In hitte van zomers Madrid woedt nu de koude oorlog Spaanse coach Munoz kampt met blessures MICHELS BLIJFT OPTIMIST „Kanellopoclos best hermen tegen volkswoede" Mogelijk komend jaar herleving internationaal tennistoernooi Noordwijk kandidaat naast Hilversum Armoede is grootste bedreiging van vrede Co Prins gebruikt Biauw Wit alleen als proefballon Cees Haast kreeg contract bij BIC I Post-Bugdahl niet meer alleen op kop Grote filmploeg naar Olympische Spelen Zuid-Afrika nodigt Tom Okker uit Drie koplopers in schaaktoernooi in Winnipeg Johnson kan op steun van zijn partij rekenen Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte hoe eerder, hoe beter! Blessures Dit tempo Waardevol Twee kandidaten v Afwegen Ontwikkelingshulp van V.N. Lord Chalfont w il spoed Volgens Hoogerman Verpleegde ontsnapt aan begeleider DINSDAG 10 OKTOBER 1967 T PgPSMg SS| üsm m* „y :e* Z* <f: s - é&m- - -■ t 'Ij MADRID De koude oorlog woedt, bij een temperatuur van 25 graden Cel- siu®, in alle hevigheid in Madrid. Ri- nus Michels bleef, zoals altijd, onver stoorbaar toen de Spaanse journalisten met steeds meer nadruk vroegen naar de opstelling van Ajax. „Pas enkele uren voor de wedstrijd maak ik het elftal bekend", luidde zijn weinig hoop gevende antwoord aan de vertegen woordigers van de Spaanse sportpers, die gisteren rond het middaguur naar de luchthaven Barajan van Madrid wa ren gekomen. Trainer Miguel Munoz daarentegen was opmerkelijk openhartig. In het ul tra moderne hotel Los Archipostes del Hito te Novacerrada op duizend meter aan de rand van het hooggebergte, heeft Munoz met zijn pupillen domicilie gekozen. Met grote nadruk liet de coach van de „koninklijken" de bezoe kende verslaggevers weten dat hij zwaar gehandicapt is door blessures. „Na De Felipe hebben ook Amancio en Velasquez verwondingen opgelopen" luidde de mededeling. Volgens de Spanjaarden, die ook in het verleden vaak al te graag het spel met Munoz meespeelden, zal behalve De Felipe die vorige week een been brak waarschijnlijk ook Amancio zaterdag in de wedstrijd van Real tegen El Espanol op non-actief woensdag vanaf de tribune de tweede wedstrijd tussen Real en Ajax moeten volgen. Erg veel waarde hecht men in het Ne derlandse kamp overigens niet aan deze mededeling. De regels van de koude oorlog zijn daarvoor ook bij Ajax te goed be kend. De overgang was groot voor Ajax en de kleine tweehonderd supporters die HillllllliUIIIIIIIIIMIIIIIIHU de voorbode van het naar schatting vijf tienhonderd man tellende legioen vorm den, dat morgenavond in het monu mentale Bernabeu-stadion moet strijden tegen de overmacht van de niet tot stil te te brengen Spaanse supporters. In 3 uur tijd brachten twee vliegtui gen op enkele kilometers van elkqar vliegend, Ajax en zijn aanhang van het door regen, wind en nevel beheerste Ne derland, naar een zomers aandoend Madrid. Het klimaat vormde niet het enige contrast. Na de bedrijvigheid van Schiphol werden spelers en suppor ters geconfronteerd met het tempo dat de Madrileense luchthaven beheerste. Veertig minuten nadat de beide DC-7's geland waren, kregel, de Ajacieden ein delijk weer de beschikking over hun bagage. AMSTERDAM Het verzoek van Prins om lid te worden van Blauw Wit blijkt geen serieuze zaak al thans niet in die zin dat de oud-Ajacied graag zijn lucratieve verblijf in Pitts burgh wil ruilen voor de status van semi-prof bij de Amsterdamse eerste- divisieclub. Het betreft een stap van beroepsvoetballers van de niet erken- ke Amerikaanse bond om de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) tot een uitspraak te dwingen, of zij bij een eventuele terugkeer naar Neder land nu werkelijk nooit meer in club verband kunnen uitkomen. Een van de spelers, doelman Bertus Hoogerman, heeft over deze zaak een boekje opengedaan. „Vorige week heb ben wij een onderhoud gehad met de advocaat van de Vereniging van Con tractspelers, mr. Jansen van Raay en onze rechteloosheid in Nederland be sproken. Wij willen weten, waar wij aan toe zijn. Het heet nu wel dat wij fout zijn geweest, maar als de KNVB dit vol houdt zal hij toch ook onze oude clubs moeten aanpakken. Die hebben immers geld voor ons gekregen van die wilde Amerikaanse bond, die in hun ogen zo besmet is. Je kunt natuurlijk niet met twee maten meten". Hoogerman zegt het niet met zoveel woorden, maar laat doorschemeren dat Prins bereid was gevonden de kwestie via Blauw Wit aan het rollen te bren- Het scheen Rinus Michels weinig te doen. Zonder ook maar een pas te ver zetten, wachtte de coach tot hij het sein kon geven dat de tocht naar het lan delijke El Escorial, op 25 km van Ma drid gelegen, waar hij de spelers in al le rust wil voorbereiden, kon worden vervolgd. Hij was overigens de enige, die bewees dat zijn zenuwen van uit zonderlijke kwaliteit moeten zijn. Vertwijfeling beheerste al lang voor de laatste koffer zijn rechtmatige eige naar weer gevonden had de suppor ters, die het wachten meer dan moe waren. „Ik hoop een ding", klonk het in onvervalst Amsterdams door de over volle aankomsthal „dat Real woens dag het tempo speelt waarmee ze hier de bagage aanvoeren. Zitten wij goed". Het elftal van Ajax heeft gisteravond, na aankomst in Spanje, een partijtje „tennis-voetbal" gespeeld op de tennis baan van het hotel in El Escorial. V.l.n.r. Cruyff, doelman Bals, reserve De Haan, de kok van het elftal en Suurbier. PARIJS De „Televizier"-wielren- ner Cees Haast heeft in Parijs een con tract getekend voor het Franse ball- pointmerk Bic, dat tegelijkertijd 'n ver lies leed door de overgang van Jean Stablinsky en Raymond Riotte naar Mercier, waar Raymond Poulidor kop man is. MADRID Rinus Michels heeft, in tegenstelling tot veel collega-trai ners, meestal weinig animo voor zware discussies vóór een wedstrijd. Toen hij met zijn spelers gisteren na aankomst in Spanje veertig minuten moest wachten voordat ieder zijn bagage had gesorteerd, sprak hij een kort woord tot de verzamelde en uiterst nieuwsgierige Spanjaarden: „De uitscha keling is nog geen feit. Onze ploeg is sterk en zal tot de laatste minuut door vechten. Ik hoop dat onze inspanning resultaat zal hebben". ADVERTENTIE ATHENE Het militaire bewind in Griekenland heeft vorige week oud premier Kanellopoeios onder huisar rest geplaatst om hem tegen de volks woede te beschermen, zo zei de minis ter van Binnenlandse Zaken, generaal Patakos, gisteravond op zijn wekelijk se persconferentie. De oud-premier was de eerste Griek se politicus die openlijk- de nieuwe be windhebbers hekelde, hun verzoekend „het land van hun aanwezigheid te verlossen". Generaal Patakos verklaar de dat dit onder de bevolking zoveel verontwaardiging had gewekt dat de regering het beter had gevonden hem onder huisarrest te stellen en zodoende tegen aanvallen te beschermen. Pata kos zei, uit alle delen van het land „stapels telegramman" te hebben ont vangen naar aanleding van Kanello poeios' uitlatingen, De meeste van die telegrammen bevatten naar zijn zeg gen dreigementen aan het adres van de 65-jarige oud-premier. De minister verklaarde verder dat ex-premier George Papandreoe en acht voormalige Kamerleden van diens Cen- tAimunie-partij uit huisarrest waren ontslagen omdat ze niet langer gevaar lijk werden geacht voor de revolutie. Papandreoe zou zijn zoon Andreas, die in de gevangenis zit in afwachting van een proces wegens hoogverraad, mogen bezoeken. De uitgeefster Helen Vlachou, die vo rige week na kritiek op het militaire bewind onder huisarrest werd geplaatst zal omstreeks 25 oktober door het spe ciale militaire hof in Athene worden berechte, zei Patakos nog. ROTTERDAM Het ziet ernaar uit, dat Nederland zijn toernooi om de internationale tennistitels volgend jaar zal terugkrijgen. Van tenminste twee kanten bestaat belangstelling voor de organisatie van dit evenement. De Noord- wijkse sportvereniging, die volgend jaar haar zestigjarig jubileum op passen de wijze wil vieren en de Hilversumse Lawntennis Club (HLTC), die het toer nooi tot in 1966 op de banen van het Melkhuisje hield, maar die daar dit jaar wegens de hoge kosten mee stopte, hebben allebei plannen het toernooi weer in het leven te roepen. De laatste keer leverde de strijd om de internationale tenniskampioenschap pen van Nederland een verlies van f 10.000 op. HLTC's uiterst actieve voor zitter Mulder luchtte later zijn hart over de exorbitante „vergoedingen", die sommige zgn. amateurs durven vragen en hij deelde mee dat hij niet langer kans zag de zaak financieel, rond te krijgen wanneer de Kon. Ned. Lawntennis Bond KNLTB niet bereid zou zijn verder te gaan dan de garantie van f 3500. Toen de KNLTB inderdaad niet meer geld beschikbaar wilde stellen voor dit uit propagandistisch oogpunt bijzonder waardevolle toernooi, waren de wedstrijden ten dode opgeschreven. De Noordwijkse sportvereniging, een zakelijke, voor een groot deel door de welgestelde familie Punt beheerde on derneming, die onder meer enige naam in tenniskringen maakte met het orga niseren van drie sterk bezette toernooi en voor professionals, heeft bondsvoor zitter Van der Heyde nu onlangs laten weten dat zij bereid is het toernooi volgend jaar te financieren. Intussen blijkt echter ook de enthousiaste Mul der weer serieuze pogingen te doen het toernooi nieuw leven in te blazen. „Ik heb nooit geweten dat er zoveel mensen waren die het verschrikkelijk vonden dat het dit jaar niet is doorge gaan", motiveert de voorzitter van de HLTC zijn handelswijze. „Uit de hele wereld heb ik brieven van spelers ge kregen. Tom Okker heeft tegen me ge zegd: het was het enige toernooi in Ne derland waarin ik de kans kreeg goe de wedstrijden te spelen. Na al die re acties heb ik toen besloten het opnieuw te proberen." Mulder heeft een begroting gemaakt van f 40.000 dat is een maximum hoor, misschien blijf ik daar wel on der...") en hij heeft al toezeggingen gehad van de gemeente Hilversum en uit het bedrijfsleven. „Ik heb goede hoop dat het gaat lukken", oordeelt hij optimistisch en hij verwacht dat hij de Tf^TTT^ J .4 voorstel kan doen. Hierdoor ontstaat dan de aardige situatie dat er nu twee kandidaten zijn voor de organisatie van een toernooi dat dit jaar wegens de hoge kosten niet kon doorgaan. De Noordwijkse sportvereniging is in WEST-BERLIJN In de vierde nacht van de zestigste Berlijnse wielerzes- daagse hebben na een felle jacht, waar bij een gemiddelde snelheid van 50.960 km per uur werd bereikt, drie koppels de ronden achterstand op het Neder lands-Duitse koppel Peter Post-Klaus Bugdahl teniet gedaan. De stand luidde dinsdagmorgen, na 79 uur, waarin een afstand van 1.572.560 kilometer was afgelegd, als volgt: 1. Post/Bugdahl (Ned.-Dld) 274 pnt.; 2. Merckx/Sercu (Belg) 212 pnt.; 3. Ol- denburg/Kemper (Did) 209 pnt.; 4. Al- tig/Renz (Did.) 129 pnt. Op drie ronden: 5. Pfenninger/Beghetto (Zw.-It.) 158 pt. 6. De Loof/Schulze (Belg.-Dld.) 123 pt MEXICO STAD Van de interna tionale sportweken 1967, die van 14 tot 29 oktober in Mexico-stad worden ge houden, zal een kleurenfilm vervaar digd worden, die als generale repetitie voor de te maken film van de Olympi sche Spelen 1968 zal gelden. Het organisatiecomité van de Olym pische Spelen heeft voor de film van de Olympische Spelen van 1968 een staf van beroemde médewerkers en raadge vers gecontracteerd, onder wie de Ja panner Kon Ichikawa, die de regie voer de van de Olympische film van Tokio in 1964. Ook cameralieden, die in 1966 het wereldkampioenschap voetbal in Engeland op de filmband vastlegden, zullen een bijdrage leveren aan het tot stand brengen van de Olympische film. Er zullen ook films van de afzonder- l'-lMnl.l.— „1., mindere mate dan Mulder afhankelijk van anderen. Mevrouw Punt: „Wij wil len dat toernooi zelf wel financieren. Globaal geschat denken we ongeveer f 50.000 nodig te hebben en wij zijn nog wel bereid dit er in te steken. Hoeveel het precies gaat kosten is in dit sta dium onmogelijk te bekijken. Je kunt nu alleen maar schattingen maken." Bondsvoorzitter Van der Heyde over beide plannen: „Met de heer Mulder heb ik over deze zaak nog geen con tact gehad. Ik weet wel dat de Noord wijkse sportvereniging er wat voor voelt. Wie de organisatie krijgt opge dragen is nu nog niet te zeggen. Wij zullen de voorstellen van beide partijen tegen elkaar afwegen, maar wanneer de condities hetzelfde zouden zijn kan ik me voorstellen dat de HLTC in dat geval de voorkeur zou genieten." Tenslotte heeft die de internationale kampioenschappen de laatste jaren al tijd georganiseerd. En misschien be slist de KNLTB wel dat zij het om de beurt mogen houden. Ik weet het nog niet. In januari valt waarschijnlijk de beslissing. DURBAN Voor het Zuidafrikaanse tennisseizoen, dat op 18 december in East London begint, is de Nederlander Tom Okker uitgenodigd. Verder zijn uitgenodigd de Amerika nen Clark Graebner en Marty Riesen, de Duitsers Wilhelm Bungert (gewezen Zuidafrikaans enkelspelkampioen) en Hanz Plötz, de Brit Roger Taylor, de Australiër Martin Mulligan en de Bra zilianen Tomas Koch en Edison Manda- rino. Bij de dames bevinden zich de Brit se Virginia Wade en Winnie Shaw, de Amerikaanse Carole Greabner en de Braziliaanse Carmen Mandarino. WINNIPEG Uitslagen maandag ge speelde partijen in de zesde ronde van het „Canadian Centennial Grand Mas ters Chess Tournament": Boris Spasski (Rusland) wint van Shimon Kagan (Is raël); Paul Keres (Rusland) wint van Abe Yanofsky (Canada). Remise: Laszlo Szabo (Hongarije)Bent Larsen (Dene marken), Alexander Matanovic (Zuid- Slavië)—Klaus Darga (Duitsland), Flo rin Gheorghiu (Roemenië)Pal Benko (Verenigde Staten). Stand: 1. Keres, Spasski en Darga, 4 punten ieder, 4. Larsen en Gheorghiu 31/», 6. Szabo, Matanovic en Benko 3, 9. V^nnWrv 10 Ifoffan O VER. NATIES (New York) Afge vaardigden van 101 VN-leden hebben gisteren schenkingen voor 'n bedrag van meer dan 650 miljoen gulden toegezegd voor uitvoering van de V.N.-ontwikke lingshulpprogramma's in 1968. Dit totaalbedrag ligt ruim 35 miljoen gulden hoger dan voor het afgesloten jaar, terwijl nog toezeggingen van ver scheidene landen worden verwacht. De Verenigde Staten leverden de de grootste bijdrage met een bedrag van 267 miljoen gulden. Rusland zegde 10,8 miljoen gulden toe, maar klaagde dat in de ontwikkelingsprogramma's weinig of geen gebruik wordt gemaakt van Russische deskundigen. Enkele bijdragen van andere landen: Zweden 55 miljoen gulden, Groot-Brit- tannië 42 miljoen, Nederland 26 mil joen, Noorwegen 17 miljoen, Japan 12 miljoen, Italië 9 miljoen en Nieuw Zee land 2,1 miljoen gulden. Aan het begin van de conferentie waarop de toezeggingen werden ge daan had de voorzitter van het V.N.- ontwikkelingsprogram, Paul Hoffman, opgeroepen tot een grootscheeps offen sief tegen de armoede, die hij een der grootste bedreigingen voor de wereld vrede noemde. Volgens Hoffman wordt het verband tussen ontwikkeling en vrede in de we- GRONINGEN Een verpleegde uit het Rijksasiel voor psychopaten „Dr. S. van Mesdag" te Groningen heeft maandagmiddag kans gezien te ont vluchten, toen hij onder begeleiding op zogenaamd „stadsverlof" was. Het is de 31-jarige W. S. F. afkom stig uit Enschede, die zich omstreeks half vijf midden op de Grote Markt te Groningen aan zijn begeleider wiest te onttrekken en te verdwijnen. De poli tie deed onmiddellijk nasporingen maar tot nu toe is de man spoorloos. reld steeds duidelijker. Hij wees erop, dat sinds 1958 zich in geen enkel land met een inkomen per hoofd van de be volking van 2700 gulden of meer per jaar een met geweld gepaard gaande omverwerping van het bewind was voorgekomen. Daarentegen kwam het in 32 landen met een inkomen per hoofd van de bevolking van slechts 350 gulden per jaar gemiddeld tweemaal in die periode tot grootscheepse uitbar stingen van geweld. WASHINGTON Het nationale co mité van de Amerikaanse Democrati sche partij heeft gisteren met algeme ne stemmen een resolutie aanvaard, waarin hulde wordt gebracht aan pre sident Johnson voor „het zoeken van een eervolle oplossing voor het con flict Viëtnam". Het comité stelt dat de president er steeds voor heeft geijverd liever de toekomst te verzekeren dan te bezwijken voor de verleiding van po litieke voordelen op korte termijn". Het comité sprak ook zijn vertrou wen uit in de overige buitenlandse poli tiek en in het binnenlandse beleid van Johnson. Voorzitter John Bailey ver klaarde dat de Democratische partij met algemene stemmen Johnson als kandidaat zal aanwijzen voor de presi dentsverkiezingen in november 1968. De conventie van de Democratische partij zal op 26 augustus in Chicago beginnen, drie weken na de Republi keinse conventie die op 5 augustus te Miami zal worden geopend. BRUSSEL Lord Chalfont, die door de Britse regering is belast met de lei ding van de onderhandelingen met de Europese Gemeenschap, heeft heden In Brussel aangedrongen op spoed. In 1961 begonnen de besprekingen twee maan den na het indienen van 't eerste Brit se verzoek, nu zijn er reeds vyf maan den sedert het tweede verzoek verlopen zo verklaarde hy in een rede op een bijeenkomst van Europese journalisten. Lord Chalfont kon zich niet voorstel len, dat men vanuit de huidige ge meenschap zou kunnen stellen, dat de EEG niet verder uitgebreid zou kunnen worden. Het EEG-verdrag doet in zijn preambule een plechtig beroep op de andere Europese landen om zich aan te sluiten. Groot-Brittannië heeft deze oproep nu beantwoord en hij kon niet de opvatting aanvaarden, dat d;e qp- roep in 1958 niet gedaan zou zijn. of niet zo bedoeld was. „Wij staan voor de deur en wï zijn van plan te blijven kloppen tot hij open gaat", zo verklaarde hij. Het argument dat het toetredingsver- zoek op een ongelegen ogenblik komt en dat de Gemeenschap eerst de eigen eco nomische unie zou moeten voltooien, met een gemeenschappelijke politiek voor vervoer, energie, belastingen e.d., zou volgens Lord Chalfont neerkomen op 'n veto door uitstel. Het zou een er kenning zijn van eigen falen, van een gebrek aan vertrouwen in het verdrag van Rome en de mogelijkheid van de gemeenschap om zich verder te ontwik kelen. Bovendien zou de gemeenschap daar door zichzelf een werkelijke kans ont nemen op snelle en krachtige in te me ontwikkeling. Oplossing van het pro bleem der Britse toetreding zou daaren tegen het vertrouwen en het enthousias me nieuw leven inblazen. De keuze is niet tussen economische unie of Britse toetreding, aldus de Brit se delegatieleider, doch tussen econo mische unie én Britse toetreding, of geen van beide. Lord Chalfont geloofde tenslotte, dat een mislukken van de uitbreiding van de EEG ongunstige gevolgen zou heb ben voor de verdere interne ontwikke ling. ADVERTENTIE aardgaswarmte

De Vallei | 1967 | | pagina 11