Leenendaals dagblad Mao T se-toeng geeft nieuwe richtlijnen Man schoot ex-eega en zichzelf dood Buiten WIJ DUBBELE MOORD OM TE TROUWEN MET VROUW VAN VRIEND Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nieuw feuilleton Westduitse gegevens over Schnez niet geheel juist inde Miljoenste lid bij A.N.W.B. weekend-systeem Brood wordt drie cent duurder Politie moest gewonde man weer terugbrengen TEGEN ZELFZUCHT EN REVISIONISME Debray wellicht uitgewisseld GROTE RAVAGE NA BOTSING X-15 VLIEGT 7.296,776 KM Wegwijzer in hippe kleding D pAÜTEUlt H. KOEKOEK GAAT ZELF CONFLICT IN B.P.-FRACTIE AMSTERDAM BIJLEGGEN Bloedige hotsing in Jemen SWINGING mm Al 4 oktober Uit rapport Instituut Oorlogsdocumentatie zou blijken Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I AUTO-OISGELUK BLIJKT HA JAAR MISDAAD OMZICHTIG Voor Babyl&U Alleen G.G.D. kan slachtoffers vervoeren Buiig weer Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. WOENSDAG 4 OKTOBER I967 4le JAARGANG TOKIO Radio-Peking heeft gisteren gemeld dat voorzitter Mao Tse-toeng een nieuwe richtlijn heeft uitgevaardigd voor zijn culturele revolutie, waarin de 700 miljoen Chinezen worden aangespoord „te strijden tegen zelfzucht en revisionisme te kritiseren en te verwerpen". In een te Tokio beluisterde uitzending in de Chinese taal deelde radio-Peking mee, dat de nieuwe leuze in het gehele land wordt gesteund en dat ztf voor het eerst is verkondigd door premier Tsjoe En-lai en de minister van Landsverde diging, Lin Piao op 1 oktober, de 18e nationale feestdag van China. RIJSWIJK Gisteravond omstreeks 9 uur zijn in de woning Herenstraat 85 in Rijswijk de stoffelijke overschot ten aangetroffen van een man en een vrouw, de 26-jarige mevr. W. D. van Straten en de 36-jarige H. P. L., die door pistoolschoten om het leven wa ren gekomen. L. was de gewezen echt genoot van de vrouw, die inmiddels weer gehuwd was. Volgens de Rijswjjkse politie, die, na gewaarschuwd te z(jn, de woning bin nenging, Ijjkt het erop, dat de vrouw door haar ex-echtgenoot in diens wo ning ontboden is. Ten einde de ver deling van de inboedel en andere zaken te regelen. Kort na aankomst in de wo ning zou de man zyn gewezen echtge note met enkele pistoolschoten hebben gedood en daarna zichzelf door het hoofd hebben geschoten. In samenwerking met prof. dr. W. Froentjes en dr. A. H. Witte van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag en de anatoom-patholoog dr. Zelden- rust wordt het onderzoek voortgezet. Vandaag wordt in ons blad een be- gin gemaakt met de publikatie van j een nieuw feuilleton, „Amadeus", J van de bekende schrijver John Knit- j tel. Het is een boeiend verhaal rond- om het grote waterkrachtwerk, het 2 „Atlantropa-plan" naar een idee van Herman Soergel, zoon van een Beier- se aannemer. Dit veelomstreden plan J is in het verhaal verweven met de hoofdpersoon van het feuilleton, I Amadeus Muller, wiens moeder be- J kend is uit een vroegere roman, The- rese Etienne. J it is de datum van de Dierendag, waarop over de hele beschaafde wereld om de vaak nog zo broodnodi ge bescherming van het dier gevraagd wordt. Men heeft die dag gekozen, omdat toen in 1226 de apostel der armoede Franciscus van Assisi, stichter der Orde van de Barrevoe- ters, werd geboren. Deze vroeg-mid- deleeuwse heilige was een zeer groot dierenvriend en wie hem hierin wil navolgen, behoeft geen ziekelijke nei ging tot het gedierte te hebben, doch dient het wèl te eerbiedigen als schep selen van God. Daar ontbreekt helaas nog veel aan, zowel in de stad als op het platteland. Ook moeten we over wegen, dat het dier recht heeft op 's mensen schut en hulp, omdat het ons dient of nuttig is, maar feitelijk mag dit niet eens in de eerste plaats gelden. Als wij het zwakke slecht te gemoet treden, werpt dit een smet op ons en door onze machtspositie over het dier uit te buiten met doden en nodeloos kwellen vernederen wij ons zelf. De H. Franciscus sprak van ,^ijn broeders de dieren, broeder ezel en broeder vogel", hij zoesterde een bij zondere genegenheid tot 't gevogelte van aarde en lucht en op oude gravu res zien wij hem blij en tevreden te midden van de gevederde vrienden. Wij moeten overigens élke dag aan de dieren denken en goed voor hen zijn, maar op de vierde oktober worden wij er nogeens in 't bijzonder bij bepaald en dat kan in menig opzicht nuttig wezen. Laat ons deze gedenkdag daar om in ere houden en er de overige 364 naar leven 4-10-'67 A. B. WIGMAN Mao heeft zijn nieuwe ideologische campagne onder een formule gebracht na een bezoek aan het platteland om zich op de hoogte te stellen van de vor deringen van de strijd, die hij reeds een jaar lang voert om president Lioe Tsjao-tsji weg te werken. Men meent, dat de nieuwe leuze de eerste belangrijke politieke richtlijn van Mao is, sinds zijn het eerst in Sjanghai eerder in dit jaar bekend ge maakte oproep tot het vormen van „grote bondgenootschappen" welke in geheel China heeft geleid tot verbitter de botsingen tussen Mao-gezinde rode gardistische troepen en medestanders van Lioe en anderen, die door Mao-ge zinde organen worden verketterd als behorende tot „het handjevol gezags dragers in de partij, die de weg van het kapitalisme zijn ingeslagen". In de voornaamste op de zondag ter gelegenheid van de nationale feestdag te Peking gehouden grote vergadering uitgesproken rede verklaarde Lin Piao: „De voornaamste taak, die op het ogenblik voor ons ligt, is vast te houden aan de door voorzitter Mao aan te geven algemene oriëntering van de revolutionaire strijd". In dit verband merkt Lin op: „Voor zitter Mao heeft ons onlangs voorge houden, dat het absoluut noodzakelijk is te strijden tegen zelfzucht en revi sionisme te kritiseren en te verwer pen". „Onder het bestrijden 'van zelfzucht verstaan wij: met behulp van het Marxisme-Leninisme en de denkwijze van Mao Tse-toeng de zelfzuchtige ideeën in onze eigen geest bestrijden en onder het kritiseren en verwerpen van revisionisme met behulp van het Marxisme-Leninisme en de denkwijze van Mao Tse-toeng te strijden tegen het handjevol gezagsdragers in de par tij. die de weg van het kapitalisme hebben betreden, deze beide taken grij pen hi elkaar". Uitweidende over de nieuwe poging van Mao om zijn volk tot zijn eigen denkwijze te bekeren, vervolgde Lin: Pas als wij onze zelfzuchtige ideeën goed hebben uitgeroeid, kunnen wij de strijd tegen het revisionisme tot een goed einde brengen. Wij moeten ge hoor geven aan de machtige oproep van voorzitter Mao, zijn richtlijn ma ken tot ons leidend beginsel en de ideologische opvoeding van het leger, het burger-kader en de rode garden verstevigen". WASHINGTON Van Zuidamerl- kaanse zjjde wordt vernomen dat ge polst wordt of de Franse Marxistische schrijver Régis Debray kan worden uitgewisseld tegen een aantal intellec tuelen die nu in Cuba worden gevan gen gehouden. De Boliviaanse minister van Buiten landse Zaken Guevara Arze heeft dit indirect toegegeven. In een vraagge sprek zei hij: „aangezien het voorstel van de uitwisseling niet in Bolivia is ontstaan, is het voor mij niet nodig commentaar te geven". Debray staat op het ogenblik in Boli via terecht wegens zijn aandeel in de guerrillaoorlog. DEN HAAG Is uit gegevens van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie gebleken dat de van West- Duitsland ontvangen inlichtingen over luit.-generaal Schnez, die is genoemd ais toekomstig bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachlen in Europa, niet zonder meer als juist en volledig kunnen worden aanvaard? Dat heeft de voorzitter van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl schriftelijk gevraagd aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken. Hij vroeg of het waar is dat op verzoek van de re gering het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie inlichtingen heeft ver schaft over het oorlogsverleden van de generaal. De regering heeft deze vraag beves tigend beantwoord, maar wil over de inhoud van het rapport niets meedelen omdat het rapport onderwerp van re- geringsberaad vormt. AMSTERDAM Een groep van 54 per sonen van de Toegoenezen-vestiging in Suriname is dinsdag met de „Oranje Nassau" in Nederland aangekomen. Hun migratie in Suriname, waar zij in de landbouw zouden werken, is mis lukt. De gemeenteraadsfractie van de Boerenpartij in Renswoude weigerde gisteravond opnieuw mee te werken aan een voorgestelde verhoging van het wet houderssalaris met f 146,Raadslid Huigenbos vond het een heel kapitaal O De Wijkgemeenschap AZngelen burg" is nog lang niet uitgepraat over diverse, onduldbare toestanden die in en rond de flats in deze Veenendaalse nieuwbouw zijn ontstaan. Ook de bouw vereniging heeft klachten, maar die gelden vooral de bewoners. „Laat Leersum geen vuilnisgebied van de randstad Holland worden". Deze wens werd geuit op de vergadering die de Leersumse vereniging tot behoud van dorpskarakter en natuurschoon hield. 9 V.V.V.-voorzitter A. J. Bovenschen in Rhenen is van oordeel dat de stenenverzameling van Adriaan P. de Kleuver eerder een plaatsje in het Rhe- nense stadhuis had verdiend. Nu pron ken de vondsten van de veldbioloog in de vitrines van het nieuwe raadhuis in Veenendaal. BEEK (Bergh.) Op Rijksweg 12, vlak voor de grensovergang Bergh, zijn dinsdagmorgen een Nederlandse en een Belgische vrachtautocombinatie met elkaar in botsing gekomen, hetgeen een enorme ravage opleverde. De auto's reden achter elkaar in de richting Duitsland. De chauffeur van de Belgische wagen, die meubelen vervoerde, was op weg naar Etten en zocht vlak voor de grens tevergeefs naar een aanduiding van die plaats op de verkeersborden. Om niet door het rode (grens)stoplicht te rijden, zwenkte hij op het laatste moment de afrit naar een tankstation in. Hij gaf wat min der gas zonder te remmen en dit had tot gevolg, dat de achteropkomende Nederlandse vrachtauto met aanhanger, die geladen was met zeventien ton darmen, er tegen op botste. Volgens de politie, moet de chauffeur hiervan, de uit Ede afkomstige L. J. K., öf te hard hebben gereden óf niet goed hebben opgelet. De man moest met zware verwondingen uit de wrakstukken worden gehaald; hij had o.m. beide benen gebroken. Omdat er rijkelijk dieselolie over het wegdek vloeide, werd met het oog op brandgevaar de Berghse brandweer gealarmeerd, maar deze behoefde niet in actie te komen. De verkeersweg moest ruim vier uur voor alle verkeer worden afgesloten. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB heeft zijn miljoenste lid geboekt. Gezien de wijze van ledenwerving kan de ANWB onmogelijk zeggen wie dit miljoenste lid is. Het inboe ken van nieuwe leden geschiedt met een het laatste jaar gemiddel de frequentie van drie leden per twee minuten (werktijd). De bond meent dat noch door 't lot, noch op welke andere kunstmatige wijze ook een van de nieuwe leden als mil joenste moet worden aangewezen. Ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal zal de ANWB (in samenwerking met de PTT) met name voor de weggebruikers telefooncellen voor openbaar ge bruik plaatsen langs de autosnelwe gen. Daarnaast zal de bond een do natie van 50.000 gulden aan de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland geven als bij drage in de recente aankoop van het Deelerwoud. De telefooncellen zullen binnen 2 a 3 jaar geplaatst z(jn. De eerste zal worden geïnstalleerd op een par keerplaats aan de Nieuwe Zuiderzee- autoweg bij Nijkerk, die ver van al le bebouwing verwijderd is. Voor de aanleg van een eerste serie van deze telefooncellen heeft de ANWB 100.000 gulden uitgetrokken. Uit de ervaringen op de Wegen wachtstations was de ANWB geble ken, dat automobilisten tijdens hun reis vrij frequent behoefte hebben aan telefonische verbindingen. Wel iswaar, aldus de bond, wordt in de ze behoefte langs de autosnelwegen voor een deel voorzien door de tele foons, die aanwezig zijn in de benzi nestations, de wegrestaurants en de wegenwachtstations, doch deze voor zieningen liggen veelal op zo grote onderlinge afstand, dat zij beslist niet kunnen voldoen aan de poten tiële behoefte. ADVERTENTIE <352^ KERKDRIEti Wat vorig jaar augustus als een ernstig ongeluk werd be schouwd, is titans een geraffineerde dubbele moord gebleken. De 34-jarige J. G. A. H. uit Kertódriel heeft bekend die te hebben gepleegd. In het huis vaiij bewaring in Den Bosch heeft H. tegenover de officier van Justi tie, mr. J. Booster, toegegeven, dat hjj verleden jaar op 25 augustus met opzet z(jn auto in de IjCuid-Willemsvaart had gereden om z(jn vrouw en zyn vriend Jan K. te laten verdrinken. Deze opzet slaagde. De 28-jarige Perobella H. van E. en de 26-jarige Jah K. kwamen beiden om het leven. H. zelf klom tijdig, uit de wagen. Toen er hulp kwam, «tond hij op het dak van de auto, die geheel onder wa ter vjas verdwenen. De dubbele moord is aan het licht gekomen, nadat H., die al langer in het geheim een verhouding had met de vrouw van zijn vriend, zijn trouwplan nen met deze 27-jarige Theodora V. bekend had gemaakt. Het paar zou morgen in Kerkdriel in het huwelijk treden. Ook kerkelijk was alles voor dit huwelijk geregeld. Kort na het bekend worden van de ondertrouw begon Kerkdriel te gonzen Wan1, de geruchten. Daar dergelijke ge- cKten vaker de ronde doen, begon de jkspolitie slechts zeer omzichtig met h)|t inwinnen van enige informaties. ngzamerhand werden verscheide ne ^tegenstrijdigheden ontdekt over de fatale rit van Schijndel naar Den Bosch. De plaats waar de auto te wa ter was geraakt bleek een uitgezochte plek Voor het misdrijf, dat de schijn van ekn ongeluk moest hebben. De plek ligt pnecies op de samenkomst van de BosscWfeweg met de weg langs de Zuid WillemVvaart bij Den Dungen, een weggedèelte dat vaker verkeersmoei lijkheden heeft opgeleverd. De auto kwam van een polderweg en reed rechtdoor, het water in. H. zelf us een perfect zwemmer. Zijn vrouw enWriend konden geen van bei den zwenjmen. Bekend was dat zij zelfs bangvvoor water waren. H. bekende tenslotte dat hij in over leg met del vrouw van zijn vriend het plan had uitgevoerd. De vrouw is gis teren ook Aangehouden. Zij moet nog worden verhoord over haar aandeel in de dubbele 'moord. In het open zwembad te Culemborg is gistermiddag met medewerking van de Culembor&e zwembrigade een re constructie gehouden van de moord. ADVERTENTIE POEDER- CREME - OLIE -ZEEP DEN HAAG De prijs van het brood zal op 1 maart van het volgend jaar drie cent hoger zijn dan nu. Voor lopig zal het brood dit najaar één cent duurder worden. Dat is dan het gevolg van de verho ging van de bloemprijs. Op 1 maart komen daar nog twee centen bovenop door het afschaffen van de consumen tensubsidie op het broodgraan. De Amerikaanse vlieger William Knight heeft met het experimentele ra ketvliegtuig X-15 het wereldsnelheids record op 7.296,776 kilometer p. uur ge bracht. Dit is 457 kilometer sneller dan zijn record met de X-15 op 18 novem ber van het vorige jaar. Het toestel was uitgerust met een nieuwe hulpmotor onder de staart. itiiiMtttimiiimitiiiiiHiiiiiiHniiiiii AMSTERDAM De voorzitter «van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek, reist morgen naar Amsterdam om per soonlijk in te grijpen in het confilct dat binnen de Boerenfractie in de Amster damse raad is gerezen, tussen fractie voorzitter N. Verlaan (tevens Tweede- Kamerlid) en de andere raadsleden mr. H. F. Heierman en J. Roodehburg en hun ruime aanhang. Het vierde Boerenraadslid, mevrouw Baank -Meij er, had zich al eerder afgesplitst na een conflict met Verlaan. De raadscarrière van de heer Ver laan wordt gekenmerkt door een reeks blunders, wat hem zelfs een boycot door de overige raadsleden opleverde. Voorts worden voortdurend verdacht makingen geuit tegen de praktijken die de heer Verlaan in zijn hotelletje zou toepassen. De heer Verlaan zou boven dien teveel de politieke lijn-Koekoek willen opleggen aan zijn fractie. SANA'A (Jemen) Bij een bloedige demonstratie, die dinsdag te Sana'a is gehouden, zijn vijf Jemenleten en vier Egyptenaren gedood. Bovendien zijn 25 Jemenieten en twee Egyptenaren gewond. 99 AMSTERDAM Heeft de bemanning van een politie-auto waarmee een ge wonde tot vlakbij een ziekenhuis was gebracht, per mobilofoon opdracht ge kregen terug te rijden naar de plaats waar de gewonde vandaan kwam, omdat het vervoer van gewonden een zaak is van de G.G.D.? Het Boerenraadslid J. Roodenburg heeft dit gevraagd aan het Amsterdamse college van B. en W. Het zou daarbij gaan om een ongeluk op 22 september bij het Oosterdok in Amsterdam. Een chauffeur kreeg ernstige brandwonden toen de cabine van zijn auto de lucht in vloog. De man sprong in het water en werd eruit gehaald door de bemanning van een politiewagen. Met het slachtoffer reed de politieauto vol gas naar een ziekenhuis. Vrijwel bij de ingang kregen de agenten bevel de man terug te brengen naar het Oosterdok. „Politie-auto's zijn niet aangewezen om verkeersslachtoffers te ver voeren", zo zou zijn gezegd. Het duurde enige tijd voordat een ambulance het slachtoffer kon ophalen omdat de auto vertraging opliep in de mensenmenigte bij de plaats van het ongeluk, aldus blijkt uit de vragen van de heer Rooden burg. De leiding van de Amsterdamse politie vindt dat alleen de mensen van de G.G.D. gewonden kunnen vervoeren. „Dat zijn specialisten. Mensen van de poli tie zouden de toestand kunnen verergeren." De politieleiding gaat nu wel uit zoeken of in het bewuste geval niet te formeel is gehandeld. Een T-shirt voor het mode-bewuste meisje, dat naar de Engelse hoofd stad gaat. De opgedrukte platte grond vermeldt de boetiek. Het grappige gaten-hoedje is van Biba in de Kensington Church Road. "pen actieve depressie trok het afge- lopen etmaal van de zuidpunt van Groenland naar het noorden van de Noordzee en nam daarbij in de diepte toe. De luchtdrukwaarde bedroeg van morgen in het centrum 972 millibaar. Het bijbehorende frontensysteem trok op de nadering van de depressie met enige regen over ie Britse eilanden en passeerde vannacht ons land. Voor het front uit namen de luchtdruk- verschillen belangrijk toe, waardoor de zuidelijke tot zuidwestelijke wind tot krachtig of stormachtig aanwakkerde, terwijl op het lichtschip Texel om streeks middernacht windkracht 9 ge meten werd. Achter het front nam de wind in kracht af en stroomde iets koelere en enigszins onstabiele lucht ons land binnen. Aangezien de depressie nu verder lang zaam naar Denemarken trekt en de luchtdruk boven de Britse eilanden flink gaat stijgen, zal de wind gelei delijk naar het noordwesten ruimen en daarbij aan de kust af en toe hard zijn. De lucht, die dan aangevoerd wordt is onstabiel van opbouw, zodat de buien, die boven het relatief war me water van de Noordzee tot ontwik keling komen ons land zullen binnen drijven. De temperaturen worden nog iets lager.

De Vallei | 1967 | | pagina 1