Komende jaren geen sprake van belastingverlaging I Maal sneller I Igenuttigd dan klaargemaakt O pompvers Vervoer gevaarlijke stoffen geregeld vitaal, echt... Kinderrechter breekt lans voor de jeugd Beursfraude f 2 miljoen Eerste A.N.W.B.- telefooncel in gebruik Premier in Kamer: Werkloosheid onze grootste zorg Eerste grapje E Microfoons omhoog E NIET REËEL IN' LOOJS BELEID RECHTVAARDIG Voorlezen viel mee Die MOEILIJKE ZAAK Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl ,45 cl en pijpjes van 30 cl. Onderzoek naaf* uitlevering van Van Heijst Tankauto's gaan rijden volgens dienstregeling Rapport over huisartsen VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 niiiMiiuiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiimmiimiiiiiHiiiti (Van onze parlementsredactie) E E Vlet spreken is het al precies als E 5 met eten. Het werk in de keu- S S ken vraagt veel meer tijd dan het E consumeren van de spijzen. Ditzelf- E E de geldt voor het voorbereiden en E E net uitspreken van redevoeringen. E E Premier De Jong heeft woensdag S tot middernacht op zijn departe- E ment met een zevental ambtenaren E E zijn antwoord voorbereid. Toen ging S E hy slapen, maar de ambtenaren E E werkten door, tot diep in de kleine E uurtjes. Voor hen geen voetbalwed- E strijd; de bode hield hen op de E hoogte van de doelpunten. E Gistermorgen om half negen zette E E de heer De Jong zijn halvemaans- S z brilletje weer op. Hij had er nog S E eens een nachtje over -geslapen, enz E hij begon fris en kritisch zijn rede E z over te lezen, schrapte hier, vulde 1 daar en veranderde nog wat. z De oud-kapitein-ter-zee startte in s E rustig vaarwater. Met zijn beide ar- E E men op de tot de laagste stand te- E E ruggeschroefde lezenaar, zoals ge- E woonlijk hagelwitte manchetten uit E E de mouwen, sprak hij rustig over E E moeilijke problemen zoals Vietnam E en de Navo. Hij werd maar twee E keer onderbroken door onbenullige E E opmerkingen. De Kamerleden, die E E zich op deze terreinen het meest E E emotioneel plegen te bewegen, drs. E E Den Uyl en mr. Van Mierlo (D'66), E hielden hun mond. Den Uyl zoog, S E achterover geleund in zijn bank, op E S een poot van zijn bril. E Plotseling stak er een briesje op in S de Tweede Kamer. Het was op het s E moment, waarop premier De Jong S E zijn maatregelen aankondigde om E E de werkloosheid te bestrijden. On- S E middellijk grepen de fractievoorzit- E E ters en de financieel-economische E E nPoen kwam eindelek ook het eer- E E ste grapje, waarop de Kamer E E al lang had zitten wachten. Was het E E een vergissing van de premier, of S E wilde hij het op één na jongste Ka- S E merlid en daarom wellicht het E enige met een baard afstraffen? S De socialist drs. H. van den Doel S E interrumpeerde drie keer met de- E E zelfde vraag. Hij deed het bovendien E E wat uitvoerig. „Mag ik na de rede S E van de geachte afgevaardigde mijn E interruptie voortzetten?" vroeg de E E heer De Jong. Kamervoorzitter Van S E Thiel deed er met opzet? nog E E een schepje bovenop. „De minister- E S president verwarde zijn rede met de E E interruptie". „Ach", gooide premier E De Jong er direct, met uitgestrekte E E armen, overheen, „dan heb ik me wel E z heel erg vergist". E Die interrupties van drs. Van den S E Doel hadden overigens een wat ver- E velend gevolg. Kamervoorzitter Van S E Thiel vond, dat dit Kamerlid zijn E E mond nu maar eens moest houden. E E Zijn partij kon op het aangesneden S E probleem in tweede instantie terug- E komen. Bits vroeg de socialist drs. E Roemers of er dan soms niet meer s E mocht worden geïnterrumpeerd. E E „Natuurlijk", reageerde mr. Van S E Thiel, „maar niet elke keer met de- S E zelfde vraag". Van den Doel ging, wat verongelijkt, bij zijn fractiege- E E noot genoegdoening halen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De werkloosheid is onze grootste zorg", zei premier De Jong gisteren in zijn antwoord aan de Tweede Kamer. Hij maakte, zoals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, een aantal aanvullende maatregelen bekend: 1. Voor de zwaarst getroffen gebieden komt nog honderd miljoen beschikbaar door verschuivingen binnen de begro ting 1968 2. Een aanvullend program van hon derd miljoen wordt bestemd voor de werken, die de economische structuur in die gebieden kunnen versterken. 3. Met ingang van gisteren wordt vervroegde afschriiving op gebouwen toegestaan in de gebieden buiten Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. 4. Voor verbetering en onderhoud van boerderijen in de komende winter zul len subsidies worden verstrekt 5. Overheidsbestellingen op grond van de begroting 1968 zullen, voor zover zij in de werkloosheidsgebieden kunnen worden geplaatst, worden vervroegd. 6 Besloten is tot overplaatsing van vijftien rijksdiensten met een werkgele genheid voor ongeveer tweeduizend man. de kleine premier De Jong E kwam de lange, schrale minis- E E ter van Financiën, dr. Witteveen. De E lezenaar en de microfoons moesten E E omhoog. Ook voor hem gold, dat de E E bereiding van het gerecht meer tijd E E had gevraagd dan de consumptie E ervan. E Woensdag had hij, direct na af- S E loop va i de Kamerdebatten, met en- E E kele ambtenaren op zijn departe- E E ment een broodje gegeten en de E hoofdlijnen van zijn antwoord vast- E gesteld. Daarna is hij naar huis ge- E E gaan, waar hij tot twee uur 's nachts E E heeft gewerkt. Gisterochtend zette E E hij nog enkele puntjes op enkele i's- Om half twee werden de debatten E geschorst tot vier uur. Het voorstel E E van mr. Van Thiel om de spreektijd r E tot een derde van de „ruimte" in E de eerste termijn te beperken, kreeg ~iiaaiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiaiiiiiiiiiiiiinniafliia E weerstand van drs. Den Uyl. „De E heer Peschar heeft De tegenvoorstellen van de PvdA wa ren voor het kabinet niet aanvaardbaar vanwege de lastenverzwaring. „De heer Peschar zal niet anders hebben Eer wacht", zei minister Witteveen, die de ze plannen economisch niet helemaal reëel noemde. De minister van Finan ciën viel voor zijn doen ook nog scherp uit tegen de afgevaardigde De Goede van D '66. Hij noemde diens ver gelijking tussen de Witteveeh van nu en die van een jaar geleden oppervlakkig en onjuist. Zowel de minister-president als dr. Witteveen kon overigens vast stellen, dat de regering in het alge meen ruime steun voor haar beleid in de Tweede Kamer had gekregen. Premier De Jong kon nog meer nieuws vertellen. Nu al wordt begon nen met het toewijzen van vergunnin gen voof particuliere woningen voor het bouwprogram 1968. Voor het eind van het jaar zullen voor de „buitenpro vincies" alle vijftienduizend aanvragen worden ingewilligd en voor de Rand stad voor zesduizend woningen. De maxima van verplichtingen van parti culiere bouwers, waarop premies wor den verstrekt, zullen binnenkort wor den verhoogd en voor 1968 zullen de zelfde bedragen worden geblokkeerd. Om te waarborgen dat het bouwpro- gramma-1968 van 125.000 woningen zal worden »»ehaalö, deed premier De Jong nog een belangrijke toezegging: Nog voor het zomerreces zal het kabinet be slissen of het nodig is een groter aan tal woningwetwoningen te laten bouwen in geval de particuliere premiebouw achterblijft. Daarover zal dan ook nog met de Kamer kunnen worden gepraat. „De loonvorming kan de regering principieel niet uit handen geven", zei premier De Jong naar aanleiding van de overeenstemming in de Stichting van de Arbeid om tot een vrij loonbe- leid te geraken. Er komt binnenkort een eerste gesprek hierover tussen de Stichting en minister Roolvink, maar nu reeds kondigde de minister-presi dent aan dat de regering niet werkeloos zal toezien als de normen worden over schreden. Hij deed een beroep op het bedrijfsleven de nodige zelfbeheersing in acht te nemen. De loonvorming mag niet knagen aan de werkgelegenheid. Verdergaande beperkingen op de de fensie dit tegen de socialist drs. Peschar zijn met de regeringsver- antwordelijkheid niet te rijmen. De D '66'er mr. Van Mierlo kreeg de toe zegging dat het kabinet met de Tweede Kamer overleg zal plegen over de her ziening van de NAVO tegen 1969. Voor het regeringsstandpunt inzake Viëtnam verwees premier De Jong onder ande re naar de Britse socialistische minis ter van Buitenlandse Zaken, Brown, die ook meent dat pas over stopzetting van de bombardementen kan worden gepraat zodra Hanoi enige bereidheid toont tot onderhandelen. De Nederland se bijdrage aan de ontwikkelingshulp wordt inderdaad zeventien procent ho ger. Het in twijfel trekken van de ge loofwaardigheid van het regeringsbe leid op dit stuk, zoals drs. Den Uyl had gedaan, wees de minister-president ten stelligste af. Behoedzaam, weloverwogen, realis tisch en genuanceerd. Dit waren de termen waarmee dr. Witteveen zijn beleid gisteren karakteriseerde. De las tenverzwaring moet op de gehele bevol king drukken, zodat ook de lagere en straks veel te E zeggen". S „Komt er een nieuw socialistisch S tegenplan", werd honend gevraagd. E De Partij van de Arbeid ging on- E middellijk na de schorsing vergade- E ren. Het leek allemaal een beetje bluf. De Kamer was tijdens het ant- E woord van de regering immers heel E welwillend geweest. bluf bleek, toen de heer Den Uyl in tweede instantie ging S spreken. Hü sleepte twee dikke en S een aantal dunne boeken mee, waar- E uit hij „om de Kamer gerust te stel- jj len slechts enkele hoofdstukken zou E voorlezen". Zelfs dat viel mee. E Hij diende dan wel vier moties S in, maar het was duidelijk, dat geen E enkele ervan een schijn van kans E maakte. Bovendien herhaalde de heer Den Uyl zijn wens om dit ka- E binet, in het belang van de partij- E vernieuwing, voorlopig te laten zit- E ten. Wat wil men met zo'n oppositie dan nog van een algemene politieke beschouwing? Toch moest het weer S laat worden voordat de regering had S geantwoord en voordat de zes inge- diende moties waren afgestemd. E Aardig was, dat de SGP-er Van E Dis sprak over iets wat hij eigenlijk niet mag weten: het optreden van de blote mejuffrouw Phil Bloom voor de televisie. „Kan onze vrouwe lijke cultuurminister toestaan dat de eerbaarheid der vrouw, die toch al wordt geschonden, bijvoorbeeld door allerlei plaatwerk, nog verder wordt gedegradeerd?" Tenslotte nog één opmerking uit de Kamer van de ministers. Wie heeft in deze week het grootste aan- deel geleverd voor het herstel van E onze nationale economie? Ajax, door S van Real te verliezen. De Amster- E damse club komt hierdoor niet in S de volgende ronde, en dit betekent s dat het produktieproces niet meer door een televisie-uitzending zal wor- E den verstoord. Deze opmerking E schijnt niet van minister Witteveen E te komen. Die wist niet eens dat E Ajax had verloren! PREMIER DE JONG één grote zorg de middeninkomers hun portie bijdra gen. Uit het feit dat zowel de specialist Den Uyl als de liberaal Toxopeus be zwaren had ingebracht tegen de lasten verdeling, maakte de minister op dat deze toch wel rechtvaardig is. De vermindering ,van de aftrek van buitengewone lasten dient om te voor komen dat deze op den duur gewone lasten worden. Dr. Witteveen stelde de Kamer gerust met de mededeling dat aftrek van kosten van werkelijk ernsti ge ziekten onaangetast zal blijven. De vermindering van de rijksbijdra ge voor de Algemene Wet Ziektekosten verdedigde de minister met de stelling dat het gemotiveerd is een stukje van de lasten door de verzekerden zelf te laten dragen. Van enige belastenverlaging zal in de komende jaren waarschijnlijk geen sprake kunnen zijn. „Heel moeilijke zaak", zei dr. Witteveen, doelend op een mogelijke herhaling van zijn eigen belastingverlaging, die diende oin het zogenaamde progressie-effect op te vangen. Enig uitzicht gaf hij wel met zijn me dedeling dat er misschien wel ruimte komt bij een hogere belastingopbrengst tengevolge van de inkomensstijging. En dan kan er over enkele jaren ook eni ge ruimte ontstaan als het nieuwe sys teem van de omzetbelasting doorwerkt LUNTEREN „De ouderen moeten Ieren de moderne jeugd serieus te ne men. Zeg niet „Het zijn schavuiten", maar probeer hun protesthouding te be grijpen. Ze menen het echt niet zo ne- getief. Er zal heel wat meer kunnen worden bereikt als de houding van de ouderen minder veroordelend zou zijn". Dat is de mening van de bijna zeven tigjarige mr. B. Kist, die kortgeleden aftrad als kinderrechter in Amsterdam. Gisteren werd hij in Lunteren uitge luid als voorzitter van het Nederlands Verbond der vereniging Pro Juven- tute, dat hij twintig jaar heeft geleid. Mr. Kist is ervan overtuigd dat de jeugd anders is dan vroeger, aggres- siever zelfs, maar de ouderen doen er goed aan open te staan voor elke ver nieuwing. „Ik ergerde mij vroeger ook aan de lange haren van nozems en provo's. Nu vind ik die gewoon. Ook in mij heeft zich een reclassering voltrok ken", zei mr. Kist gistermiddag. Hij vindt het onjuist als de jeugd wordt beoordeeld op basis van vastlig gende normen en wetsartikelen. Daar om vindt hij het ook jammer dat het kinderrecht nog geen volledige speciali teit is. Overal waar de belangen van een kind bij zijn betrokken, zou alleen de kinderrechter mogen oordelen, vindt hij. AMSTERDAM De schade die ver oorzaakt is door de fraude van de woensdag overleden commissionair in effecten, J. de V., loopt, naar verluidt, al naar de twee miljoen gulden. Het betreft hier niet allen effecten klanten van de commissionair, maar ook andere schuldeisers. De curator is nog druk bezig met het uitzoeken van de schulden. Het plan voor een schaderegeling vanwege de Vereeniging voor den Effec tenhandel en de leden van de Vereeni ging waarbij de zwaarst gedupeerden enigermate worden geholpen, is al in een vergevorderd stadium. Men denkt daarbij aan een soort om slagstelsel, waarbij de leden van de Ver eeniging voor den Effectenhandel bij dragen tot een fonds waaruit de gedu peerden kunnen worden geholpen. Het beursbestuur en de leden van de Vereeniging zijn ervan overtuigd dat hoe dan ook deze zaak de beurslieden veel geld zal gaan kosten. ADVERTENTIE hengelo^s DEN HAAG De eerste ANWB- telefooncel in een reeks *van voorlopig 40 is donderdagmiddag geplaatst en in gebruik genomen. Deze cel staat op een parkeerterrein aan de noordelijke rij baan van Rijksweg 28 de zgn. Zui derzeestraatweg in de nabijheid van de oprit naar Nijkerk bij kilometerpaal 8,9. De cel is voorzien van een dubbel tjesautomaat en staat terbeschikking van alle weggebruikers. De ANWB heeft, zoals bekend, 40 telefooncellen als geschenk aangeboden aan de Ne derlandse weggebruiker ter gelegen heid van het bereiken van een ledental van één miljoen op 4 oktober jl. Het doel is de communicatie voor weggebruikers te verbeteren op die we gen, waar andere mogelijkheden tot te lefoneren ontbreken of te ver uiteen lig gen. Zij zullen ook ten dienste staan van ongevallenmelding, doch de ANWB ziet de cellen toch in de eerste plaats als een dienstbetoon in algemene zin aan de weggebruiker. De volgende cellen zullen dan ook steeds daar worden geplaatst, waar an dere communicatiemiddelen ontbreken. De ANWB blijft echter onverminderd ijveren voor een betere ongevallenmel ding langs de autowegen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Vooralsnog zijn er onvoldoende wettelijke gronden om de Belgische regering uitlevering te vra gen van de heer Van Heijst Sr. Op het departement van Justitie wordt de zaak nog zorgvuldig onderzocht." Minister-president De Jong zei dit gisteravond in de Tweede Kamer in antwoord op een vraag van de socialis tische fractieleider drs. Den Uyl. Van onze correspondent BEEK Staatsmijnen en enkele van haar belangrijkste afnemers heb ben afgesproken, dat beide partijen voortaan de tijd van vertrek en de ver moedelijke tijd van aankomst van tank wagens, die gevaarlijke stoffen vervoe ren, per telex aan elkaar zullen mel den. Om te voorkomen dat de chauffeur sneller rijdt dan voor dit soort trans porten is toegestaan, zal een tankwa gen die eerder arriveert dan zijn ge schatte tijd aangeeft, toch niet eerder worden behandeld dan op het opgege ven tijdstip. Dit is één van de resultaten van een bespreking tussen de burgemeester van Beek, jhr. mr. P. van Meeuwen, de Staatsmijnen/D.S.M. in Beek, vertegen woordigers van de B.B., van de E.V.O. (Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie), van Rijkspolitie, van Verkeerinspectie en van de Vereni ging van de Nederlandse Chemische Industrie. De Beekse burgemeester vindt het nu niet meer nodig een gemeentelijke verordening over het vervoer van ge vaarlijke stoffen nader uit te werken. De Beekse raad had op 14 september bepaald dat alle vervoer van gevaar lijke stoffen door Beek aan een vergun ning van B. en W. was gebonden. „De afspraken hebben aan de uitvoe ring van het raadsbesluit alle opportu niteit ontnomen. Ik zie nu wel in dat we met dit soort verordeningen het trans port per tankwagen ernstig belemme ren en een economische impasse zou den kunnen veroorzaken," lichtte burge meester Van Meeuwen gisteren toe. 't Gesprek met de bij het tankwagen- transport betrokken instanties is zijn idee geweest. Twee leden van de Beekse raad wil den gisteravond tijdens de raadsverga dering meer weten over het standpunt van burgemeester Van Meeuwen. De ze zei toen: „Ik heb ingezien welke chaos in het vervoer er veroorzaakt zou worden als elke gemeente er zo'n eigen verordening op na zou houden". De raad kreeg omdat er geen rond vraag op de agenda stond verder geen gelegenheid over de terzijdestel ling van de verordening vragen te stel len. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Prof. dr. P. Munten dam heeft gisteren minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) en staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) het eindrapport van de huis artsencommissie aangeboden. De rege ring zal het rapport, waaraan drie jaar is gewerkt, grondig bestuderen en pas daarna de inhoud eventueel bekendma ken. De commissie heeft onder leiding van prof. Muntendam geschetst: De taak van de huisdokter nu; Hoe dit taak er in de toekomst uit zal zien Welke voorzieningen moeten wor den getroffen om de huisarts in staat te stellen zijn werk te blijven doen; Wat er gedaan moet worden aan de opleiding en nascholing van huisartsen. ADVERTENTIE de beste tabak is NORTON tabak NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder rijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 25 NORTON cigarettes 1.50 mannen die alle* weten van tabak volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt World CopyrlgM

De Vallei | 1967 | | pagina 7