Nog is aftraak van stukje oud Veenendaal niet in zicht Verschil van mening staat sloop Osseblok in de weg A. van de Scheur: Ik wil eerst praten Winkelbeurs nu officieel open Zondagsdiensten Hartelijk welkom voor nieuwe Heils-officier Drukte in Scherpenzeel Voorproefje van carnaval Brief met 40 handtekeningen Beroep VAN WOUT BLAUWKOUS Opgeknapt MIST u uw 10550 11079 VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 Zaterdagmiddag trof ik op het blokjes plein voor het zo uitbundig-feestelijk geopende gebouw een ouwe bekende van me. Een hele ouwe. Misschien wel de oudste inwoner van onze ge meente, die nog dagelijks op de been is. Er bibberde een feestsigaar, in een prijsklasse die bij zo'n plechtigheid hoort, tussen z'n lippen. Ik nam dus aan dat hij zojuist uit het inwendige van het beton was komen schuifelen. Na bezichtiging van het interieur vanzelfsprekend. De komende en de gaande personen waren nogal ge makkelijk van elkaar te onderschei den. Vooral de kinderen en de ouden van dagen. Wat niks in het hoofd had moest nog naar binnen. Wat feeste lijk vlagde met een sigaar of een lol ly tussen de lippen had het zaakje al bekeken. Afgaande op de sigaar vroeg ik hem: „Nou, hoe vond je 't?" Hij had er nog niet veel van gezien. Niet veel meer dan het tafeltje met de tracta- ties. Hij was alleen maar even we zen opsteken, 's Morgens ook al. Het ging nogal gemakkelijk volgens hem. Ene deurtje in. Rokertje pakken. An dere deurtje weer uit. Het lag in z'n bedoeling om 's avonds echt tot de bezichtiging over te gaan. Bij lamplicht leek 't hem allemaal veel leuker. „En zeggen ze dan niks?" vroeg ik nieuwsgierig, want eerlijk gezegd voor een goeie sigaar neem ik ook twee deuren en een paar traptreden. „Welnee", was z'n antwoord, „ze zijn allemaal zo vriendelijk. En als ze d'r wat van zouden zeggen dan zeg ik ge woon: „O, is het de bedoeling dat ik eerst het gebouw bekijk en daarna pas opsteek?" Hij- geloofde trouweqs niet dat er op een bolknak meer of minder gekeken werd, want als je 't hem vroeg had den. ze verscheidene van die herhaal de opstekers in de gaten gekregen. Maar vooruit, 't was feest en dan kijk je niet op een pin meer of minder. 't Was feest voor de hele gemeente en een drom mensen hebben dat even meebeleefd. Door te gaan kijken. Te kijken naar de plaats waar je straks je kind moet aangeven, je vuilnisbak moet betalen, te bekijken hoe de bur gemeester d'r bij komt te zitten en waar de wethouders zullen tronen. Dat mocht allemaal. „*t Had ook 'es anders motten zijn", bromde Bram, ,,'t is toch ommers van ons allemaal samen?" Ja, maar de overheid heeft er over te waken. En ik kan me voorstellen dat men zuinig is op de nieuwe meubel tjes. Dat neemt niet weg dat ik even in zo'n clubje op een van die dure ka mers heb gezeten. Volgens Driek pas te ik er aardig in. Wat m'n postuur betreft zou ik dus gemeentebestuur der kunnen zijn. Maar als ik dat toevallig geweest zou zijn was er bij mij niet dezelfde kun stenmakerij tegen het beton gespij kerd. Ik had zo'n warwinkel onmid dellijk door de gemeentebode op la ten ruimen en er een serie van die mooie foto's van het ouwe Veen voor in de plaats laten bevestigen. Bij ge legenheid hoop ik daar nog 'es op m'n dooie gemak een uurtje aan te besteden. En nog een uurtje d'r bij voor de stenen van Adriaan de Kleu- ver. Toen ik het bericht in de krant las dacht ik bij mijzelf: „Wie slaat er nou een partij van die ouwe keien in zo'n modern gebouw op?" Ik heb te vlug geoordeeld. Ik zou ze niet willen ruilen voor al het andere kunstzinnige. Trouwens, ik geloof dat het de meesten zo is vergaan. Toen we van de bui tenkant af gezien de ambtenarendoos van de grond zagen komen, hadden we er voor geen cent vertrouwen- in. 't Is met waardering even anders ge lopen. We hebben verkeerd geschat. Evenals de waarde van de levende inventaris. Achteraf zijn de bewoners me meege vallen. Vooral na de sigaar. Ik hoop dat ik er niet meer anders over ga denken. Maar je weet toch nooit, want het is nou weer afgelopen met uitdelen... Wout Blauwkous VEENENDAAL Hoewel men onlangs een begin heeft gemaakt met de sloop zal het hijna honderd jaar oude Osseblok aan de Val leistraat op korte termijn niet in zijn geheel verdwij nen. Een meningsverschil tussen de heer A. van de Scheur, die al veertig jaar in het blok woont en de heer C. A. v. Stuivenberg, die de eigenaar van de huizen is, is hier de oorzaak van. Het Osseblok, een vanouds bekend karakteristiek stukje Veenendaal, staat al jaren op de nominatie om afgebro ken te worden. Na veel heen en weer gepraat tussen bewoners en gemeente werd tenslotte besloten veertien van de vijftien huizen onbewoonbaar te ver klaren. Het eerste huis van het blok, bewoond door Van de Scheur, kreeg geen plank op de deur, omdat hij het interieur van het huis zelf zodanig had verbeterd, dat het een goed bewoon baar geheel was geworden. De heer Van de Scheur acht het niet billijk, dat hij, nu zijn huis in een goede staat verkeert, moet verhuizen, omdat de andere woningen van het blok in ver band met hun staat van verval ont ruimd zijn. Al eens eerder is het Osseblok in 't nieuws gekomen. Ongeveer drie jaar geleden protesteerden de bewoners te gen het ontbreken van een behoorlijk toilet. Het gebeurde zelfs dat de zinken emmers in een rioolput op *de openba re weg werden leeggemaakt. Van ge meentezijde werden er daarna diverse pogingen ondernomen, om de bewoners aan een betere huisvesting te helpen, maar het nam nog jaren in beslag voor men daarin slaagde. Een deel van de bewoners is nu naar de nieuwbouwwij- ken in Veenendaal verhuisd, een ander deel heeft onderdak gevonden in ande re oude woningen, elders in de gemeen te. Maar de heer Van de Scheur is blij ven zitten. „Ik hoef hier niet weg", zo stelt hij nuchter. „Er is een ambtenaar, van de gezondheidsdienst, geloof ik, komen kij ken en hij vond dat dit huis niet onbe woonbaar verklaard hoefde te worden. Ik heb er een jaar of tien geleden voor ruim veertienhonderd gulden aan opge knapt. Kijk.ik wil hier toch eerst wel eens even met mijn huisbaas over praten. Die huisbaas is de heer C. A. van Stuivenberg. Zijn commentaar is kort. „Ik zou er maar niet te veel over schrijven", zegt hij. „Ik weet er boven dien weinig van.Enkele weken ge leden heeft hij echter verklaard het een „waanzinnig iets" te vinden dat de heer Van de Scheur voet bij stuk hield. Hij sprak toen bovendien van een „ho peloze toestand". „Ze laten die man zitten omdat hij in het huis een paar platen board getimmerd heeft", zo zei hij verder. De heer Van de Scheur ziet het heel anders: „Ik wil eerst weten waar ik aan toe ben. Eerst wil ik de zaak re gelen voor ik hier wegga. Tenslotte is het niet mijn eigen huis, dat ik hele maal opgeknapt heb. Als tegenpresta tie heeft de heer Stuivenberg me een vloerkleedje aangeboden, maar daar ga ik echt niet mee akkoord. De gemeentelijke dienst van Bouw en Woningtoezicht is nauw betrokken geweest bij de ontruiming van het Os seblok. Het meningsverschil tussen de De heer en mevrouw Van de Scheur in hun woonkamer, die ze voorlopig nog niet in de steek willen laten. heer Van Stuivenberg en de heer Van de Scheur is echter een kwestie, waar deze dienst buiten staat. „Inderdaad", zo geeft de heer A. van de Kooy, chef van deze gemeentelijke afdeling toe, „is het huis, waarin Van de Scheur woont niet onbewoonbaar verklaard. Dat was niet noodzakelijk.... met de andere huizen was dat wel het geval". Het is de gemeente bekend dat de heer Van Stuivenberg op de plaats van het Osseblok zes nieuwe huizen wil la ten zetten, zodra de sloop van het blok is afgerond. Wanneer hij hiermee zal kunnen be ginnen is nog maar de vraag, want elektricien Van de Scheur zegt beslist: „M'n huisbaas moet eerst de zaak bij mij maar eens komen uitpraten. Je ziet hem nooit. Zo lang we hier wonen is de huur opgehaald, nu zie je nie mand meer... maar ik breng het geld elke week". SCHERPENZEEL Gisteravond is door burgemeester Hoytema van Ko nijnenburg weer de jaarlijkse inidden- stands-winkelbeurs van de Scherpen- zeelse winkeliersvereniging E.M.M. geopend. De voorzitter van de winkeliersver eniging de heer Lemmerman verwel komde burgemeester en wethouders. Hij bedankte vooral voor het beschik baar stellen van de eierhal waardoor het mogelijk was geweest dit alles weer te organiseren. Dit jaar hadden acht tien winkeliers een standplaats op de beurs ingenomen. Indien de eierhal nog groter geweest was, aldus de heer Een hoekje van de Scherpenzeelse winkelbeurs die gisteravond officieel werd geopend. Burgemeester Hoytema van Konijnen burg kon de verleiding niet weer staan om even de kleurentelevisie aan te zetten op de winkelbeurs. Lemmerman zouden er zeker 28 deel nemende winkeliers geweest zijn. De burgemeester die hierna aan het woord kwam prees de winkeliersvereni ging dat zij weer zo actief geweest was. Hij vroeg zich echter af of er wel genoeg reclame was gemaakt voor deze beurs, dit vooral voor de nieuwe inwo ners van Scherpenzeel. We moeten, aldus burgemeester Hoy tema van Konijnenburg, de mensen proberen tegen te houden naar de gro te stad te gaan. Door samenwerken van de diverse winkeliers, zal hier veel zijn te bereiken. Tenslotte wenste de bur gemeester, namens het gehele college de winkeliersvereniging veel succes met deze beurs. Burgemeester en wethouders maak ten met het bestuur van de winkeliers vereniging een rondgang over de expo sitie. Veel belangstelling kreeg de kleu rentelevisie die echter wegens het ont breken van een programma nog niet ge demonstreerd kon worden. Na deze rondgang beëindigd te hebben werd de beurs opengesteld voor het publiek. Tegenover de gemeentelijke eierhal, op de grote parkeerplaats is voor de jeugd, en misschien ook wel voor vele ouderen, het vermaakcentrum opge steld. Hier was ook gisteravond reeds een behoorlijke drukte. In vergelijking met het vorige jaar is het huidige ver maakcentrum veel groter. Men zal er onder meer vinden: 'n zigzag balspel, diverse gokapparaten, een schiettent, een swing-mail, een muizenstad, draai molen voor volwassenen en een luna park. Hier kan de jeugd zijn vermaak zoeken tot en met zaterdagavond. De beurs en het vermaakcentrum zijn te vens vrijdagavond, zaterdagmiddag en zaterdagavond geopend. Het beëindigen zaterdagavond van de beurs en het vermaakcentrum betekent meteen het einde van de Scherpenzeel se winkelweek. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. w *7~y |)®p jjtig VEENENDAAL Zaterdag 7 oktober: H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, tel. 12481. Zondag 8 oktober: W. Remme, Markt 10, tel. 12061. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg te Leersum en van Van Ommeren uit Eist, worden het a.s. weekeinde waargenomen door dr. S. M. van Ommeren, Rijksstraatweg 158, Eist, tel. 217. SCHERPENZEEL Arts: Jhr. H. Bakker, Stationsweg 6 te Woudenberg, tel. 03498—1330. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9 uur tot maandagmorgen 8 uur. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou- de neemt waar dr. Ter Velde uit Renswoude, tel. 450. RESTEREN De praktijken van Lienden. Kesteren en Ommeren worden waargenomen door Dr. Guépin te Ommeren; tel. 03443250. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden en Dodewaard: Zr. H. uit Opheusden, tel. 08887393. Wijkverpleging: Kesteren, Echteld en Ochten: Zr. Westerhof, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886—210. Opheusden en Dedowaard: Zr. H. Budding uit Dodewaard, tel. 08885 218. Tandartsen: Veenendaal en Rhenen: Spoedgeval len: tel. 08385—12945. VEENENDAAL De Carnavalsver eniging De Veense Blauwkous houdt morgen, zaterdag, een contactavond in het N.V.V.-gebouw. Nu de voorberei dingen voor de komende feestavonden beginnen, wil men graag eerst met al le leden kennis maken. Aan de avond, die om 8 uur begint, wordt muzikale medewerking verleend door de band van Ben Smits. Minister ingelicht over stankaffaire ADVERTENTIE VEENENDAAL Ongeveer veertig handtekeningen staan er onder de brief die de heer J. Verhoef Verlaat 37, aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gestuurd heeft. In die brief wordt de aandacht gevestigd op de stank die nog steeds op het Ver laat, het Gelderland en de Prins Bern- hardlaan heerst. BESMET „De bewoners van de Prins Berw- hardlaan, het Verlaat en het Gelderland in Veenendaal worden al geruime tijd geplaagd doftr een adembenemende stank, die opstijgt uit de riolen. Niet alleen op de straten, maar ook in de woningen wordt de lucht geroken. De etenswaren in de kelders worden er door aangetast, terwijl gebruiksvoor werpen in de woningen er door besmet worden", zo schrijft de heer Verhoef in zijn gisteren geposte brief aan het ministerie. Dit laatste demonstreert de heer Verhoef met een schemerlampje. „Het glas was gewoon wit, maar toen het huis een dag of veertien dicht gezeten had, toen we met vakantie waren is De heer J. Verhoef met de verkleurde schemerlamp. het helemaal verkleurd. Koperen en zilveren voorwerpen zijn bedekt met een blauwe laag, die vrij wel niet weg te poetsen is". „Ik heb gehoord, dat ze tijdens onze vakantie enige dagen de riolering van de chemische fabriek van de Scheep jeswol hebben afgesloten. Toen zou er enkele dagen minder van de lucht te merken zijn geweest, terwijl de lucht direct weer terugkwam, toen het riool weer openging, in verband met de kans op regenbuien". De heer Verhoef heeft het idee, dat de riolering in dit voormalige Gelderse deel van Veenendaal poreus zou zijn, en dat daardoor de gassen de kans krijgen te ontsnappen. „De, gemeente is wel eens komen kijken, maar daar bleef 't bij. We krijgen niet de indruk, dat er veel gebeurt en daarom heb ik mijn brief ge schreven. Alle mensen die ik gevraagd heb om te tekenen hebben dat direct gedaan, en daaruit kun je wel zien, dat het erg is". Mevrouw Verhoef zegt tenslotte: „Je schaamt je gewoon als er vreemden in huis komen. De mensen zouden denken dat je de boel niet voldoende schoon houdt, terwijl je er toch echt niets aan kunt doen". Dat bezwaar wordt ook door de za kenmensen gedeeld, die in deze buurt gevestigd zijn. Buaaui R 1 VEENENDAAL Het korps van het Leger des Heils te Veenen daal heeft donderdagavond een nieuwe bevelvoerend officier gekre gen, nadat zondagavond het offi ciersechtpaar, de luitenants Van de Harst, afscheid had genomen van de soldaten en de vrienden van het Leger in Veenendaal. De opvolger van de luitenants is de kapitein B. Out hui jse, die tot voor kort bevel voerend officier was in Winters wijk. De welkomst samenkomst stond onder leiding van luitenant C. v.d. Zouw uit Tied. Luitenant Van de Zouw las bij het begin van de dienst 1 Cor. 12 20-31 en 13 1 - 10 het bijbeldeel, dat voor namelijk handelt over „de liefde". In zijn Welkom tot de nieuwe offi cier in Veenendaal zei hij onder meer: „Kapitein Outhuijse is bezield met het ideaal zielen te winnen voor Christus. Dat ideaal heeft hij ge meen met alle Heilssoldaten". Mevr. majoor Gerth sprak na mens het Veenendaalse Korps. „Wij bidden God, dat de kapitein Outhuij se hier een mooie tijd mag hebben". De nieuwe officier hield een korte toespraak en zei daarin: „Reeds en kele malen mocht ik hier een samen komst leiden. Ik heb al enkele jaren alleen een post bekleed en nu heeft de commandant besloten dat ik ook alleen hierheen moest. Het is soms KAPT. C. OUTHUIJSE heel moeilijk om het werk in een korps alleen te doen en daarom doe ik een ernstig beroep op u allemaal om vanaf nu u in te zetten voor de Heer. Ik geloof, dat we het samen goed zullen hebben, want ik mag hier staan als een vrijgekochte in de Heer en ik hoop u de boodschap te bren gen, die u dezelfde rijke ervaring geeft als ik gehad heb". Kapitein Outhuijse, van geboorte een Groninger, is rooms-katholiek opgevoed. Al jong echter kwam hij in aanraking met het Leger des Heils. In het begin had hij nog geen enkele interesse om zijn leven ver der als officier in dit Leger te slijten. Hij zegt er zelf van: „Ik droomde van veel geld verdienen en het ma ken van een carrière, maar langza merhand voelde ik een roeping om officier in het Leger des Heils te worden". De heer Outhuijse volgde een stu die voor maatschappelijk werker, voordat hij aan de kweekschool voor Heilsofficieren in Amstelveen ging studeren. In mei 1963 werd hij be noemd tot cadet-luitenant. Na eerst respectievelijk een half jaar als 2de in de bevelvoering gewerkt te heb ben in de korpsen te Alphen aan de Rijn en Amsterdam, ontving hij in 1964 een aanstelling als bevelvoerend officier in Nieuw-Weerdinge. Nadat hij de korpsen te Terneuzen en Tiel gediend had, werd hij benoemd als bevelvoerend officier te Winterswijk, welke plaats hij nu verwisseld heeft voor Veenendaal. Bejaarden Op het gebied van bejaardenmid dagen wil zo langzamerhand geen enkel kerkgenootschap meer achter blijven. Ds. T. Langerak van de her vormde gemeente te Veenendaal is er ook mee begonnen. Enkelen van zijn „gelijkgerichte" collegae heb- hebben nu besloten gezamenlijk ook bejaardenmiddagen te gaan houden. De eerste bejaardenmiddag in dit seizoen van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal zal ge houden worden op woensdag 11 okt. a.s. Het programma is een verras sing. De oud-gereformeerde gemeente te Leersum heeft een beroep uitge bracht op dominee E. du Marchie Voorthuysen te Urk. Voor zijn ver trek naar Urk stond deze predikant ook in Leersum. Programma Het CJV te Veenendaal heeft al verschillende punten op het winter- programma staan. Eenmaal in de veertien dagen staat er iets op het repertoire. Voor vrijdag 13 oktober is het een dropping en op 28 en 29 oktober een weekend. Zondag 12 november wordt een ge- spreksavond gehouden en op zondag 26 november een Europa-avond. Op verzoek van het provinciale be stuur van het CJV zal het weekend in het teken van het volksdansen staan. Flinke gift Voor de hervormde gemeente te Amerongen «wam een gift ineens binnen van f 500. tHmumumuaumumw

De Vallei | 1967 | | pagina 3