TWEE APELDOORN DAGEN MEDISCH MIDDELPUNT Vanmorgen is in het Apeldooms Cultureel Centrum „Orpheus" het twee daags congres begonnen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst Het is een bijzonder congres zéker voor de congressisten, die voor het eerst op een ledencongres van de Maatschappij alle weten schappelijke vergaderingen zullen wijden aan één onderwerpde atherosclerose. Dat biedt de mogelijkheid om een uitgebreid overzicht te geven over de huidige stand van de medische kennis en bovendien wordt in de medische wereld de atherosclerose, het vaatlijden, een gewichtig onderwerp genoemd voor huisartsen èn voor specialisten. De kennis op het gebied van vaatlijden is de laatste decennia zodanig uitgebreid, dat het voor vele artsen vrijwel onmogelijk is een algemeen overzicht te houden. De afdeling Apeldoorn van de Maatschappij, die de atherosclerose voor het negentiende ledencongres aan de orde heeft gesteld, heeft inmiddels veel waardering gekregen voor deze keuze. Voor Apeldoorn èn de artsen mag dit congres als een bijzondere bijeenkomst worden beschouwd, omdat dit het eerste artsencongres is, waarvan alle evenementen de plenaire zittingen, de sectievergaderingen, de exposities, de officiële ontvangsten, een galavoorstelling en een slotfeest onder één dak kunnen plaats vinden. Dat is nog niet eerder gelukt met achttien andere congressen. Voor Apeldoorn een primeurtje en een compliment voor de accommodatie. De Kring Apeldoorn en omstreken van de Koninklijke Maatschappij komt de eer toe gastheer te mogen zijn. Namens die Kring heeft de voorzitter, dokter G. Peterse, vanmorgen dan ook terecht hulde gebracht aan hen, die indertijd het initiatief hebben genomen tot de bouw van het Cultureel Centrum. Deze gelegenheid heeft de Apeldoornse artsen in staat gesteld het ledencongres van de Maatschappij nu ook eens naar Apeldoorn te vragen. De symboliek in de naam „Orpheus", zei dokter Peterse, moge uit artistiek oogpunt goed gekozen zijn, de zorgen van Orpheus op zoek naar Euridice vond hij alleszins vergelijkbaar met de inspanning om dit gebouw te stichten. Vanmiddag zijn de congressisten in plenaire zitting gegaan ter behandeling van het wetenschappelijk programma. Dokter Peterse zei in zijn welkomstspeech dat de snelle ontwikkeling van de wetenschap dagelijks onze kennis en ons kunnen verhoogt. Des te meer, vindt hij, moeten wij steeds bedenken, dat wetenschappelijke uitspraken steeds feiten betreffen feiten, die de mens, objectiverend, uit zijn beleveniswereld abstraheert. De mens definieert de feiten; hij wordt er niet door bepaald. Het menszijn ligt in onze existentie verborgen en dokter Peterse hoopte, dat de congressisten in de eindlezing van professor Kwant, bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte te Utrecht die morgen zal spreken over „de medicus en het lichaam-subject" zich zullen verwonderen over het fenomeen dat we zo goed menen te kennen ons lichaam. Ledencongressen van de Maatschappij Geneeskunst zijn, waar het voor een goed deel wetenschappelijke bijeenkomsten zijn, besloten zittingen. Naderhand worden de onderwerpen en de discussies uitgewerkt en in medisch wetenschappelijke tijdschriften gepubliceerd. De volgende pagina's in dit blad hebben wij speciaal gewijd aan het vandaag begonnen congres van de artsen. Zij geven onze lezers enig inzicht in de activiteiten rondom dit negentiende ledencongres van de Maatschappij, in de geschiedenis en het doel van de Maatschappij Geneeskunst in het midden van de vorige eeuw in Zutphen geïnstitueerd en uitgegroeid tot een hoogst belangrijke organisatie en in het thema van dit congres, waarover wij van medische zijde een bijdrage ontvingen. Voorts zijn enkele artikelen gewijd aan een drietal exposities annex dit congres. Apeldoorn ontwikkelt zich langzaam, heel schuchter en moeizaam, tot congresstad. Het artsencongres de eerste meerdaagse meeting van werkelijk formaat toont duidelijk dat er grote mogelijkheden zijn groter dan menige Apeldoorner misschien zelf wel denkt. Dokter Peterse zei vanmorgen aan het einde van zijn welkom, dat het officiële gedeelte van het congres door de feestcommissie omringd is met een stralend feestgebeuren en dat Apeldoorn en de Veluwe, het toneel en het scenario, voor de congressisten klaar liggen. „Het is aan U Uw rol met glans en Uw volle inzet te spelen Né het artsencongres aan óns de eer wat glans en inzet te verlenen aan Apeldoorn-Congresstad I

De Vallei | 1967 | | pagina 13