Duikers in Britse wateren zijn actiever dan ooit ïge goudkoorts na recente vondsten Aan opduiken van kostbaarheden zit heel wat vast r In Limburg plannen voor zwembad in leegstaande kerk en in bioscoop ZO HEEFT „DE LIEFDE9 ER IN ZIJN GLORIETIJD UITGEZIEN IN HELE PROVINCIE MAAR VIER BADEN OVERDEKT Explosies kunnen j wrakken schaden ANTIROOK CAMPAGNE IN AMERIKA NERGENS ZIJN IN DE LOOP DER EEUWEN ZOVEEL MET SCHATTEN GELADEN SCHEPEN VERGAAN Armada Onder zand Grote man Eerste slag Ook zuidelijker Se bat gemist Gevaarlijk Aangifte doeti is verplicht Terug m zee iifti? procent Kennismaking per computer Wat is mooier Meer nodig Weinig personeel Nergens ter wereld zijn zoveel schepen vergaan als in de wateren rondom de Britse eilanden. In het archief van het Nationale Maritieme Museum in Greenwich staan 1800 grote scheepsrampen vermeld, maar er zijn zeker nog tienduizenden kleinere schepen ondergegaan in de dikwijls gevaarlijke kust wateren van de Britse eilanden. Veertig tot vijftig van de schepen die in de loop der geschiedenis in deze zeeën hun einde vonden, hadden schatten aan boord, niet meer. Op deze schatten hebben de vele tientallen duikersclubs in Engeland en tal van beroeps duikers al lang een meer dan begerig oog gericht. Nooit zijn zij zo actief ge weest als dit jaar. Oij de Scilly Eilanden, voor de En gelse zuidwestkust, is 'n stille, maar o zo vinnige en hoogst gevaarlijke strijd aan de gang tussen enkele groe pen. die erop uit ziin om nog voor de winter zoveel mogelijk te bergen van de enorme schat van het admiraals schip „Association", dat daar in 1707 is vergaan. Meer dan 1500 gouden en zilveren munten zyn daar de laatste weken al van opgedoken. Terwijl alle aandacht in Engeland was gericht op het spectaculaire schat- zoeken bij de Scillies, kwam vorige maand het sensationele nieuws van de Shetland Eilanden, dat daar in alle stilte een deel was geborgen van de rijkdommen, die de Nederlandse Oost- indiëvaarder „De Liefde" aan boord had. Daar waren het 4000 zilveren du katen; bij de Scilly Eilanden sprak men van een waar tapijt van gouden en zilveren munten. Dit alles heeft de goudkoorts in En geland doen stijgen, hoewel de herfst stormen het toch al gevaarlijke onder zeese zoeken nog eens extra riskant maken. De Britse admiraliteit heeft dan ook niet voor niets een ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van alle amateur-schatzoekers, zeker voor deze herfst en de komende winter. Er zijn onlangs al bijna ongelukken gebeurd: op 18 september is een van de boten, die de schatzoekers gebruikten, de „Regency" van 265 ton, gezonken na een ontploffing in de machinekamer. JV"iet alleen de wateren rondom het Verenigd Koninkrijk, maar ook die van de Ierse republiek, bergen nog tal van schatten. Onlangs hebben dui kers bij de Blasket Eilanden, voor de kust van het graafschap Kerry aan de Ierse westkust, het wrak ontdekt van een vlaggeschip van de Spaanse arma da, de „Santa Maria de la Rosa", die met 50.000 gouden dukaten aan boord in 1588 verging. Een Noordierse zaken man heeft zich voor een periode van zeven jaar verzekerd van de bergings rechten. Voor het kasteel van de hertog van Ar gyll in het Schotse Inveraray staan en kele kanonnen, die sinds 1950 zijn op gehaald uit de Tobermorybaai bij het eiland Muil voor de westkust van Schotland. Daar vonden duikers van de Britse marine in 1950 een wrak, dat wordt toegeschreven aan het Spaanse schip „Duque de Florencia". Dat is in dertijd vergaan met een vermogen aan dukaten aan boord. De hertog van Ar gyll draagt o.m. de titel hertog van de westelijke eilanden. Vandaar de kanon nen voor zijn huis. JJehalve kanonnen, vond men ook een zilveren scheepsbel in de baai, ringen, munten, een kandelaar en wat zilveren medailles. Alles lag op een diepte van 21 meter dik onder 't zand. Ook in 1954 en het jaar daarna zijn in teressante vondsten gedaan in deze baai voor de westkust van Schotland. Ook in augustus 1959 stond het kust- T ang niet iedereen in Engeland is in genomen met de schatzoekerij in de Britse wateren. Vooral George Naish, plaatsvervangend curator van het Nationaal Maritiem Museum in Greenwich, heeft veel bedenkingen. Hij is bang dat veel van onvervangba re historische waarde verloren gaat bij de onderzeese ontploffingen, die de schatzoekers teweeg brengen. Zowel bij het zoeken naar het wrak van „De Liefde" als naar dat van de „Association" is dynamiet gebruikt om rotsblokken opzij te blazen, die in de weg lagen. Zo kan men gemakke lijk andere wrakken in de buurt ver nielen, vindt de heer Naish. George Naish is voorzitter van de commissie voor nautische archeologie. Die werkt al twee jaar aan richtlijnen voor duikers die oude scheepswrak ken onderzoeken. „Bij ons valt nu alles onder de Wet op de koopvaardij van 1894, de Torrey Canyon met zijn olie net zo goed als de schatten uit oude schepen," ver telde de heer Naish ons. Volgens hem moeten er eerst zorg vuldige kaarten en registers worden gemaakt aan de hand van de vondsten van de duikers. Zodra een,wrak wordt ontdekt, wil hij het laten beschermen door een nieuwe wet op de berging. De bestaande wet in Engeland moet hoognodig worden gewijzigd, wil men door het toenemen van het aantal duikers niet veel verliezen wat van geschiedkundige waarde is. In Australië waar de wet al in der gelijke beschermende maatregelen j voorziet, ging dat volgens George Naish veel gemakkelijker omdat het t aantal wrakken daar betrekkelijk j klein is. gebied van Zuidwest-Engeland in de be langstelling van duikers. Toen zocht men vergeefs naar een hoeveelheid goud ter waarde van vijf miljoen gul den, die in de Mounts Baai bij Penzan ce in Cornwall in drie galjoenen moet hebben gezeten, die daar ten onder gin gen. Het volgende jaar gingen een man en een jongen voor de zuidkust van De von bij een kreek, die de toepasselijke naam Hope draagt, erop uit voor een visvangst onder water. Tot hun grote verbazing zijn ze daarbij niet op vis ge stuit. maar wel op houten resten van wat het Spaanse schip „San Pedro el Mayor" moet zijn geweest. Dat is daar in 1588 ondergegaan. In dat deel van Devon hebben vissers in de loop der eeuwen nogal wat Spaanse munten ge vonden. J^e grote man van de sensationele vondst van de dukaten bij de Scil ly Eilanden van deze zomer is de res tauranthouder Roland Morris (58) uit Penzance in Cornwall. Hij heeft vroe ger bij de Britse marine gediend, als duiker in de tijd, dat er nog geen aqua- longen bestonden. Zijn bekende etablissement „Admiraal Benbow" staat vol voorwerpen, die hij uit zee heeft opgedoken. In 1961 kocht Morris van de admira liteit het wrak van het Britse fregat „Ans'on", dat in 1807 voor de kust van Cornwall was gezonken. Hij heeft er heel wat kanonnen van geborgen. In 1962 vond men in een baai voor de westkust van Wales de resten van een Spaans schip de „Santa Cruz". Dat verging daar in 1820 met een schat aar boord die wel eens tien miljoen gul den waard kan zijn. In 1965 werd er zelfs een nationale speurtocht in de Britse wateren geor ganiseerd, waaraan enkele duizenden leden van duikclubs meededen,- maar het resultaat was niet erg sensationeel. Men kreeg er wel allerlei waardevolle gegevens door binnen op het gebied van de nautische archeologie. Maar 1965 zag ook het begin van het avontuur met het wrak van „De Lief de". Toen was het jarenlange onder zoek in musea zover gevorderd, dat de Londense caféhouders John en Peter Bannon met hun vrienden uit het we reldje van de duikclubs een begin maakten met hun minutieuze onder zoek van de zeebodem bij de Out Sker ries, de meest oostelijke groep eilanden van de Shetlands, die op hun beurt de noordelijkste eilanden zijn van Groot- Brittannië. Een van die vrienden was de tegen woordige kapitein van de mariniers Malcolm Cavan. Hij en zijn boezem vriend Alan Bax, kapt.-luit. ter zee, waren door wederzijdse kennissen in contact gekomen met de Bannons. Vol trots vertelde kapitein Cavan ons hoe hij als eerste de dukaten heeft gevon den van „De Liefde". JAe eerste slag was voor mij", grin nikte deze volbloed-duiker. Hij dient bij de speciale afd. van de mari niers, die zich bezig houdt met duik- werk. „Nee, ik ben er dit jaar niet bij ge weest", aldus Cavan, „maar volgend jaar hoop ik in mijn zomervakantie weer van de partij te zijn". Kapitein Cavan is financieel geïnte resseerd bij de onderneming, die de gebroeders Bannon hebben opgericht voor het opduiken van de schatten uit „De Liefde". „Nou reken maar", zei hij lachend. Met Alan Bax heeft de kapitein in de Perzische Golf veel samen gedoken voor de Britse marine. De eerste zo mer bij het wrak van „De Liefde" le verde Cavan, Bax en de Bannons onge veer honderd zilveren dukaten op. Ook vorig jaar heeft de zee bij de Skerries, zoals intussen is onthuld, heel wat moeten prijs geven maar de kist met de 4000 zilveren dukaten van De Liefde van deze maand slaat alles wat er sinds de oorlog is opgedoken in de Britse wateren. Ook uit zuidelijker water kwamen toen meldingen van interessante vond sten, o.m. weer bij Ierland, ditmaal voor de kust van het graafschap Done gal. Daar vond men overblijfselen van een Spaans galjoen. Bij Teignmouth in Devon haalde een visser in zijn net een stuk op van een oud kanon, vermoede lijk van een Frans galjoen, dat daar met een schat aan boord, hoe kan het anders? moet zijn gezonken. Iets dergelijks vonden twee duikers ook in een baai in Sussex. Premier Wilson stond in juli van dit jaar tijdens zijn vakantie op de Scilly Eilanden temidden van vele honder den enthousiaste vakantiegangers en eilandbewoners toe te kijken, toen een groep duikers van de Britse marine luchtvaartdienst een prachtig bronzen kanon aan land bracht dat aan boord moet zijn geweest van de „Associa tion". Dat was het vlaggeschip van admi raal Sir Cloudesley Shovell, comman dant van het Engelse Middellandsezee- eskader dat ten gevolge van een grove navigatiefout met twee andere sche pen tijdens een zware storm in de nacht van de 22ste oktober 1707 op de rotsen van het Gilstone rif is gezonken. T")e 17 kikvorsmannen van de marine- luchtvaartdienst vonden heel wat meer kanonnen, een honderdtal munten, eetgerei, een deel van een kandelaar en zo meer, maar de enor me schat, die de mannen van de res tauranthouder Roland Morris ontdek ten, ontging hun. Toch moeten ze er nauwelijks tweehonderd meter van daan zijn geweest. John Upton, 34 jaar, makelaar in hui zen en een van de ploeg van Morris, vertelde 21 september; „Een tijdlang hadden we al hele rijen munten ge volgd die op de zeebodem lagen, net als lange sporen. We zochten de dikste rij uit, maar die leidde naar een gat in de bodem van de oceaan, dat er heel gevaarlijk uit zag. Een poos gin gen we daar aan voorbij, maar een paar dagen geleden ging ik er door naar beneden en ik vond een spleet, die zo nauw was, dat ik mijn uitrus ting moest afdoen behalve mijn mond stuk en masker. Ik duwde het hele zaakje voor me uit naar beneden." Upton vervolgde: „Voor me zag ik een kleine grot, ik ging er naar bin nen en ik merkte daar letterlijk, dat ik op een tapijt stond van gouden en zilveren munten, allemaal uit de jaren 1666 tot 1706." Dit was de opzienbarende vondst van de Scilly Eilanden, waar nu ook zoveel andere groepen duikers, zelfs uit Frankrijk en Japan, het op hebben ge munt. Geen wonder, dat de mannen van Morris een spel spelen van kat en muis als ze naar de plaats van hun schat varen. Hun boot gaat op een re spectabele afstand voor anker en onder water zwemmen de kikvorsmannen er dan naar toe. Er moeten duizenden munten in de schatgrot liggen, voldoen de voor jaren bergingswerk. Het is zo moeilijk en gevaarlijk om er in te ko men, dat ze maar tweemaal per dag de duik kunnen ondernemen. De waarde van dit alles? Misschien wel 55 miljoen gulden. John Upton zorgt er steeds voor dat de ingang van de grot zorgvuldig wordt afgesloten met rotsblokken om andere kapers de pas af te sluiten. Voor de marinemannen is de vondst van Morris natuurlijk een bittere teleurstelling. Hun commandant zei sportief: „Alles wat we kunnen zeggen is: goed werk, zij keken op de juiste plaats, zo is dat." fo gevaarlijk en verradelijk zijp de 1 zeestromingen bij de rotsen van Gilstone, dat verscheidene vissers heb ben geweigerd om er in hun bootjes op uit te trekken met onervaren duikers, 't Zou hun dood betekenen, zei een van hen hoofdschuddend. Niet alleen de stromingen leveren gevaar op, maar ook natuurlijk de rotsen en de enorme golven van de Atlantische Oceaan. Een der wethouders van de Scillies zei onlangs: We hopen maar dat er niemand omkomt, dat is alles. Het is daar verdraaid gevaarlijk, geen plek om maar zo'n beetje rond te duiken, tenzij men weet wat er te koop is." Hoe groot de aantrekkingskracht is van de schat van de „Association", bleek deze week weer toen er op nieuw een groep duikers, ditmaal uit Kent in Zuid-Engeland, naar de Scil lies vertrok. Daar is ondermeer de 23-jarige Bob Rogers bij, die ook vorig jaar actief was bij de Scillies. Hij beweert, dat hij als eerste sporen van de „Associa tion" heeft gevonden, enkele jaren ge leden. Eerst een stuk licht gekleurd metaal en vervolgens een kanon van bijna twee meter. Dat was op een diep te van vijftien meter. Toen hij dieper dook naar vijfentwintig meter, ontdek te hij tinnen eetgerei en zeker nog ne gen andere kanonnen. Ook hij hoopt nu op zilver en goud... Wie in Britse wateren iets van enige waarde uit zee ophaalt, is verplicht dit aan te geven bij de receiver of wrecks. Dat is gewoonlijk een plaatselijke ambtenaar van invoerrechten en accijnzen, de douane dus in de dichtstbijzijnde haven. Die bewaart het gevondene namens de Kroon gedurende een jaar. Komt de eigenaar voor het einde van die periode de zaak niet opeisen, of de rechtmatige opvolger van de ei genaar, dan .verkoopt de receiver de hele zaak op een veiling, ook al weer ♦voor de Kroon. De hoogste bieder wordt dan eigenaar, maar een derde van de opbrengst gaat naar de vinder, plus een vergoeding voor de door hem ge maakte kosten. Op de Shetland Eilanden is John Butler receiver of wrecks. Hij zetelt in de hoofdplaats Lerwick. „Op mijn kan toor kunt u nog heel wat Nederlandse dukaten zien, die uit „De Liefde" af komstig zijn", vertelde hij ons. „In 1965 heb ik er wat verkocht maar de verkoop ervan is onlangs stop gezet omdat de groep, die bij de „De Lief de" werkt, zoals u weet, met de Ne derlandse regering onderhandelt over het eigendomsrecht van het wrak". Wie verzuimt om wat hij in zee heeft gevonden aan de receiver of wrecks af te staan, kan een boete krijgen van ten hoogste duizend gulden. De vondst wordt dan na ontdekking in beslag ge nomen. Er zitten nogal wat haken en ogen aan gevonden schatten. Allerlei lieden haasten zich, zodra er iets van belang wordt gevonden, om te bewijzen dat zij recht hebben-op de schat. Zo hebben al twee vrouwen aanspraken ingediend op de schatten uit de Association om dat ze menen af te stammen van ad miraal Shovell, commandant van het eskader waar het schip toe behoorde. Hoeveel narigheid men kan onder vinden met schatten, die in zee zijn gevonden ondervond een eenvoudige visser vorig jaar. Hij haalde in zijn netten een kistje op met 77 zilveren munten uit de zestiende eeuw. De ar me man werd zo lastig gevallen door allerlei mensen die meenden er recht op te hebben, dat hij het hele zaakje met een forse zwaai terug gooide in zee! Zoals het een goed douaneman in een Engelse havenplaats betaamt heeft de receiver of wrecks van de Scilly eilan den, William Saunby een fraaie zee manshaard en snor. Hij smaakte on langs het genoegen om de 1500 oude munten in ontvangst te nemen, die Ro land Morris hem kwam brengen. Een klein deel van de schat van de „Asso ciation" bestaande uil gouden en zil veren Engelse kronen en florijnen en ook uit Portugees en Spaans geld. Ook de kanonnen van de „Associa- WASHINGTON De afgevaardigde Burt Talcott uit Californië heeft in het Huis van Afgevaardigden een wetsvoor stel ingediend, dat sigarettenfabrikan- ten wil verplichten niet alleen op de pakjes, maar ook via pers, radio en televisie te waarschuwen tegen de geva ren van het roken. Hij deed de sugges tie dat op de sigarettenpakjes een doodskop met gekruiste beenderen wordt gedrukt met de waarschuwing: „sigaretten roken is gevaarlijk en kan uw dood veroorzaken". Ook zou er via radio en tv tussen 15 en 21 uur en tij dens sportevenementen geen reclame voor sigaretten mogen worden ge maakt. Senator Robert Kennedy heeft onlangs een soortgelijk voorstel bij de senaat ingediend. tion" en al het andere wat van het oor logsschip is gevonden, wordt door de receiver bewaard. Het meeste in zijn botenhuis. Het museum van St. Marv op de Scilly Eilanden hoopt, dat het er een deel van krijgt. Acfiter het huis van de familie Saun by gaat een deel van de tuin schuil on der een enorme hoop schroot, metalen resten van schepen, buizen, kettingen, houten laadbomen, roosters, netten en nog veel meer van wat men bij de re ceiver komt brengen. Het is niet alles goud wat er blinkt, ook niet in zee Behalve bij het maritieme museum in Greenwich, komen tal van schatzoe kers in spé ook geregeld om inlichtingen vragen bij het vermaarde Britse verze keringsinstituut Lloyd's. Dat is in 1696 begonnen met het uitgeven van een da gelijkse krant over scheepsbeweglngen. Dat duurde aanvankelijk maar een half jaar, maar in 1734 werd de zaak hervat. Van toen af aan verscheen Lloyd's List ononderbroken tot op de dag van heden, vandaar dat men er heel wat inlichtin gen kan geven. Was een schip bij Lloyd's verzekerd en is na een ramp het verzekerd bedrag uitgekeerd, dan blijft het concern in technische zin eigenaar van het wrak. Alleen in deze zin, want het wenst na tuurlijk niet alle gevolgen te dragen, die er uit komen voortvloeien. Komt iemand bij Lloyd's met een voorstel om een wrak te lichten, dan kan dat, mits Lloyd's vijftig procent van de opbrengst krijgt. Natuurlijk slaat dit alles niet op de historische wrakken van voor 1700. „Tfe zoek geen man, maar ik voel me J eenzaam en wil vrienden hebben", schreef een 67-jarige weduwe. De J computer raadpleegde zorgvuldig zijn geheugen en spuwde prompt een „ge- I schikte man" van boven de 60 uit. „Het komt vaak voor, dat bejaarde j mensen ons schrijven we hebben er heel wat bij elkaar gebracht", zei i Brian Kohoudy, de jeugdige baas van de firma Kennismaking per conipu- j terin Johannesburg. „We krijgen ook aanvragen van we- duyvnaars, gescheiden echtgenoten en I ongetrouwde vrouwen, van wie som- t mige de 60 ruim zijn gepasseerd" ver- volgde hij. „Tot dusverre hebben we geen klachten gehad en we nemen dus aan, dat zij tevreden zijn over de ken- nismaking". Maar de firma, die nu acht maan- den aan het werk is, wacht nog op haar eerste huwelijk. „We hebben het idee, dat er verschei- dene huwelijken hebben plaatsgevon- I den, maar dat de mensen te verlegen J ,zijn om het ons mee te delen", zei Kohoudy. „Vele aanvragers verzoeken J ons, hun namen voorgoed uit het ge- I heugen van de computer te lichten", i De grootste prestatie van de compu- S j ter tot dusverre is geweest 200 man- I nelijke studenten te Johannesburg in i kennis te brengen met evenveel meis- I ie». In de acht maanden van het bestaan J !van de firma hebben meer dan 2.000 t mensen van alle leeftijden en uit alle j beroepen zich tot haar gewend om t kennismaking via de computer. „Het t gaat zo beslist beter dan met de oude „luk-raak-methode", zei de directeur. (Van een onzer verslaggevers) Wel twee keer is de gemiddelde Limburger de afgelopen zomer vrijwillig te water gegaan. Geen geringe prestatie in 'n provincie, die slechts beschikt over een handvol openluchtbaden, vier overdekte zwembaden en een hopeloos vervuilde rivier. Nu is het weer uit met de waterpret. Tot de volgende zomer moet het gros van de één miljoen Limburgers droogzwemmen. "Dijzonder nijpend is het tekort aan overdekte zwembaden in het zui den. Overvol zijn de vier Maastricht Heerlen, Venlo en Weert die er z(jn. Een half miljoen zwemmers springen jaarlijks alleen al in het 25 bq twaalf meter metende Maastrichtse Sportfond- senbad. „Nood breekt wetten", zegt in het kleine Obbicht burgemeester Theodo- rus J. W. van Mimsberg (55). „Ik heb hier een kerk die binnenkort leeg komt en ik wil daarvan Limburgs vijfde overdekte maken." „Het hoeft niet meer te kosten dan 225.000 gulden, het is technisch haal baar en ik heb er trouwens geen ande re bestemming voor. Het zou toch zon de zijn om zo'n prachtige ruimte leeg te laten staan? Ik wil de kerk dienst baar maken aan de gemeenschap en wat zou de Here Jezus mooier vin den dan dat de mensen er fijn komen zwemmen." De gemeenteraad is enthousiast. De exploitatie baart de burgemeester geen zorgen. „In het land van Swentebold" zegt hij, „wonen 23.000 vielen. Met schoolzwemmen alleen vul ik de hele dag." Het gaat om de twee ton. Obbicht heeft geen cent om in het water te gooien. „Als ik geen 75 pet subsidie krijg, ben ik nergens", weet burge meester Van Himsberg. „Dat moet toch kunnen. Het is toch hard nodig. Hoeveel mensen verdrinken er niet in de Maas en het Julianakanaal?" „Bovendien is het smerig water. Maar ja, als ik zeg: Piet, nu klim je toch niet meer in de Maas, hè? Dan krijg ik ten antwoord: „Ja, burgemees ter, maar waar moet ik dan zwem men. Bij ons in bed?" Commerciëler zijn de plannen van Zuidlimburgs tweede zwembadexploi tant in spe, bioscoopdirecteur Jean Hu- bert Dirix (46) uit Beek. Hij wil vijf honderd doorgaans lege stoelen uit zijn bios aan de kant zetten voor een ro mantisch gevormd bad. Tweehonderd stoelen blijven dan staan voor rijn klanten die over het water heen films willen bekijken. „Films draaien allee» is niet rendabel meer. Ik heb al van alles bedacht. Nu het schoolzwemmen zo geweldig op komt, zie ik toekomst in een zwembad. De aanleg zou zes ton kosten. De ge meente is enthousiast, 'maar ik moet alleen een garantie hebben voor een exploitatietekort", aldus Jean Dirix. Hij ligt, omdat hij de financiering zelf kan verzorgen, 'n streepje voor op burgemeester Van Himsberg. De bur gemeester moet aankloppen bij het provinciaal bestuur in Maastricht. Daar zetelt ook dokter M. J. M. Roy- akkers, directeur van de provinciale Raad voor de Volksgezondheid, opper- coördinator van Limburgs zwembad plannen. Want aan plannen is er geen gebrek, al is het geheel voorlopig nog een onbekend-aantal-jaren-project. Liefst 33 overdekte baden staan er op het lijstje van de dokter drie van vijftig meter vijf miljoen gulden en dertig van 25 meter a anderhalf mil joen. Drie overdekte zweminrichtingen zijn in aanbouw: in Roermond, in Ven- ray en in Nieuwenhagen. „Het is niet veel", geeft dokter Roy- akkers toe. „Het uiterst geringe aantal baden, dat 's winters te gebruiken is, veroorzaakt een ernstig manco in de positieve gezondheidszorg het opvoe ren van de 'conditie en de lichamelijke ontwikkeling van vooral de jeugd. Wat het gevolg daarvan is, blijkt wel uit de resultaten van de keuringen voor de militaire dienst, die onlangs in de krant stonden". Goedkoop vindt hij de plannen uit Ob bicht en Beek. Meer wil hij er niet van zeggen, want technisch komt er meer kijken dan een kuipje leggen en wat water zuiveren. Niet voor niets is hij trots op de prijs van anderhalf miljoen die hij becijfert voor een bad van 25 meter lengte. Die som is het resultaat van gedegen plussen en minnen door het Nederlandse instituut voor preven tieve geneeskunde, de technische hoge scholen in Delft en Eindhoven, de pro vinciale Raad voor de volksgezondheid, de Provinciale planologische dienst en een aantal industriëlen. De normale prijs is 2,5 miljoen gulden. „Standaardisatie is het geheim. De gemeenten zijn in de beslissing een bad te bouwen weliswaar autonoom, maar bouwen in serie zou de zaak van elk van hen goedkoper maken", zegt hij. De Staat schuift wel wat subsidies af, maar het leeuwedeel van de kosten moet worden gedragen door de ge meenten zelf. „Via de commissie socia le begeleiding kunnen we per bad uit de staatskas een bijdrage krijgen van 25 mille", zegt dokter Royakkers. „Zo lang het duurt kunnen we bovendien profiteren van uitkeringen in het kader van de werkloosheidsbestrijding". Is de financiering eenmaal rond, dan is het zaak een gunstige exploitatie te waarborgen. Ook daaraan heeft de dok ter gedacht: „Je moet een zwembad zo bouwen, dat je met zo weinig mogelijk personeel toe kunt. Een caissière bij voorbeeld kun je zo neerzetten dat z» ook toezicht kan houden op de badhok jes. Als het ideale zwembad is ontwor pen, moeten daar reeksen van worde gebouwd". Plannen genoeg dus in Limburf Voorshands moet alleen nog heel wa (vies) water door de Maas.

De Vallei | 1967 | | pagina 6