Na moord op ex-vrouw acht jaar cel geëist MARIFOONS OPNIEUW DOOR CONTROLE Landbouwschap stapt af van pariteit en krijgt er nieuwe taken bij Man vervalste postwissels Kraandrijver omgekomen DR MOHAMMED HATTA OP SCHIPHOL ALLEEN BU ALBERT HEIJN Dit hebt u nog nóóit gegeten! Schoonmoeder bedreigde huwelijk al eerste jaar in Wilson stuurt Thomson naar Rhodesië ALPO-PAARDEVLEES Veteranen legden een krans Beursramp Vrije loonpolitiek Weinig licht in roofoverval Man zag maar één uitweg in gecompliceerd liefdeleven IN ONDERTROUW GILLEND DE TRAP AF „Spoed gewenst met structuurpolitiek voor landbouw" GEEN TUSSENVORM Defecte microfoon speelden fabriek parten anno 1815reeds 150 jaar natuurkwaliteit35et. ONDERNEMERS KRIJGEN DRIE VERTEGENWOORDIGERS Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar gekookt Intussen maakten zij een apart romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend! En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast Daar ligt die verbazend lekkere spinazie a la crème! Voor u! Tafelklaar! Alleen maar opwarmen. Niets toevoegen! Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst Spinazie a Ia crèmej Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie! Olietanker aan de grond Noorwegen verdient aan sluiting Suez-kanaal H" vertrouwen, dat velen koesteren in de effectenhandelaren op de Amsterdamse beurs, heeft binnen an derhalf jaar tweemaal een geduchte knauw gekregen. Midden 1966 kwamen tal van effectenbezitters in de kou te staan toen het bankiershuis Teixeira de Mattos over de kop ging en nu heeft een (inmiddels overleden) commissio nair in effecten enkele tientallen men sen opgelicht. Dat is een zware slag voor de betrokkenen, maar ook voor het beurswezen dat juist gebaseerd is op veel vertrouwen, aldus „De Volks krant" (r.k.). VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 AMSTERDAM Ben had aan één vrouw genoeg en daarom doodde hij er een. Deze boeiende paradox moest, volgens de officier van justitie, de ach tergrond hebben gevormd van het misdrijf, waardoor de scheepstuiger Ben H. C. G. W. (29) zich gistermiddag voor de Amsterdamse rechtbank moest verantwoorden. Ben was zijn leven als volwassene wel begonnen met één vrouw, de zes jaar oudere Tilly C. Peijzel, met wie hij in 1958 trouwde. In het eerste hu welijksjaar was er, volgens zijn eigen verklaring al een tweede bijgekomen die haar schoonzoon zou hebben liefge had, omdat hij zoveel op haar overle den man leek. Na een jaar inwoning bij deze schoonmoeder, kreeg het paar echter een eigen huis in de Fannius Scholtenstraat in Amsterdam en daar mee was deze verhouding van de baan. Buurvrouwen in die straat hadden de reclassering verteld, dat hij ook naar haar zijn handen wel eens uitstak. Er waren nogal eens ruzies in het ge zin en daarom werd in 1965 tot echt scheiding besloten. Kort na de scheiding trok Ben in bij Dora, die tevoren „in het leven" was geweest. Met Dora inmiddels typiste geworden ging hij vorig jaar in ondertrouw en wil hij in de gevangenis trouwen. Zij heeft haar middenstandsdiploma gehaald omdat het hun plan is na afloop van Bens straftijd een hotel te beginnen. Hoewel hij Dora beschouwde als de weinige echte vrouwelijke vriend in z'n leven, beperkte hij zich niet tot haar. Hij correspondeerde nog met een jon ge Londense, die hij in Amsterdam had ontmoet en zocht nu en dan ook weer intieme toenadering tot Tilly, die hem soms ook wel werd toegestaan. Het ergerde hem, dat zij overigens ook niet als een non leefde, een erger nis die hij tegenover haar meermalen had geuit met de kreet (door buren gehoord): „Ik vermoord je". Volgens hemzelf had er nog iets meer meege speeld: Tilly zou hem ook hebben ge chanteerd. Al tijdens het huwelijk met haar was Ben door een aanrijding in contast ge komen met een bejaarde Amerikaan, die hem er door betaling toebracht re gelmatig homoseksueel contact met hem te hebben. De Amerikaan maakte el ke maand honderd dollar over en daarvoor zocht Ben hem dan eens in de paar maanden in het buitenland op, waarbij ook Bens reiskosten nog wer den vergoed. Al het overgemaakte geld de nu 71-jarige Amerikaan heeft bij elkaar 'n kleine dertig mille overgemaakt zou Ben naar Tilly hebben gebracht. Hij was dat niet verplicht, want hij behoef de alleen maar 37.50 gulden per week voor zijn drie kinderen op te brengen. Hij wilde hierdoor echter voorko men dat Tilly over deze relatie zou praten, vertelde Ben. Het was een ver haal dat weinig hout sneed, want de reclassering had bij de samenstelling van haar rapport ontdekt, dat familie leden en buren toch al op de hoogte waren. Volgens de verklaring van Ben en behalve het slachtoffer was er verder niemand bij geweest was een zin spelen op die relatie door Tilly voor hem toch de yonk geweest die de dode- AMSTERDAM Na een intensief onderzoek heeft de postale recherahe te Amsterdam de hand kunnen leggen op de 44-jarige J. F. B. B. te Am sterdam, die ervan wordt verdacht zich de laatste maanden te hebben schuldig gemaakt aan het vervalsen van postwissels, waarmee de PTT voor een bedrag van in totaal circa f 6.000,- is benadeeld. De man stortte in Amsterdam be trekkelijk kleine bedragen op een ge fingeerde naam met een bestaand adres en haalde de postwissels dan later met een smoesje op deze adres sen op. Daarna vervalste hij de kleine bedragen tot aanmerkelijk hogere en inde de postwissels met behulp van een vervalst legitimatiebewijs op dezelfde gefingeerde naam bij postkantoren bui ten Amsterdam. Donderdag is hij in de val gelopen. Leden van de postale recherche hiel den de wacht bij een adres, waaraan een postwissel was verzonden ten na me van iemand, die er niet woonde. Inderdaad kwam de man de postwis sel ophalen. Hij is opgesloten in het hoofdbureau van politie. lijke agressie op 2 februari had doen ontladen. „Heb je nog geld van je lie verdje gehad?" zou Tilly op het trap portaal van haar woning aan haar ex- man hebben gevraagd. Dat zou teveel zijn geweest voor de man die na het misdrijf en ook gisteren volkomen on bewogen leek, maar die zijn gevoelens, volgens de psychiater, opkropt. Voor wat er verder gebeurde had Ben een gecompliceerde verklaring: „Het mes dat ik altijd bij me had, viel uit mijn zak. Toen ik het opraapte schrok ze zo, dat ze gillend langs mij heen de trap afsprong. Daarna weet ik alleen nog maar, dat ik beneden aan de trap boven op haar lag." Ben ontkende niet, dat hij Tilly had gestoken en dat kon hij ook moeilijk, want Tilly had aan twee kanten van haar bovenlichaam steekwonden ge had. Het mes was bij de laatste steek tot het heft in het lichaam blijven zit ten. Dat het dus ten minste doodslag was, stond vast. De officier had echter moord telastgelegd en dat kwam door dat Ben, voor wat betreft de voorbe dachte raad, eigenlijk zijn eigen dag vaarding had geschreven. De dag voor het misdrijf had hij een afscheidsbrief geschreven, die hij de volgende och tend had achtergelaten, toen hij naar het huis van zijn ex-vrouw ging. De brief luidde in het kort ongeveer „Liefste Dora, ik hoop, dat je me zult begrijpen. Ik denk dag en nacht aan Tilly. Ik kan en wil zonder haar niet leven en daarom heb ik besloten aan haar en aan mijn leven een einde te maken. Ik heb drie lieve kinderen waar ik, zoals je weet, gek op ben. Ik LONDEN (Reuter) George Thomson, de Britse minister voor het Gemenemest, heeft bekendgemaakt, dat hij volgende maand een bezoek zal brengen aan Salisbury, de hoofd stad van de rebellerende Britse kolo nie Rhodesië. Hij is bereid, de bespre kingen met het opstandige regime te hervatten. Zijn bezoek aan Rhodesië zal worden voorafgegaan door bezoeken aan de Afrikaanse staten die buurlanden van Rhodesië zijn. Met hun staatshoofden zal hij besprekingen voeren over het vraagstuk-Rhodesië. In de' eerste plaats is de reis van Thomson naar Salisbury bedoeld om Sir Humphrey Gibbs, de Britse gouverneur van de kolonie, die in de ogen van de Britse regering de enige erkende autori teit in Rhodesië is, gelegenheid te ge ven zijn inzichten kenbaar te maken. Dat Thomson ook bereid is daarna de Rhodesische premier Ian Smith, te ont vangen moet worden beschouwd als een bijzondere gunst. BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie zal op de volgende vergadering van de ministers van Landbouw van de gemeenschap de aandacht vestigen op de noodzaak van ee n structuurpolitiek voor de Land bouw. De ministers van Landbouw komen maandag en dinsdag in Luxemburg bijeen om de zware onderhandelingen voort te zetten over vaststelling van nieuwe Europese prijzen voor een aan tal belangrijke landbouwprodukten. Het is de bedoeling dat ze net zo lang ver gaderen tot een akkoord is bereikt. Een woordvoerder van de Europese commissie verklaarde gisteren in Brus sel, dat dr. Mansholt de ministers bij deze gelegenheid wil voorhouden dat men met een prijspolitiek alleen de problemen van de Europese landbouw niet kan oplossen en dat het ogenblik is gekomen om duidelijk de doelen van een gemeenschappelijke structuurpoli tiek te formuleren .Dr. Mansholt hoopt op de vergadering in Luxemburg eerste reacties van de ministers te krijgen en daarna zijn deskundigen aan het werk te zetten, zodat voor het einde van het jaar nog de officiële onder handelingen over een Europese struc tuurpolitiek zouden kunnen beginnen. geloof dat zij een betere toekomst tege moet gaan als wij beiden er niet meer zijn. „Het zal een harde slag voor je zijn, maar het leven is nu eenmaal vallen en opstaan. Zeven jaar geleden ben ik gevallen en sindsdien heb ik een bees tenleven geleid. Ik heb me in Tilly erg vergist: ze is geen mens maar een beest". De officier, mr. J. H. Bergsma, had nog meer bewijsmiddelen voor het „kalm overleg en rijp beraad". Volgens hem had Ben het mes ook speciaal voor zijn vrouw van huis meegenomen. Bovendien had Ben een grote hoeveel heid aspirine in zijn zak gestoken. Daarvan had hij er in een (ondeugde lijke) poging tot zelfmoord 27 ingeno men toen hij na de steekpartij via het dak naar een zolderkamer van de buren was gevlucht. Op een stuk karton had hij daar geschreven: „Ik heb mijn vrouw vermoord en mijzelf ook", met zijn naam eronder. De raadsman mr. J. K. M. Mathui- sen, meende dat de brief en de steek partij los van elkaar moesten worden gezien. Bij het psychiatrisch onderzoek was ook geconstateerd, dat Ben ge makkelijk zulke brieven kon schrijven maar dan, als puntje bij paaltje kwam, zijn plan toch niet zou uitvoeren. Een portaal leek mr. Mathuisen niet een plaats om een tevoren beraamd moord plan uit te voeren. Het psychiatrisch rapport noemde Ben enigszins verminderd toerekenings vatbaar. Hij heeft een behoorlijke intel ligentie, maar hij kan moeilijk echte contacten met anderen leggen. Zijn per soonlijkheid heeft een harde, ongevoeli ge kern en hij is verregaand egocen trisch .aldus het rapport. Mr. Bergsma verklaarde daaruit dat Ben de moeilijkheid van een keuze tus sen Dora en Tilly mogelijk had kunnen afdoen door zelfmoord, maar dat hij eerst Tilly nog had gedood omdat hij haar niet aan een ander gunde. Een terbeschikkingstelling zou volgens het psychiatrisch rapport weinig zin hebben omdat Ben toch niet door een behande ling te beinvloeden zou zijn. Daarmee rekening houdend eiste de officier acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarbij hij al overwoog dat het bij een eventuele voorwaardelijke invrijheidsstelling (ge bruikelijk na het uitzitten van tweeder de deel van de straf) bijzonder moei lijk zou zijn goed toezicht op deze „be trekkelijk gevaarlijke man" te houden. O RIJSWIJK Donderdagmiddag is de 35-jarige kraandrijver P. A. van der Spek om het leven gekomen tijdens een poging een mankement aan de door hem bestuurde kraan te ontdekken. De door het slachtoffer bediende, op tien meter hoogte hangende en elek trisch aangedreven kraan kwam om streeks halfvier plotseling tot stilstand. Toen de heer Van der S. uit zijn cabi ne stapte om de oorzaak van de stag natie op te sporen, kwam hij te vallen, en kwam vervolgens op een hoogspan ningsleiding terecht. Nadat de stroom was afgezet, werd het lichaam van de man, die vrouw en twee kinderen achterlaat, met behulp van een magyrysladder van de elektri sche leiding gehaald. Het ongeluk deed zich voor op de werf van een ijzerindustrie in Rijswijk. Donderdagochtend arriveerde op Schiphol de voormalige vice-premier van Indonesië, dr. Mohammed Hatta, die wij hier links gefotografeerd zien tijdens een korte perscon ferentie op de luchthaven. Rechts zit de Indonesische am bassadeur in ons land, de heer Soedjarwo Tjondronegoro. ADVERTENTIE Het beste voor uw hond DEN HAAG Een doosje met acht afgekeurde microfoons heeft v.d. Heem in Den Haag parten gespeeld toen zij voor de tweede keer overging tot het afleveren van marifoons (portofoons voor de scheepvaart) aan het Rijks loodswezen en de gemeentelijke Havendienst Rotterdam. Toen deze microfoons aan het snoer van de apparaten waren gemonteerd, werkten zenders en ontvangers van de marifoons andersom, of zij werkten he lemaal niet. Dit kwam aan het licht toen de afgeleverde apparaten door de PTT werden beproefd. Intussen waren 278 exemplaren naar Rotterdam ver zonden. De moeilijkheid is nu de foutieve mi crofoons eruit te vissen. Van der Heem heeft gisteren de hele partij wegge haald bij het Rijksloodswezen. Op de fabriek zullen alle marifoons stuk voor stuk worden gecontroleerd. Van deze gelegeheid zal tegelijk ge bruik worden gemaakt zonodig nog meer veranderingen aan te brengen om de perfectie van de apparaten verder op te voeren. Tijdens een bezoek aan de montagewerkplaats hebben wij kun nen zien dat het ingenieuze apparaat met de uiterste zorg wordt omringd. In grootte en gewicht verschilt het hemelsbreed met de marifoons, die tot dusver worden gebruikt. De produktie- chef J. van Gent zegt: „Het nieuwe ap paraat is zo bijzonder omdat er in we zen tegenstrijdige eisen in zijn verwe zenlijkt. Het is opmerkelijk klein, het is mogelijk om er sumplex en duplex mee te werken en het heeft vele kanalen. Er zijn wel andere portofoons met onge veer dezelfde afmetingen, maar die hebben maar enkele kanalen. Hier zijn er negentien." De nieuwe marifoon heeft een grote gevoeligheid. Zij kan een signaal klei ner dan één microvolt (een miljoenste volt) ontvangen. Als een loods het apparaat in het wa ter zou laten vallen, blijft het drijven. Bovendien is het volkomen waterdicht. Het drijfvermogen is verkregen door de toepassing van lichte materialen en doordat stuken schuimplastic zijn ge stopt in de leren tassen, waarin de ma rifoons naar de schepen worden mee genomen. De apparaten kunnen te allen tijde bedrijfsklaar zijn. De ermee uitgeruste loods krijgt thuis een acculader, die gaat functioneren als een stekker in een stopcontact wordt gestoken. Op dit instrument drukt hij de zogenaamde accubak, waarin tien kleine accu's zit ten. Elke bak is maar twee decimeters lang en een halve centimeter hoog en breed. Twee van die accubakken pas sen op de acculader. De eindcontrole omvat een program ma van 13 onderdelen. Bij de meet- proef moet de ontvanger aan 25 eisen en de zender aan tien eisen voldoen. Bij de zogenaamde duurproef moet de marifoon gedurende een etmaal tel kens 2 minuten zenden, 2 minuten ont vangen en 16 minuten uit staan. De kans bestaat dat deze proef zal worden verzwaard door de periode van uit schakelen drastisch te verkorten. In deze marifoon zijn enkele duizen den piepkleine onderdelen samenge- bouwd. Dit was in de eerste plaats mo gelijk door het gebruik van 36 transis tors. ADVERTENTIE DEN HAAG De zes organisaties van ondernemers en werknemers in de landbouw, die samen het Landbouw schap vormen zijn overeengekomen dit schap als publiekrechtelijk samenwer kingsorgaan te handhaven en het meer taken toe te vertrouwen. Tevens zijn zij het eens geworden over een uitbrei ding van het bestuur, dat tot nu toe uit 12 ondernemers- en 12 werkgevers vertegenwoordigers bestond, met drie ondernemersvertegenwoordigers. Er zullen dus meer werkgevers dan werknemersvertegenwoordigers zitting hebben, maar bij bepaalde besluiten zal men toch, overeenkomstig de voor schriften van de wet op de Bedrijfsor ganisatie, op basis van pariteit blijven stemmen. Bij deze wijziging in de getalsver houding heeft vooral een rol gespeeld de omstandigheid, dat de algemene be- ADVERTENTIE Spinazie a la crème langenbehartiging van land- en tuin bouw en dat deze meer dan in het ver leden betrekking heeft op gezins- en eenmansbedrijven, waarvan het aantal relatief sterk is toegenomen. De zes organisaties zijn, volgens hun verklaring, tot de eensluidende conclusie gekomen, dat de belangenbehartigende en adviserende taak van het landbouw schap niet alleen dient te worden ge handhaafd, maar dat dit lichaam bo vendien dient te worden verstrekt als centraal orgaan van overleg en samen werking in land- en tuinbouw. De organisaties willen meer taken aan het publiekrechtelijk samenwer kingsorgaan toevertrouwen dan waartoe destijds bij de totstandkoming van het schap werd besloten; de Wet op de Bedrijfsorganisatie biedt hiervoor alle ruimte. Een en ander kan, naar hun mening, worden bereikt door: Alle technische, economische en so ciale aangelegenheden, alsmede algeme ne onderwijs- en voorlichtingswerk zaamheden, waarbij de belangen van land- en tuinbouw in het geding zijn, te brengen in het gemeenschappelijk overleg. Vervolgens na te gaan in hoeverre over deze aangelegenheden een ge meenschappelijk standpunt kan worden ingenomen. Op de terreinen waar gezamenlijk belangenbehartigend en adviserend op treden naar buiten gewenst en nuttig wordt geacht, deze taak door het Land bouwschap te laten uitoefenen. Intussen staat nog niet vast wanneer de marifoons werkelijk foutloos weer kunnen worden afgeleverd. De heer H. Meddens van de afdeling Verkoop ver wacht niet dat er veel wijzigingen no dig zullen zijn: „Maar het moet alle maal wèl heel precies worden gedaan." Vertegenwoordigers van de vijftig E landen, die deze week hebben E deelgenomen aan de twaalfde algeme- E ne bijeenkomst van de World Vete- rans Federation in Den Haag, hebben dondermiddag op de Dam in Amster- dam een krans gelegd ter herdenking van de Nederlandse oorlogsslachtof- E fers. E minimi 1111111111 i 111111 ii lllll LONDON Een Liberiaanse olie tanker van 23.000 ton, de „Statue of Liberty" is gisteren voor de kust van het Britse graafschap Kent, in de buurt van de Theems-monding, aan de grond gelopen. Z es sleepboten zijn bezig het schip, dat uit de Perzische Golf komt, vlot te trekken. OSLO In Noorwegen, het land met de op drie na grootste handelsvloot ter wereld, heeft men er niets tegen dat het Suezkanaal nog langer gesloten blijft. De Noorse scheepvaart en daar mee het hele land verdient er goed aan. Het eerste maandoverzicht van de ont vangsten uit het Noorse vrachtvervoer ter zee sinds de Israëlisch-Egypti- sche oorlog en de sluiting van het Suezkanaal geeft een cijfer van 490 miljoen kronen te zien. Dat is 105 mil joen kronen meer dan de cijfers van januari tot juni. De grote verdiensten in de scheep vaart, hoofdzakelijk tankvaart, dragen ertoe bij dat het tekort op de Noorse betalingsbalans kleiner wordt. Dit be droeg over de eerste acht maanden van dit jaar 1100 miljoen kronen. „Vooral kleine beleggers, die het beursbestuur rijp wil maken voor ef fectentransacties, zullen kopschuw worden. Hoe moeten zij immers vast stellen of een bepaalde commissio nair al dan niet bonafide is. Het en kele lidmaatschap van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel is geen garantie. Huiverig zullen zij ook con cluderen dat bij eventuele fraudes van een beurslid noch de andere le den, noch het beursbestuur verplicht zijn de schade te betalen. Een hulp actie, zoals thans is aangekondigd voor de gedupeerden, is onverplicht en reikt slechts zover als het geld dat bepaalde kapitaalkrachtige beursle- den op tafel willen leggen. Er is wel collectieve reclame, maar tot dusver veen collectieve schaderegeling. Tot dusver. Want het beursbestuur heeft aangekondigd een soort rampenfonds te stichten waaruit v gedupeerden van eventuele nieuwe fraude schadeloos kunnen worden ge steld. Een nuttig gebaar waarvan de zin pas bekeken kan worden indien bekend is in welk tempo een derge lijk fonds kan worden opgebouwd en naar welk totaal bedrag als stootkus sen wordt gestreefd. Tot verhoging van de beurstarieven mag de stich ting van 'n dergelijk fonds natuurlijk niet leiden. Men kan moeilijk de cli ënten een extra-heffing opleggen met het argument dat zij de kans lopen opgelicht te worden. Nog nuttiger dan het rampenfonds kan de versterkte accountantscontro le zijn, waar het beursbestuur naar streeft. Op dit terrein zijn de eerste stappen gezet. Sedert het begin van dit jaar heeft het beursbestuur het recht een accountant aan te wijzen die de boeken van een beurslid moet on derzoeken. Dit recht heeft het beurs bestuur heel laat verworven. Pas na de affaire-Teixeira de Mattos is de weerstand binnen eigen kring hierte gen overwonnen. De nieuwe fraude komt wellicht hard genoeg aan om de beurslieden te doen beseffen dat er een algemene verplichting moet zijn om zich regelmatig aan een ex tern accountantsonderzoek te onder werpen. Nog beter zou het zijn in dien er net als in Amerika een (se mi-) overheidsinstantie zou komen, die nauwlettend toezicht houdt op de gehele effectenhandel. Diverse effectenhandelaren man keert het echter nog aan een reële vi sie op de veranderende maatschappij verhoudingen. Het zou triest zijn als er steeds nieuwe beursrampen nodig zijn om geleidelijk meer ogen open te maken". •Tal het jaar 1968 een geheel vrfle loonpolitiek brengen? Dat zit nog, meent „Trouw" (a.r.) Werknemers en werkgevers hebben weliswaar in de Stichting van de Arbeid op hoofdpun ten een akkoord bereikt, maar ook de regering moet nog een duit in het zak je doen. „Wel ziet het er naar uit, dat we met de loonpolitiek een nieuwe fase tege moet gaan. Als doorgaat wat de Stich ting wil, krijgen we na de geleide en nu de gedifferentieerde loonpolitiek nu een (nog) vrijere loonpolitiek. He lemaal vrij natuurlijk niet. Want de overheid als hoedster van het alge meen belang zal, als dat nodig blijkt aan de noodrem moeten trekken. De zaak mag niet uit de hand lopen. Dat de rem gehanteerd moet kunnen wor den, daarover zijn partijen in de Stichting het eens. Verschil van me ning bleef alleen over de manier waarop. Daar zal het (niet gemakke lijke) gesprek met minister Roolvink over gaan. Hij zal er weinig voor voe len als een soort boeman te gaan op treden bij de afkeuring van contrac ten. Voortaan dus geen loonpercentages meer als richtlijn voor de loonvor ming in het volgende jaar. Wat blijft zijn de najaarsrapporten van de So ciaal Economische Raad over de eco nomische situatie. Zij zullen indica ties moeten geven aan het bedrijfs leven over wat wel en wat niet kan, aangevuld met (algemeen gestelde) conclusies van de Stichting. Voor de rest moet men het bedrijfstak- of on dernemingsgewijs maar eens worden over de loonstijgingen in het nieuwe jaar. De Stichting, althans de centra le werkgevers- en werknemersorga nisaties, komen er niet meer aan te pas. Geheel zonder zorg kan men de ont wikkeling niet tegemoet zien. Naar gelang van de situatie kunnen de lo nen in diverse streken des land uit een gaan lopen. Zwakke bedrijfstak ken zullen achterblijven bij floreren de. Begrijpelijk is dat de vakbewe ging nu zwaar trekt aan de wettelij ke regeling van het minimumloon. En wat zullen de gevolgen zijn voor de arbeidslust? Onvermijdelijk is deze ontwikkeling zo is opgemerkt omdat in ons land hier en daar de lonen het EEG- niveau hebben bereikt. Dat zal wel waar zijn. We hebben er geen belang bij ons uit de markt te laten prijzen. Maar een stap vooruit kan men het nieuwe systeem voorshands niet noe men. 't Moet bepaald ook geen om weg worden naar een nieuw soort ge leide loonpolitiek. En aan loonstop pen als het misgaat hebben we ook al geen behoefte. Veel zal afhan gen van de vraag of het bedrijfsleven de nieuwe verantwoordelijkheid aan kan". AMSTERDAM Nauwgezet speurt de Amsterdamse recherche naar de drie mannen die woensdagochtend op de De Ruyterkade achter het Amster damse Centraal Station honderdduizend gulden stalen uit een bestelauto van Van Gend en Loos. Erg veel schieten de rechercheurs nog niet op. „Wel hebben wij in de Nieuwe Nieuwstraat de donkergrijze Fi at 1300 teruggevonden die door de ro vers was gebruikt. De wagen bleek te zijn gestolen in Den Haag".

De Vallei | 1967 | | pagina 11