Veenendaals dagblad Algemene verwachting na eerste dag van begrotingsdebat in Tweede Kamer: Onbedreigd achter de tafel Verloving Jackie Kennedy ontkend Staking van 900 man bij Bata Buiten Oppositionele kritiek op onderdelen van beleid WIJ V.S.-DIVISIE MINDER VOOR N.A.V.O. Meer geld voor So v j et-defensie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Bfonchileften Roofoverval in Centraal Station te Amsterdam Vorster herdenkt leider van nazi-beweging Roemers verlaat Tweede Kamer W. P. Berghuis kandidaat voor Hilversum Ned. vrijwilliger in Israël dood Tijdelijke maatregel vanwege Viëtnam Nog 1,7 pet meer voor ambtenaren Wageninger van bankbreuk verdacht Eerste georganiseerde arbeids conflict sinds zes jaar Haas STEUN ONTSLAGEN WONINGBOUW Staking in Liverpool duurt nog voort Andere uitgaven Roemenië roept op tot terugtrekking buitenl. troepen uit Europese landen Na regen wat koeler Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telet. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG II OKTOBER I967 4le JAARGANG KABINET ZAL HET WEL HALEN (Van een onzer verslaggevers) BEST Negenhonderd van de twaalfhonderd werknemers van de schoen fabriek Bata in Best, zijn vanmorgen niet aan het werk gegaan. Door staking willen zij kracht bijzetten aan hun eisen: Handhaving van de sinds 1955 geldende Bata-CAO. Een loonsverhoging van vier procent per 1 april 1967 en van anderhalf procent per 1 juli 1967. 0 Jacqueline Kennedy heeft gister avond ontkend, dat zij binnenkort haar verloving zou aankondigen met Lord Harlech, de voormalige Britse ambassadeur in Washington. Het tele visiestation W.C.B.S. had een bericht dat afkomstig was uit het doorgaans goed ingelichte „Women's Wear", over een op handen zijnde verloving verspreid. De secretaresse van me vrouw Kennedy verklaarde toestem ming te hebben verkregen het bericht als volkomen onwaar te verklaren. Er doen reeds geruime tijd geruchten de ronde over een romance tussen de weduwe van de vermoorde Ameri kaanse president en Lord Harlech, wiens vrouw in mei van dit jaar bij een auto-ongeluk in Wales om het le ven kwam. 0 De foto, waarop Jacqueline met Lord Harlech staat afgebeeld, werd enige tijd geleden gemaakt. De situatie bij de fabriek was volgens de plaatselijke politie, rustig. Er ston den enkele groepjes stakers hij de poort om de werkwillige arbeiders te bepraten. Van spreekkoren of gezwaai met spandoeken was geen sprake. Slechts kleine aantallen ongeorgani seerde arbeiders waren naar de fabriek gekomen om te werken, naar men aan neemt, omdat zij menen in geval van staking geen bijstand uit de stakings kas te zullen krijgen. De politie hield van op een afstand een oogje in het "ftflidden oktober raakt het uit met het ongestoorde, vreedzame be staan van Lampe het haas, want dan mag hij tot en met oudjaar worden bejaagd en menige jager kan de ope ningsdatum nauwelijks afwachten. Als ik in de stille ochtend of tegen het vallen van de avond over de hooi- wei achter de boerderij zie, kan ife me er over verkneuteren, dat de langoren, die daar uit de wallen en de verstren geling van ons kleine reservaatje „Het Hammerbos" komen wisselen, aan de gepatenteerde dans van kruit en lood zullen ontsnappen, want we hebben de jacht daar niet verpacht. Nochtans verneem ik van de boer nooit iets over wildschade. Ook uit de verte van mijn woonplaats schenkt het een be scheiden voldoening Hans Tripvoet, zoals Pol de Mont mummelman zo aardig noemt, aanwezig te weten, laveiend, plat gedoken in de greppel of achter een biezepol, vaak de lange, zwart-gepunte lepels bezorgd gespitst, rustig huppelend naar een lokkend klaverplekje of zich hoog op de ach terlopers richtend als Anton met de traktor over de brug dokkert. Steeds bewaren die hazen hun ingeschapen voorzichtigheid bij handel en wandel. Door hun aangeboren behoedzaam heid, waakzame aard, terreinkennis en welberaden taktiek weten de ouden nogal eens aan de jager te ontkomen. De jongeren en de drielingen echter, onervaren en onnozel, moeten in de eerste dagen doorgaans eerder het loodje leggen en daarom is het goed de openstelling op 15 oktober en niet op de eerste te bepa'en, zoals vroeger nogal eens gebeurde. 11 oktober '67 A. B. WIGMAN zei! en trachtte daarbij „zo weinig mo gelijk aanstoot te geven". De directie houdt vast aan de be- drijfstak-c.a.o.'s, die op 1 april tegen de wil van de vakbonden in de plaats van de eigen arbeidsovereenkomst zijn gekomen. Een bemiddelingspoging van de looncommissie van de Stichting van de ArbeW werd afgewezen, evenals het ultimatum van de vakbonden, dat gis teren afliep. Nederland heeft hiermee weer voor het eerst sinds zes jaar een grote ge organiseerde staking. De actie wordt gesteund door de katholieke industiièle vakbond Sint Willibrordus, die op zijn beurt weer steun ontvangt van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. De sta king zal zowel de vakbeweging als de Bata tonnen per week kosten, aldus de hoofdbestuurder A. Geurts van Sint Willibrordus. In de bedrijven van Bata in Kerkra- de en Nederweert, waar uitsluitend vrouwen en meisjes werken, wordt niet gestaakt. Ook de portiers van het con cern blijven hun dienst doen. Het besluit tot staking viel gister avond in het café „Het blauwe boerke" in Best. Uitslag van de schriftelijke stemming: 232 voor, een tegen en een blanco. Behalve de 450 georganiseerde zullen ook de niet-georganiseerde arbeiders een uitkering uit het stakingsfonds kun nen krijgen. Voor de laatsten geldt als voorwaarde dat zij voor ten minste twee jaar lid van de vakbond worden. De uitkering bedraagt tachtig procent van het loon, of gemiddeld 120 gulden per week. Niettemin maakte een deel van het personeel zich zorgen over een uit spraak van de directie. Deze heeft voorspeld, dat het staken van de pro- duktie wel eens tot ontslagen zou kun nen leiden. Vakbondsbestuurders noem den dit echter een laatste poging om aan de actie te ontkomen. Dr. V. Samec, directeur van Bata Nederland, betreurt de stap van de vak beweging. Hij zei gisteravond: „Wij zijn bereid de onderhandelingen met ae vak bonden te heropenen en aanvaarden daarbij de bemiddeling van het College van rijksbemiddelaars". Eerder op de avond hadden de vakbonden meege deeld dat de Bata hiertoe niet bereid was. ADVERTENTIE hoestdronk in tobletvorm.95ct AMSTERDAM Drie mannen heb ben vanochtend omstreeks half tien een overval gepleegd in de afdeling Expresgoederen van Van Gend en Loos op het Centraal Station in Amsterdam. Volgens de eerste berichten, waren zij gemaskerd en gingen zij er met een geldkist van door. Zij vluchtten in een donkere Fiat, met kenteken DX 76-17. Dit kenteken kan vervalst zijn. Alle surveillancewa gens hebben opdracht gekregen naar deze auto uit te kijken. De drie inzittenden dragen allen een blauwe regenjas en zijn vermoedelijk gewapend. PRETORIA Op het graf van dr. Hans van Rensburg, commandant van de Zuidafrikaanse nazi-beweging uit de tweede wereldoorlog, „Ossewa- Brandwag", heeft de premier van Zuid- Afrika, Vorster, gisteren een gedenkte ken onthuld. Hij noemde Van Rensburg een vriend, een leider en een loyaal mens. De Ossewa- Brandwag, waarvan Vor ster „generaal" was, bestond uit een groep mensen met een grote bewonde ring voor Hitier; zij pleegden sabotage om de regering van Zuid-Afrika af te houden van hulp aan de geallieerden. DEN HAAG De eerste dag van het grote politieke debat in de Tweede Kamer heeft gisteren al duidelijk gemaakt, dat het kabinet-De Jong er mor gen zonder kleerscheuren afkomt. De belangrijkste pijlers onder het regeringsbeleid waren de steun van de fracties van de KVP, VVD en CHU en het feit, dat met het oog op het streven naar partijvernieuwing op dit ogenblik niemand gebaat is bij een kabinetswisseling. De begroting met het record-tekort is nauwelijks aangevochten. De kritiek van de oppositie en regeringsgezinde fracties, betrof slechts onderdelen van het beleid. aanval moeten verduren op zijn werk- loosheidspolitiek, zoals wij gisteren in een deel van onze editie al meldden. De oppositie van de Party van de Arbeid en D'66 wil er driehonderd mijoen gul den meer voor uittrekken. Drs. Schmel- 'e KVP drong aan op een sa- •an gerichte maatregelen voor en de ontwikkelingsgebieden, xtra aandacht voor Midden- zer var mensp- de boi alsmr Brab' Zo- zitter meer moest lij als de liberale fractievoor- ïr. Toxopeus vond. dat er beweging" bij de werknemers I komen. Mr. Toxopeus legde er de vir.ger op, dat in sommige streken de jongeren niets om handen hebben, terwijl Amsterdam er tweeduizend no dig heeft. De CH-fractievoorzitter Mellema nam het de regering kwalijk, dat zij slechts maatregelen in overweging wil nemen als het slechter wordt. Dat vond hij een te negatief standpunt. Ook over de woningbouw had de Ka mer haar zorg. Van alle kanten wer den garanties gevraagd om ervoor te zorgen dat het woningbouwprogramma van 125.000 huizen wordt gehaald. Mr. Toxopeus vroeg zich daarbij tf. hoe het zal gaan met de heffing op "harén van woningwetwoningen, als de bewoners daarvan geen ander huis kunnen vin den. Er waren enkele bedenkingen tegen de vrije loonvorming. De Kamer had kennelijk zorgen over de verschillen in loonhoogte tussen de onderscheidene bedrijfstakken en tussen het Westen en de rest van ons land. Opvallend was, dat zowel de socialis tische oppositieleider drs. Den Uyl als de liberaal mr. Toxopeus waarborgen eisten tegen rampzalige verschijnselen in het bedrijfsleven als dat van Van Heijst. Drs. Den Uyl wilde ook de gro tere gesloten familievennootschappen zien opgenomen in de herziening van de ondernemersstructuur. Desondanks meende hij, dat men een onderneming niet mag beschouwen als een achter tuintje, waarmee men naar believen kan omspringen. DEN HAAG Drs. D. Roemers zal bedanken als lid van de Tweede Ka mer nu hij is benoemd tot burgemees ter van Vlissingen. Zijn benoeming, die gisteren officieel afkwam, gaat in op 1 november. De hèer Roemers is oud-voorzitter van het NVV. Een gesprek met hem leest u elders in dit nummer: „Gewezen vakbondleider wordt burgemeester van Vlissingen". DEN HAAG De burgemeester van Kampen, dr. W. P. Berghuis, wordt als de meest serieuze gegadigde be schouwd voor het burgemeesterschap van Hilversum. De tegenwoordige bur gemeester J. J. G. Boot, gaat binnen kort met pensioen. Zou dr. Berghuis de benoeming aan vaarden, dan zal hij, zo wordt in Den Haag aangenomen, aftreden als voor zitter van de Anti-Revolutionaire par tij. Dr. Berghuis zou wel aanblijven als voorzitter van de A.R.-fractie in de Eer ste Kamer. Een voorstel van Democraten '66 om de Tweede Kamer een brief te laten richten aan het Amerikaanse Congres over de onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viët- nam bleek al meteen geen enkele schijn van kans te maken. Volgens drs. Schmelzer, heeft minister Luns er wel degelijk voor gezorgd, dat de motie over Viëtnam van eind augus tus voor het forum van de Verenigde Naties de waarde en het gezag heeft gekregen, die de Kamermeerderheid er aan had gegeven. Het ontbreken van iedere vermelding van Griekenland in de Troonrede had zowel de socialist Den Uyl als de CH- fractieleider Mellema gestoten. Deze laatste zei zelfs, dat Griekenland de „heilloze weg naar de dictatuur was in geslagen". 0) Men zie verder elders in dit num mer: „Kabinet mag blijven zitten". 0 Het comité U.S.O.-concerten in Vee nendaal heeft loon naar werken ge kregen. Voor het eerst sinds lange tijd was de zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan gisteravond tijdens het eerste concert van het nog prille winter seizoen vrijwel geheel bezet. Een opmer kelijk en verheugend verschijnsel was dat er zo veel jonge gezichten gezien werden. 0 De in het begin van dit jaar in gebruik genomen Gereformeerde Johannes- kerk te Leersum gaat voor enkele weken dicht. Men moet namelijk de vloeren openbreken om de ondeugdelijke verwar- minsginstallatie te vernieuwen. Een ge brekkige isolatie bij de aanleg is er oor zaak van dat roest en lekkages optraden. Tijdens de werkzaamheden genieten de Gereformeerden onderdak in de Her vormde kerk. 0 De besprekingen tussen het gemeente bestuur van Kesteren en het dagelijks bestuur van het bejaardencentrum „Het Anker" zijn prettig verlopen. Dat was on geveer het enige commentaar, dat onze Betuwse redacteur kreeg na afloop van het gisteren gehouden gesprek. Vooral de bewoners van het bejaardencentrum zul len blij zijn te vernemen dat er door be paalde instanties tenminste nog prettig gesproken kan worden over de gang van zaken in het tehuis. DEN HAAG De 24-jarige P. J. Beening uit Nederhorst den Berg, die tijdens de vijf dagen oorlog naar Isra el is gereist als vrijwilliger, is daar vermoedelijk door een ongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk zou geburd zijn op 9 oktober, maar omtrent de juiste toe dracht konden noch het ministerie van Buitenlandse Zaken noch het Israëlisch consulaat in Amsterdam nadere gege vens verschaffen. LONDEN. De havenstaking, welke nu reeds drie weken in Liverpool duurt, houdt exportzendingen ter waarde van 250 miljoen gulden vast. De officieuze staking van de 20.000 havenarbeiders in Liverpool werd uitgeroepen omdat zij gelijke beloning als de Londense ha venarbeiders eisen. NEW YORK De New York Ti mes heeft vandaag gemeld, dat de Ver. Staten zich gedwongen zien om van wege de oorlog in Viëtnam hun troe- penverpMchtingen aan de NAVO te wijzigen. Gedurende het grootste deel van 1968 zal Amerika voor Europa een divisie minder ter beschikking heb ben dan de vijf die het, volgens NAVO- verplichting, in geval van een grote oorlog voor Europa klaar moet heb ben. Het blad verneemt in kringen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en 'Defensie, dat het besluit van president Johnson om zijn troepen voor Europa te verminderen zijn plannen hebben versneld om de troepensterkte in Zuid- Viëtnam begin volgend jaar op te voeren tot 525.000. De N.Y. Times schrijft, dat de presedent of deze maatregel moest nemen of reserves moest oproepen, wat hij niet wilde. Wel heeft de president bevel gege ven tot de formatie van een nieuwe di visie om „het gat" te vullen, maar op zijn vroegst zal die divisie tegen het einde van 196 gevechtsklaar zijn. De Times merkt op. dat de Ver. Sta ten zich verbonden hebben om binnen 60 dagen na het uitbreken van een gro te oorlog vijf divisies naar Europa te sturen. Maar algemeen wordt aange nomen, dat als er een grote oorlog in West-Europa uitbreekt deze maar een paar dagen met conventionele wapens zal worden gevoerd en dat kernwapens er aan te pas komen als de oorlog lang duurt Een Amerikaanse autoriteit heeft in dit verband opgemerkt: „aangezien niemand van onze bondgenoten gelooft, dat een oorlog 60 dagen zal duren, den ken we niet dat, als bekend wordt dat wij, een tijdelijk gebrek aan troepen hebben, men er in Europa een trauma van zal krijgen". Het kabinet-De Jong heeft na de eerste dag van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer gegronde hoop zonder kleerscheuren door dit politieke debat heen te komen. Geen van de sprekers maakte het de regering al te moeilijk. We zien hier achter de regeringstafel v.l.n.r. minister Luns, minister Witteveen en premier De Jong. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-unie heeft gisteren een forse stijging in de uitgaven voor de defensie aangekon digd. Voor het komende jaar is een be drag van ruim 2200 miljoen roebel (8800 miljoen gulden) uitgetrokken, dat is vijftien procent meer dan dit jaar. De Russische minister van financiën, Wasili Garboezof, maakte deze drasti sche verhoging gisteren in de Opperste Sovjet het Russische parlement bekend. Garboezof zei dat de stijging van de defensie-uitgaven noodzakelijk was als gevolg van de internationale span ning en de militaire hulp die de Sov jet-unie aan andere landen verstrekt. Minister Garboezof noemde Noord- Viëtnam niet met name, maar kort geleden sloten Hanoi en Moskou een nieuwe overeenkomst, krachtens welke de Sovjet-Unie aan Noord-Viëtnam on der meer luchtdoelraketten, vliegtuigen en ander oorlogsmateri: I zal leveren. Wel keerde Garboezof zich in zijn rede fel tegen het „Amerikaanse imperialis me" en zegde hij de steun van de Sovjet-Unie toe aan het Viëtnamese volk en aan de Arabische staten tegen Israël, maar hij legde geen onmiddel lijk verband tussen de verhoogde de fensie-uitgaven en de hulp die de Sov jet-Unie aan Noord-Viëtnam en aan de Arabische landen in het Midden-Oosten geeft. Overigens valt uit de begroting die minister Garboezof gisteren indiende niet af te leiden hoe hoog het werke lijke bedrag is dat de Sovjet-Unie voor haar defensie heeft uitgetrokken. Vol gens Westerse deskundigen gaan achter het totale bedrag van de Russische be groting 123,5 miljard roebel (493,9 miljard gulden) nog andere militaire uitgaven schuil. De 1517 afgevaardigden van de Opper ste Sovjet, die automatisch hun goed keuring zullen geven aan de door mi nister Garboezof voorgelegde begro ting, zullen zich voorts moeten uitspre ken over een wet op de militaire dienst plicht. Men veronderstelt dat de Sov jet-Unie het plan heeft de diensttijd van van drie tot twee'jaar te verkorten. DEN HAAG Het overheidsperso neel krijgt er alsnog 1,7 pet. salaris bij. Daarover is gisteren overeenstemming bereikt in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Staatssecreta ris mr. C. van Veen (Binnenlandse Za ken) woonde de vergadering bij. Op 1 januari kregen de ambtenaren voorlopig een salarisverhoging van 4 pet. Uit naberekening is gebleken, dat van juli 1965 tot juli 1967 de gemiddel de loonstijging in het bedrijfsleven 5,7 procent heeft bedragen. Het verschil over 1967 zal de ambtenaren eind no vember worden uitgekeerd. Ook de ge pensioneerden krijgen een uitkering- achteraf. WAGENINGEN De voorzitter van de Wageningse middenstandvereniging, A. de V., wordt verdacht van bedrie- gelijke bankbreuk. De V. zou bij de Amro-bank in Wageningen een lening hebben aangevraagd, nadat door een van zjjn krediteuren zijn faillissement was aangevraagd. Overigens heeft De V. van de lening een aantal krediteuren betaald. Zijn schulden daalden daarna tot f 13.000. Daarbij komt thans echter het bedrag van f 33.000, dat hij bij de Amro-bank opnam. NEW YORK. Roemenië heeft op nieuw zijn onafhankelijkheid van Mos kou gedemonstreerd door in de Ver. Naties op te roepen tot terugtrekking van alle buitenlandse troepen, met in begrip van die der Sovjet-Unie, van vreemde bodem in Europa. De Roe meense onderminister van Buitenland se Zaken, Mircea Malitza, heeft dit voorstel gisteren in de Algemene Ver gadering gedaan en de gedelegeerden zien het als een nieuwe poging van Roe- denië om te bewijzen dat het een ande re koers vaart dan het Sovjet-blok; er bevinden zich thans maximaal 26Sov- jet-divisies in Polen. Hongarije en Oost- Duitsland, en nog 300.000 man Ameri kaanse troepen op Westeuropese bo dem. TVTa het wegtrekken van een regenge- bied, zal het vandaag in Gelder land droog blijven. Vervolgens zal er echter opnieuw regen komen, als uitvloeisel van een diepe depressie ten zuidoosten van IJsland. Het ziet er naar uit, dat dit mini mum binnen afzienbare tijd een einde zal maken aan de toestand met som ber en ongewoon zacht weer. Een voorhoede van koudere lucht met op klaringen en buien had vanmorgen West-Schotland bereikt. De nachtelijke minima op het conti nent zijn de laatste tijd uitzonderlijk hoog geweest. In Gelderland en Utrecht werd het vannacht niet kou der dan 14 graden. De hoogste mini mum-temperatuur, deze eeuw in De Bilt in oktober waargenomen, is maar weinig hoger, namelijk 152 graden op 4 oktober 1909.

De Vallei | 1967 | | pagina 1