Geen verkoop huurwoningen Minder bedeelden komen dan in flats terecht Zondagsdiensten Bouwstart 288 woningen in plan-„Molenbruf Late middagdienst niet zo in trek als avonddiensten Begin volgend jaar VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Meeste ondervraagden tegen zondagsarbeid Granietharde .professionals' 0 p E L Patrimoniums Bouwvereniging;; We willen minder draagkrachtigen niet duperen Kwijt SPORTCOLBERTS Termijnen HORLOGERIE VAN MANEN Raadsagenda Veenendaal Leges betalen vergunning Het bos in met De Kleuver Enquête over de zondag VAN WOUT BLAUWKOUS Flat »lMt LÉ/ CHEVROLET V.A.B. Permanent FORD-show in showroom Eén auto Jaarboekje Jongeren bijeenkomst Dankdag Toch preken Zingen voor de vrede Gift Meer VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 De personeelschef, laten we hem Jan sen noemen, zat in een luie stoel met de benen op het salontafeltje. Het had hem allemaal een beetje over rompeld. Acht, je weet hoe dat gaat. Van personeelschefs wordt verwacht dat ze overal „in" voor zijn. Dat ze de kunst verstaan om de werkne mers overal voor warm te laten lo pen. Z'n vrouw had nog wel gezegd: „Piet, je moet er niet aan beginnen. Er gens moet de grens liggen". Achteraf bezien had ze gelijk gehad. Maar hij had in z'n onnozelheid ge dacht dat het geen kwaad kon. Het plotseling ontwaakte comité USO- concerten had de chefs benaderd met het verzoek het personeel aan te vuren voor het eerstvolgende con cert. Het had 'em allemaal niet veel kunnen schelen, maar goed, hij had er een papiertje op het publikatiebord aan gewaagd. En hier en daar had hij een mondelinge aanbeveling tussen de machines laten vallen. Hij was van een kouwe kermis thuis gekomen. De meesten hadden hem aangekeken of ze zojuist voor een droevige gebeurtenis waren ge vraagd. Het was hem wel duidelijk geworden, dat hij niet kon rekenen op een waardige culturele afvaardi ging van zijn bedrijf. Op kantoor, waar hij nog enige klas sieke belangstelling aanwezig acht te, was het al niet veel beter ge weest. Het jonge spul vroeg of het muziekfestijn zich in de naamloze vennootschap 't Dingetje zou afspe len. Anders moest hij maar niet op ze rekenen. Tenslotte had ie gezegd: „Even rede lijk wezen, jongens, het is toch te gek als onze fabriek straks geen één kaart besteld". Toen waren er drie heren uit meelevendheid ingefietst. Ze waren zelfs zo vriendelijk ge weest om hem voor te stellen gevie ren gezamenlijk naar het muziekfes tijn op te trekken. Dat zou ook voor de indruk beter zijn: vier mensen van hetzelfde bedrijf op één rij. En daar zat ie nou mee in. Hij had zichzelf helemaal niet in de plaatse lijke muziektempel gedacht. In de eerste plaats gaf hij geen snars om de prestaties van onsterfelijkheden als Beethoven, Bach en consorten en in de tweede plaats kon hij zich geen dinsdagavond zonder klaver jassen voorstellen. Wat zouden de kaartmaten wel zeg gen? Hij stond aan het tafeltje be kend als een supporter van de „Boer tjes van Buuten" compleet met Gait- Jan Kruutmoes, Lubbert van Gor- tel en aanverwante agrarische mu- ziekspecialiteiten. Dat zou me een opduvel geven in de kaartploeg: „Piet naar het concert. Zou ie niet helemaal in orde?" Hij hoorde 't ze in gedachten al zeg gen. 't Zou niet meevallen om je daar de volgende keer enigszins uit te smoezen. Als ze hem tenminste al niet als klaverjasgenoot hadden la ten vallen. Z'n vrouw had gelijk. Hij zou er het mes 'es in gaan zetten. Een perso neelschef werd op die manier een duivelstoejager. De ene keer collectanten zien te leve ren voor een of andere goeie doel. Dan een stuk muziek aanpraten. Dat zo'n comité d'r een vracht publici teit tegen aan gooit, alles goed en wel. Beter dan een gezelschap comi téleden, dat bij het zien van de aan plakbiljetten denkt „Hee, we hebben weer 'es een concert georganiseerd". Maar het kan niet meer allemaal over de rug van de personeelschef. Van daag of morgen komt er een kleur- kanarievogelhoudersgenootschap om zich aan het personeel te presenteren en dan kan je ook niet meer weige ren... „We zijn toch geen reclamemakers voor Jan en Alleman" dacht ie en hij veerde op om de televisie aan te zetten. Een mens zou door al dat culturele gedoe warempel de STER vergeten. Het mooiste programma van de hele avond... Wout Blauwkous. ADVERTENTIE VOOR VEEN Eft DAAL - Patrimoniums Bouwvereniging gaat niet over tot de verkoop van huizen aan haar huurders ondanks de drie circulaires die de vereniging via het col lege van burgemeester en wethouders van Veenendaal van het Ministerie van f olkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft ontvangen. Deze circulaires wekken Patrimo niums Bouwvereniging namelijk op haar huurders te stimuleren de door hun bewoonde huizen te kopen in het kader van de bevordering van het particulier woning- bezit. De betreffende bouwvereniging is hier princi pieel op tegen en heeft haar huurders niet op de hoogte gesteld van de verzoeken die het ministerie tot haar heeft gericht. i- Ondanks enkele speciaal voor de min der draagkrachtigen ontworpen rege lingen blijft Patrimoniums Bouwvereni ging de verkoop van huurhuizen aan de huidige huurders weigeren. De heer S. Voorthuizen, secretaris van de bouw vereniging, meent dat de goedkope eengezinswoningen voor de minder draagkrachtige gezinnen verloren gaan als men tot de verkoop van deze huur huizen overgaat. „Alleen mensen met een bepaald inkomen kunnen een huis kopen. Die mensen kopen geen flat maar een eengezinswoning. De minder draagkrachtigen, die zo'n woning niet kunnen kopen, zullen op den duur dan allemaal in flats terecht komen," aldus de heer Voorthuizen. Momenteel kunnen de minderdraag- krachtigen op een vrij goedkope ma nier aan een redelijke, door de bouw commissie goedgekeurde woning ko. men. Dat wil de heer Voorthuizen zo houden. Hij is er van overtuigd, dat wanneer men deze huizen gaat verko pen de minder draagkrachtigen de kans ontnomen wordt aan zo'n eengezinswo ning te komen. Iets heel ANDERS veel BETER Hoofdstraat 75 - Veenendaal Ook de heer A. Wesselo, administra teur van Patrimoniums Bouwvereni ging is dezelfde mening toegedaan. „Ik weet het wel. Een bepaalde woning is nu bewoond en we kunnen de huurder ervan het huis wel verkopen, maar dan zijn we het kwijt. Als hij er dan uit gaat kan er geen minder draagkrach tig gezin meer mee geholpen worden. Dat kan nu wel. „Een vorige circulaire bepaalde ech ter al dat de nieuwe eigenaar van een woningwetwoning gedurende de eerste drie jaren na het kopen van dit huis niet zomaar tot de verkoop hiervan kan overgaan. Hij is die eerste drie jaar verplicht, wanneer hij zijn huis wil verkopen dit eerst aan de bouwvereni ging aan te bieden. Aan deze bepaling werd een boetebeding van ten hoogste f 10.000,verbonden. Toch brengt deze regeling geen ver andering in de mening van het bestuur van Patrimoniums Bouwvereniging. Immers, na die drie jaar kan de nieu we eigenaar nog zijn huis verkopen en dan is het alsnog verloren gegaan voor een minderdraagkrachtig gezin. Ook een nieuwe, in de meest recente circulaire, genoemde regeling kan het bestuur van de bouwvereniging niet van gedachten veranderen. Hierin wordt namelijk gesteld, dat de koper naar analogie van de subsidieregeling voor het verwerven van een nieuwe, eigen woning voortaan niet meer ineens al les hoeft te betalen, maar er ook tien jaar over kan doen. In het laatste ge val zal de koper in jaarlijkse termij nen moeten betalen. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning meent, dat vooral door deze finan ciële steun een eventuele plotselinge lastenstijging in vergelijking met de voorheen betaalde huur, kan worden VEENENDAAL Zaterdag 14 oktober: dr. Annot. Zondag 15 oktober: dr. N. Rijlaarsdam, Kerkewijk 86, telefoon 10885. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, telef. 10714 AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en Van Ommeren uit Eist worden het a.s. weekend waargenomen door Dr. A. C. Kars, burg. jhr. H. van de Bosch straat 39, Amerongen, tel. 1273. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou- de neemt waar Dr. Rademaker te Ederveen; tel. 201. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt waar Dr. Zandijk te Kesteren; tel. 08886—201. OPHEUSDEN Voor Dodewaard, Echteld, Ochten en Opheusden neemt waar Dr. Tromp te Dodewaard; tel. 08885213. WIJKVERPLEGING Voor Kesteren, Echteld en Ochten neemt waar Zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten, tel. 03444257. Voor Opheusden en Dodewaard neemt waar Zr. E. de Winter te Opheusden, tel. 08887—210. k TANDARTSEN Veenendaal/Rhenen: spoedgevallen: tel. 08385—12945 DIERENARTSEN Ederveen: F. Nutma, Hoofdweg 49a, tel. 08387—457. SCH'ZEEL/WOUDENBERG Zat. 14 en zond. 15 okt. '67. Arts: M. Pon, Holevoetplein 291, Sch'zeel, tel. 03497—1250. Dienst geldt vanaf zaterdagmorgen 9.00 uur: tot maandagmorgen 8.00 uur. Wijziging voor RHENEN: Weekeinde, 15 oktober, dr. Almekin- ders; weekeinde, 22 oktober, dr. Ste- geman; weekeinde, 29 oktober, dr. Rienstra. overbrugd. De heer Wesselo meent echter, dat ondanks deze regeling de laatst ge noemde categorie huurders de kans op een goedkope woning wordt ontnomen. „Wij werken met geld van het rijk, die heeft al onze huizen betaald. Als we nu die huizen gaan verkopen zijn we wel gauw van onze lasten af, maar hier door worden volgens ons de minder- draagkrachtigen gedupeerd en dat is tegen onze principes", zegt hij. Over het algemeen is er volgens hem trouwens weinig vraag naar om huur huizen te kopen. Als iemand de bouw vereniging echter het verzoek doet hem zijn huurwoning te verkopen wordt dit afgewezen. „Wij gaan dan met zo'n man praten en leggen hem onze principes uit", vertelt de heer Wesselo. De circulaire spreekt ook over de verkoop van etagewoningen. Daar is volgens de heer Voorthuizen helemaal geen vraag naar. Daarom juist dreigen de minderdraagkrachtigen uit de een gezinswoningen allemaal in flats te recht te komen. Uit verschillende reacties van huur ders van woningwetwoningen bleek wel dat ook zij helemaal niet instemmen met de voorstellen van het ministerie. „Ik kan dit huis niet kopen. En stel je voor dat ik met mijn gezin naar een flatje moest", zegt een van de huur ders. Uit de algemene opinie bij de huurders blijkt wel, dat zij het eens zijn met Patrimoniums Bouwvereni ging. Men vindt het dan ook helemaal niet erg, dat men niet is voorgelicht over de inhoud van de aan de vereni ging verstrekte circulaires. „Wij verkopen geen huizen", zegt Patrimoniums Bouwvereniging. „We zijn in Veenendaal door omstandighe den toch al slecht bedeeld met eenge zinswoningen. De woningen die we heb ben, willen we houden en beschikbaar stellen aan de minderdraagkrachtigen. Daar zijn we als vereniging tenslotte voor!" ADVERTENTIE KELTUM y e« SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL Zondag, 15 oktober VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk, 9.30 uur. ds. Van Assen- bergh en 17.00 uur ds. Noordegraaf van Oldebroek. Julianakerk, 9.30 uur ds. Jongerden en 17.00 uur ds. Langerak. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur ds. Wisgerhof en 17.00 uur ds. Rootse- laar van Barneveld. Sionskerk, 9.30 uur ds. Langerak en 17.00 uur ds. Jongerden. Bejaardencentrum, 9.30 uur ds. Van de Graaf van Putten. Veeneind, 15.00 uur ds. Terlouw; woensdag, 18 okt. a.s., 19.30 uur: ds. Dorsman uit Staphorst. Dijkstraat, 14.15 uur de heer Van Beusekom. Hervormde gemeente „Sola Fide": 10.00 uur ds. Vijzelaar (bed. H.A.); 10.00 uur jeugddienst, de heer A. H. van Pijpen; 17.30 uur ds. Vijzelaar (bed. H.A. en dankz.). Geref. Kerk: Oude kerk, 9.30 uur ds. Overduin en 17.00 uur ds. IJtsma. Petrakerk, 9.30 uur ds. IJtsma en 17.00 uur ds. Overduin. Geref. Kerk (OCB): 9.30 en 17.00 uur ds. Pool. Chr. Ger. Kerk: Bethelkerk, 9.30 en 17.00 uur ds. Langbroek (bed. H.A.) Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur ds. Keu- ning (bed. H.A.) Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 en 18.30 uur ds. Mallan. Geref. Gemeente (Syn.): 9.30 en 17.00 uur leesdienst; woensdag, 18 okt. a.s., 19.30 uur: ds. Wisse uit Elspeet. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Boele te Utrecht. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 9.00 en 11.00 uur H. Mis en 19.00 uur Lof. Willibrorduskerk 8.00 en 10.00 uur H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur Heiligingssamenkomst en 19.30 uur Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen (NVV-gebouw) 14.30 uur openbare vergadering en 15.30 uur bijbelbespreking. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 uur ds. L. van Noort; 18.30 uur ds. G. Kaastra. Dorpshuis, 10.00 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk, 10.00 uur ds. L. Zwaan; 17.00 uur ds. Hoorweg. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur ds. C. Beuk- man uit Vlaardingen, Rem. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst. OVEKBERG Ned. Herv. Kerk, 10.00 uur: ds. C. van Viegen; 18.30 uur: ds. Overgauw uit Leersum. Oud Ger. Gem., 10.00 en 18.30 lees dienst; dinsdag, 17 okt. a.s., 10.00 en 19.00 uur: ds. Van de Poel (Dankdag). SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 18.30 uur: ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk, 10.00 uur: ds. A. G. Bar- key Wolf, em. pred. uit Zeist; 18.30 uur: dr. F. H. von Meyenfeldt uit Hilversum. Geref. Gem., 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vrij Evang. Kerk, 10.30 uur: ds. P. J. Mietes uit Zeist. De dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molen weg. Ver. v. Vrijz. Herv., 19.15 uur: ds. E. v. Loenen uit Amersfoort. De dienst wordt gehouden in het nieuwe Verenigingsgebouw te Wou denberg. R.-K. Kerk, 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molen weg. LEERSUM R.-K. Kerk, 8.15 en 10.15 uur H. Mis. LIENDEN Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 18.30 uur ds. E. S. de Lint. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 9.00 uur: ds. M. van Ren- nes uit Streefkerk; 10.30 uur: ds. N. Kooreman; 18.30 uur: ds. A. Westra. Bergschool, 9.00 uur ds. A. Westra. Geref. Kerk, 10 en 17.00 uur: ds. W. Scheuten uit Bennekom. Geref. Gem. Synodaal. 10.00 en 17.30 uur: ds. Chr. van Dam uit Werken dam. Geref. Gem. Ned., 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst. Oud. Geref. Gem., woensdag 18 okt., 19.00 uur ds. Wiltink uit Doetinchem. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk, 9.00 en 19.00 uur: ds. De Bje. Geref. Gem., 9.00 en 19.00 uur: ds. Aan- geenbrug. Oud Geref. Gem., 9.00 en 15.00 uur: Leesdienst. KESTEREN Ned. Herv. Kerk, 10.00 en 18.30 uur: ds. C. van de Berg. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 en 18.30 uur: ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal, 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst. Reref. Gem. Nederland, 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur: ds. L. v.d. Peut; 18.30 uur: ds. A. O. Zijlstra uit Amersfoort. Geref. Kerk, '10.00 en 18.30 uur: ds. Boerkoel uit Ede. LUXOR THEATER VEENENDAAL Een boeiend re laas van vier keiharde kerels die een vrouw uit de klauwen van haar ontvoer der moeten bevrijden wordt de bioscoop bezoeker tot en met zondagmiddag a.s. door het Luxor Theater te Veenendaal geboden. Een keiharde western van ho ge klasse is deze film ,„The Professio nals" (De vier geweldenaars) met Burt Lancaster, Lee Marvin, Jack Pa- lance en Claudia Cardinale. Grant (Rólph Bellamy) belooft vier harde maar betrouwbare kerels, een instructeur van automatische wapens bij het Amerikaanse leger, een dyna- miet-expert.' een paardenkenner en een spoorzoeker en meester-boogschutter ieder 10.000 dollar als zij zijn ontvoerde vrouw bij hem terug brengen. De vrouw is in handen van de leider van de beruchte Mexicaanse guerrillastrij ders, Raza (Jack Palance). Na een lange, moeizame tocht door onherberg zaam gebied bereiken de vier mannen de schuilplaats van Raza en zijn bende, waar zich ook de ontvoerde vrouw be vindt. Op meesterlijke wijze weten de vier bevrijders het kamp te overwinnen. Vlak voor zij de ontvoerde vrouw, Ma ria (Claudia Cardinale) bevrijden ont dekken ze echter dat zij van Raza houdt, maar ze moeten nu doorzetten. Er volgt een vreselijke terugtocht. Ze geraken o.a. in een zandstorm en Raza en zijn mannen zitten hen op de hielen. De ontknoping is zo verrassend dat het unfair zou zijn tegenover de bioscoopbe zoeker die nu al te vertellen. De hele film is verrassend. Op een gezonde rea listische wijze is een boeiend verhaal verfilmd. Het wordt goed gespeeld, de namen der genoemde acteurs staan daar al borg voor, onder de regie van Richard Brooks. De film telt vele mooie scènes, zowel wat het verhaal als de op names betreft. Toegang 14 jaar en ou der. Opname in cinemascope en kleu ren. Zaterdagavond begint om half tien de speciale voorstelling van deze week. Hoe goed de film ook is, hij is te oud en vooral te bekend om hem verder te bespreken: „Nooit op zondag". In de hoofdrollen Melina Mercouri, Jules Das sin en Georges Foundas. Regie: Jules Dassin. Muziek: Manos Hadjedakis. Toegang 18 jaar en ouder. Van zondagavond tot en met woens dag a.s. biedt het Luxor Theater een lachfilm met een der grootste komie ken van de laatste tijd: Jerry Lewis. Samen met Janet Leigh en Gila Golan speelt hij in de film „Drie op de di van". Een luchtig, wat onwaarschijnlijk verhaaltje van een Amerikaanse schil der die een reis naar Parijs wint. Om zijn vrouw, een charmante psychiater, te bewegen mee te gaan moet hij drie patiënten van haar van mannenhaat ge nezen. Komische situaties in deze kleu renfilm voor alle leeftijden. VEENENDAAL Begin '68 moet ge start worden met de bouw van 228 wo ningwetwoningen in „De Molenbrug". Teneinde stagnatie in de woningbouw te voorkomen moeten nu reeds de be scheiden ingediend worden. Daarom krijgt de raad maandag het voorstel voorgelegd om ruim 10 miljoen gulden krediet te verlenen als voorschot aan Patrimoniums bouwvereniging. Overi gens zuilen hiervoor weer rijksvoor schotten aangevraagd worden. De woningen worden van een onge veer gelijk type als in „De Engelen burg", maar worden voorzien van glij- goten op de etages, waardoor het huis vuil in een container gestort kan wor den. Ook op andere onderdelen zal een verschil in uitvoering zijn. De „kale" huur komt op f 26,70 per week, waarbij nog een bedrag van f 11,60 komt voor c.v, schoonhouden trappenhuizen, glas verzekering en dergelijkeDe totale huurprijs komt dus op f 38,30 per week. VEENENDAAL Voor de openba re vergadering van de raad der gemeen te Veenendaal op maandag 16 oktober 1967 's avonds 7.30 uur in het raadhuis ziet de agenda er als volgt uit: Opening; Notulen; Ingekomen stuk ken; Voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging van de legesver ordening 1965; Alsvoren tot opbouw vaststelling van de verordening op de inning van bepaalde inkomsten der ge meente Veenendaal; Alsvoren tot on bewoonbaarverklaring van de woning Hoofdstraat 86; Alsvoren tot verkoop van grond aan Patrimoniums Bouwver eniging en tot het verlenen van voor schotten aan die instelling ten behoeve van de bouw van 288 woningwetwonin gen in „De Molenbrug"; Preadvies van burgemeester en wethouders inzake een verzoek om medewerking ingevolge ar tikel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de Kon. Julianaschool, af deling ULO, alhier; Alsvoren inzake 'n verzoek van de Stichting tot oprichting en instandhouding van chr. kleuterscho len, alhier, om medewerking ex arti kel 50 der kleuteronderwijswet voor de bouw van een tweeklassige kleuter school in het complex „De Molenbrug"; Aanbeveling van burgemeester en wet houders ter benoeming van de leden van de commissie tot wering van school verzuim. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake het vaststellen van de „Verordening op de Drank- en Horecabelasting 1967". Sluiting. De woningen worden gebouwd in flats met 8 woonlagen. Ieder flatge bouw zal 48 woningen bevatten, terwijl onder de woningen bergingsruimten ge projecteerd zijn. Patrimonium krijgt de verplichting zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. VEENENDAAL Tot nu toe moest men indien men een formulier wilde hebben voor het aanvragen van een gunning of een woonruimtevergunning hinderwetsvergunning, een bouwver- daarvoor een klein bedrag betalen. Het college van B. en W. heeft geconsta teerd dat dit voor het publiek een ex tra last oplevert in het nieuwe raad huis, zodat de dienstverlening in ge vaar komt. Vroeger werden deze formulieren be taald aan de man die ze afgaf, maar tegenwoordig moet men ze eerst aan het ene loket aanvragen, dan bij de kassier gaan betalen en dan kan men pas het formulier ophalen. Om al dat geloop te voorkomen wil men de raad in de komende vergadering laten be sluiten de leges op deze formulieren af te schaffen. Als de betreffende vergun ning afgegeven wordt, moet er'gewoon een extra bedrag, gelijk aan dat wat men tot nu toe voor het formulier neer telde betaald wordeen. ADVERTENTIE KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL Op initiatief van de Veenendaalse VW wordt er zater dagmiddag 14 oktober weer een pad destoelenexcursie gehouden onder lei ding van de heer A. P. de Kleuver. De excursie start om 14.00 uur bij hotel „La Montagne". ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 AWWWWWWV AWWWWWWWWWWWV regelmatig in Veenendaal blijft pre ken, zolang dat mogelijk is. Ds. H. Jongerden, predikant van de hervormde wijkgemeente zuid te Veenendaal had op zijn verzoek om slecht ter been zijnde gemeenteleden per auto naar de kerk te rijden slechts één reactie ontvangen. De predikant hoopt nog op meer naas tenliefde Binnen korte tijd zal een nieuw jaarboekje van de gereformeerde kerk te Veenendaal worden samenge steld. Men heeft hiermee gewacht tot de nieuwe indeling van de gemeente in drie wijken klaar was. Deze is nu voltooid. Het ziet er naar uit, dat de avonddiensten van de hervormde gemeente te Rhenen ook deze winter om half zeven zullen beginnen. De kerkeraad had dit punt ter overweging gegeven aan de gemeenteleden: of om vijf uur of om half zeven kerken. Van de slechts 15 reacties die binnen kwamen waren er 10 voor half ze ven. Ook de meerderheid van de kerkeraad geeft de voorkeur aan een aan- vangstijdstip van half zeven. De hervormde jeugdkerkcommissie te Rhenen heeft voor dit seizoen niet veel uitschieters op het programma staan of het mocht het plan zijn om in de week voor het kerstfeest een oecumenische jongerenbijeenkomst te organiseren. Bovendien zal het Le ger des Heils worden gevraagd een bijeenkomst te verzorgen. Ds. J. Overduin, geref. predikant te Veenendaal, is op 27 september 65 jaar geworden. Ds. Overduin was reeds met vervroegd emeritaat ge gaan. De kerkeraad van de gerefor meerde kerk te Veenendaal heeft zich unaniem uitgesproken, dat hij het op prijs stelt dat ds. Overduin In de beide gereformeerde kerken te Veenendaal zal op donderdagavond 8 november dankdag voor gewas en arbeid worden gehouden. In Veenendaal geen vredesmars, wel zingen voor de vrede. In het ka der van de vredesweek zullen de ge reformeerde kerk, de hervormde ge meente „Sola Fide" en het Leger des Heils gezamenlijk optreden. Men zal a.s. zondagmiddag om twee uur van af garage Van Schoonhoven aan de Industrielaan over de gemeente „uit zwermen". Op zes punten zal men al zingende de aandacht bepalen bij het streven naar vrede. Inmiddels heeft een gemeentelid via een ingezonden stuk in „Rond de Cunerakerk" een ander licht op de zaak geworpen. Deze schrijver pleit zelfs voor een aanvangstijdstip van zeven uur. In meer gemeenten, aldus de scri bent, vraagt men zich af of de avond diensten nog wel functioneren. Ook in de hervormde gemeente te Rhe nen is een verschuiving naar de mor gendiensten merkbaar. De oorzaak zoekt hij niet in minder liefde tot de kerk bij de mensen dan vroeger, eer der in een ander leefpatroon De vijf daagse werkweek is een rijk bezit. Maar in vijf dagen moet meer wor den gepresteerd dan vroeger in zes. De algemene praktijk is, dat men de morgendienst bezoekt en de rest van de dag in de natuur doorbrengt. De schrijver zal het de mensen niet kwalijk nemen, maar daardoor zijn veel avondkerkgangers tot ochtend- kerkgangers geworden. Toch is hij niet voor een radicale afschaffing van de avonddienst, maar wel pleit hij voor een betere aanvangstijd. Vijf uur is een tijdstip waarop de natuur nog de aandacht heeft. Half zeven kan, maar dan zal de maaltijd nog wel eens verschoven moeten worden. De allerbeste tijd is volgens de stel ler van het ingezonden stuk zeven uur. Dan mist men noch iets van de middag noch iets van de avond. Maar niet alleen het tijdstip is be langrijk voor het voortbestaan van de avonddienst. Ook de preekstof. De schrijver stelt voor af te stappen van traditionele zaken als de Heidelber- ger Catechismus. Deze zegt volgens hem de mens niets meer. Hij noemt het een verouderd leerboek met ver schillende voor deze tijd van oecume ne aanvechtbare uitspraken, dat bij velen aversie oproept. Als de nieuwe opzet van de avonddiensten noemt hij: eens in de maand een gezins- dienst, een andere keer een jeugd dienst en op de overige zondagen be handeling van levensvragen, getoetst aan de bijbel. Van een echtpaar ontving ds. N. Kooreman te Rhenen 1000 gulden voor het kerkewerk van de hervorm de gemeente. De leden van de hervormde ge meente te Veenendaal hebben met hun vrijwillige bijdragen de hiervoor door de kerkvoogdij opgestelde ra ming overschreden. Begroot was een bedrag van 14.000 gulden. Binnen is in totaal 14.170 gulden. De chr. gereformeerde jeugdver eniging te Apeldoorn heeft een en quête gehouden onder de gemeente leden ter plaatse. De uitslag is inte ressant genoeg om hier in het kort weer te geven. Op de vraag „Waar om gaat u elke zondag naar de kerk?" antwoordde 9 procent van de onder vraagden: „omdat wij het gewend zijn" 11 pet. „om wat op te steken" 46 pet. „om een preek te horen" en 34 pet. „om een gesprek met God te voeren". Geïnformeerd naar de tweede kerk dienst achtte 12 pet. één dienst vol doende 13 pet. was gewend om twee keer te gaan. 75 pet. daarentegen vond één kerkdienst per zondag om verschillende redenen niet voldoende De derde vraag was: „Stel, dat er in een samenkomst van de gemeen te wel uit de bijbel wordt gelezen, maar niet wordt gepreekt, kan men dan toch spreken van een kerkdienst 47 pet. wilde in een dergelijk geval toch spreken van een ontmoeting met God. 31 pet. vond het belangrijkste deel van de dienst weggelaten. Voor 16 pet. was het dan wel een bijeen komst, maar geen kerkdienst en 6 pet. vond zelfs dat God zonder een preek niet gesproken heeft. Natuurlijk ontbrak de actualiteit psalmen/gezangen niet op de vra genlijst. 69 pet. achtte het om uit eenlopende redenen niet juist, dat er alleen psalmen worden gezongen. 31 pet. was positief voor uitsluitend psalmgezang. Van de ondervraagden verstond 72 pet. onder een actuele preek een preek, die de mensen in de situatie van nu aanspreekt. 28 pet. trok het meer op zichzelf door te antwoorden: „een preek die mij persoonlijk be vredigt". Niemand koos voor het ant woord: „een populaire preek die je amuseert". Voor 30 pet. hield de zondag in: tweemaal naar de kerk, 43 pet. be leefde dan het gesprek met God en 20 pet. genoot van de vrijheid. 7 pet. rustte op zondag om de volgende werkweek aan te kunnen. De meeste ondervraagden waren tegen zondagsarbeid. 79 pet. zou zelfs ontslag nemen als het bedrijf waar men werkte op zondagsarbeid zou overgaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 3