Gegevens uit Hanoi kloppen beter dan die van V.S. „Ik zal Nasser blijven steunen Grote vuurdichtheid van Noordviëtnainezen Dood Guevara bevestigd ANTI PRO S*1 Ambtenaren remmen Benelux-overleg Motie van wantrouwen verworpen Marathon ZWAARDEMAKER Ex-kapitein beschuldigd van mensen smokkel Nederlander bij ernstig ongeluk betrokken EGYPTISCHE GENERAAL IN GEVANGENSCHAP Meerderheid van Amerikanen voor bom bardementen Executie Untung is voltrokken Joden verlaten Marokko Verkiezingen in Spanje hadden rustig verloop Uitbundige vreugde in Bolivia Volgens Belgische minister: s HOOFDPIJN? OPPOSITIE VERLOOR IN FR^JVSE NATIONALE VERGADERING menko lëkienha Wervelstorm in India Overleg inzake Midden-Oosten voortgezet Goedkoper reizen naar Australië V. TEVREDEN DEFENSIEF SCHILDEREN SEV1LLA ORANGE MARMELADE NAUWGEZET NIET CORRECT GEWEERVUUR GEVECHT Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. Brandend maagzuur, ROARE SCHULD Van den Boorn komt 18 oktober voor Wèg pijn poeders kiest! OPROER WOENSDAG II OKTOBER 1967 TWIJFEL AAN VERLIESCIJFERS LEER Een botsing tussen een Ne derlandse vrachtauto en een Westduit- se personenauto bij de Oostfriese plaats Hesel heeft het leven gekost aan drie Duitsers. Volgens lezing van de politie kwam de vrachtwagen bij een inhaalmanoeu vre in frontale botsing met de perso nenauto, waarvan de bestuurder en diens vrouw op slag gedood werden. Hun negenjarige zoon overleed in een ziekenhuis. De chauffeur van de vrachtauto, wiens identiteit nog niet bekend is ge maakt, werd in voorlopige hechtenis genomen. DEN HAAG Ouders en voogden var» Nederlandse immigranten in Aus tralië zullen voortaan aanzienlijke goed koper naar hun kinderen kunnen rei zen. Voor de retourvluchten per charter- vliegtuig zal men ruim 2360 gulden moeten neerleggen, terwijl het bezoek van de kinderen aan een Europees land 2800 gulden zal gaan kosten (te gen een normaal tarief van in beide ge vallen 4710 gulden). De Boeing Chinook CH-47 B van het Amerikaanse leger was een ongewone ver schijning op de Rijn. De schipperskeken hun ogen uit. De helikopter, welke het enige type ter wereld schijnt te zijn, dat op het water drijft met stilstaande rotors, werd nabij de Westduitse hoofdstad gedemonstreerd. TEL AVIV De hoogste Egyptische officier in Israëlische krijgsgevan genschap, generaal-majoor Sallal-Jakoet, verontschuldigt zich, dat hij een baard van een dag heeft. „Ik heb zojuist voor het eerst, sedert ik door de Israëli's in de Sinaï-woestijn op 8 juni gevangen werd genomen, een brief van mijn vrouw ontvangen. Mijn dochter verwacht over twee weken haar eerste kind". De 46-jarige perfect Engels sprekende generaal is zenuwachtig. Zijn han den trillen. ADVERTENTIE Generaal-majoor Jakoet bleek vol komen bereid elke vraag te beant woorden. Het aanbod van de Israëli sche commandant van het krijgsge vangenenkamp bij Haifa (waar 4700 Egyptenaren onder wie vijfhonderd of ficieren en zes generaals gevangen ge houden worden) om het vertrek te ver laten slaat hij af. „U kent me toch", zegt hij tegen de gesnorde Israëli. Over de behandeling van de krijgs gevangenen door Israël is hij meer dan tevreden. „We worden beter behandeld dan de conventies van Genève voor schrijven", zegt hij. „We hebben hier zelfs een gemakkelijk leven." Wat betreft de nieuwsvoorziening zijn de krijgsgevangenen aangewezen WASHINGTON (Reuter, AP) Bij een telefonische opiniepeiling van ruim 42.000 Amerikaanse televisiekijkers heeft 62 procent zich uitgesproken voor voortzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam. De overige 38 pro cent wenste stopzetting van de bom bardementen. De actie was georganiseerd door een televisiestation in Philadelphia. Twaalf andere televisiestations sloten zich bij de actie aan. Samen bereikten zij on geveer twaalf procent van de Ameri kaanse televisiekijkers. Bij een opiniepeiling onder Republi keinse leiders, aan wie werd gevraagd wie hun favoriete kandidaat was voor de presidentsverkiezingen van het vol gende jaar, is de vroegere vice-president Richard Nixon als eerste uit de bus ge komen. Aan de partijvoorzitters en leden van het Republikeinse nationale comité in alle vijftig staten werden drie vragen gesteld. De vragen en de resultaten luidden: Wie is uw favoriete presidentiële kan didaat? Nixon 46 procent; George Romney, de gouverneur van Michigan, 26 pro cent; Rockefeller, de gouverneur van New York, veertien procent; Ronald Reagan, de gouverneur van Californië, zeven procent. Welke republikein heeft de beste kans president Johnson te verslaan? Nixon 41 procent; Rockefeller 25 pro cent; Romney 23 procent; Reagan elf procent. Welke combinatie van kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap is het sterkst? Rockefeller - Reagan veertig procent; Nixon - Reagan 25 procent; Nixon - se nator Charles Percy elf procent; Rom ney - Reagan elf procent. DJAKARTA (UPI) De Indonesische procureur-generaal Sugih Arto heeft bevestigd dat ex-luitenant-kolonel Un tung, die werd beschouwd als een van de leiders van de staatsgreep in 1965, is geëxecuteerd. Ook de doodvonnissen die zijn uitge sproken tegen ex-luitenant Ngadimo en majoor Sujono, zijn voltrokken. Vorige week ontkende de Indonesische ambas sade in Den Haag dat de vonnissen wa- r-pn uiteevoerd. op één Israëlische nieuwsuitzending in Arabisch per dag. Het bericht van de zelfmoord van veldmaarschalk Hakim Amer, jaren lang president Nassers trouwste vriend, veroorzaakte een ware schok in het kamp. De kampleiding werd ver zocht het spelen van muziek te stop pen. „Geschokt zaten de soldaten op de grond", zegt de kampcommandant. „De soldaten geloven het bericht nog niet. Ze geloven dat het een list van ons is. De officieren nemen het wel aan" voegt hij eraan toe. Generaal-majoor Jakoet houdt ook 'n stevige slag om de arm. „Als het waar is, is de dood van maarschalk Amer 'n droeve zaak. In mijn ogen waren Nas ser en Amer één. Juist na de nederlaag van ons leger in de Sinaïwoestijn ver wachtte ik solidariteit in de hoogste lei ding van ons land. Het Egyptische volk moet zich als één man achter Nas ser scharen." De generaal, die zijn militaire oplei ding in Kairo, Engeland en Rusland ge noot, ziet zich zelf als de negentiende eeuwse beroepsmilitair die iedere or der zonder gewetensbezwaren opvolgt. De politiek van president Nasser is in zijn ogen altijd de juiste. „Als president Nasser geen vrede met Israël wil sluiten dan moet er geen vrede komen", zegt hij overtuigd. De vraag of hij opdracht had gekre gen de Israëli's in geval van een Egyp tische overwinning letterlijk in zee te drijven windt hem op. „Ik had uitslui tend defensieve orders. Het is onzin dat wij de Joden vermoord zouden heb ben. Elke vergelijking met Hitiers Duitsland is verkeerd. Wij Egyptena ren zijn geen Duitsers. Wij zijn een be schaafd volk." De woorden stromen uit zijn mond. Generaal Jakoet laat er echter geen twijfel over bestaan dat hij zonder aar zeling een dergelijke order zou hebben opgevolgd. „Ik ben soldaat. Mijn be roep is vechten. Het is mijn plicht or ders op te volgen." De aanwezigheid van ex-nazi's in Egypte noemt de generaal zonder aar zeling „fantastische sprookjes". Hij kan zich niet voorstellen, dat ik hem 'n dergelijke vraag stel. De generaal, die een charmante cor recte indruk maakt, ontkent met even veel kracht dat het Egyptische leger in Jemen gifgas gebruikt. In 1963 en in 1965 commandeerde hij Egyptische legereenheden in Jemen. „Als er gifgas zou zijn gebruikt zou ik het natuurlijk hebben geweten", zegt hij. De nederlaag van het Egyptische le ger in de Sinaï-woestijn wijt hij in de eerste plaats aan het gemis van lucht steun voor de Egyptische troepen als gevolg van de verrassende wijze waar op de Israëlische luchtmacht de Egyp tische luchtvloot in de eerste uren van de strijd uitschakelde. „Zonder steun van vliegtuigen is het onmogelijk een tankoorlog in de woes tijn te winnen", zegt hij. Generaal Jakoet l^at uitkomen dat hij er nog altijd van overtuigd is dat de Israëlische luchtmacht met steun van Amerikaanse en Engelse vliegtuigen de Egyptische luchtmacht zo genadeloos heeft vernietigd. „Het is zo gemakkelijk vliegtuigen te schilderen in de kleuren van Israël" zegt hij veelbetekenend. Hoewel de generaal weet dat hij bij terugkeer in Egypte de kans loopt voor een krijgsraad te worden gedaagd, als zovele van zijn vrienden verlangt hij er toch naar zo snel mogelijk naar Egyp te terug te keren. „Het kan me niet schelen hoe ik ont vangen zal worden. Ik ben nog steeds bereid elke order op te volgen". Het klinkt deemoedig. RABAT Volgens leiders van de joodse gemeenschap in Marokko heb ben meer dan 10.000 joden het land ver laten sinds de Israëlisch-Arabische oor log in juni. Hun vertrek is het gevolg van een onofficiële boycot van de Ma rokkaanse „zionisten" die uitgaat van de oppositiepartij Istiqlal. De joodse leiders verwachten dat voor het eind van het jaar 30.000 van de in totaal 50.000 joden het land verlaten zullen hebben. (Door Bernard-Joseph Cabanes) HANOI Door de recente en opvallende toeneming van de Amerikaanse verliezen aan vliegtuigen boven Noord-Viëtnam, zoals blijkt uit de in Hanoi aangelegde statistieken (een gemiddelde van 4,5 neergeschoten vliegtuigen per dag over de afgelopen twee weken, tegenover 3 per dag in de daaraan vooraf gaande twee weken) treedt opnieuw de kwestie aan het licht van het belang rijke verschil tussen deze en de in Saigon gepubliceerde cijfers. Ruw geschat de totaalcijfers ver anderen met de dag maken de Noordviëtnamezen aanspraak op een totaal van byna 2400 neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen, terwijl de Amerikanen het verlies van minder dan 700 toegeven. Buitenlandse waarnemers van aller lei politieke overtuigingen zijn steeds meer geneigd te geloven dat de dage lijks in Hanoi gepubliceerde cijfers over neergeschoten Amerikaanse vlieg tuigen meer met d^ werkelijkheid in overeenstemming zijn dan de cijfers van Saigon. Hierbij wordt onder meer rekening gehouden met de omvang van het Noordviëtnamese luchtverdedigings apparaat, dat een in de wereld onge ëvenaarde vuurdichtheid heeft, de spec taculaire versterking van de Noordviët- namese luchtmacht en geverificeerde getuigenissen. Volgens communistische diplomaten wordt naarmate het aantal luchtdoel kanonnen en luchtdoelraketten waar van er nu duizenden zijn toeneemt het aantal neergeschoten vliegtuigen nauwgezetter bijhouden. Zo wordt in elk district aantekening gemaakt van alle bijzonderheden en registratienum mers van elk neergeschoten toestel. De Amerikanen zouden niet dezelfde maatstaven aanleggen als de Noord viëtnamezen bij beoordeling van hun verliezen en slechts rekening houden met neergeschoten vliegtuigen, waar van de wrakstukken op het Noordviët- namese vasteland terecht zijn geko men. Toestellen die in zee of in een an der land terechtkomen, of neergeschoten onbemande vliegtuigen en helikopters, zouden niet in de cijfers worden ver werkt. De waarnemers wijzen er ver der op, dat de Noordviëtnamezen voor onderzoekingen op zee en in het bui tenland over meer verfijnde middelen beschikken dan vroeger. Waarnemers hebben tweemaal kun nen vaststellen dat Amerikaanse ver liescijfers na een luchtaanval niet sche nen te kloppen met de door henzelf waargenomen gebeurtenissen. De controverse over de verliescijfers kwam onlangs nog tot uiting in twee gevallen: het neerschieten van twee B-52 bommenwerpers dicht bij de 17e breedtegraad en het neerhalen van vliegtuigen met infanteriewapens. Wat betreft het neerhalen van vlieg tuigen in Noord-Viëtnam met geweer schoten moet meer waarde worden ge hecht aan de psychologische kant van de zaak dan de taktische voordelen die men van een dergelijke wijze van lucht afweer kan verwachten. Soms wordt echter melding gemaakt van het aan treffen van geweerkogelgaten in vlieg tuigwrakken en volgens sommige des kundigen wordt door de snelheid van de moderne vliegtuigen de schok van een kogel tienvoudig versterkt. ADVERTENTIE WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 581ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE Prijzen f f f 20 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer een prijs van 5000 is gevallen op het nummer een prijs van 5000 is gevallen op het nummer een prijs van 5000 is gevallen op het nummer een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer de prijs van 10.000 is gevallen op het nummer de prijs van 20.000 is gevallen op het nummer de prijs van 25.000 is gevallen op het nummer de prijs van 50.000 is gevallen op het nummer de prijs van 100.000 is gevallen op het nummer Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen 5 08 48 25* 583 379 9387 064457 099843 028890 078788 036459 09741I 037971 079566 037865" 030099 MADRID De eerste parlements verkiezingen in Spanje onder het be wind van Franco hebben volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken 'n rustig verloop gehad. Uit voorlopige cijfers blijkt dat de opkomst op het platteland veel groter was dan in de steden en mijnbouwge- bieden. Zo zouden in agrarische provin cies als Avila, Cuenca, Huesca, Zamo- ra en Burgos 75 tot 80 pet. der kiezers zijn opgekomen, in Madrid en Barcelo na ongeveer 45 tot 50 pet., 40 pet. in de industriestreek aan de Golf van Bis- caye, te Valencia, Sevilla, de mijn streek Huelva, Tarragona, Gerona, de omgeving van Barcelona en Las Pal- mas en minder dan 30 pet. in Basken land en de mijnstreken Logrono en Le on. Waarnemers maken hieruit op dat de oproepen van de ondergrondse opposi tie, tot negering van de verkiezingen gedeeltelijk opgevolgd zijn. LA PAZ Het gebalsemde lijk van Ernesto „Che" Guevara, de Cubaanse revolutionair, die ruim twee jaar ge leden plotseling uit Cuba verdween, is gisteren in de Boliviaanse stad Valle- grande aan de pers getoond. Een onderzoek met vingerafdrukken leverde het bewijs dat de rebel die zon dag tijdens een gevecht met een Boli viaanse legerpatrouille sneuvelde de vroegere Cubaanse minister van Indus trie en rechterhand van Fidel Castro was. Een opgewonden menigte Bolivianen heeft gisteren de dood van Guevara uit bundig gevierd. Honderden waren naar het vliegveld getrokken, waar het lijk van de Cubaanse rebel zou aankomen. Zij barstten in een daverend gejuich uit elke keer als het geluid van een hef- schroefvliegtuig hoorbaar werd. Tien tallen soldaten hadden de grootste moeite de mensen op een afstand te houden toen het hefschroefvliegtuig met het lijk van Guevara de grond raakte. Het stoffelijk overschot van Guevara was nog gehuld in het met bloed be vlekte oerwouduniform. Dokters begon nen onmiddellijk met de balseming van het lijk. Het lijk vertoonde drie schotwonden, twee in de nek en een in de keel. Gue~ vara liep de dodelijke wonden op tij dens een vijf uur durend vuurgevecht tussen zeven rebellen en een Boliviaan se legerpatrouille, die gespecialiseerd is in oorlogvoering in het oerwoud. On der de zeven rebellen van wie er vijf sneuvelden en twee gevangen werden genomen, bevonden zich drie Cubanen en één Boliviaan. De identiteit van de andere rebellen is nog niet vastgesteld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! Van onze correspondent PARIJS De Engelsman Norman Piper (48), jarenlang tweede kapitein op het jacht van prins Rainier van Mo naco is gisteren door de politie van Ca lais gearresteerd. Hij wordt niet al leen beschuldigd van mensensmokkel, maar bovendien van diefstal van een jacht. Eind augustus werden door een ge heimzinnig motorjacht acht Pakistaan se arbeiders clandestien Engeland bin nengebracht. Door een tip, die de En gelse politie van de kustbewoners had ontvangen, konden zij worden gearres teerd. maar het motorjacht en zijn eige naar maakten rechtsomkeert en ver dwenen in de ochtendnevel. Nadat de Pakistani verteld hadden dat zij uit Frankrijk kwamen en in Calais aan boord waren gegaan, riep de Engelse politie de hulp in van haar Franse col lega's. Deze vonden in de haven van Calais het motorjacht terug, dat zowel inwen dig als uitwendig precies aan het sig nalement beantwoordde. Het was de Roare en de eigenaar bleek Norman Piper te heten. Een diepgaander on derzoek wees uit, dat het jacht in Mar seille gestolen was op 17 oktober 1966 en dat het in feite toebehoorde aan een Duitse industrieel, Helmuth Lemm. Piper ontkende gisteren hiervan iets te weten. Hij zei dat hij de boot had overgenomen van een Belgische vriend Pierre Soetekouw, die, evenals Piper, geregeld logeerde in een klein hotel te Calais. Op zijn beurt werd Soetekouw gear resteerd. Hoewel hij erken' op 17 okto ber in Marseille te zijn geweest, be zweert hij niets van de diefstal van de boot af te weten. Hij gooit alle schuld voor deze diefstal en de men sensmokkel op Piper. ADVERTENTIE SINT NIKLAAS „Niet de politici, maar de ambtenaren dragen de schuld als de samenwerking tussen Nederland, België en Luxemburg niet zo vlot ver loopt als wij hadden gehoopt". De Bel gische minister van openbare werken, de heer J. de Saeger, zei dit gisteren op een regionale Benelux-contactdag in Sint Niklaas (België). De ambtenaren, die de ministers vergezellen bij besprekingen, tonen 'n zekere wellust om hun nationale stand punten te verdedigen. Zij wijken geen duimbreed van de nationale standpun ten af. De Belgische en de Nederland se ministers maken dan vaak met on geduld een einde aan het steekspel tus sen de ambtenaren' De Belgische minister zei dat hij in korte tijd drie verschillende Nederland se ministers van verkeer en waterstaat als gesprekspartner had gehad en met geen van hen ooit tot een tweede ge sprek had kunnen komen. „De politici gaan, maar de ambtenaren blijven". In een eerste gesprek is het onmo gelijk alle problemen te overzien en dan tegelijk de ambtenaren de les te lezen dat zij de nationale belangen niet tot de laatste grein moeten verdedi gen". Tijdens zijn lezing stelde minister De Saeger de Nederlandse regering voor een kanaal door Zeeuws-Vlaanderen, dat een nieuw industriegebied van Ant werpen aansluiting moet geven op de Westerschelde, te laten ontwerpen door een gemeenschappelijk technisch bu reau en het werk onder gemeenschap pelijk toezicht te laten uitvoeren. Hij toonde zich voorstander van één grondpolitiek bij de uitgifte van terrei nen aan industrieën aan beide zijden van de grens. WENEN De Maastrichtenaar Ton- nie van den Boorn zal 18 oktober voor een Bulgaarse rechtbank moeten ver schijnen. Hij werd 1 augustus aange houden bij een poging zijn Oostduitse schoonzusje uit Bulgarije te smokkelen. ADVERTENTIE Ais u v_y WITTE KRUIS PARIJS De Franse nationale ver gadering heeft gisteravond de motie van wantrouwen tegen de regering, in gediend door de communisten en de linkse federatie van Mitterrand, ver worpen. De motie kreeg 207 stem men, 37 minder dan het vereiste aan tal. Ze was gericht tegen de sociaal economische politiek van de gaullisti sche regering. Francois Mitterrand had gistermor gen al in de Franse assemblee de re gering scherp aangevallen over haar binnenlandse en Europese politiek. Mitterrand richtte zijn kritiek eerst op de economische maatregelen van de afgelopen zomer, waarvan hij het „anti-sociale karakter" afkeurde. Hij zei dat de Franse economie zich be weegt in de richting van werkloosheid op grote schaal en recessie; hij verweet de regering de kapitalistische structuur in stand te houden, waardoor de pro- duktie-capaciteit onvoldoende wordt be nut. Vervolgens sprak Mitterrand zich uit voor uitbreiding en versterking van de Europese gemeenschappen, in het bij zonder door Groot-Brittannië toe te la- dat de oppositie van links bereid is het bewind van de gaullisten over te nemen, aldus Mitterrand, die vervolgens een toespeling maakte op het houden van verkiezingen. Vlak voor de stemming in de Fran se nationale vergadering over de motie van wantrouwen, hielden gisteravond circa tweeduizend vakbondsleden voor het parlementsgebouw een betoging te gen het sociaal-economische beleid van ten. De motie vormt de bevestiging de regering. Er was een grote politie macht op de been, maar er deden zich geen incidenten voor. Anders was dat in de Westfranse stad Le Mars, waar de vakbonden eveneens een demonstratie hadden ge reorganiseerd. Nadat een vijfduizend betogers vergeefs hadden geprobeerd het hek van de prefectuur te forceren, bekogelden ze het gebouw met diver se projectielen. Ze werden met brand spuiten verdreven, maar hergroe peerden zich waarop de ordetroepen de menigte met traangas uiteenjoegen. Soortgelijke betogingen werden in andere provinciesteden gehouden, maar zonder ernstige incidenten. stoer en modieus Is dit ,bont' gevoerde winterjack. De sterke stof is van en creëerde het model. CALCUTTA Het aan de golf van Bengalen grenzende gebied van de In dische staat Orissa is gisteren ge troffen door een hevige wervelstorm. Volgens de eerste berichten zouden 55 mensen om het leven zijn gekomen. Ruim 300 vissers worden vermist. Hon derden stuks vee zijn omgekomen. WASHINGTON Amerika en Rus land hebben gisteren hun overleg ach ter de schermen over het Midden-Oos ten voortgezet. De Russische ambassa deur Dobrynin had op het State Depart ment in Washington een gesprek van vijf kwartier met de Amerikaanse VN- geleerde Arthur Goldberg en de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor internationale organisatie aangelegenheden, Joseph Sisco. Woordvoerder McClosky zei later op een persconferentie, de ontmoeting te willen omschrijven als „een verdere stap in de verkennende besprekingen over de toestand in het Midden-Oos ten". Goldbergs aanwezigheid wees er volgens waarnemers op, dat Amerika de Verenigde Naties als het beste fo rum beschouwt voor de totstandkoming van een regeling.

De Vallei | 1967 | | pagina 6