Ik geloof in 't zo gesmade paternalisme Rennies bij Holland-Amerika-Lijn Meer dan 70 landen komen naar tuberculosecongres f10.000.- „Als ik werkelijk iets zeg luiste ren ze niet naar me1" MctSScl-OIltslclg gCVFCCScl AOW-premie en loongrens gaan omhoog Honderden werknemers worden overbodig Gorhums burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard Vader betrapte aanrander van dochter Minister praat volgende week met artsen HOLLANDSE WATERLINIE NL VOLTOOID VERLEDEN Tip taf \sy in» Utrecht vraagt hoogleraar per advertentie Brandend maagzuur, Van Heijst-employé gearresteerd KERNPUNT ONSTUITBAAR GEZAG Dode en gewonde bij autobotsing Ruzie beslecht met pistoolschoten Draagvleugelboot naar Londen Lugubere vondst bij s GEEN CONTACT aan. prijzen voor de grote poëten en kleine rijmelaars die de beste slot regel maken bij onderstaande ode op de wijn en al bet andere goede der aarde dat de slijter voor u on der de kurk heeft. Zeg niet dat u dat niet kunt. On der het genot van een goed glas wijn of een pittig kelk j e gedistil leerd vindt u stellig de inspi ratie die ook u tot de prijswinnaars kan doen behoren. Prosit - Wij wensen u succes! Er liggen bijna 600 prijzen op uit kering te wachten. Een hoofdprijs van ÏOOO en verder prijzen van 500,250,100,1 50, 25 en 10 gulden! (te besteden bij uw slijter) Ook uw inzending zien wij graag tegemoet. VERENIGINGEN Spion Philby zou weer gehuwd zijn UNICUM IN ONS LAND VERZET VIKINGBANK GAAT NAAR SLOPER DINSDAG 3 OKTOBER 1967 Mr. L. R. J. ridder van Rappard, burgemeester van Gorktim, voelt zich voort durend tekort gedaan door pets, radio en televisie: „Als ik werkelijk iets zeg dan luisteren ze niet naar me, maar ze zijn er als de kippen bij om een paar uit het verband gerukte zinnen te noteren, die mij in de hoek van de zonderling plaatsen". Ook de weerslag in de publiciteit van zijn optreden in Gouda waar hij met zijn tegenstandster mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noordanus in een forum over Jeugd en Sex zat heeft de burgemeester bitter teleurgesteld: „De ongebrei delde pers" had hem niet begrepen of niet willen begrijpen. Mr. Van Rappard heeft er een middag voor vrijgemaakt om ons daarover in het raadhuis van Gorkum eens wat meer te vertellen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! DEN HAAG Per 1 januari zal er een belangrijk hoger bedrag aan pre mies voor AOW en AWW moeten binnenkomen. Vaststaat dat de grens voor het premieplichtige loon zal ver schuiven van 14.050 naar 15.350 gul den per jaar. Hoe groot de premiever hoging zelf zal zijn is nog niet precies bekend. Deskundigen voorspellen een stijging van 10.2 tot 10.6 procent. De Unie van beambten en hoger personeel (15.000 leden) vindt het on juist dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales deze lastenverzwaring niet heeft genoemd in zijn commentaar op de miljoenennota. Tezamen met de zwaardere belastingdruk, een gevolg van wijzigingen in de buitengewone lasten, en de hogere premies voor de particuliere ziektekostenverzekering brengt dit de middengroepen volgend jaar in een allesbehalve prettige posi tie. DEN HAAG Net op tjjd kon een Hagenaar gisternacht voorkomen, dat zyn vijftienjarige dochter in een donker portiek werd aangerand door de twin tigjarige Haagse kantoorbediende T. L. Het meisje had tegen middernacht de hond uitgelaten. L. was haar met zijn bromfiets voorbijgereden en had zich daarna in een portiek verscholen. Toen het meisje langs kwam had hij haar naar binnen gesleurd. De vader die ongerust was geworden toen zijn dochter langer wegbleef dan gewoonlijk, ging op zoek. Hij hoorde gesmoorde kreten in het portiek waar hij zijn dochter tenslotte aantrof. DEN HAAG De huisartsen zullen nog een week geduld moeten hebben voordat zij hun standpunt op het mi nisterie van Economische Zaken kunnen gaan verdedigen. Minister Block is gisterochtend naar Luxemburg vertrokken voor het bijwo nen van een vergadering van de Com missie van de EEG. Hij komt daarvan pas woensdag terug. Daarna zal een af spraak worden gemaakt voor het onder houd met een delegatie uit het centraal bestuur van de L.H.V. voor een dag in de loop van de volgende week. DEN HAAG Er is weer een ar restatie verricht in de affaire-Van Ileljst. Gistermiddag is de 42-jarige em ployé A. D. aangehouden op het terrein van de fabriek in Den Haag. De man, een Nederlander, was af komstig van de Belgische vestiging van Van Heijst in Grobbendonk. D. wordt ervan verdacht goederen te hebben weggehaald uit het ontvangstcentrum van het bedrijf aan de Benoordenhout- seweg. Dat gebeurde voordat het fail lissement werd uitgesproken. Voor dit zelfde feit was al eerder de butler van de familie, de heer „Leo" V. aan gehouden. Hij is inmiddels vrijgelaten. Ook voor de heer J. P. J. van Heijst sr. en mevrouw B. Hiersprong, die de representatieflat bewoonde, zijn op de zelfde verdenking arrestatiebevelen uit gevaardigd. De wijze waarop sinds enkele jaren in Nederland over sexualiteit wordt ge praat en vooral de normen die de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming daarbij hanteert, zijn de bur gemeester een gruwel. Niet dat zijn uiteindelijke norm veel verschilt van de norm die mevrouw Zeldenrust-Noor danus als voorzitster van de NSVH hanteert „Elkaar zoveel mogelijk ontzien en respecteren" maar mr. Van Rrappard is het fundamenteel on eens met de manier, waarop de NVSH deze moraal tracht te verwezenlijken. „De aansporing van Vooruit Maar Jongens leidt naar chaos", zegt de burgemeester. „Door dergelijke ophit singen en door de schaamteloos over dreven aandacht die men aan de sexua liteit geeft, ontspoort een jeugd, die in feite tot 23 jaar geen sexuele nood be hoefde te kennen". Mr. Van Rappard vertelt over zijn studententijd omstreeks 1925 toen er naar hij zegt in zijn kring een zeer strenge erecode heerste jegens het fat soenlijke meisje. Dat er in die tijd in zijn kring nogal wat dienstmeisjes zijn geweest, die van dit respect niet zo heel erg veel hebben gemerkt, wuift hij weg: „Sprookjes". Wat is een fatsoenlijk meisje? „Een meisje dat niet goedkoop is, dat niet te gemakkelijk is. Een meisje dat door gezonde tucht aan banden wordt gelegd. Zo'n meisje is ook een gelukkig meisje". Is er op dit gebied verschil tus sen jongens en meisjes? We hebben een kernpunt bereikt. De burgemeester zegt: „De vrouw is sek sueel niet gelijkwaardig aan de man. De vrouw is geheel op seksualiteit in gesteld. Raakt een meisje voor haar huwelijk gewend aan een gedifferen tieerd geslachtsverkeer, dan kan zij moeilijk zo niet: onmogelijk in het huwelijk tevreden zijn met één man. Het gevolg is dat de hoeksteen van onze beschaving het in wezen tegennatuurlijke monogame huwelijk zijn steun verliest en de chaos over ons komt". Het is dus voor mr. Van Rappard vooral een kwestie van orde. Hij be vestigt dit: „Als man met overheids gezag acht ik het mijn plicht te waar schuwen tegen de dreigende chaos, on geacht mijn eigen opvatting over mo raal". De geslachtsdrift is het metafysische instinct om terug te keren tot de we zenlijke eenheid, die er bij de schep ping heerste". Omdat tot voor kort seks en voort planting nauw verbonden waren, werd de orde opvoeding van kinderen gediend met strakke seksuele taboes. Nu seks en voortplanting zijn losgekop peld kan seksualiteit wellicht evolue ren naar een menselijke functie, die mogelijk wel te vergelijken valt met de toch ook weer niet zo onbelangrijke functie van eten en drinken? De burgemeester gelooft niet in evo lutie: „Geen sprake van, wij zijn in een onstuitbare neergang". Met in stemming citeert mr. Van Rappard de Fransman Julius Evola: De mens stamt niet van de aap, maar de aap van de mens af. Het mensentype evo lueert niet, maar degradeert. De ne gers zijn de restanten van voorbije be schavingen, aldus Evola. De burgemeester zegt deze uitspraak niet geheel te kunnen overzien, maar hij vult wel aan: „Wij verkleuren tot een miezerig mensentype, dat tot geen ware onbaatzuchtigheid meer in staat is". Vooral de toekomst van de Westerse beschaving ziet mr. Van Rappard som ber: „Als de vrouw gaat overheersen, betekent dat het einde van een be schaving. Dat is tegennatuurlijk, want per definitie is de vrouw anders dan de man en zij behoeft bescherming". Wellicht is het hele geschil tussen mr. Van Rappard en de NVSH terug te voeren tot de vraag of het meisje goed voorgelicht en bevrijd van ta boes gelijkwaardig aan de jongen in staat is haar positie ten opzichte van de seksualiteit te bepalen. Om te bewijzen dat het meisje op dat gebied niet gelijkwaardig is „Ik zeg niet: minderwaardig, maar ik zeg anders" citeert mr. Van Rappard vele, vooral Franse schrijvers, nadat hij minzaam heeft geïnformeerd of we de Franse taal wel machtig zijn. De oplossing voor deze tijd ziet de burgemeester in een versteviging van het gezag. Bij dit punt aangeland wer velt het gesprek naar een nieuw hoog tepunt. Ik vraag hem of hij in de de mocratie gelooft en opverend van ach ter zijn bureau flitst zijn antwoord: „Wat is democratie?" Snel improviseer ik: „Besluitvor ming door de meerderheid met res pectvolle overweging van het stand punt van de minderheid". De definitie haalt nét de burgemees- terlijke goedkeuring en ik betrap me erop dat ik me een ogenblik als voor een groene examentafel had gevoeld. Hoe wilt u zo'n regering vormen? Dan geeft mr. Van Rappard zijn cre do: „Ik geloof in de regering van de besten, van de hoogst-gekwalificeer- den". „Dat is een moeilijkheid", geeft mr. Van «Rappard toe. „Maar ik ben een principiële monarchist, van een mo narchie met zeer ruime bevoegdheid, zoals bijvoorbeeld het verlicht despotis me van Willem I. De koning kiest zijn dienaren. Er zijn nu eenmaal mensen die metafysisch zijn voorbestemd om de gemeenschap te dienen. Ik geloof in het tegenwoordig zo zeer gesmade paternalisme". En als die machtige monarch faalt, wie corrigeert hem dan? „Dan kan men in uiterste instantie revolutie maken. Een revolutie kan heel gezond zijn, kan zeer zuiverend werken. Ons bestel is vastgeroest in ambtenarij, onkunde en blaaskakerij. Het algemeen kiesrecht heeft niet de democratie bevorderd, maar het des potisme slechts versterkt". Tot slot kom dan nog steeds zeer minzaam de uitsmijter: Ook een vrije meningsuiting kan de ware demo cratie niet bevorderen, want: „De pers wordt wel koningin der aarde genoemd gegeven haar bedienaren beschouw ik de pers als een slet". Mr. L. R. J. van Rappard is 61 jaar. Hij werd geboren in Tiel, studeerde in Utrecht en werd toen hij 26 jaar was burgemeester van Zoelen. Sinds 1939 is hij burgemeester van Gorkum: „Ik ben nog vier jaar in functie en die tijd zal ik ten volle benutten. Niemand zal mij de mond snoeren". Het zou voor mr. Rappard weinig minder dan een ramp zijn, als mor gen alle mensen het met hem eens waren. MIERLO Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een perso nenauto op de Geldropseweg is giste ren de 45-jarige loodgieter P. Vincent uit Helmond, die de personenauto be stuurde, om het leven gekomen. Twee inzittenden van de personenauto wer den met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Helmond vervoerd. AMSTERDAM —De 73-jarige H. Es- selman uit Nieuwendam is gisteravond in Amsterdam Noord aangereden door een bus toen hij zonder op te letten met zijn bromfiets de weg overstak. De man was op slag dood. ROSMALEN Op de weg Nijmegen - Den Bosch, onder Rosmalen, is gis teravond een personenauto onder een Belgische oplegger gekomen, waarbij één van de inzittenden om het leven kwam. Het slachtoffer is de 46-jarige heer Van Pinxsteren uit Maliskant. ZEELAND Op een kruispunt in Zeeland (NB) is gisteravond de 18-jari ge bromfietser De Lang uit die plaats aangereden door een vrachtwagencom binatie en ter plaatse overleden. SCHIJNDEL In de gemeente Schijndel zijn gisternacht een bromfiet ser en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen. De motorrijder, de 21-jarige A. Peynenburg, werd op slag gedood. De ander kreeg een hersen schudding. Hij zou volgens de politie onder invloed zijn geweest. DEN HAAG Een ruzie tussen twee Nederlandse kooplieden leverde gister middag een van hen, de 22-jarige H. J. V. van K., drie verwondingen door pis toolschoten op. Zijn 35-jarige collega C. J. W. M. ver liet halverwege de ruzie een café in de Haagse Vaillantlaan om even later met een pistool gewapend terug te keren. Zonder opnieuw tot een twistgesprek over te gaan loste hij drie schoten. De 22-jarige koopman werd tweemaal in een arm en eenmaal bij een oog ge raakt. Hij is opgenomen in een zieken huis. De pistoolschutter is door de po litie opgesloten. LONDEN. De gemeenteraad van Londen begint ongerust te worden om dat zich, ondanks de grote publiciteit die er aan gegeven is, nog steeds geen serieuze koper voor „London Bridge" heeft gemeld. Zoals gemeld moet deze brug de komende jaren door een mo derner exemplaar worden vervangen. DEN HAAG. Nog deze maand zal een proefvaart plaatshebben van Sche- veningen naar Londen met een draag vleugelboot, waaraan thans in Ham burg de laatste hand wordt gelegd. Naast plannen voor de^e verbinding, bestaan er plannen voor een ferrydienst vanuit Scheveningen naar Engeland. Dit bleek uit wat wethouder B. Bol de gemeenteraad vertelde naar aanlei ding van opmerkingen over het rapport „hotels en toerisme in Scheveningen en Den Haag". Vanuit de raad werd ook aangedrongen na te gaan hoe de be reikbaarheid van Den Haag en Scheve ningen vanuit België en Frankrijk kan worden verbeterd. In het rapport werd een teruggang van de hotelbezetting in Den Haag en Scheveningen geconstateerd in vergelij king met die elders in ons land. Mee gedeeld werd, dat deze zomer de hotel bezetting niet verder terugliep. PARIJS Een arbeider heeft maan dagochtend op een vuilnisbelt bij Pa rijs het verminkte lijk gevonden van een vrijwel geheel ontklede jonge vrouw. De politie is er nog niet in ge slaagd de identiteit van het slachtof fer vast te stellen. ROTTERDAM Bij de Holland- Anierika Lijn in Rotterdam wordt nog deze maand een golf van ontsla gen verwacht. Het walpersoneel van deze rederij verkeert in grote onzekerheid, omdat de directie voorlopig geen mededelin gen kan doen. Gezien de grote veran deringen, die zich op het ogenblik in de structuur van de maatschappij vol trekken. is het duidelijk dat er veel slachtoffers gaan vallen. Algemeen is de verwachting, dat en kele honderden werknemers van de HAL ontslagen zullen worden. De maatschappij heeft op het ogenblik on geveer vijftienhonderd mensen in dienst. Ze werken op het kantoor, in het stu- wadoorsbedrijf of in de werkplaats. Het stuwadoorsbedrijf zal de komen de maanden van ondergeschikt belang worden, omdat een groot deel van de lading behandeld zal worden op de pier van de Atlantic Container Line in de Prinses Margriethaven. De voortduren de inkrimping van de vloot heeft haar invloed op de bezetting van de werk plaats. De vereenvoudigde administratie in het containervervoer zal op het kan toor een aantal mensen overbodig maken. De directie heeft de ondernemings raad nog geen cijfers voorgelegd. Met de vakbonden is over deze kwestie nog helemaal geen contact geweest. Een woordvoerder van de Algemene Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel zei er gisteravond op te vertrouwen, dat de vakbonden tijdig worden ingelicht, zodat een gunstige afvloeiingsregeling kan worden getroffen. OLST Maandagmiddag ging de laatste bunker van de Hollandse Waterlinie, een miljoenenproject van de N.A.V.O. dat in het begin van de vijftiger jaren in Waal en IJssel werd aangelegd, de lucht in. Beton, water en modder gingen op het uur „U" met een forse knal de lucht in. De onderste foto toont de resten van de laatste bunker. De linie had zichzelf overleefd en moest daarom verdwijnen. Nederland voorbeeld in strijd tegen t.b.c. AMSTERDAM De wereld komt in Amsterdam iets van Nederland leren. Door Amsterdam als plaats te kiezen voor de negentiende internationale tuberculose- conferentie, is de Internationale Unie tegen Tuberculose immers terechtgekomen in het land waar de tuberculosecyfers het laagst zyn. ADVERTENTIE 'Invullen, uitknippen en in gesloten en met 20 ets postzegel gefrankeerde envelop vóór 1 november 1967zenden aan: Slijters Publiciteits Bureau, Postbus 1580, Amsterdam. De prijswinnaars ontvangen persoonlijk bericht De uitslag wordt gepubliceerd in het Slijtersvakblad van januari 1968. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd Mijn slotregel bij dit gedichtje is: Wilt u een cadeau met karakter schenken Verzuim dan niet aan de slijter te denken Of gaat u straks een feestje bouwen (op de stippellijn uw slotregel invullen) En dan nog deze vraag: bij uw slijter hangt tegenwoordig een grote groene fles uit met het slijters kwaliteitsmerk. Op deze fles staat een nummer. Noteer dit nummer. S.V4X Invullen in bloklettere. HET NUMMER OP DE FLES BIJ MIJN SLIJTER IS:. NAAM SLIJTER: ADRES SLIJTER MUN EIGEN NAAM IS:. STRAAT: PLAATS: Van elke miljoen Nederlanders ster ven er per jaar slechts vijftien aan tu berculose. Over de hele wereld is het aantal doden tengevolge van t.b.c. drie miljoen per jaar omtrent duizend per miljoen waarmee dit de meest dodelijke besmettelijke ziekte ter we reld is. Toch lopen op het ogenblik vier mil joen Nederlanders met tubercelbacillen onder de leden. Per jaar zijn er ech ter maar 3600 bij wie de ziekte de kop opsteekt. Naar verhouding is ook het aantal van vier miljoen becmette Ne derlanders nog laag in de wereld. Naar schatting is de helft van de wereldbe volking met tubercelbacillen besmet. Grote aandacht wordt besteed aan de bestrijding van de tuberculose in de ont wikkelingsgebieden, waar de cijfers het hoogst liggen. Landen als Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal staan er ove rigens ook nogal slecht voor. De internationale unie meent dat Ne derland ten voorbeeld mag worden ge steld aan de landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Men meent dat door een actieve zelfwerkzaamheid van de bevol king het best kan worden bereikt dat de aanwezige medische kennis ten goe de komt aan de honderden miljoenen mensen. Het is een systeem dat in Ne derland al een halve eeuw wordt toege past. In ons land wordt de t.b.c. goeddeels bestreden door de bevolking zelf, die daartoe een aantal verenigingen heeft opgericht. Hulp van de overheid is wel iswaar onontbeerlijk, maar door de nauwe samenwerking tussen particulier initiatief en overheid heeft ons land door de belangeloze hulp van vele vrij willigers ook de goedkoopste bestrij- dingsorganisatie van heel Europa. Gemiddeld kost de bestrijding van de t.b.c. in Europese landen negen gulden per hoofd van de bevolking. Alles inbe grepen komt Nederland niet hoger dan 3Vi gulden per hoofd per jaar. Een systeem als in Nederland werkt inmiddels al in de Afrikaanse staat Ivoorkust, waar de resultaten frappant zijn. Met weinig geld en veel, goed ge bundeld enthousiasme is een systeem opgebouwd, dat tot diep in het land werkt. De dorpsgemeenschappen zor gen er zelf voor dat patiënten zich on der behandeling stellen, hun geneesmid delen innemen en zich op tijd laten con troleren. Het congres, waaraan anderhalfdui- zend deskundigen uit ruim zeventig lan den deelnemen, wordt vanmiddag in het congrescentrum in Amsterdam geopend door de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. R. Kruisin- ga. LONDEN. De Daily Mirror meldt dat de dubbelspion Harold Philby on langs in het geheim in Moskou is ge trouwd met de ex-vrouw van een ande re Britse spion, Donald MacLean. Zij zouden nu in een luxueuze flat aan de rand van de Sovjet-hoofdstad wonen. Melinda MacLean (51), die van ge boorte Amerikaanse Is, is de vierde echtgenote van Philby (55). UTRECHT Voor de eerste maal in Nederland zal binnenkort een hoogle raar per advertentie worden ge vraagd. De faculteit der sociale we tenschappen van de Utrechtse univer siteit zal daarbij belangstellenden uitnodigen naar de functie van hoog leraar in de algemene sociologie te solliciteren. Tot nu toe is in Nederland het hoogle raarschap geen functie waarnaar men kan solliciteren. Het is een uit verkiezing. Wie tè duidelijk laat blij ken, dat hij zichzelf voor een leer stoel geschikt acht, loopt het risico niet te worden benoemd, ook al zou hij in aanmerking komen. Hooglera ren worden in Nederland door het cu ratorium van een universiteit in over leg met de faculteit aangezocht. Een dergelijk aanzoek is te vergelijken met het verlenen van een onderschei ding, waarvoor men zichzelf niet kan didaat kan stellen. Tegen dit uitverkiezingssysteem, dat bijvoorbeeld niet in de Verenigde Staten geldt, is vooral in de afgelo pen jaren in universiteitskringen nog al wat verzet gerezen. Men gaat meer en meer betwijfelen of dit be noemingsbeleid wel zo doeltreffend is en of door het handhaven van „de uitverkiezing" niet vele goede krach ten voor het universiteitsonderwijs verloren gaan. Toch is de gedachte dat men in Utrecht poogt het benoemingsbeleid een ande re richting in te koersen voorlopig voorbarig. Men toonde zich aan de universiteit zeer gereserveerd en men sprak van een „voortijdige publika- tie" te meer daar de hoogleraar in de algemene sociologie, die per adver tentie zal worden opgeroepen, de va cature zal vervullen van prof. dr. J. P. Kruijt, die nog ruim een jaar van zijn pensioen is verwijderd. Het initiatief tot het plaatsen van de advertentie is uitgegaan van het be stuur van de sociologische faculteit De persdienst van de universiteit deelde ons mee, dat binnenkort een gesprek tussen curatorium en facul teitsbestuur over deze zaak zal wor den gehouden. Men zei tevens dat er voorlopig nog geen sprake van was, dat er aan de Utrechtse universiteit een algehele herziening van het be noemingsbeleid was te verwachten. In universitaire kringen in Utrecht houdt men zelfs rekening met de mo gelijkheid, dat de advertentie onder deel is van een wetenschappelijk ex periment van de sociologische facul teit. Het is nog niet bekend of de adverten tie alleen in de wetenschappelijke bladen of ook in dag- en weekbladen zal worden geplaatst. ROTTERDAM De sleepboot VI- kingbank is gisteren overgedragen aan het motorenbedrijf Kerkhove te Rotter dam. Deze onderneming heeft het wrak kunnen kopen onder het beding dat het zal worden gesloopt. Zij laat dit doen bij Rijsdijk in Hendrik Ido Ambacht met de bedoeling voor de bruikbare machinedelen zelf een bestemming te zoeken. De Vikingbank strandde in de nacht van 18 op 19 maart van dit jaar op het Zuiderhoofd bij Hoek van Holland. Maanden later werd het murw gebeuk te schip geborgen en naar de scheepswerf Waalhaven in Rotterdam gebracht. Daar verdween het onder wa ter toen het uit de takels van een rij dende bok vieL

De Vallei | 1967 | | pagina 7