Successen voor wijkgemeenschap Bewoners Engelenburg zijn nog ontevreden over wegen In „'t Dingetje' Vredestocht Ferre Grignard: Bleue knaap met fijne liedjes Oudheidkundige vondsten in Rhenen opgegraven DVSA WON OP SLECHT VELD VAN MONTAGNARDS Scherven en resten van lemen hutten Verdiende zege voor DOVO-junioren Kaas en wijn in Dorpshuis VEILING RESTEREN Acteur schiep intieme sfeer Verwarming brandt nu geld voor bad AGENDA m Nog enkele kaarten voor USO-concert Afscheidsdienst ds. Van de Berg ANWB vertoont films in Boszicht Schoonhouden trappenhuizen laat nog te wensen over Gids Anders Droge voeten Kort en klein Valleifügels presenteren Tedman de Vries Pluimveemarkt Jeugdverkeersschool weer in Amerorfgen ZONDAG IN VEENENDAAL P1 aats vervangend groepscommandant benoemd DINSDAG 10 OKTOBER 1967 iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimitiiiiiiiJiiitliiiiiiiliiniiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiim* s VEENENDAAL „Nog een laatste opmerking voor de pauze", zo zei maandagavond wijkgemeenschap-,,De Engelenburg"-voorzitter Koot. „Vori- ge week is er een huis-aan-huis-actie geweest voor het grote bad. Velen van I u hadden toen redenen om te zeggen: „Laat de gemeente maar wat meer I voor ons doen" en terecht, want over- al lag vuil bij de flats, de verwarming brandde niet, enzovoorts. Bovendien gebeurde de inzameling op de dag, dat het nieuwe raadhuis geopend werd. „Hadden ze dat maar wat goedkoper I gemaakt", was veler reactie. Die laat- ste opmerking snijdt geen hout, want mij is verzekerd, toen ik de zittingen van het comité als vertegenwoordiger van de wijkgemeenschap bijwoonde, dat de gemeente het maximale bedrag i gefourneerd heeft. Als het raadhuis goedkoper uitgevallen was, dan had j deze actie toch gevoerd moeten wor- den. Het rijk stelt namelijk als eis, dat 1 voor bouwwerken' als dorpshuizen en zwembaden de burgerij een gedeelte van de bouwkosten bijeenbrengt. Zou er niet genoeg binnen komen, dan zou de bouw van het bad stopgezet moe- ten worden en kan men Veenendaal als een „achtergebleven gebied" be- schouwen. Bovendien brandt de ver- j I warming nu en is het vuil weggehaald, daarom hebt u de kans straks bij de uitgang toch nog te tekenen". Enkele inwoners hadden kennelijk j berouw van hun weigering en teken- den. Weer enkele tientallen guldens voor het „grote bad tiiiiiiiiiiimiii ui mui ui mi in iHiitiiuiiiiii ii mui ii min mui ii minim mm iiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiiuii. Heden, dinsdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw 20 uur: Concert door het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Paul Hupperts, m.m.v. Marius Rusink, fluit. Werken van Franz von Suppé, W.A. Mozart en P. J. Tsjaikowski. Trefpunt 19.45 uur: Vergadering NCVB- Zuid. Lezing „Maatschappelijk Werk" door mevr. J. M. D. Scholte-Zijtveld. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Rode Kruisgebouw 20 uur: Uitreiking certificaten aan welfare-helpsters. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „In de klauwen van de mummie". VEENENDAAL Voor 't eerst sinds jaren blijkt er een goede L langstelling te bestaan voor het concert van het Utrechts Symfonie Orkest dat heden avond in het Verenigingsgebouw gege ven wordt. Het ziet er naar uit, dat er aan de zaal nog wel enkele kaarten beschik baar zullen zijn, al verdient het wel aanbeveling vroegtijdig aanwezig te zijn. RESTEREN Ds. C. van den Berg, hervormd predikant te Resteren, neemt zondag 22 oktober tijdens een speciale kerkdienst afscheid van zijn gemeente. De kerkdienst begint des middags om half drie. 's Maandags vertrekt dominee Van de Berg naar zijn nieuwe woon plaats, de gemeente Noordhorn-Niezijl in de provincie Groningen. SCHERPENZEEL Hedenavond wordt in zaal Boszicht een ANWB-filmavond gehouden, waarbij enige interessante films vertoond zullen worden, die be trekking hebben op toerisme en ver keer. Tevens zullen aan de hand van 'n serie prachtige kleurendia's, de veel omvattende werkzaamheden van de ANWB worden toegelicht. Een beschei den expositie in de zaal zal verder een indruk geven van de grote verscheiden heid der bondsuitgaven. RESTEREN De prijzen van de op de veiling te Resteren aangevoerde pro- dukten waren maandag 9 oktober als volgt: Goudreinetten: EI 6575: 1822, EI 7585: 2527. Aanvoer 17 ton. Sterappels: EI 60—70: 30—34, EI 65— 75: 34—41, EI 70—80: 38—44. Aanvoer 8 ton. Cor's Orange Pippin: EII 6065 25 27, EII 65—70: 31—35, EII 70—75: 36— 41, EII 7580: 4246. Aanvoer 7 ton. IJsbouten: EII 50—60: 21—22, EII 60— 70: 30—31, EI 50—60: 26—28, EI 60—70: 3336. Aanvoer lVs ton. Gieser Wildeman: EI 50—60: 47—48, EI 6070: 5759. Aanvoer 2lh ton. Legiponts: EII 55—65: 34—37, EII 65— 75: 4246. Aanvoer lVi ton. Zure doordraai, blank: f 10,00 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. VEENENDAAL Speciaal ten behoeve van de bewoners van twee nieu we flats in „De Engelenburg", namelijk één aan de Palmengrift en één aan de Tinne Weide, belegde de wijkgemeenschap maandagavond een vergadering in de kantine van de brandweerkazerne. Nadat door de heer M. G. H. Hendriks een toelichting op de wijkgemeenschap gegeven was en de heer Koot, de voor zitter, een overzicht had gegeven van hetgeen de wijkgemeenschap tot nu toe bereikt had, werden er een twaalftal nieuwe galerijvertegenwoordigers aange wezen, die vooraf te horen hadden gekregen wat hun taken in de gemeenschap zijn. Na een pauze werd een forumdiscussie belegd, waarin zitting hadden wet houder M. Bastmeijer, de heer H. Wesselo van Patrimoniums Bouwvereniging, de directeur van gemeentewerken, de heer G. van Stuijvenberg en de heren M. G. H. Hendriks en J. van de Lustgraaf, namens de wijkgemeenschap. Het forum stond onder leiding van wijkgemeenschapsvoorzitter de heer Koot. Uit hetgeen de voorzitter en de heer Hendriks tijdens hun toespraken mee deelden kan geconcludeerd worden, dat de jonge gemeenschap de eerste ver gadering werd gehouden op 21 juni van dit jaar reeds een aantal zaken voor de bewoners bereikt heeft en dat er reeds een aantal belangrijke initiatieven genomen zijn. De aankleding van de wijk, met speelgelegenheid voor de kin deren en groenvoorziening is reeds een vergevorderd stadium van voorberei dingen gepasseerd. Er is reeds een te kening voor een aan te leggen speel- tiun, terwijl de wijkgemeenschap in spraak heeft bij de aanleg van de groenvoorzieningen. Er is door Patri monium toegezegd, dat de slaapkamers een betere ventilatie zullen krijgen door een openslaand raam boven de balkon deur de ruimten onder de trappen in de entrees zullen dichtgemaakt worden, opdat die rommelige plek gaat verdwij nen en de bouwvereniging heeft een stuk grond voor de speeltuin ter be schikking gesteld. De gemeenschap heeft reeds een aantal papiermanden in de hallen geplaatst en verder is er een oud-papieractie, die naar men hoopt f 2000,- voor de speel tuin zal opbrengen. Er zal een bloemen wedstrijd gehouden worden, met bloem bakken aan de balkons, die via het be stuur van de gemeenschap aangeschaft kunnen worden, in de hallen komen pu- blikatieborden en op het eerste bordes zal Patrimonium een extra lichtpunt laten aanbrengen, omdat de duisternis die daar 's nachts heerst gevaar voor de bewoners met zich meebrengt. Er zijn een aantal commissies en werkgroepen ingesteld voor „Speel tuin", „bouwkundige en technische za ken", „klachten", „beroep" en „schoon heid en verfraaiing van de wijken". Een der bewoners vroeg tijdens de discussie of het schoonmaakbedrijf dat trappehuizen en hallen moet onderhou den wel voldoende „waar voor het geld leverde". Volgens de vraagstelster was er sprake van een enorme „troep", waaraan door de schoonmakers niets gedaan wordt. De heer Wessele vertelde, dat niet al leen de schoonmakers hieraan schuldig waren. „De ondernemer, die dit regelt vertelde mij, dat er op de trappen niet alleen dierlijke uitwerpselen liggen maar ook menselijke. Hij kon zich in denken, dat zijn personeel er weinig voor voelt dit op te ruimen". Volgens de woordvoerder van Patri monium heeft de schoonmaakdienst op dracht driemaal droog en eenmaal nat te vegen. Meer was kennelijk niet mo gelijk voor het kwartje, dat de bewo ners per week betalen voor onderhoud. Het bestuur van de wijkgemeenschap bestudeert deze zaak en is tot de con clusie gekomen, dat elders tussen de De exportmarkt voor kuikens blijft rechtuit onbevredigend. De franco- grensprijzen liepen deze week van f 2,30-2,45, waarvoor men soms ook nog thuis bezorgde. Het is een verliesgevende prijs en in kringen van slachters is men somber gestemd. Qua hoeveelheid blijft de export nog redelijk op peil, doch de Duitse koper weet de ene exporteur in Nederland te gen de andere op voorbeeldige wijze uit te spelen, wat in zekere zin niet meer dan zijn goed recht is. Dat daarbij gretig gebruik gemaakt wordt van de invloed van berichten en geruchten over Salmonella is een ande re kwestie. Overigens is het zo dat ook de Duitse slachterij nadeel ondervindt van de Salmonella-affaire. Vele Duitse slachterijen verkeren in ernstige financiële moeilijkheden. Van één der zeer grote, die op het punt staat overgenomen te worden door een Genossenschaft (coöperatie) horen wij dat aan mesters soms drie „gangen" niet werden uitbetaald! Uiteraard zal deze ontwikkeling niet nalaten invloed te hebben op de om vang van de produktie. De slachterijen in Duitsland zijn zeker niet in staat die prijs te betalen die de mester op grond van redelijke calculaties hebben moet. In Nederland ligt de contractprijs rond f 1,57. In de week tot 30 sept. werd 2962 ton geslacht gevogelte uitgevoerd, waarvan 2428 ton braadkuikens 219 ton kippen en 262 ton Pekingeenden. AMERONGEN Vorig jaar ver scheen in Amerongen voor de eerste maal de Jeugdverkeersschool op het Dorpshuisplein. Gebleken is, dat het bezoek van deze mobiele verkeers school een groot succes is geweest Naar aanleiding hiervan werd direct na afloop reeds een bezoek aange vraagd voor dit jaar. Van dinsdag 10 oktober tot en met donderdag 19 oktober krijgt de plaatse lijke jeugd van de hoogste klassen van alle lagere scholen de gelegenheid zich praktisch in alle mogelijke verkeers problemen in te leven en deze in wer kelijkheid toe te passen. Van negen tot twaalf en van half twee tot half vier kan ieder de verrichtingen van zijn of haar kind (eren) gade slaan op het Dorpshuisplein. 60 en 90 cent per week betaald wordt, voor een uiteraard betere dienstverle ning. Een ander vroeg naar een gids waar in allerlei gegevens over de gemeente vermeld zijn, als artsen, kerkgenoot schappen, scholen en dergelijke. De heer Bastmeijer vertelde dat een dergelijke gids in de maak is en bin nen enkele weken aan alle nieuwe be woners van de gemeente Veenendaal zal worden toegezonden. Uitvoerig werd er stilgestaan bij de vestiging van zogenoemde „a-sociale gezinnen" in de Engelenburg de heer Hendriks, maatschappelijk werker van beroep, noemde deze mensen „anders- maatschappelij k". De heer Bastmeijer zei er het volgen de op:- „Er worden bepaalde wijken, zoals de Van de Pollstraat gesaneerd. De mensen uit de onbewoonbaar ver klaarde woningen in deze wijken moe ten binnen een bepaalde tijd een ande re woning hebben. Indien we ze alle maal bij elkaar zetten creëren we een tweede Van de Pollstraat. Zetten we ze echter, met een maatschappelijke be geleiding, tussen gewone gezinnen, dan worden ze daar hopelijk door omhoog getrokken. Er ligt voor de wijkgemeen schap een taak om te helpen deze men sen mee omhoog te trekken." Een andere bewoner vroeg zich ech ter af waarom er vier tot zes van der gelijke gezinnen in één flatgebouw ge plaatst werden. „Ze krijgen we een van de Pollstraat op de galerij" meende hij. „Er zit iets in", antwoordde de heer Bastmeijer, „en we streven ook naar zo veel mogelijk spreiding, maar we moe ten ze ergens kwijt". Er volgden nog een aantaal bezwa ren, waaraan de heer Bastmeijer tege moet kwam door te zeggen: „Ik wil toezeggen, dat we ernstig rekening zul len houden met klachten, maar het is wel een taak voor u deze mensen op te nemen en niet zoals kortgeleden ge beurd is een lijst te laten circuleren, waarin verzocht werd een bepaald ge zin ergens anders te laten wonen. Deze mensen worden hierdoor zwartgeverfd en waar kunnnen we ze dan laten? Het odium van „a-sociaal" dragen ze dan met zich mee," aldus de wethouder Verschillende bewoners van de Enge lenburg blijken er nog weinig vrede mee te hebben, dat de wegaanleg in dit plan niet erg vlot verloopt. Men had gehoopt, dat alle personeel dat vier weken lang bezig geweest is met de aanleg van het Raadhuisplein en de omringende straten 's maandags na de ingebruikneming van het raad huis naar de Engelenburg zou ko men om daar in een even snel tempo aan de slag te gaan. Ook het bestuur van de wijkgemeenschap en van Patri moniums Bouwvereniging had hierop gerekend. De hr. Stuijvenberg antwoord de: „Zo" spoedig mogelijk zullen de we gen daar aangelegd worden. De aanne mer heeft opdracht in ieder geval nog voor de winter ervoor te zorgen, dat iedereen met droge voeten thuis kan komen, maar voor hij kan beginnen moeten eerst alle werkzaamheden van de andere aannemers gereed zijn, want als we er nu aan beginnen en de wegen worden later weer kapotgereden, dan komen de lasten voor de hele wijk en dat brengt onherroepelijk huurverho ging met zich mee. Zodra echter de graafwerkzaamheden overal gereed zijn en de bouwketen verdwenen zullen de wegen aangelegd worden", aldus de heer Stuijvenberg. Men kon het in de vergadering kenne lijk niet eens zijn met het standpunt, dat door de dienst gemeentewerken wordt ingenomen, getuige de uitspraak van een aanwezige die zich „een der oudste bewoners van de Engelenburg" noemde, omdat hij er al sinds decem ber vorig jaar woont. Hij stelde dat hij nog steeds door stof en modder naar huis moest. Voorzitter Root beloofde de zaak nauwlettend in de gaten te hou den en er eventueel bij de betrokken instanties op terug te komen, waarmee hij de discussie over dit onderwerp sloot. VEENENDAAL Jongeren van de Rooms-Katholieke kerk, de Gerefor meerde kerk, de Hervormde gemeente „Sola Fide" en het Leger des Heils blijven niet achter om wat te onderne men in het kader van de Vredesweek. Voor zondagmiddag 15 oktober staat na melijk een vredestocht op het program ma, die 's middags om twee uur bij ga rage Van Schoonhoven aan de Indus trielaan van start zal gaan. Het ligt in de bedoeling van het orga niserend comité de tocht door Veenen daal per auto te maken. Onderweg zal er op verschillende punten worden ge stopt voor het zingen van een aantal lie deren met als hoofdthema^ de vrede. De tekst van de liederen zal aan ieder die hiervoor belangstelling heeft op stencil worden uitgereikt. Halteplaatsen van deze vredestocht zijn achtereenvolgens: Coniferenplein, Julianaziekenhuis. dr. Slot. de Bruïne- plein, Zonnebloemstraat, Raadhuisplein en bejaardencentrum „De Engelen- burgh". Bij slecht weer zal in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan een „teach-in" worden gehouden. Het comité dat er met nadruk op wijst, dat deze tocht een niet-politiek karakter draagt, werkt verder aan de voorbereidingen van 'n forum-avond op donderdag 19 oktober eveneens in Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Ver schillende prominente figuren hebben hun medewerking al toegezegd. VEENENDAAL In beatclub „N.V. 't Dingetje" concerteerde in 't afgelopen weekeinde de beroem de Belgische zanger Ferre Grignard met zijn begeleiders. Een opvallend klein publiek kreeg na lang wach ten enkele knappe, bluesachtige nummers te horen van het bijzon der homogene kwartet. Vooraf speelde de Veenendaalse beatgroep „Opus X", een band die nog heel wat gitaar- en zanglessen kan ge bruiken. Het is tenminste moeilijk aan te nemen dat beat behalve hard ook nog vals kan klinken. De muziek van Ferre Grignard 1 Grignard streelde ieders oor. Ge- zeten rond het podium luisterde het I publiek, heel wat kleiner dan men verwachtte, ademloos naar de fijnë 1 liedjes waar een enorme rust van 1 uitging. Nergens was een element van beat te bespeuren. Zelfs niet in de manier van optreden. De vier 1 musici zaten op stoelen op het po- dium in tegenstelling tot de meeste bands die springend en schreeuwend 1 hun show brengen. Ook waren er i geen knallende drums, maar goed j slagwerk op een Turkse trom en 1 een tamboerijn, bespeeld door een drummer die zich er van bewust was dat slagwerk een begeleidende functie heeft; iets wat men in dit genre doorgaans maar weinig in- ziet. De muziek schiep een intieme sfeer in het kleine zaaltje. Er was I een goed contact tussen publiek en musici. Even werd de sfeer onder- broken door een boze vader die zijn 1 dochter kwam halen, maar pa had gerust kunnen zijn,' want hoofdin- specteur van politie W. C. H. Dek- ker hield een (betrouwbaar) oogje 1 in het zeil. Hij was erg tevreden over het gedrag van het publiek. Ferre Grignard trouwens ook. Hij 1 zei het liefst te spelen voor een pu- i bliek, dat gezeten rond het podium aandachtig luistert. Even later sprak hij zichzelf echter tegen. Op de vraag of de beatclub in de pro- vincie nou erg verschilt van die in de stad antwoordde hij: „Zeker, in 1 de stad slaan ze de boel kort en 1 klein. Dat vind ik leuk. Zo krijg je veel mensen in de tent. Ik geef er zelf wel eens aanleiding toe, want door het afbreken van de boel komt het publiek tot een climax". Een vreemde snuiter, die Ant- werpse zanger, maar bepaald niet 1 onsympathiek. Achter een grote hoeveelheid haar gaat een bedeesd, gebrekkig sprekende jongen schuilt I die pas voor het publiek durft te 1 verschijnen als hij een flinke portie geestrijk vocht heeft genuttigd. Zelf 1 zegt hij hierover: „Ach, dan kom ik beter in de sfeer". Zijn manager Bob Majoor: „Dan kan hij beter lallen", waarmee een bepaalde tongslag bij het zingen wordt be doeld. Het duurde overigens nogal lang voor hij het „lalpeil" had bereikt. Ferre, die om negen uur zou begin nen, verscheen om ongeveer kwart voor tien in de zaal, om half elf be gon hij zijn voordracht die om elf uur al was afgelopen. Toen hij een maal op zijn „zangstoel" zat viel het iedereen op, dat zijn hakenkruis- je verdwenen was. Enige tijd gele den kwam Grignard namelijk in het nieuws toen hij in een interview met Willem O. Duys in het televisie-pro gramma „Voor de vuist weg" be weerde tegen de oorlog te zijn en zijn protesten kracht bijzette met het dragen van een hakenkruis. Het hakenkruis hangt nu echter in de kast vertelt Ferre: „Er was geen gading meer voor". Het was dus een publiciteitsstunt? „Nee, nee, het was een protest. Ik meende het. Maar er was geen ga ding meer voor". Zijn repertoire bevat trouwens geen uitgesproken protestelementen meer. Volgens Grig nard hoeft dat ook niet, want: „Elk lied is een protest, elk schilderij is een protest, elk boek is een protest". Enige tijd geleden rezen er in Vee nendaal enkele moeilijkheden rond zijn optreden. Tussen enkele organi satoren ontstond een twist, wie nu eigenlijk Ferre had geëngageerd. De zanger zelf distantieert zich vol komen van deze zaak en beweert er „niets van te weten". Hij weet ook niet waar hij de volgende dag zal optreden. „In Hoorn", roept Ma joor. „In Raap Hoorn", bevestigt Grignard ernstig. Arme Ferre Grignard. Muzikaal heeft hij echt wel wat te zeggen. Zijn roem verdient hij. Hij ziet er zelfs uit als een ster met veel allu res, maar hij is zo verlegen... R. minuurn 1 iiiiniiii RHENEN Achter de woning van de heer B. de Kroon aan de Utrechtse- straatweg, tegenover het terrein op de Donderberg, waar in 1951 een compleet Frankisch grafveld werd gevonden, is tijdens graafwerken een Germaanse nederzetting ontdekt. Vermoedelijk dateert deze oudheidkun dige vondst uit ongeveer 500 jaar vóór Christus. Er zyn scherven opge graven die duiden op een zeer oude cultuur, die tot nog toe uitsluitend in noordelijker streken is gevonden. De grens ligt op de Veluwe, ongeveer ter hoogte van Ermelo. Deskundigen uit Amersfoort van het museum „Fle- hite" en van de rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek tonen buitepgewoon veel interesse voor de ze prehistorische vondst. Zaterdag is er omstandig en omzichtig gegraven, waarbij opnieuw scherven en resten van beenderen te voor schijn kwamen. Ook is men gestuit op resten van lemen hutten. Vermoe delijk is deze oude nederzetting door brand verwoest, want 'de stukken leem kwamen hard gebakken uit de grond. De brandsporen waren nog duidelijk zichtbaar. De eigenaar van de grond, waarin men nu naarstig speurt naar meer bijzon derheden, de heer B. de Rroon, heeft de eerste scherf ontdekt. Hij herin nerde zich nog de vondsten uit 1951 op een terrein tegenover zijn huis en hij alarmeerde onmiddellijk de Veenendaalse veldbioloog Adriaan P. de Rleuver. De heer De Rleuver was zo geïmponeerd door de scherf, die volgens hem moest duiden op een uitzonderlijke ontdekking, dat hij di- •iiiiiiiiiiH.iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiiHiimiimiiHitiiiiiiiiiiitiiimiiitin iiitfiiiiiiiniiitiiiiiititiiiiiii iiiiiiiniiiiifiiiiiiit SCHERPENZEEL Met ingang van 14 oktober is als plaatsvervangend groepscommandant te Scherpenzeel be noemd opperwachtmeester S. Syperda. De heer Syperda is afkomstig uit Urk en was daar postcommandant. reet de Amersfoortse deskundigen waarschuwde. Zijn archeologische knobbel heeft hem ook ditmaal niet in de steek gelaten. Er werden over blijfselen aan het licht gebracht van een zeer oude Germaanse stam, die haar nederzetting heeft gehad aan de boorden van de Rijn. Het dorpje moet verwoest zijn geweest. Het moet welhaast Rhenen's alleroudste bewoning zijn geweest. De heer De Rleuver vond een door brand ver woeste lemen hut, vierkant van mo del. De leem was tot steen gebakken. Verder kwam er nog een enorme pot te voorschijn, veel scherven van mooi aardewerk en vuursteensplin ters. Dit dorpje uit de late ijzertijd is het oudste Rhenen. Het dateert vermoedelijk van voor onze jaartel ling, zeker 500 jaar voor Christus. Het Rhenen van 2500 jaar terug! Vol gens de heer De Rleuver moet de nederzetting verwoest zijn door de Romeinen, die als een furie langs de Rijn zijn getrokken en alles wat ze tegenkwamen op hun weg in brand staken. De deskundigen van de oudheidkundige vereniging „Flehite" uit Amersfoort blijven tot vandaag graven. Dan zal het hoofd van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek uit Amersfoort beoordelen of er verder zal worden gegraven. De conserva trice van het museum „Flehite", me vrouw Heyinga uit Amersfoort, han teerde uit puur enthousiasme zater dag zelf de schop. De heer De Rleuver sprak zaterdag avond als laatste veronderstelling uit, dat men de kern van het lemen huis nog niet heeft gevonden. Wellicht ko men er in de loop van de komende dagen nog meer belangwekkende vondsten te voorschijn. Waarschijn lijk is er ook brons uit de grond ge komen en misschien enkele scherven afkomstig van Frankisch' aardewerk. De heer F. A. Groen, werkzaam bij de provinciale planologische diehst te Utrecht en secretaris van de ar cheologische werkgroep, vertelde dar er zelfs scherven te voorschijn gekomen afkomstig van Romeins aar dewerk. De streek rond Rhenen moet wel dicht bevolkt zijn geweest. De Romeinse scherven vertonen tekenen, die aanwijzingen kunnen geven om trent de herkomst van het aarde werk. „Pas wanneer de gevonden scherven goed zijn schoon gemaakt en ge droogd, zal men meer nieuws over deze belangwekkende vondst in Rhe nen kunnen mededelen", aldus de heer Groen, die de gehele dag het onderzoek op de voet volgde en de scherven nauwkeurig in speciaal daarvoor meegebrachte papieren zakjes stopte. VEENENDAAL De Friese vereni ging De Valleifügels organiseert woens dag 11 oktober een grote culturele avond, waaraan medewerking zal wor den verleend door het Friese Toneel- en cabaretgezelschap Tedman de Vries. De avond begint om acht uur, wort gehouden in gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat en is alleen voor leden toe gankelijk. De Valleifügels is een on derafdeling van een grote regionale Friese vereniging die de plaatsen Ede, Veenendaal en Tiel omvat. In totaal zijn er ongeveer 250 leden geregis treerd. Het gezelschap van Tedman de Vries geniet vooral in Friesland veel bekend heid. AMERONGEN Onder zeer slechte omstandigheden heeft DVSA zaterdag middag in Amersfoort een moeilijke 0- 2 zege kunnen behalen op Montag- nards. Het veld was reeds in de aan vang slecht bespeelbaar maar door vallend blad werd het steeds erger, zo dat de spelers zich tenslotte uitermate moeilijk staande konden houden. De gehele wedstrijd heeft DVSA een groot overwicht gehad. Doch enerzijds door de slechte afwerking en anderzijds door het uitstekende keepen van de doelverdediger van Montagnards bleef de score beperkt tot 0-2. Direct na het begin van de wedstrijd nam DVSA het initiatief. Vele aanval len rolden op het vijandelijke doel af, maar het duurde nog geruime tijd eer DVSA het openingsdoelpunt maakte. G. de Rroon loste een ver schot, dat door een der verdedigers verkeerd werd be oordeeld. De bal werd van richting VEENENDAAL Zaterdagmiddag behaalde DOVO B een verdiende zege van 2-0 op Renswoude A. De junioren speelden op het sportpark Panhuis te Veenendaal een sportieve en prettige wedstrijd. De aangewezen DOVO- scheidsrechter vervulde zijn taak uit stekend. De spelers hadden te kampen met een sterke wind. Na de rust kreeg DOVO de overhand. Renswoude kwam in de verdrukking. Toch kreeg deze ploeg na de eerste 10 minuten een uitstekende kans. Het sterk opdringende DOVO werd met 'n verre bal verrast. C. Overeem ging al leen op de doelman af, maar schoot tegen hem op. Toch scoorde Renswou de het eerste doelpunt, al was het dan in eigen doel. Bij een goede voorzet voor het Renswoudese doel kreeg Oos terbeek de bal namelijk verkeerd op zijn hoofd, waardoor hij naar het eigen doel vloog. Reeper van Mourik miste: 1-0. DOVO bleef aanvallen en vijf minu ten later bracht Van de Ham zijn ploeg op 2-0. Nu was Renswoude geslagen en DOVO bleef de meerdere. veranderd en belandde in het doel: 0-1 voor DVSA. Even later maakte Mon tagnards de stand bijna gelijk, doch de Amerongse doelman verrichtte een sa fe, die zelfs zichtbaar door de scheids rechter werd gewaardeerd. Veel moei lijk werk heeft de DVSA-keeper daar na niet meer gehad. J. G. van Mourik maakte er even later voor deze ploeg uit een doorloopbal 0-2 van. DVSA bleef sterker, maar mede door het wilde wegtrappen van de ballen door de te genstander konden de Amerongers niet in hun spel komen, laat staan openin gen in de verdediging vinden. Na de rust eenzelfde spelbeeld. Steeds weer bouwde DVSA aardige aanvallen op. Men kon zich echter op het spekgladde veld moeilijk staande houden. Bovendien had men in Amers foort waarschijnlijk slechts één speel bal ter beschikking. He4 is tenminste onbegrijpelijk, dat de scheidsrechter met zulk materiaal liet spelen. De bal leek meer op een zak zand dan op een voetbal. Al met al een wedstrijd om snel te vergeten.'DVSA 2 heeft tegen SVP 2 een leukere en ook spannender wed strijd gehad. De Amerongers wonnen met 3-2. Het derde zaterdagelftal ver loor van Jonathan 9 met 5-2. AMERONGEN Woensdag 18 okto ber vindt in het Dorpshuis een bijeen komst plaats van de afd. Amerongen van de Nederlandse Ver. van Huisvrou wen. Deze avond is gewijd aan kaas en wijn. De bekende mevrouw Wina Born zal over deze onderwerpen een verhandeling houden. Er zal niet alleen worden gesproken over de wijn en de kaas. Er zal ook geproefd moeten en kunnen worden. Om het geheel nog attractiever te maken zal deze avond tevens gewijd zijn aan de Franse cultuur in het alge meen onder het motto „Frankrijk, land van levenskunst". Na de te hou den lezing worden er nog dia's ver toond en zal de echtgenoot van Wina Born Franse volksrm'—'"1- t*** "ebor° brengen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3