Drie miljoen liter olie uit lekke tank gelopen WILSON KREEG STEUN BROWN NIET Golf van arrestaties in Griekenland gaat door CkEi! Pankow wil alles of niets Nigerië meldt val van rebellenhoofdstad HOFNAR Verdrag Maakt u al rente op uw girorekening? Neen? Open dan nu een rente-g i roreken ing met 3 n!o rente bij de Algemene Bank Nederland Antwerpse haven bedreigd In Parijs Ned. aardgas Zwarte weduwe bij' Brussel BISSCHOPPEN BOOS OVER ZWIJGPLICHT „Volgeling" der Amerikanen Meer voedsel in Bihar TANKER BRANDWEER Churchill monument in Brussel CS ENOEGOE IN HANDEN VAN GOWON van sprietje tot bolknak, alle sigaren 100% tabak SENORITAS SPECIAL 20ct Goedkoop vliegen naar Australië NOG EEN RUIM AANBOD VAN TOMATEN Onze kantoren lichten u graag verder in DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 ADVERTENTIE BRUSSEL Uit een nieuwe olietank van de Esso-rat'finaderij in het Antwerp se havengebied is woensdag circa drie miljoen liter zware olie weggevloeid. Het lek in de tank, die dinsdag pas in gebruik was genomen, werd in de loop van de nacht ontdekt. Aanvankelijk hoopte men de wegvloeiende olie te kun nen opvangen in de wal rondom de tank, doch woensdagochtend bleek de olie zich te verspreiden in de nabijgelegen haven. De brandweer liet daarop onmid dellijk het desbetreffende dok, waarin acht zeeschepen en een vijftigtal lichters lagen, onruimen. De directie van de Esso heeft meegedeeld, dat onder in de nieuwe tank een barst van een tiental meters is ontdekt. De ontsnapte olie verspreidde woens dagochtend een doordringende geur, die kilometers ver in de omgeving merk baar was. De in de haven liggende schepen werden ontruimd en met man en macht wordt getracht brand- en ont ploffingsgevaar voor schepen en instal laties te voorkomen. Tot op acht kilo meter afstand is een verpestende stank waarneembaar. Hij hindert de vijfhon derd arbeiders en manschappen van de civiele bescherming, die ingezet zijn om het gevaar dat de olie oplevert, te beperken. Het zal nog wel 24 uur duren voor dat de uitwasemingen van de oliemassa verdwenen zullen zijn en men kan pro beren de weggestroomde olie weg te pompen. Aanhoudende regen maakt de werkzaamheden er niet eenvoudiger op. De olie is afkomstig van de Esso- Antwerp, de grootste tanker die ooit Antwerpens haven is binnengevaren en die dinsdag door de nieuwe sluis van Zandvliet geschut werd om de officiële opening ervan bijzonder reliëf te ge ven. De Esso-Antwerp heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de helft van zijn lading in een nieuwe tankinstal latie van de Esso overgepompt. Ver ondersteld wordt dat in die tankinstal latie gisterochtend om vijf uur een barst optrad, zonder dat iemand zich daarvan rekenschap gaf. De olie verzamelde zich allereerst om de tank, die door beschermende aarden dijken van de buitenwereld was afgesloten, doch de dijk begaf het toen de olie een te hoog peil bereikte. De olie stroomde naar het vijfde havendok en over de omliggende terreinen. Voor dat het mogelijk was het pompen stop te zetten was al dertig miljoen liter weggestroomd over het vijfde haven dok, het spoorwegemplacement er om heen, andere afvoerwegen en een par keerterrein met honderden auto's voor het Amerikaanse leger. Alarm werd eigenlijk eerst tegen tien uur gegeven, toen men zich goed rekenschap had kunnen geven van de omvang van de ramp. De brandweer moest er zich echter toe beperken met behulp van zandzakken te trachten de oliestroom in te dijken en verder maat regelen te nemen om te voorkomen dat de olie zich van het vijfde havendok en het industriedok naar andere binnenha vens ging verspreiden. rr ff ROME De synode van bisschoppen In Rome heeft gisteren het debat over het kerkelijk recht voortgezet in een sfeer van toenemende onzekerheid over haar eigen betekenis. Verscheidene bis schoppen zijn vooral verontrust over de strenge geheimhouding die hun is opge legd. Zij zijn van mening dat die is be werkstelligd door de conservatieve le den van de Romeinse Curie met het doel de betekenis van de synode te ver kleinen. De grote Italiaanse kranten, die door gaans ruime aandacht besteden aan ge beurtenissen in het Vaticaan, hebben nog niets over de bijeenkomst van de synode gepubliceerd uit protest tegen de beperkte mogelijkheden tot informa tie. Verscheidene bisschoppen zijn achter de schermen bezig met pogingen ver zachting te krijgen van de strenge zwijgplicht die hun is opgelegd. Ook schijnt er onder de deelnemers aan de synode groeiende wrevel te ont staan over de omstandigheid dat Paus Paulus een zo urgente kwestie als die van de geboorteregeling niet op de agenda van de synode heeft geplaatst. Uit Vaticaanse kringen kwam gisteren het bericht dat de Paus de synode wel zal inlichten over het standpunt dat hij in de kwestie heeft ingenomen, maar dat het vraagstuk niet ter discussie zal worden gesteld. BRUSSEL Prinses Margaret van Engeland heeft woensdag in de Brussel se gemeente Ukkel een standbeeld ont huld van Winston Churchill. De plech tigheid had plaats ter gelegenheid van de Britse week die deze week in Brus sel wordt gehouden. De onthulling werd o.m. bijgewoond door Churchills jong ste dochter, mevr. Christopher Soames. De voormalige Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak hield een korte redevoering, waarin hij o.m. zei: „Zonder hem zou de toekomst van de wereld er anders hebben uit gezien". LONDEN Met al de politieke han digheid waar hij over beschikt, is pre mier Wilson er gisteren in geslaagd om alle zorgen, bittere kritiek en twij fel, waaronder zijn Labourpartij in het begin van deze week gebukt ging, zij het tijdelijk, van de tafel te vegen. Het schier ongelooflijke is gebeurd: na een bijzonder knappe rede op het partijcongres in Scarborough, kreeg hij een staande ovatie, waar zelfs zijn grootste tegenstanders aan deelnamen. Het oude vuur, dat Labour bezielde toen de party drie jaar geleden aan de macht kwam, vlamde weer op. Na de triomf van de minister van Financiën Callaghan van dinsdag dus een grote overwinning voor Wilson. De minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, die het deze week, zo als gemeld, erg aan de stok heeft ge had met de persfotografen, was dit geluk niet beschoren: hij en met hem regering en partijbestuur, kregen twee gevoelige nederlagen te slikken. Een scherp anti-Amerikaanse motie inzake Viëtnam werd door het con gres aangenomen, tegen de zin van Brown, en hetzelfde gebeurde met een motie over Griekenland. Daarin werd gevraagd om een verwijdering van Griekenland uit de NAVO, een scherpe veroordeling van de op zulk een onde mocratische manier aan de macht ge komen militairen in dat land en om steun voor de werkers van Grie kenland bij een opstand tegen hun on derdrukkers. Brown, die een opvallend nerveuze indruk maakte (hij hoestte herhaaldelijk en maakte enkele ver gissingen) legde uit dat ook hij het be wind in Athene sterk veroordeelt. „Dat heb ik de Griekse regering ook heel duidelijk gezegd", zei hij. „Maar", zo vroeg hij, „wat helpen wij de goede zaak met deze motie? Laat ons liever door zoveel mogelijk contact met Griekenland, ertoe bijdragen dat de democratie wordt hersteld". Premier Wilson heeft gisteren in zijn grote rede ingehaakt op zijn rede van vier jaar geleden op het partijcon gres, dat toen ook ir Scarborough werd gehouden. Daarin schilderde hij het bekende toekomstbeeld van een gloed- ATHENE Voor de tweede maal binnen drie dagen heeft de Griekse re gering huisarrest opgelegd aan een vooraanstaande Griek die zijn stem te gen het nieuwe bewind durfde verhef fen. Gisteren overkwam dat mevrouw Helen Vlachou, een uitgeefster van twee conservatieve dagbladen. Eerder was dat al gebeurd de Griekse oud-premier Panayiotis Kannellopoe- Ios. Politie in burger sneed de telefoon af in het appartement van mevrouw Vla chou dat in Athene drie huizenblokken verwijderd ligt van het koninklijk pa leis. Bezoekers die bij de flat arriveer den kregen te horen: „Mevrouw Vla chou kan vandaag niemand ontvan gen". Op 28 september was mevrouw Vla chou al eens gearresteerd omdat ze kritiek had geuit op de huidige gang van zaken in haar land. Zij werd toen vijf uur lang ondervraagd en vervol gens weer vrijgelaten in afwachting van een proces, waarin zij zal terecht staan op beschuldiging van belediging van de regering. In een vraaggesprek met het Itali aanse dagblad La Stampa, gepubli ceerd op 24 september in Turijn, had zij het huidige bewind „middelmatig en dom" genoemd. La Stampa had haar tevens gevraagd of ze bang was voor de kolonels die de staatsgreep hadden uitgevoerd. „Het leven is vol gevaren", antwoordde zij, „maar ik ben banger voor de tandarts dan voor de kolonels." In de Griekse hoofdstad zijn onlangs zestig personen gearresteerd. Zij wor den ervan beschuldigd de daders te zijn van een groot aantal explosies die zich sinds de staatsgreep van april in Athene hebben voorgedaan. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zou het zestigtal deel hebben uitgemaakt van een komplot, dat in groepen van drie man werkte. West-Duitsland betreurt de politieke situatie in Griekenland, maar zal zich niet scharen achter het protest dat de Scandinavische landen en Nederland onlangs bij de Raad van Europa tegen het totalitaire bewind aldaar indienden. De staatssecretaris van Buitslandse Zaken, die dit woensdag in de Bonds dag verklaarde, zei dat Bonn eventuele actie zal overwegen, als het protest in de Raad van Europa ter discussie wordt gesteld. nieuw Groot-Brittannië, welvarend dank zij een ongekende expansie door middel van een reeks nieuwe indus trieën die werken met de nieuwste we tenschappelijke hulpmiddelen, compu ters e.d. Wilson greep hierop terug, omdat hij dit nog altijd mogelijk vindt, al moest ook hij ruiterlijk bekennen dat Enge land nog lang ziet zover is. Het belangrijkste uit Wilson's rede, van onmiddellijk praktisch belang, was de aankondiging dat de regering kernenergiecentrales wil gaan bouwen in achtergebleven gebieden en samen met particuliere bedrijven ook grote aluminiumfabrieken. Dit denkbeeld, dat later op de dag werd uitgewerkt, houdt voorlopig de bouw in van twee aluminiumsmelte- rijen, een in Schotland en een in Noord-Wales, met een gezamenlijke capaciteit van 240.000 ton per jaar. Een ervan kan al in 1970 in bedrijf zijn, de tweede vier jaar later. BRUSSEL In Tervuren bij Brussel is een levend exemplaar aangetroffen van de „zwarte weduwe", een uit Mid den- en Zuid-Amerika afkomstige spin, wier beet voor een mens dodelijk kan zijn. De spin werd met een nest eieren ge vonden in een krat afkomstig van een verhuizing van een Amerikaan. ADVERTENTIE de harde matra* met alle comfort van een zachte! PARIJS. Als betrof het het bin- halen van een zilvervloot, zo begroet ten de Paryse bladen gisterochtend de aankomst van het Nederlandse aardgas in het gebied rondom Parijs. Zij vermeldden hierbij, dat het gas precies op tijd was. Nadat het de Frans- Belgische grens zondagavond was ge passeerd te Taisnières sur Hon (Mau- berge) kwam het dinsdagavond laat aan te Villiers-le-Bel, een noordelijke voorstad van Parijs, van waaruit het gedistribueerd zal worden. In hun reportages geven enkele bla den een overzicht van de aardgaswin- ning in Groningen en vertelden hun le zers precies hoe het in Villiers-le-Bel arriveert. Daarvoor is een leiding ge legd van 190 km lang, die veertien maal een spoorweg, 77 maal een rijks weg en 29 maal een waterloop moest passeren. OOST-BERLIJN Zolang de poli tiek van alleenvertegenwoordiging, die de vrede in Europa in ge-vaar brengt, wordt gehandhaafd, kan er geen dialoog zijn. Dit stond dinsdag in een hoofdartikel in „Neues Deutschland", het dagblad van de Oostduitse commu nistische partij. Het contact, waarop het artikel doelt was een briefwisseling tussen de West- duitse Bondskanselier Kiesinger en de premier van Oost-Duitsland, Stoph. Volgens „Neues Deutschland" dient de eerste stap in het contact tussen de twee Duitslanden door onderhandelin gen tussen de hoofden van de twee re geringen plaats te hebben. Waarnemers beschouwen deze „alles of niets"-voorwaarde als oorzaak van een volslagen mislukking van de in april begonnen dialoog omdat zij on aanvaardbaar is voor Bonn, dat van het standpunt uitgaat dat alleen West- Duitsland alle Duitsers vertegenwoor digt aangezien daar een in vrijheid ge kozen parlement bestaat. In het jongste antwoord van Kiesin ger aan Stoph wilde de Bondskanselier niet verder gaan dan het beschikbaar stellen van een staatssecretaris als Westduits onderhandelaar, terwijl de punten waarover gesproken kon wor den, slechts betrekking mochten hebben op het verminderen van het door de de ling veroorzaakte ongemak, zoals het herenigen van gescheiden gezinnen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! A DVERTENTIE Het Amerikaanse vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt" (rechtsboven) wordt geschaduwddoor een Russische torpedoboot jager tijdens dé N.A.V.O.- oefening „Deep Furrow" in de Middellandse Zee. CANBERRA De Australische re- egring, van oordeel dat voor veel jonge aspirant-emigranten de afstand van 19.000 km tussen Australië en Europa als heimwee-barrière werkt, heeft be sloten met ingang van 1 november la ge chartervluchttarieven in te voeren, die bezoeken over en weer gemakke lijker zullen maken. De regering ziet de vrees voor heimwee als een oorzaak van de 'verminderde emigratie uit Eu ropa. Volgens de nieuwe maatregel zullen ouders in Europa die hun geëmigreerde kinderen willen opzoeken, voor ruim 2.360 gulden heen en terug kunnen vliegen, terwijl omgekeerd een retour vlucht voor de kinderen naar Europa 2.800 gulden gaat kosten, tegen een nor maal „economy" tarief van ruim 4.710 gulden. DEN HAAG Met de verovering van Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, heeft overste Gowon, de leider van het federale Nigerië de op 30 mei 1967 uit geroepen republiek van kolonel Ojoe- kwoe een zware slag toegebracht. Gis teravond meldde de regeringsradio dat de stad gevallen was. Tot eind augustus scheen het Biafra in militair opzicht voor de wind te gaan. Zijn troepen drongen ver op Nigeriaans gebied door en bezetten de belangrijke plaatsen Ore en Benin, terwijl Lagos maar bekend bleef maken, dat de fe derale troepen naar Enoegoe oprukten en dat de val van deze stad een kwes tie van uren was. In de eerse week van september scheen de militaire situatie in even wicht te zijn, hoewel de federale tegen stand steeds sterker werd. Op 20 sep tember begonnen de Biafraanse troepen zich uit het Midden-Westen terug te trekken, waarbij zij volgens Lagos zwa re verliezen leden. Zij moesten ook de stad Benin in deze federale staat opge ven. De opmars van de federalen naar Enoegoe ging nu in steeds sneller tem po, het Biafraanse verzet scheen gebro ken. Enoegoe was omsingeld, 27 sep tember werd de stad beschoten en op 1 oktober stonden de federale troepen in de buitenwijken. De val van Enoegoe heeft plaats vlak voor de aankomst van een missie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Lagos. Deze missie, bestaande uit de staatshoofden van Ethiopië, Niger, Ka meroen, Liberia, Kongo en Ghana, heeft van de half september gehouden topconferentie van de OAE opdracht ge kregen, een vreedzame regeling in de Nigeriaanse burgerkrijg te bemiddelen. Aanvankelijk zou zij op 27 september in Lagos arriveren, maar haar aan komst werd naar 5 oktober verschoven. ENOEGOE Het Biafraanse radio station heeft vandaag tegengesproken, dat de hoofdstad Enoegoe in handen van de federale troepen is gevallen. „De Biafraanse troepen hebben met succes de vijandelijke aanvallen afgeslagen en de bevolking bewaart haar kalmte", al dus het radiostation. DEN HAAG Op de Nederlandse groenteveilingen is nog steeds een ruim aanbod van kastomaten. Het are aal late tomaten is dit jaar groter dan gewoonlijk en dat heeft ook gevolgen voor het aanbod. Het prijsherstel voor kastomaten dat sinds half september is ingetreden heeft zich sindsdien goed kunnen handhaven. De prijzen zijn op het ogenblik vrij stabiel. De grote en middelmaat ex porttomaten worden verkocht tegen prijzen van f 3,50 tot f 3,90 per krat van 6 kilogram, terwijl de kleine maat rond f 3,- per 6 kilo noteert. "jyjen verwacht dat het Italiaanse par lement heden de kwestie zal be handelen van de herziening van de Verdragen van Lateranen, in 1929 gete kend door Benito Mussolini, dat de be trekkingen tussen de kerk en de Ita liaanse staat regelde. De kritiek op dit verdrag neemt steeds toe. Socialisten, republikeinen, communisten en libera len hebben meermalen herziening ge- eist. De wijziging betreft echter niet de vorm van het verdrag maar wel de ge volgen ervan voor Italië binnenslands. Het tijdstip van de behandeling komt wel ongelegen voor het Vaticaan, nu in Rome de bisschoppensynode wordt ge houden, die toch uiteindelijk gericht is op democratisering van de r.-k. kerk. Het SQcialistische blad „Avanti" schreef dat een document als het in 1929 tussen kerk en staat gesloten con cordaat, voor de jongere generatie net zo iets vreemds is als een Assyrische tekst. liet standpunt dat de socialisten en republikeinen in dezen innemen heeft hun coalitiegenoot, de christen democratische partij, in feite geïso- PAUS PAULUS werk genoeg leerd. Krachtens de Lateraanse verdra gen wordt het Vaticaan als een soeve reine staat erkend en de r.-k. gods dienst als staatsgodsdienst. Aan de verdragen is een concordaat toegevoegd, dat godsdienstonderwijs op de scholen en de erkenning door de staat van in de kerk gesloten huwelij ken garandeert. De socialisten willen de bepalingen over het huwelijk, die in feite echtschei ding in Italië verbieden, omdat de kerk zulks doet, opnieuw onder de loep ne men. Paus Paulus heeft zich al in afkeu rende zin uitgelaten over een wetsont werp waarmee men echtscheiding in Italië mogelijk wil maken. JAe socialisten hebben er al op gewe zen dat het vasthouden van het Vaticaan aan de opvatting dat de r.-k. godsdienst als staatsgodsdienst moet worden beschouwd, indruist tegen de verklaring van het jongste Vaticaanse concilie over de godsdienstvrijheid. In verband met een artikel in het concor daat, waarin de catechismuslessen ge zien worden als een van de grondpijlers van het onderwijs, vroegen de socialis ten zich af welke catechismus bedoeld wordt, de Nederlandse of die van Otta- viani, de kardinaal die als conservatief bekend staat. De verdragen van Lateranen kunnen alleen met wederzijdse toestemming gewijzigd worden. Tiet wijzigen van het verdrag lijkt op dit ogenblik nogal weinig oppor tuun. De veranderingen binnen de kerk hebben nog geen tijd gekregen om zich rustig te laten kristalliseren. Indien men nu tot actie overgaat zal men beslist over enkele jaren weer moeten gaan onderhandelen. Het is misschien beter nog te wach ten, alvorens men werkelijk tot resul taat kan komen. Overhaast is men nooit tot een goed resultaat gekomen. Zeker niet in diplo matie. PATNA De minister van Voedsel voorziening in de Indiase staat Bihar, heeft het einde aangekondigd van de voedselschaarste, die daar sinds twee jaar droogte heerste. Van 15 november af zullen de in april tot hongergebieden verklaarde districten van Bihar niet meer als zodanig worden beschouwd. Begin oktober kr^en hier ongeveer 5 miljoen mensen nog dagelijks gratis maaltijden van hulporganisaties. ADVERTENTIE l

De Vallei | 1967 | | pagina 7