Veenendaals dagblad Samenwerking tussen ziekenfondsen bepleit Bulten Vrachtschip vergaan bij Alaska Onderzoek in Utrechtse moordzaak doodgelopen Even tijd voor een praatje Grote fraude in effectenhandel WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei V.S.-vlieger onder schot inde Taak steeds ingewikkelder Staking lijkt onafwendbaar bij Bata DIPLOMATIEK CONTACT MET CHINA OPGESCHORT Guevara zou in Bolivia zijn gedood De ni ue nieuwe AMK kalender is uit Fraude bi] post agentschap in Zwolle Studiecommissie van C.B.O.Z. ziet alleen heil in grotere organisaties I/LLIiAG IJl IlIiJvij verschillende fondsen geboden. Egel-legende MISLVKT COJSFLICT OVER C.A.O. OP WOESTE ZEE VERDACHTE WEER VRIJGELATEN OPGEHELDERD Commissionair streek jarenlang geld voor aankopen zelf op HOEDEN voor elke leeftijd Twee mannen dood door kolendamp Indonesische nota aan Peking TERUGGEROEPEN WANHOPIG Zelfde iveer Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen; Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 10 OKTOBER I967 4le JAARGANG UTRECHT Alleen grotere ziekenfondsen zullen kunnen blijven voldoen aan de eisen van bijzondere deskundigheid en interne controle. Daarom is iDDllCfl plaatselijk en regionaal een nauwere samenwerking of een fusie tussen de j j» Tot deze conclusie komt de studiecommissie van de Centrale Bond van On- mVPrWanilinP derling Beheerde Ziekenfondsen in haar rapport „Apart of samen", dat van- UI WvIlUIIw Wordt besproken op de algemene vergadering van de CBOZ in Utrecht. Het bondsbestuur heeft de vergadering in een pre-advies aangeraden dit rap port aan te nemen en het bestuur op te dragen te streven naar realisering van de aanbevelingen van de commissie. KOPENHAGEN Prinses Margaretha, de 27-jarige Deense kroonprinses, ver wacht in mei haar eerste kind. Margaretha trouwde op 10 juni met de Franse graaf Henri de Monpezat, nu prins Hendrik van Denemarken. Margaretha en haar twee jongere zusjes. Benedikte (23) en koningin Anne Marie van Griekenland (21) zijn allen geboren op het kasteel Amaliënborg, waar ook het kroonprinse lijk paar na de huwelijksreis zijn intrek heeft genomen. Koning Frederik IX en koningin Ingrid worden voor de derde keer grootouders. Hun twee kleinkinderen zijn prinses Alexia(van 10 juli 1965) en prins Paul (van 20 mei 1967) van Griekenland. ADVERTENTIE ■-* P Voor 1968 een boeiend beeld van da gro.8 godsdiensten van de wereld, (Hindoeisme, Boeddhisme, Chinese religie, etc.). 40 exclusieve foto's in briljante kleurendruk van internatio nale topfotografen, toegelicht door prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. f 5.- Bij boekhandel, gebruikelijke kontaktadressen of door storting op giro 17606 van de Werk groep Algemene Missie Kalender CMC, Den Haag, postbus 50. Al in oude schoolboekjes vinden wij bij de egel het verhaaltje over het doelbewust spietsen van nestma teriaal en fruit (appels) op de pennen, teneinde dit te vervoeren. Reeds Pli- nius heeft het circa A.D. 75 in zijn be roemde „Natuurlijke Historie" ver teld en sindsdien werd het door tal loze schrijvers met of zonder commen taar overgenomen. Er zijn afbeeldin gen van bekend uit de middeleeuwen en zelfs op wapenschilden kwam zo'n slimme egel soms voor. Dominee Mar tinet, auteur der in 1779 verschenen bekende „Katechismus der Natuur" vertelt: „Een nuttig gebruik maakt het dier van zijne pinnen; vruchten onder de boomen vindende, rolt het zich op den grond, zoo dat zij er dezelve aan blyven steeken, die het dan naar zijn hol brengt". Ook dc gezellige Achter- hoekse schoolmeester Heuvel maakt er in zijn boerenboek gewag van. M.i. is het toevallig, wanneer er eens een blad of zacht vruchtje op de stekels blijft hangen. Er bestaan meer van zulke quasi-natuurhistorische pro bleempjes, bijv. verslinden slangen hun jongen, is het geroffel der spech ten vocaal *.f instrumentaal, hoe vindt de trekvogel zijn weg zuidwaarts, hoe legt de koekoek haar ei in het nest van de toekomstige pleegouders en melkt een egel koeien? Wanneer we een stekelvarken zien rollen van de jeuk het wordt erg geplaagd door vlooien en andere parasieten is het zeer wel mogelijk, dat er eens 'n blad of appeltje wordt opgeprikt, doch1 dit geschiedt stellig niet opzettelijk. 10-10-'67 A. B. WIGMAN Het rapport geeft een overzicht van de ontwikkeling van het ziekenfonds wezen in de laatste decennia. Voor de oorlog waren er 600 ziekenfondsen in Nederland. Na de invoering van het Ziekenfondsenbesluit in 1941 liep dit aantal terug tot 198 op 1 januari 1942. De fondsen hadden toen een gemiddel de grootte van ongeveer 27.000 verze kerden. Deze tendens zette ook na de oorlog door: op 1 januari 1965 telde Nederland 112 ziekenfondsen met elk gemiddeld 78.400 verzekerden. Op 1 januari 1966 waren 1.860.890 of 21.4 pet van de ziekenfondsverzekerden aange sloten bij de 31 CBOZ-fondsen. De taak van de fondsen is steeds in gewikkelder geworden. Ze moeten niet minder dan vijf onderdelen afzonder lijk administreren: de verplichte en de vrijwillige ziekenfondsverzekering, de aanvullende verzekering, de ziektekos tenverzekering, de aanvullende verze kering, de ziektekostenverzekering voor personen met een inkomen boven de loongrens en de bejaardenverzeke ring. Daar komt nog een zesde verze- keringsvorm bij zodra de A.W.Z. is in gevoerd. Bovendien is het verstrekkingenpak ket vele malen ingrijpend gewijzigd, terwijl ook in de honoreringsregelingen voor de medewerkers veranderin gen tot stand kwamen, die vaak leid den tot een verzwaring van de admi nistratie. Een ander punt is, dat de zo nood zakelijke kostenbewaking vereist, dat de ontwikkeling van de kosten op korte termijn wordt gevolgd. Daar voor is niet alleen bekwaam perso neel, maar ook dure technische ap paratuur nodig. Alleen grote fondsen kunnen zich echter de aanschaf van een computer veroorloven. De ziekenfondsen kunnen niet meer individueel opereren. De inhoud van de plaatselijk te sluiten overeenkomsten wordt op landelijk niveau bepaald en de Ziekenfondswet regelt de verzeke ring tegen kosten van geneeskundige verzorging voor het hele land op uni forme wijze: alle fondsen garanderen dezelfde verstrekkingen en hun admi nistraties moeten dezelfde gegevens produceren. Het toezicht op de naleving van de overeenkomsten kan bijna nooit wor den uitgevoerd zonder medewerking van andere fondsen, die relaties onder houden met dezelfde medewerkers en instellingen. De studiecommissie stelt de vraag aan de orde of de doo/haar voorgestel de samenwerking en het eventueel sa mengaan van fondsen beperkt zou moe ten blijven tot de ziekenfondsen die bij de C.B.O.Z. zijn aangesloten. Zij herinnert eraan, dat de fusiepo ging van de ziekenfondsorganisaties in de jaren 1955-1957 strandde, omdat de Bond van R.K. Ziekenfondsen, het Overleg van Ondernemingsziekenfond- sc en de Stichting Autonome Zieken fondsen niet tot fusie bereid waren. Vervolgens werd in 1957 het plan van de drie overblijvende organisaties (waaronder de C.B.O.Z.) om te fuse ren verijdeld door ingrijpen van de Koninklijke Maatschappij tot Bevorde- BEST/DF NHAAG De looncom- missie van de Stichting van de Arbeid wil vandaag nog proberen de dreigen de staking bij de schoenfabrieken van Bata (1200 man) af te wenden. De sta king is praktisch onafwendbaar gewor den, nadat de directie van Bata de ei sen van de vakbonden heeft afgewe zen. De vakbeweging wenst, dat Bata weer een eigen collectieve arbeids overeenkomst krijgt, zoals dat voor vijf maanden gebruik was. Sinds april echter, toen tussen directie en vakbon den geen akkoord mogelijk bleek, han teert Bata de c.a.o. die voor de hele bedrijfstak geldt. Het ultimatum dat de vakbonden hebben gesteld, loopt vanavond af. Dan ook zal het personeel in een speciale vergadering besluiten of er van woens dag af zal worden gestaakt of niet. Al leen de looncommissie van de Stichting van de Arbeid kan een conflict nog voorkomen. Men ziet elders: N.K.V. staat ach ter eventuele staking. ring der geneeskunst. Daarmee, aldus de commissie, was een mogelijke her groepering voor een lange reeks van ja ren van de baan. De commissie geeft het bestuur van de C.B.O.Z. in overweging, opnieuw na te gaan of bij alle ziekenfondsorganisa ties de bereidheid bestaat te komen tot een grotere eenheid op ziekenfondsge- bied. Als dat niet zo is, zal in CBOZ- verband naar vormen van samenwer king moeten worden gestreefd. Het bestuur zou bijvoorbeeld kunnen overwegen regionale ziekenfondsen te stichten, waarin kleinere C.B.O.Z.- fondsen, die niet voldoen aan de eisen, die de te verwachten ontwikkeling stelt, kunnen voortbestaan. In gemeenten, waar meer dan één O.B.O.Z.-fonds werkzaam is, zal een zodanige vorm van samenwerking tot stand moeten komen, dat aan overlapping van werk gebieden een einde wordt gemaakt. JUNEAU (Alaska) Een lek gesla gen Amerikaans vrachtschip is gister avond zo snel gezonken, dat de 45 be manningsleden in zee moesten springen zonder de reddingsboten te kunnen nee laten. De bamanning van een militair vlieg tuig, die toevallig boven de plaats des onheils op 1450 km ten zuid-westen van Kodiak in Alaska vloog wierp vier red dingsvlotten (voor 20 man elk) af ten behoeve van de schepelingen, die in 't ijskoude water rondzwommen. Opsporingsvliegtuigen van de marine bleven rondcirkelen om leiding te ge ven aan de reddingsoperaties van sche pen. Het gezonken schip, de „Pan-Oceanic Faith", zond eerst een S.O.S.-signaal uit, waarin medegedeeld werd dat het water maakte in de ruimen 1 en 2, dat het slagzij maakte en kampte met 'n storing in de machinekamer. Er stond een wind van een snelheid van 80 km/uur. De golven waren zes meter hoog. De „Pan-Oceanic Faith", een vracht schip van de „Pan-Oceanic Tanker Corp. te New York, was met kunstmest onderweg van San Francisco naar Jo- kohama in Japan. De piloot van een marinetoestel, dat later nog meer reddingsvlotten afwierp zag verscheidene mannen op de vlotten klimmen. Een koopvaarder, de Steel Sèafarer, is in de buurt aangekomen en kijkt uit naar drenkelingen. Er is nog gen mel ding gemaakt van reddingen. Deze door officiële communistische bron vrijgegeven foto toont hoe een Ameri kaanse vlieger, wiens toestel is neergehaald, door een jong Viëtnamees meisje wordt weggevoerd. De Amerikaan maakte een vlucht naar de Noordviëtnamese hoods tad Hanoi. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Na twaalf dagen ver dacht te zijn geweest van de moord op de tachtigjarige winkelier J. J. A. Donse te Utrecht, is de 52-jarige Utrechtse magazijnbediende F. A. de V. gisteren door de officier van Justi tie vrijgelaten. Mr. J. C. van den Berg de officier van Justitie te Utrecht, zei dat bij het nadere onderzoek sinds de arrestatie van de heer De V. op woens dag 27 september zoveel belastend ma teriaal was weggevallen, dat hij niet langer in arrest kon worden gehouden. Een van de belangrijkste aanwijzin gen tegen De V. was zijn eigen ver klaring, dat hij met anderen reeds over de moord op de winkelier in feestartikelen had gesproken toen nie mand daarvan op de hoogte kon zijn. Tot vlak voqr zijn vrijlating was de heer De V. er zelf nog van overtuigd, dat hij die uitlatingen op woensdag middag 31 mei had gedaan, kort na het tijdstip waarop de heer Donse was vermoord. Het onderzoek van de Utrechtse re cherche heeft nu vastgesteld, dat de heer De V. dit gesprek een dag later heeft gevoerd. De moord was toen al overal bekend. Zo zijn nog enkele andere punten die bezwaren voor de heer De V. le ken, tijdens zijn detentie opgehelderd. Het onderzoek in deze moordzaak is nu op dood spoor geraakt. Politie en Justitie klampen zich vast aan de lang zamerhand kleiner geworden mogelijk heid, dat de vrouw, die 20 september Prins Bernhard was gisteren in de Haagse Ridderzaal in geanimeerd gesprek met minister Luns voor de aanvang van de twaalfde algemene vergadering van de Wereld Veteranen Federatie. het hoofdbureau van politie te Utrecht heeft opgebeld, zich nog eens met de politie in verbinding zal stellen. Deze vrouw vertelde toen in een vol komen overspannen toestand, dat zij de moordenaar van de Laan van Nieuw- Guinea kende. Zij gaf eerst echter zo veel verwarrende details, dat de politie man, die haar aan de telefoon had, er geen touw aan vast kon knopen. Door een misverstand was het gesprek van deze vrouw naar een verkeerde afde ling in het politiebureau doorverbon den. Toen opeens de naam „Laan van Nieuw-Guinea" viel en de man het ge sprek aan de afdeling recherche wilde doorgeven, verbrak de vrouw de ver binding. Ook mr. Van den Berg is ervan overtuigd, dat deze vrouw de moorde naar kent. Hij hoopt vurig dat zij nog eens contact opneemt om haar belang rijke verklaringen te herhalen. AMSTERDAM De Amsterdamse commissionair J. de V. (63) wordt er van verdacht enkele jaren achtereen fraude te hebben gepleegd bij de aankoop van effecten voor zijn cliënten. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft gisteren laten weten dat de com missionair, die tot 29 september lid was van de vereniging, waarschijnlijk het geld van cliënten, die hem opdracht gaven tot de koop van effecten, in eigen zak hield, maar zijn opdrachtgevers wel de dividenden uitbetaalde, waarop zij op grond van hun (vermeende) aandelenbezit recht hadden. De afdeling- Zwendel en Oplichting van de Amsterdamse recherche stelt een onderzoek in. De officier van jus titie, mr. J. F. Hartsuiker, zei gister middag dat nog niemand weet hoe groot het verduisterde bedrag is. Het gaat in ieder geval om enkele tonnen. Of de commissionair zal worden ver volgd, hangt af van zijn gezondheids toestand. De Vereeniging voor den Ef fectenhandel liet gisteren weten dat De V. volgens artsen ongeneeslijk ziek is en waarschijnlijk nog maar korte tijd zal leven. Om de cliënten van de commissio nair schadeloos te stellen, zal het fail lissement van de man worden aange vraagd. De aanvrage zou vermoedelijk vandaag door de Amsterdamse recht bank worden behandeld. Verwacht wordt dat van de vorderin gen van cliënten maar een zeer klein deel kan worden voldaan omdat de ac tiva van de commissionair waarschijn lijk zeer gering zijn. De Vereeniging voor den Effectenhandel is echter van plan zelf hulp te bieden. Hoe en in hoe verre moet nog worden vastgesteld. De fraude van De V. is ontdekt bij een onderzoek door een accountant van de Vereeniging. Zij liet dat doen toen zij eind september benaderd werd door enkele ongeruste cliënten van de com missionair. De V. is sinds 1945 lid van de Ver eeniging geweest. Hij werkte op de beurs als hoekman, maar had daar naast ook een aantal particuliere cliën ten. Zijn bedrijf was geen zogenaam de effectenkredietinstelling, zodat zij niet viel onder de Wet toezicht Krediet wezen. De Vereeniging voor den Effecten handel zal nu krachtig en op grote schaal verder gaan met het onderzoek van de boekhoudingen van haar leden door haar accountant. VERTENT1E voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL UTRECHT Door kolendampvergif tiging zijn gisternacht de 87-jarige A. van der Velden en de 71-jarige M. Ei lander in hun woning in Utrecht om het leven gekomen. DJAKARTA Indonesië heeft gisteren China een nota gezonden, die in feite neerkomt op een opschorting van de diplomatieke betrekkingen. In de nota van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta wordt gezegd dat een Chinees vliegtuig om gewonde Chinese diplomaten op te ha len geen landingsrechten krijgt, tenzij de Indonesische diplomaten in Peking eerst toestemming krijgen te vertrek ken. Als dat gebeurt mag een Chinees vliegtuig in Indonesië landen, niet al leen om de gewonde diplomaten op te halen, maar om de gehele ambassade staf naar Peking terug te brengen. Er zijn vier gewonde diplomaten die hun verwondingen vorige week oplie pen toen studenten de ambassade be stormden en daar vernielingen aan richtten. Indonesië heeft zijn vijf diplo maten in Peking reeds enige tijd gele den teruggeroepen, maar zij hebben tot nog toe geen toestemming gekregen te vertrekken. In de Indonesische nota wordt gezegd dat „de Chinese regering duidelijk de tussen beschaafde landen bestaande normen heeft geschonden". De rege ring in Peking wordt voorts verweten de Indonesische diplomaten in Peking het zoeken naar een nieuw hoofdkwar tier te beletten. De Indonesiërs verblij ven op de Pakistaanse ambassade se dert enkele weken geleden de Indone sische ambassade door rode gardisten werd aangevallen. Een Chinees protest tegen de aanval op de Chinese ambassade in Djakarta wordt verworpen met de mededeling, dat de Indonesische ambassade in Pe king eerder was geplunderd. Het personeel van de Chinese am bassade in Djakarta omvat vier diplo maten en zestien niet-diplomaten. De Indonesische ambassade in Peking om vat 8- personen. De gewonde Chinezen hebben waar schijnlijk niet allen de diplomatieke status. 0 Naar hetgeen de directeur van ge meentewerken de heer G. C. van Stuijvenberg maandagavond mededeelde tijdens een vergadering van de wijkge- meenschap „de Engelenburg" in Veenen daal is het nu spoedig gebeurd m-t de slechte toevoerwegen naar de flats in de ze wijk. Hij gaf de verzekering dat in ieder geval nog voor het invallen van de winter de flatbewoners met droge voeten thuis kunnen komen. De fraaie Lomboklaan te Leersum zal zijn gezicht gaan verliezen doordat er een aantal beuken moet worden gekapt. De bomen zijn niet ziek maar zijn aange tast door de overvloedige hoeveelheid wa ter van de laatste jaren, zo is de lezing van de heer P. Blaauboer, tuin- en land schapsarchitect uit Wageningen. 0 Ook de bewoners van de weg „In 't Land" in de gemeente Kesteren kla gen hun nood over de manier waarop zij hun woning moeten bereiken. De gemeen te is echter niet onderhoudsplichtig om dat de weg particulier eigendom is. Tot dusver heeft men met de eigenaar geen overeenstemming kunnen bereiken aan gaande overdracht van deze weg aan de gemeente. In Rhenen zijn weer enige belangrij ke oudheidkundige vondsten gedaan. Deskundigen nemen aan dat de opgediep te voorwerpen dateren van enkele eeu wen voor onze jaartelling. Zondagmiddag wordt in Veenendaal een vredestocht gehouden op initiatief van een groep jongeren uit Veenendaal. LA PAZ Het Boliviaanse legerhoofd kwartier heeft het bericht van een plaatselijke bevelhebber dat Ernesto Che Guevara gedood is, nog niet be vestigd, maar treft voorbereidingen om journalisten naar de afgelegen streek te vliegen waar Guevara aan 't hoofd van een guerillagroep zou zijn gesneuveld. Uit de uitnodiging aan de journalisten werd opgemaakt dat het hoofdkwar tier een lichaam aan de pers zal to nen dat zou toebehoren aan Guevara, de belangrijkste revolutionair van Latijns-Amerika. De gewezen rechterhand van premier Fidel Castro van Cuba zou zondag in gevecht in Higueras, 640 km ten zuid oosten van La Paz, zijn omgekomen. Kolonel Joaquin Zenteno Anaya, be velhebber van het achtste leger in deze streek, meldde dat Guevara een van de guerilla-slachtoffers was. Het officiële rapport luidde: „De rebel len boden wanhopig verzet en verlo ren vijf man, onder wie naar wordt aangenomen Ernesto Che Guevara." Sommige militaire zegslieden vertel den dat Guevara dodelijk gewond werd en naar zijn overwinnaars werd gebracht voordat hij stierf. Sinds Guevara in 1965 op geheimzinni ge wijze van Cuba verdween vormde zich een legende, waarin op gezette tijden sprake was van de dood of ge vangenneming van de guerrillastrij der. Tijdens de conferentie van de Organi satie van Amerikaanse Staten In Washington lieten Boliviaanse diplo maten vorige maand foto's van een man zien die op Guevara leek en met Boliviaanse cn Cubaanse guerilla's stond te praten. Uit deze foto's moest blijken dat hij de opstandelingen in de Boliviaanse bergen aanvoerde. De Franse Marxist Regis Debray, die op het ogenblik terecht staat wegens hulp aan de guerillabeweging, heeft verklaard naar Bolivia te zijn geko men om Guevara te interviewen. Het Boliviaanse leger zocht al 10 dagen in de Vallegrande streek, nadat twee krijgsgevangen gemaakte guerilla's vertelden dat hij daar in de buurt was. Guevara werd geschoold als guerilla in Castro's Sierra Maestra Campag ne, die leidde tot het omverwerpen van dictator Batista in januari 1959. Hij werd Castro's minister van Eco nomische Zaken en verdween in 1965. Castro zei dat Guevara elders nieu we opstanden leidde. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De postale recherche heeft gistermiddag in Zwolle een post agentschap aan de Willemskade geslo ten, nadat was gebleken dat daar fi nanciële onregelmatigheden waren ge pleegd. Uit een voorlopig onderzoek is ko men vast te staan dat de echtgenoot van de beheerster van het agentschap de laatste jaren ongeveer zesduizend gulden uit de kas heeft genomen. De man heeft bekend, maar toegezegd het geld vandaag nog te zullen aanzuive ren. De justitie zal hem echter toch ver volgen hoewel hij niet is gearresteerd. Zijn vrouw zegt nergens van te weten. T angs de noordflank van een uitge- breid hogedrukgebied, dat zich boven Zuidwest-Europa handhaafde, trok maandag een oceaandepressie over Engeland naar 't Skagerrak. Een bijbehorend koufront strekte zich van Zuid- 'ales langs de Waddenkust naar Noord-Duitsland uit. Dit front veroorzaakte in het Noorden van ons land plaatselijk wat regen of motre gen. Aan de voorzijde stroomde met matige tot Vrij krachtige zuidwestelij ke winden zachte en vochtige lucht over ons land, met middagtemperatu- ren tot 18 graden. Boven de Oceaan trekt ten zuiden van Groenland een in betekenis toe nemend lagedrukgebied in oostelijke richting. Afgezien van enige toene ming van de zuidwestelijke wind, zal de invloed ervan bij ons niet merkbaar zijn. Er worden dan ook geen grote veranderingen in het heersende weer type verwacht. Het zal morgen waar schijnlijk opnieuw zwaar bewolkt en vrij zacht zijn, met slechts hier en daar wat lichte regen of motregen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1