimen het kenteken van een tweedehands g ekocht vehikel op hun naam te laten overschrijven meer controle op het gezichtsver mogen van automobilisten. Mr. van der Veen zou graag zien „dat de overheid eens ging regeren met vooruitziende blik". Conclusie Wiardi Beekman Stichting DEN HAAG Het heeft wat de buitenlandse werknemers in Nederland aan gaat hier op vele punten ontbroken aan een verantwoord en gecoördineerd over heidsbeleid. De Nederlandse overheid is tegenover die werknemers op vele ge bieden tekort geschoten. Dit geldt vooral voor de betreffende bewindslieden, maar ook het parlement is er in het geheel niet in geslaagd de overheid te dwin gen tot het voeren van een gecoördineerd beleid. Aldus een rapport van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Deze stichting heeft in 1965 een com missie ingesteld die onder voorzitter schap van de heer E. R. Wieldraaijer in wisselende samenstelling een onder zoek heeft verricht. Het rapport gaat vooral in op de aankomst van buiten landse werknemers in ons land, hun verblijf hier en hun vertrek. De voor lichting aan de buitenlandse werkne mers over werken en verblijf in ons land schiet tekort. Ook de selectie van die werknemers acht men onbevredi gend. De commissie heeft de nadruk gelegd op de officiële werving en er voor gekozen het zwaartepunt van de door haar aanbevolen coördinatie in 't beleid te leggen bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De commissie bepleit voorts de stichting van regionale ontvangstcentra waar de overheid behulpzaam kan zijn. De commissie meent dat groepshuis- vesting van buitenlandse werknemers aanbeveling verdient omdat haar geble ken is dat ze zich beter op hun plaats voelen wanneer ze in groepen werken. NEW YORK. Svetlana Alliloejeva de dochter van Joseph Stalin, heeft maandagavond verklaard,, het schrij ven van 'n tweede boek over de Sov jet-Unie te overwegen. Dat boek zal dan wellicht kritischer staan tegenover het tegenwoordige systeem, voegde zij daaraan toe. Mevrouw Alliloejeva sprak in een te- levisieprogrmma over haar boek „Twintig brieven aan een vriend". Zij sprak volkomen ontspannen en zei over de huidige Sovjet-regering: „het systeem is verkeerd en is de laatste 50 jaar mar weinig veranderd. Ik geloof, dat de mensen in Rusland dromen van meer dan een partij, vrije verkiezingen en een democratisch staatsbestel". De dochter van wijlen de Sovjet-dic tator voegde hieraan toe, van mening te zijn dat de meeste mensen in de Sovjet-Unie er zo over denken. De stichtingen die ten behoeve van buitenlandse werknemers werkzaam zijn verrichten belangrijk werk. De fi nanciering van die tichtingen is, naar het oordeel der commissie, in de eerste plaats een zaak van de ondernemingen en de buitenlandse werknemers zelf. Ook het stichten van een noodfonds voor buitenlandse werknemers verdient aandacht teneinde in Nederland hulp en bijstand te kunnen verlenen voor her stel bij ernstige ziekte. Van de kant der commissie is nog opgemerkt dat in incidentele gevallen buitenlandse werknemers hier een pa pier hebben ondertekend zonder dat zij als gevolg van de taalmoeilijkheden, wisten wat zij ondertekenden. Nader hand bleek dan dat zij b.v. hun ontslag hadden getekend. Uit het rapport blijkt o.m. dat op 1 januari jl. in ons land aanwezig waren 18.534 Spanjaarden, 9899 Italianen, 2167 Grieken, 14.162 Turken, 14.244 Marok kanen en 2066 Portugezen. De commissie noemt de gemiddelde verblijfsduur van buitenlandse werkne mers in ons land opvallend kort. De oorzaak daarvan is zonder diepgaand onderzoek moeilijk te achterhalen. Het aantal in hun mogelijkheden in Neder land teleurgestelde buitenlandse werk nemers moet, naar de mening der commissie, in verhouding tot het totale aantal werknemers groot zijn. Aan ontslag en vertrek van buiten landse werknemers is lange tijd te wei nig aandacht besteed. Het blijkt, dat juist als er sprake is van een terughou dendheid in de conjuncturele ontwikke ling, er op het punt van het ontslag REDDING (Californië) Jagers heb ben maandag in de besneeuwde bergen in het noorden van Californië de stoffe lijke resten aangetroffen van een moe der en dochter, die na een vliegtuig ongeluk langzaam zijn omgekomen. Daarbij troffen zij een dagboek aan waarin het lijden van de slachtoffers stond opgetekend. De 59-jarige hoteleigenaar Alf Oien was op 11 maart met een Cessnavlieg- tuig met vrouw en kind uit Portland in Oregon naar de luchtmachtbasis te San* Francisco vertrokken, waar zijn zoon beroepsvlieger is. Het vliegtuig raakte een 1800 meter hoge bergtop bij Redding, 320 km ten noordoosten van San Francisco, en strandde in de sneeuw. De drie inzittenden liepen daar bij slechts lichte verwondingen op. De drie hielden een dagboek bij in het logboek van het vliegtuig waarin zij onder meer de pogingen beschreven om sneeuw te smelten voor drinkwa ter. Hoe zij aan voedsel kwamen werd er niet bij vermeld. De overlevingskansen in het betrok ken woeste gebied, waar veel wilde die ren huizen, zijn klein. De drie slacht offers wisten zich echter enigszins te gen de kou te beschermen door over het vliegtuig een hoes te trekken. Zij hoor den opsporingsvliegtuigen overkomen, maar konden geen teken geven we gens de mist. Tenslotte begonnen zich bevriezingsverschijnselen te vertonen. De kleine Carla ging op hulp uit maar moest terugkeren nadat zij haar schoe nen in de sneeuw had verloren. De va der ging daarop trachten de bewoonde wereld te bereiken, ondanks zijn gebro ken arm. Hij is niet meer teruggezien. Het dagboek verhaalt hoe mevrouw Oien en haar dochter steeds zwakker werden. Een van de laatste notities van Carla op 30 april anderhalve maand na het ongeluk, luidt: „Ik ben vandaag ja rig, ik word zestien". De laatste notitie is op 4 mei geda teerd en werd waarschijnlijk door me vrouw Oien geschreven: „het regent on ophoudelijk. Wij zijn doorweekt". misstanden voorkomen.-Vooral bij drei gende massale ontslagen moet worden toegezien op een gelijkwaardige behan deling der buitenlanders. 1 1 Ir Lee Radziwill, de 34-jarige zuster van mevr. Jacqueline Kennedy, zal in november haar t.v.-debuut maken. Onder de naam Lee Bouvier (haar meisjesnaam) zal zij optreden in het stuk „Laura" van de Amerikaanse schrijver Truman Capote. Het stuk zal in kleur worden uitgezonden. .N 'NIEMEYER^

De Vallei | 1967 | | pagina 6