„NU MOET HET WEL LUKKEN Nachtelijk onderzoek wijst uit: Concert wordt erin „gehamerd" De Cijjt ers Bloemenpracht in de Brandweerkazerne Veel knap werk te zien Winkelbeurs start in Scherpenzeel VERLICHTING OP DE PATRIMONIUMLAAN „Alarm" in Opheusden Ferre Grignard zingt (en slaapt) in Veenendaal Merkwaardig Moeilijk er Prijs Vooruitgang Kegelcompetitie ging van start VEENENDAAL Het comité, op wiens initiatief de U.S.O.-concerten in Veenendaal worden gehouden gaat het over een andere boeg gooien. De geringe belangstel ling die de concerten tot dusver trokken is hier de aan leiding toe. Meer Actief BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL/RHENEN/KESTEREN. Alleen in Veenendaal al worden jaarlijks gemiddeld tussen de dertig en veertig auto's gestolen. Een deel van deze auto's wordt nooit terug gevonden. Een ander deel wordt gedeeltelijk of totaal vernield bij verkeersongevallen en slechts een klein percentage komt ongeschonden bij de oorspronkelijke eigenaar terug. Joy-riding en diefstal worden vanzelfsprekend gestimuleerd door het niet afsluiten van een auto en in het bijzonder als men de contactsleutel in de auto achterlaat. Hoewel op joy-riding en auto-diefstal vrij zware gevan genisstraffen staan, blijft de verleiding om er met een auto vandoor te gaan groot. Naar aanleiding van het grote aantal autodiefstallen heeft onze redactie een nachtelijk onderzoek ingesteld naar het aantal niet-af- gesloten auto's. Uit dit onderzoek bleek, dat dit aantal verontrustend hoog ligt. Daarbij komt nog, dat in vele auto's een waardevolle inhoud werd aangetroffen, variërend van foto- tot radiotoestellen. Om in het bezit van deze inhoud te komen, was het alleen maar nodig een portier te openen! Botsing in de Hoogstraat Prijsklaver jassen Sparen in Overberg Plattelandsvrouwen in Sellerpenzeel bijeen DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 U.S.O.-comité gooit 't over andere boeg Op initiatief van wethouder C. N. van Kuyk kwam er een vergadering van het comité tot stand tijdens welke men tot de conclusie kwam dat de geringe pu blieke belangstelling een gevolg was van de te geringe bekendheid die aan U.S.O.-concerten werd gegeven. Het daarna gereorganiseerde actie-comité heeft nu al het mogelijke gedaan om een tijdige en zo groot mogelijke bekendheid te geven aan het concert van a.s. dinsdag. Verder wil men in de toekomst meer culturele activiteiten in Veenendaal gaan ontplooien; men wil bijv. ook kamermuziek gaan brengen en toneelgezelschappen van naam aantrekken. Er werden grote advertenties ge plaatst in de plaatselijke bladen. Er kwamen nieuwe affiches omdat de oude volgens de heer Van Zanten, lid van het actie-comité, veel te klein en onop vallend waren. De nieuwe affiches ko men van het USO zelf. Verder heeft het comité de pers eerder en uitgebreider op de hoogte gebracht van het komende concert. Dan hebben de organisatoren zich ook gewend tot de plaatselijke bedrijven. Men heeft een schreven tot de direc ties van de bedrijven gericht om in het bedrijf affiches van het concert op te hangen. Daarnaast heeft men de perso neelschef van alle Veenendaalse be drijven uitgenodigd een vergadering bij te wonen. Hun werd tijdens deze ver gadering verzocht het personeel aan te moedigen het concert te bezoeken. Slechts enkele personeelchefs hebben aan deze uitnodiging gehoor gegeven. Het actie-comité heeft haar activi teiten tevens uitgebreid tot de omgeving van Veenehdaal. Ook zijn de scholen, en dan niet al leen de leerlingen maar ook de leer krachten, opgewekt de concerten te gaan bezoeken. „Nu moet het wel luk ken", aldus Van Zanten. Al deze activiteiten werpen hun vruchten ak Dat is nu al duidelijk te zien. De heer Van Zanten vertelt dat de belangstelling voor kaarten veel groter is dan voorgaande jaren. „Ook wordt er veel gevraagd naar abonnementen. Het is nu namelijk ook mogelijk 'n abonne ment te nemen voor de twee concerten de concertzaal of schouwburg. Nu is hij er; de Doelen." Volgens Van Zanten is dit ook het ge val met Veenendaal. Als hier meer con certen en toneeluitvoeringen komen, zal men automatisch de noodzaak van een schouwburg of concertzaal gaan inzien. Toch is de heer Van Zanten niet on tevreden over het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Het heeft een goede akoestiek. Wel zal 't verenigingsgebouw in de toekomst te klein worden. „Als we eenmaal voor de volle 100 pet. draaien en ook de omliggende plaatsen bij onze activiteiten worden betrokken zal het zeker voorkomen dat de zaal te klein is." Voor het concert van dinsdag ver wacht de heer Van Zanten ongeveér 50 pet meer bezoekers dan het vorige concert. Waren er bij de concerten van het vorige seizoen gemiddeld 200 bezoekers, nu verwacht hij er toch ze ker driehonderd. Het verenigingsge bouw biedt tijdens een USO-concert plaats aan ruim 500 personen. G. VAN ZANTEN veel meer die in het komende seizoen zullen wor den gegeven. Het actie-comité hoopt in de toekomst de mogelijkheden met de abonnemen ten nog te vergroten. Men wil dan meer concerten per seizoen gaan organiseren en dan niet alleen van het USO maar ook wil men dan kamermuziek gaan brengen. „En als dat allemaal goed gaat den ken we er ook eens aan een goed toneel gezelschap naar Veenendaal te halen", aldus Gijsbert van Zanten. Als hij dit zegt, rijst onmiddellijk de vraag of er in Veenendaal wel gelegenheid is derge lijke evenementen te organiseren. Is er een geschikt gebouw? Volgens de heer Van Zanten zal dit echter in de toe komst wel komen. „Kijk maar naar Rotterdam", zegt hij, „Daar zei men eerst ook, dat er voor een schouwburg niet voldoende belangstelling was. Toen er echter op cultureel gebied steeds meer gebeurde in Rotterdam kwam er meer en meer de behoefte aan een goe- Het USO heeft deze keer ook wat lichtere werken op het programma staan. Dit is echter puur toeval en niet het gevolg van een suggestie die enige tijd geleden werd gedaan als zou er meer belangstelling zijn indien men met een programma van populair-klas- sieke werken komen. Het USO heeft onlangs in Utrecht een promenade-con cert gegeven, zodat de composities die daar ten gehore werden gebracht ook nu nog op het programma voorkomen. Volgens de heer Van Zanten ligt de belangstelling helemaal niet aan een lichter of zwaarder programma. „Het is zelfs zo", zegt hij, „dat de promena de-concerten in Utrecht helemaal niet zo goed worden bezocht". In het vorige seizoen vroeg men zich af of het beter zou zijn maar helemaal met de USO-concerten in Veenendaal te stoppen. Daar hoeft nu geen vrees meer voor te bestaan. Misschien zullen ze leiden tot een concertzaal in Veenendaal. „Het aantal inwoners is er trouwens wel naar", meent Gijsbert van Zanten en hij voegt er aan toe: „Een bedrijf moet toch actief zijn om te blijven draaien, dat moet zelfs een kerk. Waar om zou dat niet het geval zyn bij een comité dat concerten organiseert?" RESTEREN Ondertrouwd: W. J. van den Bosch en H. A. den Hartog. DEEL VAN AUTO'S Een grote fout in beeld: de contactsleutel achterlaten in de auto. De gelegenheid maakt de dief. STAAT NIET OP SLOT In de nacht van maandag op dins dag begonnen onze redacteuren om twaalf uur het onderzoek in Veenen daal. Eerst was de politie hiervan op de hoogte gesteld, zodat zich geen misverstanden zouden voor doen. Ook de politie van Rhenen en Resteren waren gewaarschuwd. In al deze gemeentes werden in elke wijk steekproeven genomen. Het viel hierbij op, dat in verhouding bij parkeerplaatsen van flats of in straten waar veel auto's stonden ge parkeerd meer niet-afgesloten voer tuigen werden aangetroffen dan op plaatsen waar slechts een enkele auto stond. Een ander merkwaardig feit is. dat over het algemeen vaker vergeten wordt de deur aan de rech terzijde van de wagen af te sluiten dan die van de linkerzijde. Als oor zaak hiervan moet waarschijnlijk worden gezien dat de bestuurder over het algemeen links van de wa gen uitstapt. Uit het onderzoek bleek verder, dat particuliere auto's in verhouding beter worden afgesloten dan bestel wagens. Juist in deze bestelwagens werden vaak waardevolle dingen aangetroffen. Zo stond er in Reste ren 'n auto, geen enkel portier op slot, waarin 4 vrii grote, nieuwe ra diotoestellen werden aangetroffen, 'n Dief zou zonder enige moeite een apparaat mee hebben kunnen ne men. Ervaren auto-dieven zijn er dik wijls toe in staat een auto ook zon der contactsleutel te vervoeren. Zij weten met behulp van een simpele technische ingreep de motor te star ten. Lukt dit niet, dan slepen ze de wagen wel weg met de auto waar ze zelf mee zijn gekomen. Het wordt wat moeilijker, wanneer men te doen heeft met een auto met stuur- slot. Na het onderzoek gaf hoofdinspec teur van politie de heer W. C. H. Dekker, uit Veenendaal commentaar op de resultaten. Ten eerste vestig de hij er de aandacht op, dat de po litie niet verantwoordelijk is voor onafgesloten auto's. Het niet afslui ten van een voertuig is niet straf baar. Dit is wel het geval als de contactsleutel achtergelat^, wordt. Toch geeft de politie soms een re primande aan mensen die hun auto onafgesloten achterlaten. Meestal gebeurt dit door waardevolle inhoud, apparaten of documenten als pas poorten en rijbewijzen, mee te ne men naar het politiebureau. Daar kan men dan z'n eigendom komen afhalen, en krijgt men de raad voort aan wat meer verantwoording voor eigen bezit te tonen. De heer Dekker weet te vertellen dat hij eens een auto onbeheerd aan trof, terwijl de motor nog draaide. In de auto die niet op slot was, be vonden zich enkele waardevolle ap paraten. De hoofdinspecteur wacht te bij de auto in de veronderstelling dat de eigenaar ogenblikkelijk weer bij de wagen zou komen. Na tien minuten was er echter nog niemand verschenen. Toen besloot hij de auto mee te nemen naar het politebu- reau. Een uur later kwam de eigenaar zijn auto daar terughalen. Hij werd flink op zijn onachtzaamheid gewe- VEENENDAAL/OPHEUSDEN De „praktijken", welke vier onzer redacteu ren er in de nacht van maandag op dinsdag op hebben nagehouden tijdens hun onderzoek, zijn niet geheel onopgemerkt gebleven. Nadat „de nachtploeg" zeer omzichtig Veenendaal had afgewerkt, koos men Rhenen als werkterrein. Tijdens het onderzoek in een lange straat kregen twee redacteuren plotseling gezelschap van een keurige heer, compleet met paraplu en imponerende akten- tas. die, naar al spoedig bleek te diep in het glaasje had gekeken. Zeer ge ïnteresseerd vergezelde hij de „onderzoekers" tot aan het eind van de straat, waar hij tot de conclusie kwam, dat de auto (van de redacteuren) ook niet afgesloten was". Later in de nacht sloegen bewoners van de Lijsterbesstraat in Opheusden alarm bij een lokale politieagent. Twee obscure individuen" zouden bij hert in de straat alles in het werk hebben gesteld om een auto te stelen. De „clan" zou waarschijnlijk nog groter zijn, hetgeen werd geconcludeerd uit de omstan digheid, dat voordien een „eend" langzaam het „werkterrein" verkende. Het gebeurde in een zéér kort tijdsbestek", aldus de verontruste inwoners, „en we konden niet snel genoeg beneden zijn, anders hadden we onherroepelijk een achtervolging ingezet". Gelukkig was de politieagent op de hoogte. Hij zocht dan ook grinnikend zijn bed weer op zen maar 's avonds werd zijn auto weer onafgesloten aangetroffen, met contactsleutel. „Het is niet te geloven hoe zorge loos mensen omspringen met hun bezit", aldus de heer Dekker. Daar komt nog bij dat wanneer een auto, waarin de contactsleutel nog aanwe zig is, wordt ontvreemd en er ge beurt een ongeluk mee. de eigenaar aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade. De verzekering ver goedt in geen geval een schade, om dat de verzekerde geen enkele voor zorgsmaatregel heeft getroffen. Vanzelfsprekend ontkomt de joy rider of de auto-dief ook niet aan zijn straf, als hij gesnapt wordt. De straffen voor joy-riding zijn streng. Die voor auto-diefstal nog strenger. Wanneer men echter aan joy-riding doet krijgt men dikwijls de straf van een autodief. Alle ellende kan gemakkelijk voor komen worden: contactsleutel mee nemen en de auto afsluiten. „Je moet er gewoon even aan wennen", aldus de heer Dekker. „Ik betrap me er zelf vaak op dat ik m'n portieren op slot heb gedaan als ik alleen maar iets uit m'n kofferruimte moest halen. Het wordt een auto matisch gebaar". Vaak worden ook auto's gestolen on der de handen van de eigenaars van daan. De heer Dekker noemt het voorbeeld van iemand die, toen hij in zijn auto stapte, ontdekte dat hij zijn aktentas of iets anders vergeten was. Toen hij terugging liet hij de contactsleutel in de auto achter met het idee van „Ik ben toch meteen terug". Juist in dit ogenblik sloeg de autodief toe. Springt men in Veenendaal, Rhe nen en Eist roekeloos met het eigen bezit om, de inwoners van Resteren maken het wel erg bont. Van de 28 auto's die wij daar controleerden waren er 12 niet op slot. Dat bete- Zo maar onafgesloten langs de weg; een van de vijf auto's staat 's nachts niet op slot langs de weg. kent dat in Resteren bijna de helft van de geparkeerde auto's zonder enige moeite leeggehaald kunnen worden. In Resteren ook werd de eerder besproken bestelwagen met radio-apparaten aangetroffen. Ook troffen we in de Betuwse gemeente de meeste auto's aan, waarin de contactsleutels nog aanwezig waren. Evenals in de andere plaatsen die wij bezochten, kwam ook in Reste ren deze laatste categorie auto's het meest voor op inritten naar de naast de huizen gelegen garages. In „nuchtere" cijfers zag ons onder zoek er zo uit: In totaal werden 244 auto's onder zocht, waarvan er 49 niet afgesloten bleken, wat neerkomt op een percen tage van 20%. Dit vrij hoge percentage werd voor namelijk bereikt doordat van de 28 onderzochte auto's in Resteren en Opheusden er 12 niet afgesloten bleken, wat een percentage van 42.9 betekent. Het verschil tussen de per centages van Veenendaal, Rhenen en Eist bedraagt slechts ongeveer 1.3%. Gedetailleerde cijfers. Veenendaal: onderzocht 115, gesloten 96; open 19 of 16.5%. Rhenen: onderzocht 78, gesloten 64; open 14 of 17.9%. Eist: onderzocht 23, gesloten 19; open 4 of 17.3%. Resteren/Opheusden: onderzocht 28, gesloten 16; open 12 of 42.8%. Totaal: onderzocht 244, gesloten 195; open 49 of 20%. Een kijkje op de in aanbouw zijnde Floralia-tentoonstelling. VEENENDAAL. Vrijdagavond a.s. treedt in beatclub „N.V. 't Dingetje" te Veenendaal de Belgische zanger Ferre Grignard op. Hij wordt begeleid door een eigen groep. De Belgische protestzanger komt speciaal voor dit optreden in Veenendaal naar Neder land. Om zeven uur begint hij zijn show die tot ongeveer 11 uur zal duren. De Antwerpse zanger brengt protest liederen. Hij is tegen de oorlog, het geen hij tracht te accentueren door het dragen van een hakenkruisje. De zan ger, die ongetwijfeld niet met geldzor gen te kampen heeft, houdt er in vergelijking met zijn collega's een een voudig leven op na. Hij brengt de nacht van vrijdag op zaterdag in Vee nendaal door, echter niet ineen hotel, maar bij een der organisatorische lei ders van de Veenendaalse beatclub thuis. VEENENDAAL De heer S. B. uit Westdongeradeel (Fr.) wilde op de Hoogstraat keren en remde hiervoor af, wat te laat werd opgemerkt door de achter hem rijdende G. H. uit Benne- kom. De auto van H. kwam tegen de achter zijde van die van B. tot stilstand. Beide agens werden beschadigd. VEENENDAAL. De liefhebbers van het klaverjasspel kunnen vanaf heden avond weer regelmatig terecht in de kantine van de SKF. Er wordt gekaart om een aantal prijzen, die door de ontspanningsvereniging van deze fa briek ter beschikking werden gesteld. De avond begint om 19.30 uur. De eerst volgende avond wordt op donderdag 2 november gehouden. VEENENDAAL De leden van de afdeling Veenendaal van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn gisteren uren druk ge weest met het inrichten van de jaar lijkse bloemententoonstelling, die he denavond om 6 uur open gaat. Deze Floralia-tentoonstelling, die gehouden wordt in de kantine van de brand weerkazerne, is tot en met zaterdag te bezichtigen. Een groot aantal bloemen en planten is bijeengebracht, waaron der een aantal minder bekende. De fleurigheid van de tentoonstelling wordt nog verhoogd door een grote volière van „De Veenendaalse Vogel vrienden". Op de tentoonstelling zijn ongeveer 50 inzendingen van particulieren, va riërend van „gewone" planten tot kun stig opgemaakte „stukjes" te zien. Daarnaast staan er 300 plantjes, die door leerlingen van vrijwel alle lage re scholen in Veenendaal en Eist zijn gekweekt. De Floraliatentoonstelling is in feite ontstaan uit deze wedstrijd onder de schoolkinderen. In het voor- jaar krijgen de kinderen jonge plantjes uitgereikt, die ze zo goed mogelijk moeten opkweken. De school waarvan de kinderen het beste resultaat met hun plantjes hebben behaald, wordt be loond met een prijs. Dat er particulieren aan de tentoon stelling meedoen is dit jaar voor het eerst. Het lijkt een geslaagd initiatief van de organisatoren, want er zijn een aantal fraaie en originele werkstukken te zien. Velen hebben kans gezien bloemstukjes te vervaardigen, die niet van „vakwerk" te onderscheiden zijn. Vakwerk is er trouwens ook te zien op de tentoonstelling. Zonder hiervan een wedstrijd te maken hebben de Veenen daalse bloemisten de resultaten van hun beste kunnen bijeengebracht in de brandweerkantine. Onder de planten vindt men een fraaie „Lucifersplant", de grootste en breedste plant van de gehele ten toonstelling. Natuurlijk vindt men een groot aantal dahlia's en chrysan ten daarvoor is het nu eenmaal de tijd van het jaar. Hier en daar worden de levende planten afgewisseld met wat „droogbloemen", die vooral door hun afwijkende, eigenlijk wat „doffe re" kleuren een bepaald accent aan het geheel verlenen. In vergelijking met het vorige jaar, toen de tentoonstelling gehouden werd in het „Instuifgebouw" aan de J. G. Sandbrinkstraat, is de gekozen ruimte een enorme vooruitgang. Het bestuur van de Maatschappij toonde zich bij monde van de voorzitter, drs. M. T. Jansen, dan ook bijzonder verheugd dat men deze voor een dergelijk eve nement zo geschikte zaal ter beschik king had gekregen. Liefhebbers van bloemen en planten kunnen hedenavond van 18 22 uur terecht. Vrijdag is de tentoonstelling ge opend van 14 17 en van 19 22 uur, terwijl men zaterdag doorlopend tus sen 10 en 16 uur terecht kan. De za terdagavond wordt gebruikt om alle planten weer op te ruimen. De inzen ders mogen hun planten, die inmid dels beoordeeld zullen zijn, na 16 uur zaterdagmiddag weer in eigen huis ha len. OVERBERG Dat er driemaal zo veel ingelegd wordt als uitbetaald op het kantoor van de Rijkspostspaar bank in Overberg is een vrij nogmaal feit. Slechts een enkele maal wordt hier meer terugbetaald, dan er inge legd wordt. Ook in september was er weer een spaaroverschot. Er werd na melijk door 25 mensen f 6080,- inge legd, terwijl 5 spaarders samen f 2.229,05 terugvroegen. SCHERPENZEEL Op maandag 9 oktober zal de afdeling Scherpen- zeel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst houden in zaal Boschzicht. De spreker op deze avond is de heer Scholten, die een causerie zal houden over „Het Dorp voor gehandicapten". Aanvang 19.30 uur. Op woensdag 1 november zullen de dames een bezoek gaan brengen aan de huishoudbeurs in Hilversum. SCHERPENZEEL Vrijdagmiddag is de winkelweek van de Scherpen- zeelse winkeliersvereniging EMM ge start, en is nu in volle gang. Voor el ke bestede gulden ontvangt de koper een bon. Tien van dergelijke bonnen moeten in een zakje worden gedaan en in een daarvoor bestemde bus worden gedeponeerd. Met deze op naam ge stelde zakjes zyn fraaie prijzen te winnen. Het marktplein en de gemeentelijke eierhal zijn intussen onherkenbaar ge worden. Op het marktplein is men druk bezig een vermaakcentrum op te bouwen en in de eierhal zelf zal don derdag, vrijdag en zaterdag een expo- sitiebeurs geopend zijn, waar de Scher- penzeelse winkeliers willen tonen dat zij ook artikelen kunnen leveren welke ook in de stad te koop zijn. Bij de VEENENDAAL Het actie-comité van de winkeliers van de Patrimonium laan is begonnen met de voorbereidingen voor de St.-Nicolaasactie van dit jaar. Vanaf de Kerkewijk tot aan de hoek van de Klaas Katerstraat zijn aan beide zijden van de Patrimoniumlaan lange, houten palen geplaatst. Hieraan zal half november de feestverlichting worden bevestigd. Het comité gaat nog meer evenementen organiseren rond de verjaardag van de goed-heiligman. Eind oktober hopen zij de plannen hiervoor gereed te hebben. Er wordt al in een bepaalde richting gedacht maar in verband met moeilijkheden rond de loterij- wet moet nog besproken worden in hoeverre de suggesties verwezenlijkt kun nen worden. beurs en het vermaakcentrum ls ruim voldoende parkeergelegenheid aanwezig, al ziet het er nu uit dat er geen ruimte meer overblijft. SCHERPENZEEL Maandag is de competitie van de West-Gelderse Ke gelbond van start gegaan. Op de eer ste competitie-avond waren De Rollers uit Barneveld de gastheren. Zij ontvin gen de le klasse heren „Onder Ons je", DIG-Rhenen, DIG-Scherpenzeel en 't Touwtje. De tweede klasse heren ging woens dag van start bij D.V.R. In de tweede klasse heren zijn verder ingedeeld „Natte Spons", „Onder Onsje II", De Rollers II uit Barneveld en De Volle Negen uit Scherpenzeel. Bij Paul Krüger in Rhenen werd dinsdag de eerste avond gehouden van de derde klasse heren. De andere clubs in deze klasse zijn 't Touwtje II, DIG-Scherpenzeel II, Volle Pond I en II en E.V.A. Rhenen. Donderdagavond zullen de dames le klasse hun eerste bal gooien in de nieuwe competitie en wel bij de thuis club Poedelvrees I te Scherpeneel. Verder zullen ook Het Gouden Kegel tje I en II uit Veenendaal en DIG en meegooien. D.K.C. beide uit Rhenen hun balletje Als laatste begint de tweede klasse I in Barneveld-Voorthuizen. KIOS II, dames op dinsdag 10 oktober bij KIOS DKC-Rhenen en Poedelvrees II Scher penzeel zijn eveneens in deze klasse ondergebracht.

De Vallei | 1967 | | pagina 3