Ajax lijkt in Madrid weinig kans te hebben al telt Real ook enkele invallers Deventer komende DE OPSTELLINGEN Erkenning Anquetils uurrecord lijkt erg onwaarschijnlijk Prinses Irene en haar echtgenoot bezochten Ajax Tafeltennissers gaan op tournee kunstijsbaan gaat zaterdag open Hockeytoernooi Londen slechts ten dele graadmeter voor Mexico Minister akkoord met prijsverhoging bij eredivisieclubs Ajax-Real Madrid voor radio en tv Bernabeu-stadion niet uitverkocht Post-Bugdahl liggen een ronde achter Alkmaar-Zaanstreek versloeg militairen VDC boekte moeilijke zege Schaakcompetitie volgende week van start Prijzen voor Bennekomse dammers Genoeg Van der Kruk: nóg beter Pijnlijk 250e lid bij De Musketiers Zwak Dammen Problemen Indeling WOENSDAG II OKTOBER 1967 DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft zich neer gelegd bij de hogere entreeprijzen in het betaalde voetbal. Een uitgebreid onderzoek onder andere bij Ajax en Feyenoord heeft aangetoond dat de financiële positie van de clubs in het algemeen niet zo gunstig is. Aan ta riefsverhoging viel niet te ontkomen. Enige maanden geleden besloten zes tien van de achttien clubs uit de ere divisie hun prijzen (vaak stevig) aan te passen aan de gestegen kosten. De sociale lasten van de tot „werk nemers" geworden voetballers waren de druppel die de emmer deed overlo pen. Alleen Feyenoord en Sparta hand haafden hun prijzen. Het ministerie was toen nogal ver rast door deze verhogingen, die in strijd met de afspraak niet waren gemeld op het departement. Daarom stelt de minister nu uitdrukkelijk nieu we tariefsverhogingen niet zonder meer te zullen slikken. Deze zullen vooral ge meld en besproken moeten worden op zijn ministerie. De K.N.V.B. zal de aan gesloten clubs nog eens op deze spel regel wijzen. MADRID In de twaalfjarige geschiedenis van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor landskampioenen heeft Real Madrid slechts één keer verloren in het Bernabau-stadion. Dat gebeurde vorig seizoen, toen 'n fanatiek verdedigend Internazionale uit Milaan met 10 triomfeerde. Ajax kan zich naast Inter scharen, maar wie daaraan gelooft hoopt zo ongeveer op een won der. De Madrilenen, teruggetrokken levend nu in de stilte van een majestueus berglandschap waar zij in 1965 ook verbleven vóórdat zij Feyenoord verne derden (50), kunnen het zich onmogelijk permitteren in de eerste ronde reeds te worden uitgeschakeld. En wat dat betekent, zal Ajax vanavond merken. Het gelijke spel van 1-1 dat de .Ne derlandse kampioen op 20 september in het Olympisch Stadion bevocht, vormt een veel te wankele basis om optimis me op te bouwen. Men behoeft zich slechts te herinneren hoe dit gelijke spel in Amsterdam tot stand kwam. Na de enigszins fortuinlijke treffer van Cruyff blunder van de in cupvoetbal debu terende doelman Junquera toonde Real een korte periode slechts zijn normale gezicht: grimmig, meedogen loos. ROTTERDAM De rechtstreek se televisiereportage van de Europa Cup-wedstrijd Real Madrid-Ajax be gint vanavond om 20.25 uur op het eerste net. Via de radio wordt deze wedstrijd verslagen tussen 20.20 en 22.20 uur (Hilversum-2). De Madrilenen schakelden over oj> een hogere versnelling en zij lieten daarbij Ajax hijgend achter zich. Pir- ri maakte gelijk, als gold het een van zelfsprekendheid. En in feite hielden de Spanjaarden toen op met voetballen, omdat ze het zo wel genoeg vonden. Zo lagen de zaken in Amsterdam, ondanks de bij vlagen rijk talent eta lerende aanvalskracht van een onstui mig Ajax. Uiteraard, de Amsterdam mers vormen een team dat vlak onder de Europese top thuis hoort. Maar werkelijk grandioos voetbal de monstreert Ajax slechts bij vlagen in de competitie (waar het heeft te ma ken met beduidend zwakkere tegen standers) en heel zelden in het beton- harde Europese bekervoetbal. De Nederlandse clubs zijn nu een maal, dunkt ons, nog niet rijp voor het Europese bekervoetbal. Zij moeten het, evenals het nationale elftal, voorlopig nog hebben van incidentele successen, hoe gloedvol die soms ook zijn. Feijenoord dat het in 1963 presteerde door te dringen tot de halve finales, heeft dat voetballend Nederland al la ten zien. Nadat de Rotterdammers Servette, Vasas en Reims hadden uitge schakeld, konden zij in de overwin ningsroes nog wel op eigen terrein Ben- fica op 0-0 houden, maar gebrek aan ervaring werd zichtbaar in Portugal, waar Feijenoord op 8 mei 1963 capitu leerde voor de Portugezen (3-1). Ook die prestatie van Feijenoord was groots, uiteraard. Maar de Rotterdammers hadden maandenlang op hun tenen gelopen. Zo ook Aax in het milieu der aller grootsten. Frappant voorbeeld: de strijd om de Cup in het vorige seizoen. Liverpool werd verslagen. Met 5-1. Sen satie. Maar op de achtste maart werd Dukla in Praag de winnaar, doordat Ajax de ervaring miste om na die sen satie de zaken weer nuchter aan te pak ken. „Schlemielig", heette toen alom de nederlaag, omdat Soetekouw hoogst ongelukkig in eigen doel had geschoten. Maar niettemin Real Madrid acht keer finalist al zal vanavond zijn rijke ervaring de arena binnendragen, ook al spelen De Felipe en Velasquez niet mee. Het meedoen van Amancio is nog onzeker. Rinus Michels heeft intussen laten doorschemeren, dat hij vanuit de ver sterkte verdediging zijn ploeg wil la ten aanvallen. Een riskante tactiek, als men zich realiseert dat de Madrilenen aan een gelijk spel van 0-0 al voldoende hebben om de tweede ronde te berei ken. Dat is een gevolg van de nieuwe regel, waarin is bepaald dat wanneer de ploegen na twee duels nog gelijk staan (puntental en doelgemiddelde) de doelpunten in uitwedstrijden dubbel worden geteld. Bij een gelijk spel van 2-2 derhalve is Aax een ronde verder. Mocht het duel van vanavond wederom in 1-1 eindigen, dan wordt de wedstrijd met een half uur verlengd. Is er dan nog geen beslissing gevallen, dan wordt er geloot. Maar de zon zal schijnen voor de Am sterdammers in Madrid als Real van avond als verliezer het strijdperk ver laat. Een klein legioen supporters van Ajax mag in de Spaanse hoofdstad slecht veel vaag hopen op dat wonder. MADRID Hoewel de zakelijke leiders van Real Madrid bijzonder tevreden zijn over de publieke be langstelling voor de wedstrijd tegen Ajax, zal het Bernabeu-stadion zo als het zich thans laat aanzien lang niet zijn uitverkocht. Men ver wacht, dat er van de 125.000 plaat- euaaeiJods a^uesoduii ap atp 'uas telt, ongeveer 80.000 zullen zijn be zet. Jacques Anquetil: weinig kans O MADRID Trainer Miguel Munoz heeft wegens blessures van enkele spelers een aantal wijzigingen moeten aanbrengen in het elftal, dat in Amsterdam tegen Ajax binnen de lijnen verscheen. Velasquez is geblesseerd en wordt vervangen door De Diego, die zijn debuut maakt. Gento, zelf toch ook nog niet honderd procent fit, is teruggekeerd op de plaats van Bueno en De Felipe, die een knie operatie heeft ondergaan, wordt vervangen door Feloso. Tenslotte is het nog al tijd niet zeker, dat Amancio kan spelen. Mocht dat niet het geval zyn, dan komt Perez zyn plaats innemen. Aannemmende, dat Amancio wel van de party is, zien de elftallen er als volgt uit: REAL MADRID Calpe Feloso Pirri Keizér Muller Van Duivenbode Zoco Grosso Nuninga Vasovic Junquera Sanchis Zunzunequie Amancio (Perez) Gento Bals De Diego Cruyff Pronk Groot Swart Suurbier AJAX PARIJS De kroon, die Jacques Anquetil zichzelf had willen opzetten In de nadagen van zyn schitterende wielerloopbaan, toen hy op 27 september het we relduurrecord van Roger Rivière met 146 meter verbeterde, zal hem vrijwel zeker niet worden uitgereikt. De kans is althans piepklein, dat de Internationale Wiel- ren Unie (UCI) vrijdag in een speciale zitting hiertoe zal besluiten. De commissie, die hiervoor is samengesteld staat namelyk sterk met de reglementen in de hand. De feiten liegen er niet om: Anquetil wist op de avond van de 27e september toen hij op de Milanese Vigorellibaan van start ging voor zijn recordpoging dat na afloop dokter Marena uit Flo rence op hem zou wachten in het zie kenzaaltje. Toen de Franse wielerheld zich, een uur lang vechtend, naar een nieuw record had gereden negeerde hij de dokter. Zijn ploegleider, de geslepen Geminiani, liet weten dat Anquetil na een dergelijke krachtsinspanning niet in staat was zich aan dé controle te on derwerpen. Hij nodigde heel hoffelijk de dokter uit later op de avond te ko- EL ESCORIAL Real raakte even op de achtergrond. Al wat Ajax heette had slechts oog voor de staalblauwe Jaguar sportwagen, die dinsdag in de namiddag stilhield op het voorplein van het stijlvolle hotel „Felipe" van El Escorial waar Ajax zich voorbereidt op de wedstrijd tegen de Madrileense ster renformatie. Even later was Prinses Irene het stralende middelpunt van een korte, ongedwongen ontvangst. „Na tuurlijk komen we naar de wedstrijd", zei de prinses, nadat Ajaxpraeses Jaap van Praag zijn bestuursleden en offi cials aan Prinses Irene en haar echtge noot Prins Carel Hugo had voorgesteld en aanvoerder Gert Bals de hoge gas ten bekend gemaakt had met de spe lers. Cineast Bert Haanstra, wiens nieuwe schepping een film rond Ajax moet wor den, en de fotografen kregen daarna al le kansen. Terwijl de camera liep en de schijnwerpers voor een onnatuurlij ke lichtverdeling zorgden, overbrugde de Prinses, gekleed in een hard-groene jurk, met opmerkelijk gemak de af stand tussen voetballers en vorstenhuis. „Als de spelers winnen", vroeg ze op een toon, waarin een lach doorklonk, aan coach Rinus Michels, „mogen ze dan 's avonds uit?" De vrijwel steeds wat zorgelijk kijkende Amsterdammer speelde de hem opgedwongen rol met waar meesterschap. „Ik probeer ze altijd mee uit te krij gen", was zijn snelle antwoord, „maar ze willen helemaal niet Prins Carel Hugo besprak met Jaap van Praag uitvoerig de sportieve mo eheden van de ontmoeting Real- Ajax. „We moeten de eerste twintig minuten goed doorkomen", luidde de theorie van de grijzende Amsterdam mer. „Een moeilijke wedstrijd", ant woordde de Prins in het Engels, „ook voor mij", daarbij duidend op zijn na tionaliteit. Hij liet er echter geen twij fel over bestaan naar welke ploeg in dit treffen zijn sympathie uitgaat: „Ik sta graag geheel en al aan uw zijde". Waarop Michels met een: „Als Real scoort kunt u niet juichen" voor een nieuw succes zorgde. Michels was trou wens helemaal in topvorm. Toen Prins Carel Hugo met een zekere schroom vroeg wat er nu gebeuren zou als Real de Amsterdamse formatie zou uitscha kelen, leende hij zonder bedenken Wim Kan's „Uithuilen en opnieuw beginnen". Ook Prinses Irene wilde de proble matiek rond de tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen volledig doorgronden. Voor de zoveelste keer verklaarde Jaap van Praag als een ware wiskundeleraar de regel, dat in uitwedstrijden gescoorde doelpunten dubbel tellen: „Als het 0-0 wordt zijn we uitgeschakeld", rekende hij voor, „bij 1-1 komt er een verlenging en bij een gelijk spel van 2-2 en hoger en een overwinning zitten we in de twee de ronde. U ziet het, voetbal is soms net bridge 0 In de vijfde wedstrijd om het offici euze wereldkampioenschap honkbal heeft Boston Red Sox met 31 gewon nen van St. Louis Cardinals, dat nu in de Worldseries met 3-2 leidt. Prinses Irene en haar echtgenoot prins Carel Hugo in gesprek met trainer Ri nus Michels, terwijl Tonny Pronk, Piet Keizer en Johan Cruyff meeluisteren. DEN HAAG Een Nederlands tafel- tennisteam, bestaande uit Ria Bog- mans, Van der Helm en Bert Schoofs gaat een tournee van twee weken door Oost-Europa maken. Na de ontmoe ting met Oostenrijk 5 oktober in Wenen voor het Europese toernooi voor lan denteams volgt de dag daarop in Boe dapest de strijd tegen Hongarije, ook een wedstrijd voor deze dit jaar in het leven geroepen competitie. Vervolgens neemt de Nederlandse ploeg deel aan de internationale kam pioenschappen van Hongarije, waarna ze in Zuidslavië een paar dagen de gast is van Olympia uit Ljubljana de oude vereniging van bondscoach Tigerman. Ook aan de internationale kampioen schappen van Zuidslavië nemen de Ne derlandse vertegenwoordigers deel. DELFT Omdat bij naweging de halters zwaarder bleken, zijn de Ne derlandse records gewichtheffen, die Piet van der Kruk in Breda vestigde, alle iets hoger uitgevallen. Van der Kruk drukte niet 145 kg doch 146 kg, hij trok 136 kg in plaats van 135 en bij het stoten bracht hij 171,5 kg om hoog en geen 170 kg. Het totaal op de drie Olympische oefeningen kwam daardoor op 453,5 en niet op 450 kg. men naar Anquetils hotel in Canonica, dertig kilometer buiten Milaan. Dokter Marena wilde zo ver terecht niet gaan en wachtte op de Fransman, bijna na twee ur laung. Toen pakte hij zijna twee uur lang. Toen pakte hij zijn spul len bij elkaar en ging naar huis. „Wij hebben", zei Geminiani naderhand in een zwak verweer, „later op de avond nog ons uiterste best gedaan contact te zoeken met de arts maar dokter Mare na was toen al vertrokken..." heid van het werelduurrecord gaat praten. Het reglement schrijft dat er proces-verbaal moet worden opge maakt (mede-ondertekend door de be trokken coureur) als een renner wei gert zich aan een doping-onderzoek te onderwerpen. Dat document bestaat niet. En Anquetil zal er tijdens zijn schijnbaar hopeloze verdediging op kunnen wijzen dat er geen tijdslimiet is bepaald, waarbinnen de controle moet plaatshebben. De commissie van de UCI echter zal aanvoeren, dat de Fransman willens en wetens de contro le heeft ontlopen, zoals hij dat overi gens al eerder heeft gedaan. Jacques Anquetil heeft zich derhalve niet aan de spelregels gehouden. Hij verspeelde daardoor het recht op het fraaiste record, dat de wielerwereld kent Dat was de laatste akte in een ko medie. waarmee Anquetil zich op pijn lijke wijze in de vingers sneed. Wat dat betreft is zijn positie min of meer tragisch te noemen. Waarschijnlijk niet ten onrechte verwijst Anquetil naar zijn voorgangers, die een geslaagde aanval deden op het werelduurrecord een record dat in de wielergeschie- denis de houder bestempelt tot een cou reur van rijke klasse. In deze helse strijd van een uur lang. met alleen de klok als alles eisende tegenstander, kan een wielrenner namelijk zijn ware kracht tonen. „Maar", redeneert An quetil, „mijn voorgangers zijn ook nooit gecontroleerd". Die bewering is juist, maar zij klinkt op de nieuwe paden die de wielersport door intensief dopingonderzoek is inge slagen als een holle frase. Dat is, zo men wil de tragiek van Jacques Anque til, de vijfvoudige Tourwinnaar en zon der twijfel een der grootste wielrenners die de wereld ooit heeft gekend. Hij heeft het nog moeten meemaken dat vastberaden officials in de wieler wereld eindelijk de moed opbrachten een begin te maken met de uitroeiing van het doping-gebruik. Een streven dat werd versneld door de aangrijpen de dood die de Brit Tom Simpson tij dens de Tour de France vond op de ruige berghellingen. Slechts twee vrij zwakke argumen ten heeft Anquetil in de hand als de commissie van de UCI over de geldig- WEST-BERLIJN In de vijfde nacht van de Westberlijnse zesdaagse hebben Rudi Altig en Sigi Renz de leiding van Peter Post en Klaus Bugdahl overgeno men. De Nederlander bezet nu met zijn Westduitse koppelgenoot de tweede plaats met één ronde achterstand. De stand luidde woensdagmorgen: 1. Altig/Renz (W.-Dld.) 185 pnt. Op één ronde: 2. Peter Post/Bugdahl (Ned./W.- Dld.) 343 pnt.; 3. Oldenburg/Kemper (W.-Dld.) 298 pnt.; 4. Merckx/Sercu (B.) 286 pnt.'Op twee ronden: 5. Pfenninger/ Beghetto (Zwi./It.) 211 pnt. ALKMAAR Hoewel coatch Zwart kruis van het Nederlandse militair voetbalelftal in Alkmaar vijftien spe lers in de strijd wierp tegen de eerste divisieclub Alkmaar Z werden de mili tairen toch met 42 verslagen. Het be gon overigens goed. Na ruim een kwar tier schonk Van der Vall de militaire formatie met 10 de leiding. Dank zij doelpunten van Beets, Van Egdom en de uitstekende Vredenburg stelde het goed voetballende Alkmaar/ Z. echter snel orde op zaken, 31. In de tweede helft scheen de militaire ploeg zich te zullen herstellen toen Van der Kuylen handig langs een paar verdedigers spurtte en Van der Loop een fraaie kans bood: 32. Een tweede doelpunt van Beets smoorde de hoop echter in de kiem, 42. ELST Dezer dagen heeft voetbal vereniging De Musketiers in Eist zijn 250e lid geregistreerd. Pupil A.J. Abra- hamse liet zich als lid inschrijven bij de flink groeiende Elster vereniging, die de laatste tijd opmerkelijke succes sen boekt. De Musketiers-pupil kreeg van het be stuur van de voetbalclub een trainings pak aangeboden ter gelegenheid van 't bereiken van deze mijlpaal. DEVENTER Zaterdagmiddag om twee uur gaat de poort van de Ete- venter kunstijsbaan weer open. Maan dagavond is men reeds met het spui ten begonnen en als het weer meezit, dan is de ijsvloer over drie dagen ge reed om al die duizenden schaats- enthousiastelingen vorig seizoen brak alle record met maar liefst 205.(XX) bezoekers vete uren ijspret te bezorgen. Het personeel heeft van de zomer niet stil gezeten. Met man en macht heeft men gewerkt om het vele hout van een „verfje" te voorzien en hier en daar enige verbeteringen aan te brengen. De belangrijkste is echter wel dat er een brug is gebouwd over de 400-meter-baan naar het middenveld. Nu kunnen degenen die minder vlot ter been zijn veilig de oversteek naar het rustige gedeelte ondernemen. Geen „noorman" die hun nu een duimbreed in de weg zal leggen. Andere jaren was het zo, wilde men op het middenveld komen zonder door de grote stroom on der de schaats gelopen te worden, dan moest men eerst een rondje schaatsen bijtijds „voorsorteren" aan de binnen kant van de baan om daarna vlug links af te draaien. Het is te hopen dat er van de luchtbrug gebruik wordt ge maakt. Voor dit seizoen staat er als hoogte punt op het programma de schaatsin- terland Nederland-Denemarken op 6 en 7 januari 1968. Verder zijn er op 25 november wedstrijden om de „IJs- selcup" en op 3 en 4 januari is er een internationaal jeugdtoernooi van de Deventer IJsclub. Wat de concurrentie van Heerenveen betreft zal het niet zo'n vaart lopen. „Uiteraard zullen we iedere week de bussen met Friezen moeten missen, 't Waren er in een seizoen zo'n 4000. Maar daar staat tegenover dat er steeds meer mensen uit de Noord-Oostpolder en uit de omgeving van Arnhem en Nij megen naar Deventer komen. Het zal allemaal wel meevallen", aldus de heer J. M. Smoor, bedrijfsleider van de baan. Door de stijging van de kosten 't ex ploitatie-tekort bedraagt ongeveer 70.000 tot 80.000 gulden -— hebben de toegangs prijzen een forse verhoging ondergaan. Voor een kaartje moet men nu twee gulden betalen; personen tot en met 14 jaar betalen de helft. Wanneer u echter een zesrittenkaart neemt, dan bent u veel goedkoper uit. De prijzen van de seizoenabonnementen zijn de zelfde gebleven. VEENENDAAL Tegen een sterk derde tiental van Ons Genoegen uit Zeist heeft VDC II zich in 't Trefpunt danig geweerd. Lange tijd bleef de strijd in evenwicht, tot door enkele moeilijke overwinningen de balans naar VDC doorsloeg. Het nieuwe lid Gazenbeek startte in de competitie met een prach tige zege aan bord 10. De volledige uitslag luidt: VDC II Ons Genoegen (Z) III 1. H. van BeekA. Graafland 20 Vfc de Kleuver—H. J. v. Dijk 1—1 J. Th. TollenaarW. v. d. Laan 20 A. KeijmanL. Olman 20 J. H. de Roder—J. v. Neutigem 20 E. de KleuverA. Bos sr. 02 H. MeerveldW. Zijpveld 02 H. VerhoefTh. v. Londen 02 G. van 't FoortA. Herben 11 A. G. GazenbeekH. M. Dort- mond 20 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Totaal 12—8 De openingstijden zijn: des middags van twee tot half vijf en 's avonds van half acht tot half elf. Dinsdag avond en vrijdagavond is de baan voor publiek gesloten. Zondagmorgen van tien tot twaalf kan er ook gereden wor den. Met het oog op schaatswedstrijden is het mogelijk dat incidenteel een ope ningstijd komt te vervallen. De tele foon-automaat van de Deventer Kunst ijsbaan kunt u daar dag en nacht over raadplegen. Tel. 05700-18877. VEENENDAAL Volgende week begint de Schaakcompetitie van de Oos telijke schaakbond. Het le tiental van de Veenendaalse Schaakclub speelt don derdag 10 oktober in Wageningen tegen Wageningen II. De Veenendaalse schaakclub speelt in de le klasse B en is ingedeeld met Velp I, Wageningen II, UVS I uit Nij megen, Taltan I, Doetinchem I, UVS II uit Nijmegen en Gova I uit Arnhem. Het tweede tiental speelt in de 4e klasse met SPN uit Nijmegen, KL 4 uit Arnhem, O.G. II uit Apeldoorn en Dodewaard 2. BENNEKOM De jaarvergade ring van de Bennekomse damclub B.D.V. was voor het bestuur een goede gelegenheid om de leden onder het oog te brengen, dat het voortbestaan van de 40-jarige vereniging niet zo ze ker is als sommigen misschien menen. De voorzitter, de heer Van Leur, bracht in zijn openingswoord verschil lende punten naar voren in verband hiermede. Hij reikte daarna aan de ju nioren voor het kampioenschap van Bennekom 1967 de prijzen uit. Kampioen hoofdklasse leued werd Aartie van Beek. een teue-r"'"1 k^aap met zeer vee! talent. 2e wera rj ctun- nenbere. 3e W. Borders. p. v. Steen bergen, 5e S. Meurs. Re v«n TJPii«aPn. In de le klasse werd T> var» H^Uond Uamnioen, M. 'R^ra'ero wc-rr> Van Biiïarh r!PraP p aP Pri'in v'er^o Pn A. pH'rcon vjif^e. Pil O qoniiM-"" wOT-a l/n-vi^inoi ,T T.atTl- rparc 9 w. v. SUfViAiit w T-oijwerce. lata Ulaaae C. Vn'Vrriaii, 2. P.' A^H+'erstrant T» v T,eur. 2e klasse* 1 V ff-rmopr. 2. V. 3. R. OHs^ertsen. BH de hestinireverVtezlno- werd e»* ^oor de ieuerd aan de bel eet.roVknn, Ctert KolVman werd nenr'ntrrneeatar. P» «"ad- strHdleidïnp* voer rfe nndarlinp-e <Hng over in de ieuo-aio-e banden van P. Aeh- terotraat en ,T. WHman. RH rfe orHsu!fre!V!ntren voor de onder linge kwarnan da volgende nrilswinnaars in sanmerlri"»: 1e en eluHkamntoen H. SnHders. 2e H. v. Silfhout. 3e W. Lou- werse. le klasse kamnioen werd R. v. Leur. 2 F. Vermeer. 3. W. Borders. De Dresta*'0- nrh's gine bü de hoofdklasse naar F Snijders, terwijl bii de le klasse W. F Jacobs met de prijs ging strijken. DEN HAAG De nadering van Olympische jaren veroorzaakt een verande ring in de hockeywereld. De landenwedstrjjden krijgen een zwaarder gewicht, een groot internationaal toernooi, zoals volgende week in Londen wordt gehou den, is in feite het voorspel van de echte Olympische wedstrijdreeks. Het toernooi van Londen is niet alleen een test voor de spelers, die met vyf wedstrijden in zes dagen een byna Olympisch-zwaar programma moeten afwer ken, het is ook een aanwijzing voor de commissie, die de groepsindeling bij de Spelen van Mexico bekend maakt. Vier jaar geleden was er een vergelijkbaar groot toernooi in Lyon. De omstan digheden waren toen voor Nederland in één opzicht niet zo geruststellend ais nu. In Lyon moest de ploeg haar reis naar Tokio verdienen. Die zware last zal in Londen, met betrekking tot Mexico, niet op de ploeg drukken. Het is een belang rijk winstpunt. Vier jaar geleden heeft coaeh Piet Bromberg de spelers, die in Lyon hun reis naar Tokio verdienden, misschien gedeeltelijk uit gevoelsoverwe gingen, meegenomen naar de Spelen in Japan. Het resultaat was, dat by het belangrykste hockeytoernooi spelers in de selectiegroep zaten, die duideiyk over hun hoogtepunt heen waren. Nederland werd in zyn groep van acht vierde, na India, Spanje en Oost-Duitsland en kwam na een nederlaag tegen Kenya niet verder dan een met Japan gedeelde zevende plaats. Dit keer is de training op het toer nooi in Londen afgestemd. Na de wed strijden daar tegen Australië, Ja pan, Pakistan, West-Duitsland en Nieuw-Zeeland en de ontmoeting in Amstelveen tegen Pakistan zal de se lectiegroep worden ontbonden. For meel staat de weg naar Mexico voor iedere Nederlandse hockeyer open. Bromberg heeft een zorg minder dan in Lyon, maar er blijven nog genoeg problemen over. Moet hij zijn beste spelers inzetten, wedstrijden gaan'win nen dus, of moet hij zijn reserves dit keer een zo uitgebreid mogelijke kans geven om internationale entering op te doen...? Bromberg is niet zo vastgepint aan een opdracht als bijv. voetbalcoach Kessler. Hij hoeft niet én een elftal voor de toekomst te bouwen én overwin ningen thuis brengen. Bromberg zou mogen verliezen, al zou Nederland dan misschien in Mexico wat ongunstiger worden ingedeeld. Bromberg kan dus in feite de Spaanse tactiek volgen. Spanje nl. is, volgens de algemeen gel dende maatstaven, geen eersterangs- hockeynatie en behaalt buiten de Olympische Spelen zelden indrukwek kende overwinningen. Maar toch gre pen de Spanjaarden in Rome brons en werden zij in Tokio vierde. De pre- Olympische klassering is eigenlijk ook slechts van secundair belang. Tussen Nederland en een halve finaleplaats in Mexico staan tenminste vier landen, nl. de eerste vier van Tokio, India, Paki stan, Australië en Spanje. Of Nederland in Londen sterk speelt of zwak, de tegenstanders blijven in grote lijnen vergelijkbaar. Het zou dus in alle opzichten verantwoord zijn om in Londen niet de sterkste ploeg te la ten spelen om een nog beter inzicht te krijgen in het beschikbare spelersma teriaal. In Londen zou kunnen blijken, dat bepaalde reserves niet bestand zijn tegen een reeks zware wedstrijden. Die wetenschap voor Mexico is een winst punt De zekerheid dat het wel vol waardige internationals zijn, is na tuurlijk een nog groter winstpunt. Het laatste lijkt twijfelachtig na de reeks oefenwedstrijden, waarin een ne derlaag viel tegen de Batavieren. Juist in die ontmoeting bleek, dat rond de vaste kern in het Nederland^ elftal een aantal spelers was gegroepeerd dat zich nauwelijks in gunstige zin onderscheid de van De Batavieren, die voor het me rendeel bestonden uit oud-internatio nals of spelers, die na een korte carrière in het Nederlands elftal zich toch geen vaste plaats in de selectiegroep hebben kunnen veroveren. De indeling in de groepen bij een Olympisch toernooi wordt gebaseerd op de resultaten van het vorige Olympi sche kampioenschap, plus de prestaties die in de periode tussen twee Spelen zijn geleverd. Vaststaand is, dat wan neer zestien ploegen net als in Tokio in twee groepen van acht worden inge deeld, in de ene groep de nummers 1 en 4 van de vorige Spelen zitten en in de andere groep de nummers 2 en 3. De wordt verder aangevuld met een „aqp- pqiueren" indeling naar sterkte. In groe groep A dus bij 1 (India) en 4 (Spanje) de geschatte nummers 5, 8, 9, 12, 13 en 16 in poule B dus bij 2 (Pakistan) en 3 (Australië) de geschatte nummers 6, 7, 10, 11, 14 en 15. Het is duidelijk, dat groep A voor Nederland iets gunstiger is, maar dan zal Nederland volgens de programma- indelers zeer hoog gekwalificeerd moe ten worden. Er is echter geen zeker heid, dat deze wijze van indeling abso luut zal worden doorgevoerd, want het is niet ondenkbaar, dat men in Mexico Oost- en West-Duitsland niet in één groep wil plaatsen, gezien de rivaliteit tussen beide landen. Coach Bromberg weet dus niet, of Londense successen hun invloed tot in Mexico zullen kun nen uitstrekken. Dat is een van de re denen, waarom Bromberg, die na Mexico heilig van plan is om met zijn werk als coach te stoppen, in Londen voor het probleem zit de knecht van twee heren te zijn. Het thuisfront zal blij zijn met overwinningen, maar na Rome en Tokio is een Olympisch suc ces meer waard. In Londen zal de test voor de spelers dus waardevoller zijn dan schijnsuccessen, die zich kunnen manifesteren in aantrekkelijke uitsla gen. 0 Fortuna '54 heeft te Geleen in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd met 1-1 gelijkgespeeld tegen de West duitse club Alemannia Aken. In Groningen speelde de voetbalclub GVAV met 2-2 gelijk tegen het Westduitse Borussia Mönchengladbach

De Vallei | 1967 | | pagina 11