VIVO LUSTRUMAKTIE „Staking bij Bata is nodig Niet-arbeidende Turken eten wel bij „de baas" Marathon Daders van roofoverval moeten insiders zijn IJ-tunnel over een jaar in gebruik PvdA: „Defensie kan wel f 80 miljoen missen Verolme krijgt grote order uit Rusland „Kunstliefde"-prijs voor Otto Prinsen i Personeel van i schoenfabriek f menko Vrouw dodelijk getroffen bij korfballen DAGRAVIT TOTAAL ALPO- KIPPEVL EES ALLEEN BU ALBERT HEIJN 99 Vier jaar cel voor „vlagincident" Groningen wil na annexaties ter stembus STAKING BIJ COCKERILL mmmmmmm. Ook bij N.S. lonen 1,7 procent hoger Vakbondsleider A. Geurts (blij met eerste ervaring inzake arbeidsconflicten): f bespreekt de f situatie PENDELAARS BOODSCHAPPEN MACARONI lëhienka Kistje met 100.000 gulden uit bestelauto gestolen EEN BIERTJE Beide moordenaars van Henk Drost nu in Nederland Half miljard voor werkloosheidsbestrijding woningwetbouw en ontwikkelingshulp INFLATOIR Gouden Delta moeiujti om mee te werken LIJDZAAM Lekkende gasbuis oorzaak explosie in kleuterschool Kleuter onder auto bij oversteken EXPRESSTVKKEN SPEURTOCin jrtiRAKA %EL Jaar voor schieten op veehouder Psychopaat gepakt na ontvluchting DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 ADVERTENTIE EXTRA gratis VIVO wapentjes en EXTRA meer dan 10.000 geldprijzen! *0* Wmmm, UTRECHT Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen krijgt evenals de ambtenaren een loonsverhoging van 1,7 procent. Op 1 januari had het al een verhoging van vier procent gekregen. Omdat het bedrijfsleven daar in de pe riode juli 1966 tot juli 1967 1,7 procent bovenuit ging, moest aanpassing volgen. i (Van een onzer verslaggevers) BEST (woensdag) De dag is amper zeveneneenhalf uur oud als op het uitgestrekte Bata-complex de sirenes wat onvriendelijk tot werken noden. Voor menigeen tevergeefs ditmaal. In „Het blauwe boerke" was het de avond te voren beklonken: „Best zal niet werken". In het katholieke gemeenschapshuis Kadans zijn de eerste lichten ontsto ken. De actieleiders steken er voor de laatste maal de koppen bij elkaar. Ne derland zal na zes jaar weer een grote georganiseerde staking gaan beleven Een der weinige sinds de oorlog. „IJ moet het goed begrijpen", zegtin de kantine van Bata. Hij eet er ma- nog slaperig de grote man achter de schermen, de heer A. Geurts (49) woonachtig te Leiden, hoofdbestuurder van de katholieke bond van werkne mers in de industriële bedreven „Sint Willibrordus". „Wij hebben geen ervaring met ge organiseerde stakingen. Werkelijk, het klinkt erg gek, maar het werd tijd dat ik er eens mee te maken kreeg, want als vakbondsbestuurder moet je van al le markten thuis zyn. Een vakbonds man die geen staking heeft geleid, is geen allround vakbondsbestuurder". De heer Geurts wrijft zich lachend in de handen. „Begrijp me goed", herhaalt hij, „deze staking is nodig. Met Bata viel gewoon niet te praten. Wij hebben het sinds april vele malen geprobeerd. Het is niet gelukt, men houdt het been stijf. Daarom gaat het werk plat. Daar om, en niet omdat we vervelend willen zijn of zo. Het gaat gewoon om de cent jes. Die zijn voor alle arbeiders van Bata net zo belangrijk als voor u en mij". In een blauwe plastic regenjas staat hij even later voor de fabriekspoort. Rustig, zonder een spoor van emotie, leidt hij de bussen met Belgische pen delaars naar een parkeerplaats buiten het fabrieksterrein. Hij spreekt de men sen toe. Ze doen mee! „Toch is dat voor mij niet het belangrijkste", zegt de heer Geurts. „Een Belg feest met ieder feestje mee, maar waarom het feestje gaat interesseert hem niet". Daarom stapt hij de bussen in om uiteen te zetten waarom het gaat. De Belgen knikken slaperig, mompelen dat het goed is en dutten verder, want het is pas kwart voor acht in de morgen. Even buiten de fabriekspoort, waar de eerste werkers van de dagploeg sa mendrommen, plukt een arbeider ver twijfeld aan zijn horlogebandje. Hij is een van de weinige weifelaars, want de rest zegt in alle kalmte dat de zaak plat moet. „Voor mijn part mag de brand erin", zegt er één. Toch blijft de man met het horloge weifelen. Hij doet het af en laat de inscriptie zien: Hij heeft het bedrijf meer dan 25 jaar gediend. Uiteindelijk fietst ook hij niet door de fabriekspoort, maar wendt de steven naar het r.k. gemeenschapshuis om zich als staker te laten registreren. Hij is een van de ruim vijfhonderd man die 's morgens het werk het werk lieten en zich door stakingsleider Geurts lie ten zeggen: „Ga thuis bij moeder de vrouw aardappelen schillen of bood schappen doen. Maar hang hier liever niet rond". Want Geurts heeft zijn handen vol. Turken drommen in het gebouwtje bij een. Die staken uit solidariteit. Maar de angst staat hun in de ogen. Hun voorman „ik ben een soort personeelschef van de Turken bij Ba ta" zegt in gebroken Nederlands: „De directie heeft gedreigd dat we niet langer in de kantine mogen eten als we meestaken. We moeten uit het internaat waar we wonen. Er is gezegd dat we de kans lopen uitgewezen te worden". Hij heet Sigirtmac Nacet Jbonny en zijn woorden wekken alge meen diepe verontwaardiging. Samen met zijn 169 landgenoten zit Jbonny 's middags om één uur achter ADVERTENTIE stoer en modieus Is dit .bont' gevoerde winterjack. De sterke stof is van en creëerde het model. caroni en pudding; krijgt de verzeke ring, dat hij het internaat niet uit hoeft en dat er ook van uitwijzing geen spra ke kan zijn. „Een unieke situatie", zegt iemand. „Niet voor je baas werken maar wel bij hem gaan eten!" De directie en de Turken houden het op een kortsluiting tussen beide partijen vanwege de taal moeilijkheden. Er is zelfs een bestuurder van de Stichting buitenlandse arbeiders uit Eindhoven naar Best overgekomen om de zaak te regelen. De macaroni smaakt voortreffelijk. Alleen is de etenstijd een uurtje later gezet, omdat de directie de werkwilli gen in de kantine gescheiden wil hou den van de stakers. Het zijn er een stuk of dertig en ze schaften wat ze meegebracht hebben (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Het moeten goed geïnformeerde lieden zijn geweest, die gisterochtend op de meestal drukke De Ruyterkade achter het Amsterdamse Centraal Station, honderdduizend gulden roofden uit een bestelauto van Van Geld en Loos. De politie heeft tot dusver vergeefs naar hen gezocht. In het gemeenschapshuis drinken de stakers een biertje en noteren de vak bondsleiders nieuwe leden voor hun bon den. Want stakgn in Best is best, maar er zal morgen geld op tafel moeten ko men. „En dat komt er", zeggen de stakers overtuigd. Het ziet er naar uit, dat ze meer dan gelijk hebben, want de sta kingsleider houdt geen loonbelasting in en ook geen ziekengeld. „We krijgen zelfs meer in handen dan bij Bata", zeggen de stakers blij, „ondanks het feit dat de stakingskas maar tachtig procent uitbetaalt". En ze nemen er nog een biertje op. Een aantal personeelsleden van Bata- Best bespreekt hier de door de sta king ontstane situatie. Een niet-ingewijde kan niet weten dat in een gewone grijze bestelauto elke ochtend op hetzelfde uur veel geld wordt vervoerd van het vrachtcentrum van Van Gend en Loos aan de Cruqui- uskade naar het kantoor van de Alge mene Bank Nederland aan de Spui straat. Nog minder zou hij kunnen we ten, dat vrijwel altijd een kleine omweg wordt gemaakt langs de snelgoedloods aan de achterzijde van het Centraal Station. Terwijl de bestelauto daar gisteroch tend stilstond, sloegen drie rovers hun slag. Mogelijk hebben ze zelfs vlak in de buurt de komst van de bestelauto afgewacht. Ze kwamen aanrijden in een Fiat, waarmee ze na de enkele secon den die de overval duurde, pijlsnel in de richting van het havengebouw weg gestoven. De auto had het kenteken DX-76-17. Dat was vals want het bleek te zijn uit gegeven op een Opel, waarvan een em ployé van de N.T.S. eigenaar is. De Opel stond op het moment van de over val in Hilversum. De bestelauto van Van Gend en Loos werd bemand door de drie mannen die de vaste ploeg voor de geldtransporten vormen: de 58-jarige chauffeur J. Kort- ZAANDAM. Tijdens een training van de korfbalvereniging „Zaandam- Zuid" kreeg de 20-jarige mevrouw A. W. Dekker-Kroese uit Zaandam de bal zo ongelukkig tegen haar borst, dat ze vrywel onmiddellijk overleed. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Volgend jaar op de ze tijd hoopt men de Amsterdamse IJ- tunnel voor het verkeer open te kunnen stellen. Nog één tunnelstuk van negen tig meter moet worden geplaatst. Het wordt nog dit jaar in het IJ neergela ten. In totaal gaat de IJ-tunnel tweehon derd miljoen gulden kosten. Maar door de aanvullende werken op de toevoer- wegen van zeven kilometer wordt dat verhoogd tot 350 miljoen gulden. De toegangswegen naar de IJ-tunnel zijn van groot belang voor de doorstro ming van het verkeer. Er zijn of wor den 43 bruggen en viaducten kosten 68 miljoen gulden gebouwd. De groot ste problemen geeft de verdwijning aan de zuid-zijde van oude stadsgedeelten (Waterloo-plein). De meeste kunstwerken op de route naar de IJ-tunnel zullen bij d^ opening klaar zijn. Wegens de benarde finan ciële positie van Amsterdam is het niet mogelijk alles voor de opening te bou wen. Een aantal noodvoorzieningen wordt pas later vervangen. Verwacht wordt dat zich in beide richtingen tien procent doorgaand ver keer zal bewegen. Honderden verkeers- ROTTERDAM De werf van Verol me op Rozenburg heeft opdracht gekre gen voor de reparatie van vijf Russi sche visfabrieksschepen. Het eerste schip zal nog deze week bij de werf aankomen. Met deze opdracht zijn miljoenen guldens gemoeid. Naast de reparaties moet ook onder houdswerk worden uitgevoerd aan de schepen, de motoren, de hulpwerktui gen en de visverwerkings- en vriesin- stallaties. Verolme heeft al eerder van dit soort schepen voor Rusland gerepa reerd. SCHIPHOL De tweede moordenaar van de twintigjarige Henk Drost, de 23-jarige Joop D., zit in het Rotterdam se huis van bewaring. Hij kwam gister middag uit Stockholm op Schiphol aan. Zijn mede-dader, de twintigjarige Jo- han van 't H., was eind vorige week in ons land aangekomen. Hij werd maan dag naar de centrale observatiekliniek in Utrecht gebracht, waar een nieuw psychiatrisch rapport over hem wordt opgesteld. lichten moeten de verkeersstroom rege len. Er wordt gerekend op veertigdui zend voertuigen per etmaal in de eerste periode en daarna een snelle stijging tot zeventigduizend en meer. Er is nu zes jaar gewerkt aan de IJ- tunnel en de toevoerwegen. In de oude jodenbuurt bij het Water loo-plein komt één van de belangrijkste knooppunten in de IJ-tunnelroute aan de zuidzijde. Het krijgt de naam Mr. L. E. Visserplein. Een groot gedeelte van de oude buurt is al verdwenen. De Portugees-Israëlitische synagoge blijft staan, evenals de Mozes- en Aaronkerk. Daartussen wordt het politiebureau Jo nas Daniël Meyerplein gesloopt. ADVERTENTIE WEER STAND Griep cn verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: ADVERTENTIE Het beste vooruwhond (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de voorstellen van de Partij van de Arbeid te betalen (driehonderd miljoen meer voor de werkloosheid, honderd miljoen voor de wo ningwetbouw en nog eens honderd miljoen voor de ontwikkelingshulp), stelde drs. H. Peschar gisteren in de Tweede Kamer een aantal maatregelen voor: handhaving van het 47e punt van de vennootschapsbelasting, drie cent meer accijns op benzine, bezuiniging op defensie, ruilverkaveling, bescherming be volking en emigratiecentrales, alsmede verhoging van de successierechten op grote vermogens. Defensie zal tachtig miljoen moeten opbrengen door het opofferen >van de vijfde en de zesde brigade van de Land macht, het uit de vaart nemen van de Karei Doorman en van de vijftig mil joen voor de civiele verdediging kan ook best wat af. De drie emigratiecen trales moeten samengaan. Ook kan er geld komen uit de maatregelen ter be perking van de studieduur en uit de premiespaarwet. Uit de verhoging van de successie rechten voor de grotere vermogens, voor broers en zusters, neven en nich ten een tariefsverhoging van 17 naar 30 en voor nietverwanten van 54 naar 70 kan 75 miljoen komen, met be houd van de bestaande verlichtingen. De handhaving van het 47ste punt van de vennootschapsbelasting levert 43 miljoen op, de verhoging van de benzi- ne-accijns met drie centen zelfs negen tig miljoen. Ook vindt drs. Peschar het verant woord de parkeerkosten in de binnenste den te verhogen tot twee kwartjes per uur en dat zou de drie grote steden een voodeel van naar schatting acht miljoen bezorgen. De driehonderd miljoen voor bestrij- 55 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De voorzitter van Rijnmond, mr. V. G. M. Marijnen, vindt het bestuur van de Gouden Delta een heterogeen gezelschap dat slechts moeilijk zal kunnen werken. Hij zei dit gisteren tijdens een vergadering van Rijnmond. - In dit overlegorgaan van Zuidwest- Nederland zitten drie commissarissen der Koningin, een burgemeester (van Rotterdam) en de voorzitter van Rijn mond, die elk een heel ander soort be stuurslichaam achter zich hebben. Elk van de bestuurslichamen heeft recht op voldoende inspraak bij beslis singen die moeten worden genomen. Het voorbereidend werk moet gebeu ren door een „centrale werkgroep", die niet minder dan dertig man sterk is ge worden, omdat er driemaal een planolo gische dienst, driemaal een provinciale waterstaat, driemaal een economisch- technologisch instituut enz. in vertegen woordigd moesten zijn. Het bleek daarom nodig kleinere sub werkgroepen in te stellen. „Ik verheug mij over het bestaan van het overleg orgaan in de Gouden Delta, maar het vereist veel moed en fantasie om er een doelmatige structuur voor te vinden Wij moeten er nu maar het beste van zien te maken," aldus de heer Marijnen. stellen. ding van de werkloosheid wil drs. Pe schar kennelijk inflatoir financieren, dus voor het scheppen van geld. De eis 'van de PvdA om de rijksbijdrage in de kos ten van de algemene wet bijzondere ziektekosten van 75 miljoen te verhogen tot 150 miljoen, brengt de totale verho ging op 650 miljoen. De dekking van 350 miljoen moet dan uit de voorgestel de maatregelen komen. De anti-revolutionairen waren nogal zwaar op de hand in hun oordeel over het beleid van het kabinet-De Jong. Fractievoorzitter mr. Biesheuvel waar schuwde minister Witteveen geen illu sies te wekken over verlaging van de overheidsuitgave, omdat de overheid nog zoveel te doen heeft. De woningbouw kon weieens moeilijk heden met de kapitaalsvoorziening krij gen. De regering heeft nergens een sa menvattend overzicht gegeven van wat zij tegen de werkloosheid gaat doen. Er moet ook meer worden gedaan en dan spoedig. Voor de ontwikkelingshulp zal een bestemmingsheffing moeten komen als we binnen vier jaar de één procent niet halen. Zijn partijgenoot Kieft beschouwde belastingverlaging als een hersenschim, een onhaalbare zaak in de komende ja ren. Ondanks al deze neerslachtigheid gaf de anti-revolutionaire fractie graag haar stem aan het beleid-De Jong. Dat deden ook de andere financiële specia listen van de regeringsfractie. De libe raal drs. Joekes aanvaardde daarby enigszins lijdzaam de lastenverzwaring, omdat er niets anders opzat. Hij stelde voor om bij wijze van uit- ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Van onze Haagse redactie. DEN HAAG De ontploffing die maandag grote verwoestingen heeft aangericht in een kleuterschool in de Gerard Doustraat in Den Haag, blykt te zijn veroorzaakt door een lek in de aardgasleiding onder het wegdek. In de schuilkelder onder het school tje was gas binnengestroomd, dat ont brandde door een butagaslamp die en kele monteurs hanteerden. Zoals be kend vond een van de monteurs de dood door de ontploffing. De gemeente Den Haag is begonnen alle schade aan school, gasleiding en ruiten in de omliggende huizen te her zondering voor de werkloosheidsgebie- den de vervroegde afschrijving op ge bouwen toe te staan. Drs. Notenboom zou graag zien dat in de begroting een aantal „prikkels" werd ingebouwd om de ambtenarij wat meer kostenbesef by te brengen. Zoals te verwachten was verwierp ook mr. Biesheuvel het idee van Demo craten '66 om de Kamer een brief over Viëtnam aan het Amerikaanse congres te laten schrijven. Over de partij ver nieuwing zei hij dat hij veel goeds ver wachtte van de groep van achttien, maar hij noemde het gesprek in deze groep over een nauwer samengaan tus sen de drie confessionele partijen toch niet beslissend. „De linkerzijde mag dit gesprek dan zien als iets stumperigs en niet van de ze tijd, maar partij vernieuwing is oude wijn in nieuwe zakken", aldus mr. Biesheuvel. „De relatie tussen geloof en poli(iek is voor mij onverbrekelijk". ATHENE Het speciale militaire hof in Athene heeft een koopman 'tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat deze geprobeerd heeft de Griek se vlag op de Acropolis te vervangen door een vlag met het woord „demo cratie". De man, de 34-jarige Athanas- siok Kokoris, was op 12 augustus op de Acropolis gearresteerd terwijl hij de vlaggen verwisselde. UTRECHT Ter gelegenheid van het honderdzestig jarig bestaan van het Utrechtse genootschap „Kunstlief de", is de Hoog Catharijne-prijs uitge reikt aan Otto Prinsen. Het werk van de schilder Otto Prin sen was het beste van de vijfenveertig werkstukken, die beeldende kunste naars uit de provincie Utrecht hadden ingezonden. Aan de Hoog Catharijne- prijs is een bedrag van 3.500 gulden verbonden. De tweede prijs was voor Sally Glanvill, en de derde voor Wout Maters. Alle ingezonden werken zijn op een tentoonstelling te zien tot en met 31 oktober. WADDINXVEEN De driejarige Maria Kersbergen is gistermiddag om het leven gekomen, toen zij in Wad- dinxveen plotseling een straat overstak en door een auto werd overreden. RIJSBERGEN Op de rijksweg Breda-Zundert is gistermorgen de 29- jarige J. Kloots uit Putte verongelukt. Hij was onder Rijsbergen met zijn au to tegen een boom gereden. SCHIEDAM Bij het oversteken van de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam is de achttienjarige Enge- lina de Vette uit Schiedam overreden door een auto die door het rode licht reed. Ht meisje overleed in een zie kenhuis. hals, de 62-jarige bijrijder B. Smits en de 53-jarige kantoorbediende J. Lampe. Slechts af en toe maakte een ander deel van deze „bemanning" uit. Zoals gewoonlijk waren er wat ex presstukken die van de Cruquiuskade naar het kantoor achter het station moesten en die gewoontegetrouw met de geldauto werden meegegeven. Het waren dit keer vijf pakjes. De chauf feur Korthals haalde ze achter uit de wagen en ging de loods in, gevolgd door zaken had af te doen. Achter de auto, die met zijn rug te gen een van de geopende deuren stond, wachtte de bijrijder Smits, het oog ge richt op de ijzeren kist waarin ditmaal ongeveer honderdduizend gulden zat in allerlei, maar merendeels kleine coupu res. „Ineens stopte een auto vlak achter de wagen", vertelt de bijrijder. „Er stapte een vent uit die een stengun of zo iets in zijn hand had. Instappen, zei hij, terwijl hij beduidde dat ik in de be stelauto moest. Ik deed het niet en hij zei het nog eens. Op dat ogenblik kwa men er twee anderen uit de auto. Een van hen greep de kist met het geld. Al le drie doken ze hun wagen in en sto ven ze weg. Ik heb het nummer opge nomen, al voelde ik wel dat het vals zou zijn", aldus de bijrijder die volslagen verbouwereerd had gestaan. „Het was het enige dat ik kon doen." De overvallers hebben vermoedelijk pruiken op hun hoofd en opgeplakte snorren onder hun neus gehad. Ze za gen er uit als zuiderlingen, maar de po litie acht het heel goed mogelijk dat ze hun gezichten met verf hadden inge smeerd. Aan de spraak te oordeler moeten het Nederlanders zijn geweest. Onmiddellijk na het eerste alarm, wer den van het hoofdkwartier van de p.qli- tie wagens gedirigeerd naar onder méei de uitvalswegen van Amsterdam. De buurt van het station werd afgespeurd en ook elders in de stad werd intensief uitgezien naar de auto die bij de over val was gebruikt. Rechercheurs begon nen intussen een intensieve speurtocht naar al degenen die van de ochtendlij ke geldtransporen op de hoogte kunnen zijn geweest. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Van onze correspondent GRONINGEN In de politieke par tijden in Groningen en omstreken gaan steeds meer stemmen op om nieuwe gemeenteraadsverkiezingen te houden, zodra de Eerste Kamer het wetsont werp over de grenswijzigingen van Gro ningen heeft aangenomen. Daarbij worden Hoogkerk en Noord- dijk geannexeerd; de dorpen Adorp, Dedum en Haren worden gedeeltelijk door Grningen ingelijfd. In totaal zou de stad er elfduizend inwoners bij krij gen. LEEUWARDEN „Zelden is ie mand, die met een revolver van drie meter afstand op een ander schoot, zo laag gestraft koeien of niet", zei giste ren de president van de Leeuwarder rechtbank tegen de 52-jarige veehouder J. T. uit Surhuisterveen. T., die begin juli in zijn woonplaats een paar keer met zjn revolver had ge schoten op zijn collega IJ. Borger, om dat zij van mening verschilden over het recht om over een stukje land te rijden, had de rechter gevraagd of deze wel re kening hield met de koeien. T. zal voor zijn vergrijp een jaar ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en met aftrek van voor arrest, moeten uitzitten. GRONINGEN. De 31-jarige W. S. F. uit het Rijksasiel voor Psychopaten in Groningen, die maandagmiddag de vlucht had genomen, is woensdag in Al melo aangehouden bij het stelen van een bromfiets. F. had maandagmiddag kans gezien op de Grote Markt in Groningen aan zijn begeleider te ontsnappen, toen hij met stadsverlof was. BRUSSEL In de constructiebedrij ven van Cockerill-Ougree bij Luik is gisteren een staking uitgebroken. O - geveer 3600 mensen besloten het werk voorlopig 24 uur neer te leggen uit pro test tegen een voorgenomen reorgani satie, waarover de vakbonden niet wa ren ingelicht. (4 I

De Vallei | 1967 | | pagina 5