Oplossing vuilprobleem vergt ruim 90 miljoen Schoenmaker in in Ter Aar wil geen vak diploma halen RAKETTEN TEGEN CHINEZEN McNamaras vijf miljard zullen hun doel missen TEXOPRINT WORDT ZELF WERKMAATSCHAPPIJ „Druk neemt nog toe op de middengroepen" O RECHTZETTING CAPE VAN PARIJSE POLITIEMAN GAAT VERDWIJNEN Verbranding geniet verreweg voorkeur Snel ander werk voor personeel van Van Heyst VOOROPLEIDING Er gaan voortdurend hardnekkige geruchten dat de Grolsche Bierbrouwerij niet alleen Grolsch in de handel zou brengen maar ook bier onder een andere naam. Wij verklaren hierbij uitdrukkelijk dat deze geruchten uit de lucht gegrepen en beslist onwaar zijn. Wij brouwen en verkopen ons bier uitsluitend onder de naam Grolsch. Bier in flessen met een etiket waarop de naam Grolsch niet voorkomt is niet uit onze brouwerijen afkomstig. Al het Grolsch zowel in beugelflessen als in pijpjes is vers, ongepasteuriseerd bier gebrouwen op ambachtelijke wijze in de trant van Gildemeester Peter Cuyper. Enschede/Groenlo, 6 October 1967 GROLSCHE BIERBROUWERIJ N.V. Monokini Zestig jaar Liever niet Kleuter verdronken Voorzitter r.-k. bond van bankbedienden: o, r«c ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 Een bedrag van negentig tot honderd miljoen gulden zal Nederland moeten gaan investeren om op afdoende manier van het huisvuil af te kunnen komen. Dat bedrag zal gaan zitten in de oprichting van overlaadstations voor vuilaf voer naar composteringsbedrjjven en voor een groot deel naar vuilverbrandings ovens. De laatste methode geniet, zoals uit het rapport „Vuilverwydering in de provincie Gelderland", waaruit wü gisteren een aantal gegevens publiceerden, blijkt verreweg de voorkeur. De kosten voor de in de komende jaren te treffen voorzieningen men denkt daarbfl voorlopig tot het jaar 1985 zouden, naar de commissie heeft berekend (waarbij dan een niet te rigoureuze stijging van lo nen en materialen zou moeten optreden), neerkomen op een bedrag van rond de vijfentachtig gulden per persoon per jaar. Op een persconferentie, die de com missie „Afvoer en verwerking van vuil nis in Gelderland" naar aanleiding van het verschijnen van het door 'ons reeds gemelde rapport vrijdag onder voorzitterschap van drs. A. F. Vermeer lid van Gedeputeerde Staten van Gel derland in het provinciehuis te Arnhem gaf, deelde de voorzitter van de com missie, drs. H. F. Louwe Kooijmans, mee, dat bij de huidige samenstelling van het huisvuil na compostering een residu van rond de vijftig procent over blijft. Een residu dat geenszins de ga rantie biedt dat daaruit toch nog niet infectiehaarden kunnen ontstaan. De rest die na verbranding overblijft is weliswaar niet zo veel geringer, rond de 25 pet van de aangevoerde massa, maar die heeft het voordeel geheel in ert te zijn. Bij verbranding blijven slak ken en as over die geen infectiehaar den meer kunnen vormen. Stortplaatsen zijn in 't algemeen niet de ideale plaatsen om vuil kwijt te ra ken. Er zijn in de afgelopen jaren dan ook niet alleen bij de gemeentebesturen maar ook bij de inspectie van de Volks gezondheid vrij veel klachten binnenge komen over deze vuilnisstortplaatsen. Een groot deel van die klachten betrof de vuilverbranding. Daarbij treden hinderlijke rookontwikkeling en vaak ondraaglijke stank op. Dan is er ook het euvel van de rattenplaag die zich vooral in de omgeving van niet goed afgedekte vuilnisbelten voordoet. Ten slotte wordt vaak uit de buurten waarin of waarbij vuilnisbelten zijn geleden melding gemaakt van overlast van muggen en vooral van vliegen. In som mige streken van ons land hebben zich daarbij de krekels gevoegd. Hoewel thans volgens de inspectie van de volksgezondheid de vuilnisstortplaatsen (nog) geen aanleiding hebben gegeven tot infecties of bedreiging van de ge zondheid moet bij intensiever gebruik van de stortplaatsen daar op den duur toch rekening mee worden gehouden. Technisch is het vuilprobleem wel oplosbaar, maar niet iedere oplossing is betaalbaar. De door vele instanties al geprefereerde vuilverbranding vergt J DEN HAAG —De plaatsing van vroegere Van Heijst-werknemers le vert niet al te grote moeilijkheden op, zo deelde de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau in Den Haag, de heer H. J. de Jong, vrijdag op een persconferentie mee. In totaal lieten zich bij het bureau 531 mensen inschrij ven. Reeds zijn er 160 geplaatst 195 kunnen nog drie a vier weken bij de radiatorenfabriek werken. Van het totale personeelsbestand van Van Heijst hebben zich ongeveer tach tig mensen nooit bij het arbeidsbureau laten zien, vertelde de heer De Jong. Misschien zijn er enkelen bij andere bureaus ingeschreven, maar aangeno men wordt, dat zij langs andere kana len werk gevonden hebben. De plaatsing van de buitenlandse ar beiders van Van Heijst levert evenmin grote problemen op. De radiatorenfa briek De Vries Robbé te Gorkum kan veertig Turken gebruiken. Vanaf aan staande maandag gaan er elke week 10 Turken naar toe. Ook enkele Italianen hebben bi' dit bedrijf emplooi gevon den. De heer De Jong ziet de toekomst niet al te somber in, wat betreft de op vang van vroegere Van Heijst-em- ployés. PARIJS Het beroemde sil- j J houet van de Parijse politie-agent I I zal met ingang van 1 januari 1968 t J veranderen. Een halve eeuw lang j werd het gevormd door de kepi met het korte klepje en de korte cape j waaronderuit de witte gummiknup- t pel bengelde. De cape gaat verdwijnen en j wordt vervangen door een lange mantel-met-kap met raglanmou- I wen. J Ongetwijfeld zullen de agenten j hun cape betreuren. Niet alleen bood zij een heerlijke, knusse schuilplaats tegen wind en regen, maar zij vormde, opgerold, een trefzeker wapen bij betogingen. ook nogal kostbare voorzieningen. De daarbij noodzakelijke bestrijding van de luchtverontreiniging vergt volgens deskundigen thans al circa een derde van de totale investeringen. In het rapport „Vuilverwijdering". 't eerste rapport op provinciaal niveau dat tot nu toe verschenen is in Over ijssel is men thans aan de uitwerking van een dergelijk rapport bezig terwijl men in Noord-Brabant nog in het sta dium van de formering van een com missie verkeert wordt geen aandacht geschonken aan het door de overheid toch wel als een euvel erkende ver- TER AAR „Ik ben nu 33 jaar schoenmaker. De justitie heeft mij de afgelopen acht jaar al zeven maal op de vingers getikt, omdat ik geen diplo ma's heb. Ze mogen van mij m'n zaak komen sluiten en verzegelen, maar ik sta erop dat ze mij dan tenminste een ton betalen. Als ze maar niet denken, dat het voor mij een lolletje is, om iedere dag mijn handen te moeten ste ken in de kapotte zweetteilen van an deren. Vergeet niet, ik repareer ge middeld zo'n vijfduizend paar schoenen per jaar". Evert Kalshoven (45), de enige schoenmaker in het Zuidhollandse Ter Aar (5500 inwoners), voelt zich een ge tergd man. Onlangs veroordeelde de economische politierechter in Den Haag hem tot een boete van honderd gulden. Het was de vierde keer dat Evert in het verdachtenbankje moest plaatsne men, omdat hij koppig blijft weigeren een vakdiploma te halen. Drie andere keren werd hij door leden van de eco nomische recherche bekeurd. Driemaal moest hij toen een boete van veertig gulden betalen. „Ik begrijp het niet", zegt Evert Kalshoven. „In 1937 kwam de Vesti gingswet Kleinbedrijf er. Mij was al tijd verteld, dat wanneer je voor die tijd in het vak zat, je geen vakdiplo ma hoefde te halen. In 1934 nam ik de ze schoenlapperij over van mijn oom. De zaak bestaat nu zestig jaar. Na de dood van mijn oom heb ik de zaak bij de Kamer van Koophandel op mijn naam laten overschrijven". „Nu zeggen ze dat ik dat nooit had moeten doen. Als de zaak nog de oude naam had gehad, was er niets aan de hand geweest. Al m'n klanten zijn te vreden over mij, want een paar afge trapte hakken repareer ik weer tot ze als nieuw zijn". „Je hebt tegenwoordig zelfs groente boeren die in de schoenlapperij gaan, omdat ze in een paar schoenen meer brood zien dan in een krop sla. Maar van vakwerk hebben ze geen verstand. Dat mag allemaal, maar- ik zou m'n zaak moeten sluiten omdat ik geen di ploma heb....?" „Laat me niet lachen. Ik ga gewoon door. Over een half jaar zal de politie wel weer voor m'n deur staan. Nou, dan zien we wel weer". Schoenmaker Kalshoven overweegt nu om in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de politierechter. „Er zijn in het dorp toch zeker getuigen genoeg die weten dat ik al vanaf 1934 in deze zaak zit". „Toen ik voor de politierechter ver scheen was zijn eerste vraag waar mijn advocaat was. Ik heb toen ge zegd: Edelachtbare, ik heb het met zo'n man geprobeerd. Het zou mij zo'n driehonderd gulden hebben gekost, ter wijl ik geen enkele garantie kon krij gen, dat ik zou worden vrijgesproken". „Die driehonderd pop steek ik liever in m'n gezin. Ik heb zes kinderen en die moeten allemaal eten. Ik dop m'n eigen boontjes wel, zonder advocaat." Hij zegt ook: „Ik heb eraan gedacht aan de dokter een briefje te vragen dat ik geestelijk gestoord ben. Je krijgt dan ontheffing en hoeft dan géén diploma te hebben. Maar ik doe het toch liever niet Misschien zou ik dan mijn zaak mogen houden, maar wat heb ik er dan nog aan? Misschien word je dan in een gesticht gestopt. Dan ben ik nog verder van huis". Evert Kalshoven vraagt zich nu af of het niet verstandiger is bij de Ver eniging Detailhandel in Schoenen in Scheveningen te vragen een eenvoudige proef van vakbekwaamheid te mogen afleggen. „Misschien dat de rechter mij dan gelooft als ik zeg dat ik alles van schoenen weet". Bovendien beschermde zij de ze den, wanneer eens een Engels meis je in monokini over de Avenue de l'Opéra wandelde en zij vormde 's winters een romantisch en warm dek voor vondelingen. Voor vele Pa- rijzenaars was zij een signaal. Zo dra de cape op de schouders rustte, kon men blijven kijken naar vecht partijen en betogingen; zodra zij overging naar de twee handen van de agent, moest men zien, dat men weg kwam. Dit alles zou nu, met de cape, tot het verleden behoren. Degenen, die deze cape nog een laatste maal wil len zien, moeten niet naar Frank rijk gaan maar naar Zweden, waar heen de laatste 33 exemplaren zijn verkocht. Voor etalage-versiering. schijnsel van de toename van auto wrakken. Omdat men hier vrijwel al leen met oude auto's te maken heeft die niet meer rijdbaar zijn en in staat van verregaande verwaarlozing verkeren of wel met karkassen van uitgebrande of leeggesloopte auto's acht de commissie deze categorie van afval geen hygië nisch probleem. Het verwijderen van deze obstakels en vaak landschapsont- sierende vehikels vergt een aparte be handeling die niet in het kader van de volksgezondheid ligt. VEENDAM In Veendam is vrij dagmiddag het 3^4-jarig zoontje van de familie Keizer al spelend in een vij ver geraakt en verdronken. Het toe passen van mond-op-mondbeademing door een politieman mocht niet meer baten. Amerika gaat vijf miljard dollar uit geven voor een stelsel van raket ten die eventuele aanvallen met Chi nese intercontinentale raketten, voor zien van kernladingen, moeten kunnen afslaan. Dat de Chinese Volksrepubliek die intercontinentale raketten nog niet bezit en ze volgens Amerikaanse gis singen ook pas halverwege de jaren ze ventig in voldoende aantallen zal bezit ten zijn omstandigheden die maken dat de militaire noodzaak van besteding van vijf miljard dollar voor een gevaar dat misschien pas over tien jaar zal gaan dreigen, beslist niet al te groot is. Laten wij echter aannemen dat de kwestie wel urgent is en niet in de eer ste plaats dient te worden gezien tegen de achtergrond van de komende Ame rikaanse presidentsverkiezingen die nu hun politieke schaduwen al vooruit werpen. Laten wij aannemen dat er niets ongerijmds is aan een besluit tot besteding van vijf miljard dollar voor bedoeld project in een land dat heet op alle mogelijke wijzen te moeten bezui nigen omdat de kosten van het voe ren van de strijd in Viëtnam zo hoog zijn. Wij kunnen dan nagaan welke be tekenis deze Amerikaanse stap in de HELMOND In een op 24 oktober te houden buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van Te- xoprint NV zal worden voorgesteld de heren drs. A. B. Lambrechtsen en D. van Lookeren Campagne met ingang van 1 januari 1968 te benoemen tot le den van de raad van bestuur. Omtrent de nieuwe structuur van Texoprint wordt voorts meegedeeld: bij aanvang van de fusie had Texoprint vijf dochter maatschappijen van grotere omvang, n.l.: Ankersmit's Textielfabrieken NV, NV Boekelosche Stoomblekerij, NV Stoomweverij Nijverheid, Vlisco Tex- tieldrukkerijen NV en NV De Kempen, een dochtermaatschappij van Vlisco. Nu Ankersmit en De Kempen gesloten zijn en de overbrenging van de fa- brieksinstallaties van Nijverheid te En schede naar Boekelo in de loop van 1968 voltooid zal zijn, blijven er slechts twee grotere dochtermaatschappijen over. Tengevolge van deze wijzigingen is de huidige structuur van Texoprint gecompliceerder dan op grond van de omvang van het concern noodzakelijk is. De raad van commissarissen en de raad van bestuur zijn van mening dat de structuur duidelijker en eenvoudiger wordt als Texoprint zelf werkmaat- ZEIST „De druk op de midden groepen duurt niet alleen onvermin derd voort, maar neemt nog toe." Dit constateerde vrijdagmiddag de heer A. W. Janssen, voorzitter van de bij het N.K.V. aangesloten Katholieke Bond van werknemers in bank- en Verzeke ringsbedrijf en Administratieve kanto ren (B.V.A.), tijdens de nationele stu diedagen van deze bond in Woudscho- ten bij Zeist. De heer Janssen meent, dat de zware druk op de middengroe pen niet in het belang van het land kan zijn, omdat het enthousiasme, de inzet en de bereidheid om verantwoordelijk heid te dragen daardoor worden aange tast. Hij gelooft, dat de druk nog zal toenemen, als het door de regering in gediende voorstel tot invoering van huurbelasting wordt aangenomen. De heer Janssen noemde het voorstel genuanceerder en soepeler van opzet dan destijds het huurbelastingsvoorstel van minister Bogaers. Hoewel de be lasting minder zwaar aankomt dan in 't eerste voorstel het geval was, blijven de bezwaren van de B.V.A. bestaan. Het doel, een vlottere doorstroming, wordt er niet mee bereikt. Als andere voorbeelden van „aansla gen op de middengroepen", noemde de heer Janssen de opnieuw sterk stijgen de ziektekostenverzekering, de weder om stijgende sociale verzekeringspre mies en tenslotte nog de aangekondig de belastingmaatregel, waardoor de aftrek voor ziektekosten wordt ver zwaard. Sprekende over de banken en het ver zekeringsbedrijf betoogde de heer Jans sen, dat de huidige opzet van de sala risschalen zo ondoorzichtig is, dat de werknemers onvoldoende rechtszeker heid wordt geboden. Hij pleitte voor 'n groter aantal salarisschalen met een verbeterde classificatie van de functies. Kritiek uitte de heer Janssen voorts op de bankiers, die zonder overleg met de vakbonden zijn overgegaan tot openstelling van de banken buiten de normale kantooruren, hoewel hierover duidelijke afspraken voor overleg zou den zijn gemaakt. De B.V.A. tilt hier aan zwaar. DIACONESSENHUIS ARNHEM In ons ziekenhuis wordt per I december 1967 begonnen met een nieuwe Meisjes die tenminste 17 jaar en 7 maanden oud zijn en in het bezit zfln v.h. diplom Mulo of Inas en die verpleegster willen worden, kunnen hun sollicitaties of evt. verzoeken om inlichtingen richten aan de besturende zuster, Zr. J. Vink, v. Nispenstraat 37, Arnhem. schappij, wordt met fabrieken te Boeke lo en Helmond. Het is de bedoeling de ze overname in te doen gaan met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1967. Vanaf deze datum is de bedrijfsuitoefe ning van genoemde bedrijven dus ge heel voor rekening en risico van Texo print, met alle daaraan verbonden rech ten en verplichtingen. Deze overname houdt niet in dat de verkoopafdelingen van Nijverheid en Vlisco zullen worden samengevoegd. De Nijverheid- en Vliscoverkooporgani- saties zullen zelfstandig blijven werken. Elk der verkooporganisaties zal, als voorheen, haar eigen collectie samen stellen en haar eigen verkoopactivitei ten ontplooien. De raad van commissa rissen en de raad van bestuur menen door de overname een duidelijke en eenvoudige organisatievorm te hebben geschapen, die een goede basis vormt voor een nauwere samenwerking tussen de bedrijven in Boekelo en Helmond. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders zal worden voorgesteld de statuten aan de nieuwe situatie aan te passen. IIUIMflfttlllliaitlllllllHllltllllllllllltll iiiiiiiiiiittittiiiiiiiaiitiiiiiti internationale machtspolitiek kan heb ben. Allereerst: bedoeld stelsel zal be staan uit raketten die door middel van kernexplosies op grote hoogte de van kernladingen voorziene neuskegels van aanvallende intercontinentale ra ketten ver van hun doel moeten vernie tigen. Wat er onder dergelijke omstan digheden zal gebeuren in de hogere luchtlagen boven de landen die gren zen aan het aangevallen land is in schrille kleuren in beeld gebracht door de tekenaar G. Schwind in een kippevel bezorgende illustratie bij een artikel van Richard J. Whalen over deze wijze van verdediging met kernwapens tegen aanvallen met kernwapens dat in juni werd gepubliceerd door het Amerikaan se tijdschrift Fortune. Het land dat besluit zo'n defensiestel sel in gebruik te nemen zal voordat het de deugdelijkheid ervan waar kan ma ken, het op zijn deugdelijkheid moeten beproeven. Door het nemen van dat be sluit alleen al kondigt dat land aan die proeven te zullen gaan nemen. En die proeven het tot ontploffing brengen van kernwapens in de dampkring of daarbuiten zijn nu juist verboden aan de landen die het Verdrag van Moskou hebben ondertekend. Het be sluit tot invoering van dat defensiestel sel komt dus neer op een ondermijning van het Verdrag van Moskou. TAe Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zouden waarschijnlijk alle bei hun raketbewapeningen wel willen verminderen als zij het op dat punt eens konden worden. De Sovjet-Unie echter meent dat niet te künnen doen, omdat dat land zich zowel door de Ver enigde Staten als China bedreigd voelt. En omdat de Sovjet-Unie blijft voort gaan met uitbreiding en perfectionering van het raketwapen moeten de Verenig de Staten dat ook doen. Het typische is dat thans de Verenigde Staten zich ook op een komend „Chinees gevaar" be roept. Een soortgelijke ondermijning van het Verdrag van Moskou is ook gaande in Genève, in de ontwapeningsconferen tie over het beoogde verdrag tot be vriezing van het huidige aantal kernwa- penmogendheden. Dat verdrag moet namelijk het alleenrecht op het teweeg brengen van vreedzame kernexplosies bijvoorbeeld voor de aanleg van een nieuw kanaal dwars door de Midden- amerikaanse landengte, in handen spe len van de kernwapenmogendheid die deze techniek al beheerst. Die mo gendheid is Amerika. Dergelijke vreed zame kernexplosies kunnen, zelfs in dien alle denkbare voorzorgen zijn ge troffen ter bescherming van de bevol king in het betrokken land, schendin gen van het Verdrag van Moskou als gevolgen hebben omdat radioactief ma teriaal door de wind meegevoerd kan worden tot ver over de grenzen van dat land. Ook die kant aan het door velen zo hooggeprezen streven naar een non proliferatieverdrag brengt dus de „geest" van het Verdrag van Moskou in gevaar. Er is tussen deze twee internationale kwesties dus een wel duidelijk maa. slechts door weinigen ontdekt verband. Geruime tijd geleden schreven wij al dat er tekenen zijn, dat de Verenigde Staten van dat Verdrag van Moskou af willen. Die tekenen worden geleidelijk duidelijker. Nog altijd is op het koraal eiland Kwajalein in de Stille Oceaan al les in gereedheid voor het maken van een begin met een reeks kernwapen proeven die niet konden doorgaan toen het Verdrag van Moskou werd geslo ten. IA ie proeven moesten dienen om de deugdelijkheid aan te tonen van het modernste en meest geduchte aller wa pens: de met een kernwapen geladen intercontinentale raket. Er wordt wel reeds vele jaren gedreigd met de zoge noemde „drukknopoorlog", maar er is nog nooit een kernlading door een in tercontinentale raket naar haar doel ge bracht en op of boven dat doel ontploft. De mate van trefzekerheid waarmee dat kan geschieden staat nog altijd niét vast. Wie daar anders over denkt, leze er de memoires van generaal Thomas S. Power, de vroegere commandant van de kernwapenmacht van de Ameri kaanse luchtmacht, Strategic Air Com mand, op na. Generaal Power schrijft in zijn boek Design for Survival over deze kwestie: Veerwant aan dit vraagstuk is het on gelooflijke feit dat wij nimmer een intercontinentale ballistische raket volledig hebben beproefd, van lancering tot en met ontploffing van haar spring lading, in weerwil van mijn herhaald aandringen daarop. Ofschoon onze huidige militaire strate gie steeds meer de nadruk op raketten legt, berooft het Verdrag van Moskou ons thans van elke mogelijkheid om ons de zekerheid te verschaffen dat onze intercontinentale ballistische raketten werkelijk zo zullen functioneren als wij verwachten". Deze woorden, die nog altijd onaan tastbare waarde hebben, zijn de afgelo pen jaren doodgezwegen door allen die met alle geweld met het spookbeeld van de alles vernietigende drukknop- oorlog willen opstaan en er weer mee naar bed willen gaan. Minister MacNamara kent ze ook. Hij was het die, vooral om de hierboven ge citeerde passage, generaal Power ver bood Design for Survival uit te geven toen hij nog in militaire dienst was. Daarom weet minister McNamara be ter dan wie ook dat er helemaal geen militaire noodzaak is voor het uitgeven van vijf miljard dollar voor verdediging tegen aanvalswapens die nog niet be proefd zijn. i s V

De Vallei | 1967 | | pagina 4