Veenendaals dagblad Rotterdams burgemeester dreigt met aftreden demons t r atie vr i j heid Buiten 100 Fiscus leven duurder Pampo Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei K.L.M. kan pilot nieuwe en gebruiken 1 wee maal de jam kalde ris .Handelaar in vrouwen gegrepen Zachter Zweeds meisje na vermagerings kuur overleden Wiesenthal weet waar Bormann zich ophoudt De nieuwe AMK kalender is uit! VEEHOUDER SNEED 25 SCHAPEN STAART AF Twee doden bij ongeluk met kermiswagen Toch een lachje na diefstal Perl januari 1969 belasting op toegevoegde waarde Ruimtevaarder verongelukt met vliegtuig 3 GEEN AMSTERDAMSE TOESTANDEN OP HEEL ONS LAND PROJECTEREN TWIGGY-RAGE Heischaap II SCHORSEN DOOR UITBREIDING LUCHTVLOOT EN PENSIONERINGEN NIET VRIJWILLIGS ONZEKER j „Minirok middel tegen eenzaamheid'' 7 7 C1 7 7 7 Belgische politie Wetsontwerp Alcohol Waarde VJ SPOORLOOS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 6 OKTOBER I967 4le JAARGANG i W. THOMASSEN HALMSTAD, (Zweden) Een 18-ja- rig Zweeds meisje, dat er net zo wilde uitzien als het broodmagere En gelse fotomodel Twiggy, is na een ver mageringskuur als een geraamte in een ziekenhuis overleden. Het meisje overleed aan ondervoe ding en longontsteking nadat ze een geestesstoornis had ontwikkeld, waar door ze helemaal niet meer wilde eten. Bij haar dood woog ze 20 kilo. Het meisje had met vier schoolvrien dinnen, die Twiggy eveneens veraf goodden, op Nieuwjaar afgesproken dat ze een vermageringskuur zouden hou den. Na enige tijd weigerde ze alle voedsel, waarop ze in augustus in een ziekenhuis werd opgenomen. Ze had met kunstmatige voeding gered kunnen worden als ze geen longonsteking had opgelopen. De andere vier meisjes, die hun eet lust bewaarden terwijl ze gewicht ver loren, waren ontdaan over het lot van hun vriendin en staakten de kuur. Een van de meisjes vertelde: „Twee maan den geleden waren we met z'n allen op een feestje en toen was ze zo uitge teerd dat zelfs haar beste vrienden haar niet herknden". Dehaive op enkele der Nederlandse heidevelden vinden we het a ir- kleinste schapenras nog in enige re servaten van de Liineburger Heide (Did.), waar ze evenmin als ten on zent, aanspraak maken op verzorging. Zelfs onder de sneeuw krabben ze hun magere kost bijeen; dit herinnert aan manier van de ree en rendier. De Duitse volksmond noemt onze Drentse schapen „Schnucken" er als het waar is, moet er eens een Fransman in die toenmaals nauwelijks te bereizen stre ken zijn geweest, die dit wolvee voor 'n wild volk der hei heeft moeten hou den.' Volgens de overlevering zou het een Frans officier zijn geweest, die er omtrent 1870 als gevangene leefde. Ik lees over hem: „Een vierde deel van dit gewest bewoont de wildernis van de Liineburger Heide; het is 'n „peuple sauvage, nommé Haidsnucks". Iemand had er al in 1816 over géschreven, dat een „voyageur franqais" van de klei ne, donkere kudden, de zg. Schnucken had vernomen en onder die naam de bewoners van het eenzame land had begrepen. Op meer plaatsen in de re gionale lectuur komt zulk een ver wisseling van mensen en schapen voor. We vinden deze wonderlijke ge- dachtengang zelfs bij een figuur als madame de Stael, de beroemde, door Napoleon verbannen schrijfster, die veel door Duitsland heeft gereisd en met Goethe, Wieland e.a. dichters verkeerde. In elk geval zijn de won derlijke opvattingen over de plotse ling door het Deelerwoud in de be langstelling gekomen Drenten wel thans uit het stof te voorschijn te ha len. Maar méér ook niet. 6-10-'6 7 A. B. WIGMAN ROTTERDAM Burgemeester W. Thomassen is bereid zijn functie er aan te geven als de gemeenteraad zou besluiten straatdemonstraties toe te staan na kennisgeving aan het hoofd van de politie. In een rapport van de Dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk centrum van de Partij van de Arbeid, werd deze vrijheid in een eergisteren gepubliceerd rapport bepleit. „Zolang ik hier burgemeester ben, zal dat in Rotterdam niet gebeuren", zei de socialistische burgemeester met veel nadruk. „Demonstraties op de openbare weg betekenen beperking van de vrijheid van andere burgers en het is de taak van het bevoegd gezag normen te stellen waarbtf die vrijheidsbeperking van anderen by demonstraties tot een minimum wordt teruggebracht". „Het gezag is ter verdediging van elke burger en men dient te weten waar dat gezag is. Dat gezag mag niet buigen als aren in de wind. Het rap port van de Wiardi Beckmanstichting stelt dat een aanmeldingstijd van vier dagen voor het houden van een demon stratie voldoende waarborgen geeft. De feitelijke vrijheid in Rotterdam is veel groter", betoogde de heer Thomassen. In Rotterdam is nog nooit een ver gunning voor een demonstratie gewei gerd en men kan die krijgen tot 24 uur voor het tijdstip waarop die gehouden moet worden. Een termijn van vier da gen, al is die slechts voor aanmelding, vond burgemeester Thomassen een rem op het houden van spontane de monstraties. Hij maakte er bezwaar tegen dat men Amsterdamse toestanden op gans Nederland gaat projecteren. „In Amsterdam woont vijftig pro cent van alle communisten en vijftig procent van alle publieke moeilijkhe den op straat komt in Amsterdam voor. Door de komst van een krachtige burgemeester is dat meteen de kop in gedrukt en als zich in Rotterdam onge regeldheden op straat voordoen, dan dient de burgemeester krachtig in te grijpen en het gereedschap in de hand te hebben". „Burgeroorlogen zijn altijd begon nen met demonstraties tegen demon straties. Daarom geloof ik, dat wan neer de gezagsdragers in Nederland zich nog eens over dit onderwerp bezin nen, zij geen krimp zullen geven". Het rooms-katholieke raadslid dr. S. Couwenberg merkte op dat het een merkwaardige situatie zou worden wanneer de socialistische burgemees ter aftrad als de raad van Rotterdam zich achter de socialistische Wiarda Beckmanstichting zou stellen. „Het te kent de vage politieke scheidslijnen van deze tijd", betoogde hij. De burge meester antwoordde dat hij een derge lijk besluit zou schorsen en dat het dan verder een zaak tussen hoger ge zag en de burgemeester zou zijn. Hij kreeg steun van de liberale wethouder mr. H. C. G. L. Polak, die het raadslid Couwenberg verweet de politieke kleur van de burgemeester in het debat te mengen. „Onze benoemde burgemeester staat als voorzittpr van de raad bo ven de partijen", leraarde hij dr. Cou wenberg. PARIJS Dr. Simon Wiesenthal, de speurder naar nazimoordenaars, heeft gisteren in Parijs gezegd dat Hitiers naaste medewerker Martin Bormann leeft en zich verborgen houdt aan de grens tussen Brazilië en Paraguay. „Als er gevaar dreigt, steekt Bormann de Parana over naar Paraguay", zo zei hij, eraan toevoegden „Ik ken zelfs zijn arts en enkele van zijn schuilnamen". Wiesenthal zie dat de vroegere na zi's zich in verscheidenen delen van de wereld schuil houden. Twee belangrijke gebieden zijn Zuid-Amerika en het Mid den-Oosten, vooral Egypte. Zij hebben een comfortabel leven en leven van goud en patenten die zij tijdens de oor log hebben bemachtigd, aldus Wiesen thal. ADVERTENTIE Voor 1968 een boeiend beeld van da gro.a godsdiensten van de wereld, (Hindoeïsme, Boeddhisme, Chinese religie, etc.). 40 exclusieve foto's in briljante kleurendruk van internatio nale topfotografen, toegelicht door prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. f 5.- Bij boekhandel, gebruikelijke kontaktadressen of door storting op giro 17606 van de Werk groep Algemene Missie Kalender CMC, Den Haag, postbus 50. AMSTELVEEN De KLM heeft deze week voor het eerst sinds zes J jaar weer vliegers in dienst geno- J men. Het waren er zestien, welk aantal tot 1 oktober 1969 tot honderd zal j worden opgevoerd. Deze uitbreiding J houdt in de eerste plaats verband t met het grote aantal vliegtuigen dat de KLM heeft besteld. Het vliegerskorps van de KLM be- j staat nu uit 633 man. Het vermin- J dert wegens een natuurlijk verloop f door pensionering en afkeuring ge- middeld met ëén piloot per maand, i Op 1 oktober 1969 zal zodoende de j wcrkelykc aanwas ruim zeventig vliegers omvatten. Het totaal komt dan op circa ze- S venhonderd vliegers, wat altijd nog een 150 minder is dan in 1961 toen de KLM besloot tot een drastische ra- j tionalisatie van haar bedrijf. Van de nieuwe vliegers zijn er 5 J afkomstig van Martinair. 3 van t Schreiner en 5 van de Rijkslucht- I vaartschool, terwijl 3 vliegers al eer- der bij de KLM in dienst zijn ge- weest. Zij behoren tot de groep van J 45 vliegers die in 1964 niet vrijwil- I lig wilden vertrekken. In de drie t voorafgaande jaren hadden 170vlie- j gers vrijwillig op individuele condi- J ties mtslag genomen. De onvrijwillig ontslagen vlie- I gers zouden voorrang krijgen als de KLM weer behoefte kreeg aan uit- J breiding .van dit korps. De meesten J vonden werk bij buitenlandse lucht- vaartbedrijven. Achttien vliegers gingen naar Lufthansa in W.-Duits- j land en acht naar Swissair in Zwit- t seriand. Tien vliegers van deze groep heb- J ben laten weten dat zij niet naar de j KLM zullen terugkeren. Dit deelde J gisteren het bestuur van de Vereni- t ging van Nederlandse verkeersvlie- gers mee in zijn kantoor te Am- J stelveen. J Behalve de drie bij de KLM ge- S plaatste piloten hebben nog 24 van de 33 vliegers van de op 1 oktober J geliquideerde Schreiner Ariways een f vaste betrekking gevonden. Zij gaan merendeels naai het buitenland. 3 treden in dienst bij Wardair in Ca- nada, vier bij de Antilliaanse Lucht- vaartmaatschappij, 7 bij Martinair. Twee vliegers geven hun beroep op. t Voor vier vliegers is de toekomst nog onzeker. Van het Amsterdamse luchtvaart- f bedrijf Martinair zijn elf van de 65 t vliegers lid van de organisatie die een half jaar geleden voortkwam uit de Vereniging van KLM-vliegers. j Bij de oprichting in mei meldde I zich slecht één piloot van Martin- air aan. NEW YORK De minirok schept een band tussen mannen en vrou wen en helpt het gevoel van een zaamheid bestryden. Dit althans is de mening van een Amerikaanse or ganisatie, die zich het „Fashion Co ordinators Institute" noemt. De inste/ling zegt, dat een man niet kan nalaten te kyken als een aardig meisje in minirok passeert. Opkykend ziet hy, dat andere man nen ook kyken en „hy voelt een warme menselyke band met hen, om dat allen tot op zekere hoogte het zelfde denken". De vrouwen vergaat het hetzelf de, onverschillig of zy met goed keurende of afkeurende blik naar hun medeschepsel kyken. „Danals de mannen en vrou wen zich van elkaar bewust wor den, vindt er een spontane „over winning" in de stryd tegen de een zaamheid plaats, die zoveel mensen drukt". WORMER Om zyn dieren beter te kunnen herkennen, heeft de vee houder D. R. uit Worme, de staar ten van 25 schapen afgesneden. Hy nam niet de moeite de dieren te ver doven of de wond te desinfecteren. De Rykspolitie heeft de man we gens dierenkwelling bekeurd. R. maakte zich bovendien schul dig aan het met elastiek afbinden van de testikels van de rammen. Ook deze operatie wordt wel meer uitgevoerd, maar mag alleen door deskundigen worden gedaan, die pijnloos te werk gaan. ALPHEN Op de Baarleseweg te Alphen is gisteravond omstreeks kwart voor acht een kermiswagen met aan hanger uit een scherpe bocht gevlogen. Nadat de wagen tegen een boom te recht was gekomen ramde hij de gevel van een café. De lading van de aan hanger schoof toen naar voren en dood de de bestuurder op slag. Het slacht offer was de 28-jarige H. A. Geerts uit Apeldoorn. De bijrijder liep een shock op en werd licht gewond. Bij dit ongeluk was verder een per sonenauto betrokken. L<_ bestuurder hiervan, de 25-jarige f*. Kra uit Goir- le vond ook de dood. Hij overleed in een ziekenhuis in Tilburg, waar voorts nog vier inzittenden van de personen auto zijn opgenomen. Het Osseblok, een karakteristiek stukje oud Veenendaal, heeft al kennis gemaakt met de kracht van de slopershamer. Toch zal het blok voor lopig niet geheel worden afgebroken, omdat huiseigenaar en huurder het niet samen eens kunnen worden. Gisterenavond opende burgemees ter mr. C. P. Hoytema van Konij nenburg van Scherpenzeel een winkel- beurs en daarbij sprak hij onder meer: „Wij moeten proberen het winkelend publiek in eigen dorp te houden". De beurs trok gisteravond al veel be zoekers. In Resteren is men begonnen met de afbraak van een schoollokaal. De leerlingen hebben onverwachts vrijaf gekregen, maar inmiddels is al bekend geworden, dat er volgende week (elders) een nieuw lokaal gezet zal worden. De vakantie lijkt dus van korte duur te zijn. 0 Onze medewerker Wout Blauw kous ging eens bij het Veenen- daalse raadhuis kijken en ontmoette er „een'hele goeie, ouwe bekende" Dit is het gezin Dupont uit Miami (Florida). Een klein lachje kan er nog wel van af al valt het niet mee te ont dekken, dat -.en stelletje inbrekers zeldzame munten met een waarde van anderhalf miljoen dollar, 5000 dollar in contanten en ruim 50.000 dollar aan juwelen heeft meegenomen. Of de schade door de verzekering wordt gedekt, is niet bekend JUTPHAAS Tweemaal het echtpaar Samkalden met de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. Kruisinga: een fotografisch grapje tijdens de ingebruikstelling van de tweede transportleiding ten behoeve van de drinkwatervoorziening in Kennemerland, die donderdag in Jutphdas plaats had. Door deze leiding wordt water (zowel drinkwater als water voor de industrie) naar de duinen bij Vogelen zang getransporteerd. Amsterdam en het IJmondgebied zijn de grootste ver bruikers van dit Lekwater. DEN HAAG Als op 1 januari 1969 het bestaande stelsel voor heffing van de omzetbelasting zal zyn vervangen door de belasting op de toegevoegde waard.e (BTW) wordt het leven naar ruwe schatting één procent duurder. Hoewel op de eerste levensbehoeften een omzetbelasting van vier procent zal werden geheven, zullen ze naar verwachting amper of niet in prijs stijgen. Dat komt doordat het nieuwe 6telsel bepaalde voordelen heeft, die de pryzen weer drukken. De schatkist wordt door het nieuwe stelsel iets meer gevuld. Als in 1969 de oude omzetbelasting zou hebben gegol den, zou het rijk daar ongeveer 5,1 mil jard gulden aan hebben verdiend. Het stelsel van de toegevoegde waarde moet 5,4 miljard gulden in het laatje bren gen. De belangrijkste bepalingen in het wetsontwerp, dat gisteren door minis ter Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus (beiden financiën) bij de Twee de Kamer is ingediend, zijn: Er worden twee tarieven geheven, het normale van twaalf procent en een uitzonderingstarief van vier - procent voor de eerste levensbehoeften. Hieron der worden verstaan: aardappelen, groenten, fruit, zuivel, vlees, vis, brood beleg, koffie, thee, water, zeep, elektri citeit, kolen, olie, geneesmiddelen, schoenreparaties, dagbladen, tijdschrif ten en boeken. In bepaalde gevallen hoeft geen om zetbelasting te worden betaald. Deze uitzondering geldt voor zieken- en ver zorgingstehuizen, voor diensten op me disch sociaal en cultureel terrein, voor het incasseren of betalen van geld, voor het incasseren of betalen van geld, voor het afsluiten van verzekerftigen, voor de PTT, voor radio- en t.v. uit zendingen met uitzondering van de reclame in de ether en voor het openbaar vervoer. Voor auto's zal een extra heffing van vijftien procent worden ingevoerd. De bestaande omzetbelasting hierop is 24 pet. van de dealerprijs. Wanneer al leen het nieuwe stelsel zou worden toe gepast, zou dat de schatkist driehon derd miljoen gulden kosten. Voor kneus jes wordt een belasting geheven naar de prijs, die ze zouden, maken, als ze echt konden rijden. De accijns op alcohol wordt tien procent hoger. Hier geldt hetzelfde motief als bij de auto's. Een eenvoudi ge vervanging van de oude omzetbe lasting door de BTW zou een jaarlijkse schadepost van dertig miljoen gulden voor het rijk betekenen. Kleine ondernemers die niet meer dan 1200 gulden per jaar aan omzetbe lasting zouden hoeven te betalen krij gen eer streep door deze schuld. Wie iets boven die grens van 1200 gulden ligt, krijgt een vermindering van deze belasting. Die vermindering wordt klei ner, naarmate de „verschuldigde belas ting stijgt. Naar ruwe schatting zal veertig procent van de winkeliers als gevolg van deze maatregel geen omzet belasting hoeven te betalen. De oplevering van onroerend goed wordt normaal met twoalf procent be last. Geen belasting is verschuldigd als een pand wordt verhuurd; het onder houd ervan is echter wel belastbaar. Landbouwers behoeven evenmin om zetbelasting te betalen. Dat moeten de afnemers van hun produkten doen, vol gens het tarief van vier procent. Het nieuwe stelsel komt er kort en goed op neer, dat in het proces van grondstof tot eindprodukt iedere keer omzetbelasting moet worden betaald over de waarde waarmee het produkt is toegenomen. Degene die ergens in de produktieschakel een artikel door verkoopt mag de bij aankoop betaalde omzetbelasting aftrekken. In tegenstel ling tot het bestaande systeem zal ook de detailhandel omzetbelasting moeten gaan betalen. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus weten nog niet welke invloed de belasting op de toegevoegde waarde zal hebben op de prijzen. Het is echter wel zeker, dat er verschui vingen in de prijsverhoudingen ont staan. Sommige ambachten en dienst verlenende bedrijven, zoals kappers, zullen meer moeten gaan berekenen. Daartegenover kunnen voor andere goederen weer prijsverlagingen worden verwal* ROERMOND De politie van het Belgische Tongeren meent dat ze met de arrestatie van de 36-jarige J. S. uit Jemeppe-sur-Meuse een sleutelfiguur van een internationale handel in vrou wen in handen heeft gekregen. Met de 36-jarige Belg werd ook zijn vriendin, de 21-jarige M. H. bijgenaamd Ma- lou uit Luik aangehouden en in Tongeren opgesloten. Hun arrestatie volgde na een uitge breide „zuiveringsactie" van de poli tie van Sint-Truiden in een aantal bars in Heers. Daar vond de politie ook een zeventienjarig meisje, R. G. uit Luik, dat sinds een paar maanden spoorloos uit een opvoedingsgesticht was ver dwenen. Het meisje leefde in de bar onder valse naam en op een vals iden titeitsbewijs als een 22-jarige vrouw. Het paspoort, dat zij van J. S. had gekregen, behoorde toe aan de vrouw van een wegens doodslag gezochte, maar spoorloos verdwenen Belg. „Ma- lou" maakte haar (en nog andere jon ge meisjes) in de bars in Heers weg wijs in het milieu van prostitutie en gangsters. De bijzondere opsporingsdienst in Tongeren meent aanwijzingen in han den te hebben, dat J. S. en zijn vrien din opheldering kunnen geven in een groot aantal gevallen van spoorloze verdwijning van vrouwen en meisjes in heel West-Europa. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN HOUSTON De 35-jarige Ameri kaanse ruimtevaarder Clifton Williams is om het leven gekomen toen gisteren een door hem bestuurd straalvliegtuig bij Tallahassee, in Floria, verongeluk te. Williams vloog van Kaap Kennedy, waar hij met enkele collega's een tech nische cursus had bijgewoond, naar Houston. Het vliegtuig stortte neer en werd volledig vernield. Het was een toestel van hetzelfde type, een T-38, waarmee vorig jaar twee ruimtevaar ders, Bassett en Elliot, verongelukten. Williams, majoor bij de mariniers, is de achtste Amerikaanse ruimtevaarder die bij een ongeluk omkomt. Onder hen bevonden zich Grissom, White en Chaf fee, die verbrandden toen hun ruimte- cabine bij een proef in Kaap Kennedy vlam vatte. De gisteren verongelukte astronaut was nog niet in de ruimte ge weest. Hij zou echter reservepiloot zijn bij de Gemini-10 lancering in maart. /Ap het noordelijk deel van de Atlan- tische Oceaan wordt een krach tige zuidwestelijke luchtstroming aan getroffen, die mede in stand wordt gehouden door een gordel van hoge luchtdruk die zich van de Azoren noordoostwaarts tot over de Middel landse Zee en het Alpengebied uit strekt. Een actieve stormdepressie die langs de noordflank van dit hogedrukgebied het afgelopen etmaal over de Noord zee en Zuid-Scandinavië naar de Oost zee koerste, werd gevolgd door een rug van hoge luchtdfuk die de wind bij ons deed afnemen en de buiigheid onderdrukte. Een in betekenis afnemend front, dat vandaag over Engeland en Frankrijk oostwaarts is getrokken, wordt mor gen gevolgd door een zuidwestelijke luchtstroming. Deze voert zachte maar ook tamelijk vochtige oceaan- lucht aan. Hierin komen naast wol kenvelden ook enkele opklaringsge- bieden voor. Daar tevens een rug van hoge luchtdruk nadert zijn de regen kansen voor morgen klein. t i

De Vallei | 1967 | | pagina 1