Een honderdjarige in Veenendaai Nederland moest paraat zijn Kesteren krijgt ook fluor in drinkwater Brandweer oefende op S.K.F. -terrein Coupe La Montagne op 28 oktober Sint komt op 25 november in Leersum Uit dé bocht door ADRIAAN P. DE KLEUVER Kanaal Watervloed Conventie Damsluis Gaten OPHEUSDEN MOET NOG WACHTEN Crescendo kuilt bollen in voor volgend corso Spreekuur van burgemeester Andrea van Dam exposeert in Streekmuseum MARKTEN KESTEREN Kesteren krijgt met ingang van volgende week maandag fluor in het drinkwater. De Waterleiding Maatschappij Gelderland heeft destijds besloten tot fluo ridering van het drinkwater in een groot deel van de Midden-Betuwe. Gelijktijdig met het dorp Kesteren zal in de gemeenten Lienden, Echteld en Maurik fluor aan het drinkwater worden toegevoegd. Het dorp Opheusden valt voorlopig nog buiten het ten uitvoer gebrachte fluoride- ringsschema van de W.M.G. Gereformeerden te gast bij Hervormden Geen spreekuur van wethouder v. d. Valk V, „DE VUR T" WERD DOOR GENIE IN 1867 GEGRA VEN Toen aarden wallen de oorlot nog konden keren en Mars er blijk baar een gruwelijke hekel aan had tussen kikkers te komen pootje ba den bleef ons land in 1870 buiten de oorlog. Men had al een paar jaar de oosterburen gadegeslagen en de mannen van het korps Genie zaten over een deel van de kaart gebo gen om. als er oorlog kwam, de „vijand", een onverbiddelijk halt toe te roepen met water. Daarvoor was een snelle aanvoer nodig en zo als het er op dat moment bijstond was inundatie een onmogelijkheid. De Geldersche Vallei vormde met het verloop van om en nabij de 5 a 6 meter naar het noorden een enorm probleem. Geen nood als de vijand kwam bij hoge waterstand van de Rijn. Dan zou dit dal binnen een paar dagen in een binnenzee her schapen worden. Dat wist men maar al te goed door de 12 jaar eerder plaats gehad hebbende dijkdoor braak. Toen reeds was het plan ter tafel gebracht zo'n toestand te schep pen als er oorlog zou komen. De ge hele Betuwe onder water en dan' nog een binnenzee tussen de Gelder se en Utrechtse heuvelruggen. Prins Frederik Hendrik had reeds lang daarvoor een inundatieplan voor de vallei op papier gezet. Héél knap en het werd honderd jaar later ook ver wezenlijkt. De Emmikhuizerberg werd een natuurlijke vesting waar omheen forten en werken gelegd werden. De Roode Haan kreeg een schotbalken-sluis. De Slaperdijk zou een machtige waterkering worden en aan de kop werd een werk ge legd. de schans van Daatselaar en vandaar naar de Groep werd een ka de gelegd. Bij Daatselaar werden in de Lunterse beek eveneens schotbal- kensluizen gelegd. Daarbinnen zou een eiland blijven met het dorp Renswoude er midden in. Rondom water en nog eens water. .Neen, daar kwam geen mof of fransoos ooit doorheen. Het jaar 1672 had de Nederlanders genoeg geleerd. Héél dit kostbare verdedigings stelsel bleek overbodig toen in 1795 de bloedloze revolutie de Fransen zonder slag of stoot binnenhaalde. Het eindeloze geharrewar tussen de Duitsers en de Fransen baarde de generale staf van Nederland zor gen. Men ging de Grebbelinie nog eens bekijken en toen viel het be sluit. Om snel en goed een inunda tie uit te kunnen voeren was het no dig de bodemwijdte van de grift op 8 meter te brengen, verder uit te diepen en om het hooggelegen dorp Veenendaai een kanaal van gelijke breedte te graven. De smalle grift door het dorp, dit bovendien hoge randwallen had, zou als een stop werken. Daar viel niets te verbreden want dan zou men he le straten moeten afbreken. Om doorstroming van water naar de Roode Haan te kunnen verkrijgen moest het zogenaamde „omleidings- kanaal" er komen. Deze officiële be naming laat niets aan duidelijkheid over. Het toenmalige waterschap, ge naamd het Veenraadschap van de Geldersche en Stichtsche Veenen werd op de hoogte gebracht van de plannen. Het notulenboek 1866-'67 bevat de volgende aantekening: „Door de Genie worden verschillen de werken uitgevoerd. De belang rijkste daarvan zijn: het „omlei- dingskanaal" bezuiden om Veenen daai (bodembreedte 8 meter), ver breeding van de Bisschop Dadids Grift van de Kruiponder tot het Omleidingskanaal tot een bodem- breedte van 8 meter en verschillen de damsluizen' Van de zijde van Defensie was het een opgelegde zaak, waarbij landsbe lang voorging. Het werk was ook een verbetering van de waterhuihouding. Over de watergangen werden al leen hoge houten bruggen toege staan. Velen kennen nog wel de hou ten Geerbrug en de vroegere Pan- huisbrug. Nu men het werkelijke nut van de grift, die tegenwoordig de deftige naam Valleikanaal draagt en geheel onder beheer van de Provinciale Waterstaat gekomen is, als inundatie-kanaal minder seri eus opvat zijn een aantal vaste bruggen toegestaan. Toch besliste de Genie na 1945, toen de brug over de Kerkewijk in de lucht gevlogen was en herbouwd moest worden, dat er geen enkelvou dige overkluizing mocht komen, maar de oude toestand met twee naast elkaar liggende schotbalk- damsluizen moest blijven bestaan. Dit zou dan de burgemeester Jan Hendrik van Schuppenbrug worden. Later werd de houten Geerbrug ook door een vaste brug vervangen. Dit omleidingskanaal, dat dus de honderdjarige van Veenendaai is, is niet los te denken van de oorspron kelijke watergang door de Eemval- lei. In de Middeleeuwen lag hier slechts een smal stroompje, de Kromme Eem genaamd, dat ont stond uit een knooppunt van beek je die van de Veluwe vloeiden. Nooit is die Kromme Eem bij de Grebbe- berg uit een bron ontsprongen. Het sprengengebiedje van de Heyen- bergse zijde heeft altijd op de Rijn afgewaterd en was zo onbetekenend er nog geen gootje op kon over schieten. Die Kromme Eem maakte deel uit van het enorme Veluwse afvloeiings stelsel en is op zich als een invallen de beek van de Lunterse beek te be schouwen. Als gevolg van kwelwater dat van de Rijn door de merkwaar dige sponsachtige veenderige laag onder de oeverwalkleigrond van de Nude de vallei binnenkwam de ri vier had zelf een hoge barrière aan de oever gevormd die slechts bij zéér hoge waterstand begon over te lo pen was er in de lagere vallei- gebieden vooral 's winters veel wa teroverlast. Keizer Frederik Barbarossa beslis te in 1165 dat er door de Nude een watergang gegraven moest worden. Er was een lage nooddam gelegd en die zou dan doorgestoken worden. Deze kortzichtige keizer meende dat de stroom zich dan wel een geul zou graven om door te stromen. Maar het werd een janboel. De hele Barbarossa-afwatering naar de Zuiderzee bleek een sof te zijn. In 1170 had een doorbraak van de nog maar kort daarvoor gelegde zeedijk boven Amersfoort plaats. Een fatale ramp! Even ernstig als de februariramp van 1953. Toen eerst bleek dat het daar in het zui- Ook het onderhoud van de honderd jarige wordt met regelmaat van de klok uitgevoerd. den van de vallei in normale om standigheden vrij veilig was. Die doorgraving werd teniet gedaan en sindsdien is deze nooddam telkens verhoogd en werd er aan de laatste doorbraak van 1855 nog een extra verzwaring aangebracht. De allergrootste watervloed was die van 5 maart 1595 toen de „Greb- bekade" bezweek en door het aan- golvende water de huizen in Amers foort stonden te schudden in het wa ter alsof er een aardbeving was. De schrik die dit alles veroorzaak te zal bij de Staten het plan hebben doen post vatten dat met dit water geweld ook de vijand gekeerd kon worden. Wij kennen allen het wonde re verhaal over Leidens ontzet. Ons aller vijand werd tot bondgenoot ge maakt. De Hollandse Waterlinie kreeg nadien nog een voorpost in on ze Grebbelinie die tot de Waal reikt. Deel van deze Grebbelinie werd ook de uit 1653 daterende Slaperdijk, die gelegd werd na de watersnood van 1651. Men wilde het eerst met watermolens proberen, maar het verloop tussen Grebbe en Zuiderzee was ongeveer 6 meter en dat schiep onoverkomelijke problemen. Het werd een „slaper" en dat was nu niet direct naar de zin van de Gel dersen. Er volgden voortdurend scher mutselingen en toen de landdijk aan Utrechtse zijde tot Daarse- laar gereed was weigerden de Geldersen die af te maken. Daatse laar zou het tere punt blijven. Er was zo veel ruzie over de water beheersing geweest, dat na de doorbraak van 1711 de Geldersen het kolkgat in de aan hun zijde gelegen dijk vertikten dicht te ma ken. mm Eindelijk, in 1714 keerde het getij in de gemoederen, en ontstond de befaamde „Conventie van het toe maken en verswaren van de Dijck tusschen Wageningen ende de Greb be, ende een waterloosinge door de Slaperdijck, na Amersfoort in de Eem en Zuyderzee". In feite liep van de Roode Haan naar de Lunterse beek bij Lambal- gen onder Scherpenzeel maar een smal vaartje. Het geruchtmakende Broekerslootje, dat ook de Schone- beekse grift genoemd werd en waar voor in 1549 Gillebert van Schoon- beeke uit Antwerpen licentie van kei zer V ontvangen had het te mogen graven. Bisschop David van Bour- gondië heeft tussen 1473 en 1481 een veel groter werk laten uitvoeren door vanaf de Grebbe tot Venloo (thans Veenendaai) de voor die da gen al vrij brede grift te laten gra ven. In het Sticht woonden bekwa me mensen voldoende. Achterberg bijvoorbeeld was al aardig dicht be volkt; Veenendaai was in opkomst. In 1726 werd de Conventie uitgebreid met de bepaling dat bij de Roode Haan een kistdam (dus geen schot- balkensluis) gemaakt zou worden. De „bovenslapersen" (Veenendaai en Achterberg) ondervonden van de ze aanvulling grote overlast doordat het water in de venen veel te lang in het voorjaar opgehouden werd. Jaar in jaar uit regende het klach ten. In 1816 namen de inwoners van Vee nendaai evenwel een kloek besluit. Bij honderden gingen ze op de 4e augustus naar de Roode Haan als doel het vernielen van de kistdam. Het karwei vorderde reeds ge staag en al spoedig kwamen afge vaardigden van de Staten van Utrecht. Ze kwamen niet alléén. Om met de Schoolmeester te spreken, het gehele „leger, de vloot en de schutterij" vergezelde de heren. Deze dijksabotage kon men niet dulden en niet opgewassen tegen zo veel machtsvertoon namen de Vee- nendalers ijlings de vlucht. Deze dijksabotages kon men slechts be dwingen onder bedreiging van inle gering van permanente troepen! Veenendaai was bijna garnizoens plaats geweest. Wij kennen toch nog wel de oude kistdam met de drie „heulen" waarnaar in de volksmond de Roode Haan ook „de heulen" ge noemd werd. Men wandelde zon dags naar „de heuvel" nietwaar? In 1847 werd aan de Roode Haan de nieuwe grote damsluis door de genie gemaakt. De oude kistdam bleef voor de dagelijkse waterhuis houding nog intact. De geniesluis was al deel van de inundatiewerken. De eerste damsluis kan men al sinds jaar en dag vinden onder de Burgemeester J. H. van Schuppen brug. Door de flauwe helling van het noorden is de Gelderse (lees liever Eem) vallei waterstaatkundig een groot probleem. Het huidige Vallei kanaal is in een groot aantal pan den verdeeld. De eerste twee zijn Grebbesluis tot de „Vaartbrug" en vandaar tot de „Roode Haan". Met dit al naderde het rampjaar 1855, het jaar waarin alle comtnis- sies, sub-commissies en alle grote heren in Den Haag, Arnhem en Utrecht zouden leren dat met kletsen over kanalen en sluizen die er al of niet moesten komen, geen snars wordt bereikt. Donderend kwam de waterwolf aanzetten en sloeg gretig zijn klau wen in het lichaam van de Grebbe- dijk. Toen begon de noodklok van het kerkje op de markt van Veenen daai haastig te kleppen. „Het wao- ter, het waoter...", schreeuwden de mensen elkaar toe. Al die wijze man nen stonden in hun hemd. Een héle- boel werden er poedelnaakt aan de dijk gezet. Hoe kon dat nou... maar 't feit was er. Al die mensjes met hun verblufte bezichten moesten toe geven dat er grotere klachten zijn dan die van alle mensen bij elkaar. Al bulderen ze ook nog zo hard. Er schortte wat aan de waterbe heersing. Dikke boeken werden vol geschreven. In 1867 werd door de ge nie dan de stoot tot verbetering ge geven door het omleidingskanaal als vervangingskanaal om Veenendaai heen te leggen. Voor een groot deel werd het door een reeks uitgeveende plassen gelegd. De ouderen kennen nog wel „het gat van vrouw De Leeuw", de dikke dame uit de Hoofdstraat die in haar ijzerwinkeltje zat en waarvan men je liet raden, wat ze woo^. Dat diepe gat was dus eigendom van die dikke vrouw en het Franse gat was het gat van Frans, 't Is maar een weet. Nu is de „vürt" jarig. Honderd jaar. Proficiat jarige en moge het zijn dat je nooit werkelijk in wer king behoeft te komen. Wees maar gewoon „vürt" met je berceau van treurwilgen langs de Kanaalweg en ons spiksplinternieuwe Raadhuis aan de ene oever, de zetel van de heili ge Hermandad aan de andere kant, allemaal erg officieel. De oude riet oevers zullen voortaan uit gladge schoren gazons bestaan. De water gang wekt nog de indruk dat het hier een waterland is. 't Is nu een ge schoren boel. Verderop ja, tussen het Fortuin en de Kruiponder, daar heb je het waterland nog. Onze „vürt" is een net kanaal in zijn rechtlijnigheid. Wij willen dit enige overgebleven stukje waterig Veenen daai deze keer wat meer in de be langstelling trekken. Daar heeft een honderdjarige immers recht op. Het watersnoodmonument aan de Stationssingel te Veenendaai. De hoogte van de zuil geeft aan tot hoe hoog het water kwam in 1855. VEENENDAAL De MAC „Veenen daai" organiseert zaterdag, 28 oktober weer de „Coupe la Montagne" een 150 km lange oriëntatierit die is uitgezet volgens het KNMV-reglement van 1965. De eerste deelnemer zal om 10.01 uur vertrekken van hotel „La Montagne" te Veenendaai. Deelname is mogelijk voor bestuurders van auto's, motoren en scooters. De M.A.C. heeft voor deze rit een collectieve verzekering afgesloten. Er zijn verschillende prijzen beschikbaar gesteld. Hoofdprijs is de wisselprijs, de Coupe la Montagne. Bovendien krijgt elke geklasseerde deelnemer, evenals bij de nachtrit, een blijvende herinnering. Ook de minder geroutineerde rijders krijgen een kans een prijs te winnen omdat voor hen de gelegenheid bestaat zich in te schrij ven in de B-klasse. Er kan eveneens met een team van drie rijders gereden worden waarvoor -.-tn nHi7en heseHiVhaar 7itn. Smaak water verandert niet Fluor is een stof, die toegevoegd aan water, tandbederf tegengaat. De me ningen over de uitwerkingen van geflu orideerd drinkwater zijn echter nogal verdeeld. Het merendeel van de deskun digen acht het meer dan voldoende be wezen, dat deze toevoeging aan het wa ter een gunstige uitwerking heeft op het gebit. In de Verenigde Staten heeft men bijzonder goede resultaten aange toond. Ook in ons land is gebleken, dat in streken waar fluor aan het drinkwa ter is toegevoegd, minder tandbederf voorkomt. In het pompstation van de Waterlei ding Maatschappij Gelderland - tussen Echteld en Lienden -r- wordt momen teel de installatie voor fluoridering in gereedheid gebracht. Ingewikkelde en kostbare apparatuur zal zorg dragen voor de juiste dosering van de fluor. Het inwerkingstellen van de installa tie, hetgeen maandag plaatsvindt, draagt geen officieel tintje. Aan de smaak van het water zal niets verande ren. In de nabije toekomst wordt in het he le werkgebied van de W.M.G. fluor in het drinkwater gedoseerd. Kesteren en de andere drie eemeenten in de Midden- Betuwe hebben echter voor het Rivie rengebied de spits afgebeten. Volgens de plannen is hierna „Het Land van Maas en Waal" aan de beurt. LEERSUM De Leersumse accor deonvereniging „Crescendo" heeft dit jaar zelf dahlia's gekweekt voor het bloemencorso. Deze ijver is ruim schoots beloond want in totaal konden bijna 100.000 bloemen worden geplukt. 10.000 dahlia's werden gebruikt voor het mozaïek van het CNV, 15.000 bloe men voor het eigen Leersumse corso en 7.000 dahlia's werden verzonden naar Winterswijk. Zelfs in België werden bloemen uit Leersum gebruikt voor een corso. 7000 bloemen verfraaiden een corso in Wom- megum. Zundert en Valkenswaard waren elk met 28.000 bloemen de grootste afne mers. Scherpenzeel maakte met een afname van 2500 bloemen de 100.000 bijna vol. Dezer dagen is een begin gemaakt met het rooien van de dahlia's. De knollen worden ingekuild en bewaard tot volgend jaar. Dus ook dan weer zullen Leersumse bloemen worden ge bruikt voor de aankleding van ver schillende corso's in Nederland en Bel gië. Het is duidelijk dat aan deze werk zaamheden van „Crescendo" veel werk verbonden is. Al dit werk wordt ge presteerd door enkele enthousiaste vrij- willieers. LEERSUM De Leersumse mid denstandsvereniging „Aller Belang" besprak een dezer dagen de plannen voor de Sint Nicolaas actie. Deze be spreking vond plaats tijdens een ver gadering in het „Wapen van- Leer sum". De voorzitter, de heer Van Schuppen, was in zijn openingswoord teleurge steld over de belangstelling. „Op een dergelijke vergadering wordt het alge meen belang van Leersum gediend en als je dan de interesse van de leden bekijkt dan word je teleurgesteld. Toch gaan we door", aldus de heer Van Schuppen. Inderdaad werden er op de vergade ring na veel gepraat spijkers met kop pen geslagen. Van maandag 20 november tot en met dinsdag 5 december wordt een ac tie gevoerd door de gezamenlijke Leer sumse winkeliers. Bij besteding van een bepaald bedrag worden weer bon netjes beschikbaar gesteld. Op deze bonnetjes kan een leuke prijs vallen. De prijzen zullen zeer aantrekkelijk zijn. De hoofdprijs bv. bestaat uit een keus tussen een gouden horloge, een pony-veulen of een bandrecorder. Naast de hoofdprijs stellen de winkeliers 40 prijzen van f 15.beschikbaar. Op zaterdag 25 november zal Sint Nicolaas ook zijn intocht in Leersum maken. Waarschijnlijk komt hij naar Leersum met de boot. Op 2 december zullen aan de mensen die in Leersum se winkels kopen speculaaspoppen wor den aangeboden. Voor het eerst sinds lange tijd wordt dit jaar weer een etalagewedstrijd ge houden. In elke winkel van een deelne mende winkelier wordt een halfedel steen uit de collectie van de heer H. Kroes gelegd. De mensen moeten het totaal gewicht van de stenen uit alle etalages raden. Ook. hiervoor zijn leu ke prijzen, o.a. een eerste prijs van f 75.een tweede van f 50,en een Herde priis van f25.—. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 20 oktober 1967 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 12 oktober 1967. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL. LEERSUM Door omstandigheden moet de vloer van de Gereformeerde Johanneskerk aan de Lomboklaan wor den gesloopt. In verband hiermee kun nen in dit gebouw voorlopig geen kerk diensten worden gehouden. De diensten van de Gereformeerde kerk worden nu gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Op zondagmorgen begint de dienst van de N. H. kerk tot nader aankondiging om 9.30 uur. Om 11 uur begint dan de dienst voor de Gerefor meerde kerk. 's Middags om 5 uur be gint de dienst van de Gereformeerde kerk en 's avonds om half zeven de hervormde dienst. In verband hiermee begint ook de jeugdkapeldienst in Re- hoboth om half tien. Op woensdag november wordt in de N. H. kerk een dankdienst gehouden voor gewas en arbeid. RHENEN Tot en met 28 oktober exposeert de schilderes Andrea Dam uit Bennekom in het Rhenense streek museum. Het museum is geopend maan dag, dinsdag, donderdag, vrijdag en za terdag van 1112.30 en van 1417 uur. Zaterdag 14 oktober zijn de deuren ge sloten. VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 52.000 stuks. Prijzen grote f 13,50 tot f 14,50 en kleine f 8,tot f 12.alles per 100 stuks. Handel VEENENDAAL Op het terrein van de S.K.F. kogellagerfabrieken aan de Groenenveldselaan werd een groot scheepse brandweeroefening gehouden. Gegeven was dat er een grote brand was ontstaan in het kracht gebouw en in de onderhoudswerkplaatsen. De brand was te omvangrijk voor de be drijfsbrandweer die assistentie kreeg van het Veenendaalse brandweerkorps dat met groot materieel uitrukte. Ook moesten uit de rokende puinhopen en kele „slachtoffers'' worden gered. Op de foto: brandweerlieden met een slachtoffer" naar de eerste hulppost. LEERSUM. Wethouder Van der Valk houdt in verband met zijn aan- ctaand aftreden eeen spreekuur meer. k RHENEN Gisterochtend is de auto mobilist M. v. L. (26), wonende te Rhe nen, komende vanaf de Cuneraweg, on deraan de Thijmse Hught in de laatste bocht vóór de camping „Thijmse Berg" van de weg geraakt en tegen een boom tot stilstand gekomen. Van L. liep een zware hersenschudding op en moest opgenomen worden in het Julianazie- kenhuis. Zijn wagen was totaal vernield. Waarschijnlijk moet de oorzaak van het ongeluk worden gezocht in een te grote snelheid. Een tegenligger, een in woner van Veenendaai, die het ongeluk aan zag komen, nam het zekere voor het onzekere en zette zijn wagen tijdig in de berm langs de weg.

De Vallei | 1967 | | pagina 5