Veenendaals dagblad Akkoord in „Stichting" over vrije lonen in 1968 Buiten n jaar gratis vlees V.S. overwegen invasie in Noord-Viëtnam op beperkte schaal Aanbetaling voor auto's verlaagd tot 20 procent Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rijk betaalt retourtjes werklustige jongeren Nu is het wachten nog op goedkeuring minister Winst KLM 30 pet. lager Natuur en kunst in Laren Band Nederland-Suriname voor 't leven Let U op de NIEUWE PRIJZEN 20°/o lager Aanslaggrens inkomsten belasting wordt f 15.000,- aardgaswarmte PTT aanvaardt girokaart als betaalmiddel Egyptenaren uit Jemen Zacht weer In Westen veel vraag naar jongemannen WERKGEVER Kastanjes Gesprek Oude wens WETSONTWERP Auto tegen boom: dode en gewonde Stigter Messemaeckers Yerwarmingstechniek Deventer Zwolseweg 56 Tel 05700-17826 Biafraanse leiders uit Enoegoe HOEDEN voor elke leeftijd U ontving thuis de Vlees Expres de speciale krant over vlees. (en/of vleeswaren) Internationale gevolgen doen nog aarzelen LUNS SOMBER FIISA1SC1ERS LOPEN VOORUIT OP BESCHIKKING VAN REGERING TOEZEGGING Algemeen bestuur van A\ ï?0 beslist 14 oktober over Siebe van der Zee VAN BOORDT f 6.95 Norma, 'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 7 OKTOBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG De schatkist zal elke week de reis van en naar huis betalen van elke jonge werkloze, die elders in het land aan de slag gaat. Deze maat regel zal gelden voor alle jongeren die een opleiding willen volgen volgens de bepalingen van het leerlingwezen. Mi nister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en staatssecretaris Grosheide kondigden deze maatregel aan in een nota over jeugdwerkloos heid. Die werkloosheid geeft, zeker voor hen die net van school zijn, geen aan leiding tot grote ongerustheid. Over het hele land is de vraag naar mannelijke werknemers tussen veertien en acht tien jaar ruim twee keer zo groot als het aanbod. Voor jongemannen tussen 19 en 24 jaar is de situatie minder gunstig. Er moet echter ook worden vastgesteld, dat tegenover een grote vraag naar jonge werknemers in het westen, een vrij grote werkloosheid van deze kna pen elders in het land bestaat. De minister en de staatssecretaris kondigen in hun nota nog enkele maat regelen aan. De belangrijkste zijn: De „regeling werkloze leerlingen in de bouw" wordt uitgebreid. Vol gens de bestaande regeling krijgt een werkgever die een werkloze jongeman aan het werk zet hiervoor twintig gul- öin per week van het rijk. Hij ont vangt zelfs dertig gulden als hij die werkloze plaatst op een specifieke leer lingen-bouwplaats. De regeling wordt uitgebreid tot alle jeugdigen die op 1 oktober zonder werk zaten. Bovendien gaat ze gelden voor jongelui, die na hun schooltijd een baan aannamen waarvoor hun oplei ding eigenlijk te goed was. Ze wordt te vens voor alle bouwobjecten van kracht en wordt tot nader tijdstip ver lengd. Oorspronkelijk zou ze op 31 de cember aflopen. Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) geeft ver gunningen voor de bouw van tweehon derd huizen, die op specifieke leerlin genbouwplaatsen in elkaar moeten worden getimmerd. 0 Er komen niet alleen voor de bouw, maar ook voor andere beroepen vakopleidingen voor jongeren. In de streken waar veel werkloosheid is zal de minimumleeftijd voor deze oplei dingen worden teruggebracht van acht tien tot vijftien jaar. Werkgevers die een jongen een vakopleiding willen ge ven, zullen hiervoor van het rijk vijf tienhonderd gulden krijgen. Er moeten fondsen worden ge sticht waaruit het praktijkgedeelte van een vakopleiding wordt betaald. Voor de bouw gaat zo'n fonds op 1 ja nuari werken. Er is behoefte aan jongemannen bij het leger. (\nder deze naam verstaan wij zowel de bomen als de vruchten, doch vandaag kijken we alleen even naar de laatste. De bomen zijn onze aan dacht vooral in de bloei waard, maar ook van de prachtige, als mahonie glanzende kastanjes houden we veel, hetzij als speelgoed, hetzij als wild- voer. Let eens op, hoe de vrucht door de dikke taaie schil met de scherpe stekels beschermd wordt tegen vraat van muizen en andere knagers. Hóe fraai springen ze langs drie zomen vaneen en hoe aardig is het te zien als uit de grote noot zich 's voorjaars wortel en bladstengel baanbreekt. We zouden nóg meer om de wilde kastan jes geven, wanneer ze evenals beu- kels eetbaar warem De wildver- zorger weet echter wel, dat zijn edel herten, reeën en zwijnen graag de dik ke vlezige vruchten consumeren, voor al wanneer ze door sterke wateropna me weker zijn geworden. Geoogst kunnen ze gekneusd of gehakt worden verstrekt en in de oorlogstijd waren ze, zelfs gezocht als veevoer, waartoe ze in water werden gewassen, gekookt, en tot brij gestampt. Kastanjes be staan voor de helft uit zetmeel en bevatten voorts 9% suiker. Men meng de het p.-odukc in tijden van nood met tarwemeel, doch in 't algemeen wegen de kosten niet op tegen het voordeel van menselijk gebruik en daarom la ten wij deze fraaie boomdracht maar aan de kinderen en wild. DEN HAAG Als minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) geen bezwaar maakt, zal voor het volgend jaaT een vrij loonbeleid worden gevoerd. Werkgevers en werknemers zijn gisteren in de Stichting van de Arbeid tot overeenstemming gekomen. Er worden in de Stichting geen uitspraken meer gedaan over toelaatbare ge middelde loonstijgingen. Dit wil niet zeggen dat de Stichting niet zal praten over de algemene situatie in onze economie. Het is eveneens mogelijk, dat de regering haar zegje hierover wil doen. Wel wil de Stichting, dat de loononderhandelingen zonder centrale richtlijnen in de afzonderlijke bedrijfstakken worden gevoerd. Ieder resultaat, dat in redelijk over leg is overeengekomen, moet worden in gewilligd. Er mogen in een c.a.o. alleen inciden tele wijzigingen worden aangebracht, als ze schadelijk zou zijn voor onze eco nomie. 7-10-67 A. B. WIGMAN De Stichting is het nog niet eens over de vraag, wie zal moeten ingrijpen als het belang van onze economie hierom vraagt. De werkgevers zullen hierover eerst met minister Roolvink praten. De vakcentrales hebben op zich geen behoefte om dit probleem bij de minis ter aan te snijden. Wel willen ze weten wat de minister nu eigenlijk zelf denkt over het systeem van de loonvorming. In de memorie van toelichting op zijn begroting doet de heer Roolvink nogal raadselachtig. Hij zegt aan de ene kant dat het voor dit jaar gevoerde systeem ook voor 1968 moet worden toegepast, maar anderzijds zal hij zich van elke uitspraak onthouden, tot het bedrijfs leven het eens is geworden. „Wat wil de heer Roolvink nu eigen lijk?", vroeg de voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, gistermid dag. „We hebben geen zin om in de Stichting monnikenwerk te gaan ver richten. Over de hoogte van het mini mumloon voor 1968 is nog niet gepraat." De heer Kloos was uiteraard blij, dat de werkgevers zich nu hebben neerge legd bij de oude wens van de vakbewe ging voor een vrije loonvorming. Ir. J. Bosma, de werkgeversvoorzitter van de Stichting, gaf hierover twee argumen ten: Nu in Nederland het loonniveau eindelijk ongeveer gelijk ligt met het Europese, is het goed dat er enige ver scheidenheid in de beloning bij de ver schillende bedrijfstakken komt. Boven dien is gebleken dat de centrale afspra ken al dan niet na ingrijpen van de regering te hoog uitvallen. Juist nu kunnen bepaalde bedrijfstakken hier door in de knoei komen, zei de heer Bosma. De Stichting praat verder, als minister Roolvink zijn oordeel over de overeen stemming van gisteren heeft gegeven. DEN HAAG Bjj de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat be oogt de aanslaggrens voor de inkom stenbelasting met ingang van 1 januari 1968 te verhogen van f 12.000 tot f 15.000 waarbjj het loonbelastingtarief voor bij zondere beloningen zal worden aan gepast. Voorts voorziet het ontwerp van wet in een verhoging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziekte kosten e.d. voor aftrek wegens buiten gewone lasten van 2'/i procent van het inkomen c.q. f 500 tot 5 procent van het inkomen ofwel f 1.000. De minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen en staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus delen mee dat bij de invoering van de grens van f 12.000 op 1 januari 1965 het overgrote deel van de werknemers loonbelasting moest betalen. Sindsdien is het loonpeil zodanig gestegen dat velen van hen nu wel in de inkomstenbelasting moeten worden betrokken. Dit betekent voor hen een jaarlijks terugkerende last met het invullen van de aangiftebiljetten en voor de belastingdienst een zodanige toeneming van werkzaamheden dat een goed functioneren van het aanslagrege- lend apparaat in gevaar dreigt te komen. Door de voorgestelde maatregel wordt het effect van de sinds 1965 opgetreden loonstijging op het aantal in de inkom stenbelasting te betrekken werknemers ongeveer geneutraliseerd. Door de ver hoging van de aanslaggrens wordt de loonbelasting ook voor werknemers met een jaarloon van f 12.000 tot f 15.000 eindheffing. Dit maakt het noodzakelijk het loonbelastingtarief voor bijzondere beloningen aan te vullen met percen tages voor deze nieuwe jaarloonklasse. NIJKERK De 15-jarige scholier P. M. Geurts uit Veenendaal is gis termiddag om het leven gekomen toen de auto waarin hij meereed, op de Bar- neveldseweg in Nijkerk in een bocht slipte en tegen een boom reed. De be stuurster van de auto, een zuster van de scholier, liep bij het ongeluk een beenbreuk op. SCHIPHOL. Volgens een voorlo pige schatting zal de winst van de K. L. M. in het zomerseizoen april tot ok tober circa dertig procent lager zyn dan in de overeenkomtsige periode van 1966. Dit heeft dr. G. van der Wal, presi dent-directeur van _de K.L.M. meege deeld tijdens een bijeenkomst van het vliegend personeel. In deze periode steeg de produktie met tien procent. Het vervoer was negen procent hoger dan vorig jaar. De inkom sten stegen met slechts twee procent door de lagere tarieven. De bedrijfskos ten daarentegen zijn met tien procent toegenomen. Op de druktste punten nam het aan tal passagiers met dertien procent toe, de inkomsten met slechts één procent ADVERTENTIE LAGOS Leiders van de van Nige ria afgescheiden republiek Biafra heb ben ten zuiden van de hoofdstad Enoe goe 'n bijeenkomst gehouden. Dit werd vrijdag omgeroepen door radio-Biafra. Het is de eerste aanduiding van Bia fraanse zijde, dat de republikeinse lei ders niet meer in Enoegoe zijn. UiKlTtö pe voorzitter van het' produktschap voor siergewassen, de heer H. J. f HylkemaJ heeft in het SingCrmuseum in Laren (N.H.) de tentoonstelling „Herfstflóra '67" geopend. Het is dit jaar de vijfde maal dat in het Larens j museum kunst en natuur samengebracht worden ineen expositie. Dit jaar t hebben de wandtapijtweefster Josje Smit en de beeldhouwer Stephan Stout- hamer een aantal kleden, ceramiek en bronzen ter beschikking gesteld, ter- J wijl het museum zelf ook schilderijen en beeldhouwwerk ter beschikking J stelde. Daaromheen werd de expositie ingericht door de Gooise bloemisten- J verenigingen, de hoveniersverenigingen, de fruittelers en de Rijkstuinbouw- t voorlichtingsdienst tot een nauw samenspel in kleur en vorm met de kunst- t werken. AMSTERDAM Op de rijksweg Am- ADVERTENT1E sterdamUtrecht hebben zich vrijdag avond negen kettingbotsingen voorge daan waarbij 45 auto's waren betrok ken. 15 van deze auto's moesten worden weggesleept. voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL ADVERTENTIE Doe mee aan de prijsvraag! Stuur uw oplossing in vóór Donderdag 12 oktober. Krant kwijt? Vraag uw slager! WASHINGTON De Amerikaanse strategen bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van een landing van Amerikaanse troepen in het zuiden van Nöord-Vfëtnam, om de Noord Vietnamese troepenconcentraties in de sector van de gedemilitariseerde zone in de tang te nemen, zo schrijft de correspon dent in Washington van het Franse persbureau „AFP" uit bevoegde kringen te hebben vernomen. Volgens de correspondent is het plan reeds verscheidene malen aan diepgaan de studie onderworpen, maar hebben de stafchefs het nog niet ter goedkeu ring aan president Johnson voorgelegd. Op het tactisch gebied is het plan ver dedigbaar, maar op internationaal ni veau beschouwd kan het tot hoogst ge vaarlijke complicaties leiden. Zo zou premier Kosygin, volgens de AFP-cor- respondent, tijdens de conferentie in Glassboro dit jaar president Johnson hebben gewaarschuwd, dat een derge lijke grote stap een even krachtig ant woord van de Sovjet-Unie tot gevolg zou hebben. Naar het oordeel van de Amerikaan se strategen zou een eventuele aanval in Noord-Viëtnam een beperkte omvang en tijdsduur moeten hebben. Het zou geen daadwerkelijke veroverings-in-. vasie moeten zijn, maar een operatie, waarbij de strijdkrachten na hun lan ding in de richting van de gedemilitari seerde zone moeten oprukken om op hun weg naar Zuid-Viëtnam, de Noord- viëtnamese artillerie tot zwijgen te brengen, die de bases Con Thien en Gio Linh voortdurend bestookt. NEW YORK. Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft vrijdagavond voor zyn vertrek van de luchthaven Kennedy naar Amsterdam verklaard, pessimis tisch te zjjn over de kansen, dat de Ver enigde Naties een oplossing voor de oorlog in Viëtnam vinden. Luns zei: „Ik geloof niet dat Rusland en Frankrijk interventie van de V.N. willen". DEN HAAG. De P.T.T. gaat het voorbeeld van vele particuliere bedrij ven opvolgen. Met ingang van 1 novem ber accepteert zij aan de loketten van postkantoren de girokaarten als betaal middel bij het kopen van postzegels, het verzenden van telegrammen en het voe ren van telefoongesprekken vanuit cel len in de postkantoren. Verder zal de P.T.T. genoegen nemen met de girokaart als betaalmiddel voor een aantal postale diensten, zoals fran kering bij abonnement, port betaald, het postbusrecht, antwoordstukken en der gelijke. Het geld dat geadresseerden voor zendingen onder rembours moeten beta len, kan niet via een girokaart worden voldaan. DEN HAAG Nagenoeg alle financieringsmaatschappijen in Nederland zyn er toe overgegaan by afbetaling de eerste aanbetaling op personenauto's terug te brengen tot het wettelyk minimum van twintig procent. Dit percentage heeft betrekking op de aanschaffingsprijs van de auto plus de financieringskosten. Tegelijkertijd wordt de looptijd verlengd tot maximaal 26 maanden. Dit besluit is genomen in afwachting van en vooruitlopende op een beschikking van de minister van Economische Zaken, die nu zeer binnenkort wordt verwacht. Met dit besluit wordt een krachtige stoot gegeven aan de kooplust van het publiek. Bij kopen van personenauto's op afbetaling was men tot dusver ge bonden aan een aanbetaling van 45 tot vijftig procent van de aanschaffings prijs plus financieringskosten. Half sep tember maakte de staatssecretaris van Economische Zaken bekend, dat dit per centage zou worden verlaagd tot 35 pro cent. Een ministeriële beschikking is echter nimmei- verschenen. De financieringsmaatschappijen be gonnen echter wel contracten te slui ten op basis van een aanbetalingsper- ,centage van 35. De kwestie werd echter dezer dagen urgent doordat een van de ze ondernemingen begon te financieren op basis van een aanbetalingspercenta ge van twintig, omdat te verwachten was dat de minister nog verder zou te ruggaan tot het wettelijk minimum. Dat zal dan binnenkort officieel gebeuren. Daarom hebben de financieringsmaat schappijen nu van Den Haag onofficieel de toezegging gekregen op de nieuwe basis te gaan werken. Marjan Einaar, dochter van de gevolmachtigd minister van Suriname dr. J. F. E. Einaar, is gisteren in Den Haag getrouwd. Dr. Einaar kreeg de heer R. C. Harkema tot schoonzoon. SAN 'A (Jemen) Alle Egyptenaren in San 'A hebben opdracht de hoofd stad te verlaten in voorbereiding op hun vertrek uit Jemen. De order geldt ook voor Egyptenaren die by VN-organl- saties werken. Het is niet duidelijk of ook hoge offi cieren die de leiding hebben bij het terugtrekken van de Egyptische troe pen, de hoofdstad moeten verlaten. De evacuatie wordt bespoedigd, nadat enkele dagen geleden bij rellen in San 'A deels gericht tegen de Egyp tische aanwezigheid en deels tegen het Egyptisch vertrek vijf doden vielen. Uit Cairo wordt vernomen, dat de militaire Egyptische evacuatie, waartoe tijdens de Arabische topconferentie werd besloten, half oktober in San 'A een feit zal zijn en half december in de rest van Jemen. Sommige Egyptenaren in San 'A moe ten rechtstreeks naar Egypte terug keren, anderen moeten in de Rode Zee haven Hodeidah verdere orders af wachten. HILVERSUM In een extra verga dering van het dagelyks bestuur van de AVRO, gisteravond, is besloten het ver slag van het onderzoek naar de relaties tussen Siebe van der Zee en de NV Van Ileyst voor te leggen aan het algemeen bestuur. In de'vergadering van gisteravond is een preadvies vastgesteld, dat ter ken nis zal worden gebracht van het alge meen bestuur. In een vergadering op 14 oktober zal dit preadvies worden behandeld. Direct daarna zal van de genomen besluiten mededeling worden gedaan. ADVERTENTIE VAN STOMERIJ EN SCHOENMAKERIJ Door de ingebruikname van de nieuwe fabriek te ELST zijn ze ELST - Elsterstraatweg 30 Tel. 08377—203 Kostuum 4.95 Herenzolen en hakken (Van onze weerkundige medewerker) TJet lijkt momenteel iets beter te gaan met het weer. Na de regen storing van gisteren, komt het weer wat meer onder invloed van een ho- gedrukgebied van de Golf van Bisca- je tot Midden-Europa. Daardoor blijft het vandaag en morgen overwegend droog en kan de temperatuur in Gel derland oplopen tot waarden tussen 15 en 19 graden, zodra de zon door breekt. Aanvankelijk zal dat nog wel wat moeilijk gaan door de aanwezig heid van wolkenvelden. De Enge'se weerkundigen handha ven hun prognose, die voor de maand oktober overwegend droog weer in hoge-drukstijl in het vooruitzicht stelt. ADVERTENTIE V,

De Vallei | 1967 | | pagina 1