SIMON WIESENTHAL GEHEEL OVERSTUUR DERBY UP DRINK Philby huwde vrouw van mede-spion Maclean 25. T&denka* Marathon Bankrovers in arrest Labour-congres zal Wilson steunen TIP is partij BODTZ Wiesenthal op 9 spoor van vrouwen nu met gratis sleutel hanger RAMP INNOVATION 253 DODEN Bendeleidster eapituleert Meisje gedood door ballonnetje Kunsthuid bij verbranding SIR MALCOLM SARGENT OVERLEDEN Rajakovic weet van niets menko MATRASSEN ALPO- KIPPEVLEES ALLEEN BU ALBERT HEIJN George Brown in opspraak TELEFONADE BOND BORMANN ONVINDBAAR Vragen in Kamer over Rajakovic De Gaulle besprak landbouw HOE LANG AARDGAS uw goede keus WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 VALS SPEL GESPEELD IN DE ZAAK-RAJAKOVIC (Van onze correspondent) PARIJS De anders zo bedaarde en goedmoedige Simon Wiesenthal, leider van het Joods documentatiecentrum in Wenen, was gisteren geheel overstuur. Met opgeheven handen kwam hij op me af. „Ik weet het al, ik weet het al, die schurk Rajakovic heeft toch kunnen ontsnappen. Hoe is het mogelijk? Het is een grof schandaal. Iemand moet hier vals gespeeld hebben". SIMON WIESENTHAL wij komen terug PARIJS Twee Duitse vrouwen die in West-Duitsland en Oostenrijk ge zocht worden wegens oorlogsmisdaden en nu met Amerikanen zijn getrouwd, worden opgespoord met hulp van de Amerikaanse autoriteiten. Dit heeft Si mon Wiesenthal onthuld op een pers conferentie bij het uitkomen in Frank rijk van zjjn boek „De moordenaars zijn onder ons". Wiesenthal zei dat beide vrouwen in concentratiekampen hadden „gewerkt". Ze wonen op het ogenblik in de Ver enigde Staten, waar senator Robert Kennedy en senator Robert Javits op de hoogte zijn van hun zaak. Wiesenthal zelf wacht nu de uitslag van het Amerikaanse onderzoek af. Hij verklaarde dat de processen van de door hem opgespoorde nazi's veel belangrijker zijn dan de straffen die de rechter hun opleggen. „Ons doel is de ze mannen en de gruweldaden dje zij gepleegd hebben in de algemene be langstelling te brengen, zodat deze din gen niet opnieuw gebeuren", zei hij. Hij maakte een nog vermoeider in druk dan eergisteravond, toen hij uit Frankfort in Parijs arriveerde. De hoop dat hij de slaap zou kunnen inhalen die hij in de doorwaakte nachten, vooraf gaande aan de op zijn initiatief onder nomen poging om Rajakovic te arreste ren, had moeten missen, werd maan dagnacht de bodem ingeslagen door een telefoontje uit Nederland, waarin hem werd verteld dat de arrestatie mislukt was. Opnieuw volgde daarop een nacht van telefoongesprekken met Wenen, Den Haag, Amsterdam en Belgrado en nachtrust van slechts enkele uren kwam pas op het ogenblik dat de an dere mensen bleken op te staan. „Er is vals gespeeld. Wie dat ge daan heeft, zijn wij op het ogenblik aan het uitzoeken. Nog geen half uur ge leden heb ik een lang gesprek gehad met uw minister van justitie", zegt hij. „Eén ding staat vast: twintig uur voordat de Nederlandse ambassadeur in Belgrado de arrestatie en uitleve ring vroeg <van Rajakovic was men er in Zuidslavië van op de hoogte dat de oorlogsmisdadiger reeds in het land vertoefde. Wat er daarna gebeurd is kan ik niet zeggen. Ik weet niet waar om men hem niet gearresteerd heeft en ik ken niet de reden waarom men hem over de grens heeft laten ontsnappen." „Wat ik wel kan zeggen is dat, in dien Rajakovic op het ogenblik nog op vrije voeten is,dit een nederlaag bete kent van de gerechtigheid." „Weet u", zo vroeg hij aan mij, „wie er de oorzaak van is dat mijn laatste boek „Moordenaars onder ons" in Oos tenrijk in beslag genomen is?" Mijn ge zicht scheen slechts een vraagteken te zijn, want hij vervolgde: „Rajakovic!" Deze man, die zegt tussen James Bond en Don Quichotte in te leven „James Bond bij mijn enkele succes sen (Eichmann en Mengele) en Don Quichotte bij mijn talrijke mislukkin gen" heeft echter de moed niet op gegeven Rajakovic toch nog in handen te krijgen. „Er komt altijd nog wel een kans; de mens lijdt nu eenmaal veel nederlagen en behaalt maar een paar overwinnin gen. Het enige dat men in overvloed dient te beztiten is geduld. Er bestaan namelijk geen perfecte misdadigers. Ie dere boosdoener maakt op zijn tijd een ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig LONDEN Donald Maclean, een van de drie Britse diplomaten die sinds de oorlog naar de Sowjet-ünie zyn overgelopen, weigerde gisteren in Moskou iets te zeggen over nieuwe ont hullingen inzake zijn collega en vriend Harold „Kim" Philby. Gisteren is name lijk aan het licht gekomen dat Philby vorig jaar zomer in Moskou in het diepste geheim is getrouwd met de ge scheiden vrouw van Maclean. Maclean weigerde gisteren deze be richten te bevestigen of te ontkennen. Voor Philby was dit het vierde huwe lijk. Zondag is in Engeland, zoals ge meld, onthuld dat Philby al sinds 1933 voor de Russen heeft gespioneerd. Hij was jarenlang in Britse diplomatieke dienst en heeft ook zeer lang voor de Britse geheime dienst gewerkt. Hij ADVERTENTIE ~^nl?alonl EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. PER METER2 POSTBUS 39 - HILVERSUM fout en daarop moet men wachten. Ik ben er van van overtuigd dat Rajakovic nog wel eens een fout zal maken." Waarom doet hij dit allemaal? Waar om zit hij achter al die oorlogsmisda digers aan? „Niet om hem te laten boeten voor hetgeen zij misdaan hebben. In deze wereld heeft de straf slechts een symbo lische betekenis tegenover hun afschrik wekkende misdaden. Het was immers niet mogelijk om Eichmann zes mil joen maal te doen terechtstellen. No vae, die verantwoordelijk was voor de deportatie van 1,7 miljoen mensen, van wie de meesten niet zijn teruggekeerd, heeft een gevangenisstraf van slechts acht jaar gekregen, d.w.z. drie secon den per slachtoffer. „Nee, als ik dit werk doe, dan is het voor het proces. Dit is namelijk veel belangrijker dan de straf. Het is uiter mate instructief en spectaculair voor degenen die de oorlogsverschrikkingen niet hebben gekend en die nauwelijks weten waartoe een absolute dictatuur kan leiden. Komt de jeugd daar inder daad van onder de indruk, dan krijgt het nationaal-socialisme geen enkele kans meer om terug te komen." „Daarom betreur ik het zo dat Raja kovic heeft kunnen ontsnappen. Als hij aan Nederland had kunnen worden uit geleverd, dan zou daar zijn proces een prachtige aanvulling en illustratie kun nen vormen van de geschiedenislessen voor niet alleen de Nederlandse, maar voor de gehele Europese jeugd. In Oos tenrijk was dat bepaald niet het ge val." „Bent u ervan overtuigd dat Bor- mann nog leeft?" „Ik kan u als krantenman natuurlijk niet alles vertellen wat ik hierover weet. Ik deel in het algemeen slechts datgene mee waarvan ik weet dat Bor- mann en zijn handlangers weten dat ik het weet. Maar inderdaad ik ben er van overtuigd dat hij leeft en mijn laat ste informatie hierover dateert van vier maanden geleden." „Denkt u hem ooit in handen te kun nen krijgen?" „Dat hangt er alleen van af of hij ooit een fout zal maken." Het Zuidslavische regeringsblad „Po litica" meldt vandaag/woensdag dat Rajakovic sedert half september onge stoord vakantie heeft genoten in de wo ning van zijn vrouw Giuliana Raja in Pirano in Istrië. Volgens het blad ging Erich Raja, onder welke naam hij een paspoort had, zondag uit „voor een kleine wan deling". Zondagavond verschenen twee politiemannen om de identiteit van het echtpaar te controleren. Zij namen ge noegen met de verklaring dat de „wandeling" van Erich Raja wat lan ger duurde. Maandag kwam weer een politiewagen voor de woning, maar Ra jakovic was weg. Volgens het Zuidslavische persbu reau was Rajakovic „onvindbaar". BRUSSEL. De brand, die op 22 mei in Brussel het warenhuis Innova tion verwoestte, heeft het leven gekost aan 253 mensen. Slechts 38 doden kon den worden geïdentificeerd. Dit blijkt ui: de officiële slotbalans, die gisteren is bekend gemaakt. verdween in 1963 uit Beiroet naar Mos kou. Donald Maclean die nu 54 jaar is, ging in 1951 met zijn boezemvriend Guy Burgess naar de Sovjet-Unie. Bei den hadden zij hoge posten bij de Brit se diplomatieke dienst. Maclean stond toen al onder verdenking van spionage voor de Russen, maar voordat de Brit ten hem konden arresteren, verdween hij via Frankrijk achter het IJzeren gordijn, samen met Burgess. Dat ge beurde op aanraden van Philby. De Amerikaanse vrouw van Mac lean, Melinda, is haar man na enige tijd naar Moskou gevolgd, samen met hun drie kinderen. In april 1965 woonde ze nog bij haar man in de Russische hoofdstad, Maclean was toen ziek. Nu is onthuld dat hun huwelijk vorig jaar zomer in Moskou is ontbonden. Kort daarna is Philby met Melinda Maclean getrouwd, die nu 51 jaar is. Philby is 55. In 1965 kreeg Kim Philby in Moskou bezoek van zijn vrouw Eleanor. Zij was zijn derde vrouw. Maar ze bleef niet bij hem, Eleanor Philby kwam na korte tijd terug naar Engeland, waar ze zich van de spion liet scheiden. Mevrouw Maclean voerde in Moskou als gronden voor haar echtscheiding aan: dronkenschap en homoseksueel ge drag van Maclean, onder meer met Guy Burgess. Die is intussen in de Sovjet-Unie overleden. Philby's oudste zoon John (24) die zijn vader onlangs in Moskou heeft op gezocht, heeft geweigerd om iets te zeggen over diens huwelijkse staat, maar zijn oudste zuster Josephine (25) was minder terughoudend: „Ik kan het niet ontkennen", zei ze, toen haar in Londen werd gevraagd of haar va der met Melinda Maclean was ge trouwd of samenleefde. SCHIPHOL De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, M. J. Key- zer, heeft gisteren als eerste passagier een vlucht gemaakt met de F 28 Fel lowship, Nederlands eerste straalvlieg tuig voor de burgerluchtvaart. WENEN ,Jk ben slechts een klein radertje en ik weet niets", zo verklaarde Erich Rajakovic de vroe gere adjudant van Eichmann om wiens uitlevering door de Nederland se autoriteiten aan Zuid-Slavië is ver zocht, maar die dat land tijdig wist te verlaten, dinsdagavond voor de Oostenrijkse radio. Rajakovic noem de het Nederlandse verzoek om uit levering „absoluut ongerechtvaar digd". Hij ontweek de vraag of hij werd ge waarschuwd en kon vluchten voordat hij gearresteerd werd. Rajakovic, die in Nederland ge zocht wordt wegens moord op duizen den Joden, stond in zijn flat in Graz de Oostenrijkse radio te woord. Hij gaf dr. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatie centrum in Wenen, de schuld van al zijn moeilijkheden. Hij zei dat hij in Oostenrijk en Duitsland al aanklach ten heeft ingediend tegen Wiesen- thal's boek. In Nederland slaagde hij er niet in de publikatie van het boek te doen staken „omdat ik geen enkele advo caat bereid vond me daar te verte genwoordigen". Op andere vragen zei de zeer zelfverzekerde brutale Raja kovic: „Mijn naam is Haas en ik weet van niets". Rajakovic zei dat hij verscheidene weken had doorgebracht in Piran met zijn vrouw en dochtertje. De vrouw van Erich Rajakovic, sprak de hoop uit dat haar man er in geslaagd is naar Oostenrijk te vluch ten. Met haar negen maanden oude dochtertje bevindt zij zich nog steeds in de badplaats Piran aan de Adria- tische Zee, waar het gezin op 15 sep tember arriveerde voor een „vakan tie". DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Berkhouder (VVD) beeft de ministers van Buitenlandse Zaken en van Justi tie schriftelijk om nadere bijzonderhe den gevraagd over het verzoek aan Joe- go-Slavië tot aanhouding van Rajakovic en diens ontsnapping uit Joego-Slavië. Met name wil de heer Berkhouwer we ten wanneer het Nederlandse aanhou dingsverzoek is gedaan en op welk tijd stip Rajakovic de grens van Oostenrijk naar Joego-Slavië heeft overschreden. Tenslotte vraagt de heer Berkhouwer of aan het Nederlandse verzoek tot uit levering een zodanig krachtig gevolg is gegeven, dat de verwezenlijking daar van zo veel mogelijk verzekerd werd. DJAKARTA De leidster van de restanten van een fanatieke mohamme daanse opstandelingenbeweging op Zuid-Celebes, de in Nederland geboren Corry van Stenis, heeft zich met haar zoon, een aangenomen dochter en ze ven volgelingen overgegeven aan Indo nesische troepen. Het Indonesische persbureau Antara meldde gisteren dat zij een beroep had gedaan op haar volgelingen zich ook over te geven. De beweging werd aan vankelijk geleid door Kahar Muzakkar. Toen hij enkele jaren geleden sneuvel de, nam zijn vrouw, Corry van Stenis, de leiding over. ADVERTENTIE Stoer en modieus is dit warmgevoerde winterjack. De sterke stof is van en creëerde het model. GREENWICH. Een elfjarig meisje uit Greenwich in de Amerikaanse staat Connecticut is gisternacht overleden nadat zij de sterk onderkoelde inhoud van een ballon had ingeademd. De sub stantie had het strottenhoofd van het kind bevroren. Het meisje had het ballonnetje van haar zeventienjarige broer gekregen, nadat deze het zelf had gevuld. Zij raakte onmiddellijk bewusteloos toen zij de ballon aan haar mond zette en inademde. De substantie zou in verscheidene winkels in Greenwich te koop zijn. A DVERTENTJE OLGA PARIJS. De Franse boeren heb ben in zoverre een overwinning behaald met hun betogingen van eergisteren, dat president De Gaulle premier Pom pidou, de minister van Landbouw Fau- re, de minister van Financiën Debré en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville bij zich heeft ontbo den om het gezamenlijke Franse land bouwprobleem te bestuderen. Couve de Murville was uitgenodigd in verband met de onderhandelingen over de land bouwprijzen in de ministerraad van de EEG. De Gaulle had hiertoe besloten, na dat hij in de gisteren gehouden kabi netsraad te horen had gekregen, dat bij de relletjes van eergisteren 283 ge wonden waren gevallen. Twee van hen liggen met een schedelbreuk in het zie kenhuis. ADVERTENTIE Het beste voor uw hond GEORGE BROWN geen dansfeest ADVERTENTIE SCARBOROUGH, (Engeland) Een sombere dag in het leven van minister van Buitenlandse Zaken George Brown die een donkere bril droeg na zijn veel bewogen nacht eindigde met een groot succes voor een oude rivaal op het jaarcongres van de Britse Labourpartij. Minister van Financiën James Callaghan hield een krachtige rede waarin h|j het congres vroeg om steun in plaats van kritiek voor het economisch beleid van de regering. De 6000 afgevaardigden brachten hem een staande ovatie. Deze over winning was de ploeg van premier Wilson bijzonder welkom, temeer waar men zich voorbereidde op een aantal moties van wantrouwen die de regering politiek zouden schaden. De triest voor zich uit kijkende Brown had rich in het regeringssucces kunnen verheugen als iemand anders dan Cal laghan de grote man was geweest. Maar Callaghan heeft de laatste maan den meer dan eens te kennen gegeven, dat hij zijn baantje graag zou verruilen voor dat van minister van Buitenlandse Zaken. Brown houdt van dat werk, hoewel zijn vrijgevochten stijl soms ontzetting wekt en zijn particuliere optreden het gesprek van de dag in vele hoofdste den ter wereld is. De minister van Buitenlandse Zaken haalde zich maandag te middernacht moeilijkheden op de hals toen hij zich in het openbaar luidruchtig en verbit terd beklaagde over de manier waarop journalisten en fotografen zijn vrouw en hem het leven zuur maakten. Vandaag en donderdag moet Brown de steun van de regering aan de Ame rikaanse Viëtnam-politiek en de toena dering tot de EEG verdedigen. Dit zijn beide hete hangijzers. Veertien vakbonden eisen dat Enge land zich distantieert van de Ameri kaanse politiek in Viëtnam. Linker- en rechtervleugel trekken één lijn wat be treft de kritiek op de aanvraag van EEG-lidmaatschap. Onder deze omstandigheden had Brown zowel voor zichzelf als voor de regering nauwelijks een ongelukkiger tijdstip kunnen uitkiezen voor zijn bou tade tegen de pers. Hoelang kan George Brown nog mi nister van Buitenlandse Zaken blijven, vragen de Britse „Evening Standard" en „Evening News" zich af, in verband met een incident dat Engelands minis ter van Buitenlandse Zaken weer in het middelpunt van de belangstelling heeft gebracht. In geuren en kleuren brengen deze kranten het verhaal over de felle woordenwisseling tussen de minister en enkele fotografen op een danspartij maandagavond in Scarborough. Minister Brown had erover geklaagd dat de fotografen er maar op bleven aandringen dat hij en zijn echtgenote de „frug" zouden dansen. De minister had zich immers toch pas nog ook aan deze dans gewaagd aan boord van de „Queen Mary". Volgens de Londense bladen zou premier Wilson geïrriteerd zijn door de publiciteit rond dc dans oefeningen van zijn minister van Bui tenlandse Zaken en 't losse gedrag van Brown op de eerste dag van het con gres in Scarborough. Toch menen waarnemers dat een en ander geen ernstige gevolgen zal heb ben. Men acht het normaal dat Brown nerveus is na een wel bijzonder zwaar jaar en voor het begin van het debat waarop hij Engelands kandidatuur voor de EEG zal moeten verdedigen en dus probeert zich wat te ontspannen. Op het congres is een resolutie aan genomen waarin van de regering ge vraagd wordt dat de staat controle uit oefent op de aardgasvelden in het Brit se deel van het continentaal plat. Dit zou moeten geschieden door een apart* instelling de „Hydro Carbons Corpora tion". De aardgasvelden in de Noord zee rijn ontdekt door particuliere maat schappijen die zich ook van de ontgin ningsconcessies hebben verzekerd. Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zjjn. HELE FLES f 7,85. De laatste twee van de vier mannen die vorige week maandag bij een bankoverval in Milaan in een vuur gevecht kwamen met de politie, zijn aangehouden in een verlaten blokpost van de spoorwegen hij Alessandria. Zij hadden vijf pistolen en een machinepistool dij zien muur maakten geen gebruik van deze wapens. Op de foto de- twee bandieten, links Santé Notarnicola en rechts Pietro Cavallero. CHICAGO In de Verenigde Sta ten is een soort namaakhuid ontwik keld, waarmee men de sterfte door verbranding hoopt te verminderen. Dit zei een chirurg van de medische faculteit van de Taft-universiteit, dr. Bressier, op een bijeenkomst van Ame rikaanse chirurgen in Chicago. Dr. Bressier vertelde dat de kunst huid jarenlang kan worden gebruikt om verbrande lichaamsdelen te bedek ken, waarop later eventueel menselij ke huid kan worden aangebracht. Hij zei te geloven, dat de vinding nog dit jaar voor het eerst bij mensen zal wor den toegepast. Het nieuwe produkt voelt aan en riet er uit als menselijke huid en bestaat eveneens uit drie lagen. De buitenste laag is veerkrachtig en bestaat uit ny- lonvelours, de middelste is van sili cium om teveel vochtverlies te voorko men en de binnenste heeft kleine ny lon-lusjes voor aanhechting aan het li chaam. LONDEN Sir Malcolm Sargent, d« beroemde Engelse dirigent, die onder meer twintig jaar lang zo briljant de „Prom" de promenadeconcerten in de Londense Royal Albert Hall heeft ge leid, is gisteravond in Londen overle den. HJJ is 72 jaar geworden. Sir Malcolm Sargent zal op 9 okt in Stamford worden begraven. Iemand uit zijn omgeving zei dat zijn toestand achteruit was gegaan nadat hij de „last night of the proms" had bijge woond. Sir Malcolm was het idool van miljoe nen jonge Britse muziekliefhebbers. Zij noemden hem „flash Harry" en ston den dag en nacht in de rij om kaarten te bemachtigen voor het jaarlijkse sei zoen van de promenade-concerten in Albert Hall. Hij werd op 29 april 1896 geboren te Melton Mowbray (Leicester-shire en begon rijn carrière op tienjarige leeftijd als organist. Tien jaar bespeelde hij het kerkorgel in zijn geboorteplaats. La ter dirigeerde hij lichte opera's en foen hij eens een eigen compositie, „impres sions on a windy day", dirigeerde op een liefdadigheidsconcert, werd hij door de deken van de Britse dirigenten, Sir Henry Wood, uitgenodigd zijn stuk op een van de promenadeorkesten te diri geren. Veel bewondering oogstte Sir Malcolm tijdens de tweede wereldoorlog door dikwijls tijdens Duitse bombardemen ten gewoon aan het werk te blijven.

De Vallei | 1967 | | pagina 9