Wilson wacht op aanval van Labour-congres FEL CHINEES PROTEST IN DJAKARTA Trein reed op schoolbus in Verzet tegen Duitse eisen bij toetreding Engeland Schoolstaking in byrie Krommenie I/ linoleum Franse boeren slaags met politie; veel gewonden Zwakker WINST N.P.D. WEKT IN DUITSLAND ONRUST WerkloosheidVietnam, E.E.G. Als hij nu maar niet smelt kijk, zuiver scheerwol Over de Zuid-Vietnam aanvaardt verkiezingen Druk op pers bij proces-Debray D Nazi-beulen staan terecht dinsdag 3 oi\igULI\ BLOEDSPATTE1S Achttiende-eeuws schip geborgen ZOET Nederland actief in E.E.G. Egyptische officieren veroordeeld Voorrang Beginnen C.D.U. Ben ik nu „Le grand Charles" of niet schijnt dit enorme beeld van generaal De Gaulle te willen zeggen dat sinds een paar dagen in het beroemde wassen beeldenmuseum van madame Tussaud te bewonderen is. Het beeld is bijna 4 meter hoog. Als het nu maar niet te warm onder de voeten wordt. DJAKARTA China heeft in een zeer scherp gestelde nota geprotesteerd tegen de aanval op de Chinese ambas sade in Djakarta. Daarbij werden 20 Chinezen gewond; de inboedel van de ambassade werd door de aanvallers ongeveer 1000 stu denten naar buiten gesleept en in brand gestoken. In de Chinese protest nota, die aan de Indisische waarnemend zaakgelastigde in Peking, Darwoto, is overhandigd, wordt gezegd dat de aan val op de ambassade onderdeel is van de Indonesische pogingen de betrekkin gen met China opzettelijk te verslech teren. Het ambassadegebouw werd gisteren streng door Indonesische soldaten be waakt. Zij haalden de Indonesische vlag, die op het gebouw was gehesen, om laag en vervingen die door een Chine se. De militaire gouverneur van Djakar ta heeft gisteravond bekend gemaakt dat er „maatregelen" zullen worden ge nomen tegen de leiders van de aanval op de ambassade. Er werd niets ge zegd over eventuele arrestaties. De gouverneur keurde het optreden van de studenten af, maar vond de actie „wel begrijpelijk". Vier Chinezen die gisteren uit het mi litair ziekenhuis in Djakarta werden ontslagen, weigerden de ambassade binnen te gaan. Urenlang hebben zij met de handen in de zij zwijgend voor het gebouw gestaan. Hun kleding zat nog vol bloedspatten van het gevecht van zondagmorgen. Pas na herhaald aandringen van de soldaten gingen zij de ambassade in. De Indonesische regering had gister avond nog niet gereageerd op de Chi nese protestnota. Kennelijk wil zij wachten tot de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, uit New York is teruggekeerd. Hij wordt vandaag in Djakarta verwacht. MEDEMBLIK Arbeiders van Rijkswaterstaat hebben vorige week de restanten van een achttiende-eeuws schip van Medemblik naar een opslag terrein van Rijkswaterstaat in Wierin- gerwerf gebracht. De overblijfselen van het schip, een tweemastschoener uit ongeveer 1725, zullen op dit opslag terrein worden verbrand. Oudheidkun digen hadden er geen belangstelling voor. Het schip werd enkele maanden gele den in het IJsselmeer gevonden voor de kust bij Medemblik. Een kuilvisser was met zijn netten in een van de twee masten van het schip blijven haken. Vorige week liet Verkeer en Waterstaat een kijkje onder water nemen bij het schip. Het bleek te zijn geladen met kope ren vaten, trekzagen en -messen, lepel boren, gereedschap, huiden en pijpekop- pen. Er werd aan bood ook een vilten hoed gevonden. Deze hele lading werd vorige week naar het oudheidkundig museum in Schotland gebracht. Daar zal een onderzoek worden ingesteld naar de herkomst van de lading. SAIGON (Reuter). De Zuidviëtna- mese presidentsverkiezingen van 3 sep tember zijn gisteren geldig verklaard. Met 58 van de 106 stemmen voor legde de voorlopige Nationale Vergadering klachten over de ongeldigheid van de stemming naast zich neer. Daarmee werd de overwinning beves tigd van generaal Ngoejen Van Thieu, die zijn vierjarige ambtstermijn als president volgende maand begint. Ge neraal Ngoejen Cao Ky is zijn vice-pre sident. Slechts een uur voor het aflopen van de termijn die de kieswet voorschrijft ging de Nationale Vergadering in ge heime zitting. Na ampel beraad aan vaardde ze de uitslag van de presi dentsverkiezingen, waarmee generaal Thieu zijn tien burger-rivalen definitief had verslagen. Gedurende de bijeenkomst van de Nationale Vergadering in haar gebouw in het centrum van Saigon moest de politie met traangas en wapenstokken optreden tegen ongeveer tweehonderd studenten die demonstreerden tegen de geldigverklaring van de verkiezingen. Inmiddels stemmen steeds minder Ame rikanen in met het beleid van president Johnson inzake Viëtnam. Uit een opinie peiling van het bureau Louis Harris bleek dat 69 procent van de Amerika nen thans negatief staan tegenover Johnson's politiek. In augustus was dat percentage nog 67 en in juni 54. SCARBOROUGH De Engelse La- bourpartij is gisteren in sombere stem ming aan haar jaarcongres begonnen. De 6000 afgevaardigden zijn vrijwel gelijkelijk verdeeld wat betreft hun sympathie of antipathie tegen het be leid van de regering Wilson. De leiders van enkele grote vakbon den die goed zijn voor miljoenen stemmen zijn achter de schermen begonnen actie te voeren tegen Wil son op drie belangrijke punten: Viëtnam, waarbij zij verlangen dat de Engelse regering zich volledig losmaakt van de Verenigde Staten. EEG, door voorwaarden te stellen, die het president De Gaulle gemak kelijker zouden maken Engeland het lidmaatschap van de EEG te ontzeggen. De economische crisis, door maat regelen te eisen die direct werk zul len verschaffen aan 600.000 werk lozen. Maar Harold Wilson de man waar alles om draait toonde zich volkomen op zijn gemak in de contacten met col legae en partijgenoten. De komende moeilijkheden schenen hem geen angst in te boezemen. Hij zag eruit als iemand die in de wachtkamer van de tandarts zit als iemand die weet dat hij er niet onder uit kan, maar evengoed weet dat hem geen prettige tijd te wachten staat. Er is niet veel kans dat kritiek of zelfs nederlagen Wilson ertoe zullen brengen, zijn koers te wijzigen of af te treden. In particuliere gesprekken heeft Wil son herhaaldelijk gezegd dat het de taak van de regering is het land zo te bestu ren, dat alle groeperingen daarvan pro fiteren. Hij heeft zijn medewerkers gezegd, dat hij, voor Labour in 1964 aan de macht kwam, reeds gewaarschuwd heeft dat de regeringstaak moeilijk zou zijn, en dat geen onmiddellijke spectaculaire successen konden worden verwacht. Wat betreft de teruglopende populari teit van hemzelf en zijn partij zou Wil son het standpunt innemen, dat er voor de verkiezingen van 1971 tijd genoeg is om daar wat aan te doen. Wilson is niettemin genoeg politicus om te beseffen, dat het gevaarlijk kan zijn de huidige ontevredenheid en te leurgestelde stemming te diep te laten doorvreten. Wordt de hele natie erdoor aange tast, dan loopt Wilson gevaar het alge mene vertrouwen te verliezen. Daarom zal zijn grote rede van woensdag de climax van het con gres ongetwijfeld een aantal zoethou dertjes voor zijn volgelingen opleveren. Enkele daarvan zijn reeds aan het licht gebracht. De mogelijkheid dat de aardgasvelden in de Noordzee gedeel telijk genationaliseerd zullen worden, moet de linkse elementen in de partij gunstig stemmen. De rechtsen moeten gewonnen worden door prognoses dat de nationale eco nomie snel opleeft. De cijfers tonen aan dat de levenskosten dalen en de produk- tie stijgt en dat de betalingsbalans in evenwicht blijft ondanks de onver wachte gevolgen van de crisis in het Midden-Oosten. Het congres heeft maandag normale binnenlandse aangelegenheden behan deld onderwijs, huisvesting, huren, nationaal vervoer enzovoorts - de stem ming was gelaten. De afgevaardigden sparen hun krach ten voor de komende drie dagen, als de discussies over de werkloosheid de ge moederen zeker zullen verhitten. CAMIRI (Bolivia) De buitenland se verslaggevers bij het proces tegen de Franse Regis Debray in Camiri zijn door de president van het tribunaal gewaarschuwd, geen kwaadwillige of onjuiste berichten te verzenden, of an ders de kans te lopen van verdere be richtgeving over het proces te worden uitgesloten. Een dag tevoren was de correspon dent van Agence France-Presse en van het dagblad „Le Monde", de Braziliaan Irineu Guimaraes, de stad uitgezet, we gens vermeende valse berichtgeving. Op protesten van de verslaggevrs, dat deze zaken nooit aanleiding hadden mogen zijn voor de „uitwijzing" van Guimaraes, reageerde de openbare aanklager, kolonel Irriarte, die de uit wijzing had bevolen: „Als u het met Guimaraes eens bent, bent u ook een communist en moet u Camiri verla ten". ADVERTENTIE Pracht jongenstrui uit de fully fashioned truien- en vesten- collectie van Delana. Gebreid «it zuiver Tasmanie scheerwol: mo dem wascomfortkrimpwerend en vervilt niet. Ideale mode is kindermode van Delana! Maat 116-164, prijs vanaf 18,95. kindermode, tricotmode WATERLOO (V.S.) Een goede rentrein van 97 wagons heeft zich gis teren op een spoorwegovergang bij Waterloo in de Amerikaanse staat Ne braska in een bus met schoolkinderen geboord. Vier .van de kinderen van zes tot dertien jaar kwamen om het leven. De overige acht werden niet ernstig ge wond. De bestuurder kreeg een shock. De man zei dat hij had gestopt, maar door de lage ochtendzon de naderende trein niet had gezien. De trein die met een snelheid van bina tachtig kilometer per uur reed, had de rechter achterkant van de bus gegrepen en de drie tot vier achterste rijen stoelen weggescheurd. Sommige stukken kwamen vijftien meter van de plaats van het ongeluk terecht. LUXEMBURG Nederland heeft gisteren in de ministerraad van de Europese gemeenschappen een Duitse poging om de problemen nog moeilijker te maken dan ze al zijn, krachtig afgewezen. „We moeten zo spoedig mogelijk beginnen met de onderhandelingen over Enge- lands toetreding", zei staatssecretaris De Koster (Buitenlandse Zaken). „Er is geen enkele reden om gelijktijdig te proberen de Europese verdragen tot één nieuw samen te voegen". BEIROET (Libanon) De bijzonde re scholen in Syrië zijn in opstand ge komen tegen het radicaal-socialistische bewind. Honderden klassen zijn leeg en in Aleppo hebben gendarmes de deuren van enkele scholen gerammeid. Het merendeel der 885 bijzondere scholen, die het beste onderwijs in Sy rië geven, hebben gedreigd voorgoed hun deuren te sluiten. Het juiste aantal stakenden is niet bekend. De staking is gericht tegen een rege ringsbesluit van 9 september, waarbij het ministerie van Onderwijs zeggen schap kreeg in het onderwijsbeleid van de bijzondere scholen. Op elke school zal een regeringsambtenaar worden ge plaatst, alle onderwijzers en school hoofden dienden te worden goedgekeurd door het ministerie van Onderwijs van het links-socialistische Baath-bewind, terwijl alleen „genationaliseerde" leer boeken mogen worden gebruikt. Dit zijn leerboeken goedgekeurd of uitgegeven door de linkse regering. Volgens buitenstaanders is het rege ringsbesluit een poging de Syrische jeugd waarvan de ouders weinig of geen steun geven aan het regime, aan een „hersenspoeling" te onderwerpen. Bijzondere scholen spelen in Arabi sche landen een groter rol dan in het Westen. Het onderwijs is over het alge meen beter dan in de staatsscholen, ook staat men er meer open voor de toestand in de buitenwereld. In landen als Syrië en Libanon stuurt iedereen, die het zich kan veroorloven zijn kinde ren naar een bijzondere school. Zelfs generaal Salah Jedid, leider van het regime, dat vervuld is van felle vreemdelingenhaat, zou zijn kinderen naar Franse katholieke scholen sturen. CAIRO Een geheime krijgsraad heeft de vorige week een aantal Egyp tische officieren veroordeeld tot gevan genisstraffen uiteenlopend van drie jaar tot levenslang, wegens schuld aan de Egyptische nederlaag tegen Israël in juni j.l. Volgens de zegsman waren het allen officieren beneden de rang van kolonel. De officieren was nalatig heid ten laste gelegd. ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook PARIJS. Bijna honderd personen zyn maandag in de Bretonse stad Quimper gewond, van wie ongeveer veertig zwaar, tijdens hevige gevechten tussen politie en duizenden boeren, die protesteerden tegen de naar hun mening te lage prijzen voor Iandbouwprodukten. Eén betoger en een lid van de oproer politie liepen een schedelfractuur op. De incidenten in Quimper waren de ernstigste van een serie geweldplegin gen in het westen, zuid-westen en het centrum van Frankrijk. De betogingen van de boeren in Bretagne, waar de meeste incidenten voorkwamen, maak ten deel uit van een landelijke actie voor hogere prijzen, landbouwhervor mingen, meer subsidies en betere oplei dingsmogelijkheden. In Quimper vielen duizenden betogers de prefectuur aan, staken motoren van de gendarmerie in brand, beschadigden voertuigen en verkeersborden. In Redon werd het politiebureau met flessen bekogeld en gooiden de betogers met stenen naar de politie. Er vielen Raiakovicbureaumoordenaar URICH RAJOKOVIC behoorde tot de naaste medewerkers van Adolf Eichmann. Als Hauptsturmbahnführer van de SS was hij het schoolvoorbeeld van de „bureaumoordenaar". Hij maakte zijn handen niet vuil aan moordpartijen in de vernietigingskam pen »van de nazi's. Wel maakte hij zich schuldig aan de moord op meer dan honderdduizend Joodse Nederlanders door de administratieve voorbereiding van hun deportaties naar concentratie kampen als Auschwitz. Van 1941 tot 1943 was Rajokovic lei der van het „Judenreferat beim Be- fehlshaber der Sicherheitspolizei" in Nederland, een afdeling die werd geleid door Wilhelm Harster. Deze noemde hem later „Een uitgesproken serieuze jurist, die zuiver bij toeval betrokken raakte bij het sluiten van emigratie overeenkomsten" (deportatie van Jo den. Erich Rajokovic werd in 1905 in Triëst geboren als zoon van een leraar. In 1931 promoveerde hij te Graz tot doctor in de rechten en huwde met de dochter van een bekend, zeer onbe trouwbaar politicus, Rintelen. Hij ves tigde zich in 1938 als zelfstandig advo-, caat in Wenen. Al voor de Duitse ver overing van Oostenrijk werd hij nazi en na de Anschluss in 1933 lid van de NSDAP. Hij kwam in contact met het bureau van Adolf Eichmann die toen al plan nen smeedde om alle Joden uit Europa te verwijderen. Overtuigd nazi als hij was, liet hij zich niet lang bidden toen Eichmann hem vroeg dienst te nemen in de SS. Hij werkte als „expert voor Joodse vraagstukken" in Praag, Polen, Wenen en Berlijn. In 1941 kwam hij naar Ne derland. Van zijn bureau in Den Haag uit moest hij de voorbereidingen treffen voor de deportaties van meer dan hon derdduizend Joodse Nederlanders, een taak die hij met de inzet zijn hele per soon tot uitvoer bracht. Na de oorlog ontsprong hij de dans. Maar begin april 1963 slaagde het Jood se Documentatiecentrum van ir. Simon Wiesenthal te Wenen er in hem op te sporen. Erie Rajokovic bleek inmid dels Enrico Raja te heten, een zeer wel gesteld zakenman in Milaan. Hij bezat een florerende exportzaak die hem een vermogen had opgeleverd. Na zijn ontmaskering vluchtte hij naar Zwitserland, waar hij aan het La- gio Maggiore een fraaie villa bezat. Zwitserland stelde echter geen prijs meer op zijn aanwezigheid, waardoor hij opnieuw werd gedwongen de wijk te nemen. Deze keer naar Zuid-Duitsland. Maar om zich voor eens en voor al tijd „van alle blaam te zuiveren" meld de hij ?ich in 1963 vrijwillig bij de Jus titie in Wenen in de overtuiging dat hem niets of niet veel kon gebeuren. Hij kreeg voor een deel gelijk. Welis waar werd hij niet van alle blaam ge zuiverd, maar verder dan een von nis van twee en een half jaar gevange nisstraf kwam de rechtbank niet. Zowel Rajokovic als de officier van Justitie, dr. Kovacs, diende een ver zoek in om inhoger beroep te gaan. Beiden trokken hun verzoek later weer in. In 1965 kwam de oud-SS'er vrij uit zijn voorlopige hechtenis. Wanneer hij zijn verzoek om hoger beroep zou heb ben gehandhaafd zou hij niet zijn vrij gelaten. Toen hij het introk werd zijn veroordeling van kracht en moest hij zijn straf uitzitten. daar 10 gewonden onder de politie. Te Mans bezetten 10.000 boeren gedu rende drie uur het station, waardoor de treinen vertraging ondervonden. Te Caen in Normandië en te Rouen verliepen de demonstraties rustig, maar in de Jura versperden de boeren de wegen met landbouwtrekkers. Betogin gen van Franse boeren hebben ook in het verleden al tot gewelddaden geleid. In de meeste steden en dorpen zijn de demonstraties echter vreedzaam ver lopen. Het algemene thema werd aardig verwoord door de slogan „Qui aux miniskirts, non aux miniprix". (Ja voor minirokken, nee voor miniprijs). De gemeente Parijs heeft een nieuw idee in praktijk gebracht om althans het openbaar vervoer enig soelaas te verschaffen in het verstopte stads verkeer: voor zover dat mogelijk is. De rechterrijbaan is gereserveerd voor de stadsbussen. Hier een beeld van de Avenue de l'Opéra (met de Opéra op de achtergrond) voorzien van de nieuwe borden: rechterweg gereser veerd voor bussen. d&wr&mdmMs: De Duitse minister Schiller (Econo mische Zaken) zei aan het begin van de ministerraad, dat er drie grote proble men aan de orde zijn: De gemeenschap moet het mogelijk maken dat voor 1 juli 1968, wanneer de invoerrechten in de gemeenschap zijn verdwenen, ook de andere handelsbe- lemmerende maatregelen zijn afge schaft. De gemeenschap moet zich uitspre ken over de toetreding van Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken. De verdragen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, van de E uro- pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en van Euratom moeten tot één wor den samengevoegd. Die samenvoeging zou toetreding van Engeland vergemakkelijken, menen de Duitsers. En ze geven gelijk het re cept: men neme het verdrag van de E.E.G. en voege daar wat interessan te zaken uit Euratom en E.G.K.S. aan toe. Staatssecretaris De Koster verzette zich tegen de koppeling van problemen. Uitbreiding van de gemeenschappen heeft de hoogste voorrang. Toetreding van Engeland zou immers de beslissen de stap zijn in de richting van een wer kelijk verenigd Europa; de angst die hier en daar bestaat dat Europa door anderen zou worden overheerst, wordt minder. Het lidmaatschap van Engeland biedt bovendien grote econo mische en politieke voordelen voor al le betrokken landen. „Het is helemaal niet nodig dat Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux eerst onderling allerlei afspraken moe ten maken over zaken die zij tot nu toe niet hebben geregeld, zoals de Europe se Commissie voorstelde. Wij kunnen problemen als technologie, betalings balans en de positie van het Britse pond uitstekend bespreken als Enge land eenmaal lid is", merkte de heer De Koster op. Ook de ander landen lieten zich positief uit over het rapport dat de commissie heeft uitgebracht over de uitbreiding van de gemeenschappen. Voorzitter Rey liet zelfs weten, dat wat hem be treft de onderhandelingen kunnen be ginnen. „Om na te gaan of een akkoord mogelijk is". Waar iedereen met spanning naar uitzag tijdens deze „eerste van een se rie historische onderhandelingen" (zo als staatssecretaris De Koster zei), bracht eigenlijk een grote teleurstel ling: de Franse ambassadeur Boegner zei in feite niets. „De Franse regering heeft het rapport nog niet zorgvuldig kunnen bestuderen. Aan het einde van de maand praten we wel weer verder". ADVERTENTIE e wereldhandel is zich in 1966 snel blijven uitbreiden, maar dit jaar vertoont de groei tekenen van verzwak king. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de GATT (General Agreement on Tariffs and Trade). Het merkt op, dat een gevolg van deze vertraging zeer ongunstig is voor de armere landen, waar de levensstan daard de laatste twee jaar reeds prak tisch op hetzelfde peil is blijven staan. Als gevolg van de zeer geringe stij ging van de agrarische produktie is het bruto produkt van de ont wikkelingslanden in 1965 en 1966 slechts met ongeveer 3.5 procent gestegen. Als rekening gehouden wordt met de be volkingsstijging, betekent dit dat de jaarlijkse groei van het hoofdelijke in komen in deze landen slechts één pro cent was. Opgemerkt wordt dat voor het eerst sinds het begin van de jaren 50 de groei in twee opeenvolgende jaren zo gering is geweest. TAe uitvoer van de geïndustrialiseer- de landen, welke meer dan 80 pro cent van de wereldhandel voor hun re kening nemen, steeg voor het vierde achtereenvolgende jaar met 9 procent. De uitvoer in de wereld passeerde voor het eerst de mijlpaal van 200 miljard dollar, of bijna het dubbele van 1958. „Sinds het midden van de 19e eeuw is er geen periode van acht jaar geweest waarin de internationale handel onon derbroken zo sterk is gegroeid", aldus het rapport. De industriële landen hebben hun in voer in 1966 met 11,5 pet. uitgebreid te gen 9,4 procent in het voorgaande jaar. TAe voornaamste reden dat de rijke landen rijker en de arme landen ar mer worden is, volgens 't rapport, dat de ontwikkelingslanden 't hoofdzakelijk moeten hebben van primaire goederen, waarvan de produktie weinig groeimo gelijkheden heeft. In de ontwikkelde landen stijgt daarentegen de produktie van fabrieksgoederen hun grote kracht zeer snel. Als gevolg van de langzamere stij ging van hun uitvoer is het aandeel van de ontwikkelingslanden in de wereld handel gedaald tot 19 pet. tegen 27 pet. in 1953 en 22 procent in 1960. De uitvoer van de Oosteuropese lan den naar de rest van de wereld is het vorig jaar met niet minder dan 16 pro cent toegenomen, terwijl hun invoer een stijging van 11 pet. toonde. MAINZ (Duitsland) Twee Duit sers, die in de oorlog in de bezette Oosteuropese landen werkten, staan in Mainz terecht wegens moord op 12.800 personen. Leopold Windisch (54), worden be schuldigd van actieve deelname aan de massale executies van Joden tussen september 1941 en de zomer van 1942 in de Russische Oekraine. Zij selecteer den de slachtoffers, die door waar schijnlijk Letlandse SS'ers werden ge dood. De beklaagden ontkenden tijdens het vooronderzoek, dat op 9 november 1964 begon. De rechtbank zal 73 getuigen, onder wie 29 niet-Europeanen oproepen tijdens het proces, dat tot januari zal duren. Leopold Windisch trok in 1956 uit zijn geboorteland Oostenrijk naar W.-Duits- land, waar hij lid werd van de neo-na- zistische Duitse Reichspartei en op par tijvergaderingen het woord voerde. Toen Windisch de rechtszaal werd binnen gebracht hief hij de arm in de nazigroet en vroeg het publiek: „Er is misschien nog een volkenmoordenaar in de rechtszaal?" Werner, die afkomstig is uit het Pool se Poznan, wordt behalve van moord ook beschuldigd van meineed bij zijn sollicitatie bij de overheidsdienst van de deelstaat Hessen. BREMEN De National-Demokrati- sche Partei Deutschlands (N.P.D.), voor een deel samengesteld uit vroege re nazi's heeft een forse winst behaald bij de parlementsverkiezingen die zon dag in Bremen zijn gehouden. Zij ver wierf acht zetels. Met deze uitslag is de N.P.D. uitgegroeid tot een partij, waarmee in de Westduitse politiek ge ducht rekening gehouden zal moeten worden. De uitslagen van de verkiezingen, die door velen wordt beschouwd als een klap voor de prille Westduitse demo cratie, is bij de leiders van de West duitse democratische partijen hard aangekomen. De vorige week zei de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke, nog in Bonn, dat de N.P.D. haar aantrekkingskracht op de Westduitse kiezers aan het verliezen was en dat de interne machtsstrijd in het begin van dit jaar voor een aan zienlijk verlies van leden had gezorgd. Deze voorspelling werd gisteren dui delijk gelogenstraft. De N.P.D. kreeg bijna negen procent van het aantal stemmen, het hoogste percentage dat deze partij ooit heeft behaald. De leu ze waarmee de N.P.D. de verkiezin gen was ingegaan: „Stop de herstelbe talingen aan Israël" is kennelijk bij de kiezers aangeslagen. Een van de leiders van de N.P.D. in Bremen, de vroegere nazi Emil Mai- er-Dorn, riep voor een groep verzamel de aanhangers uit dat het geld dat nu aan Israël als herstelbetaling wordt ge geven gebruikt zou moeten worden „om de faciliteiten van onze haven te verbeteren". De menigte juichte. De winst van de N.P.D. is ten koste gegaan van de rechtse Deutsche Par tei die haar vier zetels verloor en van de socialisten, die hun absolute meer derheid in Bremen kwijtraakten. De socialistische partij (S.P.D.) ver loor acht zetels en kwam van 58 op vyftig. De Christen-Democratische Unie (C.D.U.) boekte één zetel winst en heeft nu 32 zetels in het Bremer parle ment. Uit het verlies van de S.P.D. blijkt opnieuw dat alleen de C.D.U. voordeel trekt uit de grote coalitie, het samengaan van C.D.U. en S.P.D. Dezelfde ontwikkeling was al gebleken bij de verkiezingen van het vorige jaar in de deelstaten Hessen en Bei eren. De liberale F.D.P. behaalde 10,5 pro cent van het aantal stemmen en boek te daarmee een winst van twee zetels. Inmiddels zijn de leider van de N.P.D. in Saarland, Hans Walter, en een van zijn medewerkers, de plaatse lijke leider te Sankt Wendel, gisteren afgetreden. Ze deden dat omdat naar hun mening de „persoonlijkheid van Adolf von Thadden, de nieuwe federale partijleider, niet voldoende garanties biedt voor een democratische leiding van de N.P.D.". ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Allten bij apothekers en drogisten MADRID Het Spaanse avondblad Pueblo meldt, dat prinses Maria-Ga- brielle van Savoye, dochter van ex- koning Umberto II van Italië, ge trouwd is met de Franse industrieel Robert De Balkany. Volgens het be richt, heeft Maria-Gabrielle in het ge heim Balkany getrouwd in een dorpje bij Parijs ondanks de heftige tegen stand van de familie. t

De Vallei | 1967 | | pagina 8