Sprinter Klaas Balk en atlete Wilma van den Berg zeer snel De strijd om de diverse Europese voetbalbekers NAC speelde nauwelijks beter dan bijzonder pover Floriana DOS uitgeschakeld door Real Saragossa: 3-1 Spaanse lof voor Ajax Vertekend beeld van de soldaat Wielrenner Growe levenslang geschorst Larsen en Darga delen eerste prijs Zes doden bij autoraces Georg Kessler door zijn stoel Ajax schopte vele toto's in de war Zesdaagse zege voor Post en Bugdahl Louis Drost van Wageningen in vertegenwoordigend KNVB-elftal Wilma snel Missers Triest Krak Mathisentrofee weer voor Kees Verkerk Ontwikkelings fonds voor de bouwnijverheid Griekse vader haalt zoontje bij moeder weg Als u voor één dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? ACCENT VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 MEXICO CITY „Het is ongelooflijk, hoe hard die jongen gaat", riep een enthousiaste Jan Derksen uit. Op de chronometer in zijn hand viel een tijd af te lezen van 11 seconden rond. Daarmee had Klaas Balk de laatste 200 meter afgelegd in een sprint tegen de fameuze Franse „tweeling", Trentin en More- ion, die hij tijdens de training op de cementen baan van het Mexicaanse sport centrum overtuigend had verslagen. De op kop vertrokken Trentin werd twee de en Moreion kwam als derde over de eindstreep. En nu zeggen de sceptici da delijk: „Dat moet hij in een echte sprintwedstrijd doen". Akkoord, trainingstij den zijn lang niet altijd maatstaf en een overwinning als deze evenmin. Daar van is de in de praktijk geharde en nuchtere oud-wereldkampioen Derksen even eens overtuigd. Maar wanneer de coach van onze vaderlandse sprintelite zijn „rapportboekje" tevoorschijn haalt en de cijfers doet spreken, Iaat zijn trots over de opgaande lijn in de prestaties van Klaas Balk zich indenken. Toen Balk op de derde dag na aan komst voor het eerst in Mexico City op de baan kwam, noteerde hij op de laatste 200 meter in de sprint 11.8 sec. Wegens de regen, die overigens niet van wijken weet en maandag jl. nog gedeelten van de stad blank zette en zelfs in de rondom de stad gelegen ber gen dergelijke aardverschuivingen ver oorzaakte, dat daardoor weggedeelten werden gebarricadeerd of door verzak kingen onbegaanbaar werden, ging de Noordhollander de volgende dag alleen maar de weg op. Toen hij echter zijn baanfiets weer beklom werd het 11.4 en een dag later kwam hij zelfs tot 11.2 en tenslotte die elf rond... Maar ook voor wat betreft de 1 km-tijdrit ziet Derksen zijn pupil bij de komende derde internationale sportweken onder de allersnelsten. „Klaas reed met staan de start een ronde in 23 seconden. Dat is bijna ongelooflijk op een cementen baan. Een tijd van 24 seconden is al zeer snel". Jan Derksen, die elke mor gen met Balk op de fiets naar het autocircuit rijdt en daar met hem 50 km „onder de wielen" door doet gaan, glundert. „Klaas is een sterke jongen, maar als sprinter moet hij nog veel ervaring opdoen. Hij is nog maar pas achttien jaar". Zoals het tweemanschap Derksen - Balk bereiden ook de duo's Wilma van den Berg met haar coach Wil Westphal en de bokser Jan Huppen met zijn trai ner Willy Schagen zich serieus voor op de komende wedstrijden. Op de Tartanbaan van het atletiek- stadion in het universiteitscomplex werkt Wilma van den Berg, het twin- Wilma van den Berg: al heel snel O tigjarige sprintstertje uit het Brabant se Uden, aan haar vorm. Na het ver trek van Marjan Thomas kan Westphal al zijn aandacht aan haar besteden. Provisorisch heeft hij een baan van 100 en een van 200 meter voor haar uitgezet en wanneer hij Wilma beide afstanden op tijd laat lopen, registreert de chronometer respectievelijk 11.7 en 24.1 sec. Ook Westphal heeft reden tot optimisme en dat niet alleen door de ze zeer officieuze tijden. Wilma van den Berg is een atlete, die uit het goede hout is gesneden: consciëntieus, ijverig en met een gezonde dosis eer zucht, die daarbij haar eigen weg gaat, zonder zich naar voren te dringen en in de ploeg in haar totaliteit ook een bescheiden plaats inneemt. Op de baan is zij echter in haar element en de concurrentie moet snel ter been zijn om haar voorbij te kunnen streven. Rob Kerkhoven trekt met zijn pupil len beurtelings naar het overdekte zembad op het sportcentrum, waar ook de wedstrijden zullen worden gehouden, of naar het open bad van de Spaanse club. In dit laatste bad liet Kerkhoven op een morgen de zwemsters en de eni ge zwemmer, de veelvoudige nationale kampioen Dick Langerhorst, op tijd zwemmen. Daarbij bleek overduidelijk, dat de ploeg nog volop in haar acclima tiseringsperiode is, want vooral Ada Kok, die de 100 meter vlinderslag af legde in 1.08.7, en Betty Heukels, die over de 100 meter vlinder- en de 100 meter rugslag uitkwam op een tijd van MELBOURNE De Australische amateurwielrenner Kevin Crowe is door de Australische wielerbond levens lang geschorst. Zoals bekend was Cro we bij de wereldkampioenschappen in Amsterdam uit de strijd genomen na dat de op hem uitgevoerde anti-doping controle een positief resultaat had op geleverd. Crowe, die deelnam aan het nummer stayers voor amateurs, werd wegens het gebruiken van stimuleren de middelen door de internationale wie lerfederatie al voor drie maanden ge schorst. De Australische wielerbond heeft woensdagavond in Melbourne verga derd over de „zaak-Crowe". In die vergadering werd besloten Crowe voor het leven uit te sluiten. De 24-jarige renner, die van plan is professional te worden, gaf donderdagmorgen het vol gende commentaar, toen hij van de over hem -uitgesproken straf hoorde: „Ik zal onmiddellijk beroep aanteke nen. Deze straf is je reinste onrecht. De Australische bond heeft mij geen gelegenheid gegeven om mij te verde digen of zelfs maar een verklaring af te leggen. Het is bovendien toch te gek, dat je voor een vergrijp twee keer wordt gestraft. Ik heb trouwens in Amsterdam niet bewust verboden stimulerende middelen tot mij geno- 2.49.3, bleken het nogal te kwaad te hebben met de ademhaling. Sterker nog deed de „hoogte" zich gelden bij Dick Langerhorst, die 800 meter zwom. Uit zijn tijden van resp. 1.08 en 2.19.7 over de eerste 100 en 200 meter sprak nog niet dadelijk de invloed van het hoogteverschil met Nederland (ruim 2200 meter), maar elke baan meer zak te de Hagenaar terug, wat blijkt uit de volgende tijden: 3.33, 4.48, 6.05, 7.22.5, 8.39.5 en de 9.56 als totaal-uitkomst. Ter vergelijking: Langerhorsts nationale re cord staat op 9.03.5, dat hij dit jaar ves tigde bij de Nederlandse kampioen schappen in Groningen. En na die tien minuten zwemmen was hij „leeg". Mirjam van Hemert zwom de 100 me ter vrije slag in 1.05.0 en Coby Sik- kens de 100 meter rugslag in 1.13.2. Ofschoon lang niet altijd de weersom standigheden zijn, zoals ze op de recla mefolders van Mexico City worden uit gebeeld, is uit de prestaties, zoals hier- 0 Klaas Balk: II sec. over laatste 200 meter O boven geschetst en die alle werden ge leverd bij mooi, zonnig weer, wel af te lefden, dat op de korte afstanden met een korte tijdsduur, die wordt uitge drukt in seconden (Klaas Balk en Wil ma van den Berg) door o.a. de gerin gere veerstand van de lucht, het pres tatieniveau snel stijgt, maar dat bij een langere krachtsinspanning het hoogteverschil zijn uitwerking niet mist en een langere aanpassingsperiode is vereist. DEN HAAG Ruim een week voor de loting van de tweede ronde van de voetbaltoernooien om de Europese be kers voor landskampioenen en beker winnaars, is het merendeel van de ploe gen bekend, die met spanning zullen uitzien naar de loting, die op 20 oktober in Madrid wordt gehouden. Twaalf van de 16 landskampioenen, die in de tweede ronde zullen uitkomen, staan vast. Zes kampioenen moeten nog uitmaken welke drie bij de 13 ver enigingen in de volgende ronde komen. In het toernooi van de Jaarbeurssteden zijn 24 plaatsen in de volgende ronde. Zeventien clubs weten al dat voor hen in dit toernooi, de loting heeft woens dag al in Zürich plaats gehad, nog ten minste twee wedstrijden volgen. De situatie in de drie Europese be kertoernooien voor clubteams is: Landskampioenen: geplaatst voor de tweede ronde: Eintracht Braunschweig (W.-Dld), Rapid Wien (Oost), Valur Reykjavik (IJsl), Manchester United, (GB), Dynamo Kiev (Rusl), St. Etien- ne (Fr), Spartak Praag (Tsj-Sl), Ben- fica Lissabon (Port), Gornik Zabzre (Pol), Real Madrid (Sp), Vasas Boeda pest (Hong), Juventus Turijn (It). Uit de eerste ronde staan de volgen de wedstrijden nog open: FC Serajewo (Zd-Sl) Olympiakos Nicosia (Cyp), tweede wedstrijd op 18-10, uitslag eer ste ontmoeting 22; Rapid Boekarest (Roem) Trakia Plovdiv (Buig), 18- 10, 02; Anderlecht (Belg)—FC Karl Marxstad (O-Dld), 18-10, 3—1; Hvidovre Kopenhagen (Den) FC Basel (Zwi), 18-10, 2—1. Bekerwinnaars: geplaatst voor de 2e ronde: NAC (Ned), FC Aberdeen, (Sch), Hamburger SV (W.-Dld), Va- sas Eto Györ (Hong), Steaua Boeka rest (Roem), Tottenham Hotspur (GB), Torpedo Moskou (Rusl), Olympique Lyon (Fr), Wisla Krakau (Pol), Car diff City (Wales), Vitoria Setubal (Port), AC Milan (It), Sparta Trnava (Tsj-Sl), FC Valencia (Sp). In de eer ste ronde moeten nog worden gespeeld: Standard Luik (Belg) Altay Ismir (Turk), 18-10, 3—2 en Panathinaikos Athene (Gr.) Bayern München (W.- Dld), 18-10, 0—5. Jaarbeursstedenbeker: geplaatst voor de 2e ronde: Liverpool (Eng), Lo- komotiv Leipzig (O.-Dld.), Fiorentina (It), Hibernian Edinburgh (Sch), Spor ting Lissabon (Port), Glasgow Ran gers (Sch), Girondins Bordeaux (Fr), Vojvodina Novi Sad (Zd-Sl), 1860 Mün chen (W.-Dld), Bilbao (Sp), FC Zürich (Zwi), FC Luik (Belg), Dinamo Za- WINNIPEG Bent Larsen (Denemar ken) en Klaus Darga (West-Duitsland) hebben samen het „Canadian Centen nial Grand Master Chess Tournament" gewonnen. In de laatste ronde heeft Darga remise gespeeld tegen de Rus Bo ris Spassky, terwijl Larsen won van de Roemeen Florin Gheorghiu. In remise eindigden alle overige partijen van de laatste ronde: Abe Janofsky (Canada) - Shimon Kagan (Israël), Pal Benko (V.S.) - Laszlo Szabo (Hongarije) en Paul Ke- res (Rusland) - Alexander Matanovic (Zuid-Slavië). Eindstand: 1. Darga en Larsen 6 pnt., 3. Keres en Spassky 5Vz pnt., 5. Benko 5 pnt., 6. Szabo en Gheorghiu 4 Va pnt., 8. Matanovic 4 pnt., 9. Hanofsky 3 Va pnt., 10. Kagan Vz pnt. LAS PALMAS Zes toeschouwers werden gedood en achttien gewond toen donderdag bij een autorace in Las Palmas (Canarische Eilanden) een wa gen bij een poging om een overstekend meisje te ontwijken over de afraste ring in het publiek vloog. De wagen, die op de tribune nog en kele malen omsloeg, doodde vijf toe schouwers, terwijl een levensgevaarlijk gewonde op weg naar een ziekenhuis overleed. Zes van de achttien gewon den verkeren in levensgevaar. De coureur Raul Sanchezgil, die op het moment van het ongeluk met een snel heid van bijna 180 km/uur reed, kwam met de schrik vrij. Het overstekende meisje bleef eveneens ongedeerd. greb (Zd-Sl), Dundee United (Sch), FC Köln (W-Dld), Real Zaragossa (Sp), Ferencvaros Boedapest (Hong). In de eerste ronde moeten nog worden ge speeld: Nottingham Forest (Eng) Eintracht Frankfurt (W-Dld), 17-10, 10; Leeds United (Eng) Spora Lu xemburg (Lux), 17-10, 9—0; Atletico Madrid (Sp) Wiener Sk (Oost), 25-10, 5—2; Hannover-'96 (W-Dld) Napels (It), 18-10, 04; Goeztepe Izmir (Turk) FC Antwerpen (Belg), 18-10, 21; Lokomotive Plovdiv (Buig) Partizan Belgrado (Zd-Sl), 25-10, 1—5. ADVERTENTIE EINDHOVEN Met een overwinning van 10 op Floriana heeft NAC in een zeer matig gespeelde wedstrijd de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars gehaald. Een mage overwinning be haald op een tegenstander, die gezien het vertoonde spel. eigenlijk niet de naam van tegenstander mocht dragen. Pover, zeer pover voetbal, dat voor de toeschouwers een lachwekkende vertoning werd. Ook NAC speelde slecht en men zal zich zelf afvragen, wat er in die tweede ronde gaat gebeuren. Einde loos combineren, lange, niets opleverende rushes, waarbij elk inzicht om een opening te forceren ontbrak. Voor dit NAC is het einde van het bekertoernooi reeds in zicht. Het eerste applaus van de rond acht duizend toeschouwers was bestemd voor Floriana Malta, dat via de linker vleugel Arpa - Caruana een aantrekke lijke aanval opbouwde. Het antwoord van NAC kwam, na een beginperiode van stilstaand voetbal, in de vorm van een-prachtige rush van rechtsback Van Gorp. Meer dan een hoekschop hield hij er evenwel niet aan over. Van goed voetbal was geen sprake. Er werd traag gecombineerd en het plaatsen was slecht verzorgd. NAC kwam wel tot 'n veldoverwicht, zonder echter tot be paalde acties te kunnen komen. Een rakelings langs de paal suizende kopbal van Pirard was na tien minuten het enige wapenfeit dat vermelding ver diende. Het was voor de spelers van NAC ook wel moeilijk om tussen een opeenhoping van elf verdedigers een opening te vinden. Die opening kwam wel toen Pirard op de linkervleugel de verdediging van Floriana opentrok en een afgemeten voorzet gaf. De toestor mende Visschers en Snoeck bleken te laat te zijn gestart om er profijt van te kunnen trekken. Wel ontstonden er hachelijke situa ties voor het doel van doelman Zerafa, maar Snoeck bleek te traag om een voorzet van Vermeulen af te ronden en een kopbal van Rijnders werd door Farrugea uit het lege doel gekopt. Slechts zelden kwam Floriana tot een tegenactie, die het predikaat aanval mocht krijgen. Visscher kwam vervol gens tot zijn zoveelste poging om te scoren toen Frans Bouwmeester hem, na een snelle rush, daar alle gelegen heid voor gaf. Het was eigenlijk triest om aan te zien hoe de Bredase ploeg optornde te gen een elftal dat in Nederland maar moeilijk mee zou kunnen komen in de tweede divisie. Doelman Peter van de Merwe was een eenzame figuur op de helft van NAC en tijdens de gehele eer ste helft kreeg hij niet één schot te verwerken. Floriana Malta speelde traag, stilstaand voetbal, gespeend van elke vorm van intellect. En tegen dit povere team bleek NAC geen vuist te kunnen maken. De eerste gang naar de kleedkamer werd, in tegenstelling tot het begin toen toeters en ratels het geheel nog opvrolijkten, een aftocht on der hoongefluit. Het vervolg van dit zonder meer ma tige cupduel werd opgevrolijkt door de Noordierse scheidsrechter Adair, die linker verdediger Farrugia tot de orde riep na een overtreding tegen Visscher. Schouderklopjes gevend probeerde hij de „rustige" gemoederen want er gebeurde helemaal niets te sussen. Het publiek maakte het geheel tot een lacher door Floriana te gaan aanmoe digen. De onmacht van de voorhoede van NAC kwam nog eens duidelijk aan het licht, na een door Pirard genomen hoek schop. Na veel missers in de verdedi ging van de Malthezers kreeg Snoeck een niet te missen kans. Hij faalde. Enkele ogenblikken later, in de tien de minuut van de tweede helft, werd Snoeck toch de te bejubelen man. Een hoge voorzet van de naar voren ge stormde v. Gorp nam hij krachtig op zijn hoofd en NAC leidde met 10. Bondscoach Kessler, die met argus ogen de verrichtingen van de 22 spe lers gadesloeg, wekte zonder dat hij dit zelf wilde natuurlijk de lachlust van de toeschouwers op de overdekte tribune SARAGOSSA In Saragossa heeft het Utrechtse DOS zijn tweede wed strijd tegen de club van die naam in de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor jaarbeurs steden met 3-1 verloren. Bij de rust stonden de Utrechters met 2-1 achter. Door deze overwinning plaatsten de Spanjaarden, die de eerste ontmoeting met 3-2 hadden verloren, zich toch nog voor de tweede ronde. Dank zij een doelpunt van Bustillo in de tiende minuut nam Saragossa met 1-0 de leiding, maar een kwartier voor rust kwam DOS via Maiwald op 1-1. Vijf minuten later schonk Moya de Spanjaarden opnieuw de leiding, 2-1. Een tweede doelpunt van Bustillo na de hervatting bracht Saragossa in de volgende ronde, 3-1. Meteen na de aftrap «zagen de dertig duizend toeschouwers hoe de thuisclub energiek ten strijde trok. De Spanjaar den waren vrijwel de hele wedstrijd in de meerderheid. DOS speelde zeer de fensief, waarbij het zijn geluk met snel le uitvallen beproefde. Middenvoor Maiwald en linksbuiten Wery waren daarbij de uitblinkers. nog meer op. De bondscoach zakte na melijk door zijn luid krakende stoel. De beide elftallen gingen er niet be ter door spelen. NAC behield een groot overwicht en probeerde met verre scho ten tot 'n vergroting van de voorsprong te komen, terwijl Floriana de strijd bleef beperken tot de eigen helft. Had 't elftal van Floriana van voetbal nog niet veel kaas gegeten, in 't uitdelen van zwiepers en heupzwaaien bleken 't ware meesters. Vallend, naar iedere bal lukraak trappend beperkte Floriana ten slotte de nederlaag tot 10. Een mager resultaat voor de Bredase ploeg, die zich wel verwonderd zal afvragen, waarom de score zo laag is gebleven. Arm NAC, als de volgende tegenstan der een topclub zal zijn. AMSTERDAM De uitslag van het treffen tussen Real Madrid en Ajax heeft op kantoren en bedrijven alom in het land de grootste ruzies veroorzaakt. Punt van het conflict was wie de winnaars waren in on derlinge pools: degenen die 11 of zij die 21 hadden voorspeld. Het hoofdbestuur van de voetbal bond, dat werd overstroomd door telefoontjes, adviseerde om 21 aan te houden. De directeur van de nationale sporttoto, de heer J. Muilenberg, vindt dit een bijzonder domme han delwijze: „Je poolt op een normale wedstrijd, waarbij de uitslag bepaald is na tweemaal drie kwartier voet ballen. We hebben dat zelf bij beker wedstrijden ook. Als die op een toto formulier voorkomen dan telt alleen de stand die na de normale speeltijd is bereikt. De eventuele verlenging wordt niet meegerekend". Kees Verkerk: voor tweede keer MADRID Ajax, dat woensdag door Real Madrid met 2-1 werd uitgescha keld voor het toernooi voor landskam pioenen „is eervol gevallen en heeft 't hoge peil van het Nederlandse voetbal bevestigd", zo schrijft het ochtendblad „Ya". „Ze combineerden goed, met meer samenspel dan Madrid en met betere veldpositie, maar met minder nauwkeu righeid", aldus „Y". „ABC" was noch over het spel van Ajax noch over dat van Real te spre ken. „Het spel was verschrikkelijk, be nauwd, een lijdensweg met slechts de troost van de eindoverwinning. De wedstrijd in Amsterdam was eindeloos veel beter." „Marshall", het Madrileense sport dagblad, had de kop „Inspiratie van Ma drid beter dan bekwaamheid van Ajax". Het blad prees de prestatie van Ve- loso, die het winnende doelpunt in de verlenging maakte, nadat Madrid slechts speelgoed leek, dat de Ne- derlanedrs zonder de minste moeite uit elkaar konden halen." „Tijdens acht of negen minuten van de verlenging was Ajax de enige, die consequent naar een doel streefde. Wat meer zegt, met de overtuiging van een kat, die de muis tussen zijn klauwen heeft. „Niemand van de thuisclub bevond zich in de goede positie. Niemand slaagde er in het spel af te snijden, dat de spelers uit de lage landen zo mecha nisch maar altijd goed voorbereid uit voerden." BERLIJN Met zijn Westduitse part ner Klaus Bugdahl heeft Peter Post de zestigste zesdaagse van Berlijn gewon nen. Het Nederlands/Duitse duo verza melde 477 punten, waarmee het twaalf punten voorbleef op de Belgische com binatie Merckx/Sercu, die in dezelfde ronde op 465 punten eindigde. De derde plaats ging naar Kemper/Oldenburg (W.-Dld.) met 422 punten. Voor Peter Post was het de eerste zesdaagse zege van dit seizoen en zijn negenendertigste in totaal. Fritz Pfenninger, de vaste partner van Post eindigde met de Italiaan Beghetto op een ronde achterstand als vierde. VEENENDAAL Op dinsdag 17 ok tober wordt op het terrein van de v.v. „Rheden" een wedstrijd gespeeld tus sen het eerste elftal van de v.v. „Vi tesse" en een vertegenwoordigend K.N.V.B.-elftal van de afdeling Arnhem. Voor deze wedstrijd heeft de T.C. van de KNVB afdeling Arnhem het navol gende elftal samengesteld: Doel H. Egging (V.D.Z.), rechtsback J. M. Hellegering (W.A.V.V.), links back Joh. Meijer (W.A.V.V.) rechtshalf G. H. Kemper (Arnh. Boys), spil J. Muller (Ede), linkshalf J. Egberts (S.M.L.), rechtsbuiten J. v. Asperen (Rheden), rechtsbinnen K. van 't Blik (S.M.L.), middenvoor A. Witjes (VDZ), linksbinnen A. Westdorp (Rheden), linksbuiten L. Drost, (Wageningen). Reserves: G. Drost (Wageningen), H. v.d. Vorst (V.D.Z.), J. Meijer (WAVV) G. Hulsteijn (CHRC), R. v. Kooten (Ede). Scheidsrechter is de heer J. Dorp mans. OSLO Voor de tweede achtereen volgende maal heeft de Oslo Skoyteclub de Oscar Mathisentrofee toegekend aan Kees Verkerk. Deze trofee wordt jaar lijks uitgereikt aan de schaatsenrijder, die in het afgelopen seizoen de beste prestaties heeft geleverd. Dat was in 1966 1967 op ondubbelzinnige wijze Kees Verkerk, die de Europese en de Wereldtitel veroverde en bovendien drie wereldrecords vestigde (2.03.9 op de 1500 meter, 6.26.6 op de 5000 meter en het puntentotaal van 178.058 over de vier klassieke afstanden). Het is de der de maal, dat deze onderscheiding aan een Nederlander ten deel valt. In 1961 was 't Henk van der Grift toen even eens wereldkampioen die deze ere prijs, een beeldje, voorstellende een schaatsenrijder in volle actie, mocht ontvangen. Op de lijst van winnaars staan ook de namen van o.a. Knut Jo- hannessen, Boris Stenin en Jonny Nils- son. Kees Verkerk zal overigens niet weer eenzelfde beeldje aan zijn rijke prijzen- verzameling kunnen toevoegen, aange zien het reglement van de Oslo Skoyte club vermeldt, dat een schaatsenrijder slechts eenmaal in zijn leven de Oscar Mathisentrofee mag ontvangen. Daar om wordt het deze keer een zilveren schaal met inscriptie. De uitreiking zal plaatsvinden op 1 december tijdens de „Oscarwedstrijden", die in het Bislet- stadion te Oslo worden gehouden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Het College van Rljki- bemiddelaars heeft de oprichting van een opleidings- en ontwikkelingsfonds voor de bouwnijverheid goedgekeurd. Het zal op 1 januari 1968 in werking tre den. 't Fonds is gesticht door de werk gevers en werknemers. Het geld ervoor zal door de werkgevers bijeen worden gebracht. Volgens de voorlopige financiële op zet zal het fonds in de eerste vijf maan den van het komende jaar 4,4 miljoen gulden ontvangen. Zowel de ongeorga niseerde als de georganiseerde bedrij ven zullen worden aangeslagen voor een heffing, die varieert van zes cent per dag voor het laagste uurloon tot 37 cent per dag voor het hoogste uurloon. Het fonds is verdeeld in twee takken. Een voor de bevordering van de be roepsopleiding en een ander deel voor diverse voorzieningen in het belang van de bedrijfstak. Voor de patroonsvergoe ding zal in de eerste vijf maanden van het komende jaar ongeveer drie mil joen gulden beschikbaar komen; voor activiteiten op het gebied van de be roepsopleiding 900.000 gulden. Vormings- en scholingswerk van de vakbeweging mag drie ton gaan kos ten in die periode. Onderzoekingen en kennisoverdracht staan op het budget voor bijna twee ton. Het fonds is niet tot stand gekomen als gevolg van de thans heersende jeugdwerkloosheid, hoewel deze een ac cent heeft gelegd op de nieuwe scho ling. De vakopleiding zal zich richten op de toenemende specialisatie in de bouwnijverheid. Van 1 juni 1968 tot 1 juni 1969 zullen de werkgevers naar schatting 15,1 mil joen bijeen brengen; van 1 juni 1969 tot 1 juni 1970 bijna 29 miljoen gulden. De inning van het geld gebeurt door het Sociale Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam door verhoging van de prijs van de boekjes met vakantieze gels. DORDRECHT De politie van Dor drecht heeft Interpol gevraagd uit te kijken naar de 27-jarige Griekse arbei der Georgios Kazatzidis. De man is vermoedelijk naar Duitsland of Grie kenland uitgeweken en heeft zijn twee jarig zoontje Johny meegenomen. Drie maanden geleden had de recht bank Johny echter toegewezen aan me vrouw Kazatzidis-Van Duyten, met wie de Griek getrouwd is geweest. Georgios Kazatzidis werd bij de scheiding door de rechtbank aangewe zen als toeziend voogd van het kind, een recht dat hem onder andere iedere zondag een wandeling met het jongetje toestond. Het was de gewoonte, dat de man het kind dan bij zijn moeder ging halen om er een straatje mee rond te lopen. Da* gebeurde ook afgelopen zondag. T- hij Johny 's avonds nog niet hac gebracht rees bij de moeder arg waan. Het zal een hele toer worden de twee jarige jongen weer terug te brengen bij zijn moeder. Het ventje heeft de Griek se nationaliteit. Bovendien heeft de va der nog voor de geboorte van Johny en nog voordat hij indertijd ging trou wen bij een notaris laten vastleggen, dat hij het kind had verwekt. Hij is bijzonder aan zijn zoontje ge hecht. Bovendien is het een Griekse gewoonte, dat een zoon na een even tuele scheiding bij zijn vader blijft. „2° z'jn ze", luidt de titel van het boekje over „Onze jongens buiten de kazerne", zoals de auteur Dolf Kloek de militairen in hun vrye tjjd een beetje oubollig tegemoet treedt. Het nog geen vijftig bladzijden tellen de werkje is verschenen bjj de Uitge- versmjj J. H. Kok N.V. te Kampen en tracht een beeld te geven van het type Nederlandse militair, zoals dat in de militaire tehuizen, volgens de heer Kloek althans, pleegt te verschijnen. Afgezien van het feit dat de soldaat, die in een of ander militair tehuis ver schijnt, beslist niet het prototype van de dienstplichtige is, wordt in Kloek's boekje vermoedelijk bewust iede re andere verschijning van de militair verwaarloosd. Een eenzijdig beeld dus. Hoeveel waardering we ook hebben voor het werk van de militaire tehui zen, het gaat ons wel een beetje te ver om de militair, die daar verschijnt, als de gemiddelde militair te willen aan merken. De Nederlandse militair is zoals het publiek hem ziet. In de bus of trein, op straat en vooral thuis, in de kring van de familie of kennissen. Hij is ook zo als hij is op de soldatenkamers in de kazernes. Zoals hij zich gedraagt tij dens oefeningen, hier of in het buiten land. En die militair is beslist heel an ders dan de „Jan Soldaat" van de heer Kloek, die in zijn inleiding trouwens erkent dat hij de militairen alleen heeft gezien als plaatsvervangend leider van een militair tehuis. We hadden liever gezien dat de heer Kloek zijn boekje had geschreven als vader van dienstplichtige zoons, of be ter misschien nog, als een officier met „hart" voor zijn jongens. Vermoedelijk was er dan een ander beeld ontstaan dan het vertekende, dat nu uit de bus is gekomen. Nee, zo zijn ze beslist niet! Voorts ontvingen wij de volgende boe ken: „Keuromnibus", een selectie uit de werken van Theun de Vries, ter gele genheid van diens 60e verjaardag. Op genomen hierin zijn „De vrijheid gaat in het rood gekleed", „De Merrie", „Ziet, een mens!" en „Wilde lan taarns" (Uitgave „De Arbeiderpers"; prijs f 7,90). „Toeren door Overijssel" door H. Krook (L. J. Veen's Uitgeversmij. f 3,75). „Het houden en verzorgen van vo lièrevogels" door J. Nicolai (L. J. Veen's Uitgeversmij. f 6,90). „Kooi- en volièrevogels" door J. Ni colai (L. J. Veen f 6.90).

De Vallei | 1967 | | pagina 15