Joan Baez: oorlog niet goed, belastinggeld terug Beurs van Amsterdam Mooie lange tv-avond UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Stille markt Lagere winst voor Bervoets Emissie Desseaux Resultaten Kloos PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 9 Afbeel dingen naar schilderijen van Michel angelo en Rembrandt verleenden het atelier een meer menselijk aspect. Op de schrijftafel, die eveneens ge heel mei papieren, linialen, haken en schrijfgereedschap bedekt was, stond het portret van een man met een bui tengewoon intelligent gezicht, die een monocle droeg. Dit was het portret van Herman Soergel, de ontwerper van het grootste project van Atlan- tropa. Tenslotte kon men op dit ate lier een boekenplank ontdekken, waarop tal van boeken stonden, die er getuigenis van aflegden, dat de le zer ervan een man was voor wiens leven literatuur nog een andere bete kenis had dan die van amusement en ontspanning. Hier woonde blijkbaar een bestudeerder van ideeën en me thodes, die niet alleen hemzelf, maar ook de mensheid in haar geheel tot nut strekten. De weinige mensen, die Amadeus Müller meenden te kennen, zagen in hem een veelbelovende jongeman, of schoon ze niet zouden durven zeggen, op welke wijze hij hun voorspelling in vervulling zou brengen. Er scheen in zijn karakter een element van ver rassing te zijn. Zijn geslotenheid inza ke alles wat hemzelf betrof, bracht zelfs degenen in verwarring, die hem vanaf zijn kinderjaren hadden ge kend. Zijn bescheidenheid was alom be kend, niemand behalve dan misschien zijn eigen moeder, wist dat er achter zijn kalme, waardige, uiterlijke ver schijning, dat er achter zijn bedaar de, vriendelijke manier van spreken geheimen scholen, waarover hij nooit sprak, niemand wist, dat hij zorgen en moeilijkheden had, waarvan de mensen gelukkig verschoond bleven en dat hij zich soms geheel als een vreemdeling tegenover de wereld zag geplaatst. En het was wel zeker, dat niemand vermoedde, dat hij verteerd werd door de geheime eerzucht, om in zijn leven grote, wonderbaarlijke dingen tot stand te brengen. Hij sprak trouwens nooit over zichzelf. Daarentegen kreeg men de indruk van hem, dat hij een buitengewone belangstelling had voor het doen en laten van anderen en men kende hem eveneens als een hard werker. Amadeus scheen verheugd te zijn, toen hij weer in zijn atelier was te ruggekeerd. Daar 't al donker begon te worden, draaide hij een lampje op zijn schrijftafel aan. Daarop haalde hij Paulines rode boekje uit zijn zak te voorschijn. Maar voor hij 't open de, bracht hij 't naar zijn neus en snoof er peinzend de geur van op. Hij speurde bijna de lichamelijke aanwezigheid van de eigenares van dat boekje. Verdwenen was de voor stelling van het kleine meisje met het springtouw uit de tuin der buren, het verwende kleine meisje, de dochter van rijke ouders. Daarvoor was een nieuwe gestalte in de plaats getre den: een jonge vrouw, een mengeling van schoonheid en intelligentie, waar lijk iets heel zeldzaams. De manier, waarop Pauline tegen hem gesproken had, had hem vermaakt en had te vens een zekere indruk bij hem ach tergelaten. Maar toch had hij het lichtelijk dwaas van haar gevonden, dat ze hem dat boekje had gegeven, om er weer een autogram in te schrijven. Dat was dwaas van haar waar of niet? Met een glimlach opende hij het boekje. Toen hij 't inzag en las wat er door haar hand en de zijne in ge schreven was, zonder dat een ander daar iets aan toegevoegd had, zodat de rest van het boekje onbeschreven was gebleven, raakte hij in gedach ten verdiept, hij sloot 't en hield 't met een peinzende trek tussen zijn vingers. Iets van schuwheid maakte zich van hem meester, alsof iemand zijn particulier vertrek was binnengedron gen. De twee jaar, die er verlopen waren sedert hij in dit boekje had ge schreven, leken hem opeens vol van een bijzondere betekenis. Hij trachtte zich te herinneren, hoe vaak hij ge durende die twee jaar aan Pauline Inwald had gedacht. Niet heel vaak. Slechts een paar maal, in vluchtige ogenblikken, wanneer de geest terug blikt en zonder duidelijke gronden of kenbare oorzaken onbeduidende voor vallen en ongewone gebeurtenissen van het leven weerspiegelt, alsof het verleden op een geestelijke film was opgenomen, die voor het innerlijk oog werd afgedraaid. Amadeus herlas, wat hij in het boekje had geschreven. Het leek hem nu wreed, laakbaar, autoritair, ja bij na verachtelijk cynisch. Hij moest er Pauline wel diep door gekrenkt heb ben. Maar toch... hij had dit neerge schreven onder de indruk van een ge sprek, dat hij met haar had gehad, het was neergeschreven onder een zekere betovering, hij had zich daar bij aan zijn gevoelens, aan gedachte loosheid overgegeven. Zoiets wilde hij nu niet meer schrijven. „Waarom vroeg ze me, om nog iets in dat boekje te schrijven? Wat een vreemd meisje! Hoe kwam 't toch, dat ze het boekje bij zich had, toen ze me ontmoette? Het was toch be slist een toevallige ontmoeting!" Hij bekeek het boekje weer. De om slag was niet nieuw meer. Die was versleten, werkelijk het was het om slag van een boekje, dat vaak ge bruikt was. Een vreemd lief meisje! Hij liep de kamer op en neer, waar na hij ging zitten peinzen. Het was een moeilijk ogenblik voor hem, want hij had afstand gedaan van de mooi ste van alle rijke gaven des levens van de liefde namelijk. Van al zijn geheimen was dit het moeilijkste om te dragen, want hij was jong, sterk, gezond, knap van uiterlijk en char mant. Hij bezat een geluk, dat verre boven het middelmatige uitstak, hij had een stuk uitgesproken romani- sche natuur. Hij bezat eveneens eni ge van de beste intellectuele gaven. Maar het allergrootste geluk, dat van de liefde, ontweek hij. „Ze zal nog gevaarlijk voor je wor den, als je niet oppast", sprak hij tot zichzelf. „Pantser je. Laat die aange name geur niet tot je doordringen. Zorg, dat haar ogen niet op je rus ten. Blijf sterk en onwrikbaar. Dat alles deugt niet voor je". Plotseling maakte het onweerstaan baar verlangen om Zürich te verlaten zich van hem meester, het verlangen, om Zürichs huizen en inwoners te ont vlieden, het verlangen, om alleen met zichzelf met zijn beste vriend te zijn. En voor er nog enige minuten verlo pen waren, was hij al tot het besluit gekomen, om te vertrekken. Hij sprong op, pakte een klein kof fertje in en legde er Paulines rode boekje in neer. Daarna verliet hij het atelier, dat hij sloot, hij liep nu naar beneden naar de garage, waar zijn auto stond en reed weg. De wagen vloog voort door dalen en heuvels, naar Schwyz, van daar naar Brunnen, langs het meer, dan door Tellsland, omhoog door 't don kere dal der Reuss over honderden windingen steeds hoger klimmend, terwijl de lucht gedurig kouder werd. Het middernachtelijk uur had al geslagen toen hij het bergdorp Ander- matt bereikte. De heldere sterren schenen in de nachtkoepel boven het versterkt centraal massief van Zwit serland. Hij kende alle toppen en spitsen, hij had er zowel bij dag als bij nacht over gevlogen, toen hij ge durende zijn militaire diensttijd snel le vliegtuigen bestuurd had. Hij trok een hotelportier, een oude kennis uit zijn slaap, nam een kamer en viel enkele minuten na zijn aan komst in een diepe slaap. (Wordt vervolgd) 3633. Het was voor de drie anderen uiterst moeilijk om in hun reisgenoot een vijand te zien, maar daar kwam het toch inderdaad op neer, want de hypnose waaron der piloot Storm verkeerde, stelde zijn eigen wil en ka rakter volkomen op non-actief. Daarom maakten noch de smeekbeden of verwijten van zijn verloofde, noch de dreigementen van Buck of Dubois enige indruk op hem. Meedogenloos klonk zijn stem, toen hij de robot aan zijn ^ijde gebood: „Zorg dat ik niet gehinderd word! Als deze indringers niet willen meewerken aan de totstandkoming van onze Eeuwige Dynastie, zul len zij snel uitgeschakeld moeten worden!" Die woor den waren voor de drie „indringers" genoeg om het op een lopen te zetten, door de nu horizontaal liggende corridor van de luchtsluis naar de stuurcabine. Een maal verschanst achter die stevig geconstrueerde deur, konden zij even op adem komen en overleggen, wat hun verder te doen stond 40. „Toen ik Soe klaarwakker voor zijn bed zag staan, dacht ik dat alles verloren was", vervolgt Shih Lang. „Maar het is zoals le Rechter zegt, ik zag een pijl op de grond liggen en trapte die in Soe's buik. Ik heb geen spijt van de moord. Soe was een hondse man, f^-jedereen op dit fort het leven vergalde. Het speet me dat ik de schuld op Tsjeng moest werpen, maar«É zat niets anders op." „Geef uw zwaard af, Shih Lalfe zijn zwaard afgespt, grijpt kapitein Tsjeng d^ eer van dit fort al lang genoeg bezoedeld!" Terwijl Shih Lang zijn zwaard afgespt, grijpt kapitein sjeng de hand van Rechter Tie, terwijl zijn oude vriend Tsjiao Tai met stralend gezicht zijn arm om Tsjeng's schouder heeft geslagen. „U hebt mij gered, Edelacht bare", bromt Tsjeng met een stem die schor is van aan doening. „Ik had het nooit gedacht... Ik begon zelf te twijfelen of ik Soe soms had vermoord zonder dat ik het wist. De bewijzen waren zo overtuigend. „Twee wachters komen op Shih Lang af om hem weg te ge leiden. In plotselinge woede roept hij de Rechter nog toe: „Hoe hebt u dit alles kunnen ontdekken?" Met een glimlach antwoordt Rechter Tie: „Voornamelijk door ambtelijke haarkloverij, waar mijn vriend de com mandant zo het land aan heeft." Het werk van Leo Derksen gaat nog wel eens mank aan teveel symboliek en een zekere langdradigheid. Zijn in op dracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ge schreven tv-spel „Een mooie, lange avond", dat de AVRO/RTN gisteravond uitzond, bezat deze tekortkomingen in veel mindere mate. Er waren veel sym bolen in gestopt, zoals de falende wek ker naast het echtelijk bed, de watjes in de oren van de vrouw („Anna, hoor je me?") n het niks in de hand (lees ook: niks om handen) hebben van de man, maar zij waren functioneel en dus geen moment moeilijk of hinderlijk. In de eerste helft van het stuk ging het nu en dan wat langdradig toe, maar de liefhebbers van dit genre literatuur (waarschijnlijk dezelfden als zij die aan de boeken van Rempo Campert en Ward Ruyslinde verslaafd zijn) zullen dit gedetailleerde uitsmeren alleen maar op hoge prijs hebben gesteld. Bo vendien, en welhaast boven alles, was er het sterke spel van Sigrid Koetse en vooral Coen Flink als de echtelieden, die een huwelijkscrisis doormaken, maar zich aan elkaar blijven vastklam pen door net te doen alsof er redenen zijn die de crisis nog erger maken (be drog, krankzinnigheid, etc.). Ook andere programma's dan dit im posante tv-spel zorgden er voor dat het gisteren een mooie, lange tv-avond werd. Willem Duys zette na enige jaren onderbreking weer zijn „Muziek-mo- zaiek" op het scherm en begon met een voor zichzelf niet on-complimenteu- ze terugblik op de goede, ouwe „M.M."- tijd van een paar jaar geleden, waarbij hij nog even „de allereerste en de al lerlaatste keer" dat Wim Kan op tv een liedje zong aan de vergetelheid ont rukte. Al groef Ton de Leeuws „Venster op de hedendaagse muziek" (later in het AVRO-radioprogramma, veel dieper, toch bewees Willem Duys met Zijn af levering over wat hij noemde „serieu ze eigentijdse muziek" de grote waar de van zijn rubriek. Violiste Vera Beths, pianist Theo Bruins en dirigent Bruno Maderna lieten tussen de muziek door hun mening horen. Volgens Maderna moet je de moderne muziek met liefde en nieuwsgierigheid tegemoet treden. Hij wees erop dat de muziek in Mo- zarts tijd door de maatschappij ge woon als gebruiksvoorwerp werd geac cepteerd en dat muziek niet zoveel met een bepaalde tijd te maken heeft, om dat zij cultuur is. Ik vraag me daarom af, waarom de goede kanten van ande re, ook serieuze eigentijdse muziek die door de maatschappij in onze dagen als gebruiksvoorwerp is geaccepteerd (popmuzic, jazz. chanson, cabaret, e c) in deze aflevering niet werden belicht, temeer omdat ook daarin sprake is van 't door Maderna terecht niet ver- smad muzikale eclectisme (Bach bij de Beatles en de jazz, Mendelssohn in 't chanson, elektronische en andere af fecten in de nieuwste pop-muzic van bijvoorbeeld The Traffic en de Small Faces). Met aandacht voor de begrotingsde batten in de Tweede Kamer, de kwes tie Bata (niet zo-) Best en effecten handelaar De V. was AVRO's Televizier heet wat actueler dan AVRO's Sport- panorama, waarin Koen Verhoeff (toch in Spanje, woensdag) zo mooi Real Ma- drid-Ajax had kunnen behandelen, nu de NTS fjeen „Mensen in .de sport" bracht. Hei gesprek, over de. door oud atleet drs. H(ans) Heida gesignaleerde afstomping van top-sporters was overi gens boeiend genoeg, al had ik er in verband met de „mysterieuze krachten in de sport" graag een vertegenwoordi ger bij gezien van DWS, de voetbalclub die sinds de invoering van het full- professionalisme geen top-voetbal a la Ajax of Feijenoord meer schijnt te kun nen leveren. J. v.d. K. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Zwartemeer: D. J. J. Wolthuis te Zuidbroek. Geref. Kerken vrijgem.: Beroepen: te Enumatil: G. A. Hoek stra te Utrecht. 26. „En hoe gaat U de morgen benutten?" vroeg de waard belangstellend toen hij even later de tafel af genomen had. „Oh, eh, ik ga mijn kampeeruitrusting ophalen die ik gisteren in dat noodweer heb moeten achterlaten!" antwoordde Tekko en hij stond meteen op om weg te gaan. „Ik hoop voor U dat U er nog iets van terug zult vinden!" zuchtte de herbergier tussen twee halen aan zijn sigaret door. „Het kan gek gaan met die spoken. U schijnt nog steeds niet te beseffen waartoe zij allemaal in staat zijn!" „Het zal wel meevallen!" lachte Tekko gerustellend, terwijl hij de deur uitstapte. „Ik ben zo weer terug hoor! Maak de koffie maar vast klaar!" Welgemoed toog onze vriend op weg en na enig zoeken vond hij inderdaad de plek waar hij de vorige avond zijn tentje opgeslagen had. Van de kampeeruitrusting was echter geen spoor meer te bekennen en zelfs zijn fiets die toch onmogelijk weggewaaid kon zijn was verdwenen. Tekko zocht nog een eind in de omtrek maar zonk eindelijk moedeloos neer op de plaats waar eens zijn tent gestaan had. Dit leek toch wel heel vreemd, hoe wel het idee van een fietsend spook Tekko op zijn minst allervreemdst voorkwam. Toen hij even later zijn bevindingen aan de waard meedeelde en vroeg of hij de kamer nog een paar dagen huren kon, om naar zijn verloren bezittingen te gaan zoeken antwoordde het zakelijke heerschap: „Mij best! Maar de boer heeft maar voor één nacht betaald. En met het oop op Uw riskante avontuur in Ilpenrode eis ik vooruitbetaling!" HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of grammofoonmuziek. 18.20 De Vrije Ge dachte, de Vrijdenkers Radio Omroep: Wie wij zijn en wie wij waren, lezing. 18.30 Hée, een programma voor onvol- wassenen. 19.00 Jazz-rondo: American Folk Blues Festival 1967 in Nederland. 19.20 Christendom en Marxisme, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium, kunst nader beschouwd. 20.00 Jazzmuziek. VARA: 21.00 Jeanne d'Arc au Bücher, Honeg- ger, uitgevoerd door Radio Filharmo nisch Orkest, koren en solisten. (Ste reo). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten 22.55 Stereo: Licht gevarieerd platen- programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Stereo: Jazzmuziek. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uit zending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Nieuws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Voor de tieners en twens. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: licht gevar. muziekprogramma. 21.00 De brug van Berzcaba, hoorspel. 21.30 Amusementsmuziek uit Joego slavië. TROS: 22.00 Jazzmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 All-In: gevar. program ma. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. KRO: 19.07 In kleuren: Waauw, tienerpro gramma. 19.32 Telixer, een jong tijd schrift met reportages, commentaren en interviews. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. KRO: 20.20 Praten met Pepijn, portret van een cabaret. 21.10 In kleur: Bonanza (De deserteur), TV-film. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Die van hiernaast, TV-feuil- leton (prod. BBC). 19.33 Open oog Waarheen met het weekend? 20.00 Journaal en weeroverzicht. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Coronation Street, TV-feuilleton. 21.10 Mies en scène. 22.10 Uitgerekend, consumentenrubriek. STER: 22.15 Re clame. NTS: 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Van de voorpag. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd progr. (9.35-9.40 Water standen). 10.30 Een nieuw geluid: jon ge artiesten. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Lichte orkestmuz. 11.25 Afrikaanse kro niek. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsolist. 12.15 Voor nu en later. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teen agers (gr.) 14.00 Uitlaat, program ma voor twintigers. 14.40 -Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Maatschappij structuur en planning, lezing. 15.30 Zes tig jaar jazz: gesprekken. 16.00 Nws. 16.02 Volksmuz. uit India. VARA: 16.30 Operamuziek (opn.). 17.10 Orgelconcert 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klass. pianospel (gr). 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Muzaiek: gevarieerd muziekprogr. en kunstkroniek. 11.00 Nws. 11.02 Geloofwaardig spreken over vrede, lezing. 11.15 Solistenkamer: mu zikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Coun try and Western Express (gr). 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheidsvoorl.: De Politie nu. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Ac tualiteiten. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Openbaar Kunstbezit. 13.10 Vlie gende schijven: platenprogr. voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een week blad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nws) NRU: 16.30 Franse les. 17.00 Gr. muz. KRO: 17.30 6-7-6-8-: pocket-radio voor tieners. HILVERSUM III. KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn, progr. dat vele kanten uitgaat. (9.30 en 11.30 Veilig Verkeer; 10.00 en 11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Ra dio Reprises. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.02 T(w)ienejprogr.: het laatste popnieuws en nieuwe hitpara- ders uit binnen- en buitenland. 15.00 Nws. 16.02 Country en Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Lichtvoetig: lichte mu ziek. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: reportages, uitslagen, commentaren en lichte plaatsjes. Vrijdag 13 oktober 1967. DUITSLAND II. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 Documentaire. 10.50 Stück für Stück TV-spel 12.00-13.30 Ac tualiteitenrubriek. 16.10 Journaal. 16.15 Reportage van de boekenbeurs te Frankfurt. 16.45 American Folk Blues Festival 1967. 17.55 Overzicht van de middagprogramma's voor de komende week. 18.00-18.05 Journaal. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Das freitagsmagazin. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 För- ster Horn, TV-film. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.05 Nieuws uit Nord- rhein-Westfalen. 18.10 Jazzmuziek. 19.10 TV-film. 19.40 Muzikaal zelfportret). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Commentaar op actuele gebeurtenis sen. 21.00 Der Tater (The Fugitive), TV-film. 21.45 Journaal en weerbericht 22.00 Reportage uit Bonn. 22.15 Erinne- rung an Zwie Montage, TV-spel. 23.35 Journaal. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Sport. 18.20 Actualiteiten en muziek. 18.55 In kleuren: Tammy - das Mad- chen von Hausboot. TV-serie. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actuali teiten. 20.00 Documentaire. 21.15 Herr Schrott verwertet sich, TV-spel. 21.45 Documentaire film. 22.15 Nieuws, weer bericht en actualiteiten. 22.40 Filmweek in Mannheim 1967. SAN FRANCISCO De zangeres Joan Baez, haar manager Ira Sandperl en 55 anderen hebben donderdag btf de arrondissementsrechtbank in San Francisco een verzoek ingediend tot restitutie van het deel van door hen in 1965 en 1966 betaalde inkomstenbelas ting dat voor militaire doeleinden is ge bruikt. Zij verklaarden allen „gewetensbe zwaarde pacifisten" te zijn en daarom niet te kunnen worden verplicht bij te dragen aan de kosten van de oorlogs voering, zeker niet aan die van de door hen „ongrondwettig" genoemde oorlog in Viëtnam. Joan Baez vraagt over 1965 restitutie van 36,528.37 dollar van de in totaal 60,947,61 dollar. Enkele jaren achter een heeft Joan Baez slechts een ge- gedeelte van haar belastingen betaald en de regering heeft nu beslag laten leggen op haar banktegoed. De anderen vragen restitutie van be dragen die in sommige gevallen niet meer dan 40 dollar belopen. Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 10533 105% Nederland 1966 6i IOOA 100A Nederland 1967 6 98% 98% Nederland 1965-1 53 96% 96 Nederland 1964-1 53 92A 92% Nederland 1964 5 90A 90 A Nederland 1958 4A 90% 90 Nederland 1964 44 95% 95A Nederland 1959 4i 87H 8733 Nederland 1963-1 43 85 84 H Nederland 1961 4 85 85 Nederland 1953 33 81% 81% Ned. staffell. 1947 34 71ft 71% Nederland 1951 34 89% 89% Nederland 1953 1-2 34 83% 83% Nederland 1950 1-2 33 74% 74% Nederland 1954 1-2 33 77 77% Ned. grootb. obl. 1946 3 83 fè 83H Ned. dollarlng 1947 3 88% 88% Bank v. N.G. wnbJ. *57 6 87% 87% id. 30-jar. 1958/'59 4è 89% 89% H.V.A.-mijen ver. a. 117 115 A.K.U. 62.3 62.4 Delimij. f. eert. 85.6 86.2 Hoogovens n.r.c.v.a. 95.1 95 Philips gem. bezit v. a. 117.1 117.1 Unilever C.VH 110.8 110.8 Dordtsche Petr. a. 657% 657 Kon. Petr. L a. 143 143.5 H.AX. a. 91% 91% Java-China p. n.r.c.v.a. 177 176 KLM. a. 240 254.5 Rotterd. Lloyd a. 152 152 Scheepvaartunie a. 136% 136% Bk v. Ned. Gem. '65-1 53 95A 95A Nat. investeringsb. '65 53 96 96 Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94 94A Westl. Hyp.b. u 5 87% 88 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99% Co-op Ned. r^paarbr. 141% 142 Ned. Gasunie 53 96% 96 Philips dir. 250-100*51 4 82% Pegem 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 6 97% 98 K.L.M. 15-jarig 5 94% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 91% 91% A.K.U f 1000 44 89% 89% Gelder Zonen v. 43 87% 88 Hoogovens 53 106% 106% Alg. Bank Ned. a. 234 230% Amrobank f 20,— a. 48.1 48.1 Nationale Ned. eert. 609 Ned. Credietb. aand. 0. 178% 177% Ned Mlddenstand^-v>w e 907 91.1 (Slotkoersen van gisteren) Slavenburg's Bank a. 180 180 Albert Heyn a. 1030 1029 Amstel Br n.r.c.v.a. 357 355% Bergh en Jurg. f 250-1000 a21314 213% Blaauwhoed a. 107.5 106 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 82 82% Bols Lucas a. 189 187 Bredero ver. bedr. nj.c.v.a. 451 453% Brocades-Stheeman a479 Buhrmann-Tet terode a. 460 460 Bijenkorf n.r.c.v.a. 618 620% Calvé c.va. 781 788 Drentsch-Overijs. Houth. a. 117 116 D.R.U. a. 303% 301% Elsevier's Uitgeversmij. a. 293.5 290 Erdal mij. v. wasverw. a. 510 516 Excelsior metaalbuizen a. 68% 6614 Fokker a. 449 454 Gazelle Rijwielfabriek a. 181 180 Gelder Zonen, van a. 110% 11014 Gist>- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 117% 118 Heineken's Bierbr. aand. 564% 557 Holec aand. 182 181 Internatio aand. 278 278 Kon. Ned. Papierfabr. a. 161 160 Kon. Ned. Textielunie eert. 57% Kon. Zout-Ketjen n.r.c.v.a. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 320 310 Meteoor Beton a. 100 96 Misset, Uitgeversmij. a. 261 260 Naarden Chem. fabr. a. 463 462 Naeff gebr. a. 149 148 Nedap ned. app.fabr. aand. 148% 148 Ned. Kabelfabrieken aand 301% 300% Nelle, wed. J. van aand. 352 349'/» Nyma n.r.c.v.a. 26 23% Nijverdal-ten Cate a. 99% 99 Overc Gas. nat. bez. v.a.f. 103 103 Palthe a. 66 66% Pont Houthandel a. 178% 178'/» Reesink en Co. a. 159 158 Scheveningen bbrpl.mij.f. a. 41.5 42.5 Schokbeton aand. b. 214%210 Scholten Carton en Pap. a. 252 252 Schuppen Sajetfabriek a. 84 84 Simon de Wit aand. b. 388 388 Spaarne ver. bez.500-100 a. 649 649 Technische Unie a. 256 253 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 101.2 99.8 Twentsche Kabelfabriek a 363 369 Ubbink-Davo a. 14 Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. 109% 110 Veenendaalsche stoomsp. a. 184 187 Ver. Machinefabrieken a. 177% 178 Ver Touwfabrleken eva 153 151 156 60 155 60 510 508 169 172 195 715 747 74 74 772 772 665 665 183.8 183.2 225.5 225.7 214.5 214.4 Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Zwanenberg-Organon f. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. L Interbonds Iph f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 s a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert Phillips Petroleum cert R.C.A. cert. Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a. cert. U.S. Steel (10) cert. Wool worth cert Bank v. N.G. '58 1-2-3 43 Nat Bk v. Midd.Kr. '66 7 British Petrol. 1966 73 Ned. Gasunie 1966 84 Rott Rijn Pij pi mij. 51 Berghuizer Pap.fabr. 44 Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 4i ThomassenODr.-Verbl. 44 Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr eert Edy emaille a. Krasnapolsky, f. a. Lips en Gispen eert Vastgoed bel. fonds part f. VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 142.60; Unilever 110.40; Philips 116 50: A K.U. 61.70. 404 100.8 63% 115% 30% 52% 46'/» 36% 51% 86'/» 177 110 84% 47% 58% 59% 46 67% 36% 44% 293/4 88'/» 102 Va 104% 101% 100% 96 77 88% 108 146 148 145'/» 145'/» 76% 77% 65 65'/» 115% 645 405 100.8 62% 118'/» 31% 53% 46'/» 36% 65 fl 51% 86'/. 177% 110% 84% 47% 59% 59'/» 46'/» 69% 37% 45% 293/4 88% 102% 10434 101 100% 95' 92 77% 88% 107% AMSTERDAM. 12 okt. Veel stof hebben de koersen van de internationa le waarden ook vandaag bij de opening niet doen opwaaien. In een stille markt gaven deze fondsen met de eerste ver handelingen een licht verdeelde stem ming te zien, vergeleken met het voor gaande slotniveau. AKU moest 80 cent prijsgeven op 61.60. Philips was nau welijks prijshoudend op 117, Unilever onveranderd op 110.90. Kon. Olie ging een halve gulden omhoog tot 143.60. Dit viel voor het olie-aandeel zeker niet te gen, want voorbeurs werd gedaan 142.50 tot 142.80. In deae hoek bestond enige belangstelling <van het publiek waardoor de prijs opliep tot 144. Ook AKU trok aan en wel tot 62.50 door lo kale speculatieve koopopdrachten. Hoogovens werd iets hoger geadvi seerd op 95.50. Van Wall Street ging wederom geen enkele stimulans uit. Aldaar werd woensdag opnieuw lager gesloten. Het Dow Jones-gemiddel- de voor industrie-aandelen kwam er be neden het niveau van 4 oktober te lig gen. De Nederlandse fondsen waren in New York verdeeld met Kon. Olie iets lager, doch Unilever fractioneel'hoger, Philips onveranderd, terwijl KLM een fors koersherstel te zien gaf met 3'/» dollar. Dit bracht de prijs voor KLM gedurende de voorbeurs op 251, tegen gisteren als officiële koers 240. De han del in al deze hoeken bleef echter zeer kalm. In de scheepvaartsector moest Kon. Boot aanvankelijk wat terrein prijsge ven, doch kon zich later weer herstel len. H.A.L. en Scheepvaart-Unie konden zich iets verbeteren. Van de cultures was HVA ruim een punt lager op 116. De Staatsfondsenmarkt was voor de overige leningen eerder iets gemakke lijker. Desseaux verhoogt het dividend over net boekjaar 1966 67 tot 15 (14) procent Deze maatschappij kondigt tevens een aandelenmissie aan met claimrecht in de verhouding een op drie, tegen 200 pet. Hoogstraaten passeert het divi dend (vorig jaar 10 procent). Dit aan deel werd op 115 laten geadviseerd, te gen gisteren 125 als gedane koers. Bij het sluiten van de markt werd AKU verhandeld op 62.50, Unilever 110.60. Phillips liep terug tot 116.60 en Kon. Olie tot 143.70. KLM was zeer vast met een koers winst van f 14.50. Van de scheepvaartwaarden trok H.A.L. verder aan tot 92'/». In de eerste periode verbeterde Bllll- ton-2 f 1.70 en Scheveningen eeng. en ton-2 f 1.70 en Scheveningen een gulden. Desseaux was op de aangekondigde claimemissie 10 punten lager op 320. Holl-Soc. ging 7, Fokker 5, en Calvé 7 punten omhoog. Ned. Vlas was 4 pun ten hoger niet aan te komen. Hoger waren ook Ned. Dok- en Scheepsbouw en Wilton-Feyenoord, doe Rijn-Schelde was iets gemakkelijker. Gelderland-Tielens was 5 punten lager niet af te komen. Heineken daalde 7 en d'Or&njeboom 5 punten. De Wereldha ven was 5 punten lager laten. Tilb. Wa terleiding en Mulder-Vogem gaven ie der 5 punten prijs. Elsevier daalde f 3.50. De Kondor was 7 en Houthandel Jongeneel 8 punten lager. De aandelen van de Nederlandse Overzee Bank, die woensdag 7 punten hoger noteerden, moesten gisteren 4'/» punt afstaan. ROTTERDAM Het ontvangen di vidend op deelnemingen van de N.V. Gebr. Bervoets' Kleedingbedrijven is, blijkens de verlies- en winstrekening per 30 juni 1967, gedaald tot f 296.000,- (v.j. f 324.000,-). De interestrekening bracht op f 67.357,- (f 63.916,-). De gang van zaken bij de dochtermaatschappij en verschillen. De produktie der confec- tie-ateliers kon zich nog redelijk hand haven en was nagenoeg gelijk aan het voorgaande jaar. De omzetten in de detailbedrijven lieten in totaal een te ruggang zien. Door het achterblijven der omzetten namen de voorraden toe, hetgeen in verband met de afschrijvin gen zijn weerslag had op de resultaten. De stijgende lijn van de exploitatiekos ten zette zich voort, hoewel in vermin derde mate. De investeringen bleven wederom beperkt tot f 439.000,-, terwijl de afschrijvingen verminderden tot ruim f696.000,-. Uiteindelijk daalden de totale concernresultaten tot f 1,43 milj. (f 1,66 min.). Het winstsaldo liep terug tot f 317.611 (f 348.395). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend op de gewone aandelen te verlagen tot 8 (10) pet., dat van de 6 pet. cum pref. winstdelende aandelen 3 tot 6,4 (6,8) procent. OSS De Tapijtfabriek H. Desseaux zal aan de op 22 november te houden jaarvergadering over het boekjaar '66- '67 een dividend voorstellen van 15 pro cent in contanten tegen vorig jaar 14 procent. Het jaarverslag verschijnt om streeks 7 november. Daarnaast is besloten tot uitgifte van I.966 gewone aandelen tegen de koera van 200 procent. Houders van de thans uitstaande aandelen krijgen recht van voorkeur in de verhouding van drie op een. De nieuwe aandelen zullen volle dig delen in de winst over 1967-'68 en volgende jaren. De emissie is nodig voor de financie ring van verdere investeringen in de z.g. non-woven sector. De omzet daar is in het afgelopen boekjaar al zeer be langrijk toegenomen. Het emissiepros pectus zal spoedig na de jaarvergade ring verschijnen. KINDERDIJK F. Kloos 81 Zn.'« Werkplaatsen is voor geruime tijd goed van werk voorzien. Naar directie en commissarissen meedelen mag worden aangenomen dat de bedrijfsresultaten over 1967 op het niveau zullen liggen van een voor de vennootschap normaal jaar. Vorig jaar was de winst fors geste gen doordat enkele grote orders gelijk tijdig zijn afgerekend. Het dividend werd toen verhoogd van 13 tot 15 pro cent. Dat was over een voor de ven nootschap niet normaal jaar. De direc tie kan zich nog niet uitlaten over het uit te keren dividend, maar wanneer in de komende maanden van dit jaar de situatie onveranderd blijft, ligt het in de verwachting dat Kloos teruggaat ir* een dividend van 13 nroo*

De Vallei | 1967 | | pagina 2