Reorganisaties binnen het politiekorps bepleit Actie voor het behoud van Amsterdams binnenstad Bergen op heden alle Zoom ontvangt Van Nispens Directeur van Globe Air in arrest Overheidsapparaat niet gebrekkiger dan elders Kamer houdt drie dagen algemene beschouwingen WOVDSEND Adellijk geslacht met drie takken in club verenigd Wie denkt er nu aan autopapieren... bij een total-loss van zijn auto? Wie? Woudsend! EINDRAPPORT COMMISSIE ENSCHEDEOVER DE ORDEVERSTORINGEN IN AMSTERDAM W oonflat voor de Samkaldens in ambtswoning Artsen spreken woensdag met min. De Block Amsterdam heeft gebrek aan jonge werkers Moeder pleegde roofoverval met zoontje in wandelwagen Univ. Asylfonds in geldnood De cocktail „Temptation" won in 1954 de Eerste Prijs WEGGELATEN HUWELIJK HOUDING PERS Consumentenbond tegen speciale huurheffing Kamerleden Gezelligheid Fraude van 10 mille door boekhouder van bejaardenoord Het zal je maar gebeuren. Auto kwijt. Goed, verzekering dekt de schade. Maar: alle schade? Ook de kleine posten als autopapieren (van legeskosten tot pasfoto's voor nieuw rij bewijs), invoerrechten en zo voort? Ja, als u een polis van Woudsend hebt wèll Dat ziet u in één oogopslag want kleine lettertjes zijn er niet bij op de Woudsend-polis. Welke verzekering u ook sluit bij deze coulante maat schappij, er is juist dat tikje extra meeverzekerd, dat u voor onaangename verrassingen behoedt. Van nieuwe tuinaanleg bij een verzekering van uw huis, tot extra ligdagen bij een ziekenhuispolis. Schade afwikkelen? Super snel, dankzij moderne computer. Definitie van Woudsend: van deze tijd, oemederlandse degelijkheid, zonder juridische haarkloverijen datgene uit keren, waar u recht op hebt. Vraagt u daar eens meer over aan de assurantie-tussen persoon, uw raadgever en pleitbezorgerl SCHADEVERZEKERINGEN voor juist dat tikje méér zekerheid! ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 SCHIPHOL Gisteren is de heer Karl Rüdin, directeur van de onafhan kelijke Zwitserse chartermaatschappij Globe Ait, op het vliegveld bij Bazel gearresteerd, toen hij per vliegtuig te rugkeerde uit Londen. Het Franse persbureau AFP meldt daarbij dat officieel geen reden voor de ze arrestatie is verstrekt, maar dat de financiële moeilijkheden, waarin de maatschappij verkeert, er naar alge meen wordt aangenomen, niet vreemd aan zullen vinden. Globe Air werd op 20 april getroffen door een vliegtuigramp; bij Nicosia botste een van de twee Bristol Britan- nia-toestellen waarover de maatschap pij beschikte, kort voor de landing te gen een heuvel, waarbij 124 van de 128 inzittenden om het leven kwamen. Na het ongeluk deden berichten de ronde, dat bij Globe Air wel eens de hand ge licht werd met de veiligheidsvoorschrif ten. Volgens zegslieden op Schiphol heeft Globe Air nog het plan gekoesterd de kleine luchtvloot aan te vullen met en kele Cornet straalmachines, maar on langs werden de vliegers ontslagen die voor de besturing van deze nieuwe toe stellen alvast waren aangenomen. In kringen van de charterluchtvaart wordt thans algemeen verwacht dat de alge hele liquidatie van Globe Air aanstaan de is. Globe Air voerde ook wel vluchten op Schiphol uit. Met name Hotel-Plan, de Zwitserse onderneming die ook in ons land bij toeristen welbekend is, had met Globe Air nauwe banden. AMSTERDAM De ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam zal worden verbouwd. De burgemees ter en mevrouw Samkalden vinden het namelijk van belang zich in de ambts woning aan de Herengracht te vestigen. Dit zal mogelijk zijn wanneer door een verbouwing een woonappartement ge schapen wordt dat zowel aan de behoef ten van de bewoners als aan moderne eisen voldoet en waar de „privacy' van het gezin van de burgemeester is verzekerd. Het echtpaar Van Hall be woonde altijd een privé flat aan de Beethovenstraat. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de 3e verdieping, die nu niet wordt ge bruikt, kan worden verbouwd tot een aan deze voorwaarden op redelijke wijze voldoende woonflat. Dit delen B. W. in een nota aan de gemeenteraad mee, waarbij zij deze verbouwing, die naar raming 145.000,gaat vergen, toelichten. Tegenover deze uitgave staan tot dus verre door de gemeente niet genoten inkomsten van f 11.600,- 's jaars, „zijn de de door de burgemeester ingevolge 't rechtspositiebesluit burgemeester-'54 verschuldigde huur voor het bewonen van de ambtswoning". De woning is se dert 1 januari *67 alleen in gebruik voor representatieve doeleinden en voor het houden van besprekingen en vergaderin gen. Daartoe dienen de vertrekken op de begane grond en de eerste verdie ping. Een deel van de tweede verdie ping is beschikbaar gehouden als lo- geergelegenheid voor officiële gasten. Gedurende de verbouwing, die onge veer 4 a 5 maanden zal duren, zal de ambtswoning niet voor representatieve doeleinden worden gebruikt. DEN HAAG Volgende week woens dag zal het bestuur van de lan delijke Huisartsenvereniging een on derhoud hebben met de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, over de door de huisartsen voorgeno men verhoging van hun tarieven. Zoals gemeld, 'waren de leden van de huisartsenvereniging van plan om, met ingang van 1 oktober jl., voor de be handeling van particuliere patiënten hogere tarieven in rekening te brengen. Twee dagen voor de invoering van deze maatregel grepen de minister van Economische Zaken en de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid in door de afkondi ging van een prijzenbeschikking Huis artsen 1967. Hierin werd bepaald, dat de huis artsen met ingang van 1 oktober j.l. geen hogere tarieven in rekening moch ten brengen dan die, welke werden be rekend in de week van 23 tot 29 septem ber j.l. In het komende onderhoud, dat door het bestuur der LHV werd aange vraagd, wil dit proberen de minister van de rechtvaardigheid der voor genomen tariefsverhoging te overtui gen, alsmede van zijn standpunt, dat de Prijzenwet niet van toepassing is op ta rieven in de vrije beroepen. ADVERTENTIE op het Nationaal Cocktail Concours. Als u een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet u „Temptation" eens pro beren. y2 glas Pimpeltjens likeur, Ya glas Cognac Gautier en *4 glas Citroen sap of Lemon Squash. Goed schudden of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft niet alleen hele en halve flessen, maar ook maatjesflesjes Pimpeltjens Likeur en Cognac Gautier. Voor heel weinig geld geniet u van een vermaarde cocktail. DEN HAAG Naar de mening van de „commissie-Enschede", heeft het in Amsterdam, bij de ordeverstoringen gedurende de periode september 1965 september 1966, vooral ontbroken aan een zo goed mogelijke coördinatie van de bestuurlijk-politieke, justitiële en politiële beleidslijnen in het beleidscen trum, dat daarvoor het meest in aanmerking komt: de burgemeester. De com missie zegt dit in het vandaag verschenen slotrapport, dat geheel gewijd is aan de achtergronden van deze ordeverstoringen. ,.Het is de moeite stellig waard de gebleken tekortkomingen van het over heidsapparaat in Amsterdam weg te nemen, maar er is geen reden om te ver onderstellen, dat dat overheidsapparaat veel gebrekkiger is dan in andere ste den in ons land. Het uitzonderlijke heeft in Amsterdam eerder gelegen in de aard en de kwaliteit van de uitdaging, waarvoor dat overheidsapparaat ge steld werd en waarop het geen bevredigend antwoord wist", aldus de slotcon clusie in het eindverslag. De zogenaamde „commissie-Enschede" raadpleegde als deskundigen onder meer de hoogleraren prof. mr. dr. M. Rooy (Amsterdam) en prof. dr. J. J. A. van Doom en prof. dr. A. van Braam (beiden Rotterdam). Gelijktijdig met het eindrapport ver scheen ook het tweede interimrapport van de commissie, dat betrekking heeft op de gedragslijnen van de autoriteiten met betrekking tot het Amsterdamse politiekorps, de gezagsverhoudingen ten aanzien van de handhaving van de openbare orde in Amsterdam en ten slotte de organisatie en de structuur van het Amsterdamse politiekorps. Het tweede interim-rapport (het eer ste rapport van de onderzoekcommis sie verscheen eerder dit jaar) is een „tamelijk beknopt" werkstuk', dat ver gezeld gaat van een reeks uitvoerige bijlagen. Grotendeels verslagen van het horen van personen. Ook dit tweede rapport bevat geen conclusies, maar wel bevat het op enkele plaatsen min of meer terloops een suggestie. In een brief, waarmee zij beide rap porten aan de Staten-Generaal hebben aangeboden, zeggen minister Beemink (Binnenlandse Zaken) en minister Po lak (Justitie), dat het er thans op aan komt, dat „uit de ervaringen in het verleden gevolgtrekkingen voor de toe komst worden gemaakt". De beide be windslieden wijzen erop dat het in de rapporten verwerkte materiaal niet al leen voor de situatie in Amsterdam van belang is: in brede kring van het be stuur zal men er profijt van kunnen trekken. „Maakt men de balans op, dan is het totaalbeeld niet opwekkend", al dus de commissie in het derde en te vens eindrapport. De commissie meent dat er op het gebied van de politie nog veel gedaan zal moeten worden en dringt in het derde rap port aan op onder meer een reorga nisatie van het organisatieschema van de Amsterdamse politie met welke reorganisatie naar het oordeel van de commissie, reeds te lang ge aarzeld is. Vooral denkt de commissie aan een verbetering van het algemene klimaat binnen het korps. De commissie bepleit betere bevelsverhoudingen binnen het politiekorps en onder meer bijscholing en mentale begeleiding van de Amster damse politieman. De thans verschenen rapporten be vatten niet de letterlijke weergave van het tweede interimrapport en het slotrapport. In 't tweede rapport wordt „tamelijk" veel aandacht geschonken aan de voorgeschiedenis van de uitein delijke beslissing van het toenmalige kabinet dat het huwelijk van prinses Beatrix te Amsterdam zou worden ge sloten. De hierop betrekking hebbende delen van het rapport en de bijlagen terzake werden niet alle openbaar ge maakt. In de aanbiedingsbrief zeggen de mi nisters Beemink en Polak dat in deze onderdelen mededelingen voorkomen over standpunten van leden van het Koninklijk Huis, waarvan de regering meent „dat deze materie geen onder werp van discussie dient te zijn". Deze onderdelen laten bovendien con clusies toe betreffende de meningen van individuele ministers ten aanzien van in het kabinet genomen beslissin gen. Naar de mening van de huidige bewindslieden, is het in de openbaar heid brengen van die conclusies on verenigbaar met het geheime karakter van het kabinetsberaad. lil het gepubliceerde rapport ont breekt voorts een aantal verklaringen van en over politiefunctionarissen van het Amsterdamse politiekorps, omdat de publikatie daarvan „slechts ertoe AMSTERDAM Terwijl landelijk gesproken wordt over het probleem van de jeugdwerkloosheid, kampen de grote steden in het Westen met een schreeuwend gebrek aan jeugdige ar beiders. Amsterdam bijvoorbeeld had september 1967 aan openstaande aan vragen om jongens beneden de 19 jaar niet minder dan 2167 plaatsen, waarvan 1352 alleen ai in de metaalnijverheid. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in de hoofdstad, dr. G. F. Fortanier, vertelde vrijdag op een persconferentie, dat er voor het gesub sidieerde migratiestelsel weinig be langstelling is gebleken. In totaal zijn er uit het hele land de afgelopen maand 12 aanmeldingen gekomen, namelijk 2 uit Enschede, 1 uit Doetinchem, 1' uit Roermond en 8 uit Emmen. Van deze 12 zijn er inmiddels 2 afgewezen, 2 af gekeurd en 3 geplaatst. De overige 7 zijn nog in behandeling. Een van de remmen om naar de grote steden te komen is mogelijk de gezinsband, aldus dr. Fortanier. zou kunnen bijdragen de onderlinge verhoudingen in het korps ongunstig te beïnvloeden". Ook een aantal zeer kor te passages betreffende de inlichtingen dienst zijn om redenen van staatsveilig heid niet in de gepubliceerde rappor ten opgenomen. Zowel in het tweede Interimrapport als in het slotrapport wordt aandacht geschonken aan het prinselijk huwelijk op 10 maart 1966. De commissie con cludeert dat de regering over de plaats van de huwelijkssluiting een besluit ge nomen heeft, „zonder dat daaraan enig ander dan informeel contact met enke le vooraanstaande Amsterdammers is voorafgegaan". Letterlijk zegt de commissie het vol gende: „De regering heeft een wijze van besluitvorming gekozen, waarbij de stedelijke regering niet vooraf is ge polst. De stedelijke overheid heeft zich, voordat de regering tot haar besluit kwam, over de kwestie niet beraden". Nadat is opgemerkt dat het geen na dere toelichting behoeft, dat in het be sluit een der achtergronden van de reeks ordeverstoringen gezien moet worden, wijst de commissie erop dat zij slechts samenhangen zoekt en geen schuldvragen stelt. In het tweede interimrapport is on der meer opgenomen een verklaring van mr. F. R. Mijnlieff, directeur- generaal voor Openbare Orde en Vei ligheid van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. „Ik heb", aldus mr. Mijnlieff, „van minister Smallen- broek vernomen dat op aandrang van Amsterdam zelf, met name van de heer Van Hall (bedoeld wordt de vroegere burgemeester, mr. G. van Hall), is besloten het huwelijk in Amsterdam te doen plaatsvinden. De minister heeft mij dit ook in aanwe zigheid van anderen verteld. De over weging die daartoe geleid had, was: Amsterdam moet ook eens wat heb ben", aldus de verklaring van mr. Mijnlieff. „De meermalen gehoorde klacht dat het gezag of de politie door de Amster damse pers zijr. „weggeschreven", be rust op een simplificatie, die in het lioht van de feiten geen stand houdt", wordt nog gezegd in het slotrapport. In de bijlagen bij het rapport is een groot aantal perspublikaties opgeno men en wordt in een verantwoording bij een door het Instituut voor de Pers wetenschap ingesteld onderzoek opge merkt, dat de verslaggevers van de dag bladen in de woelige juni-dagen van '66 de gebeurtenissen met distantie bena derd hebben. „Bijna over de hele linie heeft de pers haar functie als normhand- havend instituut bij deze gelegenheid goed vervuld", aldus 'n conclusie van 't Instituut voor de Perswetenschap. Over het contact tussen politie en pers zegt de commissie dat het klimaat tussen beide te wensen overliet en dat het met de relatie tussen de politie en de pers „niet bevredigend" liep. De commissie wijst tenslotte op het grote belang van de public relations van het overheidsapparaat en concludeert dat de overheid aan die kant van Haar werk meer aandacht zal moeten besteden dan thans veelal nog gebeurt. DEN HAAG Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag zal, zoals be kend is, de Tweede Kamer de algemene politieke en financiële beschouwingen houden. Er hebben zich tot nu toe zeventien sprekers laten inschrijven. De frac tievoorzitters van de vier regeringspartijen zullen eerst later in het debat aan het woord komen, zo blijkt uit de sprekerslijst. Deze lijst vermeldt de volgende namen: Den Uyl (PvdA), Lankhorst (PSP), Wiebenga (PSP), Van Mierlo (D '66), De Goede (D '66), Van Dis (SGP), Koekoek (Boerenpartij), Bakker (CPN); Schmelzer (KVP), Mellema (CHU), Toxopeus (VVD), Biesheuvel (ARP), Notenboom (KVP), Joekes (WD), Van der Mei (CHU) en Kieft (ARP). De maximum-spreektijd in eerste termijn zal voor de KVP en PvdA elk 105 minuten bedragen; voor de VVD, ARP en CHU elk 70 minuten; voor de Demo craten '66 en de Boerenpartij elk 55 minuten en voor de overige fracties elk 40 minuten. AMSTERDAM De in mei van dit jaar opgerichte „Werkgroep Amster dam 1975" zal in de week van 7 tot 14 oktober onder de Amsterdamse bevol king een handtekeningenactie organise ren voor het behoud en herstel van de binnenstad. De ruim 200.000 handteke ningen, die de werkgroep verwacht te krijgen, zullen worden aangeboden aan burgemeester Samkalden. Tevens hoopt men te komen tot de oprichting van een semi-officiële in stelling onder de naam „Stichting Stadskern Amsterdam, die zou moeten beschikken over de nodige fondsen voor het herstel van vele oude en voor de historie waardevolle panden. De actiegroep heeft een manifest uit gevaardigd, waarin gewezen wordt op de deplorabele toestand, waarin vele panden in de binnenstad verkeren. Hierdoor wordt het stadsbeeld danig geschaad. Als aan het herstel thans niets wordt gedaan, zal volgens de werkgroep veel van 't historisch schoon voorgoed verloren gaan en dreigt het karakter van de Amsterdamse binnen stad vernietigd te worden, wat tevens een cultureel en economisch verlies voor Nederland zal inhouden. De actiegroep streeft ernaar de bouw valligheid van het Amsterdamse monu- mentenbezit in 1975, het jaar waarin Amsterdam zijn 700-jarig bestaan viert, te hebben overwonnen. De initiatiefnemers van de actie ma ken zich zorgen over de vertraging van het aankooptempo van vier parti culiere instellingen in Amsterdam, die oude panden restaureren, namelijk de vereniging „Hendrick de Keyser", de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel NV, de Stichting Dioge nes en de Stichting voor Studentenhuis vesting. In het memorandum wordt als oor zaak hiervoor aangegeven de achter stand bij de uitbetaling van subsidies, waardoor diverse restauraties jaren worden vertraagd en soms moeten wor den opgegeven. De werkgroep heeft een ontwerp-pro- gramma in de periode 1967-1975 uit te voeren restauratiewerken opgesteld. Hieronder vallen woon- en bedrijfspan den, openbare gebouwen en kerken. De totale restauratiekosten worden ge raamd op f 226.500.000. Dit bedrag zal niet in zijn geheel door subsidie of schenking bijeengebracht behoeven te worden, aangezien een groot deel van de panden rendabel te maken is. DEN HAAG De Nederlandse Con sumentenbond heeft zich tot de minis ter van Volkshuisvesting gewend over de plannen om van huurders van wo ningwetwoningen, indien hun inkomen bepaalde grenzen overschrijdt, een spe ciale heffing te vorderen. De Consumentenbond heeft er be zwaar tegen, wanneer die regeling zo danig zou uitvallen dat deze huurders aan huur plus heffing tezamen een ho ger bedrag moeten betalen dan wat als een faire huur voor de door hen be woonde woning beschouwd kan wor den en dit zal in het algemeen zijn de „ongesubsidieerde kostprijshuur", verhoogd met toepasselijke algemene huurverhogingen. Aan de minister wordt gevraagd in de formulering van zijn voorstellen de ze begrenzing van de heffing in te bou wen. Nodig is daarvoor dat van derge lijke woningwetwoningen die „ongesub sidieerde huurprijs" bekend wordt. Vanochtend repten zjj zich uit alle delen van het land naar Bergen op Zoom; zo'n zestig mannen, vrouwen en kinderen met (bjjna) dezelfde naam. Maar of ze nu Van Nispen heetten, of Van Nispen tot Sevenaer, of Van Nispen tot Pannerden, ze hadden maar één doel: de jaarlijkse familiereünie, die om I 11 uur begon in de statige Markiezenzaal van Bergen op Zooms oude raadhuis. Met elkaar vormen ze dan nog maar de helft van de in 1960 opge richte Vereniging van leden van het geslacht Van Nispen. Elk jaar ko men ze bij elkaar. Bij voorkeur op 'n plek waar de familie in het rijke ver leden groot is geweest. Na Arnhem, Zevenaar, kasteel Cannenburgh in Vaassen en het gebouw van de Eer ste Kamer is de beurt aan Bergen op Zoom. „Gezelligheid en onderling contact staan voorop", vertelde ons in Den Haag jhr. mr. Paul C. I. G. M. van Nispen tot Sevenaer, penningmeester van de vereniging. „Daarom hebben we ons bijvoorbeeld beijveren voor 't uitwisselen van kinderen. Dat logeren van kinderen schept een band tussen de leden van de familie die vaak ver uit elkaar wonen." „Natuurlijk is ook het onderzoek naar de historie van het geslacht voor ons belangrijk. We hebben in de familie één man die er specialist in is. In familiekring publiceren we wat er allemaal bekend wordt over de fa miliehistorie". handen van de Sevenaers. De vorige voorzitter was een Tot Pannerden, dat was de huidige commissaris van de Koningin in Overijssel. De voor zitter treedt reglementair om de vijf jaar af". Negentig procent van de adellijke Van Nispens in Nederland is lid van de club en betaalt contributie, zei jonkheer Paul. Geen lid, maar ge deeltelijk wel op de hoogte van 't be staan van de vereniging zijn de tak ken, die sinds lang in Zuid-Afrika en Zuid-Amerika huizen. Hoogtepunt van de reünie is onge twijfeld de lezing, die oud-stadsarch varis Korneel Slootmans zal houden over het aandeel dat het geslacht v. Nispen heeft gehad in de lotgevallen van Bergen op Zoom. Speurwerk in oude archieven heeft als voorlopig oudste voorvader opgeleverd een ze kere Adriaan van Nispen, die in 1527 voor het eerst is vermeld in een akte die in Bergen op Zoom werd opge maakt. Het geslacht echter is veel ouder. Daaraan twijfelen de nazaten niet. „De geschiedenis gaat terug tot een jaar ergens tussen 1300 en 1600. De familie komt inderdaad uit 't plaats je Nispen", aldus jonkheer Paul. „Het aaneensluiten van alle oude stukken tot één prachtige lijn is voorshands nog een moeilijke zaak". Hij weet zeker dat de vereniging nog tientallen jaren ijverig bezig kan zijn met het bijeenbrengen van oude stukken, portretten en voorwerpen, die voor de familiegeschiedenis van belang zijn. Plaatsen om reünies te houden zijn er voorlopig ock nog zat. In aanmerking komen onder meer nog Breda, Leiden, Nispen, Panner den, 's-Heerenberg en Den Bosch. „Wist u dat de Van Nispens het ge slacht zijn dat de meeste Kamerleden heeft geleverd? Negen Van Nispens zijn kamerlid geweest vier in de Eerste en vijf in de Tweede Kamer. Geen enkele is ooit minister gewor den, maar als je het nagaat, sprong dat steeds maar af op de merkwaar digste persoonlijke redenen." Drie takken telt het huidige arse naal aan Van Nispens: de Van Nis pens zonder meer, een protestantse tak, de Van Nispens tot Sevenaer en de Van Nispens tot Pannerden, beide rooms-katholieke takken. Welgesteld zijn ze alle drie. „De bestuursfuncties maar dat is louter toeval, hoor", lachtte de pen ningmeester, „zijn op het ogenblik in Jonkheer Paul, jong, innemend, ze gelring met het geslachtswapen aan de vinger, kan er urenlang over pra ten. Want wat is er allemaal niet te verhalen uit de historie van het in 1816 geadelde erkende, volgens de jonkheer geslacht, ontsproten aan timmerlieden, smeden en brouwers, dat vandaag de dag nog tal van na zaten levert vbor hoge posten in des lands belang. „Maar voorop staat", herhaalde hij „de onderlinge gezelligheid. Daarom ook sturen we sinds enige tijd een bloemetje naar de leden van het ge slacht, die ziek zijn." ROTTERDAM De recherche in Rotterdam heeft de 27-jarige boekhou der O. H. van der B. uit Zevenbergen gearresteerd, omdat htf ervan wordt verdacht ten nadele van de „Stichting Bejaardenoord Arcadia" in Rotterdam een bedrag van f 10.000,- te hebben verduisterd. De verduisteringen, waarmee Van der B. enige jaren geleden al begon, kwa men onlangs aan het lich bij een con trole van de boeken. Volgens de politie, is van het geld niets meer over. ADVERTENTIE ASSEN De officier van justitie te Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft tegen de 36-jarige mevrouw B. W. E. uit Coevorden een gevangenis straf geëist van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar on der toezichtstelling van het Leger des Heils en behandeling door een psy chiater. Verdachte, moeder van 4 kinderen, pleegde 18 juni van dit jaar een over val op het bijkantoor van de Nutsspaar- bank te Coevorden. De 21-jarige kan toorbediende mej. G. J, Jansma werd door haar driemaal mejreen rubber ha mer op het h K)fd geslagen, waardoor zij buiten bewustzijn raakte. De vrouw die met haar 3-jarig zoon tje in de wandelwagen, waarin de ha mer was verborgen, het kantoor was binnengekomen, nam daarna uit een geldla een bedrag van 187,50 gulden weg. Van dit geld betaalde zij de kap per, die zij na de overval bezocht en waar zij het haar van haar zoontje liet knippen. Vervolgens wandelde zij naar de schoenmaker om daar een hoge re kening te betalen. Over de vrouw, die sinds de overval gedetineerd is en enige tijd in het her vormd psychiatrisch ziekenhuis „Licht en Kracht" te Assen verbleef, zijn ver schillende rapporten uitgebracht. Hier in wordt gesteld dat zij wat kinderlijk is. De officier zag hierin ook de verkla ring van haar daad. Haar raadsman, mr. Tigelaar uit Emmen, verweet de echtgenoot ook schuld aan de feiten. Hij beschouwde de overval als een wanhoopsdaad, om dat de vrouw in geldnood verkeerde. Zij had grote schulden, zo zei hij, en durf de dit niet te bekennen aan haar man, die haar al zovele malen had verweten dat zij niet met het huishoudgeld kon omgaan. UTRECHT Het Universitair Asyl fonds is begonnen met een actie onder duizenden afgestudeerden in Nederland om meer geld bijeen te krijgen voor zijn activiteiten. Het U.A.F. heeft de laatste jaren vluchtelingen geholpen uit Albanië, Angola, Oost-Duitsland, Portugal, Roe menië, Ruanda, Syrië, Tibet, Tsjecho- Slowakije en Zuid-Afrika, alsmede Pa lestijnse vluchtelingen. In het acade misch jaar 1965-1966 konden nog veer tien nieuwe studenten worden opgeno men, maar het fonds heeft een half jaar geleden een „beurzenstop" moe ten instellen omdat het kampt met geld gebrek. De kösten van studie en le vensonderhoud zijn gestegen, maar daar staat geen stijging van de bijdra gen aan het UAF tegenover. In Nederland wonen en studeren op het ogenblik 46 vluchtelingen met een beurs van het Universitair Asylfonds. Een student „kost" per jaar ongeveer 4100 gulden, maar voor nieuw-aangeko- menen is het eerste jaar meestal een grote bedrag nodig.

De Vallei | 1967 | | pagina 5