Overzicht van mogelijke regionale oplossingen li ^HORLOGERIE 0 p E L CHEVROLET KERKDIENSTEN Betuwse landbouwers kregen voorlichting MACRO is nog niet door KNMV erkend Belangrijke bijeenkomst van N.C.B.O. Bejaarde bromfietser dodelijk verongelukt VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Gemeenten moeten gaan samenwerken om enorme hoeveelheden te vernietigen LEVERBOT? TIJD VOOR 611 doodt de leverbot Samenwerken AGENDA SPORTCOLBERTS Regio Hattem Harderwijk* idem Apeldoorn Ede Arnhem Zutphen Loc hem Winterswijk Doetinchem Nijmegen Tiel Geldermalsen Zaltbommel Verwerkingsmethoden in de periode: - 1975 storten storten storten afvoeren storten afvoeren storten storten storten storten verbranden afvoeren storten storten 1975-^1985 afvoeren verbranden afvoeren afvoeren verbranden verbranden afvoeren afvoeren afvoeren verbranden verbranden afvoeren afvoeren afvoeren 1985-2000 afvoeren verbranden afvoeren verbranden verbranden verbranden verbranden afvoeren afvoeren verbranden verbranden verbranden afvoeren afvoeren mat 1 V.A.B. KIRPESTEIN Permanent FORD-show in showroom Ook toekomst voor kleine bedrijven VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 Gelderland kan zijn vuil bijna niet meer kwijt... SCHEMATISCHE REGIONALE INDELING VAN GELOERLAND Tweederde van het aantal vuil nisstortplaatsen in de provincie Gelderland is niet aanvaard baar, d.w.z. dat daar voorzienin gen ontbreken die kunnen voor komen dat gevaar en schade aan de gezondheid en hinder in de omgeving ontstaan. Slechts 48 van de 135 stortplaatsen voor vuil in Gelderland zijn uit hygi ënisch en esthetisch oogpunt aan vaardbaar. Aldus blijkt uit een onderzoek dat de provincie heeft laten instellen omtrent de toe stand bij de vuilverwijdering in Gelderland. Uit dit onderzoek is ook gebleken dat de nog be schikbare stortruimte in Gelder land zeer beperkt is. In 34 van de 105 gemeenten is voor niet meer dan twee jaar stortruimte aanwezig De problemen met betrekking tot de vuilverwerking nemen in onze provincie hand over hand toe en de commissie acht het de hoogste tijd dat spoedig beslis singen worden genomen. Het onderzoek van de commissie, die onder vdorzitterschap staat van drs. H. F. Louwe Kooijmans, inspecteur van de Volksgezondheid te Arnhem en RHENEN De Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel, af deling Rhenen organiseert op donder dag 12 augustus een belangrijke bijeen komst, welke des avonds om 8 uur aanvangt in gebouw „Irene". Tijdens de samenkomst worden enke le urgente problemen besproken, die betrekking hebben op het personeel in overheidsdienst. De inleiding wordt ver zorgd door bondsbestuurder H. Hofman. Ook on-georganiseerden zijn van harte welkom. ADVERTENTIE In herfst,winterenvoorjaar'66/'67 werden 250.000 runderen met G11 tabletten behandeld. In het seizoen '67/"68 zullen dat er meer dan een 'A miljoen zijn. Horen Uw dieren daar ook bij, of behoort U tot de achterblijvers? Uitsluitend verkrijgbaar bij Uw dierenarts. Gil waarvan verder deel uitmaken ir. W. A. G. Weststrate, G. Huffels, ir. L. Wil- mes en autoriteiten van de Provinciale Waterstaat, begon medio 1965. Bij dit onderzoek werden betrokken de afvalstoffen uit de woon gebieden, de industriële afvalstoffen, de agrarische afvalstoffen, slib van rioolwaterzuiveringsinstallaties en autowrakken. De commissie is van me ning, dat deze laatste categorie een aparte behandeling nodig heeft. Eén van de eerste conclusies luidt, dat het vooral voor de grootste drie gemeenten en voor het merendeel van de grotere gemeenten een voortduren de zorg is geschikte terreinen te vinden die als stortplaats kunnen worden ge bruikt. Voor 21 gemeenten is zelfs over 'n jaar geen stortruimte meer aanwezig, terwfjl voor 28 andere gemeenten ten hoogste nog 'n „uitloop" mogelijk is van 1 tot 6 jaar. Het probleem van de vuilverwerking zou niet zo groot zijn, als ook niet te vens geconstateerd was, dat de hoeveel heid huisvuil en grofvuil van elke Ne derlander jaarlijks toeneemt. Er is zelfs een prognose waaruit men kan le zen dat de totale hoeveelheid vuil, die elke Nederlander „produceert" 290 ki logram zal zijn in het jaar 1970. In 1980 wordt dat, volgens de prognose 360 kilo, in 1990 430 kilo en in het jaar 2000 verwacht men dat elke Nederlan der jaarlijks van zeker 500 kilogram vuil af moet. Een halve ton. Uitvoerig is door de commissie in 't rapport, dat vandaag verschenen is, een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden van verwijdering. Die mogelijk heden zijn 1. gecontroleerd storten, 2. afvoeren per spoor ter verwerking el ders, 3. compostbereiding, 4. verbran ding en 5. een combinatie van deze me thoden. Omdat de methode van vuilverwer king afhankelijk is van verschillende factoren acht de commissie het drin gend noodzakelijk om tot een interge meentelijke samenwerking te komen. In bijgaand kaartje wordt een over zicht gegeven van een mogelijke regio nale indeling van Gelderland. De commissie heeft berekend dat de kosten bij verwerking door middel van gecontroleerd storten veel lager zijn dan de kosten bij de overige verwer kingsmethoden. Voor enkele regio's is het mogelijk nog een aantal jaren te storten, maar binnen niet al te lange tijd zullen zich ook daar grote proble men voordoen en daarom heeft de com missie o.m. een lijstje samengesteld met mogelijke regionale oplossingen op langere termijn. Als uitgangspunt heeft daarbij uiteraard ook het kostenpro- bleem meegespeeld. Opmerkelijk is dat de methode ver branding hierbij vooral op langere termijn zeer sterk naar voren komt. De commissie zegt daarover dat ver branding uit hygiënisch oogpunt de meest geschikte en radicale methode van vuilvernietiging Is. Uiteraard blijft, ook bij verbranding, de noodzakelijk heid aanwezig van een stortplaats voor reststoffen. Uit het juist verschenen rapport is duidelijk geworden dat er spoedig iets gedaan moet worden door vrijwel alle Gelderse gemeenten vooral door combinaties van die gemeenten om te komen tot de verwerking van een half miljoen ton vuil nu, de bijna een miljoen ton over vijftien jaar, en de 1.7 miljoen ton vuil in het jaar 2000 ADVERTENTIE van manen O Wtftulyde U/d! Heden, vrijdag VEENENDAAL Brandweerkazerne 1417 en 1922 uur: Bloemententoonstelling. N.V. 't Dingetje, 19 uur: Optreden Ferre Grignard. SCHERPENZEEL Eierhal: Winkeliersbeurs en vermaak- centrum voor de jeugd. BIOSCOOP Luxor-Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De adelaar van het Eskader". Morgen, zaterdag VEENENDAAL Brandweerkantine, 1016 uur: Bloe mententoonstelling. N.V.V.-gebouw, 20 uur: Contactavond carnavalsver. „De Veense Blauw kous". Consistorie Chr. Geref. Kerk, Beatrix- straat, 14.30 uur: Instuif vjoor gees telijk gehandicapten. SCHERPENZEEL Eierhal: Winkeliersbeurs en vermaak- centrum voor de jeugd. BIOSCOOP Luxor-Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De adelaar van het Eskader". RHENEN Gistermiddag omstreeks half vier is de 73-jarige bromfietser G. J. Heykamp, afkomstig uit Ber- ghem (bij Oss) bij het oversteken van de drukke provinciale weg Rhenen Veenendaal door een passerende per sonenauto gegrepen, waarbij hij dus danige verwondingen opliep, dat hij na overbrenging naar het Julianazie- kenhuis overleed. Het slachtoffer kwam uit de Kamp- jesweg en stak zonder uit te kijken de provinciale weg over. De chauffeur van de personenwagen, de heer H. M. M. uit Rhenen, kon hem niet meer ontwijken. Lokaal gesloopt, jeugd naar huis KESTEREN De leerlingen van de openbare ULO-school in Resteren hebben van hun directeur, de heer T. de Jong, drie dagen „herrie"-vakan- tie gekregen. De afbraak van een der lokalen van de school vormde de directe aanleiding tot deze minder gebruikelijke vakantie. Gisteren is men namelijk gestart met de sloop van het vijfde lokaal van de ULO-school, dat door een misverstand is gebouwd op de plaats waar reeds geruime tijd een gymnastieklokaal was gepland. Het lawaai, dat de afbraak met zich mee zou brengen, deed de heer De Jong besluiten zijn leerlingen vrijaf te geven. Het lokaal, waarover wij reeds uitvoerig bericht ten, zal waarschijnlijk volgende week weer worden opgebouwd bij de christelijke ULO-school in Kesteren. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE ADVERTENTIE VOOR Iets heel ANDERS veel BETER Hoofdstraat 75 - Veenendaal ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 12244 r.- VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 uur: ds. Jongerden; 17.00 uur: ds. J. Langerak. Julianakerk: 9.30 uur: ds. Wisgerhof; 17.00 uur: ds. Graafland. Vredeskerk: 9.00 en 10.30 uur: ds. Vroegindewey; 17.00 uur: ds. Jonger den. Sionskerk: 9.30 uur: ds. Graafland; 17.00 uur: ds. Wisgerhof. Bejaardencentrum: 9.30 uur: ds. Lan gerak. Veeneind: 15.00 uur: dhr. Van Beuse- kom; woensdag 11 okt. a.s. 19.30 uur: ds. Hazing uit Nieuwland. Dijkstraat: 14.45 uur: ds. Terlouw. Herv. gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Vijzelaar (voorber. H.A.); 17.30 uur: ds. Nijeboer. Geref. Kerk: Oude Kerk: 9.30 uur: ds. lJtsma; 17.00 uur: ds. IJtsma (bediening H.A.). Petrakerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. Over- duin (bediening H.A.)i ds. INGEN De Gelderse Maatschappij van Landbouw organiseerde gister avond in het Verenigingsgebouw te Ingen een bijzondere voorlichtings avond. De rijkslandbouwconsulent voor Zuidelijk Gelderland, ingenieur T. S. Huizinga, sprak over het onder werp „Van 1935 tot 1967en hoe nu verder?" Ir. Huizinga gaat per 1 november met pensioen en heeft als wens te kennen gegeven om op een ze vental plaatsen in zijn gebied een laatste toespraak te houden. In Ingen vond gisteravond de eerste rede voering plaats, waarmee de gerespec teerde landbouwconsulent zijn tournee door het Rivierengebied begon. Onder de vele belangstellenden bevonden zich onder andere de burgemeesters van Lienden, Maurik en Zoelen. De heer P. van Westrhenen sprak nemens het afdelingsbestuur van de Gelderse Maatschappij van Landbouw een wel komstwoord. In een terugblik op de afgelopen 30 jaren wees ir. Huizinga op de armoede die hij in bepaalde gedeelten van het Rivierengebied bij zijn aankomst had aangetroffen. Ook het sterk verouderde pachtsysteem vormde destijds een ge weldig probleem, evenals de zogenaam de komgronden. „De op grote schaal verwezenlijkte ruilverkavelingen vor men een zegen voor de boeren", aldus de scheidende landbouwconsulent, die van mening was, dat deze ruilverkave ling een belangrijk stempel op de ont- RHENEN In de ledenvergadering van de Macro, die gisteravond onder de buitengewoon bekwame leiding van de heer J. Mol in hotel „De Koning van Denemarken" werd gehouden, kwam het punt bestuursverkiezing aan de orde, doordat de heer E. J. van Dam, jarenlang voorzitter van deze Rhenense motorsportvereniging, had bedankt als bestuurslid en als lid, om dat hij het prefereert hoofdbestuurslid te blijven van de Zuid Nederlandse Mo torsportbond. In de vacature Van Dam koos de vergadering met grote meerderheid van stemmen de heer Rauw uit Ach terberg. Op voorstel van één van de leden werd voorts besloten de heer Van Dam die vanwege een aanrijding in een Heerlens ziekenhuis wordt verpleegd, een fruitmand te zenden. Ook het zieke lid R. van Laar zal een blijk van be langstelling worden gestuurd. De Macro is nog niet door de KNMV erkend. Deze erkenning kan echter elk ogenblik afkomen. Op 15 november organiseert de ver eniging de tweede betrouwbaarheidsrit. Overwogen zal worden ook een zoge naamde Kerstrit op touw te zetten. Er was voor deze ledenvergadering bijzon der veel belangstelling. wikkeling heeft gedrukt. Komende tot de kern van zijn betoog, hoe het nu ver der moet, merkte ir. Huizinga op geen profeet te zijn. „Met de kennis van van daag moeten we oordelen over de ont wikkeling van morgen", zo zei hij. De consulent formuleerde zijn visie op de toekomst in een viertal stellingen. 1. „De EEG is er, werkt en zal steeds groter worden, ondanks De Gaul le. Dit betekent een uitbreiding van de markt en een toeneming van de concur rentie. Aangezien de Nederlandse land bouw een klein onderdeel vormt van de zeer grote Europese markt, zullen we deze markt moeten voorzien van datge ne wat ze vraagt. Dr. Mansholt heeft onlangs in de Europese Commissie ge zegd, dat hij geen bezwaar ziet in een verhoging van 10 procent van de melk en het varkensvlees. Voor eieren noem de hij een verhoging van 22 procent en een redelijke toeneming van het slacht- pluimvee achtte hij evenmin bezwaar lijk. Hij stelde hierbij echter wel de voorwaarde, dat we een uitstekende kwaliteit moeten leveren tegen een re delijke prijs. Dit houdt in dat we goed koper moeten trachten te produceren dan onze concurrent. 2. Er dient rekening te worden gehou den met de steeds toenemende snelheid van de ontwikkeling van wetenschap en techniek, waaraan ook de landbouw zich zal moeten aanpassen. 3. De automatisering en de mechani sering van de industrie zal in sterke mate worden bevorderd door het toene mend aantal computers. Dit betekent Ir. Huizinga tijdens de bijeenkomst in Ingen. ook in de landbouw kortere werktijd en hoger loon. 4. Er heerst een tendens naar grotere agrarische bedrijven, die op industriële wijze dienten te worden gevoerd." GOEVKOPER Ingenieur Huzinga was van oordeel, dat de veredelingsproduktie op de goed geoutilleerde gezinsbedrijven goedko per kan worden uitgevoerd dan op de grote mammoetbedrijven. Deze laatste bedrijven hebben immers veel en kost baar personeel nodig. „Als de grote mammoetbedrijven in de toekomst ren deren, kan de exploitaite van kleinere goed geleide gezinsbedrijven tot rijk dom voeren", aldus ir. Huizinga. Spreker ging even in op de fruitteelt in zijn gebied. Het belangrijkste fruit- gebied zag hij verplaatsen van het oos ten naar het westen. De rooiacties acht te hij echter in het Rivierengebied on voldoende uitgevoerd. Het westelijk gedeelte maakte hierop een uitzondering. Men treft daar dan ook niets dan jonge fruitbedrijven aan, die een zekerheid vormen voor de toe komst. „Fruittelers let op uw zaak", was sprekers advies. Ingenieur T. S. Huizinga besloot zijn boeiende betoog met te zeggen: „Houdt uw oren en ogen goed open en doe mee met de moderne dingen, dan zal het waarachtig wel gaan". Geref. K-rk (OCB): 9.30 en 17.00 uur: ds. Pool. Chr.-Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 en 17.00 uur: Langbroek. Pniëlkerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. Keu- ning. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst; donder dag 12 okt. a.s. 19.30 uur: ds. Rijksen uit Rotterdam. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur. ds. Marwitz te Dieren. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: 9.00 en 11.00 H. Mis; 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk: 8.00 en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst; 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen (NVV-gebouw): 14.30 uur: openbare vergadering; 15.30 uur Bijbelbespreking. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. J. van Noort; 18.30 uur: vds. G. Kaastra. Dorpshuis: 10.00 uur: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. L. Zwaan (bed. H. Doop); 17.00 uur: ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. C. B. Burger uit Leus broek (N.-H.). OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. J. van Noort. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur. ds. L. Knier uit Doorn; 18.00 uur: ds. P. M. Breugem uit Barneveld. Oud Geref. Gem.: Dinsdag 10 okt. a.s. 19.00 uur: ds. Van de Pool uit Ede. LEERSUM R.-K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur: H. Mis. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 18.30 uur: ds. J. T. Cazander (voorm. bed. H. Doop). Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. A. G. Barkey Wolf, em. pred. uit Zeist (H.A.). Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: ds. W. E. van Petegem. De dienst wordt gehouden in het Ver enigingsgebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt gehouden in het Ver enigingsgebouw aan de Molenweg. Ned. Ver. voor Evang.: 10.30 uur: ds. J. Douwes, Bilthoven (Verenigingsgebouw te Woudenberg). ACHTERBERG Oud Geref. Gem.: Vrijdag, 12 okt. a.s. 19.00 u.: ds. Kamp uit Utrecht. RHENEN Ncd. Herv. Kerk: Cunerakerk, zondag 8 okt. a.s.: geen dienst. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. A. W. T. Nijen- huis (H.A.). Geref. Gem. Ned.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 19.00 uur: ds. De Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 uur: ds. Aangeenbrug. Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 uur: leesdienst. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. C. van de Berg. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: dhr. Van Oostende. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Ned.: 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. Van de Peut. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Slingenberg; 18.30 uur: ds. Jonker van Baarn.

De Vallei | 1967 | | pagina 5