HET DEBUUT BLEEK GOED TE BEVALLEN Kjmv.-iid Opheusdense ouderling gekozen tot secretaris van Anker "-bestuu Kleuterschool in Molenbrug Opheusdenaar T. v. d. Pol 50 jaar kerkorganist Orgelles van barbier Echtgenote van Rhenens burgemeester opende Ons Genoegen bazaar Utrechtsestraatweg wordt gedeeltelijk verbeterd Goede buur Macro nu Krachtkoe Voorlichtings cursus voor weggebruikers Bioscopen in Utrecht Weekagenda Utrecht Weekagenda Arnhem Bioscopen in Arnhem Debuut LGVGRBOT? TIJD VOOR 611 doodt de leverbot E.H.B.O. Kesteren start seizoen AGENDA Rhenen in kleur op televisie M I S u uw 10550 11079 Naamgenoot VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Hoe is deze muzikale Opheusde- naar er nu eigenlijk toegekomen om organist te worden? „Eigenlijk was het een beetje toe val of hoe je het ook noemen wilt", merkt de heer Van de Pol op. „Ik kreeg van mijn grootvader op mijn tiende verjaardag een orgel, omdat ik zijn naam droeg. De mensen wa ren daar vroeger erg trots op, het geen zij veelal lieten blijken door bijvoorbeeld grote geschenken. Di rect toen ik het orgel bezat ben ik les gaan nemen bij de plaatselijke barbier, die tevens kleermaker was. maar die ook het orgel in de kerk bespeelde. Al spoedig kreeg ik de slag een beetje te pakken. Als ik één les opkreeg, leerde ik er twee, want ik had er plezier in en de muziek ging me boeien. RHENEN Gistermiddag opende mevrouw J. M. A. Bosch van Rosen thal Den Tex, echtgenote van de burgemeester, de bazaar van het da mescomité van de muziekvereniging „Ons Genoegen", die tot en met ko mende zaterdagavond in het gebouw van de vereniging aan de Muntstraat wordt gehouden. De opening werd on der andere bygewoond door wethouder T. van Lienden namens burgemeester en wethouders en door de bescherm vrouwe van de vereniging, mevrouw R. van Woudenberg- van Voorthuisen. Mevrouw Bosch sprak de hoop uit, dat het werk van het damescomité met succes zal worden bekroond. De kleine Bea van Ingen bracht op een kussen een schaar, waarmee mevrouw Bosch de bromfiets onthulde, die zaterdag avond als eerste prijs bij deze bazaar zal worden getrokken. De heer A. J. Bovenschen, voorzitter van de RMC zal die avond om half elf de trekking verrichten. Wethouder Van Lienden beloofde het gemeentebestuur te zullen opwekken de muziekvereniging het komende jaar alle steun te geven bij de viering van het honderd jarig Eestaan. De heer J. Mol, sprekende namens het bestuur, dankte de dames voor het jaar dat zij aan deze bazaar hadden gewerkt en hoopte, dat de opbrengst zal liggen tussen de tweeduizend en twee en een half duizend gulden. Die opbrengst is voor een nog nader te be stemmen doel, waartoe het damesco mité nog nader zal besluiten. Toen ik de lessen een paar maan den intensief had gevolgd, werd ik op 'n zondagochtend in de kerk in mijn kraag gepakt en naar het orgel ge bracht. De organist was verhinderd en zijn plaatsvervanger was ziek. Ze zeiden me dat ik het orgel maar moest bespelen en dat heb ik toen maar gedaan, zij het met lood in mijn schoenen. Het debuut bleek te bevallen, want 's avonds moest ik opnieuw spelen. Na een paar maan den kreeg ik tenslotte mijn vaste aanstelling. Ik was toen 11 jaar en zat nog op de lagere school. Mijn schoolkameraadjes gaven me de liederen op, die ik tijdens hét voorspel speelde". De heer Van de Pol heeft tot 1942 in de christelijk gereformeerde kerk gespeeld. Daarna is hij overgegaan naar de hervormde gemeente. De Opheusdenaar heeft niet alleen in Opheusden het orgel bespeeld, maar ook in andere plaatsen in ons land en zelfs in Zweden tijdens een va kantie. De heer Van de Pol denkt er nog niet aan om met zijn hobby te stop pen. „Als de mensen mij willen blij ven accepteren als organist, dan zal ik het zo lang mogelijk proberen vol te houden",, merkt hij vastbera den op. Familieleden van de heer Van de Pol hebben gemeend dit bijzondere jubileum niet ongestoord voorbij te moeten laten gaan. Zij hebben een feestcommissie gevormd en organi seren maandag 16 oktober des avonds van 18.00 uur tot 19.30 uur een receptie in hotel „De Grebbe- berg" te Rhenen. Stellig zullen ve len van de gelegenheid gebruik ma ken om de jubilaris geluk te komen wensen. AMERONGEN Al verschillende malen zijn er in de Amerongse ge meenteraad stemmen opgegaan eens verbetering aan te brengen aan de Utrechtsestraatweg. Ook het college van B. en W. deelt de mening van het merendeel van de raad. „Wij zijn van mening", zo zegt het college nu in een advies aan de raad, „dat het nood zakelijk is deze straat drastisch te ver beteren. De financiële toestand van de ADVERTENTIE In herfst, winteren voorjaar'66/'67 werden 250.000 runderen met G11 tabletten behandeld. In het seizoen '67/'68 zullen dat er meer dan een It miljoen zijn. Horen Uw dieren daar ook bij. of behoort U tot de achterblijvers? Uitsluitend verkrijgbaar bij Uw dierenarts. Gil gemeente laat het evenwel niet toe een bedrag van f 76.000,- hiervoor uit te trekken. Het college komt nu met een voor stel bij de raad tot een gedeeltelijke verbetering over te gaan. Hiervoor is een plan opgesteld door de tuin- en landschapsarchitect de heer P. Blaau- boer. Het omvat het verwijderen van een zo groot aantal bomen, dat een nieuwe bomenlaan kan worden inge plant en waarbij het karakter van de straat nog enigszins kan worden be houden door ongeveer een tiental bo men te laten staan. Hiermee is een be drag gemoeid van f 10.000,-. KESTEREN De plaatselijke afde ling van de E.H.B.O. te Kesteren start woensdag 18 oktober het winterseizoen met het geven van cursusavonden voor beginnelingen en gediplomeerden. De cursus voor beginnelingen wordt ge leid door dokter Keur en vindt plaats in een lokaal van de openbare lagere school. De gediplomeerde E.H.B.O.-ers komen bijeen in de kantine van de vei ling onder leiding van dokter A. Zan- dijk. De cursusavonden worden weke lijks gehouden en beginnen om kwart voor acht. Tot nu toe hebben zich ruim 20 nieuwe cursisten aangemeld, terwijl eventuele andere belangstellenden woensdagavond van harte welkom zijn. Vragen in de Kamer over Bantuinschool RHENEN Al geruime tijd „vecht" het gemeentebestuur met het ministe rie van onderwijs en wetenschappen om voor de bouwvallige Bantuinschool een andere oplossing te krijgen. De school is het opknappen niet meer waard, ten- zy er enorme offers worden gebracht. Maar dan nog blijft het lapwerk en voor hetzelfde geld zou er een nieuw school gebouw voor kunnen worden geplaatst. Bovendien ligt het in de bedoeling de school niet meer op dezelfde plaats te herbouwen, teneinde uit verkeersoog- punt op de hoek van Nieuwe Veenen- daalseweg, Bantuinweg en Wilhelmina- straat, alsmede Molenstraat een ruimer beeld te krijgen. Inmiddels heeft de heer A. Jansen, lid van de gemeenteraad voor de VVD, via zijn politieke vriend in de kamer, de heer Vonhoff, de regering benaderd over dit hete hangijzer. In de tweede kam^r zal de liberaal Vonhoff de vol gende vragen stellen: 1. Is het waar, dat het gebouw van de Bantuinschool, een lagere school in Rhe nen, in dusdanig slechte staat verkeert, dat reparatie en conservering een be drag van circa f 300.000,vergen? 2. Is het juist, dat vervanging van het oude gebouw door een nieuw zowel uit financieel-economisch en onderwijskun dig als planologisch oogpunt gewenst is? 3. Is het waar, dat het gemeentebe stuur van Rhenen hiervoor in januari 1967 de aandacht van de regering heeft gevraagd, maar dat er nog geen be slissing ter zake is genomen? 4. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de staatssecretaris dan bereid zo spoedig mogelijk tot een zodanige beslissing te komen, dat de Bantuinschool binnen afzienbare tijd in een passend gebouw gehuisvest zal zijn? RENSWOUDE Tijdens een bijeen komst in het Groene Kruis gebouw te Renswoude heeft een afvaardiging van het Veenendaalse „postzegelcomité" gisteravond aan de voorzitter van het Groene Kruis te Renswoude, dokter Th. S. ter Velde, een bedrag van dui zend gulden overhandigd. Dit bedrag vormt een onderdeel van de opbrengst van een actie die in Veenendaal is ge voerd ten bate van het Rode Kruis en het gehandicapte kind. Tijdens deze bijeenkomst die onder meer werd bijgewoond door burger meester J. A. Hosang werd het bedrag overhandigd door mevr. Stufkens uit Veenendaal. Het geld zal worden gestort in een fonds waaruit men te zijner tijd de uit breiding en verbetering van het Groe ne Kruisgebouw te Renswoude wil be kostigen. Heden, vrydag RHENEN Gebouw Muntstraat: Bazaar Ons Ge noegen. LEERSUM Hotel Damlust, 20.00 uur: Uitreiking BB-medailles. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „De vier geweldenaars". Morgen, zaterdag VEENENDAAL La Montagne, 14.00 uur: Start Padde stoelenexcursie o.l.v. de heer A. P. de Kleuver. Garage De Haas, 9.0012.00 uur: Autokeuring Veilig Verkeer. RHENEN Gebouw Muntstraat: Bazaar Ons Ge noegen. ELST Hotel Boszicht, Rijksstraatweg, 14.00 uur: Start herfstwandeling van cul tuur-natuurhistorische vereniging „Zuid-Oost Utrecht". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.15 uur: „De vier geweldenaars" en 21.30 uur: „Nooit op zondag". RHENEN De voorzitter van de Ma cro, de motorclub Rhenen en omstre ken, kreeg bericht, dat zijn vereni ging als lid is erkend door de Konink lijke Nederlandse Motorrijders Vereni ging, de KNMV. RHENEN De automobilist J. uit Wageningen, die op de Veenweg reed komende vanuit Veenendaal in de richting Wageningen, heeft een bij- zonder zwaar beschadigde auto over gehouden, door een botsing met een.... koe'. Het dier ontsnapte uit het weiland toen de veehouder H. bezig was het hek van het weiland open te zetten om er met zijn tractor uit te kunnen rijden. De koe liep de rijbaan op, juist toen de automobilist J. naderde. H. ging on middellijk de koe vangen, doch in plaats van het weiland in te lopen, liep het beest voor de auto van J. Een botsing was het gevolg. s De koe bleek echter olifantenkracht te bezitten, want de auto was zwaar 5 beschadigd en het koebeest had 5 volgens de dierenarts slechts lich- 5 te inwendige kneuzingen opgelopen KESTEREN Het algemeen be stuur van het bejaardencentrum «Het Anker" te Kesteren, heeft gisteravond de heer G. van Binsbergen uit Opheus den gekozen als secretaris van het da gelijks bestuur. De heer Van Binsber gen is ouderling van het hervormde RHENEN Dinsdagavond 24 okto ber wordt onder auspiciën van de afde ling Rhenen van het Nederlandsche Roode Kruis in hotel „Stichtse Oever" gestart met een voorlichtingscursus voor automobilisten, waarmee Rhenen een primeur heeft voor de provincie Utrecht Als eerste spreker, bij uitstek een man van de praktijk, komt de heer De Groot, lid van de witte Porsche ploeg, vertellen hoe op te treden bij ongeval len op drukke wegen en hoe de alar mering moet verlopen. Daarnaast zal vertoond worden de film „Actie van de Zwarte Zes". Naast deze zuiver verkeerstechnische voorlichting zal dokter Stegeman of dokter Rienstra met behulp van EHBO- medewerkers de medische kant be lichten. RHENEN In de afgelopen zomer zijn in en rond Rhenen kleurenfilms opgenomen, met de bedoeling dat deze zouden worden uitgezonden in een pro gramma van de AVRO, zodra de kleu rentelevisie in Nederland haar intrede zou hebben gedaan. Bij die opnamen was hotel „Stichtse Oever" het hoofd kwartier van de cameraploeg en alle overige medewerkers. Zaterdag 14 oktober (morgenavond) om kwart voor tien is het dan zover. Op het tweede net wordt dan het pro gramma in kleuren uitgezonden onder de titel „Denkend aan Holland zie ik brede rivieren traag door oneindig laag land gaan". Het is het tweede deel in de serie programma's over de grote ri vieren en het heeft als thema de Ne- derrijn, die bij Wijk bij Duurstede ver andert in Lek. In hotel „Stichtse Oever", waar sinds enige weken kleurentelevisie staat ten gerieve van de bezoekers, is juist die zelfde avond een wijnfeest. Maar om kwart voor tien hoopt men een half uur te pauzeren om deze uitzending in kleu ren, waarbij veel aandacht wordt be steed aan Rhenen en omgeving, te kun nen volgen. Voorstellingen dagelijks 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondags 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur. CAMERA: Oude Gracht 156. „Zomer nachten in Zweden". CITY: Voorstraat 89. „100.000 dollars voor Ringo". FILMAC: Vredenburg 29, doorlopende voorstelling 1018.30 uur: Nieuws, te kenfilm en „De Wereldzee", deel 2. PALACE: Vredenburg 29, dagelijks 18.45 en 21 uur: „Verdorven liefde". OLYMPIA: Amsterdamsestraatweg 350, dag. 18.45 en 21 u., woensd. ook 14.30 uur, zondag 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur. Tot en met zondag: „Blonde la ding voor Mozambique". Maandag tot en met woensdag: „Ik dr. Fu Man Chu". REMBRANDT: Oude Gracht 73, tweede avondvoorstelling 21.15 uur: „Je leeft maar twee keer". SCALA: Potterstraat 16. 14.15 en 20 uur, zondag 14, 17 en 20 uur: „Modern Mil lie". STUDIO: Oude Gracht 154, voorstellin gen 14.45, 19 en 21.15 u., zondag 14.30, 16.45, 19 en 21.15 uur: „Le Feu Follet". VREEBURG: Vredenburg 8a. „Blow Up". NACHTVOORSTELLINGEN CAMERA: Oude Gracht 156, vrijdag en zaterdag 23.15 uur: „Nachtelijk spel". PALACE: Vredenburg 29, vrijdag en za terdag 23.30 uur: „Drums across the river". VREEBURG: Vredenburg 8a, vrijdag en zaterdag 23.15 uur: „Rokende revol vers". STADSSCHOUWBURG Zaterdag 14 oktober 20 uur: „Hele da gen in de bomen", toneelspel van Marguerite Duras, m.m.v. Elise Hoo- mans, Eric v. d. Donk, Else Valk en Jan Verhoven. Maandag 16 oktober 20 uur: Theater Centrum met „Musical de Sunt". Dinsdag 17 oktober 20 uur: Het Natio nale Ballet. vrijdag 20 oktober 20 uur: Toneelgroep Centrum met „Yvonne". Zaterdag 21 oktober 20 uur: Hoofdstad operette met „Wiener Blut". TIVOLI Woensdag 18 oktober 20.15 uur: Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Paul Hupperts, m.m.v. Michel Block, piano. Werken van Henkemans, Bartók en Brahms. Donderdag 19 oktober 19.30 uur: Jeugd- concert USO, o.l.v. Paul Hupperts, m.m.v. Bert Dijkstra, verteller. Wer ken van Bizet en Prokofjew. MUZEVALTHEATER Werfkelder Oude Gracht 135 Vrijdag 13, zaterdag 14, donderdag 19, vrijdag 20 en iaterdag 21 oktober 21 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis". Woensdag 18 oktober 15 uur: Poppekast- voorstelling voor kinderen vanaf 3 j. gemeente en volgt ds. C. Mulder op, in verband met dienst vertrek naar de gemeente Poortvliet. De nieuwe secre taris was kandidaat gesteld door het dagelijks bestuur. De gehele Opheusdense delegatie waaronder de heer Van Binsbergen overwoog tijdens de vorige vergadering van het Algemeen Bestuur om uit het Stichtingsbestuur te treden. Men was het toen oneens met het besluit van het Algemeen Bestuur inzake de televisie affaire en wilde zich niet aan een de mocratisch genomen besluit onderwer pen. Tijdens de moeilijkheden in „Het An ker" bleek de heer Van Binsbergen een fel tegenstander van het plaatsen var centrum. Zijn keuze heeft bij velen dan centrum. Zij keuze heeft bij velen dan ook de nodige bevreemding gewekt. Het agendapunt betreffende de offi ciële opening heeft weinig positieve re sultaten opgeleverd. Besloten werd dat de opening van het tehuis nog nader zal worden bepaald. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om de officiële inge bruikneming in november te laten ge schieden. Vermoedelijk houdt dit uit stel verband met het gesprek tussen het gemeentebestuur van Kesteren en het dagelijks bestuur van „Het Anker", al hoewel ds. Mulder deze suggestie van morgen ontkende. Tijdens de vergadering van gister avond hebben de afgevaardigden van de Kesterense diaconie categorisch ont kend dat zij enige berichten aan de pers hebben verstrekt met betrekking tot de verkiezing van een nieuwe secre taris. Enkele weken geleden berichtten wij dat de Kesterense afvaardiging burge meester D. J. Pott zou voordragen als kandidaat-secretaris. Volgens ds. Mul der vanmorgen meedeelde heeft deze ...VEENENDAAL Hoewel er nog geen huis gereeds is heeft het bestuur van de Stichting tot oprichting en in standhouding van christelijke kleuter scholen, die ondermeer de „Spring plank" in de Engelenburg en de „Kleuterkar" op het Coniferenplein be heert, reeds een verzoek ingediend ook in het Molenbrugplan een kleuterschool te mogen bouwen. Voorlopig wordt een verzoek inge diend voor een tweeklassige kleuter school. Hiervoor heeft het schoolbe stuur moeten verklaren, dat er tenmin ste 45 kleuters de school zullen gaan bezoeken en dat het zich verbindt om voor de aanvang van de bouw 20 pet. van de stichtingskosten in de gemeen tekas te storten als waarborgsom. Volgens het preadvies aan de raad moet aan het verzoek voldaan worden, want zo schrijft het college: „In ver band met het feit dat de medewerking slechts mag worden geweigerd indien de stukken niet voldoen aan de in arti kel 51 van de kleuteronderwijs wet ge stelde eisen, wat deze stukken wel doen, zal de door het schoolbestuur ge vraagde medewerking moeten worden verleend". STADSSCHOUWBURG Vrijdag 13 okt. 20 uur: Wim Sonneveld show. Zaterdag 14 okt. 20 uur: Wim Sonneveld show- Zondag 15 okt. 20 uur: Wim Sonneveld show. Dinsdag 17 okt. 20 uur: Nederlandse Comedie met „Moeder Courage en haar kinderen". Donderdag 19 okt. 20 uur: Nieuw Rot terdams Toneel met „Hamlet". Vrijdag 20 okt. 20 uur: Compagnia d'Opera Italiana, Milaan met „Madam Butterfly". Zaterdag 21 okt. 20 uur: Het Nationale Ballet. MUSIS SACRUM Zaterdag 14 okt. 19 uur: Opening sei zoen 1967/'68 Cultureel Jongeren Pas poort. Een programma met muziek, toneel en cabaret. Donderdag 19 okt. 20 uur: Het Gelders Orkest o.l.v. Leo Driehuys, m.m.v. Carmen Prietto, sopraan. Werken van Handel, Britten, Villa-Lobos en Schu bert. Vrijdag 20 okt. 20 uur: Dertien dichters lezen uit eigen werk. Medewerken den: J. Bernlef, Cees Buddingh, Rem- co Campert, Gust Gils, Jan Hanlo, F. ten Harmsen van de Beek, Dick Hil- lenius, Ed Hoornik, Louis Lehman, G. K. van 't Reve, Hans Verhagen en Si mon Vinkenoog. DE KORENBEURS Vrijdag 13 okt.: Kamercabaret „De Foe- kepot" met „Er wordt gebeld". THEATER AAN DE RIJN Zaterdag 15 okt. 20.30 uur: Speciaal Programma Pirandello. REMBRANDT, Velperplein, voorstellin gen dagelijks 14.30, 18.30 en 21 uur: „Je leeft maar twee keer". PALACE, Bakkerstraat, voorstellingen dagelijks 14.30 en 19.30 uur: „De nacht der generaals". SASKIA, Looierstraat, voorstellingen dagelijks 14.30, 18.45 en 21 uur: „Ge scheurd gordijn". LUXOR, Willemsplein, voorstellingen dagelijks 14.30 en 19.30 uur: „De ka nonnen van Navarone". Zaterdag 14 oktober 23.30 uur: „Mon- do sexi di notte". Zondag 15 oktober 12 uur: „Canada, het land van de zwarte beren". STUDIO-A. Lange Wal, voorstellingen op zaterdag en woensdag 18.45 en 21.15 uur, andere dagen ook 14.30 uur: „Persona". Zaterdag en woensdag 14.30 uur: „Het verraad van de zwarte roofridder". ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur OPHEUSDEN „Een organist went aan de mensen en de mensen wennen aan een organist". Deze uit spraak komt van de 61-jarige heer T. van de Pol uit Opheusden, die volgende week een bijna uniek jubi leum herdenkt. Vijftig jaar achter een is hij als organist verbonden ge weest aan de kerk in zijn woon plaats. Als elf-jarige jongen begon Teunis van de Pol zijn loopbaan als organist van de christelijk gerefor meerde kerk in Opheusden. Het is altijd bij een hobby gebleven, die een steeds belangrijker plaats in zijn leven is gaan innemen. „Af en toe ga ik 's avonds wel eens naar de kerk om in alle rust op het orgel te spelen. Als ik in een beetje gedruk te stemming verkeer, doet me zo'n uurtje orgelmuziek werkelijk goed". De heer Van de Pol kan boeiend over zijn muzikale neven beroep vertellen. Een leven zonder orgel en muziek is voor hem haast ondenkbaar geworden. Op het ogenblik bespeelt de heer Van de Pol reeds geruime tijd het orgel van de Nederlands Hervorm de kerk in Opheusden. Iedere zon dag bestijgt hij twee maal het kolos sale instrument, waarvan hij zelf opmerkt, dat er vijftig kilometer in de omtrek niet zo'n prachtig orgel te vinden is. „De klank en de moge lijkheden van ons orgel zijn werke lijk fantastisch. Het is echter niet alleen het orgel, dat voornamelijk de prestaties van de organist be- bepaalt. De manier waarop er gezon gen wordt is bovendien erg belang rijk. Wat dit laatste betreft mag ik wel zeggen, dat men in Opheusden uitstekend kan zingen. Misschien een beetje rare opmerking, maar het is beslist zo en het verschil is soms in andere gemeenten duidelijk merkbaar", vertelt de heer Van de Pol. kandidaatstelling niet plaats gevonden. Dit betekent dat de drie kerkelijke af gevaardigden uit Kesteren voor de ver gadering van gisteravond hun voorne men hebben gewijzigd. uur. Zaterdags 16.30—17.30

De Vallei | 1967 | | pagina 5