Duizenden belangstellenden Politiehonden bekampten elkaar op camping de Eng Politieke gevangenen in heel Afrika slecht af Grote belangstelling voor scheidsrechterscursus in Veenendaal Slachters van Babi *ar voor het gerecht Onderofficieren samenwerkend voor het eerst bijeen Jfcxat, Macro onttroond Rijkslandbouwconsulent ir. P. W. Bakker Arkema met pensioen gaat Executie van Untung thans ontkend Burgemeester moet van politiebeleid verantwoording afleggen Inleiding over gezag MEDEWERKSTER Lücke wil het kiesstelsel hervormen Wekker deed zijn plicht Kind schandelijk verwaarloosd UITSLAGEN VERTROUWEN Alleen staatssjaals in Rusland Duitse luitenant trad op als sadist PERSOONLIJKHEID Tegen ambtenaar jaar geëist wegens diefstal Belgische koning opende nieuwe haven Antwerpen Noodweer in Italië Bom ontploft onder Duitse treinbus Ford Canada stuurt personeel naar huis Europese gezinnen in Kongo zoek P.v.d.A.-commissie Z iekenhuislening van 7% VERZAMELEN KINDEREN VAN BOORDT 20% LAGER Nieuwe Russische kunstmaan Laatste brug tussen Viëtnams vernield VEENENDAAL N.V. Aluminium Emballage Fabriek WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 BENNEKOM „Kijk es, daar hei je de boef, die wordt straks door de honden gevangen!" Deze kreet werd geuit door een klein jongetje dat op het terrein van camping „De Eng" naar de Politiehondkampioenschappen stond te kijken. Een makkertje zag abusievelijk een naast de stoere pakwerker staand vriendelijk klein meneertje, dat helemaal niets met de honden te maken had, voor de „boef" aan en zei geringschattend: „As dat de boef is, nou, dan ister na drie honden niet veel van overGelukkig voor het meneertje maakten de honden even later geen vergissing en hielden ze zich keurig aan het achtervolgen van de officiële vluchteling. middagen lang fungeerden en zeer na tuurgetrouw akteerden als boeven en ondanks hun zware en dikke kle ding toch nog onder de blauwe plekken zaten waren de heren R. Reumkes uit Arnhem en P. Merlijn uit Veenen- daal. Om 't voor het publiek nog aantrek kelijker te maken werden de wedstrij den via een mikrofoon van deskundig kommentaar voorzien. Na de wedstrijden volgde in het restaurant van „De Eng" de prijsuit reiking door de heer J. v. d. Lustgraaf uit Arnhem, voorzitter van het Gelder se kompetitiebestuur. i De uitslagen waren als volgt: Jonge honden: 1. C. Nicolasen Nijme gen) 289 p. (kampioen); 2. B den Her der (Ermelo) 255 p.; 3. A. te Velthuis (Eibergen) 247 p.; 4. A. Wessels (Twel- lo), H. Broeren (Mook, G. Cornelissen (Apeldoorn) allen 243 p.; 7 J.W. Velt- huizen (Barneveld) 241 p. Oude honden: T. Schinkel (Nunspeet) Het was alles bij elkaar een plezierig concours voor publiek, hondeliefhebbers en organisatoren, want het weer werk te zowel zaterdag als zondag goed mee en aan publieke belangstelling was geen gebrek. Zaterdagmiddag stonden er enige honderden mensen langs de lijn naar de verrichtingen van de poli tiehonden te kijken, 's zondags waren dat er enkele duizenden. De deelnemen de honden (vijftien in totaal) waren als overwinnaars tevoorschijn gekomen uit een serie voorronden en betwistten op het terrein van de camping elkaar het kampioenschap. De wedstrijdleiding was in handen van de heer A. Jager uit Ede, terwijl •de heren H. van de Linden (Epe) en H. Jacobs (Bennekom) optraden als keurmeesters. De dapperen die twee In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aan Ir. P. W. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor de landbouwwerk tuigen te Wageningen, op zijn verzoek per 1 november a.s. eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Pieter Wilte Bakker Arkema, geboren 19 oktober 1902 te Westeremden, behaalde in 1929 het ingenieursdiploma aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Na aanvankelijk zelfstandig als landbouwer in Westernieland (Gr.) te zijn gevestigd geweest, werd hij in 1938 tot leraar aan de Middelbare Landbouw school te Groningen benoemd. Tijdens de eerste na-oorlogse jaren heeft hij op uitnodiging van het Europese Herstel Programma (het Marshall Plan) aan Duitse Landbouwhogescholen landbouwwerktuigkunde gedoceerd. In 1946 werd hij benoemd tot rijksland bouwconsulent in algemene dienst voor de landbouwwerktuigen (en arbeidsme- thoden), een functie die met ir. A. B. van den Ban tot diens hoogleraarsbe noeming in 1964 werd gedeeld. In 1956 werd hij benoemd tot Officier in de Or de van Oranje-Nassau. Ir P. W. Bakker Arkema is een alom bekend deskundige op het gebied van de mechanisatie in de Nederlandse landbouw. Eerder dan de meesten heeft hij ingezien en uitgedragen, dat een landbouwmachine niet op zich zelf staat, maar in het gehele landbouwbe drijf moet passen. Zijn technisch-zake- lijke instelling gaf hem daarbij inzicht in de te verwachten ontwikkelingen. De ze inzichten hebben de Nederlandse Landbouw voor een aantal verkeerde investeringen behoed. Bij alle gelegenheden heeft ir Bakker Arkema er steeds met nadruk op ge wezen, dat een machine niet beter is, dan de service, die er achter staat; met andere woorden, dat het voor een boer vaak voordeliger is, een iets min dere machine met goede service te ko pen, dan een goede zonder service aan te schaffen. Een ander punt, waarop hij steeds heeft gehamerd, is dat goed onderhoud van het werktuigenpark op de boerde rij duur lijkt, maar in feite geldbespa- rend werkt. Landbouwvoorlichting en landbouw- MOSKOU £)e politie in Rusland heeft een einde gemaakt aan de acti viteiten van een illegaal bedrijf, dat in een zevental steden in het zuiden van het land nylon sjaals vervaardigde en verkocht. Particuliere bedrijven zijn in de Sovjet-Unie verboden en de over treders zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Het regeringsblad Izvestia meldde, dat de onderneming eigen wevers, ont werpers, verkopers en marktanalisten had. De jaaromzet had een bedrag van bijna 2,5 miljoen gulden bereikt, toen de justitie ingreep. Izvestia, dat het succes van deze particuliere onderne ming en haar snelle reactie op de vraag van de consument aanstipte, meende, dat ambtenaren van staatsbe drijven hier wel eens een les uit moch ten trekken. MÜNCHEN De 25-jarige Werner Schramm, luitenant bij de Duitse „Bun- deswehr" heeft tijdens een „partisanen- oefening" geprobeerd een 20-jarige kor poraal tot spreken te dwingen, door met een gloeiende tak uit het kampvuur langs de onderkant van zijn voeten te strijken. Het voorval dat drie weken geleden plaats had werd pas bekend, toen een woordvoerder van de „Bun- deswehr" er over sprak. Deze zei ook nog, dat enige soldaten het een „mon sterachtig" geval vonden en er uitge breid over discussieerden. De luitenant zou zich later voor zijn gedrag hebben verontschuldigd. Tegen hem is zowel een disciplinaire procedure van de Bundeswehr als een gerechtelijk voor onderzoek gaande. onderwijs genoten de bijzondere inte resse van de heer Bakker Arkema. Hij heeft er dan ook krachtig aan mede gewerkt, dat thans op vele plaatsen aanvullende cursussen in de landbouw mechanisatie worden gegeven en dat de landbouwpraktijkscholen voor de me chanisatie zijn opgericht. In zijn werkzaamheden stond bij ir Bakker Arkema de mens steeds op de eerste plaats. Mede hierdoor geniet het rijkslandbouwconsulentschap voor de landbouwwerktuigen een groot vertrou wen van zowel de landbouw, als de landbouwwerktuigenhandel en -indus trie. Deze vertrouwenspositie is voor alle partijen van belang gebleken, zo dat o.m. geschilpunten tussen land bouw en handel vrijwel altijd tot elks tevredenheid konden worden geregeld. Met het vertrek van ir Bakker Arke ma verliest de rijkslandbouwvoorlich ting behalve een deskundige ook een markante persoonlijkheid. Zijn gevoel voor humor kwam bij alle lezingen en besprekingen van landbouwwerktuigen demonstraties tot uitdrukking. Een be kende uitspraak uit zijn beginjaren als consulent is geweest: „men doet iets twintig jaar verkeerd en noemt dat dan ervaring." Ir Bakker Arkema heeft ook steeds veel contact met collega's en land bouwwerktuigenfabrikanten in het bui tenland onderhouden. Deze sterke be hoefte aan internationaal contact heeft het hem gemakkelijker gemaakt, over uiteenlopende landbouwtechnische pro blemen een onpartijdig oordeel te ver nemen. Zijn internationale gerichtheid is voorts o.m. tot uitdrukking gekomen in de werkzaamheden, die ir Bakker Arkema de laatste jaren vervult bij de excursievoorbereiding en als „social of ficer" van de Internationale Zomer cursussen voor de Landbouwvoorlich ting, die in Wageningen worden gehou den. 296 p. en kampioen; 2. A. Minnen (Vee- nendaal) 294 p.; 3. M. Hengeveld (Aal ten) 290 p.; 4. A. Schurink (Wagenin gen), 273 p.; 5. A. Stroscheid (Zutfen) 273 p.; 6. Ch. Tönissen (Wageningen 273 p.; 7. B. Bolsenbroek (Apeldoorn) 249 p.; 8. J. Buter (Wapenveld) 236 p. De prijzen (bekers en gebruiksvoor werpen) waren geschonken door be vriende verenigingen en door de Wage- ningse zakenwereld. AMSTERDAM Voor tienduizend gulden aan sieraden en twee envelop pen met een totale inhoud van 5825 gul den had de 23-jarige consulaire ambte naar Francisco B. M. zondagavond 20 augustus uit de kanselarij van het Spaanse consulaat in Amsterdam ge stolen. De Amsterdamse officier van justitie eiste daarvoor gisteren een jaar gevangenisstraf met aftrek Francisco had de diefstal gepleegd, toen de consul, zijn vrouw en de huis knecht er niet waren. Hij had het eigen lijk alleen op geld gemunt, maar had ook de sieraden van de vrouw van de consul maar meegenomen om de in druk te wekken van een inbraak. Hij zei, dat hij de diefstal had ge pleegd om een studie in Engeland te bekostigen. DEN HAAG. De Indonesische am bassade in Den Haag heeft gistermid dag ontkend dat kolonel Untung, een van de leiders van de mislukte staats greep in Indonesië in oktober 1965, zou zijn gefusilleerd. De ambassade heeft gisteren een te legram van het ministerie van Buiten landse Zaken in Djakarta gekregen waarin werd gezegd dat het doodvonnis dat over Untung is uitgesproken, nog niet is voltrokken. Vorige week donderdag werd uit Dja karta gemeld dat Untung en twee ande re militairen, die de staatsgreep zou den hebben geleid, waren doodgescho ten. In Den Haag en Amsterdam werden gisteravond communistische demon stratieve optochten gehouden uit pro test tegen het bewind van Suharto in Indonesië en in het bijzonder tegen de (vermeende?) executies. In Amsterdam liepen een kleine vijfhonderd mensen mee met voorop ongehoord in lange tijd in Amsterdam een drumband met trompetters. ANTWERPEN Met de 76.000 tons tanker Esso Antwerp (geladen met ze ventigduizend ton olie uit Libië) dwars voor zich, links in de sluismond een versierde zandzuiger en rechts in het havenkanaal zes sleepboten die uit hun brandbluskanonnen waterstralen om hoog spoten, kon koning Boudewijn gis terochtend de vreugde «van België be grijpen over de gereedkoming van het tienjarenplan voor de Antwerpse haven. Dat tafereel voor hem betrof op een steenworp afstand van de Nederlandse grens de Zandvlietsluis de grootste zeesluis ter wereld. Hij wijdde hem zelf in met een druk op een knop waardoor de klapbrug omhoog ging, zodat het grootste schip dat ooit de Schelde had bevaren toegang kreeg tot de nieuwe dokken. Met een helikopter waren de Koning, minister P. van den Boeynants, minis ter van Openbare Werken J. de Saeger gearriveerd en Antwerpens burgemees ter L. Craeybeckx sprak hem toe in bloemrijke taal. Hij zette de betekenis uiteen voor de nationale economie van de investering in de jongste tien jaren van 630 miljoen gulden door staat en stad en van 2,6 miljard gulden door handel en industrie. De kadelengte voor zeeschepen werd van 45 tot 93 kilometer vergroot, de op pervlakte van de havenbekkens werd van 427 tot 1245 hectaren opgevoerd, de goederenoverslag steeg van 38 tot 59 miljoen ton. BONN De Duitse minister van Binnenlandse Zaken Paul Lücke en zijn christendemocratische partij heb ben verklaard, dat de uitslag van de verkiezingen in de deelstaat Bremen eens te meer wijst op de noodzaak van een hervorming van het Westduitse kiesstelsel. Lücke doelde op de winst van de ex treem rechtse nationaal-democratische partij (NPD) die acht van de 100 ze tels in het staatsparlement veroverde. De NPD is nu in zes van de 10 deelsta ten vertegenwoordigd. In een gesprek met de regeringsra dio Deutsche Welle zei Lücke: „Ik ben van mening dat onze eis voor een meerderheids-stemmensysteem door de uitslag in Bremen met kracht wordt onderstreept. Als ik bedenk hoe de Bondsdag-verkiezingen van 1969 kunnen uitvallen en welke gevolgen dit kan hebben voor de voortzetting en stabiliteit van onze democratie, dan is misschien duidelijk welke bezorgdheid ten grondslag ligt aan mijn voortdu rend pleidooi voor een kiesstelsel waar bij duidelijke meerderheden en daar door duidelijke verantwoordelijkheid in de regering naar voren komen". Lücke is voornemens in december een wetontwerp in te dienen voor her vorming van het kiesstelsel. GENUA. Bij een hevig noodweer boven Genua is gisternacht een man om het leven gekomen en werden zeven mensen gewond. Het slachtoffer dat omkwam, werd meegesleurd door een plotseling sterk gezwollen rivier. In 24 uur is in Noord-Italië 120 mm regen gevallen. In Milaan is de bliksem in verscheidene gebouwen geslagen. LONDEN „Amnesty Internatio nal", in 1961 in Londen opgericht om de politieke gevangenen te helpen heeft in haar jaarrapport kritiek ge oefend op de gevangenschap van poli tieke gevangenen in Oeganda, Kenia en Tanzania, en op de beperkingen op persoonlijke vrijheid in Zuid-Afrika. De organisatie omvat nu 550 groepe ringen in 19 landen, die werken voor de bevrijding van bijna tweeduizend gevangenen in 63 landen. Het rapport zegt dat Oeganda verre weg de meeste politieke gevangenen heeft. Een aantal van hen zijn in straf- cellen ondergebracht en bevinden zich al bijna acht maanden in eenzame af zondering. Verscheidene worden steeds zieker, een is krankzinnig geworden. Onder de gevangenen bevinden zich de vijf ministers die in februari 1966 door president Milton Obote waren gearres teerd. In Kenia is de nomadische Somali- bevolking in „concentratie-kampen" on dergebracht, duizenden Somali's zou den gevangen zitten. In Tanzanië zijn de enige politieke gevangenen de leden van het kabinet van Zanzibar, die van het eiland zijn ontsnapt en onder goed verzorging op het vasteland worden gevangen gehou den, op Zanzibar en Pemba bevindt zich een onbekend aantal gevangenen. Onder de nieuwe Zuidafrikaanse pre mier, Vorster, zijn er meer beperkin- VEENENDAAL Nadat een ongewoon groot aantal kandidaten uit Vee nendaal zich bij de KNVB heeft aangemeld voor het volgen van een scheids rechterscursus heeft de afd. Utrecht van de voetbalbond besloten over enkele weken met deze cursus in Veenendaal te starten. Zoals bekend is, heeft de KNVB een chronisch tekort aan scheidsrechters en naar de mening van de heer Van Doorn, voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de afdeling Utrecht, is het een verheugende zaak dat zoveel kandidaten uit Veenendaal en omgeving zich voor de aanstaande cursus hebben opgegeven. „Uiteraard zijn er nog meer kandidaten welkom", aldus de heer Van Doorn, „maar dan moeten zij zich spoedig aanmelden, daar we over twee weken gaan beginnen". De cursus voor scheidsrechter omvat een zestal lesavonden, een dia-avond en vermoedelijk ook een installatie-avond. Twee cursusleiders zullen dan naar Veenendaal komen om de belangstel lenden in te wijden in de „geheimen" van de voetbal-arbitrage. Elke lesavond duurt ca. twee uur en vermoedelijk zal de fluittistenles op dinsdagavond wor den gegeven. De cursus is geheel gratis, terwijl aan het einde van de opleiding een diploma wordt uitgereikt. Voor inlichtingen of opgave kan men zich wenden tot het KNVB-kantoor te Utrecht, Biltstraat 194. gen van de individuele vrijheid geko men, hoewel in sommige opzichten de buitenlandse en binnenlandse politiek blijkbaar is verzacht. Tijdens verhoren worden verdachten in afzondering ge houden, advocaten kunnen zij niet ont vangen, en volgens sommige berichten zou de politie zowel lichamelijk als geestelijke druk op hen uitoefenen. LUTON (Engeland) Onopval lend kwam Charles Cane de winkel j binnen. Onopvallend liet Charles Cane de - wekker in zijn zak glijden. Onopvallend begon Charles Cane de winkel te verlaten. Toen ging echter de wekker dui delijk hoorbaar af en verscheen de politie ten tonele. Het is de onfor tuinlijke wekkerdief op een maand j gevangenisstraf komen te staan. ••••••••••••eeeeeeeoeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeê BREMEN In de afgelopen nacht is een bom ontploft onder een treinbus op de route Hamburg-Bremen, waar mee de reeks geheimzinnige aanslagen op spoorweginstallaties in dit gebied is voortgezet. Vannacht raakte een passa gier licht gewond, zo hebben de Duitse spoorwegen meegedeeld. Onbekende saboteurs hebben de afge lopen weken meerdere vernielingspogin gen gedaan op treinen en spoorwegin stallaties in de streek tussen Hamburg en Bremen. Enkele weken geleden ont plofte een bom in een bagagekluis in het centraal station van Hamburg. Ook werden seinkabels langs de spoorbaan doorgeknipt. De bom die vannacht schade aan een treinbus aanrichtte was tussen de rails geplaatst. De trein kon doorrijden, maar volgende treinen werden omge leid om ter plaatse een onderzoek mo gelijk te maken. Volgens de politie zijn er geen aan wijzingen door wie en waarom de ver nielingspogingen worden gedaan. OAKVILLE (Ontario) Drieduizend arbeiders van de Fordfabrieken te Oak- ville in Canada zullen naar huis wor den gestuurd, omdat er door de staking bij de Fordfabrieken in de Verenigde Staten geen onderdelen meer voorradig zijn. De staking bij de Amerikaanse Ford fabrieken duurt al een maand. MIAMI, (Florida) De politie heeft dezer dagen een vierjarig kind met tot op de schouders afhangend haar ontdekt, dat naakt was opgeborgen in een loophek, afgedekt met een springmatras. Het kind, een jongetje, woog nog geen 7 kg. De ouders, Dimitrio en Kathleen Puente zijn gearresteerd wegens kinderver- waarlozing, wat in Florida een zware misdaad is. Het kind, Kelly genaamd, is naar een ziekenhuis in Jackson overgebracht. Een der artsen zei daar: „Ik heb veel van dergelijke kinderen gezien. Niet hier, maar in Viëtnam". Bij de behandeling van de zaak be schreef een politieman de kleine Kel ly als een „wandelend geraamte" uit een nazi-concentratiekamp. Hij ver toonde uiterlijk geen sporen van slaag maar enkele maanden geleden was een armpje gebroken. Kelly werd door de politie gevonden na een waarschuwing van familieleden, die het gezin zaterdagavond onver wacht een bezoek hadden gebracht. BRUSSEL Het Belgische ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft de Belgische ambassadeur in Kinsjasa op dracht gegeven navraag te doen naar het lot van 80 Europese gezinnen. Deze gezinnen zouden in Oost-Kongo door het Kongolese Nationale Leger als gijze laars worden vastgehouden, zo is dins dagavond in Brussel bekendgemaakt. BONN Op 29 september 1941 begonnen S.S.-mannen van het „Sonderkomman- do 4A" dicht bij Kief met de executie van Joodse Russen. Op de avond van de volgende dag hadden ze 33.771 mensen vermoord: een van de grootste slachtingen uit de geschiedenis der mensheid. Het was het drama van Babi-Jar, zo ge noemd naar de rotskloof waarin de slachtoffers hun massagraf vonden. Elf leden van het toenmalige Sonder- kommando staan nu terecht voor de gezworenenrechtbank in de Westduitse stad Darmstadt. De meeste van de SS- officieren hadden het na de oorlog weer tot een goede positie gebracht in de maatschappij. Zes van hen waren zakenlieden geworden, twee ambtena- DEN HAAG In de Gemeentewet moet worden vastgesteld dat de burge meester verplicht is aan de raad voor het door hem gevoerde politiebeleid. De gemeenteraad moet dan een raads commissie voor de openbare orde in stellen. Tot deze conclusie komt een com missie uit de Partij van de Arbeid die tot taak kreeg het probleem politie en openbare orde in een democratische rechtsstaat in studie te nemen. Het rap port van de commissie werd uitgege ven door de dr. Wiardi Beckmanstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A. Voorzitter van de commis sie was de tegenwoordige burgemees ter van Amsterdam, prof. dr. I. Sam- kalden. De commissie zegt grote bezwaren te hebben tegen voorafgaand politie optreden uit vrees voor massale orde verstoringen. Het moet uitgesloten ve maatregelen neemt buiten de geval- zijn, zo zegt zij, dat de politie preventie- len, waarin de Hoge Raad een dergelijk optreden toestaat en anders dan in overleg met het openbaar ministerie. Een goede oplossing van het vraag stuk van demonstratievrijheid ziet zij in het opnemen van bepalingen in de algemene politieverordening waarbij de organisatoren van een demonstratie verplicht zijn datum, tijdstip, route en aard van de betoging duidelijk en vol ledig bij de burgemeester te melden. Meer dan een bevestiging van de aan melding behoeven de initiatiefnemers dan niet te hebben om een demonstra tie te kunnen houden. De burgemeester kan zegt de commissie de demonstratie verbie den als er gronden voor weigering zijn en het overleg tussen politie en organi satoren niets heeft uitgehaald. Als de demonstratie wordt verboden kan aan de burgemeester om een hernieuwde behandeling van de zaak worden ge vraagd. SNEEK Op 11 oktober zal een banksyndicaat onder leiding van de Nederlandsche Credietbank en de Ne- derlandsche Middenstandsbank de in schrijving openstellen op f 3,5 miljoen 7 procent dertigjarige obligaties ten las te van de Stichting Sint Antonius Zie kenhuis in Sneek. De koers van uitgif te is 100 procent. Beursnotering van de obligaties zal worden aangevraagd. De storting moet geschieden op 3 no vember. Aflossing geschiedt a pari in twintig gelijke jaarlijkse termijnen, voor de eerste maal op 1 november 1978. Vervroegde aflossing is toege staan in de jaren 1978 tot en met 1982 tegen 101 procent en daarna a pari. Doel van de emissie is consolidatie van de verstrekte bouwkredieten en fi nanciering van de kosten die voort vloeien uit de realisatie van verschei dene werken en aanschaffingen voor het ziekenhuis. ren, en één klom zelfs op tot bankdi recteur. De tenlastelegging, een boek deel van vijfhonderd pagina's, beschul digt deze mannen van moord op ten minste tachtigduizend mensen. In de avond van 28 september 1941 werden in de Oekrainse hoofdstad Kief overal plakkaten opgehangen. Daarin werden de Joodse bewoners van de stad gelast zich de volgende morgen te ver zamelen op een aangegeven punt, voor zien van proviand en warme kleding. Tegelijk liet de SS het gerucht versprei den dat de Joden naar een ander woon gebied zouden worden gebracht. De opkomst van de volgende morgen verbaasde zelfs de SS-officieren. Ter wijl men had gerekend op vijf- tot zes duizend mensen kwamen meer dan dertigduizend Joodse Russen zich mel den. Velen van hen waren extra vroeg gekomen omdat zij hoopten op een goe de plaats in de trein. In eindeloze colonnes trokken de Jo den, vrome liederen zingend, de stad uit. Hulptroepen van de Duitse politie leidden hen naar Badij-Jar, een kloof, die dicht bij de oever van de Dnjepr ligt. De ten dode opgeschrevenen moes ten zich uitkleden aan de rand van het ravijn en werden ter plaatse doodge schoten door de mannen van het Son- derkommando 4 A. Hun lichamen rol den in de kloof. Aan het eind van de tweede dag wees de zorgvuldig bij gehouden administratie uit, dat de groep van honderd vijftig SS'ers in to taal 33.771 mensen had gedood. De kloof was bijna tot de rand ge vuld met lijken. De SS blies met spring stof de rotswanden op en het massa graf ging schuil onder het gesteente. Van het ravijn was alleen nog een ge ringe terreinglooiing overgebleven. Voor de elf SS'ers, die nu in Darm stadt voor hun rechters staan, was het drama van Bab(j-Jar maar een episode. Op 22 juli 1941 was het Sonderkomman- do met het Duitsë leger Rusland bin nengetrokken om het land >van Joden te „zuiveren". In de zomer van het vol gend jaar had de eenheid ruim twaalf honderd kilometer afgelegd door Zuid- Rusland en daarbij tachtigduizend men sen vermoord, voor het grote meren deel Joden. In het dorpje Bjelaja Zerkof werden, na het uitmoorden van alle Joodse vol wassenen, naar schatting honderd Joodse kinderen zonder eten of drinken in een leeg huis opgesloten. Enkele veldpredikers en officieren van het Duitse leger ontfermden zich over de kleintjes en dreigden de SS zelfs met geweld wanneer met de kinderen iets zou gebeuren. Ten slotte echter beval de hoogste le gerleiding de officieren zich niet met de zaak te bemoeien en de kinderen aan de SS over te laten. Het Sonderkommando schoot alle kin deren dood, en rapporteerde aan zijn superieuren de liquidatie van „drie vrachtwagenladingen kinderen". EDE In de Witte Hinde vond gisteravond het heuglijke feit plaats, dat in Ede voor de eerste maal de R.K. bond van onderofficieren „SL-Martlnus" en de Nationaal Christelijke Onderofficiers Vereniging, een gezamenlijke ledenvergade ring hielden. Tussen de beide afdelingsbesturen bestond echter ai langer een goede samenwerking. Het overleg heeft nu vruchten afgeworpen, het is niet bjj praten gebleven, iets wat bij maar al te veel organisaties wel gebeurt. Voorts zal bjj vergaderingen e.d., door slechts een redakteur een verslag wor den gemaakt ten behoeve van de beide bonds-organen „Mjjn Schilt" van St.- Martinus en „Ons Banier" van de NCOOV. De voorzitters van de beide vereni gingen zullen bij toerbeurt de avond leiden. nieuwe prijzen van stomerij en schoenmakerij Tel. 08377-203, Eist Door de ingebruik neming van de nieuwe fabriek te Eist zijn ze plm. Inmiddels zijn ook goede contacten gelegd met de algemene o.o. vereniging „Ons Belang." Binnen niet al te lange tijd hoopt men een vergadering te be leggen met de 3 gezamenlijke afdelingen van de bonden in Ede. De samenwer king in de bonden is een logisch gevolg van een snel voortschrijdend oecume nisch denken. Ook elders is dit te mer ken.' Het is noodzakelijk geworden el kaar te vinden. Het politieke en maat schappelijke schaakspel datde rege ring speelt, de reorganisaties in het le ger en de recente bezuinigingen verei sen dat de handen ineen worden gesla gen. De belangen van de leden dienen niet langer zelfstandig te worden behar tigd. Op deze avond sprak de luitenant-ko lonel A. van Ramshorst over „Gezags- uitvoering en gezagshandhaving." Een bijzonder interessant thema, dat de term „gezag", die aan velerlei uitleg wordt blootgesteld, nader belichtte. Het onderwerp was echter niet al leen op de militair afgestemd, het om vatte het gehele begrip „gezag." De overste is docent aan het studie centrum voor militaire leiderschap te Hilversum. Dit instituut is op aanra den van Prins Bernhard gesticht. De eerste gezamenlijke vergadering is een groot succes geworden. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een nieuwe verbindingskunstmaan ge lanceerd, die de naam „Molnia-I" draagt. Haar voornaamste taak en die van haar vijf voorgangsters is het relayeren van telefonische en telegrafi sche lange-afstandsverbindingen. De sa telliet zal voorts een belangrijke func tie vervullen in het „Orbita" televisie net voor Siberië, het Verre-Oosten en Centraal-Azië, zo meldt het Russische persbureau Tass. SAIGON De „vrijheidsbrug" over de rivier de Ben Hai, die de twee Viëtnams op de zeventiende breedte graad scheidt, is zondagochtend door de Noordviëtnamezen bij de nadering van Zuidviëtnamese parachutisten op geblazen, zo meldde het Zuidviëtname se persbureau. De brug gold als een symbool daar ze nog de enige verbin ding tussen Noord- en Zuid-Viëtnam vormde. Ze is verscheidene malen door het zuiden gebruikt voor de overdracht van gevangenen. Fribourg - Beaurepaire - Veenendaal - Bergheim Wij zoeken voor ons Nederlands bedrijf te Veenendaal een: Haar funktie zal liggen op het niveau van hoofd van de afdeling correspondentie. Zij zal belast worden met de verzorging van het direktiesecre- tariaat. Wij denken voor deze funktie iemand aan te stellen in de leeftijd van 25-35 jaar, die de moderne talen, met name Frans en Duits, in woord en geschrift beheerst. Een middelbare schoolopleiding, alsmede diploma's typen en steno zijn voor deze belangrijke funktie een vereiste. Leidinggevende capaciteiten worden zeer op prijs gesteld. Bij gebleken geschiktheid kan een goede salariëring voor deze funktie in het vooruitzicht worden gesteld. Boxal Veenendaal maakt deel uit van de Boxalgroep met be drijven in Zwitserland, Frankrijk en Duitsland. De Boxalgroep is een onderdeel van de Schweizerische Alumi nium A.G. te Zurich, Zwitserland. Geïnteresseerden voor deze funktie worden verzocht brieven met gegevens en pasfoto te richten aan Boxal Veenendaal N.V., Rozen straat 19 te Veenendaal, t.a.v. Afdeling Personeelszaken.

De Vallei | 1967 | | pagina 10