Artsenopleiding moet in beweging blijven Opheffing van Warschaupact en NAVO gevraagd Bekorting van studietijd- Seinwachter gearresteerd na treinramp HANDEL IN PORNAGRAFIE VERSJACHERT KLANTEN KROMMENIE (g) VINYL OP VILT Onze buurlanden kennen al lang vrije loonvorming Verkeer eiste zware tol LIBELLE LICHTTE 'NEDERLANDS HUWELIJK' DOOR 4cdt,"!s ^Ees Dit hebt u nog nóóit gegeten! Prof. dr. W. H. Struben vanmorgen op het artsencongres in Apeldoorn: I ga die móéten wel I I C9 —et-, goed ziin Tien jaar niet meer achter het stuur Stichting van de Arbeid begint vandaag besprekingen loonbeleid voor 1968 ALP0- RUNDVLEES ALLEEN BIJ ALBERT HElJH m IPHILIPS BATTERIJENl Door Europese kerken Vietnam Verwarring MILITAIREA ZOUDEN EIGEN SUPERMARKT" DRIJVEN IN UTRECHT CONCLUSIES NUMERUS FIXUS Officier van Justitie onthult Van Heijst-employé vrijgelaten T.V.-ZENDER LOPIK TIJDELIJK MINDER Boerenpartij sprak over politieke lot raadslid Verlaan IETS NIEUWS OP DE VLOER GEDWONGEN Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar gekookt. Intussen maakten zij een apart romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend l En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere spinazie a la crème I Voor u! Tafelklaar! "Alleen maar opwarmen. Niets toevoegenI Nietsl Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst. Spinazie a la crèmel Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie! NEDERLAND PAARSGEWIJS, doch onafhankelijk van elkaar, hebben enquêtrices 'het Nederlandse huwelijk' doorgelicht. Onbeantwoord VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 ADVERTENTIE PORTSCHACH De vijfde Europe se kerkenconfenrentie in Portschach (Oostenrijk) is gisteren besloten met de behandeling van onder meer een groot aantal politieke en vredesvraagstukken. In een door een speciale sectie hier over opgesteld rapport wordt aan de ruim honderd aangesloten kerken in West- en Oost-Europa gevraagd, bij hun regeringen aan te dringen op de geleidelijke verdwijning van het NAVO- verdrag en het Warschau-Pact. De Europese kerkenconferentie heeft voorts besloten namens alle aangesloten Euro pese kerken stelling te nemen tegen de oorlog in Vietnam. Wat de verdwijning van het NAVO- verdrag en het Warschau-Pact betreft, is in de Europese kerkenconferentie uit gesproken, dat een eerste stap hiertoe de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen' de Europese landen kan zijn. De volgende stap zou moeten zijn de vesti ging van een atoom vrije zone tussen de Atlantische Oceaan en de westelijke grens van Rusland, gevolgd door een terugtrekking van de Amerikaanse en Russische troepen uit deze zone. Maar vooral noodzakelijk is, aldus het rap port, een volledige demilitarisering van de landen. Alleen dan zal de vrede in ternationaal zijn gegarandeerd. De kwestie-Viëtnam is in de confe rentie ingebracht door de secretaris generaal van de Nederlandse hervorm de kerk, ds. F. H. Landsman. De lei ding van de Europese kerkenconferen tie zal het voorbeeld van de Hervorm de synode in Nederland volgen, door een brief te richten aan de Amerikaanse raad van kerken, met het verzoek zijn invloed in Amerika aan te wenden tot beëindiging van de oorlog in Viëtnam. Aan de Engelse raad van kerken en aan de Russische orthodoxe kerk zal worden gevraagd, hun regeringen te verzoeken dat zij, als voorzitters van de Geneef- se conferentie uit 1954, initiatieven ne men om de vredesonderhandelingen over Viëtnam te hervatten. Tijdens de slotdag ontstond in de Europese kerkenconferentie grote ver warring over de Duitse kwestie. Bij de behandeling hiervan diende een Oost- Duitse vertegenwoordiger een motie in, om in het rapport op te nemen dat de West-Europese naties, inclusief West- Duitsland, het bestaan van Oost-Duits- land zouden erkennen. Het voorstel van de Oostduitser werd aangenomen, waarbij ook de Nederlandse delegatie voorstemde. Maar later bleek, dat de Oostduitser niet als gedelegeerde, maar als adviseur de vergadering bijwoonde en daardoor niet bevoegd was een mo tie in te dienen. Na langdurige debatten werd beslo ten, dat het Oostduitse voorstel als stu diemateriaal aan het politieke rapport zal worden toegevoegd. DEN HAAG „Is het waar, dat binnen het militaire gezagsgebied Utrecht door militairen werkzaamhe den worden verricht die neerkomen op het handelen in levensmiddelen waaronder drank, tot zelfs het exploi teren van een supermarkt toe binnen de muren van militair terrein?" Dit vragen de Tweede-Kamerleden Portheine en Geurtsen (Beiden VVD) schriftelijk aan de minister van defen sie. Zij verzoeken de bewindsman, in dien dit niet in overeenstemming is met de betrokken voorschriften, te wil len bevorderen dat deze werkzaamhe den worden gestaakt. „Wil de artse^opleiding regelmatig aangepast blijven aan de behoefte van de maatschappelijke omstandigheden, dan moet zij in beweging blijven en moeten wij de situatie, zoals zij thans is, slechts als tijdelijk beschouwen en vooruit blijven zien naar voortdurende verbeteringen binnen het realiseerbare". Met deze woorden besloot prof. dr. W. H. Struben vanmorgen zijn openingsrede over „De opleiding tot arts", die hij als voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering'der Geneeskunst uitsprak op het leden congres van deze Maatschappij in de Schouwburgzaal van het cultureel cen trum Orpheus te Apeldoorn. De evenwichtstoestand, die na de tweede wereld oorlog was ontstaan dank zij de grote inspanning die de universiteiten en hoge scholen zich hadden getroost om de achterstand van het hoger onderwijs in te lopen en de grote aanvoer van studenten goed op te vangen, werd verbro ken door de toenemende vraag naar artsen, de toeneming van de bevolking met verhoogd aanbod van studenten in de medicijnen en de toenemende wel vaart. Faculteiten, studenten en artsen hebben in vele geschriften blijk gege ven, dat zij het curriculum wensen te herzien. De georganiseerde huisartsen zijn van mening, dat de opleiding tot arts, zoals deze tot nu toe plaats vond, onvoldoende is om de student, die het artsdiploma heeft verworven, als huis arts te laten functioneren in de gewijzigde medische en sociale verhoudingen. Zij achten een specifiek op het huisartsenberoep aanvullende studie in of na de artsenopleiding noodzakelijk. de wijze waarop het zogenaamde zeven de jaar zou kunnen worden doorge bracht. In de vergadering van 2 juli 1966 kwam het hoofdbestuur van de Maat schappij tot de conclusie, dat voors hands dient te worden gehandhaafd, dat door het behalen van het artsdiploma de volledige bevoegdheid tot het uitoe fenen van de geneeskunst wordt ver kregen. De huidige opleiding tot arts, zo concludeerde het hoofdbestuur ver der, dient te worden verbeterd c.q. aan gepast. Het hoofdbestuur achtte het echter voorshands niet mogelijk, dat in Nederland zou worden bepaald dat de arts na het afleggen van het artsexa men een aanvullende opleiding moet volgen alvorens zich als huisarts te mo gen vestigen. Prof. Struben bleek van mening, dat alle betrokkenen thans moeten inzien, dat verder gediscussieer met de bedoe ling eenstemmig een betere oplossing te vinden nutteloos is en slechts nega tief effect zal hebben. Men moet geza menlijk de handen ineen slaan om de voor het moment gekozen opzet de grootst mogelijke medewerking te ver lenen. We zouden dan een opleiding in zes jaar krijgen tot assistent-arts ge volgd door een zevende jaar met aan het eind een artsexamen met de alge mene bevoegdheid. Het departement van Onderwijs en Wetenschappen en de faculteiten, aldus prof. Struben, zijn beide van mening dat de opleiding tot arts te lang is en zij zoeken beide naar bekorting van de studietijd en wijziging van het curricu lum. De artsopleiding (oude styl) duurt zéven jaar, maar daar komt eerst nog twee jaar militaire dienst bij en voor hen, die zich willen specialiseren, nog eens drie tot zes jaar. Na het beëindi gen van de middelbare school dus al les bijeen genomen negen tot vijftien jaar. Volgens prof. Struben zullen het de partement en de faculteiten daarom moeten zoeken naar een oplossing van de vraag, hoe het curriculum aan de gewijzigde omstandigheden moet wor den aangepast, rekening houdend met een adequate opleiding van de arts, die hem beter geschikt maakt v6or de prak tijk, en hoe een verkorting van -de op- leidingstijd kan worden bewerkstelligd. Spreker wees eroD, dat de medische fa culteiten oorspronkelijk zijn ingericht op een aantal van 80 tot 100 eerstejaars studenten en nu reeds een zware over belasting op zich hebben genomen. Met de bestaande ruimtep en personeel is het onmogelijk deze grote aantallen studenten zonder dat het onderwijsni veau hierbij achteruit gaat, op te lei den. Bij een nieuw curriculum behoort een intensieve begeleiding te komen, hetgeen in verhouding meer weten schappelijk personeel vraagt. Verder zal het onderwijs in kleinere groepen dienen te geschieden, bedside-teaching, discussiegroepen etc., wat meer ruim te en meer bedden betekent. Op grond hiervan hebben de facultei ten de minister van Onderwijs voorge steld tijdelijk een numerus fixus in te stellen voor de medische faculteiten, doch de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst heeft, hoewel zij alle begrip had voor de moeilijkheden en de argu menten van de faculteiten, toch bij de minister aangedrongen deze numerus fixus niet in te stellen, gezien het abso lute en grote tekort aan artsen. De Maatschappij meende dat uit een oog punt van volksgezondheidsoverweging de opleiding van artsen niet mocht af geremd worden. Het parlement heeft 't voorstel van de numerus fixus daarna, wellicht op geheel andere gronden, ver worpen. De faculteiten hebben de minister verder o.a. voorgesteld de studie van de geneeskunde te brengen op zes jaar en na het zesde jaar het artsenexamen af te nemen, dat alleen recht geeft tot uitoefening van de geneeskunde onder supervisie. Daarna zou een eenjarige opleiding tot huisarts moeten volgen, waarna inschrijving in het register kon volgend. De opleiding tot specialist, aanslui tend op de genoemde zesjarige oplei ding voor het artsexamen, zou drie tot zes jaar kosten. Dit zou hierop neerko men, dat hét na een zesjarige opleiding af te leggen examen eigenlijk geen artsexamen is, doch assistent-artsexa men. Het op deze zesjarige studie aan sluitende zevende jaar kan dan worden afgestemd op de specifieke huisartsen- geneeskunde, een of ander klinisch spe cialisme dan wel op de sociale genees kunde. Het zevende jaar zou dan afge sloten moeten worden met een beperkt examen, dat met het artsdiploma ge honoreerd zou moeten worden met vol ledige bevoegdheid. De minister van Onderwijs en We tenschappen heeft de laatste oplossing gekozen en de faculteiten verzocht een nieuw ontwerp Academisch Statuut te maken-en voorstellen te doen omtrent BRUSSEL De balans van de spoorwegramp bij Luik was gister avond elf doden en 76 gewonden, van wie er 26 zich in een zeer ernstige toe stand bevinden. De seinwachter van het bij Fexhe gelegen emplacement van Velroux is a in Luik lang te zijn ver hoord, in voorlopige hechtenis genomen onder verdenking van doodslag. Hij zou de vereiste voorzorgen niet hebben ge nomen. Hij heeft erkend een fout te hebben gemaakt, maar is toch wel duidelijk 't slachtoffer van een wel zeer ongelukki ge samenloop van omstandigheden. Het ziet er namelijk naar uit dat het sein- systeem verstoord werd doordat een auto, drie kwartier voor de ramp, door de bomen reed van de spoorwegover gang te Momalle. De automobilist, van wie tot dusver geen spoor gevonden is de man reed door heeft daardoor het elektronische veiligheidssysteem verstoord en de seinwachter was derhalve verplicht de apparatuur met de hand te bedienen. Volgens collega-seinwachters is dit een taak die voor één man te zwaar is. Het gevolg is geweest dat twee treinen, misleid door één groen licht, dezelfde spoorbaan opreden. De opruimingswerkzaamheden vorde ren maar zeer langzaam. Het treinver keer tussen Brussel en Luik zal pas vandaag weer normaal kunnen verlo pen. ADVERTENTIE AMSTERDAM „Nederlandse postorderbedrijven die in pornogra fische lectuur zijn gespecialiseerd, handelen onderling in klanten zonder dat de afnemers daar iets van merken. Het adres van een klant die niets meer bestelt en dus een uitgemolken koe is, wordt soms voor vijf gulden per stuk overgedaan aan een ander postorder bedrijf dat dan weer met een nieuwe collectie zijn geluk op de klant gaat beproeven". Dat vertelde de officier van justitie mr. H. E. van Renesse gistermiddag bij de behandeling van een reeks por nografiezaken door de Amsterdamse rechtbank. De verdedilr van een 61-jarige winkelier die pornografie had ingekocht omdat zijn klanten erom vroegen, voerde aan dat de Nederland se wetgeving, de handel in pornografie juist bevordert, omdat het verboden zijn de pornografie juist aantrekkelijk maakt. „In Denemarken, waar de pornogra fie is vrijgelaten, klagen behalve enke le conservatieve figuren alleen de han delaren in pornografie, want die heb ben niets meer te doen", aldus de ad vocaat. Mr. Van Renesse antwoordde: Dat de Denen met voetballen winnen, betekent nog niet dat ze hiermee ook gelijk hebben. Dat pornografie wel degelijk gevaar lijk is argumenteerde de officier van justitie met: „Je kunt geen verleidings zaak tegenkomen of de pornografie speelt er een rol in. De ervaring van de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen in Utrecht is ook, dat mensen die in pornografie een op lossing zoeken voor hun problemen, juist sterker vereenzamen". Omdat het bij de winkelier in kwes tie de eerste keer was geweest dat er pornografie was gevonden, eiste mr. Van Renesse niet het onderste uit de kan: één maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd en driehonderd gulden boete. Dezelfde straf vorderde hij om dezelfde reden tegen een 65-jarige weduwe die in haar leesbibliotheek en snoepzaakje aanstootgevende buitenlandse tijd schriften en kleurenfoto's verborgen had. Een niet verschenen Zweed die in Amsterdam was aangehouden met een auto vol verboden tijdschriften, kwam er bij de officier minder makkelijk af. Tegen hem eiste hij bij verstek twee maanden gevangenisstraf. De Amsterdamse uitgever Gerrit N. had in België tweeduizend Nederlandse vertalingen van het boek Fanny Hill laten drukken, die hij in Nederland aan DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren de 42-jarige empoyé A. D. op vrije voeten gesteld. Dinsdag was hij aangehouden op het fabrieks terrein van Van Heijst in Den Haag. Hij werd ervan verdacht goederen te hebben willen onttrekken aan de faillie te inboedel van Van Heijst. ZWOLLE Tien jaar lang niet meer achter het stuur, luidde het vonnis van de Zwolse politierechter tegen de 35-ja- rige wegwerker W. H. O. uit Nijkerker- veen. Bovendien werd O. veroordeeld tot 4 maanden gevagenisstraf, waar van twee voorwaardelijk en een boete van tweehonderd gulden. Nadat hem bij een vorige veroorde ling de rijbevoegdheid was ontzegd, had O. door valse inlichtingen te verstrek ken geprobeerd een duplicaat-rijbewijs te krijgen. Hij stond tevens terecht we gens het rijden in een auto terwijl hem dat verboden was. De officier van justitie had tweehon derd gulden boete en één jaar ontzeg ging geëist. de man bracht. Tegen hem eiste de of ficier 750 gulden boete en zes weken gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. DEN HAAG In verband met werk zaamheden aan de televisiezender Lo- pik zal met ingang van maandag 8 ok tober het programma Nederland-1 (ka- naal-4) met een gereduceerd vermogen worden uitgezonden. Dit kan een wat mindere beeldkwaliteit veroorzaken. De werkzaamheden zullen enkele da gen, tot maximaal twee weken duren. AMSTERDAM Slechts dertig leden van de Boerenpartij zijn gisteravond naar het Obrechthuis in Amsterdam gekomen om onder leiding van partij voorzitter H. Koekoek het conflict bin nen de Amsterdamse raadsfractie van de Boerenpartij te bespreken. De raadsleden Heierman en Rooden- burg hebben bezwaar tegen de politie ke lijn en de aanpak van fractievoor zitter N. Verlaan, tevens lid van de Tweede Kamer. Boer Koekoek liet de vergadering drie kwartier wachten. Pas toen hij was gearriveerd kon aan de oplossing van het conflict worden begonnen. De deuren werden hermetisch gesloten en alleen leden werden door de ordedienst toegelaten. Vele uren duurden de be sprekingen over het politieke lot van Verlaan. ADVERTENTIE ROTTERDAM Organisaties van werkgevers en werknemers bekijken van daag in de Stichting van de Arbeid hoe het loonbeleid er voor het volgende jaar zal uitzien. Gezien de uitlatingen van de beide voorzitters, de heren J. Bosnia (werkgevers) en A. Kloos (werknemers), behoeft het niemand te ver bazen, indien het uiteindelijke resultaat zal zijn dat de Stichting afstand doet van een centraal loonbeleid. Dat wil dan zeggen dat de organisaties in de af zonderlijke bedrijven en bedrijfstakken zelf de loonsverbetering zullen vast stellen. Het is merkwaardig dat Nederland in 1967 die vrijheid aan de bedrijfstakken zal schenken, terwjjl in de ons omringende landen die vrijheid eigenlijk maar zelden beperkt is geweest. In ons land is sinds de bevrijding een vrij stringente loonpo litiek gevoerd. In Duitsland, België, Frankrijk en ook Engeland kent men geen Stichting van de Arbeid, waar werkgevers en werknemers om de tafel zitten. In die landen ook heeft de overheid zich nimmer zo intensief met het loonbeleid beziggehouden als hier. Men mag overigens niet vergeten dat pogingen om 't aan de Stichting van de Arbeid over te laten hoe groot de ge middelde stijging van de loonkosten zou zijn, in feite zijn mislukt. Ondernemers en werknemers moesten meestal bij ge brek aan overeenstemming de regering te hulp roepen, hetgeen weer neer kwam op een ministeriële vaststelling van de stijging der loonkosten. ENGELAND is aangeland op het punt, waar Nederland van af wil, hoewel ook daar de regering gedwongen is het hei lige recht op vrije loononderhandelingen te ontzien. Gedwongen door een aller minst rooskleurige situatie van 'S lands economie, heeft premier Wilson vorig jaaï een loon^ en prijsbeleid ingevoerd. De Nationale Raad voor lonen en prij zen moet er op toezien dat de lonen niet meer stijgen dan de produktiviteit en de prijzen stabiel blijven. Wilson heeft ove rigens niet alleen de lonen aan banden gelegd, maar ook de dividenden. Stijging van lonen en prijzen moeten eerst aan de regering worden voorge legd. Blijken ze niet gerechtvaardigd te zijn, dan kondigt de regering een loon stop af voor drie maanden. Krijgt de overheid *gelijk van de Nationale raad voor lonen en prijzen dan kan de loon stop nog eens met drie maanden wor den verlengd. Maar dan komt toch on herroepelijk de vrije loononderhande ling waar de regering niets anders over blijft dan overredingskracht. Het sys teem werkt overigens beter dan men had durven hopen. DUITSLAND moet het helemaal heb ben van de bereidwilligheid van werk nemer en werkgever om het oor te le nen aan de waarschuwingen van de re gering. Per bedrijfstak worden de mi nimumlonen vastgesteld, waarvan de afzonderlijke bedrijven naar boven kun nen afwijken. De bondsregering t bespreekt wel met werkgevers en werknemers het econo misch rapport dat onafhankelijke des kundigen jaarlijks uitbrengen. Daar staan wat globale cijfers in. De regering geeft aan binnen welke grenzen de lonen en prijzen zou moe ten blijven, indien men haar zin zou doen. Maar er is geen sprake van dwang ADVERTENTIE Het beste voor uw hond MUIDEN Op Rijksweg 1 bij Mui den is gisteren (zoals we in enkele van onze edities al schreven) de dertigjari ge M. J. Hoogstad uit Bussum met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. Hij is het veertiende slachtoffer van 't verkeer op dit stuk weg tussen februa ri en oktober. HARENKARSPEL Tussen Heerhu- gowaard en Schagen is gistermorgen de zestigjarige M. Hoek uit Harenkar spel door de trein Amsterdam-Den Hel der aangereden en gedood. M1DDENMEER Doordat zij met haar auto slipte, is gistermorgen op de weg Alkmaar-Wieringermeer de 29-ja rige mevrouw A. C. Kroon-Lemmens uit Wieringermeer verongelukt. UTRECHT De 21-jarige W. J. Lie- vaart uit Vlissingen is gisternacht bij ADVERTENTIE Spinazie a la crème Loenen met zijn auto uit de bocht ge vlogen. In de loop van de dag is hij aan zijn verwondingen bezweken. UTRECHT Doordat hij met zijn fiets viel, is gistermiddag de 48-jarige C. Luca uit Utrecht onder een vracht auto geraakt en verongelukt. WIERINGERMEER In Wieringer meer is gistermorgen de 44-jarige W. Boiten uit Kampen met zijn auto ge slipt en in het kanaal terechtgekomen. Hij is overleden. RHENEN De 73-jarige C. J. Heij- kamp uit Berghem is gistermiddag bij het oversteken van een weg door een passerende auto aangereden. Hij over leed enige uren later. HEERENVEEN In het ziekenhuis van Heerenveen is de 25-jarige G. C. Nieuwenhuis uit Delfstrahuizen overle den. Hij was woensdag met zijn brom fiets gevallen. GRONINGEN Na woensdag met zijn bromfiets tegen een boom te zijn gereden, is gisteren in een ziekenhuis in Groningen de 27-jarige D. Perdok uit Termunterzijl overleden. DEN HAAG De 47-jarige W. Blok ker uit IJmuiden is gisteren in een Haags ziekenhuis overleden aan de ge volgen van een aanrijding die hem zon dagavond was overkomen. BERGEN OP ZOOM Bij Woens- drecht, op de rijksweg van Brabant naar Zeeland, is gistermiddag de 65-ja- rige mevrouw W. Kuzee-van Doorn uit Krabbendijke met haar bromfiets door een auto gegrepen en gedood. en dus moet de regering afwachten. De nieuwe minister van economische zaken Schiller is tot nu toe tevreden. Hij hoopt nu maar dat zijn methode een nieuwe sfeer van gezamenlijke verantwoorde lijkheid in de politiek zal brengen. BELGIë heeft de stijging van de lo nen van ambtenaren en personeel in se- mi-overheidsbedrijven gekoppeld aan 't prijsverloop. Stijgen de prijzen, dan stij gen de lonen, inclusief het inkomen van koning Boudewijn. Er is kritiek op het prijsindexcijfer dat te weinig rekening houdt met de diensten. Er komt nu ver andering. De werknemers in de particuliere be drijven stellen in overlég met de onder nemers zelf de lonen vast. Er zijn wel planbureaus in de bedrijfstakken die aangeven met welk percentage de loon kosten stijgen. Komt men tot overeen stemming dan legt men df uitslag aan de minister voor, die dat percentage voor de hele bedrijfstak kan voorschrij ven. Hij kan ook weigeren, maar aange zien z'n eigen topambtenaren de plan bureaus voorzitten, zal hij dat niet zo gauw doen. Een echte nationale loonpolitiek is er echter niet. Men geeft de voorkeur aan een loonbeleid per bedrijfstak en per gewest. Men moet namelijk niet verge ten dat de lonen in Wallonië vaak ho ger zijn dan in Vlaanderen, waar het bedrijfsleven de hoge lasten nog niet zou kunnen dragen. Er is na de bevrijding wel eens een poging gedaan een minimumloon vast te stellen. Zelfs die kleine, schuchtere po ging strandde op de gebruikelijke af keer van overheidsvoorschriften. FRANKRIJK verloochent zijn liefde voor de vrijheid ook op loongebied ni hoewel ook hier beperkingen zijn. In c eerste plaats is er een minimumloot In de tweede plaats heeft de regerinj een fikse greep op de lonen via het over heidspersoneel en de genationaliseerde bedrijven. In de staatsbedrijven worden onder handelingen gevoerd tussen vakbonden en directies. De bedrijven als geheel hebben name lijk een bepaald bedrag toegewezen ge kregen na overleg tussen de ministeries, de directies en d> vakbonden. Over de verdeling zelf van de veelal te kleine hoeveelheden geld komt men de laatste tijd nimmer tot overeenstemming. Er volgt dan een staking, waarna men tot de orde van de dag overgaat. In de bedrijfstakken bestaat vrijheid, maar de ondernemers hebben een ove rigens nog steeds geheim akkoord met de regering, waarin zij „hebben beloofd de loonsverhogingen te koppelen aan de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Nu het ook de Franse economie niet zo heel best gaat, houdt men zich vrij aar dig aan dat akkoord. Het ministerie van financiën en economie voert een zekere controle uit Er is wel een Frans economisch plan, rnaar dat zwijgt tot teleurstelling van de vakbeweging over de gewenste of de mogelijke loonstijging. In het Vijfde Plan heeft de regering zelfs een zekere werkloosheid aanvaard om de lonen in de hand te kunnen houden. Zo probeert de regering toch langs omwegen haar greep op de lonen te verstevigen. In ieder geval blijkt dat Nederland met zijn centraal loonbeleid tot nu toe een uitzondering is. Of ons land in een grote stap kan overgaan op volledige vrijheid voor de loononderhandelingen in de bedrijfstakken is een grote vraag. Er zullen vooralsnog bepaalde richtlij nen nodig zijn waarbij men zich kan af vragen of zij door de Stichting van de Arbeid, door de Sociaal-Economische Raad of door de overheid gegeven moe ten worden. Het zal in ieder geval niet mogelijk zijn te doen alsof we op een eiland le ven, hetgeen zeker niet inhoudt dat op korte termijn in een zich verenigd Europa alle lonen op eenzelfde peil moe ten worden gebracht. Dat is in Ameri ka niet het geval en zelfs in België niet. Het zal in Europa voorlopig niet moge lijk en ook niet nodig zijn. A DVERTENTIE Resultatr van de 4) T lichting:. Tweede trammel; de seksv blijkt in V vierenzeventig percent van de huwelijken (S vrouw behoefte aan seksuele voor lijden onder »-a.v. del quêteè? prefereren. Volgens vragenstellers gemeen bekend, dat bijna zevei percent van de Nederlanders regel matig op afbetaling koopt. Na Inleidingen van prof. G. A. Kooy en prof. dr. J. J. M. van Tulder werd in allerlei formuleringen de 'als onder- week: Seventig Pet er aan te ver- heb een En iet artikel wordt gesprokel^^^Bsvartkijkers die beweren dat hetslntal echt scheidingen toeneemt', alsof toe- en afname van het aantal echtschei dingen geïnterpreteerd zou kunnen worden door zwartkijker» en opti misten.

De Vallei | 1967 | | pagina 11