UITVERKOCHT HUIS BIJ U.SO.-CONCERT Zaal is goed, publiek prettig üniehaas Buizen door lekkages aan liet roesten Verwarming moet uit nieuwe Johanneskerk worden gesloopt De waarheid over n.v. 't Dingetje" Ruimte waar de jeugd eens zichzelf kan zijn B. en W. Resteren hadden gesprek met dagelijks bestuur van „Het Anker" Voor t eerst sinds lange tijd Hoofdinspecteur Dekker vertelt: Ds. Keuning naar Canada Installateur stelt zich garant Weifelende fietser gewond AGENDA Kaartavond van „Musketiers" Portieken Dwang Zelfstandig Waarbeen MIST Voorzitter Groene Kruis vertrekt Paul Hupperts Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit u uw Bel: 10550 11079 WOENSDAG II OKTOBER 1967 t EEN END AAL - Het doet ons bijsonder veel genoegen gisteravond bij het USO-concert in het gebouw aan de Eikenlaan te hebben kunnen waarnemendat de her nieuwde activiteiten van het VSO-comité met betrekking tot de publieke belangstelling tot een uitstekend resultaat hebben geleid. Een nagenoeg uitverkocht huis - opvallend veel jeugd - was ditmaal aanwezig bij de muzikale getuige nis van Paul Hupperts en het VSO met werken van Von SuppéMozart en Tsjaikowski. Wij hopen met het comité van hartedat ook in de toekomst deze belangstelling zich zal handhaven en dat het tevens zijn voornemen Veenen- daal ook met andere kunstvormen kennis te laten maken tot uitvoer zal kunnen brengen. Waarbij wij overigens nieuwsgierig zijn, hoe men zich dat met de beschikbare accommodatie aanvaardbaar denkt te realiseren. ww//#////////////////////////////////////////////// N V VEEN EN DA AL Het Utrechts J 5 Symfonie Orkest was er weer, en het 5 was lang geleden dat de zaal van het Verenigingsgebouw zo goed gevuld 5 was. Nooit tevoren toas het jeugdige 5 publiek zo talrijk opgekomen. „Als 5 je de zaal inkeek zag je eigenlijk al- 5 5 leen jonge gezichten", zei dirigent 5 Paul Hupperts. Wel blijft de vraag, t of dit een plotselinge opleving van 5 de belangstelling is, of slechts „de 5 5 laatste flikkering" voordat de kaars uitgaat. Iedereen hoopt het eerste, maar de tijd zal leren of het niet 5 het tweede zal blijken. Aan dit con- 5 cert is een zeer grote krachtsinspan- 5 5 ning van het comité voorafgegaan, 5 v een inspanning die »n ieder geval be- 5 5 loond is. 5 Men had geen middel verzuimd 5 5 om de propaganda te verzorgen, co- 5 mitéleden lieten zich interviewen, 5 nieuwe aanplakbiljetten deden hun 5 intree in het Veenendaalse stads- 5 5 beeld, er werd een grote advertentie 5 geplaatst en bovendien werden de 5 5 personeelschefs van de bedrijven 5 aangespoord onder hun personeel propaganda te maken voor deze avond. De schoolhoofden van het 5 5 voortgezet onderwijs werd eveneens 5 5 verzocht ervoor te zorgen dat hun 5 - leerlingen in groten getale naar het Verenigingsgebouw zouden gaan. In- 5 dien men de zaken volgende keer 5 weer zo aanpakt en waarom zou 5 5 men het niet doen, dan zijn er 5 5 zeker weer mogelijkheden voor een volle zaal. 5 Het was al weer een jaar of tien 5 geleden dat Marius Ruysink zijn 5 fluitspel als solist liet horen tijdens 5 een USO-concert in Veenendaal. Tij- dens de pauze hadden we een kort gesprekje met hem. „Deze zaal 5 speelt wel goed", zo prees hij het Verenigingsgebouw, „het is alleen erg warm. Er zijn volgens mij in de provincie Utrecht weinig betere za- 5 len te vinden. Dat is ook de reden, dat we de mensen met bussen naar Utrecht halen. Het publiek is leuk 5 hier. Over het geheel nog jong, wat onrustig maar dat went wel 5 maar toch erg leuk". Zijn loopbaan: lessen van Hubert Bahrxoasser, praktijk en bij Cor Kee, 5 de bekende organist, theorie. Eerst 5 na de oorlog maakte hij van de mu- 5 ziek zijn vak. „Toen ik een baan moest zoeken was het midden in de 5 crisis en in de oorlog was het ook 5 5 moeilijk om als musicus je brood te 5 verdienen". 5 5 Vol lof over de volle zaal is de 5 5 heer Paul Hupperts: „Je bereidt je 5 5 altijd op zo'n concert voor en als de v zaal dan slecht gevuld blijkt te zijn 5 kost het veel meer moeite om con- 5 tact te krijgen met het publiek, en 5 dat is toch eigenlijk een noodzake- lijkheid voor een goed musiceren, j 5 Het geeft je een zekere inspiratie. 5 5 Het publiek van vanavond is heel 5 prettig en er wordt aandachtig geluis- terd. De zaal zelf is beter dan de 5 meeste andere in de provincie. Je kunt hier met een vrij grote bezet- 5 ting komen, zodat je vrijwel alles kunt spelen, wat vaak in kleinere 5 5 zalen niet het geval is. De akoestik 5 n is redelijk en meer mag je van een n kleine zaal ook niet verwachten. Ik zou het een ,jzeer bruikbare" 5 zaal willen noemen. Eigenlijk zou er 5 5 echter in een centrumgemeente als 5 Veenendaal vaker dan tweemaal in 5 een jaar een concert gegeven moe- 5 ten worden. Ik vind dit beslist te 5 5 weinig". 5 Volgens de heer O. van Zanten 5 was alleen vorig jaar het concert 5 met Emmy Verheij bijna zo goed be- 5 zet geweest, maar dat was een uit- schieter door de leeftijd van de so- 5 5 liste. Verder was het jaren geleden, 5 dat de zaal zo goed gevuld was. ,^Er 5 5 is nu wel geblekendat er belang- 5 stelling voor de muziek bestaat, 5 vooral ook onder de jeugd." VEENENDAAL De wieiryder •J. A. R. uit Veenendaal raakte gisteren op de Rembrandtlaan licht gewond toen hy werd aangereden door een personen auto. Romende vanaf de Kerkewyk, twyfelde hy by de Gerard Doustraat of hy deze of de volgende straat zou in- ryden. Tenslotte besloot hy toch de G. Dou straat te nemen en sloeg plotseling linksaf., zonder richting aan te geven. Hy werd geschept door een hem achter opkomende personenauto, bestuurd door de heer W. v. M. uit Amerongen, en kwam op de motorkap terecht. De heer R. had rugklachten en werd overge bracht naar het Julianaziekenhuis. Auto en fiets werden licht beschadigd. Verheugende belangstelling dus voor het USO-concert, dat geopend werd met de ouverture „Dichter und Bau er" van Fr. von Suppé, de eerste Ween- se operettecomponist van Belgische af komst en neef van de beroemde opera componist Donizetti. Dit werk geniet bij een breed publiek vermaardheid en het was een goed ding, dat pure toevallig heid ons daarmee weer eens deed ken nismaken. Of Paul Hupperts intussen de Ween- se charme en zinnelijkheid, die dank zij Von Suppé's rijke muzikaliteit een eer lijke levensblijheid uitstraalt en door zijn technische vaardigheid het werk behoedt voor banaliteit, steeds op ons heeft weten over te brengen, wagen wij te betwijfelen. Over het geheel was het te weinig zangerig en met name in de lyrische gedeelten, waarbij we wat minder gelukkige momenten in de soli voor cello en trombone noteerden, liet Hupperts het wel wat afweten. Vervolgens werden wij bepaald bij het genie Mozart, van wie het Fluitcon cert in G groot werd uitgevoerd met als solist Marius Ruysink. Hier beleefden wij persoonlijk een lichte deceptie, spe ciaal in het eerste deel. De klankver houding orkest-solist was dermate zoek, dat wij op onze plaats niet in staat wa ren bij benadering vast te stellen wel ke kwaliteiten aan Ruysink moesten worden toegekend. In het Adagio, dat overigens door Hupperts met veel gevoel werd geïnter preteerd, was er wel een juist even wicht en via dat evenwicht bleek, dat Ruysink een uitstekend fluitist is met veelal een milde toon. Hupperts grootste kracht dunkt ons, we hebben dat al eerder kunnen vast stellen, blijkt te liggen in minder sub tiele werken. Tsjaikowski's ten onrech te weinig uitgevoerde 2e Symphonie kreeg van hem althans een hartverove- rend pleidooi. Met veel veerkracht en exactheid etaleerde hij hier zijn gaven als orkestleider. De Russische compo nist biedt hiertoe door middel van veel vuurwerk de ouverture 1812 komt zelfs heel even om de hoek kijken veel gelegenheid, maar men moet het toch nog waarmaken ook. En dat deden Hupperts en zijn collega's. Het publiek beloonde dirigent, solist en orkest met langdurig applaus. CHRIS VISSER. VEENENDAAL Rode Kruisgebouw 20 uur: Uitreiking certificaten aan welfarehelpsters. Eltheto 20 uur: Cabaretgezelschap Ted- man de Vries. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „In de klauwen van de mummie". Morgen, donderdag VEENENDAAL La Montagne 20 uur: Modeshow firma Diepeveen. Kerk Ned. Prot. Bond 19.30 uur: Bijeen komst Soefi-beweging. „Wat is de sleutel voor geestelijke gezondheid." RHENEN Gebouw Muntstraat 16 uur: Opening Bazaar „Ons Genoegen". ELST Clubgebouw Musketiers 20 uur: Kaart avond v.v. Musketiers. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De vier geweldenaars". ELST Het ontspanningscomité van de voetbalvereniging „Musketiers" or ganiseert donderdagavond 12 oktober in het clubhuis bij hotel „Stuyvenberg" een kaartavond. Bij voldoende deelne ming kunnen de de liefhebbers naar keuze schudjassen of klaverjassen. Er worden talrijke fraaie prijzen beschik baar gesteld. VEENENDAAL Ds. J. Keuning, predikant van de christelijke gerefor meerde Pniëlkerk aan de Hoofd straat heeft een beroep aangenomen naar de Free Christ Reformed Church te Hamilton (Ont.) in Canada. Ds. Keu ning denkt omstreeks maart volgend jaar naar Canada te vertrekken. ADVERTENTIE zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Unie I Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A 11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaasl Uniekaas da's de beste kaasl ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen jonge kaas; rood "jong belegen; blauw belegen; paars extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas. (Van een onzer redacteuren) LEERSUM In de gereformeerde Johanneskerk aan de Lomboklaan in Leersum zullen gedurende een periode van ongeveer zes weken geen diensten kunnen worden gehouden, omdat men inmiddels begonnen is de totale ver warmingsinstallatie uit het kerkgebouw te slopen. Er zijn ernstige constructie fouten aan de verwarmingsapparatuur ontdekt, waardoor het noodzakelijk werd deze geheel te vervangen. De kerk werd op 25 februari van dit jaar in gebruik genomen, zodat het vast staat dat er reeds bij de aanleg van de installatie fou ten zijn gemaakt. In Leersum 'heerst vooral in gere formeerde kringen nogal wat ge heimzinnigheid rond deze affaire. De heer N. J. Speelman, die secretaris was van de commissie die de bouw van de kerk heeft voorbereid, geeft een summier commentaar. Hij bevestigt dat de verwarming uit de kerk wordt gebroken en wil het ver der bij deze mededeling laten. Het gaat om een bedrag van vele duizenden guldens, vandaar dat de Leeuwardense architect Steen spreekt van „een hele vervelende zaak". Hij heeft de kerk destijds ontworpen en heeft zich daarbij onder meer laten voorlichten door de firma die de ver warmingsinstallatie heeft geleverd. De meningen liepen bij dit overleg niet parallel. Zo zou de architect de deskundigen van de firma geadviseerd hebben het buizennet van een extra isolatie te voorzien. In de praktijk blijkt dit niet gebeurd te zijn. Op vele plaatsen in het kerkgebouw zijn lekkages ontstaan, die een broei- proces tot gevolg hadden. Later is roestvorming opgetreden in die mate, dat men geen andere oplossing zag dan tot algehele vernieuwing van de apparatuur over te gaan. Volgens onze informatie is de firma, die de verwarming heeft aangebracht, bereid het bestuur van de Johannes kerk geheel schadeloos te stellen. Architect Steen bevestigt deze me dedeling. „De hele zaak wordt in orde ge maakt door de betrokken firma, zonder dat het kerkbestuur er iets voor hoeft te betalen. Men heeft een zeer coulan te houding aangenomen...." Inmiddels treft de Gereformeerde Gemeente voorbereidingen om de ko mende zondagen elders onderdak te vinden om toch de kerkdiensten te kunnen laten doorgaan. Het kerkgebouw heeft een oppervlak te van 300 m2; het maximale aantal zitplaatsen bedraagt 350. Gereformeerd Leersum kwam met de officiële ope ning van de kerk op eigen benen te staan. Voor die datum bezochten de Gereformeerde Leersummers de kerk in Amerongen. I VEENENDAAL „Onbekend maakt onbemind"zegt de hoofd inspecteur van de Veenendaalse politie, de heer W. C. H. Dekker. Hij gebruikt dit oude gezegde in verband met de vele futitasierijke verhalen rond de beat club „N.V. Dingetjekomen en ze zieen daar dat al deze roddel praatjes nu ein delijk eens de wereld uit geholpen moeten worden. „Als de Veenenda- Iers 's zondagsmiddags langs het „Dingetje" komen een ze zien daar de jongelui staan zeggen ze: „Moet je daar die langharigen zien met hun gekke kleren. Daar zal zich binnen wat afspelen!" En dat is vol gens de hoofd-inspecteur van politie het begin vat 1 een nieuwe, venijnige roddel over de beatclub. „De een zegt: „Daar zal zich wat afspelen", de ander: „Daar speelt zich wat af", en een derde dikt het verhaal nog wat aan en daar is een nieuwe story geboren waar de mensen tij dens een verjaardagsfeestje zo heer lijk van kunnen genieten", aldus de heer Dekker, die tijdens zijn regel matige controle-bezoeken aan het trefpunt voor de Veenendaalse beatjeugd nog nooit dingen heeft meegemaakt die ergens als basii voor die verhalen kunnen dienen De heer Dekker heeft al heel wat wilde verhalen over het „Dingetje" nagetrokken, van strip-tease tot drankmisbruik, maar nog nooit ble ken ze gegrond te zijn. „Altijd als ik bij (je bron van deze verhalen uit kwam gaf men mij als reden: „Ik zag daar die langharigen staan en toen dacht ik..." De heer Dekker vindt dit echter discirminatie. Hij betreurde 't dat men naar aanleiding van het uiterlijk van de jongeren zo denigrerend over hen spreekt. Hij spreekt over zijn jeugd, toen de „plus-fours" in de mode waren: „Als je dat droeg, keken de ouderen je met scheve ogen aan. Dat is nu hetzelfde met het lange haar. Met eerbied kijkt men naar een portret van Frederik Hendrik of Michiel de Ruiter en die hadden nog wel prui ken op. Waarom is dan nu de weel derige haardracht te min? Het is toch allemaal maar een tijdver schijnsel." Korpschef W. C. H. Dekker. ...lang haar of plusfour... presteren. Als ze zover zijn, zie je ze niet meer in een beatclub". Maar voor ze zover zijn, moeten ze vol gens de hoofd-inspecteur van politie met elkaar leven en praten in een kleine, excentrieke gemeenschap om tot die ontdekking te komen. Daar voor is het „Dingetje" juist zo ge schikt. Dat lange haar een tijdverschijn sel is kan de hoofd-inspecteur duide lijk merken in de beatclub zelf. Niet alleen wordt de haardracht korter: „Een jongen met al te lang haar gooien ze er zelfs uit," aldus de heer Dekker. Dit is volgens hem een gevolg van het feit, dat de jongeren elkaar beïnvloeden. Hij ziet het „Dingetje" als een gelegenheid waar de jeugd zichzelf kan vormen, met onderlinge hulp. De jeugd is er vol gens hem bezig zelfstandig te wor den. „Dat is duidelijk -te zien aan het oude bestuur", aldus de heer Dekker. „Over hetgeen zij eerst heb ben opgebouwd spraken ze nu hun misnoegen uit. Dat komt alleen om dat het oude bestuur volwassener is geworden en zich niet meer met de naïeve gedragingen van de beat jeugd kan verenigen. „Die naïeve gedragingen moeten worden gezocht in het zg. artistiek zijn van de jongens en meisjes, het naapen van de grote idolen en het afwijzen van alles wat op „raad van ouderen" lijkt. Langzaam komen deze jongeren tot de ontdekking dat die „burgelij- ke wereld" niets is om zich voor te schamen. Dat het mooi is, iets te De heer Dekker wijst op de be gintijd van „De Instuif". „Hoeveel ouders zeiden toen niet: „Voordat ik m'n kinderen naar die verderfe lijke troep stuur". Nu is daar geluk kig al veel verbetering in gekomen. Zo zal het ook met het „Dingetje" wel gaan." De heer Dekker ziet trouwens meer in een gelegenheid als het „Dingetje" dan in de „In stuif'. „In het „Dingetje" kan de jeugd zelf tot de ontdekking van de werkelijkheid van de maatschap pij komen. In de „Instuif" is er de leiding van ouderen; dat geeft een element van dwang." Hierbij is het opmerkelijk, dat men onder de jon geren vaak kreten hoort als: „Wie gaat er nu naar de „Instuif". Dan is er volgens de heer Dekker nog de verandering van de tijden. Hij gaat terug naar zijn jeugd en herinnert zich dat er zich toen ook wel eens iets afspeelde, waar de ouders niet zo tevreden over waren: „Maar vroeger trapte men iemand niet zo gauw op de voeten en door de overbevolking van nu gebeurt dat tegenwoordig vrij snel," zegt hij. Daarom moet er volgens hem een ruimte zijn, waar de jeugd zichzelf kan zijn. Bovendien moet men vol gens hem kijken waar de schuld ligt. Hij noemt het voorbeeld van een hond, die niet uitgelaten is. Als dat beest dan wat in de keuken doet kan men het hem niet kwalijk nemen maar moet men zeggen: „Uilskui ken dat ik ben! Had ik die hond maar even uitgelaten." Zo moet men volgens hem ook de jeugd „uitlaten" en ze niet dwingen stiekem haar practijken uit te laten oefenen. „Men Dan noemt de heer Dekker nog een ander voordeel van een vrij jeugdcentrum. Voor de tijd van het „Dingetje" crostte de jeugd op brom mers door de hoofdstraat. Zij had geen ruimte om samen te komen. In steegjes en portieken van winkels voerde zij duistere praktijken uit. „Het was zelfs zo erg, dat winke liers in de Hoofdstraat s maan dagsmorgens zorgden voor het perso neel bij de zaak aanwezig te zijn om dingen op te ruimen, die voor het vrouwelijk personeel aanstootgevend zouden kunnen zijn," aldus de hoofd inspecteur. Nu is naar zijn zeggen meer dan de helf^ van deze jongeren in het „Dingetje" te vinden waar ze zich met een flesje limonade en wat muziek vermaken; „Natuurlijk zijn het geen lieve jongetjes en meisjes. Gelukkig niet!" vindt de heer Dek ker. Hij is maar wat blij, dat hij de jeugd aantreft in de beatclub en niet in cafés. Voor een café zijn ze vol gens hem nog veel te jong. Naar alle waarschijnlijkheid zal het huidige gebouw van beatclub „NV 't Dingetje" half 1968 worden afgebroken. Waar moet de jeugd dan naartoe? Weer naar de straat? „Ik hoop het niet", zegt de heer Dekker. „Hopelijk is er voor hen een plaats te vinden waar ze een nieuwe ruimte kunnen opbouwen. De jongens van het „Dingetje" werken hier hard voor. Ze vroegen me zelfs of het niet beter zou zijn dan meteen de naam van de club te veranderen, omdat die zo besmet is. Ik zei ech ter dat ze dat niet moesten doen. Ge woon volhouden. Proberen die blaam van je af te werpen door een goed gedrag. Dan komt het vanzelf wel goed. Veenendaal zal er toch wel een keer aan wennen...." moet niet de jeugd, maar de ge meenschap voor hun daden blame ren". RESTEREN Gistermiddag vond een bespreking plaats tussen het gemeen tebestuur van Resteren en het dagelyks bestuur van het plaatseiyke bejaarden centrum „Het Anker". Het gesprek houdt nauw verband met de geheime infor matieve raadsbe^preking, die enkele weken geleden is gehouden. Betrouwbare bronnen merkten op, dat het gemeentebestuur na de raad gehoord te hebben gisteren enkele voorstellen heeft gedaan, die onder andere betrekking zou den hebben op de samenstelling van het algemeen bestuur. De voorstellen zou den enkele wyzigingen in de bestuursvorm van „Het Anker" tot gevolg kunnen hebben. Dominee C. Mulder, secretaris van het dagelijks bestuur van het? bejaarden centrum, deelde ons gisteravond telefonisch desgevraagd mee: „Wij hebben een heel nuttig en gezellig gesprek met elkaar gehad. Over het besprokene moeten we eerst eens rustig nadenken. In zekere zin kan de bespreking echter wel posi tieve resultaten opleveren". Volgens dominee Mulder staan het gemeentebestuur en het dagelijks bestuur van „Het Anker" niet scherp tegenover elkaar. „De ge meente Kesteren heeft evenals het bestuur van de protestantse stichting Bejaar denzorg Neder-Betuwe Oost, belang bij „Het Anker", zo merkte de predikant op. De secretaris wilde niet ingaan op de voorstellen, die door het gemeentebestuur waren gedaan. Wel zei hij, dat het algemeen bestuur tenslotte over deze zaken zal moeten beslissen. Burgemeester D. J. Pott wenste geen enkel commentaar op de besprekingen te geven. Ook wethouder J. van Apeldoorn onthield zich van iedere mededeling be treffende het gesprek. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. KESTEREN Het Groene Kruis, af deling Kesteren, komt vrijdagavond 20 oktober in een speciale vergadering bij een. Tijdens deze bijeenkomst wordt af scheid genomen van de voorzitter, dok ter A. Zandijk, alsmede van de dames Van Riemsdijk, Feenstra en Den Har- tog, allen bestuurslid van het plaatse lijke Groene Kruis.

De Vallei | 1967 | | pagina 3