Veenendaals dagblad In N-Brabant 100 km buis onbetrouwbaar nieuw Buiten WIJ Onrust in Portugal door beweging tegen Salazar Enoegoe nog in handen Biafra Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Bang avontuur op wijde plas liep goed af De president kwam even feliciteren inde Ongelogenzó groot .TT] Deventer pleit voor medische faculteit Vinkenoog en Van het Reve vochten JACKIE NAAR EXPO '67 Gasexplosie in kleuterschool: zeven gewonden V André Maurois overleden Betoging voor erkenning van Oost-Duitsland Man onder eigen vrachtauto Vrouwenhandel op Java gemeld Mr. Luns niet optimistisch over Vietnam Generaal Palm wellicht nieuwe chef staf Afcent Onderzoek en al drie arrestaties na knoeierijen aan pijpleiding VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS Winterkwartier BRANDBAAR Schade door brand na rookverbod 0 Een groot aantal belangstellenden verbaasde zich zaterdagmiddag over de gedaanteverandering die de oude boer derij „de Hof' te Leersum heeft onder gaan. Het nieuwe jeugdcentrum kwam er dank zij een forse subsidie van de ge meente. Zelfverbranding van boeddhistische non Marokkaan steekt landgenoot dood Brandweerman gewond bij boerderi j brand Conventie van Democraten in Chicago Zachte lucht Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.fc^Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 9 OKTOBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG In een kleuter school aan de Gerard Doustraat in Den Haag heeft zich vanmorgen een gasontploffing voorgedaan. Daarbij werden, volgens de eerste berichten, twee monteurs van het gemeentelijk energiebedrijf zwaar gewond. Vijf kleuters werden met lichte verwondin gen in het ziekenhuis Westeinde opge nomen. Tal van ruiten van woningen* in de kinderrijke beurt sneuvelden. Vele moeders liepen te hoop. De politie zet te de straat af met hekken, nadat er een lichte paniek was ontstaan onder de ouders, die ingelicht wilden worden over het lot van de kleuters. ADVERTENTIE \7'aker dan gewoonlijk vind ik de laatste weken de egel als slacht offer van het verkeer en dit behoeft niet te verwonderen, want in de eerste plaats is hij traag van aard en ver volgens zijn deze dieren bezig zich bij het vorderen van de herfst terug te trekken in de winter sluimering. Zo lang evenwel de gemiddelde tempera turen niet onder de 10° C. daalt hetgeen overeenkomt met een nest warmtegraad van 15 d 17° C. kun nen we hem nog actief vinden. Ze moeten echter bij het allengs min deren van de insektenkost harder werken dan 's zomers, want de egel legt geen provisiekast aan, zoals eek hoorn, gaai, muizen en hamster, doch moet op zijn vet teren. Zodoende kruist hij nogal eens weg of pad, met alle risico's daaraan verbonden, maar als de kou voelbaar begint te worden, kruipt hij in zijn hol en dit is door gaans weinig anders dan een dikke gras- en blórendeken in een grup of onder dichte struiken. Hier verblijft hij in een weinig vaste slaap tot maart, hoewel de dommel bij een warm en koesterend zonnetje weieens door een aangename, korte trip wordt onder broken. Een stekelvarken zoals het buitenvolk hem veelal noemt in de sneeuw te ontmoeten, is daarom zeer goed mogelijk. Voor een voorzichtig bosdier loopt hij plomp en weinig be hoedzaam; muizegetrippel valt bijv. alleen van nabij en bij diepe stilte te vernemen, terwijl ge onze egel al van enige afstand hoort naderen. Over onze stekeljas in het najaar gaat een vreemd verhaal, waarvan morgen op deze plaats. 9 oktober '67 A. B. WIGMAN BREDA Wegens geknoei aan de buizen, zal op ongeveer zestien plaat sen de ondergrondse pijpleiding van de Botlek naar het Limburgse Beek moe ten worden opgegraven. Het geknoei op de plaatsen waar de pijpleiding onder de wegen door loopt strekt zich uit over een afstand van ongeveer honderd kilometer in Noord-Brabant. Drie mensen, onder wie het Boerenpartij lid F. V. van Provinciale Staten van Noord-Brabant, zijn gearresteerd. Er worden op korte termijn nog meer ar restaties verwacht. De knoeierijen zijn al geconstateerd in Made en Klundert. Vier technische deskundigen zullen na te zyn beëdigd de Bredase officier van justitie, mr. J. Louet-Feis- ser, behulpzaam zijn bij zijn onder zoek. „Ik weet nog niet precies hoe de zaak in elkaar zit", aldus de officier van justitie. „Wel is inmiddels duide lijk geworden, dat op grote schaal is geknoeid. Uit het onderzoek en de ver horen moet nog blijken wie de op drachtgevers tot de knoeierijen zijn geweest". Volgens de officier van justitie is de mogelijke bedoeling van de knoei ers geweest te proberen fouten te ca moufleren die werden gemaakt bij het aanleggen van de pijpleiding. Een an dere mogelijkheid is, volgens mr. Louet- Feisser, dat men heeft geprobeerd de hoge kosten uit te sparen die aan het verbeteren van de pijpleiding waren verbonden. De pijpleiding 190 kilometer lang en pas vorig jaar december in gebruik genomen loopt van de raffinaderij van Esso in het Botlekgebied naar het polychemiebedrijf van de Staatsmij nen in Beek. Esso pompt dagelijks mil joenen liters lichte naphta (een uiterst brandbaar en explosief bestanddeel voor benzine) met een druk van zestig atmosfeer door deze leiding naar Beek. Daar wordt de naphta gekraakt. Een gedeelte wordt gebruikt voor de fabri cageprocessen in Limburg, de rest wordt door dezelfde pijpleiding weer terug gepompt naar I so die de ge kraakte lichte naphta gebruikt voor de produktie van benzine. 0 Men zie ook elders in deze editie. SCHIPHOL Dank zjj de bemanning van de tweemotorige Cessna van de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijks politie, heeft een tijdens zeer harde wind met zijn gesleepte woonboot in moeilijkheden geraakte Amsterdammer de heer G. Nieuwland zaterdag tijdig hulp gekregen. Hij wilde met twee vrienden zijn woonark over de Vinke- veense Plassen slepen en deed dit met behulp van een bootje met buitenboord motor. Midden op de verlaten plas, bleek de wind veel harder te zijn dan ze hadden verwacht. De kleine sleepboot kon de naar verhouding te grote woonark niet meer houden en spoedig raakte men stuurloos in de hoge golfslag in het ge bied waar de plas door zandwinning dertig meter diep is geworden. De kleine boot maakte veel water en tenslotte werd de situatie zo nijpend, dat de drie opvarenden allang blij wa ren dat ze naar een eilandje geslagen werden. Nog voor ze daar waren, zonk de sleepboot echter, maar de drie schip breukelingen wisten, tot hun middel in het water wadend, de door elkaar ge schudde en van binnen gehavende woonark te redden. Boven de plas vloog toevallig de Cessna van de rijkspolitie, die gebruikt wordt ter assistentie bij de verkeersre geling op de grote wegen. De bestuur der bemerkte in welk moeilijk parket de mannen op de plas zich bevonden en waarschuwde via zijn mobilofoon de rijkspolitie in Vinkeveen. Er spoedde zich een politieman per auto naar de plas, waar de Cessna nog steeds rond cirkelde. Het avontuur liep voor de Amster dammers nog redelijk af. Samen met een grondschipper, voer de politieman in diens sleepboot naar het eiland toe. Daar namen zij de woonark op sleep touw en brachten deze met de drijfnat te Amsterdammers aan boord veilig naar de vaste wal. PARIJS De bekende Franse schrijver André Maurois, die twee we ken geleden een operatie onderging wegens een ingewandsstoornis, is van ochtend op 82-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Neuilly, een voorstad van Parijs, overleden. Maurois was romancier, biograaf en geschiedkundige. Een van de eerste werken, waarmee hij de aandacht trok, was „Les silences du colonel Bramble" waarin hij geestig en goedmoedig de spot dreef met de traditionele Britse onverstoorbaarheid. Het boek berustte op de ervaringen van Maurois als liaison-officier b ijde Britse troepen in de eerste wereldoorlog. Hij heeft de eerste jaren van de tweede wereldoorlog in de Ver. Staten ge woond, waar hij lezingen hield en ar tikelen schreef ter verdediging van Frankrijk en de Franse cultuur. Hij werd als Emile Herzog 26 juli 1885 geboren, als telg van een geslacht van textielfabrikanten. Toen hij begon te schrijven, koos hij het pseudoniem André Maurois en in 1947 werd zijn naam officieel veranderd. Na zijn eerste succes met „Les si lences du colonel Bramble" in 1918 schreef hij „Les discours du dr. O'Gra- dy", ook een studie op lichte toon van het Britse karakter. Na de eerste we reldoorlog schreef hij biografieën, o.a. van Shelley, Disraeli en Byron. In 1939 werd hij benoemd tot lid van de Aca demie Franqaise. In de tweede wereld oorlog hervatte hij het contact met de Britten en ging later naar Amerika. Tot zijn andere biografieën behoren die over Voltaire (1935), Edward de Zevende (1937) Chateaubriand (1938) en Chopin (1942). Daarna volgden ge schiedenissen van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk. ZAANDAM Een verbod aan zijn vijftienjarige dochter Sophia om te ro ken, is de heer W. Horlaar uit Zaandam op een schade van ongeveer vijfhon derd gulden komen te staan. Het meis je rookte gistermiddag stiekem een si garet. Toen haar vader plotseling thuiskwam, smeet zij die in eén prulle- bak op haar slaapkamer. Er ontstond een brandje, waarbij vooral beddegoed verloren ging. WEST-BERLIJN Bijna tweedui zend studenten hebben zaterdagmid dag in het centrum van West-Berlijn ge demonstreerd voor enkenning van Oost- Duitsland door de Westduitse regering. Ook spraken zij zich uit voor „normale betrekkingen" met dat land. Twintig jongelui werden aangehouden. 0 Tijdens een vergadÈ-ing van „Een dracht"-bestuurders in het N.V.V.- ge bouw te Veenendaal werd de verwachting uitgesproken dat de daling van de werk gelegenheid in de textiel niet van tijde lijke aard maar permanent zal zijn. Het aantal arbeidsplaatsen in Veenendaal al leen al is in de afgelopen jaren met enige honderden verminderd. 0 Ds. Muilwijk uit Garderen deed giste ren zijn intrede als nieuwe predikant van de hervormde gemeente te Opheus- den. Hij werd bevestigd door zijn voor ganger ds. Catsburg. 0 De leden van het actiecomité „Laat es wat voor 't grote bad" te Veenendaal moesten zaterdagmiddag na het afleggen van de vaardigheidsproeven door een groot aantal zwemsters en zwemmers ook het water in. Ouders en andere be langstellenden hadden namelijk hun klin kende munt in het water van het instruc- tiebad gegooid. De bevolking van Scherpenzeel schonk de muziekvereniging „Caeci- lia." een aantal instrumenten ter gelegen heid van het 75-jarige bestaan. NEW YORK De New York Times meldt, dat de Portugese autoriteiten in toenemende mate ongerust worden over een clandestiene revolutionaire or ganisatie, die zich ten doelt stelt het be wind van premier Antonio de Oliveira Salazar omver te werpen. De organisatie bestaat uit militaire officieren en gewezen officieren, die twee succesrijke commando-acties om geld en wapens te verzamelen met gro te beroepsbekwaamheid hebben uitge voerd. Het bestaan van de „Liga van eenheid en militaire actie", welke 50 a 75 leden zou tellen is de Portugese auto riteiten bekend. Buitenlandse diploma ten en Portugese waarnemers geloven dat tot de beginsuccessen behoren een bankoverval die in mei is gepleegd en een miljoen dollar zou hebben opgele verd en een overval op een militair hoofdkwartier in Evora, waarbij zes mitrailleurs, zis kisten munitie en een aantal revolvers werden buit gemaakt. Ignacio Palma, een verdachte uit de bankoverval, komt vandaag in Parijs voor de rechtbank naar aanleiding van een verzoek van Portugal om zijn uitle vering. Palma werd in augustus in Pa rijs op verzoek van Interpol gearres teerd. Geen visserslatijn, maar helmaal echt is deze enorme snoek van 116 cm en een gewicht van 27,5 pond, die vader en zoon BLIND uit Amsterdam gisteren uit de Wijde Blik bij Korten- hoef haalden. Vader en zoon waren meer dan een half uur bezig het „monster" in de boot te krijgen. ZELHEM De 29-jarige J. B. Ro- sendaal uit Angeren (gem. Bemmel) is zaterdagmorgen in Zelhem door zijn eigen dieselvrachtwagen overreden, toen hij bezig was de wagen door te smeren en het gevaarte plotseling in beweging kwam. De man werd met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis te Doetinchem, waar hij zondag overleed. 0 De secretaresse van president John son, Mary Slater, is zaterdag in het huwelijk getreden met de op het Witte Huis gestationeerde marine-officier Bar ry Beck. De trouwpartij vond plaats in Annapolis. Natuurlijk was ook presi dent Johnson, wiens dochter Lynda Bird in december eveneens met een op het Witte Huis dienstdoende militair gaat trouwen, een van de vele gasten op het huwelijksfeest. DEVENTER Het gemeentebestuur van Deventer heeft in een brochure, getiteld „Aanvechtbare diagnose", de strijd aangebonden tegen het rapport van de Commissie Wetenschappelijk Onderwas 1967, dat onder de titel „Diagnose" de eventuele vestiging van een achtste medische faculteit in Over ijssel behandelt. In dit rapport wordt gezegd, dat toe voeging van een medische faculteit aan de Technische Hogeschool Twente het meest gewenst is, doch dat Zwolle eventueel ook in aanmerking zou kun nen komen, maar Deventer niet. Aan de hand van cijfers en tal van argumenten, bestrijdt het gemeentebe stuur van Deventer nu deze stelling. Het meent, dat Deventer door zijn lig ging en de omstandigheid, dat reeds vele instellingen daar medische oplei dingsbevoegdheid hebben, wel degelijk voor de vestiging van de nieuwe medi sche faculteit in aanmerking behoort te komen. Ook bestrijdt het gemeentebestuur het standpunt van Gedeputeerde Sta ten van Overijssel, dat voor een even tuele keuze tussen Zwolle en Deventer een nader onderzoek wenselijk zou zijr LEEUWARDEN De schrijvers Ge rard van het Reve en Simon Vinken oog hebben zaterdagavond op het to neel van De Harmonie in Leeuwarden een flink robbertje gevochten op een Nederlands-Fries dichtersfestival. Tevoren was er tussen de beide schrijvers al spanning ontstaan door de wijze waarop Van het Reve door Vin kenoog was ingeleid. Van het Reve had te kennen gegeven dat hij aan het eind van de bijeen komst in geen geval door Vinkenoog wilde worden bedankt. De bloemen die hem door Simon Vinkenoog werden aangeboden werden door Van het Reve dan ook geweigerd. Toen Vinkenoog vriendelijk aandrong werd Van het Reve boos, gaf Vinken oog een paar klappen in het gezicht en begon hem te schoppen. Reineke Vin kenoog, de vrouw van de aangevallen schrijver die voor in de zaal zat, ging direct het toneel op, om haar man te helpen, maar ook zij kreeg van Van het Reve enkele klappen. De dichter Cees Buddingh bemoeide zich er toen mee en duwde Van het Reve tussen de coulissen. SAIGON Een boeddhistische non heeft zich zondag door zelfverbranding •van het leven beroofd. Het was de twee de demonstratie van deze aard in een week ter ondersteuning van de militan te boeddhistische leiders, die een nieuw handvest van de regering eisen. De nong was de 50-jarige Thich Nu Tri Chon. Zij stak zichzelf in brand op het terrein van de Quan Am-pagode te Sadec, een stad in de Mekong-delta, ca. 80 km ten zuid-westen van Saigon. De non heeft drie brieven achtergela ten, gericht aan staatshoofd Thieu, Thic Tam Chau, de leider van de gematigde boeddhisten, en Tri Quang. De non verzocht de regering het nieu we boeddhistische handvest in te trek ken. In dat handvest wordt de gematig de boeddhistische fractie erkend als de gevestigde boeddhistische kerk van het land. DJAKARTA De voorzitster van het Indonesische vrouwenactiefront, me vrouw Hasanah, heeft in een toespraak voor een plaatselijke wetgevende raad in Sumedang (West-Java) gezegd, dat in dat gebied pas getrouwde jonge vrou wen worden verkocht voor vijftigdui zend roepia (ongeveer dertienhonderd gulden) per stuk. Volgens het Indonesi sche blad „Revolutionair" had mevrouw Hasanah zelf feiten verzameld over de ze „slavinnenhandel". SCHIPHOL Terug van de algeme ne vergadering van de V.N. heeft mi nister Luns zich op Schiphol pessimis tisch uitgelaten over de oorlog in Viët- nam. „Ik geloof niet dat de V.N. in staat zal zijn iets te doen omdat het Rusland en Frankrijk zijn, die over een veto be schikken en die niet willen dat de V.N. enigerlei inmenging in de zaak heeft", aldus de minister. Hij was optimistisch over de moge lijkheid tot vrede in het Midden-Oos ten nog voor het einde van dit jaar. Vol gens hem was dit geen zaak van de Al gemene Vergadering, maar van de Vei ligheidsraad. ENOEGOE Enoegoe, de door gra naten gehavende hoofdstad van Biafra, is nog in handen van de Biafraanse strijdkrachten. Woensdag meldden de Nigeriaanse federale strijdkrachten dat zij Enoegoe hadden veroverd. Volgens de corres pondent van Reuter werden de federale troepen echter teruggeslagen nadat de Biafranen de artillerie en pantserwa gens buiten de stad hadden uitgescha keld en deels veroverd. Woensdag en donderdag trachtten de federalen de stad binnen te dringen. Er werd in een buitenwijk en een tiental kilometer van Enoegoe gevochten, maar de federalen moesten zich terug trekken nadat de artillerie was uitgeschakeld. Intussen zijn duizenden burgervrijwil- ligers uit andere Biafraanse steden naar Enoegoe gekomen om het norma le leven, dat na een massale uittocht van de bevolking stil lag, weer op gang te brengen. De leider van Biafra, kolo nel Oejoekwoe, had op 29 september de ontruiming van Enoegoe gelast in ver band met de aanval van de federale troepen. Dinsdag was de stad vrijwel verlaten. Er waren toen vrijwel alleen militairen. Volgens Biafraanse militaire kringen zijn bij de strijd om Enoegoe tweehon derd militairen van de Nigeriaanse fe derale troepen gedood. Het centrum van de stad is beschadigd door grana ten en bommen. SCHAESBERGEN Generaal-majoor F.A. Palm zou naar verluidt binnenkort worden benoemd tot chef staf van Af cent te Brunssum. Gen.-majoor Palm is nu commandant van de Eerste Divisie „7 december", waarvan het hoofdkwar tier in Schaesbergen is gevestigd. Afcent (het hoofdkwartier van de ge allieerde strijdkrachten in centraal Europa) staat nog onder bevel van de Duitse generaal Graf Kielmansegg. Generaal-majoor Palm zou de plaats gaan bezetten van de nog deze maand met pensioen gaande Belgische generaal Ducq. DEN BOSCH Zaterdagmiddag heeft in een pension te 's-Hertogen- bosch, waar een 25-tal buitenlandse gastarbeiders woont, een steekpartij plaats gehad, die het leven heeft ge kost aan de 30-jarige B. Cherif uit Ma rokko. De man was in oktober 1966 als gast arbeider naar Den Bosch gekomen. Er ontstond zaterdagmiddag een ruzie tus sen hem en zijn kamergenoot, de 30- jarige Marokkaan M. H. welke ruzie zo hoog opliep, dat H. een mes trok en Cherif vier steken toebracht, waarvan twee in de hartstreek. Cherif werd onmiddellijk naar het Groot Ziekengasthuis overgebracht, waar hij 's avonds is overleden. De da der, die in verzekerde bewaring is ge steld, was sinds augustus 1966 in 's-Her- togenbosch werkzaam. OUD-BEIJERLAND Aan de Zink- weg in het Zuidhollandse Oud-Beijer- land is zaterdag het bedrijfsgedeelte van een boerderij geheel afgebrand. Het aangrenzende woonhuis kon worden be houden. Bij de blussingswerkzaamhe- den, die vele uren in beslag namen en aanvankelijk ernstig belemmerd werden door zware rookontwikkeling, werd een brandweerman licht gewond. De brand ontstond toen door nog on bekende oorzaak een vat met petroleum vlam vatte. Kort daarop ontplofte een tank met 1.200 liter dieselolie, die in een aangrenzende schuur stond. De in de schuur opgeslagen oogst van 1.200 mud aardappelen en 50 ton stro en hooi ging geheel verloren. WASHINGTON De Democratische Conventie-1968 zal in Chicago worden gehouden en begint op 26 augustus. De steden Houston en Miami Beach, die eveneens belangstelling hadden voor het organiseren van deze conventie, die een democratische kandidaat voor het presidentschap zal aanwijzen, bleken geen enkele kans te maken. De Repu blikeinen houden hun conventie in Miami Beach op 5 augustus. Chicago bood 750.000 dollar in con tanten plus 150.000 dollar in indirecte voordelen teneinde de conventie binnen de stadsmuren te krijgen. Miami Beach had in totaal 850.000 dollar geboden. 0 Jacqueline Kennedy vertrok naar Canada om daar vrienden cn de Expo 1967 te bezoeken. De foto werd gemaakt bij haar vertrek van haar wo ning op weg naar het vliegveld van New York. TYe kern van een hogedrukgebied, dat geleidelijk in betekenis toe nam, verplaatste zich gedurende het weekeinde over Midden-Frankrijk naar het noordoosten. Het weer in ons land stond daardoor onder invloed van een zuidelijke luchtstroming, die in stand gehouden werd door dit hogedrukge bied en een depressie bij IJsland. Uit de wolkenvelden, die met de stroming werden meegevoerd viel hier en daar regen of motregen. De middagtempe- raturen stegen daarbij tot 16 a 18 gra den. Een nieuwe oceaanstoring, die in noordoostelijke richting was getrok ken, heeft vanmorgen inmiddels de westkust van Schotland bereikt en trekt nu verder in de richting van Zuid-Scandinavië. In verband hiermee houdt over ons land de aanvoer van zachte en vochtige lucht aan. Uit wol kenvelden kan plaatselijk wat motre gen vallen. In de temperatuur komt weinig verandering. A

De Vallei | 1967 | | pagina 1