Vrouw nam initiatief tot cl 11 bbele-moord-met-auto Prins Bernhard In0g n00it 70 na t geweest op inspectie in W.-Duitsland Lange celstraffen geëist wegens narcotica-bezit Dè jas „Misschien word ik Wel de oudste generaal99 GRONINGEN r lëïlenka J Stroper schoot jachtopziener in kaak Provo-raadslid blameerde zich Tussentijdse verkiezingen in Helmond Directeur van Bruvnzeel gaat nieuw weekblad financieren Laat Van Heijst schuld aan pensioenfonds zelf betalen ALP0-PAARDEVLEES ALLEEN BU ALBERT HEIJN Student gebruikte studiebeurs om LSI) te kopen Werkloosheid onder jeugd in 10 jaar niet zo hoog als nu LEVEN DUURDER Succes met nieuwe verzekering Geen rehabilitatie hoof donderwij zer KOELBLOEDIG Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? Van Timtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen. verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: ONEENS STUDENTEN LIFTREIS In Zwols ziekenhuis: Patiënten krijgen t.v.-toestel aan voeteneind NET VAN SCHOOL DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. BARSINGHAUSEN Prins Bernhard keerde gistermiddag uit West-Duits- land met een hobbelpaard voor zijn kleinzoon Willem-Alexander in Nederland terug. Hij kreeg dit speelgoed uit naam van de militairen (en hun geezinnen) die in Hessisch-Oldendorf bij Hannover zijn gelegerd bij de Nederlandse groep geleide wapens. In zijn functie van inspecteur-generaal bracht de prins er een bezoek. Eerder op de dag had hij ook bij Vel- nierstot een stelling van Hawk-pro- TJ/1/1/1/5/ri/inrr/ jectielen bezocht. Daarbij werd prins "^OOdpaarCI Bernhard overvallen door zo n zware rn regenbui dat hij door het baggeren WOl hlVlllZOOil over de doorweekte bodem met drijf- j natte voeten in Hessisch-Oldendorf CCICLOCIU aankwam. Alsof er geen vuiltje aan de lucht was. ging hjj een kijkje nemen in de Neder landse school voor lager en voortgezet onderwijs dat aan bijna driehonderd kin deren van luchtmachtmilitairen wordt gegeven. Hij stapte in drie klassen binnen om een praatje te maken. ADVERTENTIE Bij de fijnste beschuit (met na tuur honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. L v* HELMOND De Gemertse jachtop ziener M. Smits is gisternacht in het jachtgebied van Bakel door een stroper in de kaak geschoten. Na in het zieken huis in Helmond te zijn behandeld, kon hij weer naar huis. Jachtopziener Smits had met twee van zijn collega's twee mannen ontdekt die in Bakel aan het stropen waren. Toen zij hen dicht waren genaderd en hun sommeerden zich over te geven, schoot de 27-jarige stroper M. J. uit Milsbeek met een gericht schot in de kaak van de jachtopziener. Hij werd ter plaatse gearresteerd. Zijn metgezel, de 25-jarige W. A. uit Groesbeek werd later aangehouden. DEN HAAG Het levensonderhoud is half augustus duurder geworden. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek berekende het indexcijfer uit gaande van 1959/'60 100 op 133, een stijging van een punt vergeleken met de voorgaande maand. Duurder werden koekjes, gebak, sui ker en suikerwerk, varkensvlees, vis, kaas en eieren, fruit en bloemen. Het indexcijfer voor kleding en schoeisel kwam uit op 127, tegen 124 de voorgaan de maand, die in het teken stond van de uitverkoop. In de officiersmess nam hij daarna eerst een opkikkertje. Daar deed hij ook het verhaal dat hij nog nooit zo nat was geweest. Even later liep hij lachend naar de hal om droge sokken aan te trekken. Na de lunch vloog hij met een heli kopter naar Barsinghausen om een an dere groep geleide wapens te inspecte ren. Hij vond dat er uitstekend wordt gewerkt ondanks een tekort aan perso neel. De prins zei: „Het is hard wer ken voor de mensen. De Amerikanen hebben voor hetzelfde soort dingen meer mensen ter beschikking". Prins Bernhard vertelde desgevraagd verder dat de functie van inspecteur- generaal van de strijdkrachten wel veel werk meebrengt, maar dat hij het altijd interessant vindt. Het is bedoeld als hulp voor de minister en staatssecreta ris van Defensie en voor de chefs van staven. Op hun verzoek, maar ook eige ner beweging maakt hij inspecties, werkbezoeken en rapporten. De prins zei: „Op het ogenblik be zien we de mogelijkheden van bespa ring, maar dat geldt niet voor dit be zoek". Hij acht het niet noodzakelijk dat de functie van inspecteur-generaal voorbe houden is aan een lid van 't Koninklijk- Huis. Hij vindt het „uitermate onwaar schijnlijk" dat prins Claus het zou wor den „omdat hij noch de voortraining, noch de belangstelling voor het militai re leven heeft als ik". Ook mr. Van Vollenhoven ziet hij niet als zijn opvolger in die functie: „Je hebt een heleboel jaren ervaring nodig. Ik ben zoveel jaren bevelhebber en voor zitter van de chefs van staten ge weest..." Of hij het zelf nog lang zal blijven? „Tot ik gepensioneerd word. Misschien wordt ik wel de oudste generaal die er rondloopt". Grinnikend draaide de prins zich om naar de helikopter waarmee hij naar Wunstorf ging en vandaar met een Friendship naar Rotterdam. Vandaag gaat hij weer naar West-Duitsland om in Hohne onze landmacht te inspecteren. UTRECHT Er hebben zich onge veer vijfduizend mensen gemeld voor de speciale ziektekostenverzekering. Deze werd in april opgericht door de particuliere ziektekostenverzekeraars voor mensen die niet onder de zieken fondsen vallen. Omdat gezondheidstoestand en leef tijd geen rol spelen bij aanmelding voor deze verzekering, kwamen de aanmeldingen vooral van mensen die om hun gezondheid of ouderdom niet door een normale particuliere verzeke ring worden aanvaard. De oprichting van een onderling herverzekeringsin stituut door de vier organisaties van ziektekostenverzekeraars heeft de in stelling van deze verzekering moge lijk gemaakt. UTRECHT De heer O. uit Wor- mer die kort na de Tweede Wereld oorlog op grond van het Zuiveringsbe sluit werd ontslagen als hoofd van de openbare lagere school in Nieuwer- kerk aan den IJssel, heeft een nieuwe poging tot rehabilitatie zien mislukken. De Centrale raad van beroep heeft hem gisteren in het ongelijk gesteld en zijn beroep niet ontvankelijk ver klaard. Het ambtenarengerecht in Haarlem had de heer O. ook al onge lijk gegeven. ADVERTENTIE DONDERDAG 5 OKTOBER 581ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE Prijzen van 1967 f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 769 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 237 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 333 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 884 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 0819 Een prijs van f 2000 is geva len op het nummer 002741 Een prijs van f 2000 is geva len op het nummer 046951 Een prijs van 2000 is geva len op het nummer 098656 Een prijs van f 2000 is geva len op het nummer 056083 Een prijs van f 2000 is geva len op het nummer 016734 Een prijs van f 5000 is geva len op het nummer 099909 De prijs van f 30.000 is geval len op het nummer 056713 AMSTERDAM De officier van Justitie mr. W. K. baron van Dedem heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank in zeer korte requisitoirs zeer lange gevangenisstraffen geëist tegen een reeks verdachten die werden beschuldigd van het bezit van verdovende middelen. ADVERTENTIE OLIFANT OP EEN HEET ZINKEN DAK. Als je de hele dag op een heet zinken dak gezeten hebt, neem dan een koel glas jonge of oude Olifant. (Ook aanbevolen voor normale mensen!). Prins Bernhard had gisteren een drukke dag. In West-Duitsland werd hij bij de inspectie van een Nederlandse groep geleide wapens overvallen door zo'n hevige regenbui „dat hij nog nooit zo nat was geweest". In het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht in Hessisch-Oldendorf zag hij de kans schoon om droge sokken aan te trekken. Hij was toen weer de onberispelijk geklede generaal. DEN BOSCH Het initiatief tot de dubbele moord waarby de 28-jarige I'etro- nella H.-van E. en de 26-jarige Jan K. op 25 augustus van het vorige jaar zijn verdronken in een auto die in de Zuid-Willemsvaart was gereden, kwam van de vrouw van Jan K. Dit heelt de 27-jarige Theodora K.-V. gisteren bekend tegenover dé officier van Justitie in Den Bosch. De vrouw verklaarde dat zy ongeveer drie weken voor de moord haar vriend J. G. A. H. had voorgesteld zich van haar man en H.'s vrouw te ontdoen om samen verder door het leven te kunnen gaan. De 34-jarige chauffeur H., die reeds geruime tijd in het geheim een verhou ding had met de vrouw van zijn vriend, was zonder ernstige bedenkin gen op dit voorstel ingegaan. Samen hadden zij verschillende plannen en mo gelijkheden besproken. H. had een ge fingeerd ongeluk met een auto ook de beste manier gevonden. Hij had al eerder gedurfde stunts uit gehaald met auto's ofschoon daarbij nog nooit de opzet had voorgezeten om an deren daarvan het slachtoffer te laten worden. Drie weken lang hadden zij koelbloe dig het plan om de vrouw van H. en de man van K.-V. samen te laten verdrin ken besproken. H. was met zijn auto enkele malen de weg gaan verkennen om een geschikte plek uit te zoeken waar de auto in het water kon worden gereden zonder dat aan een ongeluk zou worden getwijfeld. Daarvoor had hij zelf het risico geno men in de auto mee onder water te duiken. H. is vader van twee kinderen van acht en vier jaar. De vrouw K.-V. heeft een dochtertje van vier jaar. AMSTERDAM Het provo-raadslid L. Schimmelpennink heeft gisteren in de Amsterdamse raad een absoluut dieptepunt bereikt in zijn niet onaardig begonnen politieke loopbaan. Via een uitgebreide interpellatie verweet hij het college van B. en VV. gebrek aan initiatief om het jeugdprobleem op te lossen, nu de rust in de stad is terug gekeerd. „De plannen die een half jaar geleden werden gemaakt, hangen nog steeds in de lucht. Er groeit ontstem ming", waarschuwde hij. Aan de hand van enkele voorbeelden trachtte hij dit te bewijzen. De wet houder voor jeugdzaken, de heer A. Verheij (comm.) reageerde fel op de beschuldigingen. Hij weerlegde de stel lingen van het provoraadslid stuk voor stuk. De heer Schimmelpennink moest le wethouder op bijna alle punten ge lijk geven. Zijn beschuldiging: „Er ge beurt helemaal niets", verzwakte hij tot: „Het beleiu is omgezwaaid in de goede richting, maar de plannen kunnen nog sneller worden uitgevoerd". Tijdens het warrige debat had bur gemeester dr. I. Samkalden het voor 't eerst in zijn nieuwe baan moeilijk bij het handhaven van de rust op de tribu ne. Hij moest enkele malen met ontrui ming dreigen, maar de aanhang van de heer Schimmelpennink bleef opmer kingen maken. De groep jongeren stak wat wierookstokjes aan, die zij op last van dr. Samkalden weer doofden. Inmiddels was het debat een spel van ja en nee geworden over kleine detail zaken. De andere fracties hielden zich buiten de discussie. Zij vonden dat de heer Schimmelpennink zelf al had be wezen dat zijn interpellatie overbodig was. HILVARENBEEK Uit het ge meentehuis van Hilvarenbeek is gister nacht zevenduizend gulden verdwenen. Het geld werd bewaard in een brand kast. Inbrekers sleepten het gevaarte naar de kelder van het raadhuis en brandden de kast daar open. HELMOND In Helmond en Mierlo zullen op 1 december tussentijdse ge meenteraadsverkiezingen worden ge houden. Dit in verband met een wijzi ging van de grenzen van Helmond en omliggende gemeenten die per 1 janua ri van kracht wordt. De kandidaatsstelling is vastgesteld voor 7 november. Helmond, dat belang rijk groter wordt, krijgt 31 raadszetels. Mierlo, waarvan het inwonerstal na de grenswijziging ongeveer tot de helft teruggelopen zal zijn ziet zijn gemeen teraad van 15 op 11 leden dalen. J L AMSTERDAM Een nieuwe maat schappij wil volgend jaar uitkomen met een weekblad. Directeur van het in Amsterdam gevestigde bedrijf, de N.V. De Lage Landen, is de oud-vice- admiraal L. E. H. Reeser, voormalig bevelhebber in Nieuw-Guinea en com mandant van de zeemacht in Den Hel der. Voornaamste geldschieter is de oud burgemeester van Zaandam G. J. D. Franken, thans directeur van Bruyn- zeel, die voor 249.000 gulden in De La ge Landen deelneemt en commissaris wordt. Directeur Reeser neemt voor duizend gulden deel. Met een staf van zes man onder lei ding van de in 1965 afgetreden adjunct hoofdredacteur van Elseviers Week blad C. Bauer, wordt de uitgave voor bereid van een onafhankelijke perio diek. „Onze statuten laten de mogelijk heid open zowel een dagblad als een weekblad uit te geven. Voor een dag blad bestaan voorlopig geen plannen", aldus de heer Franken. „We kunnen steunen op een kring van mensen in het land, die menen dat er naast de bestaande media ruim be hoefte bestaat aan nieuwe organen", zo zei ons de sinds 1 december vorig jaar gepensioneerde admiraal Reeser. „De plannen zijn zover ontwikkeld dat we verscheidene drukkerijen, waaron der de Arbeiderspers, om een offerte ge vraagd hebben". Categorale vakbond UTRECHT Laat de één miljoen gulden aan premies die het beambten- en bedrijfspensioenfonds van Van Heyst nog te goed heeft, maar komen uit het particulier kapitaal van de heer Van Heijst. Dit stelt de (categorale) Metaalbewerkersbond voor groot- en kleinbedrijf voor in een open brief aan de minister van Economische Za ken. De MBCK vraagt tevens om een on derzoek in verschillende andere be drijven in ons land, om in de toekomst excessen als in Den Haag voorkwamen, te voorkomen. De bond is voorstander van volledige socialisatie van de be drijven. ADVERTENTIE Fa. te Hennepe Brouwer, Stuyvenburchstraat 36. Eerbeek - Fa. de Mandt, Talingweg 51. Apeldoorn - Fa. Huf, Hoofdstraat 101. Apeldoorn - Fa. Nijenhuis, Deventerstraat 40. Vaassen Gld. - Fa. Vriezelaar, Hamburgerstraat 30. Doetinchem - Fa. Versteeg, Hoofdstraat 54, Veenendaal. De officier volstond in de meeste ge vallen met de conclusie dat het „ten- laste gelegde wettig en overtuigend be wezen" was en stelde dan in enkele woor den zijn vordering zonder motivering van de gevraagde straf of verwijzing naar de bewijsmiddelen. Ook in de zaak tegen de restaurant houder Johannes R. A. (53) legde mr. Van Dedem nauwelijks uit waarom hij het tenlastegelegde bewezen achtte, hoe wel deze verdachte toch krachtig ont kende. De politie had in een ongebruikt fornuis in zijn restaurant in Amster dam 1,7 kilo opium gevonden. Het was echter duidelijk geworden dat zijn be drijfsleider, Nietjanand R. (33), die opium maanden geleden daar had ver stopt. Nietjanand stond gisteren samen met zijn baas terecht. De bedrijfsleider had de ruwe opium van een bezoek aan zijn geboorteland Suriname meegenomen. Zijn baas had die opium alleen een keer bij hem thuis gezien en Nietjanand had toen beloofd de opiufti weg te gooien. De restauranteigenaar zei gisteren niet te weten dat het verdovende mid del in zijn keuken was verstopt. De of ficier beschikte gisteren noch over een getuige noch over een verklaring waar mee dat kon worden bestreden. Toch eiste hij niet alleen tegen de be drijfsleider maar ook tegen de eigenaar van het restaurant twee jaar gevange nisstraf. „Het wettelijke begrip „onder zich hebben" moet ruim worden uitge legd", vond mr. Van Dedem. De raadsman van de eigenaar, mr. B. Arp, vroeg zich vertwijfeld af: „Hoe is het mogelijk dat hier een vervolging is ingesteld. Er is niets gebleken van een opzetteiyk in bezit hebben. Deze man is van onbesproken gedrag, een hoog staand mens zelfs; hij is lid van Lion's International en heeft in Suriname veel sociaal werk gedaan. Zijn naam is he laas al bezoedeld. Het wordt hoog tyd, dat hij wordt gerehabiliteerd. Hij moet worder vrijgesproken". De raadsman van Nietjanand, mr. H. P van Duiken, was het ook fel oneens met de officier. „De officier denkt blijkbaar dat hij een berucht handelaar is, maar hij heeft een blanco strafblad en is ook bij de politie niet bekend als handelaar in verdovende middelen. Als hij werkelijk handelaar zou zijn dan had hij die partij toch al lang van de hand gedaan". Mr. Van Duiken vertelde dat hij tij dens het vooronderzoek de rechtbank had gevraagd het voorarrest van Niet janand te beëindigen, omdat zijn gezin met zeven kinderen in grote moeilijkhe den verkeerde (het restaurant heeft in middels een nieuwe bedrijfsleider moe ten nemen). „Dat verzoek is toen afge wezen nadat de officier had verklaard dat er nog belangrijke getuigen moes ten worden gehoord. Nu blijkt echter, dat die getuigen nooit zijn gehoord". De raadsman vroeg daarom nu onmid dellijke invrijheidstelling, maar daar wilde de rechtbank niet aan. Ook in de twee zaken ervoor hadden raadslieden tevergeefs onmiddelijke in vrijheidstelling gevraagd; omdat het in die twee zaken om studenten ging was hier de voortzetting van de studie het argument. Carolus A. M. van der H., een 24-jarige student in de anthropolo gic, loopt door zijn verblijf in het huis van bewaring zelf shet risico, dat hy voor het komende jaar geen studie beurs meer krijgt. Deze zomer had hij de twaalfhonderd gulden die hij als stu diebeurs had ontvangen gebruikt om 'n voorraad l.s.d. te kopen. De l.s.d., die hij ook verhandelde, had hij leren kennen als proefpersoon bij een psychiatrisch experiment in 1962. De officier wees erop dat de produk- tie van l.s.d. is stopgezet, het niet meer in de psychiatrie wordt gebruikt en er een wetenschappelijk onderzoek naar wordt ingesteld, omdat het misschien de menselijke chromosomen (de deel tjes die dragers zijn van de erfelijke ei genschappen) beschadigt, net als Softe- non. Hij eiste tegen Carolus ook twee jaar met aftrek. Een half jaar minder vroeg de offi cier voor Jaap H. S. (21), een Utrecht se student. Hij had van een liftreis naar Turkije hasjiesj meegebracht dat hij op het Thorbeckeplein probeerde te slijten, toen hij werd gegrepen. Op zijn kamer vond de politie ook nog een beetje opi um. Zijn raadsman, mr. S. J. Polak, meen de dat uitzendingen van radio en tele visie waarin hasjiesj op één lijn wordt gesteld met sterke drank, en opmerkin gen van de Amerikaanse hoogleraar Fiedler, die hasjiesj en marihuana niet gevaarlijker vindt dan koffie en aspiri ne, grote invloed op de jeugd hebben. ZWOLLE Dertig patiënten in het „Sophia Ziekenhuis" in Zwolle zul len binnenkort een klein televisietoe stel aan hot voeteneind van hun bed kunnen krijgen als ze dat wensen. De ze voorziening, een primeur voor Ne derland, kost hun f 3,50 per etmaal. De toestellen zijn aangesloten op een intern distributienet in de trant van de draadomroep. De voorziening is bedoeld als proef. Het gaat niet al leen om de technische kant van de zaak. maar men wil ook graag we ten, hoe de patiënten reageren. Ook andere ziekenhuizen hebben be langstelling getoond voor het systeem, dat in de Verenigde Staten is ont wikkeld, maar de firma die de toe stelletjes in Zwolle installeert, wil eerst de resultaten in het „Sophia Ziekenhuis" afwachten, voor ze met andere inrichtingen in zee gaat. ADVERTENTIE DEN HAAG Het aantal jeugdige werklozen, d.w.z. jongens en mannen van 14 tot 24 jaar, was eind augustus procentgewüs hoger dan het de laat ste tien jaar (inclusief het depressie jaar 1958) in deze maand is geweest, aldus blijkt uit een brief van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid, B. Roolvink, aan de Tweede Ka mer. In deze brief, die in antwoord op vra gen van de katholieke afgevaardigde C. F. Kleisterlee was aangekondigd, zegt minister Roolvink, dat de Tweede Kamer op zeer korte termijn een nota zal ontvangen met inlichtingen over maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Eind augustus waren 7740 jongens van 14 tot 18 jaar, en 12.088 mannen van 19 tot 24 jaar werkloos, tegen slechts resp. 2491 en 1372 in 1956, en 6127 en 6839 in 1958. Zij vormden resp. 3,7 en 2,4 procent van de beroepsbe volking van deze leeftijdklasse, de per centages jeugdwerkloosheid in 1956 en 1958 bedroegen resp. 1,2 en 0,4. en 3,0 en 1,8. De landelijke vraag naar arbeids krachten van 14 tot 24 jaar is globaal tweemaal zo groot als het aantal werk lozen. Doch in de provincies met het hoogste percentage jeugdige werklozen Drente, Limburg, Overijssel en Noord-Brabant is de vraag over het algemeen gering, terwijl in het Westen, met weinig jeugdige werklozen, de vraag naar verhouding groot is. De werkloosheid onder de jongeren zou kleiner worden indien de geografische mobiliteit van deze groep zou toene men, aldus minister Roolvink. Van de bijna 20.000 werkloze jongens en mannen kwamen ruim 5.000 van school, of wel vijf procent van het to tale aantal jongemannen die in een jaar tijds de school verlaten en toetre den tot de beroepsbevolking, aldus mi nister Roolvink. Bijna 14 procent van hen die het di ploma middelbare school hadden be haald was eind augustus nog werkloos, tegen slechts 4,5 procent van hen die na lager of voortgezet onderwijs een be trekking zochten. Van de gediplomeer den van LTS en UTS was eind augus tus nog resp. 8 en 7 procent werkloos. In het algemeen hebben zij die een hogere opleiding hebben voltooid meer moeite bij het vinden van een betrek king dan jongens die een lagere oplei ding hebben gevolgd. Gerekend naar beroepsgroepen ko men er, in vergelijking met de oude ren, vrij veel werkloze jeugdige metaal arbeiders en handels- en kantoorbe dienden voor. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9