Prettig weekend VPRO: vrede met Kleywegt; toch satirisch programma Vanavond teach- in over geloven op VPRO-tv UIT DE KERKEN FINANCIËLE NOTITIES VANAVOND MORGEN 36 uur Hammond-orgel Lagere winst Ngombezi Vermogen Nef flink gegroeid RADIO- en PLAATJES BIJ BENZINE PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG 4.na 2 MAANDAG 9 OKTOBER 1967 Zij, de moeder, leed eronder. Ze leed onder alle jaloezie, onder alle nervo siteit, onder alle boosaardigheid en verdenking van het moederhart. Er was maar één vertroostend vooruit zicht, dat haar overbleef. Ze zou en moest de meisjes eens goed getrouwd zien, waarbij ze dan onder de dwang van echtgenoten van betekenis zou den komen te staan. Ja, een huwe lijk! Over die toekomstige echtgeno ten zou zij te beschikken hebben ja zij alleen. Terwijl de hartstocht v~n haar man met de regelmaat van een zich om de zon bewegende planeet op de boe ken geconcentreerd was, was zij de boeken, de verzorgers, de verzame laars en alles wat daartoe behoorde, haar man incluis, vanuit het diepst van haar hart gaan haten. Toch was ze verstandig genoeg niet dan bij uiterst zeldzame gelegenheden die ge voelens te tonen. Zeventien jaar gele den was ze drieëndertig geweest. Op die leeftijd had ze niet zonder een gevoel van wanhoop voor zichzelf duidelijk gerealiseerd, dat ze niet lan ger heel jong meer was. En toch was ze nog altijd kinderloos. De andere Inwalds waren na tuurlijk in het geheim hun handen beginnen te wrijven. Maar dat ge wrijf van hun droge handpalmen was voor de oren van mevrouw Inwald even hatelijk als het geratel van gif slangen. De dokter, verstandig man als hii was, waagde zich niet aan een positieve uitspraak. Naar zijn oor-1 deel was er geen reden voor kinder- z loosheid der Inwalds. Integendeel. Hij 5 gaf hun de raad een zeereis een s wittebroodsweken-zeereis naar het Verre Oosten te gaan maken. Maar jj mevrouw Inwald verzette zich daar- E tegen. „Wittebroodsweken met E dat!" schreeuwde ze met een gebaar E in de richting van de bibliotheek. E „Een reis naar een oudemannen- en jj vrouwenhuis, als je wilt! Beslist niet! We zullen een kind adopteren!" Vanaf dit ogenblik hamerde ze E steeds op hetzelfde denkbeeld, ze zou- 5 den en moesten een kind adopteren jj en ze deed dit net zo lang, tot haar jjj man er bijna onder bezweek. „Ga je gang dan maar!" sprak hij E ten laatste, —r „Neem een hond aan, neem een konijn aan, neem maar aan, wat je wilt!" Hugo, die zichzelf als een, zij het dan ook enigszins vervaagde en ver- bleekte aristocraat beschouwde, had 5 het gevoel, alsof de wereld met hem E haar einde naderde. Hij respecteerde jj zijn familieboom, hij geloofde in de banden des bloeds. Maar zijn opstan- digheid tegen het denkbeeld een kind E aan te nemen duurde niet heel lang, S misschien kwam dit daardoor, dat E zijn leidende familietraditie niets an- E ders was dan een overgeërfde eerbied voor het geld. Maar hij had zijn zin- nen op een jongen gezet. Zijn vrouw jj verklaarde echter uit louter zucht tot 5 tegenspraak, uit boosaardigheid en door een meedogenloos egoïsme ge dreven, dat het een meisje moest zijn. Het lot speelde eveneens een rol in deze aangelegenheid, want hun dokter sprak over een baby in een particuliere kliniek van het vrouwe lijke geslacht en heel goede afkomst („Engelse aristocratie", fluisterde hij, meer wilde hij niet zeggen) en hij voegde eraan toe, dat zij, zo ze zich dadelijk tot de betreffende wendden, een goede kans zouden maken, om het kind te krijgen. En de Inwalds kregen het meisje dan ook. Ze namen het kind aan en doopten het Pauline Renette Rose (omdat het rose wangetjes had). En een hele tijd leek 't, alsof er een hei- lige verschenen was, alsof de Gods op het rode bakstenen rustte. Katharina Inwald bevond zich echter in een zenuwachtige toestand, jj Ze speelde als 't ware voor moeder, jj ze vroeg de min, om haar te leren, E hoe ze het kind moest baden en voe- jj den. Als ze alleen was, drukte ze het E kleine engeltje tegen haar borst, E maar ze raakte buiten zichzelf, daar E de kleine Pauline leek te beseffen, jj dat daar niets was om te drinken en S daarom halsstarrig weigerde, om te i doen, alsof daar iets was. Een vlij- E mend, scherp, angstwekkend gevoel E van verredering en teleurstelling S maakte zich van de vrouw de moe- der meester. (Wordt vervolgd) E vrede huis 3629. Bijna ongelovig hadden Sandra en de twee mannen elkaar aangestaard, toen de bodem van de stuurcabine onder hun voeten scheef begon te zak ken... Hoe kon Arend dit doen?! Was hij dan zo be zeten door die vreemde Macht, dat hij zelfs bereid was zijn eigen verloofde en vrienden op te offeren? Om niet te spreken van de Naald, want als het schip werd vernield, ontnam hij daarmee tevens zichzelf de enige kans om ooit terug te keren naar Moeder Aarde! Steeds verder helde de raket over, zodat de ijskorst krakend wegbrak... Buck realiseerde zich plotseling dat het nu het moment was om de tele scoopstangen los te gooien, die moesten dienen als buffers, wanneer het schip ooit omviel. Met een uiterste inspanning wist hij zich over de hellende vloer naar het instrumenten-paneel omhoog te trek ken en de emergency-handle over te halen. Er klonk een sissend geluid beneden 'n het schip en hii .»jst dat de stangen uit hun 36. „Niemand kon van buitenaf zien wat Shih Lang precies deed" vervolgt de Rechter. „Ook luitenant Kao niet. En als kapitein Tsjeng toevallig uit het raam had gekeken, had hij toch alleen Shih Lang's bovenlijf ge zien. Voor de zekerheid voerde de moordenaar nog een stukje comedie op. Hij begon voor het raam hevig met zijn armen te zwaaien, alsof hij vreselijk geschrokken was. „Shih Lang is heel bleek geworden maar hij be houdt zijn zelfbeheersing en vraagt op schampere toon: „Het is knap bedacht, maar hoe verklaart u om te begin nen dat Soe op zijn bed gevonden werd?" „Dat is heel simpel", zegt de Rechter. „Hij stond voor zijn bed toen hij door de pijl getroffen werd. Door de schok viel hij achterover. Misschien heeft u hem met een paar vak kundige voetbewegingen nog wat beter in de vereiste houding gelegd. Natuurlijk maakte u onderwijl zoveel mogelijk misbaar om Soe's kreten tijdens zijn korte doodsstrijd te overstemmen. In de algemene verwarring had u tijd genoeg om Soe's zegel in zijn bureaulade te leggen." „Een ogenblikje, magistraat", onderbreekt com mandant Fang. „Shih Lang is een bekwaam officier. Ik zou wel graag willen dat u uw beschuldigingen met be wijzen zou staven." 22. „Wel, als ge het dan met alle geweld wilt, dan moet het maar 'beuren!" lachte de rijke boer scham per. ,,'t Zal men 'n zorg wiezen. Het is per slot oe eigen leven da' ge op 't spel zet en nie't miene. Ge zijt vooraf gewaarschuwd da't speukt daar op Ilpenro- de en verder zult ge op oe eigen moeten passen want w. gaan nie' mee!" En tot de herbergier zei het wel gedane heerschap: „Waard, breng deze heer naar zijn kamer. We gaan sluiten. Ik betaal het logies!" „Zeker, zeker!" haastte de waard zich te antwoor den. „Even licht halen, anders kan de edele heer niets zien!" En terwijl de dikke herbergier met de blaker in de hand onze vriend voor ging naar boven ke ken de boeren het tweetal na met blikken van angst en bewondering. „Weet de edele heer wel wat hij be gonnen is?" vroeg de waard zenuwachtig an Tekko die luisterde naar het onheilspellende gekraak van de trap treden. „Zeker, zeker!" antwoordde onze vriend heel wat minder overtuigd dan even geleden. „Spoken be staan niet ehtenminstetoe, schiet dan toch op man! Dat akelige gekraak werkt op mijn zenuwen. Wijs mij mijn kamer en laat me met rust!" Terzijde van alle mondelinge en schriftelijke gesprekken over satire of geen satire is de VARA-tv zaterdag avond zomaar gestart met het min of meer satirische programma „Hadimas- sa" met als ondertitel: „Een show voor iedereen, maar niet voor allemaal." Allemaal zal dan ook het gesprek in aforismen niet op zijn juiste waarde hebben kunnen schatten en het mis schien ook niet leuk gevonden hebben, dat van de behandelde spelen „verre weg het gezelligste" (Cees Buddingh) het meest aan bod kwam. Idereen zal echter moeten erkennen dat deze uit stekend gecomponeerde collage van sketches, liedjes en monologen een sterk, ondanks enkele wat grove de tails toch niveau bezittend amusements programma is, dank zij de inschake ling van vele van Nederlands beste he dendaagse schrijvers, acteurs, actrices, componisten en musici. Een meesterlijk stukje satire was ook de persiflage in de Rudi Carrellshow op het gesprek dat Netty Rosenfeld vori ge week zondagavond in haar VPRO-ru- briek „Een mens is maar een mens" had met Lou de palingboer en zijn Mien. Tussen het schateren door herin nerde ik me echter toch even de men selijke tragiek die tijdens het „echte" interview vooral uti de woorden van Mien sprak en waar Netty Rosenfeld, ondanks alle verschil in levensbeschou wing, alle respect voor opbracht; te recht, want de zorgen of het geluk van één eenzame mens lenen zich veel minder voor satire dan iets minder we zenlijks als bijvoorbeeld de politiek van de partij waarop hij of zij stemt. Afge zien hiervan was dit onderdeel-op-zich- zelf verreweg het beste van de Rudi Carrell-show. Volgens mij dan, want gisteren sprak ik een paar kinderen die bijzonder veel plezier hadden be leefd aan Rudi's tocht door het spook huis, die ik alleen maar kon zien als een gelegenheid om een aantal weinig kritisch geselecteerde woordspelingen te spuien. Een fijn programma voor het hele gezin was het dus wel. Of diezelfde kinderen tegen half tien nog „op" waren, toen de TROS de gro te wensen van kleine mensjes liet zien, waag ik te betwijfelen. Jammer, dat het niet eerder op de dag werd uitgezonden, want „alleen voor volwassenen" is een programma als dit veel te saai, uitge zonderd natuurlijk het filmpje over het jongetje dat met Ajax mocht voetbal len en met Cruyff mocht praten. Door deze zoveelste kinderuitzending van dit weekend (heeft u al een stekkie van de fuchsia van Klivia?) zag ik slechts een gedeelte van de quiz „Per seconde wijzer". Een boeiende quiz, al mis je direct na de veel minder stati sche Rudi Carrellshow wel een publiek dat ook aan de quiz-programma's van Theo Eerdmans zoveel sfeer verleende. „Per seconde wijzer" lijkt me een beet je te ernstig voor de zaterdagavond. Er was dit weekend nog meer ernst. Het, ondanks alle voorafgegane publika- ties, toch nog interessante, gesprek met de dochter van Stalin waarmee „Ach ter het nieuws" zaterdagavond na el ven voor de dag kwam, de nieuwe zondagavondrubriek „Via Uppsala" van IKOR en CVK (waarin over het vredes vraagstuk bijzonder kernachtige dingen werden gezegd) en „Kunstgrepen", waarin Pierre Janssen liet zien hoe men vroeger de was deed, op een tijdstip dat de meeste vrouwelijke kijkers in ver band met maandag-wasdag wellicht al haar bed watón. „Ik voel me net een ingelaste extra uitzending," zei .Jans sen. Graag hadden we hem dan ook ge zien voor de Caterina Velente-show (waarin de mogelijkheden van Apel doorn in het algemeen en Orpheus in het bijzonder knap waren uitgebuit, wat dan ook het enige Nederlandse element in deze co-produktie wasj Maar dan hadden we de kostelijke eerste afleve ring van „De vliegende non" (vol on Amerikaans esprit) moeten missen. En dat zou jammer geweest zijn, want zus ter Bertrille is ontwapenend charmant (wanneer zal ze figuurlijk het klooster uitvliegen?) en in de eerste plaats was het ditmaal een prettig tv-weekend. J. v.d. K. O PORTREE, (Eiland Skye) De boe ren van het Schotse eiland Skye drei gen geen kijkgeld meer te zullen be talen, als er niet iets verandert. Elke keer als zij him toestel aanzetten ver schijnt er een Russisch fanfarekorps op het scherm, of er staat een heer in het Russisch propagandataal te oreren, iets wat zij evenmin op prijs stellen. mi y m. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 De tafel van (half) zeven: gevarieerd programma. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Regionale Federalisatie, door M.A.B. Erens. NRU: 20.05 Metropole orkest en solisten: amusementsmuz. 20.30 Jonge ren discussiëren over politiek. 21.00 Salzburger Festspiele 1967: Bariton en piano: klassieke liederen. 21.30 De zo genaamde DDR, serie radiodocumen taires over de DDR (dl. 1). 22.00 Lich te gr.muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Lichte gr.muz. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.20 Uitzending van D'66 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Op de man af, praatje. 19.05 Koorzang: geestelijke liederen. 19.30 Stereo: Licht instrumen taal sextet. 19.45 Lichte gr.muz. 20.15 Stereo: Münchener Philharmoniker en solisten: moderne muz. (opn.). 22.15 Li- terama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Alt en piano: klassieke liederen. 23.30 Vers in het gehoor: voordracht en muz. 23.5524.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reel. CVK IKOR.' RKK: 19.07 Kenmerk, de wekelijkse actualiteitenrubriek over kerk en sa menleving. KRO: 19.32 In kleur: De Flintstones, TV-film. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. KRO: 20.20 Waar is m'n Schoentje, mu zikaal showprogramma. 21.00 Baruch Habah, een amusementaire over Israël (in kleur). 21.50 Man en vrouw, een poëtisch progr. NTS: 22.15—22.20 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. VPRO: 19.03 Hoepla, TV-magazi- ne voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reel. VPRO: 20.20 Gelo ven zonder kerk, Teach-in. STER: 22.15 Reel. NTS: 22.20 Journ. VPRO: 22.25— 22.35 De kerken en de strijd om de vre de, interview. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Stereo: Lichte gram. muz. (8.30- 8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijd. NRU: 9.00 Interview met Henk van Ulsen. 9.20 Premières bij het Residen- tieork.: gesprekken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Barok (gr). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Kamerork. van Stuttgart: verz. progr. 12.27 Mededelingen voor land en tuinb. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landb. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Journ. NRU: 13.30 Fragm. uit Engelse musicals. 14.30 Het Rostrum of Composers: mod. muz. uit Zweden en Japan. AVRO: 15.00 Mag ik mij reven voorstellen? Mijn naam is Cox!,' aélécf.-Roorspel. 15.40" Inleiding tot muz. begrip, muz. lezing. 16.00 Nws. 16.02' Stereo: Klavecimbelrecital: klas: muz. 16.25 Voor de jeugd. 17.15 Stereo: Lichte ork. muz. 17.30 Lichte gram. muz. voor de tieners. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Klas. kamermuz. (gr). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Volksmuz. (gr). 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8.13 Stereo: Gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Operamuz. (gr). 9.40 Schoolradio. 10.00 Theologische Ether-leergang. 10.35 Bariton en piano: klas. en mod. lied. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.23 Wij van het land; 12.27 Med. voor land en tuinb. 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato: muz. middag mag. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Overheidsvoor lichting: Koninkrijksspelen in de Ned. Ant. Vraaggesprek met dr. J. Verhoe ve. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Neder landse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink-klaar, zonder nonsens (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Zorro, tienerprogr. 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: lichte muz. (14.00 Nws). 15.02 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.02- 18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren (17.00 Nws.). Maandag 9 oktober 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Sportprogr. 10.50 Amuse mentsprogramma. 11.35 Film. 12.00 13.30 Actuele kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Pedagogisch progr. 17.00 Filmre portage. 17.25 Filmreportage. 18.00 18.05 Journ. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Dr. Bill Baxter, TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. Aansl.: In kleu ren: Tekenfilm. 18.25 Hier und Heute. (18.50 Goedenavond). 19.10 In kleuren: Amusementsprogr. 19.40 In kleuren: Programma over edelstenen. 19.45 In kleuren: Weekoverzicht.) 20.00 Journ. 20.15 Actuele rubriek 21.00 Amuse mentsprogr. 21.45 Discussie. 22.45 Jour naal, commentaar en weerbericht. 23.05 Ostwind, toneelstuk. 1.35 Nieuws. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Der Mann ohne Namen, TV-film. 18.20 Ac tualiteiten en muz. 18.55 Amusements programma. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.00 Dagboek uit de Protestantse wereld. 20.15 Film reportage. 21.00 Julia, du bist zauber- haft, Oostenrijks-Franse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.30 Nws., weerbericht en actualitei ten. Ned Hervormde kerk Benoemd: tot bijstand in het pastoraat te Baarn J. van den Blink, oud-vlootpre- dikant aldaar. Bedankt: voor Ouddorp S. de Jong te Houten. Geref. kerken Beroepen: te Rotterdam, als studen tenpredikant: H. Steendam te Wagenin- gen. Geref. kerken vrijgemaakt Benoemd: tot legerpredikant in lang verband: J. A. de Vries te Culemborg. Chr. Geref. kerken Beroepen: te Leerdam: M. Baan te Zeist; te Schiedam en te Bennebroek; W. Sorge kandidaat te Apeldoorn. Geref. gemeenten HILVERSUM De vrede tussen de directie van de VPRO en de heer Arie Kleywegt is getekend. Met ingang van vandaag is de werkverhouding weer normaal. De voorbereiding van het sa tirisch tv-programma zal zo snel moge lijk worden voortgezet. De door het algemeen bestuur inge stelde commissie van goede diensten heeft in de afgelopen twee weken, via gesprekken met de betrokkenen, een nieuwe basis van samenwerking gevon- Ria Valk en Jacco van Renesse in het K.R.O.-programma „Waar is m n schoentje"' (de wonderlijKe lotge vallen van Ria Valk), dat hedenavond wordt gepresenteerd via Nederland-1 den. Het rapport van deze commissie is zaterdag, in een extra vergadering behandeld. Van beide kanten heeft men de in houd van dit rapport zonder voorbe houd aanvaard. De heer K. Kooij, voor zitter van de VPRO, zei ons gisteren: „Ik heb het gevoel dat we alle partijen een beetje moeten helpen op de goe de weg te komen; ik heb er vertrouwen in dat dat lukt." Het algemeen bestuur zegt in een verklaring, dat het begrijpelijk is dat de directie het op een gegeven moment nodig vond om maatregelen te nemen inzake de voorbereiding van het sati risch tv-programma. De schorsing van Arie Kleywegt ziet het bestuur echter als een minder geslaagde maatregel. Maar de heer Kleywegt heeft in de week na de schorsing dingen gezegd, die vol gens het bestuur, niet in overeenstem ming waren met zijn verantwoordelijk heden. Het algemeen bestuur is verheugd, dat ook de directie de schorsingmaatre- gelel betreurt en dat Arie Kleywegt spijt heeft betuigd over zijn uitlatingen. In de komende tijd zal veel aandacht worden gegeven aan de organisatie structuur van de VPRO. De suggesties van de commissie van goede diensten zullen daarbij van grote waarde zijn. Wat die suggesties inhouden is niet be kend. Ir. Kooij zei ons: „Daar kan ik nu geen details over geven, want daar mee is al langere tijd een commissie aan het werk. Het verslag is nog niet klaar". Het is de bedoeling dat de voorberei ding van het satirisch tv-programma weer wordt opgenomen. Of het zal luk ken dit programma binnen afzienbare tijd te maken, is onzeker. Zoals bekend is, hebben de freelance medewerkers aan dit programma hun vertrouwen in de directie van de VPRO opgezegd. Ook die betrekkingen zullen weer moe ten worden hersteld. ZANDVOORT De voorspelling van de 61-jarige Amsterdamse organist en pianist Nico Karp is uitgekomen. Hij voorspelde een maand geleden het re cord pianospelen, dat met 34 uur en twee minuten op naam van de Ameri kaan Harold Whittaker stond, met twee uur te zullen verbeteren. Hq ving in het café-restaurant „De Kousenpael" in Zandvoort vrijdagochtend om negen uur precies aan met het spelen op een ham mondorgel en zonder enige onderbreking speelde hfl tot klokslag zaterdagavond negen uur, nadat om twee minuten zeven reeds vaststond dat het record van de Amerikaan gebroken was. Er be stond voor deze prestatie van Nico Karp hjj speelde meer dan 700 nummers in dit tijdvak van 36 uur gedurende elk uur van de dag en de nacht grote belangstelling. AMSTERDAM De exploitatiereke ningen van sisal en koffie van de N.V. Cultuurmaatschappij Ngombezi sloten, blijkens het verslag, over 1966 met een voordelig saldo van resp. f 151.816 en f 396.182. Het netto winstsaldo bedroeg f 172.578, tegen f 569.478 over 1965. Dit winstsaldo is toegevoegd aan de buiten gewone reserve, waarna deze steeg tot f 794.632. Vooruitzichten: uit de produktie 1967 zijn verkocht 5.327 ton sisal tegen ge middeld 66.16.5 pond sterling per ton c.i.f. Ofschoon het huidige prijsniveau de directie van Ngombezi in staat stelt het bedrijf gaande te houden is het niet mogelijk op deze basis het investerings programma volledig uit te voeren. On der auspiciën van de Food and Agricul tural Organization zijn er onderhande lingen gaande om te komen tot een re strictie van de wereldsisalproduktie, teneinde langs die weg weer tot een re delijk prijspeil te geraken, aldus de di rectie. De aanzienlijk lagere produktie in '67 zal, naar het zich tot nu toe laat aan zien, niet worden gecompenseerd door een hoger prijsniveau. Voor 1968 is echter weer een belangrijk hogere pro duktie te verwachten. De zeer lage marktprijs van sisal was de oorzaak dat de deelneming Tungi Ltd ondanks een hogere produktie ook het boekjaar 1966 met verlies moest afsluiten. De produktie van sisal steeg van 6.000 ton tot 6.800 ton. Ofschoon de gro te regentijd langer heeft geduurd dan normaal het geval is, wordt verwacht dat over 1967 minimaal 6.800 ton zal ge produceerd worden. De produktie van marktkoffie be droeg 387 ton. Het exploitatieresultaat werd, ondanks de hogere produktie. on gunstig beïnvloed door de belangrijk la gere opbrengsten op de koffieveiling De produktie voor 1967 wordt geran op 205 ton marktkoffie. AMSTERDAM De vermogensgroel van de Nederlandse Fondsen Maat schappij Nefo N.V. bedraagt na uit kering van ruim f 4 miljoen aan divi dend over de eerste negen maanden van 1967 ruim f 15 miljoen. De reser vepositie steeg met bijna f 16 miljoen tot f 30,1 miljoen. Het uitstaande aan delenkapitaal bedroeg per ultimo sept. 1967 f 51,84 miljoen tegen f 51,45 mil joen op 1 januari 1967. Dit vermeldt het bericht over het derde kwartaal 1967. Wat de dividendinkomsten in 1967 be treft, wordt meegédeeld dat tot dus verre de effectieve waarde van de ont vangen stockdividenden aanmerkelijk hoger ligt dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Zonder overigens te willen vooruitlopen op de vaststelling van het totale dividend over 1967, acht de directie het niet uitgesloten aan haar aandeelhouders een stockdividend te kunnen uitkeren. Uit de mutaties in de effectenporte feuille blijkt, dat het belang bij de aan delen van de Algemene Bank Neder land, Hollansche Bank Unie en de Ne- derlandsche Credietbank, belangrijk werd uitgebreid. Ook dat van het aan deel Oranjeboom. Het belang bij Gist- Brocades nam af, doch dat bij Kon. Zout-Ketjen nam toe. Afgestoten werd het gehele bezit van Ford Automobiel fabriek, Blijdenstein- Willink, Nijverdal Ten Cate en dat van Koudijs. Blijkens de groepsgewijze samenstel ling van het vermogen steeg de beurs waarde van de internationale concerns, waaronder AKU, Hoogovens, Kon. Olie, Philips en Unilever, tot van 32,89 pro cent tot 35,29 procent, dat van de overi ge groepen van 61,35 tot 61,52 procent, terwijl de liquiditeiten (netto) daalden tot 3,21 (5,76 procent). Vanavond organiseert de VPRO In Krasnapolskv te Amsterdam een teach- in over het onderwerp „Geloven zonder kerk", die rechtstreeks via Nederland 2 wordt uitgezonden. Voorzitter is prof. dr. J. Sperna Weiland. Onder degenen die reeds hun medewerking hebben toe gezegd zijn: pater Adolfs o.f.m., prof. drs. B. P. M. Hemelsoet, dr. R. Koper o.f.m., prof dr. J. Kruithof, dr. A. Th. -van Leeuwen, prof. dr. C. W. Mön- nich, prof. dr. G. C. van Niftrik, dr. K. Strijd, pater F. Veelenturf en prof. dr. J. VerkuyI. De volgende moties komen o.m. in behandeling: „De keren zijn een sta-in- de weg voor echt geloof; wie in deze tijd nog wil geloven moet met de kerk breken". „Het christendom moet zich inlaten met de strijd om gerechtigheid in de samenleving. Doet het dat op grond van welke overweging dan ook niet. dan is het opium voor het volk". BONN Westduitse benzinestations gaan grammofoonplaten verkopen. De Deutsche Erdöl A.G. begint dit experiment in duizend van haar pomp stations in het Noordwesten van de Bondsrepubliek. Voorlopig worden spe ciale langspeelplaten verkocht, die slechts vijf tot tien mark kosten. Op den duur wil men het assortiment uitbreider tot honderden titels, van alle grote mer ken, en van klassieke tot amusements muziek en sprookjesplaten voor kinde ren toe. De platenverkoop is bedoeld voor au tomobilisten, die 's avonds of in h( weekeinde plotseling op bezoek gaa: en dan een cadeautje willen meebren gen. Proefaanbiedingen in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen hadden ver succes gehad.

De Vallei | 1967 | | pagina 2