KABINETSPRESIDIUM WERD OPGEHEVEN Regering Indonesië door Suharto sterk gewijzigd Verkiezingen worden wellicht uitgesteld Socialisten bespraken wereldvraagstukken Processen tegen S. Wiesenthal zijn verdaagd Wapendepot van Viët Cong ontdekt I KROON VOOR KEIZERIN I „Che" keuze uit spaarvormen met VOORSTEL TOT VERZACHTING IMMIGRATIE BEPALING fFTTTTTi d Vorming priesters ter sprake op synode te Rome Proces tegen 14 Duitsers wegens moord op joden Akkoord tussen Flosy en N.L.F, REGERING IN AFGHANISTAN AFGETREDEN H insliel wood overleden Israëli's halen Mi £-21 neer verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer PREMIE SPAARPLAN Crematie Attlee D Over strom i n gen in Argentinië Finse mark gedevalueerd NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK IN VER. STATEN FRAAIE BUSSEN LEKENCONGRES GETUIGEN ZELFMOORD RECHTSTREEKS Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Basis voor persoonlijk bezit VIETNAM Toegeëigend Vertalingen ISRAEL Snoep verstandig eet 'n appel DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 WASHINGTON De Amerikaanse democratische senator Edward Kenne dy van Massachusetts heeft gisteren een wetsvoorstel tot verzachting van de Amerikaanse immigratievoorschrif ten ingediend. Het voorstel voorziet in de jaarlijk se toekenning van 10.000 visa voor ver loofden van Amerikaanse staatsbur gers, gepensioneerde buitenlanders, particuliere investeerders, nonnen, moniken, onderwijzend en verple gend personeel, zendelingen en mis sionarissen. Voorts zouden jaarlijks bo ven het bestaande quotum 12.000 vluch telingen moeten worden toegelaten uit landen met een communistisch bewind of landen waar gevaar bestaat voor hun leven of hun burgerrechten. Onder het ontwerp zou het onmoge lijk worden vreemdelingen, die 20 jaar of langer in de Verenigde Staten wo nen het land uit te zetten of vreemde lingen uit te wijzen voor delicten die 10 jaar of langer geleden voor het de portatieproces zijn geschied. Om te voorkomen dat immigranten-in-spe door Amerikaanse consuls in het bui tenland worden afgewezen, stelt Ed ward Kennedy de oprichting van een raad van beroep inzake visa-aanvragen voor. ADVERTENTIE "Iwvtai UTugn —4 Bij de fijnste beschuit (met na- tüür honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. ROME De bisschoppensynode is gisteren begonnen met de behandeling van het agendapunt „de vorming van de priesters". Op het jongste Vaticaanse Concilie is gesteld dat toekomstige priesters geen beschutte opleiding meer moeten krijgen, maar gevormd moeten worden in een geest die gericht is op de we reld en haar noden. De aanstaande priesters dienen dan ook goed op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen in de moderne wetenschappen; Daar echter de mensen, die een dergelijke vorming kunnen geven, op het ogen blik nog ontbreken, zal de synode zich vooral ook bezig houden met de oplei ding van professoren en leraren. Over eenkomstig de richtlijnen van het jong ste Vaticaanse Concilie zullen de bis schoppenconferenties in de diverse lan den voortaan meer invloed krijgen bij de opleiding van de priesters. De „na tionale" richtlijnen moeten echter door de Romeinse eongregatie voor de se minaries worden goedgekeurd. In Vaticaanstad is gisteren een con gres begonnen van ongeveer 2.500 man nen en vrouwen, als onderdeel van het Vaticaanse streven, de leken een actie ve rol te geven in kerkelijke aangele genheden. De Nederlandse afgevaardig de, dr. Thorn G. K. Kerstiens, alge meen secretaris van de Internationale Christelijke Unie van Bedrijfsleiders, had kritiek op het feit dat de kerk voorbij gaat aan bepaalde eigentijdse problemen, op grond dat zij „niet van deze wereld" is. Dat is b.v. de alge mene houding geweest ten opzichte van de overbevolking, de atoombewa pening en de totalitaire regeringen. De kerk moet de wereld in dezen dienen, leken moeten meer actief aandeel heb ben in het kerkelijke werk, vooral met het oog op het groeiende tekort aan rv-io^tori; DJAKARTA Waarnemend president generaal Suharto, heeft voor het eerst sinds hij in juli vorig jaar aan de macht kwam, de samenstelling van de Indonisische regering ingrijpend gewijzigd. De belangrijkste vertegenwoordi gers van de „Nieuwe orde" blijven echter hun sleutelposities bezetten. Het kabinetspresidium of kernkabi net, bestaande uit Suharto, en nog vier ministers, is opgeheven. Twee van hen, sultan Hamengku Buwono en Idham Chalid, zijn aangesteld als minister-co ordinator. De sultan van Djokjakarta beheert voortaan het ministerie van Economische Zaken, Financiën en In dustrie. Chalid blijft minister voor Volkswelzijn. Adam Malik, een van de invloedrijk- SUHARTO nog wat tijd (Van onze correspondent) BONN „Onnatuurlijk genoegen in het vernietigen van mensenlevens", verwijt de officier van justitie in zijn tenlastelegging aan de veertien beklaag den in het z.g. Bialystok-proces, dat in Wuppertal is begonnen. De veertien mannen op de beklaagdenbank hebben deel uitgemaakt van het politiebataljon 309. dat in de eerste oorlogsjaren huis hield in bezet Polen. Op 27 juni 1941 dreven Duitse politie- troepen in Bialystok naar schatting tweeduizend Joodse Polen bijeen in de hoofdsynagoge van de stad. Politieman nen goten benzine naar binnen, staken het kerkgebouw in brand en wierpen bovendien handgranaten door de ra men. De opgeslotenen verbrandden levend. Nu worden de beklaagden beschuldigd van moord of medeplichtigheid aan moord op ten minste achthonderd jo den. Als getuigen zijn een joodse brand weerman en twee joodse artsen, die des tijds in Bialystok woonden, uit Israël overgekomen. Ook worden alle nog in leven zijnde leden van het voormalige politiebataljon gehoord. Met het oog op deze stroom van getuigen houdt de ge zworenenrechtbank zitting in de grote zaal van het hoofdbureau van politie in Wuppertal. Aan de muur hangt een plattegrond van Bialystok die dateert uit 1942. Daarop dragen de hoofdstra ten Duitse namen, ontleend aan Duit se filosofen. Negen politiemannen, wier medeplich tigheid tijdens het vooronderzoek kwam vast te staan, zijn intussen gestorven; enkelen van hen pleegden zelfmoord. Van de veertien verdachten die nu te recht staan, was een aantal tot voor kort nog in actieve politiedienst ste leden van het kabinet-Suharto, zal zich voortaan alleen met buitenlandse zaken bezighouden. Tot nu toe beheer de hij ook politieke zaken. De aparte ministers voor leger, lucht macht, marine, veteranen en politie zijn opgeheven; de opperbevelhebbers zijn voortaan rechtstreeks verantwoording verschuldigd aan Suharto, die minister van Nationale Veiligheid blijft. Suharto zei gisteren dat de regerings wijzigingen noodzakelijk zijn geworden doordat de mogelijkheid bestaat dat de algemene verkiezingen moeten worden uitgesteld. Het Indonesische Volkscon gres schreef vorig jaar verkiezingen uit, te houden in juli 1968. Zij zullen waarschijnlijk niet eerder dan in 1971 worden gehouden, „om ge neraal Suharto voldoende tijd te ge ven om de politieke en economische si tuatie van het land te stabiliseren", al dus verluidde het in regeringskringen in Djakarta. Door de kabinetsherziening is 't aan tal ministers gedaald van 27 tot 23. De wijziging die het meeste opzien heeft gebaard in Djakarta is de vervanging van dr. Bratanata als minister voor de mijnbouw door Sumantri Brodjonegoru een hoogleraar van de universiteit In Bandung. Bratanata heeft enige tijd ge leden de directeur van de Indonesische staatsoliemaatschappij Permina, open lijk van corruptie beschuldigd. KAIRO De twee rivaliserende na tionalistische groeperingen van Zuid- Arabië, Flosy en het NLF, hebben een akkoord bereikt over het totstandbren- gen van nationale eenheid en de vor ming van een tussentijdse regering. Dit is vernomen van zegslieden, die betrokken zijn bij het overleg in Kairo tussen Flosy („front voor de bevrij ding van bezet Zuid-Jemen") en het NLF („nationaal bevrijdingsfront"). Beide partijen willep komen tot een gezamenlijk lichaam dat de onafhan kelijkheid van Zuid-Arabië, die 9 janua ri volgend jaar door Engeland zal wor- der^ verleend, voor te bereiden. Ter verbetering van het onderhande lingsklimaat verwijderde Flosy dins dag drie leden uit zijn raad van be stuur, die volgens het NLF overlopers uit zijn gelederen waren. ADVERTENTIE RAWALPINDI De regering van Afghanistan onder premier Moham med Hasjim Maiwandwall is afgetre den en koning Mohammed Zahir Sjah heeft het collectieve ontslag aanvaard, zo meldde radio-Kaboel gisteravond. Een reden voor het aftreden werd niet meegedeeld. De koning heeft minister van staat Abdoellah Yakta met de behandeling van de staatszaken belast in afwach ting van de vorming van een nieuw kabinet. Radio-Kaboel had maandag avond gemeld, dat de Amerikaanse re gering premier Maiwandwall had uit genodigd naar Washington te komen om een ingewandskwaal laten behan delen. Maiwandwall kwam in 1965 aan de macht na de val van het kabinet- Yoesoef als gevolg van ongeregeldhe den aan de universiteit van Kaboel. ADVERTENTIE LONDEN Sir Cyril Hinshelwood, een Britse scheikundige die de Nobel prijs heeft gewonnen, is in de ouder dom van 70 jaar overleden. Sir Cyril deelde de Nobelprijs voor scheikunde in 1956 met professor Niko lai Semenov, van de Sovjet-academie van wetenschappen. Zij kregen de prijs voor hun onderzoek in het vlak van het mechanisme van chemische reac ties. ADVERTENTIE ADVERTENTIE "mm. TEL AVIV Bij een luchtgevecht boven de woestijn Sinaï hebben Israë lische straaljagers gisteren een Egyp tische straaljager van het type Mig-21 neergeschoten. En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. ZÜRICH Het algemeen bestuur van de socialistische internationale, dat sinds dinsdag in Zürich bijeen is, heeft zich gisteren beziggehouden met kwesties als het conflict in Vietnam, de situatie in het Midden-Oosten en het verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwapens. De Italiaanse vice-premier en voor zitter van de socialistische partij, Pie- tro Nenni stelde voor: „De mogelijk heid van een rechtstreeks contact van de internationale met zowel Noord- als Zuid-Vlëtnam te onderzoeken". Dit zou moeten beginnen met het zenden van een missie om rechtstreeks en objec tief de situatie op te nemen. De Westduitse vice-bondskanselier Willy Brandt betoogde dat tegenover een staken van de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Viëtnam „positie ve maatregelen" van Noordviëtnamese kant moeten staan. Wat het Midden-Oosten betreft pleitten Nenni en Brandt beiden voor het be staansrecht van Israël. Brandt verklaarde dat in een voor al len aanvaardbaar verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwapens evenwicht moet bestaan tussen de rech- WENEN Een rechtbank in Wenen heeft gisteren twee processen wegens laster, die de voormalige SS-kapitein dr. Erich Rajakovic heeft aangespan nen tegen Simon Wiesenthal, voor on bepaalde tijd verdaagd. Rajakovic had Wiesenthal, het hoofd van het Joods documentatiecentrum in Wenen aangeklaagd, omdat deze hem in zijn boek. „Moordenaars on der ons", in zijn eer zou hebben ge kwetst. Wiesenthal had geschreven dat Rajakovic zich voor en na de oor log aan „louche zaken" heeft schul dig gemaakt en zelfs „Russisch spion" zou zijn geworden. Op deze wijze zou Rajakovic erin geslaagd zijn zowel een Oostenrijks als een Italiaans paspoort te krijgen. In het eerste proces betoogde de advo- eaat van Wiesenthal, dat de „louche zaken" waarover Wiesenthal in zijn boek spreekt betrekking hebben op het optreden van Rajakovic als za kenman na de oorlog, waardoor hij zich op oneerlijke wijze zou hebben verrijkt. De advocaat beschuldigde Rajakovic er voorts van dat hij zich tijdens de oorlog in Nederland het vermogen van vele joodse zakenmen sen had toegeëigend. Na de oorlog had Rajakovic, die naar Italië was uitgeweken, daar zaken ge daan onder de naam Raja, voorname lijk met Oosteuropese landen. Hij zou voorts nauwe contacten hebben onder houden met de communistische partij en in die landen. De rechtbank gaf gehoor aan het ver zoek van de verdediging om de juist heid van de gewraakte beschuldigin gen aan te mogen tonen. Het tweede proces had betrekking op de Spaanse vertaling van Wiesenthals boek. De verdediger van Wiesenthal tekende in dit geval protest aan om dat de klacht van Rajakovic pas na het verstrijken van de door de wet gestelde termijn van zes weken was ingediend. Er komen nog twee processen van Ra jakovic tegen Wiesenthal. Het ene is gericht tegen de publikatie van passa ges uit Wiesenthals boek in het Ne derlandse weekblad Revu en het an dere naar aanleiding van het in be slag nemen van Wiesenthals boek in Oostenrijk. ten van de landen zonder kernwapens en de verplichtingen van de kernmo- gendheden. De Italiaanse en de Westduitse par tijleider waren het er ook over eens, dat de beweging voor een geïntegreerd Europa moet worden versneld. De Israëlische oud-minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meïr beklaagde zich er over, dat het westen haar land voor en na de strijd met de Arabieren in de steek had gelaten. Ook socialistische regeringen hadden zich hieraan schuldig gemaakt. De Neder landse oud-staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr. M. van der Stoel, betoogde, dat de internationale positie van Israël kan worden verbeterd, als dit land zekere concessies ten aanzien van de bezette gebieden zou doen. Mr. Van der Stoel sprak zich voorts uit voor een voortbestaan van de Na- vo, zolang er geen vredesregeling be staat op basis van een doeltreffende ontwapening. Hij achtte een reorganisa tie van de Navo beslist noodzakelijk. ADVERTENTIE SAIGON Amerikaanse troepen hebben gisteren in de buurt van Sai gon een wapenarsenaal van de Viët- cong ontdekt. Zij maakten een groot aantal wapens buit, waaronder Russi sche geweren, bestemd voor sluipschut ters, met een draagwijdte «van twee ki lometer. Het wapenarsenaal werd ontdekt in een tunnelcomplex, dat door de Viët- Cong was aangelegd in het oerwoud op ongeveer vijftig kilometer ten oosten van Saigon. De buit bestond uit ruim 700 geweren, machinegeweren, mortie ren en ammunitie. Het was de groot ste wapenvangst van de Amerikanen sedert het begin van de Viëtnamese oorlog. Kolonel Donald Seibert, commandant van de Amerikaanse negende infanterie divisie, noemde de buit van tweehon derd Russische geweren van het type SK-44 bijzonder belangrijk, omdat met deze geweren al vele Amerikanen waren gedood. LONDEN Het stoffelijk overschot van de Britse socialistische oud-pre mier Lord Clement Attlee is gistermid dag in de Londense voorstad Putney verrast. Tevoren was er in de kapel van de 12de-eeuwse Temple een rouw dienst van 20 minuten gehouden, die door 150 personen, onder wie premier Wilson, werd bijgewoond. De urn met de as van Lord Attlee zal later worden bijgezet in Westmin ster Abbey. In Parijs heeft de juwelier Van Cleef deze nauwkeurige replica van de kroon getoond, die keizerin Farah van Perzië tijdens haar kroning op 26 oktober zal dragen. In de originele kroon zijn 1646 juwelen verwerkt, waaronder diverse van meer dan 150 karaat. e vader van Ernesto „Che" Gueva ra (70) heeft onopzettelijk meege holpen zijn zoon voor te bereiden op het leven van ontzeggingen, dat hij later als guerrillavechter zou leiden. Vrienden van de familie vertellen, hoe Guevara's vader, de baby alleen met winterkou meenam om hem te harden. De jonge Guevara werd arts, maar gaf al spoedig de medicijnen op om zich te kunnen wijden aan dat wat hem sinds de middelbare school had aangetrokken: revolutie. Hij was een van de architecten van de Cubaanse revolutie. In 1965 verdween hij van het publie ke toneel. Boliviaanse autoriteiten maakten deze week bekend, dat hij ge dood was, terwijl hij guerrilla's aan voerde. hij was een van de vijf zoons van Ernesto Guevara Lynch en werd 39 jaar geleden geboren te Rosario in Noord-Argentinië. Zijn vader was een architect, met een conservatieve poli tieke overtuiging. „Che"s moeder,- Ce- lia de la Serra, die twee jaar geleden overleed, deelde de linkse opvattingen van haar zoon. Zij was Frangaise van geboorte met uitgesproken communis tische sympathieën. In 1940 zat zij korte tijd om politieke redenen gevan gen en in 1965 ook nog eens, vlak voor haar dood. f'he besteedde maar weinig tijd aan zijn aristocratische familie. De le den van deze familie, waaronder Ernes- ERNESTO GUEVARA te veel Mao to's vader, die in Buenos Aires woont, weigerden dinsdag over hem te pra ten. Guevara verliet Argentinië vlak na dat hij zijn medische graad behaalde in het begin der vijftiger jaren. Hij woon de in verschillende Latijns-Amerikaan se landen en zat al gauw in Mexico, met een groep jonge extremisten, waar toe ook Fidel Castro behoorde. Cuba was het hoogtepunt van zijn. loopbaan. Hij was een van de 12 over levenden van de 80 man bestaande groep die in 1956 met Castro in Cuba aan land ging. Guevara was een begaafd tacticus en werd een van Castro's bevelhebbers in de Sierra Maestra strijd tegen de Cu baanse dictator Fulgencio Batista. Het boekje dat Guevara over guerrilla strijdvoerders schreef, is in de hele we reld bekend. Nadat Castro op 1 januari 1959 aan de macht kwam, wijdde Guevara zich ian de politiek en de economie, hij w;erd derde man in het Havana-regime na Castro zelf en diens jongere broer Raul. Veel mensen die hem in Havana van nabij hadden meegemaakt, beschouwden hem als de meest competente man in de regering. Enkele jaren lang was hij de de „economische tsaar" van Cuba. Tijn kritiek, die hij niet onder stoe- len of banken stak, bezorgde hem veel vijanden, waartoe ook enkele bin nen het bewind van Castro. Zo nu en dan verscheen hij op de televisie in Ha vana, om kritiek uit te oefenen op mi nisters uit het kabinet. Veel Cubanen zagen met lede ogen aan dat een niet-Cubaan zo'n hoge plaats bekleedde. Voor velen bleef hij een buitenlander, ondanks het feit dat hij zijn Argentijnse staatsburgerschap opgaf en de Cubaanse nationaliteit aan nam. rT,oen Guevara in 1965 van het publieke toneel verdween dachten velen, dat hij in Cuba was vermoord of overleden, ondanks de verzekering van Castro, dat Guevara Cuba had verlaten, om elders zijn revolutionaire strijd voort te zet ten. Diplomatieke bronnen gaven een an dere oplossing: Castro zou Guevara on der druk van de Sovjet-Unie hebben la ten gaan. Guevara, een strijdlustige revolutio nair, kon zich meer verenigingen met het Chinese beleid van gewelddadige omwenteling, dan met de Russische po litiek die op vreedzame samenleving aanstuurt. Hierom zou Rusland Castro onder druk hebben gezet, zich te ont doen van de pro-Peking Guevara. Guevara, werd „Che" genoemd we gens zijn in Cubaanse ogen slechte Spaans, dat hij doorspekte telkens met het stopwoordje „che". BUENOS AIRES De overstromin gen in Buenos Aires en omliggende provincies veroorzaakt door hevige regenval hebben tot dusver aan 36 personen het leven gekost. Uit de getroffen gebieden zijn 50.000 mensen geëvacueerd. HELSINKI De Finse regering heeft vanmorgen een devaluatie van 31,25 procent van de Finse mark aan gekondigd, die onmiddellijk van kracht is geworden. Sinds de devaluatie van september 1957 was de koers van de Finse mark 8,96 tegen een pond sterling (ruim 10 gulden). Finland heeft op het ogenblik te kam pen met een achterblijven van de pro- duktiviteitsstijging in een economie die gegrondvest is op de houtverwer kende industrie. ADVERTENTIE 4%tot 6 De bank waar u zich thuis voelt!

De Vallei | 1967 | | pagina 7