Spoedig breuk met Chinezen geëist Suharto vraagt om „kalmte BOEINGS VOOR KLM ppiin sDUJARDI Begrip opbrengen voor atheïsme Stopzetting van bombardementen leidt tot einde oorlog Vietnam Engeland moet orde scheppen in economie DE GAULLE OP AUTO-EXPOSITIE Evacuatie van huurlingen uit Kongo VIEUX VAN ONZE LEESTAFEL Indonesische studenten stellen ultimatum Bureau „Wehr- beauftragter" weer in opspraak Kerngeleerde uit Rusland wil Canada niet verlaten Meningen op synode van bisschoppen INDIASE MINISTER TOT V.N.-ASSEMBLEE Kamerlid liep uit commissie- veriïaderinjj weg Labourcongres beëindigd Bende opgerold Kruimelwerk RUSTIG VLAG WIJZIGINGEN „SPAAR ACHTERz AF" Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB De bank waar ook zich thuis voelt! VERBETERLNG ANTWOORD E.E.G.-rapport: Devaluatie Teleurstelling Voedselprijzen Burgerlijk huwelijk ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 DJAKARTA De studenten in Djakarta hebben de regering gewaar schuwd dat ze de Chinese ambassade zullen bezetten als niet binnen drie da gen de diplomatieke betrekkingen met Peking worden verbroken. Het ultima tum is gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd, ter wijl buiten circa 500 studenten de uit wijzing van alle Chinese diplomaten eisten. Een hoge functionaris van het minis terie, brigade-generaal Her Tasning, die het ultimatum in ontvangst nam, zei begrip te hebben voor de eis en te zullen proberen een wijziging „in de spelregels te bewerkstelligen. Hij doelde daarbij op de tot dusver door de regering gevolgde beleidslijn, het initia tief tot het verbreken van de betrekkin gen aan China over te laten. Later heeft waarnemend president Suharto aangedrongen op „kalme en rustige" overweging van de kwestie van de verslechterde betrekkingen. In ant woord op vragen van journalisten over de plundering van de Chinese ambassa de door studenten zondag jl. zei Suhar to dat de mensen zich niet door hun emoties moeten laten meeslepen. Ver der wilde hij zich niet uitlaten over het incident, waarbij dertien Chinese am bassadefunctionarissen en verscheidene Indonesiërs werdfcn gewond; er viel een dode. De studenten nemen het de regering ook kwalijk dat ze heeft toegestaan, dat de Chinese vlag weer op de ambassade werd gehesen nadat bij de aanval van afgelopen zondag de vlag was neerge haald en verbrand. Generaal Suharto, heeft journalisten meegedeeld dat er een kabinetsreorga nisatie voor de deur staat. Hij had de kwestie grondig overwogen en zou de maatregel doorvoeren, zodra die nood zakelijk werd. Eerder was vernomen dat de bevel hebbers van land-, zee-, luchtmacht en politie hun kabinetszetels zullen verlie zen eri dat alle defensie- en veiligheids aangelegenheden onder direct toezicht van een minister van Defensie en Vei ligheid zullen gaan vallen. Er gaan ook geruchten over andere wijzigingen. BONN Het bureau van de West- duitse parlementair gevolmachtigde voor de strijdkrachten is weer eens in opspraak. De huidige gevolmachtigde, Matthias Hoogen, heeft gisteren zijn naaste medewerker Otto Born geschorst omdat deze op een afscheidsfeest op de Westduitse vliegbasis Decimannu (Sar dinië) „onder invloed van alcohol inci denten heeft veroorzaakt, waarvan de precieze toedracht nog moet worden vastgesteld". Volgens nog onbevestigde berichten uit Bonn zou Born zich in ongunstige zin over bondspresident Lüb- ke hebben uitgelaten. Er hebben zich al meermalen schan dalen afgespeeld rond het in 1957 in het leven geroepen instituut van „Wehrbe- auftragter", dat verantwoorwelijk is voor de naleving van de democratische grond-rechten in de strijdkrachten. De eerste gevolmachtigde, oud-generaal Helmuth van Grolmann, moest in 1961 wegens een homoseksuele verhouding de dienst verlaten. Zijn opvolger, de voor malige vice-admiraal Hellmuth Heye, trad af nadat hij in een Westduits ge ïllustreerd blad ongewoon scherpe kri tiek op bepaalde toestanden in de Bun- deswehr had geleverd. Ook onder Heye's opvolger, Matthias Hoogen, bleef het rommelen. In het voorjaar van 1966 beklaagde de referen daris Franz Lochbrunner zich bij Bonds dagvoorzitter Gerstenmaier over zijn chef, die hij niet bekwaam achtte. Eer der al, in augustus 1965, was het bu reau in het nieuws gekomen doordat, de referendaris Franz Engst na een me ningsverschil met Hoogen met een aan tal officiële documenten naar Neder land vertrok en in Roermond de politie meedeelde niet terug te willen keren. Na lang praten slaagden ambtenaren van het Westduitse ministerie van De fensie erin Engst te bewegen terug te komen, die daarop van Gerstenmaier opdracht kreeg, zich onder behandeling van een zenuwarts te stellen. GENèVE De Europese huurlingen die sinds enkele maanden in de Kongo lese Oostprovincie zitten gaan ermee akkoord dat zij zullen worden geëva cueerd. Zij gaan waarschijnlijk naar Malta, zo heeft het Internationale Ro de Kruis gisteren meegedeeld. De toe stemming tot evacuatie stond in een brief van de leider van de huurlingen, kolonel Schramme, aan het Rode Kruis. Het gaat om 130 huursoldaten. Ongeveer 950 man Katangese gendar merie, die zich bij de huurlingen had den gevoegd, zullen waarschijnlijk naar Zambia worden geëvacueerd. President Moboetoe van Kongo heeft een verte genwoordiger van het Internationale Rode Kruis laten weten dat hij met de ze oplossing akkoord gaat. EDMONTON De 41-jarige Boris Dotsenko, een Sovjetrussische deskun dige op het gebied van de theoretische atoomwetenschap, heeft donderdag avond in de Canadese stad Edmonton onthuld dat hij besloten heeft niet naar de Sovjet-Unie terug te keren. Dotsen ko, die directeur was van het kernla boratorium van de universiteit van Kiev, kwam een jaar geleden met ver lof naar Canada. Hij zi dat hij niet was ingegaan op pogingen van functionarissen van de Russische ambassade om hem te over reden naar de Sovjet-Unie terug te ke ren. De immigratie-autoriteiten hadden zijn verblijfsvergunning met een jaar verlengd en hem toegezegd zijn ver zoek om zich blijvend in Canada te ves tigen na het verstrijken van die termijn nader te bezien. Dotsenko verklaarde dat hij zijn be sluit zowel beroepshalve als om politie ke redenen had genomen, maar zijn beroep had de doorslag gegeven. In de Sovjet-Unie legde men bij het kernon derzoek teveel nadruk op het directe praktische resultaat. Dotsenko werkt op het ogenblik in het centrum voor kernonderzoek van de universiteit van Alberta. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 225 vestigingen in Nederland De foto van de Boeing 747 die de KLM in bestelling heeft. Het toestel kan 399 passagiers vervoeren in de economy-klasse. De lengte van het vliegtuig bedraagt 70,51 meter, de spanwijdte 59,64 meter. Kruissnelheid ongeveer 1000 km per uur. Op de onderste foto de Boeing 2707 SST, die de KLM in optie heeft. Het superso nische vliegtuig zal een kruissnelheid hebben van 2900 km per uur op een hoogte van 20.000 meter. Het is 91,62 meter lang en zal 270 tot 350 passagiers kunnen ver voeren. ADVERTENTIE ROME Op de bisschoppensynode in Rome hebben zestien deelnemers onder wie vijf kardinalen het woord gevoerd over de kwestie van de geloofs leer het tweede punt van de agenda waarover de als conservatief bekend staande Ierse curiekardinaal Browne de dag tevoren een inleiding had gehou den. Het belang van het onderwerp, dat wordt behandeld onder de titel „De be dreiging van het geloof en het atheïs me" werd onderstreept door de aanwe zigheid van paus Paulus tijdens het eer ste deel der beraadslagingen. Evenals tijdens het concilie stonden opnieuw de opvattingen van progressief en conservatief georiënteerden tegen over elkaar. Sommige sprekers oefen den kritiek op de inleiding van Browne, welke zij onvolledig, pessimistisch en negatief achtten. Anderen vonden dat zij niet met de geest van het concilie en het moderne denken in overeenstem ming is. Weer anderen waren voorstan ders van strengheid jegens dwalingen, die de kerk bedreigen en zij waar schuwden tegen het gevaar van „ver wereldlijking" van de kerk. Zij waren van mening dat de inleiding de basis vormt voor de bestudering van de wer kelijk gevaarlijke moderne dwalingen (evenals de vorige dagen werden niet de namen van de sprekers vermeld, een gang van zaken die algemene ongenoe gen heeft gewekt). Sommige sprekers verklaarden dat men de mensen niet bereikt door het veroordelen van dwalingen, maar door meer de nadruk te leggen op de waar heid en verbetering van het onderricht. Zij drongen aan op een barmhartige houding. Ten aanzien van het atheïs me merkten zij op dat de uitbreiding daarvan mogelijk was geworden door slechte sociale en economische toestan- NEW YORK Stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Viëtnam zal leiden tot beëindiging van de oorlog en een vredesconferentie in Geneefse styl. Dit heeft de Indiase minister van Defensie, Sardar Swaran Singh, gisteren in de algemene vergadering der Verenigde Naties gezegd. Dit vertrouwen van zyn regering was volgens de Indiër gebaseerd op be sprekingen met „verscheidene partyen die by het conflict betrokken zyn". Diplomaten hechtten veel belang aankomst a la Genève (de conferentie over deze uitlating, omdat China lid is van de intercontinentale controlecommissies voor Viëtnam, Laos en Cambodja. De eerste noodzakelijke stap is vol gens minister Singh het onvoorwaarde lijk beëindigen van de luchtaanvallen. „We zijn ervan overtuigd, dat het vol doen aan deze voorwaarde zal leiden tot stopzetting van alle vijandelijke activi teiten in geheel Viëtnam en een bijeen- DEN HAAG Uit het verslag van een mondeling overleg tussen een bij zondere commissie uit de Tweede Ka mer en staatssecretaris mr. C. van Veen (Binnenlandse Zaken), over het ontwerp van wet ziektekostenvoorzie ning ambtenaren, blijkt o.m., dat het KVP-kamerlid mr. G. A. A. M. Boot, „niet heeft meegewerkt aan de vaststel ling van dit verslag." Desgevraagd heeft mr. Boot meege deeld, dat hij geweigerd heeft aan de vaststelling van dit verslag mee te wer ken, omdat hij in de gehouden bijeen komst, naar zijn oordeel, niet voldoen de zou zijn ingelicht. De heer Boot heeft de overlegbijeenkomst vroegtijdfg ver laten. Het KVP-kamerlid heeft zich, inzake deze kwestie, schriftelijk gewend tot de voorzitter van de betrokken kamercom missie, in welk schrijven hij uitvoerig ingaat op de redenen, die fot zijn wei gering hebben geleid. Een bijkomende grief van mr. Boot, is het z.i. „merkwaardig gebruik", dat leden van een commissie, die het over leg niet hebben bijgewoond en of niet in de vergadering ter vaststelling van het verslag aanwezig zijn geweest, door het afdrukken van hun naam niettemin ge acht worden het verslag mee te heb ben vastgesteld. Indo-China), waarop alle gewenste par tijen, het nationale bevrijdingsfront ook moeten worden uitgenodigd", aldus Singh. Zijn opmerkingen worden door waar nemers opgevat als een antwoord op de Amerikaanse stelling, dat geen van de voorstanders van beëindiging der bom bardementen in staat is geweest te ga randeren wat de inhoud van Hanoi's ant woord zal zijn. India heeft diplomatie ke vertegenwoordigers op hoog niveau in alle bij de oorlog betrokken partijen. De Indiase minister zegde de voortdu rende inspanning van zijn regering toe om het conflict van het slagveld naar de conferentietafel te brengen. In dit opzicht worden we gesterkt door de po sitieve reactie die wij van de betrokken partijen Noord-Viëtnam inbegrepen SCARBOROUGH Op de laatste dag van het jaarlijks congres van de Britse Labourpartij in Scarborough, hebben de afgevaardigden gisteren met algemene stemmen een resolutie aan genomen waarin om hardere maatrege len tegen rassendiscriminatie wordt ge vraagd. Een poging om een debat over Rho- desië te forceren werd door de voorzit ter van Labour, Boyd, getorpedeerd. HAMBURG Een zegsman van de politie in Hamburg heeft gisteren mee gedeeld dat de politie een bende heeft opgerold die in verscheidene Westduit se steden handel dreef in verdovende middelen. Hij vertelde dat vier mannen waren gearresteerd en dat 50 kilo marihuana in beslag was genomen. De bende ope reerde in Hamburg en in andere steden. hebben ontvangen. Hij drong erop aan geen voorwaarden vooraf te stellen. „Het standpunt van India, dat de oorlog beëindigd kan wor den, berust niet op wensdromen. Het is op besprekingen met alle partijen ge baseerd. Wij hopen daarom, dat de Amerikaanse regering in het belang van de vrede, een aanvaardbaar risico wil nemen door de bombardementen te beëindigen", aldus minister Singh, die ook een beroep deed op Noord-Viëtnam deze kwestie te bekijken in het licht van het grote belang van de vrede in Azië en de wereld. den en het toezicht van de staat op het onderwijs in bepaalde landen. Ook hier, stelden zij, is mededogen op zijn plaats. De kerk moet zich daarom ook aan de menselijke problemen wijden. Een kardinaal was van oordeel dat duidelijk moet worden aangegeven wat tot het terrein van het hoogste kerke lijk leergezag behoort en wat open is voor discussie. Hierdoor zou men het gevaar van dwalingen bij de gelovigen uitsluiten. Een andere kardinaal nam het op voor „zoveel zeer waardige theologen, exegeten en filosofen, die hun werk met geloof en nauwkeurig heid verrichten, in eenheid met de kerk en Christus". Men zou de kerk van vandaag niet moeten voorstellen als een belegerde veste, maar oplossin gen aan de hand moeten doen, in een geest van optimisme en realisme. De toekomst alleen kan aantonen welk goed er uit de huidige geloofscrisis kan voortkomen. Een der sprekers betreurde dat te veel mensen hun persoonlijke mening laten prevaleren boven de .goddelijke wet, daarin geholpen door onvoorzich tige schrijvers. Een Afrikaanse bisschop verklaarde, dat Afrika nog vrij is van dwalingen, omdat er daar onder de Christenen weinig intellectuelen zijn. Bij de opening van de synode heeft paus Paulus met nadruk gewezen op de gevaren die de kerk van binnenuit be dreigen. De Paus zei toen dat er bin nen de kerk leraren en auteurs zijn, die de r.k.-geloofsleer op een nieuwe moderne wijze pogen weer te geven, maar dat deze pogingen vaak neerko men op aanpassing van de dogma's aan het moderne denken en spraakgebruik ten koste van de normen van het ker kelijk leergezag. De Paus noemde geen namen, maar het is wel duidelijk dat deze woorden slaan op gebeurtenissen, die zich in Amerika, Engeland en Nederland heb ben voorgedaan. Wat Nederland be treft gaat het om het verzet van een deel van de clerus tegen de handhaving van het celibaat, het geruchtmakende boek van de Augustijner pater Adolfs „Het graf van God", dat gericht is te gen het huidige hiërarchische structuur van de kerk, de nieuwe catechismus, die in Rome niet onverdeeld aanvaard is en de liturgische experimenten van de Sjaloomgroep. Vandaag zal tijdens de synode ge stemd worden over de beginselen die door de pauselijke commissie voor de herziening van het kerkelijk recht zijn voorgesteld en die als basis hebben ge diend voor de besprekingen over de her vorming van de codex iuris canonici. Het op de synode te berde gebrachte zal ook bij de stemming worden be trokken. De uitvoerende commissie van de EEG dringt by Groot-Brittannië er op aan. dat het, wil het zich bij de Euro pese markt aansluiten, permanent orde in zijn economie moet scheppen en de goedkeuring van de commissie moet verkrijgen als het belangrijke maatre gelen voor zich zelf wil nemen. Sommige deskundigen meenden, dat dit sloeg op de mogelijkheid van deva luatie van het pond. Maar het woord devaluatie komt niet voor in het 113 bladzijden tellende rapport, dat giste ren voor de eerste keer aan de pers is uitgereikt. Ook spreekt het rapport niet rechtstreeks over het verzet van De Gaulle tegen Groot-Brittannië. Een lidmaatschap van Engeland, Ier land, Denemarken en Noorwegen zou een grote verandering zijn, maar de grondbeginselen, het speciale karakter of de methoden van de organisatie niet aantasten, aldus het rapport. Aange drongen wordt op een spoedig begin van de besprekingen om na te gaan of oplossingen kunnen worden gevonden om de samenhang en de dynamiek, welke onmisbaar zijn voor een vergrote gemeenschap, te waarborgen. Voor velen in Engeland is het rapport een teleurstelling geweest. Jean Rey, voorzitter van de commissie, had in een rede gezegd dat het tijd werd om on derhandelingen te beginnen en hij leek voor een Brits lidmaatschap te zijn. Toen uittreksels uit het rapport be schikbaar kwamen, werd in Engeland vooral gelet op de moeilijkheden die in het rapport werden vermeld. Een zegsman van de commissie ont kende, dat het rapport pro-Frans of an ti-Brits bevooroordeeld was. De noodzakelijke aanvaarding door Engeland van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek zal volgens het rap port onvermijdelijk een stijging van de voedselprijzen met zich brengen. De commissie schatte dat de Britse kosten van levensonderhoud met een gemiddel de van drie procent omhoog zouden gaan. De belangrijkste voedselproduk- ten zullen in prijs stijgen, maar andere zoals fruit, groente, lamsvlees zullen ongeveer hetzelfde blijven. De commis sie meende, dat de prijzen voor eieren en aardappelen misschien wel zouden dalen. Het bereiken van overeenstemming over suiker en boter vormt de twee grootste problemen op het terrein van de landbouw. In beide gevallen heeft de gemeenschappelijke markt een over schot, terwijl Engeland belangrijke overeenkomsten heeft met de gemene- bestlanden. De Franse president Charles de Gaulle heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de autotentoonstelling te Parijs. Op de foto zien we hem bij de Renault Alhpine, 'n sportwagen met een V-8 motor, Tn haar rapport over het eigen risi co voor ziekenfondspatiënten schermt de Prof. Teldersstichting met de, in haar kring hooggeroemde, per soonlijke verantwoordelijkehid, aldus „De Volkskrant" (rk.). Zjj ge bruikt deze zelfs als eerste van haar twee motieven voor een bijbetaling aan de huisarts, de specialist, de apo theker en het ziekenhuis. Het tweede motief is een bezuiniging op de kosten van gezondsheidszorg. Beide motieven zijn zwak evenals de argumenten die de Teldersstichting er onder schuift, meent het blad. „Er is bijna geen terrein denkbaar waar de persoonlijke verantwoorde lijkheid van de mens zo weinig aan bod kan komen, als dat van de ge zondheidszorg. Als leek is hij on vermijdelijk, overgeleverd aan de deskundigen die, voor hem, bepa len wat hij wel of niet nodig heeft voor zijn leven en gezondheid. Dat is juist het merkwaardige in de gezondheidszorg: niet de vrager schept de kosten van het gebruik, maar de deskundige aanbieder. Eèn bijbetaling van 1,50 gulden aan de huisarts zal het doktersbezok niet, of nauwelijks doen verminde deren. De ziekenfondspatiënt en zijn huisarts ontmoeten elkaar gemid deld vier keer per jaar. Minder kan het al niet. Welke wijze zelfbeper king kan een patiënt zich opleggen als zijn huisarts hem verwijst naar een specialist, en wat kan hij doen als de specialist hem doorstuurt naar het ziekenhuis aan de duur van de verpleging die hij moet on dergaan? Niets. Welke rem denkt de Teldersstichting dan aan te leg gen met een bijbetaling van 5 gul den per verwijskaart voor de spe cialist, en 'n bijdrage in de zieken huiskosten van 2 gulden per dag? Welke medicijnen zal de patiënt niet slikken, omdat hij er de apo theker 1 gulden per stuk voor moet betalen? Hij zal ook hier het ad vies van zijn dokter opvolgen: het enige verstandige, dat hij in het raam van zijn persoonlijke verant woordelijkheid doen kan. Als de patiënt niet straffeloos zelf kan be slissen over de omvang en de kwa liteit van de medische zorg die hij nodig heeft, zal een bijbetaling van zijn kant hoogstens de uitgaven van de ziekenfondsen kunnen drukken. Maar dat is dan wezenlijk iets an ders dan een bezuiniging op de kos ten van de gezondheidszorg. De kos ten voor de dokter, de apotheker en het ziekenhuis (met zijn dure appa ratuur) moeten toch betaald worden en dan maakt het niets uit of de pa tiënt deze via zijn premie betaalt, dan wel (ten dele) rechtstreeks uit zijn portemonnee. De bijkomende administratie-kosten in aanmerking genomen is er van dat eigen risico zelfs eerder na- dan voordeel te verwachten. Het zijn niet de uitga ven van de ziekenfondsen die hoog nodig besnoeid moeten worden, maar de kosten van de gezondheids zorg. Alleen de deskundigen van de medische wereld en hun economi sche adviseurs kunnen hier het mes in zetten. Ze zullen het gauw moe ten doen en vaardig. Het is echter een publiek geheim, dat „econo mie" vele medici als een vloekwoord in de oren klinkt. Als zou deze zich niet verdragen met de ethiek van hun beroep. Niets is echter minder waar. Voor het leven en de ge zondheid van de mens moeten de economische mogelijkheden tot de bodem worden uitgeput. In verge lijking daarmee is 'n overheveling van 150 a 160 miljoen gulden ziekte kosten (op een totaal van 1,75 mil jard gulden ziekenfondsuitgaven!) naar de verzekerden, zoals de Tel dersstichting adviseert, maar krui melwerk." Tiet is noodzakelijk vanuit de huidige ontwikkeling dat het kerkelijk den ken tot uitdrukking gekomen op het concilie te komen tot een herwaar dering van het burgerlijk huwelyk, zo meent „Het Noorden" (r.k.) Wanneer de Kerk er steeds sterker toe neigt de aardse werkelijkheden au serieux te nemen, geldt dit hetzelfde van het bur gerlijk huwelyk. „Wanneer twee katholieken ten overstaan van de menselijke ge meenschap zich met elkaar verbin den tot een levensgemeenschap, dan zijn zij getrouwd, niets meer niets minder. Men mag dit niet misbruiken als een middel om fi nanciële voordelen te bereiken of om sneller een huis te krijgen. Wanneer de Kerk haar zegen over dit huwelijk uitspreekt, betekent dit niet dat voor deze zegen het huwelijk een aanvang neemt: zij spreekt de zegen uit over iets dat al bestaat Wel ware te wensen dat dit in de kerkelijke huwelijks zegening ook meer tot uitdrukking gebracht werd. Nu suggereert de hele kerkelijke huwelijksliturgia nog teveel, dat de ghuwden op dat moment het ja-woord tot elkaar spreken, dat zij op dit moment pas de belofte van trouw afleggen. Dit is reeds gesproken en heeft als zo danig bindende betekenis. Daarom is het te hopen, dat men in de Kerk de consequenties trekt uit de ontwikkeling van het eigen denken. De huwelijksliturgie zou zo veran derd moeten worden, dat zij min der het karakter van een inzege ning heeft dan van een zegening. Zo zou uit de liturgie verwijderd moeten worden, dat de huwelijks partners voor de tweede maal het ja, ik wil, uitspreken. De verdub beling werkt alleen maar verwar rend, en leidt automatisch tot de opvatting dat het tweede ja, ik wil (het kerkelijke) pas bindende kracht heeft, ten grondslag ligt aan het huwelijk. Wil de Kerk werkelijk ernst ma ken met haar nieuwe houding te genover de wereld, dan zullen de kerkelijk instanties alles in het werk moeten stellen om de onder waardering van het burgerlijk hu welijk tegen te gaan. Op geen en kele wijze mag b.v. meegewerkt worden aan de praktijk, dat er tus sen het burgerlijk en het kerkelijk huwelijk een periode ligt van maanden, en soms jaren. Zeker, het geeft praktische voorde len. Maar waarom zouden katholie ken deze voordelen wel hebben? De eenheid tussen beiden moet zo danig hersteld worden, dat het ook inderdaad als eenheid beleefd wordt. Aan het burgerlijk huwelijk wordt pas recht gedaan, wanneer de kerkelijke plechtigheid hierna niets anders dan een bevestiging van wat reeds is.

De Vallei | 1967 | | pagina 7