«RAIFFEISENBANK Koppelbaas voor fraude in arrest Toeneming hartpatiënten bii oudere ambtenaren loopt niet zo'n vaart Snelle verlichtir~ van pijn in spieren en gewrichten Lastigzon pruik bij storm... HOLLAND-AMERIKA LIJN BEVESTIGT ONTSLAGPLAN IN DE GREEP v- VAN A DE GRIEP? Bombardementen op N oord-V iëtn am onvoorwaardelijk staken Rotterdamse aannemer kocht voor i 5 miljoen kathedraal spaarbank en alle bankzaken Toegoenezen terug in ons land na tegenslag in Suriname VAN ONZE LEESTAFEL Ai NIEUWE KERKEN Spinnerij in Twente mag Turken aannemen DOORBREKEN DISCUSSIE met ruim 2 miljoen s puurder s. G.A.K. BENADEELD VOOR RUIM 1 TOJS ONTDOKEN Snoep verstandig eet 'n appel Gereformeerde en r.-k. kerk gaan officiële betrekkingen aan Voor inbraak zeven maanden PROF. DR. QUERIDO CONCLUDEERT SCHOKKEN BEDRIJFSARTS EXTRA AANDACHT Haak mee UJ m AL JARENLANG ZWERVERS OVER AARDBOL WESTERBORK GEEN REGEN NIET HAALBAAR OPNIEUW Snoep verstandig eet n appel Aanvechtbare cijfers Snoep verstandig eet 'n appel WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 ROTTERDAM De rooms-katholie- ke kathedrale kerk aan de Westzcedijk in Rotterdam is gisteren voor 5.005.000 gulden gekocht door de Rotterdamse aannemer J. v.d. Vorm. De aannemer wil de kapitale kerk vervangen door een kantoorgebouw. De 75 jaar oude kerk zal in tweeën eenhalf jaar tijds worden afgebroken. De plannen voor het kantoorgebouw van zeven verdiepingen met .totaal acht tienduizend vierkante meter vloeropper vlak liggen klaar. De afbraak begint zodra de Rijksgoedkeuring binnen is. De aannemer wil het kantoorgebouw verhuren. De opbrengst van de kerk en de pas torie overtrof ruim de verwachtingen van het bisdom zo'n twee miljoen gulden was verwacht. De verkoopprijs van ruim vijf miljoen betekent een op brengst van bijna 1228 gulden per vier kante meter grond. De koper draagt de sloopkosten, die worden geschat op ze ker driekwart miljoen gulden. De opbrengst van de uitverkoop zal voor een deel zeker een half miljoen gulden ten goede komen aan de pa rochie. De rest van het geld komt beschikbaar voor kerkenbouw. Het be drag is groot genoeg voor een reeks kleinere, moderne kerken. De kathedrale kerk van de heiligen Laurentius en Ignatius, is zoals gemeld, afgestoten wegeas de sterke teruggang in het aantal parochianen. Bovendien waren de onderhouds- en restauratie kosten ondraaglijk hoog. Het front van de kerk met de 71 meter hoge toren stond al geruime tijd in de steigers. Een totale restauratie zou meer dan één miljoen gulden hebben gevergd. De sluiting van nog enkele oude rooms-katholieke kerken in Rotterdam staat voor de deur. ALMELO De N.V. Stoomspinne rij Twenthe in Almelo mag weer Tur ken in dienst nemen. Het bedrijf zit al maanden met een tekort aan personeel waardoor verscheidene machines stil zijn komen te liggen. De drie werknemersbonden Unitas, de Eendracht en St. Lambertus gaan ermee akkoord dat het bedrijf Turken aantrekt. Omdat er een betrekkelijk groot aantal werklozen in Twenthe is, hebben de bonden er zich over beraden welk standpunt zij moeten innemen te genover de pogingen van de spinnerij om weer buitenlanders in dienst te ne men. De vakorganisatie vinden dat het be drijf gelegenheid moet hebben zo ren dabel mogelijk te draaien. Dat is voor al belangrijk in de laatste maanden van het jaar omdat die sterk de resul taten van het bedrijf beïnvloeden. De stoomspinnerij Twenthe heeft toe gezegd, in het komende halfjaar moei te te doen, zoveel mogelijk Neder landse arbeidskrachten om te scholen tot spinner of voorspinner. LUNS DOET NAMENS KAMER BEROEP OP V.N. iHiiintitmitiittniiimiMitmtiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii NEW YORK Minister Luns heeft gisteren de wens van de Tweede Kamer dat de bombardementen op Noord-Viëtnam onvoorwaardelijk worden gestaakt, overgebracht aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De Kamer nam eind augustus een motie van die strekking aan. „Mijn regering", zo zei minister Luns gisteren in New York, „deelt de ernstige bezorgdheid die bij die gelegenheid in ons parlement tot uitdrukking kwam. Zij deelt de opvatting dat een politieke en niet een militaire oplossing voor Vietnam moet worden gevonden." Mr. Luns sloot zich aan bij de spre kers die voor hem al hadden gepleit voor een hervatting van de conferentie van Genève, „die indertijd een forum bleek te zijn voor opbouwende discus sies. Over Viëtnam moet worden ge sproken en onderhandeld". Het verheugde hem dat een der beide voorzitters van de Geneefse conferentie, zijn Britse ambtgenoot Brown, en de Amerikaanse gedelegeerde Goldberg de bereidheid hadden uitgesproken aan de conferentietafel plaats te nemen. Het speet hem dat de Russische voorzitter er nog geen blijk van had gegeven te willen meewerken. „Mijn regering is van mening," zei minister Luns, „dat de huidige situatie niet mag voortduren. Zij heeft daarom op alle betrokkenen een beroep gedaan de vicieuze cirkel te doorbreken en een actief vredesbeleid te gaan voeren door, als een eerste stap, de conferentietafel t£ aanvaarden. Ik herhaal hier in het openbaar namens mijn land dat be roep". Mr. Luns achtte overigens een kri tischer houding tegenover sommige be sluiten en resoluties van de volkeren organisatie die in feite de wereld meer kwaad dan goed doen, gewenst. Veel re soluties en stemmingen waren volgens hem een vlucht voor problemen, die wij onopgelost laten. Een voorbeeld daar van zag hij in de situatie in het Mid den-Oosten. „Twintig jaar lang hebben wij de vraagstukken uit dat gebied besproken zonder dat de wezenlijke problemen zijn aangevat". Hij zag geen heil in toespit sing van de tegenstellingen over het Midden-Oosten in de Algemene Verga dering en pleitte namens zijn regering voor een spoedige discussie in de Vei ligheidsraad. Nederland zal uitzending van een spe ciale vertegenwoordiger van secretaris generaal Oe Thant, van waarnemers en wanneer beide partijen dat wen sen van een buffermacht van de Uno steunen. Ook is Nederland bereid deel te nemen in garanties voor duur zame grenzen en vrije doorvaart door internationale waterwegen. Minister Luns pleitte tot slot voor ver ruiming van de ontwikkelingshulp. „Voor een wereld van zo veel armoede zijn veiligheidsverdragen uiteindelijk ontoereikend. Die armoede is even ex plosief als de atoombom". ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maker- spoedig plaats voor een durend gevoel var verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zon dat U thuis altijd een tube Algesal bij d hand hebt om zodra het nodig is de pijn t verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dr- ADVERTENTIE INN1M SMEENHIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. AMSTERDAM Wegens oplichting van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor in Amsterdam voor meer dan honderdduizend gulden is in Ridder kerk de 36-jarige koppelbaas A. V. ge arresteerd. Zijn aanhouding was ge vraagd door de Amsterdamse politie. Het uitleenbedrijf van V. was formeel in Antwerpen gevestigd, maar in feite werkte het van Nijmegen uit. Het werkte alleen met metaalarbeiders en was sinds de oprichting, een paar jaar geleden, sterk gegroeid. Ambtenaren van de loontechnische dienst in Den Haag kwamen de fraude op het spoor toen zij onderzochten of er zwarte lonen werden betaald. Zij gin gen daartoe onder meer de administra ties na van metaalbedrijven die men sen van de koppelbaas in dienst had den. Ze ontdekten dat er verschil bestond tussen de opgaven van aantallen uitge leende arbeiders en aantallen gewerkte uren die V. aan het GAK had opgege ven en de aantallen die men her en der in het land vond in de boeken van de bedrijven die van V.'s diensten gebruik maakten. Door het GAK lagere cijfers voor te schotelen ontdook V. voor forse bedra gen (werkgevers)premies ten behoeve van de potten waaruit de sociale uitke ringen van het GAK moeten komen. Volgens een voorlopige berekening moet de koppelbaas over 1966 voor 47.000 gul den en dit jaar voor 60.000 gulden aan premies hebben ontdoken. V. heeft zijn arrestatie vermoedelijk zien aankomen. Enkele weken geleden heeft hij in Ridderkerk een overval trachten te ensceneren met een inzet van honderdduizend gulden. Hij vroeg politiebegeleiding om een ton aan lo nen naar Antwerpen te brengen. Die kreeg hij niet. Later zou de bedrijfslei der van zijn Antwerpse bureau in Mid delburg zijn overvallen. Het bleek een vals alarm. In de afgelopen jaren, toen V. in Duitsland als koppelbaas opereerde, heeft hij vaak mensen aan zijn Ridder- kerkse huis gehad die hun loon kwa men opeisen. De Metaalkoerier tekende hem indertijd als zeer onbetrouwbaar. ADVERTENTIE UTRECHT De generale synode van de gereformeerde kerken heeft be sloten officiële betrekkingen aan te gaan met de rooms-katholieke kerk in Nederland. De toenemende contacten tussen de kerken maken een officiële relatie wenselijk. Aanleiding tot het besluit van de sy node vormt o.a. het Pastoraal Concilie van de rooms-katholieke kerk» Bij de opening hiervan konden de gerefor meerde kerken niet vertegenwoordigd zijn, omdat er officieel geen contact be stond. Inmiddels zijn de gereformeerde ker ken met achttien hoogleraren, predikan ten en andere deskundigen in het werk van de verschillende conciliecommis sies betrokken. De centrale vertegen woordiger van de gereformeerde ker ken in het concilie is professor dr. C. van der Woude uit Kampen. In januari willen de gereformeerde kerken en het rooms-katholiek episco paat een gezamenlijke verklaring publi ceren over de betekenis van de doop en de wederzijdse erkenning van de bedie ning ervan. De synode heeft al een con cept-verklaring aanvaard, die nu met het episcopaat zal worden besproken. Een volgend punt van overleg is het ge mengde huwelijk. AMSTERDAM Tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, en aftrek van voorarrest heeft de Amsterdamse rechtbank de 34-jarige kelner Joop G. W. veroor deeld voor zijn aandeel in de inbraak bij de Amsterdamse mode-ontwerper Dick Holthaus in juni. Samen met de 26-jarige los-werkman Jan Z. had hij een waardevolle partij dameskleding uit de zaak gestolen. Over Z. wordt een psychiatrisch rap port uitgebracht. Wegens heling van de kleding legde de rechtbank de al acht keer veroor deelde zwager van de kelner, M. J. v. d. W. twee maanden voorwaardelijk en een boete van nonderd gulden op. De 29-jarige aannemer G. S., die zou heb ben geholpen bij het vervoer van de kledinp. werd vriigesproken. r Lastig, zo'n pruik op bij storm! De leden van de Londense balie, die meeliepen in een processie in de Britse hoofdstad, kunnen ervan meepraten. Ze moesten vele malen de hand naar het hoofd brengen om niet van het symbool van hun „edelachtbaarheid" te worden beroofd. DEN HAAG Het aantal hartpatiënten onder de oudere ambtenaren van de provinciale griffie in Den Haag is de laatste jaren merkbaar toegenomen. Zo zelfs dat het provinciaal bestuur prof. dr. A. Querido uit Amsterdam in de arm heeft genomen om na te gaan wat de oorzaak van het grote aantal hartkwalen kan zyn. In betrekkelijk korte tjjd kwamen verscheidene sterfgevallen voor. Ook meldden zich ambtenaren ziek. Prof. Querido komt in zijn rapport tot de conclusie dat er weinig of geen reden tot ongerustheid bestaat. Met de cijfers die hij verzamelde is, echter niet alles gezegd, omdat volgens de Am sterdamse hoogleraar factoren in het spel zijn die in de tegenwoordige situa tie meer dan gewone aandacht vragen. Sterfgevallen wegens hartziekten van personeelsleden kunnen zeker op het werk emotionele schokken veroor zaken bij het overige personeel. De ge volgen kunnen zijn: angst, onrust en een stijging van vermeende en ook van werkelijke klachten, zo stelt prof. Que rido. Ook leert de ervaring waarschijn- lfjk tegen alle verwachting in dat het betrekken van een modern kantoor gebouw de opgewondenheid van het personeel kan vergroten. Dat kan weer leiden tot psychische klachten en het minder gemakkelijk verdragen van lichamelijke kwalen. Dat een groot deel van het personeel van de provinciale griffie tot de oudere ambtenaren be hoort is al een probleem op zich, zegt prof. Querido in zijn rapport. Hij raadt het provinciaal bestuur aan om een bedrijfsarts aan te stellen en in het provinciehuis een dokterskamer met wat instrumenten in te richten. Al eerder was de suggestie gedaan ou dere ambtenaren in de gelegenheid te stellen op kosten van de provincie pe riodiek de bloeddruk te laten opnemen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land willen de raad van prof. Querido wel opvolgen. Zij vinden dat aan het 1250 man tellende personeel van de griffie op beperkte schaal bedrijfsge neeskundige hulp moet worden gebo den. Gedacht wordt vooral aan een regel matig terugkerend onderzoek (op vrij willige basis) van de ouder wordende ambtenaren (boven de 45 jaar), het besteden van extra aandacht aan amb tenaren die nog maar kort bij de pro vincie werken en verder het onderzoe ken van klachten over de sfeer waarin wordt gewerkt. Bij dat laatste zal be halve op de arbeidsomstandigheden ook worden gelet op de arbeidsbetrekkin gen. Het is nog niet de bedoeling van het provinciaal bestuur een erkende be drijfsgeneeskundige dienst op te rich ten. Er bestaat wel een Wet tot aan vulling van de Veiligheidswet 1934 en de Stuwadoorswet over preventieve ge zondheidszorg in de bedrijven, maar die wet legt de provincie niet de plicht op een bedrijfsgeneeskundige dienst in stand te houden. Onder deze plicht val len tot nu toe alleen de industriële on dernemingen met ten minste 750 werk nemers, die werk doen dat meer dan normale risico's vraagt. De provincie zal nu met ingang van 1 januari als proef gaan samenwerken met de bedrijfsgeneeskundige dienst van de KLM. ADVERTENTIE met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode haakt met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. c J 2 co cc O co Q. z O O 5 AMSTERDAM Op zoek naar een nieuw bestaan zijn gisteren 54 j Toegoenezen met de Oranje-Nassau van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij in Am- i sterdam aangekomen. Na de halve wereld te hebben rondgereisd, pro- beren zij opnieuw in ons land aan de slag te komen. „Wat het worden f zal, ik weet het niet", zegt in moei- lijk Nederlands de 36-jarige Em- manuel Kantil. Sinds zij hun geboortegrond ver- lieten, hebben de Toegoenezen ge- 1 zworven. Ze komen van Java en ze zijn christenen. Ze zijn ook sterk pro-Nederlands, hetgeen er in 1960 1 toe leidde dat ze op eigen verzoek naar het toenmalige Nederlands Nieuw Guinea werden overgebracht. Ze hebben het niet gemakkelijk ge- had toen ze nog in Indonesië woon- den. „In 1946 al werd het huis waar- in ik woonde, in brand gestoken", 1 vertelt Emanuel Kantil. Hoewel zij op op Java'in Depok in de landbouw hadden gewerkt, zochten de Toegoenezen op Nieuw- Guinea hun bestaan voornamelijk in de bouw terwijl anderen handels- of ambachtsman werden. Ze vorm den een (op het oog) hechte groep van ongeveer tweehonderd mensen. De bestuursoverdracht in Nieuw- Guinea betekende voor de Toegoe- l nezen een nieuwe volksverhuizing. Eerst naar Nederland, waar ze een i half jaar in Westerbork moesten wachten eer de regering van Suri- 1 name erin toestemde dat zij het in de West opnieuw zouden proberen. In de eerste helft van 1963 vertrok- ken vijftig mannen, 48 vrouwen en 81 kinderen naar de plantage Sloot- dorp bij Paramaribo, die de Neder landse regering van de Nederlandse 1 Handel Maatschappij had overgeno- men. Het is een volslagen mislukking geworden. Er is goed geholpen, f maar het ging niet. Velen konden het werk in de landbouw niet meer 1 aan. Twee jaren achtereen liet in Suri- name ook de regentijd op zich i wachten. Het betekende een extra 1 tegenslag. Het was bovendien een l gebied dat overdadig rijk was aan 1 insecten en aan onkruid. De groep begon uit elkaar te <al- len. Enkele zochten ander werk, hoewel dat eigenlijk tegen de voor- 1 waarden was die de Surinaamse regering had gesteld; anderen keer- 1 den naar Nederland terug. Al van het begin af waren er moeilijkheden binnen de groep. Verscheidene uit- barstingen waren er het gevolg van en zij werkten mede de terugkeer van 23 man naar Nederland in de hand. Sanering van de plantage on- 1 der meer door de terugkeer van nog eens dertig mensen en door verbete- ring van levensomstandigheden leverde geen resultaat op. Het pro ject was niet haalbaar, zo kwam vast te staan. Het betekende een nieuwe reis in het leven van de Toegoenezen. Gisteren keerde de eerste groep 1 van 54 mannen, vrouwen en kinde- ren terug. Volgende maand wordt de tweede groep verwacht. Enkelen 1 zullen in Suriname achterblijven. De worden onderge bracht in een van de opvangcentra of contractpensions, waarvoor door 1 het ministerie van cultuur, recrea- tie en maatschappelijk werk wordt gezorgd. Emanuel Kantil zou niet naar In donesië terug willen. „Van onze voorvaderen af zijn we al onder de Nederlandse regering meegegaan. Ik ben zo Nederlander geworden en dat vind ik goed. In Nieuw-Guinea was het al veel prettiger dan in In donesië. Als christenen hadden we, vond ik, in Indonesië niet genoeg vrijheid. In Nieuw-Guinea hadden we die wel. Dat het in Suriname is mislukt, is jammer, maar ik geloof dat het beter is, zo. We zullen het nu hier weer proberen". HlllllllflMIHnilHIIIIIIHUIIII DELFT In de loop van vandaag krijgt het verkeer uit de richting Rot terdam er op rijksweg 13 bij Delft twee rijstroken bij. Waarschijnlijk zal het verkeer nog voor de jaarwisseling kunnen beschik ken over twee rijbanen van elk drie rij stroken met een vluchtstrook. ADVERTENTIE V, Tn Twente staan 700 werkloze tex- tielarbeiders ingeschreven. Twee textielondernemers in datzelfde Twen te konden samen 40 man extra gebrui ken en wendden zich tot het arbeids bureau met hun aanvragen. Maar het hielp niet. Ze konden deze werkkrach ten niet krijgen en hebben toen ver zocht, of ze Turken mochten werven. Het „F r i e s c h Dagblad" (a.r.) zegt hierover: „Natuurlijk is dit een vervelende zaak voor de vakbonden, want ve len vragen: hoe zit dat eigenlijk met die 700 werklozen, waarvan er geen 40 beschikbaar zijn, als er werk blijkt te zijn? Zij hebben dan ook gezorgd voor een uitvoerig ver haal, waaruit moet blijken, dat de schuld wel ligt bij de werkgevers, die het verkeerd hebben aange pakt, en dat het arbeidsbureau het ook niet goed heeft gedaan, maar dat men vooral begrip moet hebben voor de werkloze textielarbeiders. Zij zijn niet gewend te pendelen, zij hebben wantrouwen jegens de tex tielindustrie, zij zijn bang opnieuw ontslagen te worden, enz. Boven dien zijn bij die 700 ook een aantal minder-valide mensen, betrekkelijk bejaarde mensen, die niet meer zo goed uit de voeten kunnen, en ook een aantal ongeschoolden, die voor het werk in de spinnerij eerst zouden geschoold moeten worden. Dat zodoende. Maar men moet al dus de vakbonden, geduld hebben. Als er met de mensen maar wordt gepraat, dan zullen zij wel begrip krijgen en dan zullen die veertig er wel komen uit de 700. Intussen is het geën plezierige zaak. En het is niet het eerste geval. In Tilburg kon een bepaald bedrijf een aantal mensen gebruiken, maar het zag geen kans, er anders uit te ko men dan door Spanjaarden aan te nemen. Hoewel er verscheidene honderden werklozen waren in Til burg. Uiteraard zijn er wel verklaringen te vinden voor zulke vreemde ver schijnselen. Voor Tilburg gold, dat het werk, dat aangeboden werd niet van hetzelfde niveau was als waar op de Tilburgse werklozen gewend waren vroeger hun brood te ver dienen. En er zijn voorschriften, die bepalen, dat iemand alleen maar werk behoeft aan te nemen van on geveer hetzelfde genre als hij vroe ger deed. Maar ook in Tilburg ging dit argument niet helemaal op. Er waren ook ongeschoolden werkloos. En telkens weer rijst de vraag: geeft het totale werkloosheidscijfer, dat in alle discussies, debatten en verklaringen zulk een beslissende rol speelt, wel een zuiver beeld van de werkelijke situatie?" IJet moet wel erg gemakkelijk zjjn de benzine-accijns steeds weer te verhogen, zegt „Elseviers Weekblad" (conservatief rechts). De fiscus wie er ook 's Rijks schatkist beheert doet er steeds frequenter een greep naar. De automobilisten zijn murw: de ANWB, die zich met zijn miljoen leden zo graag als vertegenwoordiger van de Nederlandse autorijders opwerpt, zwijgt en Iaat commentaar over aan de Stich ting Weg, Centraal Overleg (in welke beide de ANWB wel zitting heeft), de RAI en andere organisaties. „De tactiek van de fiscus is eerst „tijdelijk" een verhoging aan te kondigen en zodra de parlementsle den dat aanvaard hebben, dit tijde lijke permanent te maken. Vroeger is zo'n tijdelijke verhoging van de benzine-accijns nog een paar keer verlengd, maar Uie komedie dient nergens toe (de komedie van de tij delijkheid wel!) en deze keer heeft de minister van Financiën voorge steld de 4 cent verhoging van 1 ja nuari jl. maar meteen definitief te maken. De opgegeven reden is meestal een verhoging ter compensatie van algemene belastingverlagingen uit het verleden of in een dikwijls verre toekomst. Of gewoon, zo als thans: er is geld nodig. Eén maal heeft een regeringspartij te gengestemd. In december 1965 vond de ARP twee cent verhoging van de accijns (van 28 naar 30 cent) te veel! Eén ceht kon nog. maar de tweede cent, daar stemde de AR toen tegen. Merkwaardig is de steun, die de huidige minister van Financiën ach teraf nog aan zijn voorganger geeft dóór diens aarzelende daden met het woord „definitief" te onderstre pen. Straks zal ook wel weer het argument gebruikt worden, dat in enkele andere Europese landen de benzine-accijns nog hoger is. Maar dan vergeet men altijd eraan te denken, dat in die landen de omzet belasting op auto's of de motorrij tuigenbelasting of beide wél bene den de Nederlandse fiscale druk op de auto liggen. In totaal is het au torijden in Nederland al verreweg het zwaarst belast binnen de hele EEG. Dit jaar brengt het autoverkeer ruim 2 miljard gulden belasting op, waarvan meer dan één miljard aan benzine-accijns. Benzinemaat schappijen zijn vooraanstaande tol gaarders. En als er nu maar vol doende tegenover stond. Bij de stichting van het Rijkswe genfonds, waarvoor voor 1968 nog geen half miljard op de begroting staat, werd aangekondigd dat in de zes jaren 1965-1970 totaal 800 km autoweg zou worden aangelegd. Dat is per jaar 133 km. Volgens de Stichting Weg is nog niet de helft gerealiseerd: sedert de invoering van de bewuste wet en de befaam de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting is 160 km autoweg aange legd, gemiddeld ruim 50 km per jaiy". ADVERTENTIE ROTTERDAM De directie van.de Holland-Amerika Lijn heeft gistermid dag in een rondschrijven aan het wal- en kantoorpersoneel de geruchten over nieuwe ontslagen bevestigd. De brief werd verstrekt onmiddellijk na afloop van een vergadering van de ondernemingsraad. Hoeveel personeelsleden de maatschappij binnenkort moe ten verlaten, werd niet gezegd. Het staat evenwel vast dat het om 230 man gaat: tweehonderd weekloners van het stuwadoorsbedrijf en de werkplaats en dertig man kantoorpersoneel. Eerder dit jaar werden bij de H.A.L. tachtig werknemers ontslagen. De di rectie deelde gisteren mee dat na het gesprek met de vakorganisaties volledig opening van zaken zal worden gegeven. Het eerste gesprek met de bonden is voor aanstaande vrijdag vastgesteld. ADVERTENTIE 0,

De Vallei | 1967 | | pagina 7