Geen nieuw handen van „wapen in De Gaulle Verkouden ÖQf Antwerpse haven veilig voor olie DERBY UP DRINK BUNDESBAHN MET BOMMEN BEDREIGD Nieuw Jintoü Nieuwe fabriek van I.C.I. in Rozenburg Kritiek vakbondsleider werd snel verworpen JOODS NIEUWJAAR IN MOSKOU /7\ v l f. KERSENBONBONS MEERDERHEID OP LABOURCONGRES STEMT VOOR BRITSE TOETREDING TOT DE E.E.G. r> Man vermoordt echtgenote en twee kinderen Oostenrijk boos over ontsnapping van Rajakovic I nu met gratis sleutel hanger Al enige gelukte aanslagen door onbekende maniak NIET ONDERMIJND BEPERKT NONSENS Vetifcoaut op ECHTE BETUWSE MEIKERSEN Proefen U kiest L TT,, r DOORZEEFD VAKKUISDIG Als u voor een dubbeltje j op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? PARELS voor frisse adem 95 ct. Reorganisatie bij T. en D.-Verblifa noodzakelijk Tientallen doden bij Nathoelapas Bruggehoofd Te beperkt VRIJDAG 6 OKTOBER S967 OVATIES VOOR GEORGE BROWN (Van onze correspondent) LONDEN De overtuigende manier waarop het congres van de Labour- partij gisteren de Europese politiek van de regering-Wilson heeft goedge keurd, heeft de onderhandelingspositie van Engeland belangrijk versterkt. Met een meerderheid van twee tegen een keurde het congres in Scarborough een motie goed inzake de aanvrage van de Britse regering om onderhande lingen met de Europese gemeenschappen te beginnen. Kritische moties werden verworpen. Er was dus geen dubbelzinnigheid en geen halfslachtigheid. Een motie waar in de nadruk werd gelegd op de garan ties die Labour enige jaren geleden als voorwaarde stelde alvorens de partij in zee zou gaan met Europa, ging ook de prullemand in. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de Britse regering zich zonder meer zal neerleggen bij wat er in Brussel van haar wordt geëist. Het belangrijkste feit van gisteren is: president De Gaulle is dankzij het over tuigende ja van Labour geen nieuw wapen in handen gegeven tegen Enge land. De positie van de Britse onder handelaars is niet ondermijnd zoals in het begin van de congresweek maar al te zeer werd gevreesd. Vooral voor de deze week zo veel ge plaagde George Brown, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken (hij had in het begin van de week een luidruch tige ruzie met een groep persfotogra fen die hem tijdens een dansavond wil den fotograferen) was het gisteren een grote dag, een van welverdiende triomf. Alle onzekerheid en zenuwach tigheid die hij de dag te voren zo dui delijk had getoond, waren verdwenen. Het vooroverleg met de landen van de Zes heeft aangetoond dat het aan tal ernstige vraagstukken dat om een oplossing vraagt beperkt is, aldus Brown. Hierbij dacht iedereen natuur lijk aan de onheilspellende waarschu wing over de Britse economie en het pond sterling in het rapport van de Europese Commissie. Hij voorzag dan ook ingewikkelde en moeilijke onder handelingen. Eén der argumenten die uitgespro ken tegenstanders van toetreding zoals de' vakbondsleider Frank Cousins ge- bmijkten, luidde: De EEG is een club van kapitalistische landen waar wij als socialisten niets mee te maken moeten hebben. Die club zal ons nooit toestaan onze eigen socialistische politiek te vol gen, meende hij. Nonsens, riep Brown uit. De socialis tische partijen en de vakbonden in de landen van de EEG voelen zich aller minst belemmerd door het lidmaat schap van hun landen van de Europese economische gemeenschap. Zeer duidelijk keerde minister Brown zich ook tegen hen die menen dat het Gemenebest wordt geschaad door een Britse toetreding: Kijk eens naar de daling van onze handel met dat Geme nebest, zei hij. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig?Pasdanop! Neem bijtijds 'ASPRO'. %ASPRO' bevat alles om Uw ver. koudheid snel en doeltreffend te bestrijden. i mSm OSCHELBRONN (Reuter) Een 36- jarige tuinman uit Oschelbronn in West-Duitsland heeft zijn vrouw en twee kinderen van negen en twaalf jaar met bijlslagen om het leven ge bracht. Daarna heeft hij zelfmoord ge pleegd door vergif in te nemen. Zijn moeder vond de vier lijken gisteroch tend in de woning van de tuinman. WENEN (DPA) Rajakovic en zijn jongste ontsnapping aan een ar restatie in Zuid-Slavië liggen vele Oos tenrijkers wat zwaar op de maag. Het Volksblatt, het orgaan vant de Oostenrijkse Volkspartij, schreef giste ren over de betogingen bij de terug keer van Rajakovic in Wenen: „Oos tenrijk is door enige onverstandige vonnissen, die duidelijk hebben bewe zen dat juryrechtbanken ongeschikt zijn voor de behandeling van politieke misdaden, internationaal al genoeg in een slechte reuk komen te staan. De indruk dat Oostenrijk een reser vaat voor voormalige nationaalsocia- listische kopstukken is, moet niet wor den versterkt. De betogingen tegen Ra jakovic hebben het tegendeel gedaan ze hebben deze indruk vernietigd. En dat is goed zo. Op deze wijze heeft Ra- jakovice Oostenrijk ongewild een dienst bewezen". Voor de viering van het Joodse nieuwjaar in de grote synagoge te Moskou bestond een grote belang stelling. Terwijl binnen 3000 men sen met moeite een zit- of staan plaats hadden veroverd, bleven buiten nog meer dan 1000 belang stellenden staan in de Arkhipova- straat. ADVERTENTIE Ringers kersenbonbons met échte hele Betuwse meikersen. Alleen déze kersen hebben de juiste vlezigheid, een verrukkelijk aroma en een onovertroffen smaak. Ze worden door Ringers met meesterhand gedrenkt in pittige likeur en omhuld met de vermaarde Ringers chocolade. BRUSSEL In de haven van Antwerpen, die eergisteren voor een belangrijk deel overspoeld werd door dertig miljoen liter ruwe olie, werd gisteren het ge vaar voor geweken gehouden. De olie die zich uit een nieuwe, maar gebarsten tank van de Esso vooral in het industriedok en in het vijfde havendok verspreid had de laag was hier en daar 35 centimeter dik heeft zich niet naar de bin nenhaven verplaatst. In het vijfde havendok wordt de olie, waarvan men een deel hoopt te kunnen terugwinnen, in lichters gepompt, een karwei dat wel vier dagen zal duren. Het werk wordt echter verge makkelijkt door het feit dat de wind de olie in één richting van het basin stuwt. In een deel van het dok was gis termiddag al weer scheepvaart moge lijk. De Scheldelaan, die door de olie massa getroffen werd, is weer voor licht vervoer toegankelijk. De schade die door de uitstromende olie veroorzaakt werd is nog steeds moeilijk te schatten. Zij hangt voor een deel af van de hoeveelheid olie die teruggewonnen kan worden. Zij be treft voor het overige vooral de gevol gen van het stilleggen van de scheep vaart en het onderbreken van de nor male activiteit in de haven. Bonn wordt soe peler DO"IN Achttien jaar lang heeft'de regering in Bonn de officiële brie ven van het communistische bewind in Berlijn ongeopend teruggestuurd. Se dert enkele maanden echter staat bondskanselier Kiesinger in briefwisse ling met de Oostduitse premier Willi Stoph. Nu heeft Kiesinger zelfs zijn staatssecretaris Werner Knieper aange wezen als eventueel onderhandelaar met Oost-Berlijn. Deze ingrijpende ver andering is kenmerkend voor de wijzi ging van mentaliteit tegenover Oost- Duitsland, die zich in West-Duitsland de laatste tijd heeft voltrokken. Sinds de jaren van Adenauer was de Westduitse houding tegenover het land van Ulbricht bepaald door een stel van onwrikbare dogma's. Alleen Bonn had recht te spreken namens heel het Duit se volk. De machthebbers in Oost-Ber lijn waren niet meer dan zetbazen van het Kremlin en bovendien „schrijftafel moordenaars", omdat zij bij hun grens- versperringen op hun eigen burgers lie ten schieten. Officiële onderhandelingen met deze onderdrukkers waren uiter aard uitgesloten; contacten met hun ambtelijke instanties moesten tot een minimum beperkt blijven. In het officiële Bonner spraakge bruik werd O.-Duitsland alleen aange duid als de „Sowjetzone". De Westduit se justitie legde dossiers aan tegen Oostduitse grenswachten die vuurden op vluchtelingen en tegen hun superieu ren in Oost-Berlijn. In de buitenlandse politiek werd deze houding kracht bij- ADVERTENT1E tintelend fris en lekker pittig gezet door de bekende Hallstein-doctri- ne, krachtens welke West-Duitsland geen betrekkingen aanknoopte met lan den die het Oostduitse bewind erkenden. T)eze dogma's, hoe menselijk begrij- pelijk ook, bleven twintig jaar lang politiek vruchteloos en werden tot een holle theorie, waaraan vrijwel nie mand meer gelooft. Slagzinnen die het nog wel deden in de tijd van de koude oorlog, bleken inhoudloos nu ontspan ning domineert in de internationale po litiek. De deelneming der sociaal-demo craten aan de regering sinds eind vo rig jaar schokte vastgeroeste standpun ten in het christen democratische kamp, maar het was vooral de publieke opinie die na twintig jaar wachten had inge zien dat er een groot verschil was tus sen nationale wensen en politieke feiten. Lang voor de pilitici tot nieuwe in zichten kwamen wijzigde de houding van de Westduitse bevolking jegens Oost-Duitsland zich reeds onmisken baar. Aanvankelijk had men de landge noten aan de overzijde van de zone- grens meewarig beschouwd als de ar me familieleden, aan wie men met Kerstmis pakketjes stuurde. Op den duur groeide in West-Duitsland res pect voor wat de Oostduitsers econo misch presteerden onder moeilijke om standigheden. Een recente opiniepeiling wees uit dat het merendeel van de Westduitse burgers nu wel is te vinden voor een compromis met de Oostduitse staat. Tn de politieke wereld kwam vooral beweging toen vorig jaar een kans bestond op een uitwisseling van spre kers tussen de beide Duitslanden. In het conservatieve christen-demo cratische kamp schrok men wakker. Fractieleider Barzel kwam plotseling met een plan voor een herenigd Duits land, waarin de Russische troepen zou den kunnen blijven. Rüdiger Altmann, een van Erhards adviseurs, verraste met een televisiespel waarin de tot standkoming van een soort Duitse sta tenbond werd geschilderd. De sociaal democratische minister Wehner deed suggesties in dezelfde richting. De klei ne liberale partij, na de val van de re- gering-Erhard naar het oppositiebankje verbannen, neigde zelfs vergaand naar een erkenning van Oost-Berlijn. De nieuwere regering-Kiesinger pro beert eindelijk een reële koers te stu ren. Zij heeft de Hallstein-doctrine, zon der dat uitdrukkelijk te zeggen, in. fei te buiten werking gesteld. Uit het offi ciële spraakgebruik is de term „Sowjet zone" goeddeels verdwenen; nu spreekt men wat vriendelijker van ,,'t andere deel van Duitsland". /~kok de uitspraak voor het gehele Duitse volk te spreken wordt door Bonn terloops van zijn scherpe kantjes ontdaan. De deur voor contacten met Oostduitse instanties is open gezet. Nu heeft Kiesinger dan ook een staatssecre taris aangewezen voor gesprekken op zeer hoog niveau. De meeste dogma's die achttien jaar lang de houding van Oost-Duitsland hebben beheerst, zijn daarmee prijsge geven. De wens van vrije verkiezingen in Oost-Duitsland heeft Kiesinger voor lopig wijselijk terzijde gelegd. Uitgangs punt voor een gesprek met Oost-Ber lijn blijft echter dat Bonn de Oostduit se staat niet kan erkennen, noch wil in stemmen met een blijvende splijting van Duitsland. En nu? Terwijl Bonn steeds soepeler is geworden, heeft Oost-Berlijn zijn standpunt steeds meer verhard. Het Oostduitse bewind weet dat de tijd werkt in zijn voordeel. Ulbricht eist nu het volle pond der erkenning. Bonn moet er definitief van afzien zich met de Oostduitsers en hun lot te bemoeien. Juist deze voor Bonn onaanvaardbare eisen stelt Oost-Berlijn als voorwaarde voor een gesprek. Toch liet premier Stoph in zijn laat ste brief de deur open voor gesprekken en sprak hij zelfs terloops van het be staan van één „Duitse natie". '"Poch lichtpuntjes? Eerder het tegen- A deel: Oost-Berlijn denkt al verder dan erkenning en hoopt de Bondsrepu bliek eenmaal rijp te maken voor een coëxistentie van twee Duitse staten op communistische basis. De mentali teitsverandering in West-Duitsland wij zigt nog niets aan de status quo. Door het prijsgeven van Westduitse illusies worden de harde politieke feiten des te beter zichtbaar. AMSTERDAM De 55-jarige tim merman M. Jageilnicki uit Rosmalen is gisterochtend op een bouwwerk aan de Europaboulevard in Amsterdam do delijk getroffen door een stuk hout. Het ongeluk gebeurde toen bij het hijsen van houten raamkozijnen een kozijn op een hoogte van 35 meter uit elkaar viel. (Van onze correspondent) BONN Om de dader van een reeks bomaanslagen op de Westduitse Spoor wegen op te sporen is de politie in het noorden van de Bondsrepubliek haar grootste gemeenschappelijke actie sinds jaren begonnen. De deelstaten Hamburg, Bremeri, Sleeswijk-Holstein en Nedersaksen heb bén één gezamenlijke recherchegroep gevormd om de man te vinden die al acht jaar lang de spoorwegen belaagt met tijdbommen en dreigbrieven. De jongste zet van de onbekende, die zich beurtelings „Roy Clark" en „Fantom" (spook) noemt, is een aanslag op een spoorlijn even buiten Bremen. In de nacht van maandag op dinsdag liep daar een motor-passagierswagen op een bom, die aan de rails was be vestigd. De wagen werd doorzeefd met metaalsplinters. De enige passagier, een 45-jarige postambtenaar, werd ge wond. Naar het oordeel van de Bundes- bahn had deze explosie makkelijk ette lijke doden kunnen eisen. Bij een krant in Hamburg kwam kort daarna een anonieme brief binnen, waaruit bleek dat de bom eigenlijk was bedoeld voor de D-trein Merkur, die twee uur tevoren was gepasseerd. „Helaas was de elektrische ontsteking niet goed aangebracht. Ettelijke ande re treinen gingen voorbij voordat ik de montagefout had hersteld", aldus de onbekende, die opzettelijk zeer gebrek kig Duits schrijft: „Wat ik tot nog toe heb gedaan was maar kinderspel, bij wijze van waar schuwing", zo schrijft hij verder. „Als ik nu mijn geld niet krijg heb ik genoeg springstof om het hele station van Bre men of Hamburg op te blazen". De briefschrijver eist 300.000 mark van de spoorwegen en dreigt zijn eis nog tot 700.000 mark te verhogen. „Roy Clark" heeft ook al eens 300.000 mark geëist in de zomer van 1959. Sindsdien zijn vier maal bagagekluizen opgeblazen in het station van Ham burg. Bij de laatste explosie, drie we ken geleden werd een soldaat van de Bundeswehr licht gewond. Bovendien ontwrichtte de onbekende in mei van dit jaar met behulp van een lier de rails van een spoorlijn nabij Bremer haven. Toen ontspoorde een motorwa gen. Het staat vast, dat dit alles het werk is van een en dezelfde man. Hij gaat zeer vakkundig te werk en heeft waar schijnlijk de beschikking over een uit stekend geoutilleerde werkplaats. Het is niet uitgesloten dat de dader zelf een spoorwegman is. De politie vraagt zich af of zijn eigenlijke opzet niet een of andere wraakneming is. De beloning voor zijn opsporing is van tienduizend tot twintigduizend mark verhoogd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM KROMMENIE Door vermindering van de omzet is in het bedrijf van Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. te Krommenie een reorganisatie noodza kelijk. Door de directie is aan de on dernemingsraad medegedeeld, dat naast verschuivingen van personeel in eigen bedrijf en overplaatsing naar an dere bedrijven van het concern, ont slag slechts in een beperkt aantal ge vallen nodig zal zijn. NEW DELHI India heeft bij de ge vechten met de Chinezen bij de Na- thoela-pas vorige maand in de vier da gen die de strijd heeft geduurd, 65 man verloren. 145 Indiërs werden ge wond. Volgens het ministerie van De fensie in New Delhi zouden de verlie zen aan Chinese zijde hoger zijn. De gevechten duurden van 11 tot en met 14 september. Bij een botsing, 17 dagen later, bij de Tsjola-pas sneuvelden 21 Indiërs en werden er 20 gewond. De Chinese ver liezen zouden ongeveer even groot zijn. Sindsdien is het in beide gebieden rus tig geweest. ROTTERDAM —I.C.I. (Holland), dochteronderneming van de Engelse Imperial Chemical Industries gaat haar vestiging in Rozenburg uitbreiden. Over twee jaar zal en nieuwe fabriek ter waarde van t 50 miljoen klaar zijn voor de produktie van zogenaamde Meli- nex-films. Dit materiaal wordt gebruikt in de elektro-techniek, de fotografie en de grafische kunst. De nieuwe fabriek zal de capaciteit voor de vervaardiging van Melinex brengen van 3000 op 7000 ton per jaar, wat ongeveer evenveel is als van de vestiging van I.C.I. in Dumfries (Schot land. De twee produktieplaatsen samen zullen er dan voor zorgen dat I.C.I. de grootste producent van polyester films in Europa is. Met de uitbreiding zet het concern een nieuwe stap op de weg die toegang geeft tot het Europese vasteland. Vroe ger richtte het zich vooral op het Ver enigd Koninkrijk met fabrieken o.m. in Engeland, Canada, Australië, Zuid- Af rika en India. In 1961 werd besloten tot de „verovering" van het Europese vasteland met diens toegangspoort Rot terdam als plaats van de „invasie". Op een terrein van 185 heet. in Ro zenburg werd een stevig bruggehoofd gevestigd. Dit terrein is nog lang niet volgebouwd, zodat er volop mogelijk heden zijn voor uitbreidingen. Tot nu toe heeft I.C.I. in Rozenburg en in bet Duitse Oestringen, halverwege Stutt gart en Frankfurt waar in april vorig jaar een spinnerij van nylongarens in bedrijf kwam,' bijna f 600 miljoen gein- vesteerd. Verwacht wordt dat de inves teringen op het Europese vasteland eind 1971 zullen zijn opgelopen tot f 1 miljard, waarvan Rozenburg ongetwij feld een belangrijk deel voor zich zal opeisen. Met de bouw van de fabriek in Oest ringen drong I.C.I. definitief Europa binnen. Alle activiteiten op het vaste land zijn gebundeld in I.C.I. (Europa), die een goed jaar geleden de kroon op de strategie zette met de verhuizing van haar hoofdkwartier van Londen naar Brussel. I.C.I. (Europa) geeft werk aan ruim 5300 mensen van wie bij na 1400 bij I.C.I. (Holland). I.C.I. is tot deze ontwikkeling geko men doordat de vooruitzichten op de thuismarkt te beperkt waren voor de groeiende produktie-capaciteit. In het noordoosten van Engeland bijvoorbeeld (in Wilton en Billingham) beschikt het concern over een groot complex chemi sche industrieën. Deze kunnen zich nu ook bezighouden met de produktie van de grondstoffen voor de vestiging in Rozenburg, die op haar beurt o.m. de nylon maakt die in Oestringen wordt verwerkt. I.C.I. staat met een geconsolideerde omzet van ca. f 10 miljard per jaar na de Amerikaanse Du Pont als tweede op de wereldranglijst van chemische concerns. De investeringen belopen on geveer f 1 miljard per jaar, waarvan de research f 300 miljoen opslokt. Öt f

De Vallei | 1967 | | pagina 9