Veenendaals dagblad Alle voorstellen van Buiten oppositie verworpen Franse boeren Scheepswerven gebombardeerd keren zich tegen regering Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bata spant geding aan tegen vakbeweging TANKA UTO FUNGEERDE ALS MIST MAKER W.E.U. wil beter contact met landen Oost-Europa Zeer ernstige botsing van busje en vrachtwagen „Allen hadden we eigenlijk meer gewild" Puroi Abbé Pierre bezocht kasteel „De Haar Morgen weer bewolking Toezeggingen inzake werkloosheidsbestrijding gaven Kamer vertrouwen in kabinet Staking Ford duurt voort Op enige kilometers van centrum Haiphong Confectiefabriek gaat sluiten: 65 mensen dupe Aandelenemissie uitgeverij Kluwer RUSTIG VERLOOP Herfst-fase LOT HEEEGELD WAARSCHUWING VOORSTEL BELANGSTELLING Meer ontwikkeling gevraagd Turkse arbeiders in EEG I_M!_smetteloos zuiver VOLDOENING Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VRIJDAG 13 OKTOBER I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG BEST De schoenfabriek Bata in Best gaat een kort geding tegen de vak bonden aanspannen. De stukken zijn naar de katholieke vakbond Sint Willi- brordus en de president van de recht bank onderweg. De directie van het bedrijf waar sinds woensdag wordt gestaakt, wil zich niet uitlaten over de inhoud, noch de rechtbank waarbij het kort geding moet dienen. Zij grohdt de maatregel op „haar plicht en vaste wil alles te doen om het voortbestaan van de on derneming te continueren". In soortgelijke gevallen wordt de vak beweging veelal beschuldigd van het aanzetten tot wanprestatie, dus on rechtmatige daad. In dat geval komt het kort geding echter wel wat laat, zo menen ingewijden, gezien het ultima tum dat de vakbonden tien dagen eer der hadden gesteld. De vraag is dan of de rechter het kort geding zal accep teren. Inmiddels is ook de Vereniging van schoenfabrikanten voor Bata in de bres gesprongen. In een telegram aan Sint Willibrordus wordt de bond contract breuk verweten: staken terwijl de door Bata gehanteerde c.a.o. voor de schoenindustrie nog van kracht Is. De bond heeft geantwoord dit stand punt niet te kunnen delen: Met het af lopen van de Bata-c.a.o. op 1 april ont stond een contractloze periode De staking verliep gisteren even rus tig als de eerste dag. Ongeveer 25 on georganiseerde werknemers sloten zich aan bij de stakers. In totaal waren het er 750. Sint Willibrordus noteerde twin tig nieuwe leden. De directie in Best heeft zusterbedrij ven in het buitenland ingeschakeld bij de uitvoering van de lopende orders. Het concern Bata telt tachtig bedrijven over de gehele wereld, 70.000 werkne mers en 4500 eigen winkels. De directie ziet het verloren gaan van exportor ders als een aantasting van de gehele Nederlandse economie. J~|nder invloed van een depressie tus- sen IJsland en Schotland stroom de koelere oceaanlucht over de Britse eilanden naar onze omgeving. Het bin nendringen van deze lucht ging ge paard met langdurige regenval. In Rotterdam viel vannacht 18 mm re gen. Het front, dat de voorste begren zing van deze lucht vormt, trekt lang zaam naar Duitsland weg en wordt gevolgd door opklaringen, waarbij vannacht de temperaturen flink kun nen dale nen plaatselijk vorming van mist mogelijk is. Inmiddels is ten westen van Ierland een volgende storing aangekomen, die snel in oostelijke richting trekt. Deze zal morgen de bewolking opnieuw doen toenemen, waarbij later van het westen uit enige regen wordt ver wacht. De wind neemt op het nader- bijkomen van de storing toe uit rich tingen tussen zuid en zuidwest. LONDEN Zeven Westeuropese lan den zijn gisteren in Londen overeen gekomen krachtig te streven naar be tere betrekkingen met Oost-Europa. Nederland en Engeland legden er daar bij de nadruk op, dat het Atlantisch bondgenootschap sterk moet blijven. Deze eenstemmigheid werd, zo ver klaarden ingewijden, bereikt bij de opening van een twee dagen durende conferentie van de Westeuropese Unie, die gisteren in Londen begon. Tot de Unie behoren de zes EEG-landen en Groot-Brittannië. De afgevaardigden prezen de krachtsinspanningen van Wesfe-Duitsland om zijn betrekkingen met Oost-Europa te verbeteren. Lord Chalfont, de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken waarschuwde even wel voor teveel optimisme. Hij bracht de verklaring van de Nederlandse dele gatie onder de aandacht, die gezegd had dat niets erop wijst, dat het War schaupact in sterkte vermindert. Hij drong er mede op aan, dat het Westen er tegen dient te waken, dat zijn de fensieve kracht achteruit gaat, terwijl het een vermindering van de spanning in Europa nastreeft. De Franse onder-minister Betten- Daafet de een in vervoering en op- winding, wanneer in het eenzame Veluwse bos de rauwe stem van \et bronsthert plotseling losbreekt in de avondschemer, de ander wordt tezelf- der tijd even aangenaam bepaald bij de fraai geciseleerde klokjes bloemen van de vossebes aan de struikjes, waaraan ons thans ook de groene, citroengele of vermiljoenen kogeltjes verrassen. Want niet alleen het in drukwekkende en ontzaglijke, maar evenzeer het kleine en bescheidene heeft zijn bijzondere attractie. Ik zie de vossebeziën tussen het donker groene glimmende lover altoos met ingenomenheid, want ze zijn van een bekorende distinctie en doen het in de kamer even mooi als een boeket late hei. Echter vindt de vossebes nauwelijks waardering bij de plukkers, want de vruchtjes zijn wrang en vin den door hun rinsige smaak weinig aftrek bijv. veel en veel minder dan de blauw- of bosbes. Eigenlijk is dit wel goed, want nu wordt in menige hoek van ons gewest het edelwild in zijn hoogtij niet zo vaak door allerlei volk opgeschrikt en blijft plaats- getrouw. Van de azende gevleugelde gegadigden, de houtduiven, korhoen ders, fazanten, lijsters en markolven trekken zich herten en reeën weinig aan. De echte romantiek van het bos- bessenplukken vinden we evenwel veel meer bij de blauwe soort, die in juli rijpt en waarvan het in een be hoorlijk gestoffeerde zomer weinig moeite kost een cacaobusje vol te krijgen. De rode bosbes zien we in t mei en juni bloeien, om dan in sep tember wederom te starten en tot in oktober te duren. 13 oktober '67 A. B. WIGMAN HOOGEZAND Op Rijksweg 42 ter hoogte van de Rengersbrug in de gemeente Slochteeren is vanmorgen 'n personenbus'je in bosting gekomen met de aanhanger van eeen vrachtwagen. Volgens de eerste berichteen, waren drie mensen op slag gedood. Vijf in zittenden van het busje werden zwaar gewond. De inzittenden van het busje zijn ver moedelijk allen afkomstig uit Finster- wolde. Het ongeluk schjjntgebeurd te zyn tfjdens een inhaalmanoeuvre. Een vrachtwagen met aanhanger haalde het busje in. Tijdens deze inhaalpoging week het busje eveneens naar links uit om ook in te halen. De slachtoffers zijn allen overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen. Op Rijksweg 33 nabij Delfzijl is vanmorgen de 65-jarige heer J. Kruit hof uit Wei werd bij een ongeluk om het leven gekomen. Hij wilde met zijn bromfiets de Rijksweg oversteken en werd door een personenauto aangereden. De man was vrijwel op slag dood. DETROIT (Michigan) De vakbond van arbeiders in de autoindustrie heeft gisteren een nieuw aanbod voor een collectief arbeidscontract van de direc tie van de Ford-fabrieken van de hand gewezen. De staking bjj de Fordfabrie ken, die al 36 dagen duurt, wordt daar door voortgezet. DEN HAAG Na belangrijke toezegginbeen aan de Tweede Kamer, wat betreft de bestrijding van de werkloosheid, heeft het kabinet-De Jong van nacht het vertrouwen gekregen van eeu eensgezinde regeringsmeerderheid. Dit gebeurde aan het slot van het driedaagse politieke debat door het verwerpen van alle oppositievoorstellen. HAARZUILEN De bekende sociaal-bewogen Franse Abbé Pierre bracht donderdag een werkbezoek aan ons land. Op het terrein van het kasteel „De Haar" te Haarzuilen is namelyk het eerste werkkamp geopend van de „Em- maus-communiteit". Deze wil mensen, die buiten alle sociale wetten vallen, in staat stellen niet alleen zelf de kost te verdienen, maar bovendien de an dere aanwezigen te helpen met hun arbeid en tenslotte nog door de opbrengst van hun vaak -kunstzinnige arbeid geld bijeen te brengen voor de ontwikke lingshulp. Op de foto is Abbé Pierre in gesprek met enkele leden van deze gemeen schap. De nu 55-jarige Abbé Pierre bereist de hele Westerse wereld om deze so ciale werkactie verder te ontplooien. In het buitenland is door zijn toedoen al 300.000 dollar bijeen gebracht voor ontwikkelingshulp. Vandaag vertrekt hij naar de Scandinavische landen en daarna volgen Zuid-Europa en Zuid- Amerika. SAIGON Vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben twee scheeps werven op minder dan 3 km van het centrum van Haiphong gebombardeerd, aldus een Amerikaanse woordvoerder in Saigon. Het was de eerste maal dat de werven werden aangevallen. Op een werf op 2,5 km van het centrum werden voltreffers geplaatst in droogdokken en om liggende gebouwen. Door de bewolking kon de aangerichte schade op de twee de werf 2 km van het stadscentrum niet worden opgenomen, aldus de woordvoerder. De Tweede Kamer had bij de rege ring sterk aangedrongen op maatrege len ten behoeve van de probleemgebie den. Voor de regeringsfracties vormde dit ook het zwakke punt in de begro ting. „Allemaal wilden we eigenlijk meer", concludeerde de liberale fractie leider mr. Toxopeus gisteren. Nadat premier De Jong het pakket van nieu we inspuitingen, inspuitingen die zich ook uitstrekken tot Noord-Brabant en Zeeland, op tafel had gelegd, was de politieke lucht gezuiverd. Toch had de oppositie nog twee te genvoorstellen ingediend. De socialisti sche fractieleider drs. Den Uyl kwam met een motie, waarin werd gevraagd nog tweehonderd miljoen extra ter be schikking te stellen. De fractievoorzit ter van D'66, mr. Van Mierlo, was iets bescheidener met honderd miljoen. De onveranderde houding van het ka binet inzake de bombardementen op Viëtnam had de anti-revolutionaire fractievoorzitter, mr. Biesheuvel, wel teleurgesteld, maar hij knoopte er geen consequenties aan vast. Wel hoopte hij, dat het kabinet op korte termijn het zelfde standpunt zal gaan innemen als de Tweede Kamer, die onvoorwaarde lijke stopzetting eist. Drs. Schmelzer, de politieke leider van de KVP, was er stellig van overtuigd, dat het kabinet naar dat standpunt zal toegroeien. Daarmee was het lot bezegeld van een andere motie-Den Uyl, die de rege ring wilde dwingen om de uitspraak van de Kamer hierover van 25 augus tus, de motie-Schuyt, uit te voeren. Dit had minister Luns toen geweigerd, maar later heeft hij deze uitspraak wel in New York en Washington bekendge maakt. De regeringsmeerderheid be schouwde nu de eis van drs. Den Uyl als een motie van wantrouwen. De mo tie werd bij hoofdelijke stemming met 92 tegen 49 (die van P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N.) stemmen verworpen. Samen met D '66 had de P.v.d. A. nog een motie ingediend om de bijdrage voor de ontwikkelingshulp met honderd miljoen te verhogen tot 625 miljoen, maar ook hiervoor voelde de meerder heid niets. Premier De Jong had zich er al op vastgelegd, wat geen kabinet tot nu toe had gedaan, om tegen 1971 de norm van één procent van het natio nale inkomen, dat wil zeggen achthon derd miljoen, te halen. Dit toekomst beeld was voor de meerderheid vol doende om ook deze motie bij zitten en opstaan te verwerpen. De motie-Van Mierlo (D'66), die een uitnodiging behelsde aan de Kamer om een brief aan het Amerikaanse Con gres te schrijven inzake onvoorwaarde lijke stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Viëtnam, kreeg alleen de court sprak van de noodzaak om de Europese eenheid te reconstrueren en een „Europees Europa" te vormen. Hij reageerde niet op een vraag van de Nederlandse afgevaardigde of Frankrijks visie van een Europa ook Engeland omvatte. Vandaag wordt gesproken over de Britse aanvraag voor het lidmaatschap van de EEG. Tot dusver zijn er geen tekenen die erop wijzen dat Frankrijk er bezwaar tegen zal maken, dat de Britse afgevaardigde de kwestie nog eens voor het WEU-forum uit de doe ken doet. In goed ingelichte Amerikaanse krin gen in Saigon is men van mening, dat de ruggegraat van de Noordviëtnamese artillerie is gebroken, maar militaire leiders in de noordelijke sector van Zuid-Viëtnam menen dat er sprake is van een korte rustpauze. Dertig leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, voor het grootste deel Democraten, hebben in een brief aan president Johnson aange drongen op stopzetting van de bombar dementen op Noord-Viëtnam. De bom bardementen, aldus de brief, hebben niet aan hun doel beantwoord en stopzetting ervan zal „de weg effenen voor een re delijke en vreedzame regeling van dit tragische conflict". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft een waarschuwing aan het adres van Ha noi gericht zich niet te vergissen met betrekking tot de vastbeslotenheid der Verenigde Staten de strijd in Viëtnam 'voort te zetten. Hij legde er de nadruk op dat een misrekening van de kant van Noord-Viëtnam tot een volledige catastrofe zou kunnen leiden. Rusk, die op een persconferentie sprak verdedigde het voorstel dat president Johnson veertien dagen geleden deed om alle bombardementen te staken, wanneer zulks direct tot vruchtdragen de onderhandelingen zou leiden. Hij voegde hier echter aan toe, dat Hanoi steeds heeft verzuimd ook maai* de ge ringste aanwijzing te geven dat het be reid is tot vredesonderhandelingen. Vol gens Rusk is in Viëtnam de veiligheid der Verenigde Staten in het geding. Hij zei dat er over tien tot twintig jaar een miljard Chinzen zijn die over kernwa pens beschikken, terwijl onmogelijk te voorspellen valt welke politiek zij dan zullen volgen. Rusk zei ook nog, dat de Ver. Staten zeer veel belangstelling hebben voor een eventueel antwoord van Hanoi op het voorstel van president Thieu om in contact te treden met president Ho Tsji Minh en om in dit geval de bom bardementen voor minstens acht dagen te staken. Maar, zei hij, wij hebben al tientallen voorstellen gedaan die Hanoi zonder meer van de hand wees. BRUSSEL De sociale commissie van het Europees parlement heeft zich op een vergadering in Brussel uitgespro ken voor meer ontwikkelingsmogelijk heden voor Turkse arbeiders. De Europese gemeenschap zou moe ten bevorderen, dat de Turkse arbei ders in de E.E.G.-landen ook werk kun nen krijgen dat grotere vakbekwaam heid verlangt. Voorts zou de gemeenschap volgens de parlementscommissie technici moe ten uitzenden om in nieuwe Turkse fa brieken de arbeiders vertrouwd te ma ken met de moderne produktie-technie- ken. Volgens de jongste gegevens zijn in 1966 in totaal 189.594 Turkse arbeiders naar de EEG-landen geëmigreerd, te gen 155.806 in 1965. Het totale netto-in komen van de Turkse werknemers in het buitenland werd in 1966 geschat op ruim een miljard gulden, waarvan ca 400 miljoen als spaargeld naar Tur kije werd overgemaakt. ADVERTENTIE Meer over de Kamerzitting van gis teren leest u elders in deze editie. Ta ADVERTENTIE steun van D'66 en werd met 134 tegen 7 stemmen verworpen. ENSCHEDE De N.V. confectiefa briek Gezusters Borst te Enschede zal worden opgeheven. Aan het 65 man tel lende personeel d.w.z. 27 mannen en 38 vrouwen, is ontslag aangezegd. Be gin dit jaar heeft de N.V. de filialen te Dieren en Oosterwolde reeds gesloten. De voornaamste reden voor de slui ting is, dat de verwachte conjunctuur opleving onvoldoende is geweest, ter wijl op korte termijn de situatie zich niet veel gunstiger laat aanzien. Dit houdt in, dat er bij doorwerken een voorraad zal ontstaan, die in de huidi ge constellatie onverantwoord is. Mede gezien het beeld van de markt, waar de steeds goedkopere importen toenemen, moest de directie tot deze in grijpende maatregel overgaan. Aan de lopende leveringsverplichtingen, zal worden voldaan. Over de voorzieningen inzake het personeel is contact opgeno men met de vakbonden. Boven de wet telijke voorzieningen kan het bedrijf zijn werknemers niets betalen. Volgende week zullen de eerste perso neelsleden worden ontslagen. Het ligt in de bedoeling dat zij, die het langst in dienst zijn, binnen drie maanden zullen afvloeien. Het bedrijf bestaat circa 50 jaar. Voor 1968 een boeiend beeld van da gro.3 godsdiensten van de wereld (Hindoeïsme, Boeddhisme, Chinese religie, etc.). 40 exclusieve foto's in briljante kleurendruk van internatio nale topfotografen, toegelicht door prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. 5.- Bij boekhandel, gebruikelijke kontaktadreseen of door storting op giro 17606 van de Werk groep Algemene Missie Kalender CMC, Den Haag, postbus 50. DEVENTER De directie van de N.V. Uitgeversmaatschappij Kluwer te Deventer maakt bekend, dat binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van f 944.000 nominaal gewone aande len tegen de koers van 350 0/0 met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaande aandelen in de verhouding van 1 op 3. Bij deze gelegenheid zal officiële note ring ter beurze van Amsterdam worden aangevraagd. PARIJS Grote groepen Franse boeren hebben gisteren in verscheide ne streken van Midden- en Zuidwest- Frankrijk weg- en treinversperringen opgericht uit protest tegen de land- landbouwpolitiek van de Franse rege ring. De boeren, die klagen over de stijgen de bedrijfskosten en dalende verkoop prijzen van hun produkten, eisen meer regeringssteun en een garantie dat de vleesprijzen zullen worden verhoogd als de nieuwe prijzen van de EEG volgend jaar ingaan. Versterkingen van de nationale op roerpolitie werden met kranen en bull dozers het platteland opgestuurd. Bij soortgelijke demonstraties op 2 oktober waren ongeveer driehonderd politieman nen en boeren gewond geraakt. Toen namen tenminste honderdduizend boe ren aan de demonstratie deel. 9 Vanuit Den Haag is er hij de gemeen tebesturen al verschillende malen op aangedrongen het gemeentelijk woning- bezit af te stoten aan particulieren die hiervoor belangstelling hebben. Ook het Veenendaalse gemeentebestuur c.q. Patri moniums Bouwvereniging heeft deze cir culaires ontvangen. De woningbouwver eniging geeft geen gevolg aan het advies. „Wanneer we dat zouden doen, komen de minder draagkrachtigen allemaal in flats terecht en dat is in strijd met onze principes". 0 Binnenkort worden in de Tweede Ka mer vragen ges'eld over herstel of nieuwbouw van de Bantuinschool te Rhe nen. De school moet nodig worden opge knapt maar dat kost drie ton. Voor het zelfde geld kan een nieuwe school wor den gebouwd op een andere plaats want het huidige gebouw is ook nog een sta in de weg. 0 Een ultra-rechtse ouderling van de Hervormde kerk uit Opheusden, de heer Van Binsbergen, is gekozen tot se cretaris van het dagelijks bestuur van 't bejaardencentrum „het Ankerte Reste ren. Nog onlangs dreigde hij zijn zetel be schikbaar te stellen in verband met de recente televisie-affaire in het bejaarden centrum. In de probleemgebieden heerste gis teravond voldoening over de beloofde regeringssteun en zaten provinciale be stuurders het geld al in stilte te ver delen. Mr. J. J. Prins, lid van Gedeputeer de Staten van Groningen, schudde zo 'n lijstje van werken uit zijn bouw, die met extra geld kunnen worden uitge voerd: aanleg van rijksweg Groningen-Hooge- zand, ongelijkvloerse kruisingen over de rijksweg over de Afsluitdijk. „Een zeer constructief beleid", zei de commissaris der Koningin in Drente, mr. K. H. Gaarlandt Zeer belangrijk noemde hij het, dat besloten is de ver vroegde afschrijvingen regionaal te dif ferentiëren en dat vijftien rijksdiensten worden verplaatst. „Wij zien met be langstelling tegemoet hoeveel diensten Drente zal krijgen". Noord-Brabant is blij met elk bedrag liet gedeputeerde P. Coppes weten. „Het kan ons nauwelijks genoeg zijn", voegde hij eraan toe. Snelle hulp is vooral nodig voor Tilburg, Helmond en West-Brabant. Alleen Zeeland verwacht niet veel van de toegezegde tweehonderd miljoen, ge zien de relatief gunstige situatie op de arbeidsmarkt. De provincie is beducht, dat bij besteding van dit geld „beper kingen zullen worden toegepast bij de subsidiëring van recreatieve en sociaal culturele voorzieningen, die voor Zee- lands tSekomst beslist nodig zijn." De bewoners van de Utrechtse Ni- colaas Beetsstraat dachten gister morgen even, dat zij het weerbericht niet goed hadden begrepen. Een me tersdikke laag mist maakte hun auto's en vaak ook de voorbijgangers on zichtbaar. Enkele meters verder stond de ver oorzaker van de mistbank; een tank wagen geladen met vijf ton koolzuur. Het vloeibare gas stroomde de tank uit doordat een afsluiter het had be geven en bevroor onmiddellijk. Ook de afsluiter raakte verstopt door een dik ke ijskorst. Chauffeur G. Schipper uit Rotterdam reed zijn auto toen naar 't Stadionplein, waar de brandweer de ijskorst met een nevelstraal ontdooide en de tank verder liet leeglopen. r-a

De Vallei | 1967 | | pagina 1