Veenendaals dagblad Thieu zal Ho vragen om onderhandelingen Aanbod blijft lange tijd van kracht Verolme alleen tegenover vier grote concurrenten Buiten Vliegtuig bij Cyprus verongelukt WIJ Biesheuvel: „Eén pot nat77 „De vorige regering had dezelfde problemen" DEBRAY geeft verdediging op Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Personenauto meegesleurd na botsing: drie doden Gebaar bij installatie president TSJANG GROET ONDERDANEN Kostenraming: f 200 miljoen inde Produktie bij Bata liep met de helft terug Af en toe regen NEHROEPRIJS VOOR PAUS Aandeel in guerrilla tocli toegegeven VAL ENOEGOE TOEGEGEVEN Collectief plan voor reparudebedrijf van mammoettankers bij mond van Waterweg Huilbui na dood van Ernesto Guevara Door staking Vinkenbaan VIA „DEN HAAG" 500 MAN REUZENDOK VREES GEBREK AAN VISIE IN DE ROUW ARRESTATIE GEEN SCHOT Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vaüei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod'' op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 12 OKTOBER I967 4le JAARGANG SAIGON Het Zuidviëtnainese staatshoofd, generaal Ngoeyen Van Thieu, wil een brief zenden aan president Ho Tsji Minh van Noord-Viët- nam, waarin hij heni voorstelt samen te confereren over de oorlog in Viët- nam. Wordt het aanbod aanvaard, dan zal Thieu de Verenigde Staten ver zoeken een pauze in de bombardementen op Noord-Viëtnam in acht te nemen. Een regeringswoordvoerder in Saigon heeft dit bekendgemaakt. AMERSFOORT Op de Arnhemseweg bij Amersfoort, op de grens met Leusden, zjjn gisteravond omstreeks zes uur drie mensen om het leven geko men na een bosting tussen een personenauto en een vrachtwagen. Het wa ren de heer G. den Hartog (69) uit Weesperkarspel, die de personenauto'be stuurde en twee mede-inzittenden: de heer A. P. Hilhorst (66), loco-burge meester van Soest en diens echtgenote, mevrouw D. Hilhorst-van der Hey- den (66). De personenauto reed, komende van de Lokhors te rweg, de Arnhemseweg op en kwam daarbij in botsing met een vrachtwagen met oplegger, gedeel telijk geladen met stenen. De auto werd over een afstand van ongeveer 100 meter meegesleurd in de richting van het viaduct van Rijksweg 23 en zoals de foto laat zien, geheel vernield. De drie inzittenden moeten op slag dood zijn geweest. Omdat op hen geen papieren werden gevonden, konden zij pas later worden geïdentificeerd. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De Amersfoortse brandweer is nog uitgerukt om een begin van brand in het autowrak te blussen. NIEUW DELHI Paus Paulus VI zal de Nehroeprijs krijgen voor zijn voortreffelijke bijdrage ter bevorde ring van de vrede en de internationale verstandhouding, aldus hebben be trouwbare zegslieden vandaag ver klaard. De prijs, genoemd naar wijlen de minister-president van India, Nehroe, bestaat uit een bedrag van 48.000 gul den alsmede een oorkonde van de pre sident van India. Weldra wordt een of ficiële bekendmaking verwacht. ADVERTENTIE voor HOEDEN voor elke leeftijd HOOFDSTRAAT "75 - VEENENDAAL SCHIEDAM De vijf grootste scheepsbouwbedrijven in ons land zijn het niet eens kunnen worden over het stichten van een gezamenlijk reparatie bedrijf voor tankers van tweehonderdduizend ton en groter. Verolme staat nu naar het schijnt onverzoenlijk tegenover zijn concurrenten. Vier werven willen nu in Europoort dicht bij de mond van de Nieuwe Wa terweg een reparatiebedrijf voor mam- moettankersinric hten. De kosten wor den geraam d op tweehonderd miljoen gulden. Verolme kondigde onlangs de bouw aan van een helling en dok voor Phenols onze voorouders zich langs het binnenduin een eeuw ge leden op tal van plaatsen in de herfstweken verdiverteerden met het vangen van trekvinken, deden wij dit met wetenschappelijk doel in de jaren voor de oorlog aan de zeljkant der Gelderse Vallei met een soort privé vinkenbaan. We mochten daar vele genoeglijke uren op de trekbank in het vanghuisje doorbrengen en vaak denk ik er in deze oktoberdagen nog met plezier aan. De omstandigheden waren er nogal eens naar: de koele herfstige ochtend, het dunnende goud der peppelendreven, de kostelijke sfeer, wevend om haag en wal, het gezellig snorrende kacheltje, 't ge kwetter van de kooivogels in de zg. „druip" en het „heinsel", het opkomen der zon boven de Gelderse heuvels, de verwachting, het resultaat en de teleurstelling, de romantiek van zo'n aloud bedrijf het schonk alles voed sel aan geest en verbeelding, terwijl rust en vrede ons in aangename sfeer omringde met haar blauwzijden sluier. Later kwam er door de inundatie alles onder water te staan en de luister van het land verdween door allerhande daden van de bezetter. Installatie en meubilair werden geroofd, er begon nen nadien laboratoria van de Land bouw Hogeschool te verrijzen en al lengs ging onze aardige ontspanning tot het verleden behoren. Maar toch wanneer ik het huis van Jacobs de jachtopzichter passeer, waar ons vin kersdomein begon moet ik er even aan denken 12 oktober '67 A. B. WIGMAN zeer grote schepen kosten honderd miljoen gulden. s Het nieuwste project behelst twee dokken (elk voor schepen tot 'n draag vermogen van vijfhonderdduizend ton) en een schoonmaakbedrijf voor tankers. Zo mogelijk zullen er in de toekomst ook schepen met kernvoortstuwing kun nen worden hersteld en schoongemaakt. Om dit tot stand te brengen zullen de Rijn-Schelde groep (met onder an dere De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) te Rotterdam en De Schelde te Vlissingen), Wilton-Fij- enoord te Schiedam en de Nederland- sche Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam een aparte maat schappij oprichten. De heer C. H .Meeuwisse, directielid van Wilton-Fijenoord, deed gisteren deze mededelingen. Er zijn pogingen ge daan om zulk een bedrijf samen met Verolme op te richten. Voor de verwe zenlijking van zijn eigen opzet heeft Verolme een garantie van de regering gevraagd. De heer Meeuwisse zei dat „men" beide partijen tot samenwerking heeft bewogen. Die bemiddelingspoging kan alleen maar door „Den Kaag" zijn on dernomen. De deelnemers in het nieuwe plan willen zelf het nodige kapitaal bijeen brengen. Zij verwachten niet dat hun bedrijf in de eerste jaren winstgevend zal zijn. Zij hebben de regering om een niet nader omschreven „bepaalde steun" gevraagd. De heer C. Verolme reageerde: „Wel samenwerken, maar alleen op mijn ter rein". Het kwartet aanvaardde die conditie niet, omdat het meent dat de ligging van Verolmes werf op Rozenburg min der geschikt is als vrij vaak schepen van tweehonderdduizend ton en groter de Nieuwe Waterweg moeten op- en af varen. De heer Verolme betitelde het gister avond als „allemaal fantasie" dat de samenwerkende werven over drie jaar hun nieuwe bedrijf in gebruik hopen te nemen. De vier samenwerkende scheepswer ven menen, dat hun project een aan zienlijke bijdrage zal zijn voor de na tionale economie. Zij willen beginnen met vijf- tot zeshonderd man personeel. In de toekomst zal dit getal tot duizend kunnen worden opgevoerd. De samenwerkende bedrijven specu leren voor hun vestiging op een terrein in het (voormalige) natuurreservaat De Beer. Er rust tot 1 april 1968 een optie op voor het stichten van een hoogoven- bedrijf. Het nieuwe scheepsreparatiebedrijf wil voorlopig over tweehonderd hecta ren beschikken. Later zal het met hon derd hectaren worden uitgebreid. Men streeft ernaar begin volgend jaar met het werk te beginnen. Het is de bedoeling om de dokken in de zo mer van 1970 in gebruik te nemen. Er wordt nog overwogen dit plan te wijzigen. Dit zou kunnen neerkomen op het bouwen van één dok, maar dan met een capaciteit van een miljoen ton. Een deel ervan zal dan met een deur kunnen worden afgesloten. Het wordt dan mogelijk achterin een achterschip van een mammoettanker te bouwen en voorin zulk een kolos te dokken. De heer Meeuwisse herinnerde eraan dat Wilton-Fijenoord en de RDM al sinds vijf jaar gedachten hadden over een reparatiebedrijf bij de mond van de Waterweg: „Ons besluit is nu een beetje versneld door ontwikkelingen el ders in de Rotterdamse haven (lees: het plan van Verolme), maar vooral door de snel veranderde omstandighe den in de internationale scheepvaart wereld". ATHENE Een „Comef'-straal- passagiersvliegtuig van de British Ein-opean Airways niet 66 mensen aan boord is vanmorgen bij het eiland Kastelorrizon tussen Cyprus en Rho- dos in zee gestort. Het toestel maakte een lijnvlucht van Londen via Athene naar Cyprus. Vliegtuigen, die na de vermissing van de Cornet gingen speuren, hebben het toestel in zee zien drijven. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn on der de 59 passagiers en zeven beman ningsleden. Volgens onbevestigde be richten heeft men mensen zien drijven. Het toestel werd gezamenlijk door de BEA en de Cyprus Airways geëxploi teerd. Naar een woordvoerder van de BEA meedeelde, verloor men contact met de Cornet toen deze in de omgeving van Rhodos vloog. De brief zal enige dagen na de in stallatie van Thieu als president (op 30 oktober) naar Hanoi worden verzon den. Het Zuidviëtnamese staatshoofd is van plan in dit schrijven een plaats van samenkomst voor te stellen; Ho zou zelf aan het gesprek kunnen deel nemen. Over de plaats, tijd en het ni veau van de onderhandelingen zou men overigens nadere afspraken kunnen maken, aldus het bericht uit Saigon. Het doel van de ontmoeting werd omschreven als „een bespreking van de problemen van beide partijen". Als Ho het aanbod niet onmiddellijk kan aanvaarden blijft het onbepaalde tijd van kracht. Intussen hebben Amerikaanse vlieg tuigen in Noord-Viëtnam bruggen ge bombardeerd, onder andere bij de tex tielstad Nam Binh en twaalf km ten oosten van Dien Bien Phoe. In het zui den van Noord-Viëtnam bestookten B- 52 bommenwerpers communistische stellingen rondom het Amerikaanse kamp Con Thien. In een gevecht met eenheden van de eerste Amerikaanse infanteriedivisie zestig km ten noordwesten van Saigon sneuvelden 24 leden van de Viet Cong. Aan Amerikaanse zijde waren de 'ver liezen een dode en enige gewonden. De voormalige Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Viëtnam, Henry Cabot Lodge heeft verklaard, dat de Verenig de Staten vrezen dat do -prSdergiing van dit land in Zuidoost-Azië de rtatie tot op de rand van een derde wereldoorlog zou kunnen brengen. „In het bijzonder vrezen wij, dat het verlies van Viëtnam de aanvallers zo zou aanmoedigen, dat zij zouden optrekken tegen andere lan den in het Verre Oosten. Onze militai re aanwezigheid te velde verdient veel beter gewaardeerd te worden, omdat alleen daardoor dit gevaar zich niet heeft verwezenlijkt." De president van nationalistisch Chi na, Tsjang Kai-Sjek, en zijn echtge note groeten in Taipeh (Formosa) een menigte vanaf het balkon van het presi dentiële paleis tijdens een massale bij eenkomst ter gelegenheid van de „Chine se nationale dag". De Rhenense aannen&rspatroons heb ben zich in een schrijven aan het ge meentebestuur afgevraagd of het niet eens tijd wordt een einde te maken aan beunhazerij in de bouwwereld. Welk standpunt de Rhenense vroedschap hier over zal gaan innemen is nog niet bekend maar wethouder mr. Deen zet voorlopig een vraagteken achter de mening, dat de plaatselijke o\>erheid hiervoor initiatieven moet ontplooien. 0 Z.K.H. Prins Bernhard bracht gister middag een werkbezoek aan de D.E.L.M. in Eist. Rond het mini-vliegveld van het depót waren uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen voor een hap py-landing. Voor de buitenwacht bleef 't bezoek in de mist omdat luchtmachtauto riteiten in Den Haag hun veto uitspra ken over persbezoek. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet-Cals stond voor precies dezelfde problemen als nu het kabinet-De Jong. Als je de Miljoenennota's leest, dan zijn Vonde ling en Witteveen één pot nat. Met deze redenering heeft gistermid dag de anti-revolutionaire fractievoor zitter mr. Biesheuvel, in het Tweede- Kamerdebat zijn positie tegenover het kabinet-De Jong en tegelijk zijn minis teriële verleden in het kabinet-Cals verdedigd. Tot de socialistische frac tievoorzitter, drs. Den Uyl, zei hij: „Men moet niet meteen al zijn oude plunje afleggen als men in de opposi tie gaat." Met de liberale fractievoorzitter mr. Toxopeus was hij het eens, dat er ter- wille van de bestuurbaarheid van het land compromissen moeten worden ge sloten. Kritiek op en steun aan een ka binet moeten, volgens mr. Biesheuvel, ook samengaan. Hij zocht het niet in uitersten: het door dik en dun steunen van een beleid en het laten vallen van een kabinet. Heel duidelijk werd het toen mr. Bies heuvel zei, dat hij de lijn-Roolvink volgde. Toen deze anti-revolutionair fractievoorzitter was, heeft hij eens uitgeroepen, dat het allemaal lood om oud ijzer was. Mr. Biesheuvel onthulde nu ook waar zijn verwijt van gebrek aan visie op sloeg. Dat betrof de opmerking in de Troonrede, dat slechts een financieel- economisch gezond Nederland iets kon doen aan de misère in de wereld. Dit kan niet ons antwoord zijn, meende de anti-revolutionaire fractieleider, dat is te vinden in de geschriften van de We reldraad van Kerken en het Vaticaans Concilie, met name de encycliek Popu lorum Progressio van paus Paulus VI. Mr. Biesheuvel had iets van deze visie ook graag in de presentatie van het be leid ontmoet. Premier De Jong zou vanochtend om elf uur aan het regeringsantwoord be ginnen en daarna komt minister Witte veen aan de beurt. Het debat komt vanavond tot een eind. Voor meer nieuws over het Kamer debat van gisteren zie men elders in de ze editie. CAMIRI (Bolivia) De Franse marxistische filosoof Regis Debray heeft gisteren zijn verdediging voor de krijgsraad te Camiri opgegeven tegen aan klachten betreffende rebellie, moord en roof. Debray motiveerde zijn besluit met de mededeling, dat hij de verantwoor delijkheid wil delen voor de guerrilla-activiteiten in Zuidoost-Bolivia. Een huilende Debray, die geschokt was door het nieuws van de dood van de revolutionair Ernesto „Ché" Gue vara, legde zijn verklaring af tegen over studenten in de rechten van de San Andres universiteit van La Paz. Tot dusver had Debray volgehouden dat hij zich in Bolivia niet met guerilla- activiteiten had beziggehouden, maar het land slechts was binnengekomen om de vroegere luitenant van Fidel Castro een interview af te nemen. Debray, die 's ochtends voor de krijgs raad geen belangstelling voor het pro ces had getoond, verklaarde in zijn cel tegenover de studenten: „Ik ben in rouw over de dood van een leider van dit continent. De ande ren (de Argentijn Ciros Bustos en vier Bolivianen die medebeklaagden zijn) zijn onschuldig. Dat kan ik uit naam van hen allen verklaren. Ja, ik ben verantwoordelijk. Ik zal het tribunaal verzoeken mij de eer te bewijzen, mij verantwoordelijk te verklaren voor de feiten die beoordeeld worden". Debrav en Bustos werden op 21 april van dit jaar gearresteerd na eni ge tijd met de guerilla's, onder wie Guevara, te hebben doorgebracht. Bei den ontkenden bij hun aanhouding iets te doen te hebben gehad met de acti viteiten van de opstandelingen. Debray kan tot een straf van maxi maal 30 jaar gevangenis worden ver oordeeld. Volgens Debray's zeggen had hij het guerillagebied ongewapend verlaten om zich naar La Paz te begeven, daar „Che" ondanks mijn verzoek daartoe, mij niet in de guerillagroep wilde op nemen. Ik vind het erg jammer dat ik vertrokken ben", zo zei hij. Debray verklaarde zelf geen schot ge lost te hebben tijdens zijn verblijf on der de guerilla's, maar zich wel mo reel medeverantwoordelijk te achten. Op de vraag of Guevara's dood het eind van de guerillabeweging in La- tijns-Amerika inhoudt, antwoordde hij: „de guerilla's gaan door; zijn dood be tekent slechts een tijdelijke onderbre king". „Ché is niet dood voor de revolutio nairen, omdat zij hem in hun hart dra gen", aldus Debray. LAGOS. De leider van de afge scheiden Nigeriaanse deelstaat Biafra, kolonel Ojoekwoe, heeft gisteren op een bijeenkomst toegegeven dat federale troepen de hoofdstad Enoegoe zijn bin nengetrokken. Naar Radio-Biafra meldt, weet Ojoekwoe in zijn toespraak de val van de hoofdstad aan zijn eigen troepen. Soldaten zouden hun kameraden van achteren hebben beschoten, terwijl Enoegoe door Biafraanse troepen onder vuur was genomen. De federale opmars en de inneming van de universiteitsstad Nsoekka en andere gebieden waren te wijten aan „verraad, sabotage en be drog door een aantal officieren in ver trouwensposities", aldus de kolonel. Van een onzer verslaggevers BEST De schoenfabriek Bata in Best heeft de eerste (rustige) stakings dag achter de rug. Ongeveer 570 van de 650 mannelijke werknemers hebben gis teren aan de oproep van hun vakbond gehoor gegeven en het werk neergelegd. Volgens de directie is niettemin vijftig procent van de produktie doorgegaan. Voornaamste winst voor de vakbond, die de staking organiseerde: een leden groei van 250 man, die nu ook recht krijgen op een uitkering van tachtig procent van hun loon uit de stakingskas. Voorzitter H. M. de Groodt ziet de staking als een explosie van wrok tegen het sociale beleid van Bata in de afge lopen jaren. Zo heeft vooral het ver dwijnen van allerlei premies en toesla gen in december vorig jaar veel kwaad bloed gezet bij de werknemers. De directie van Bata was gisteren bij zonder zwijgzaam. Intern beraadde men zich over de toestand, gesteund door de advocaat mr. F. van Kemena- de. Overleg met de vakbonden is vol gens de directie mogelijk, zij het alleen op basis van de bedrijfstak-c.a.o.'s. De bonden eisen echter handhaving van de eigen Bata-c.a.o., aangevuld met een loonsverhoging van 51/» procent Beide partijen verwachten geen snelle oplos sing van de moeilijkheden. Men zie ook: „Staking bij Bata is nodig", elders in dit nummer. U"et koufront van een depressie, die ten zuiden van IJsland niet veel van plaats veranderde, trok woensdag over Zuid-Engeland naar de Noordzee. Hierdoor was er in het westen en noorden van het land veel bewolking, waaruit plaatselijk lichte regen of motregen viel. In het zuidoosten kwa men opklaringen voor. Genoemd koufront trekt langzaam verder in oostelijke richting en zal hierdoor het weerbeeld in ons land ook morgen blijven beheersen. Er zal dus veel bewolking zijn, met af en toe regen. De wind blijft daarbij zuidwes telijk en overwegend matig. De mid- dagtemperaturen zullen ongeveer de zelfde zijn, of iets lager. DEN HAAG „Het kantoor van de Koreaanse ambassade in Parijs ligt slechts een uur vliegen van Amsterdam, maar een Haags bijkantoor is belang rijk, omdat de banden tussen Neder land en Korea steeds beter worden". De Koreaanse ambassadeur in Parijs, de heer Soo Young Lee, die tevens am bassadeur bij de Nederlandse regering is, deed deze mededeling woensdag avond tijdens een bijeenkomst in Den Haag van de Vereniging Nederland-Ko rea.

De Vallei | 1967 | | pagina 1