Erosie Britse persvrijheid door reclame Houd die ellendige ladders voortaan onder de voet Juwelen hoeven niet kostbaar te zijn Beeldenexpositie in Oldebroek blijft nog even Nieuw alarmsysteem maakt inbrekers het leven zuur Atoomenergie gaat Buenos Aires verlichten TOMADO TOMADO HET VEILIGE ANTI- SPATDEKSEL „Zwijgende jongen" door ouders in steek gelaten NIEUWE SNUFJES OP GEBIED VAN „BRILLENMODE" THEEDOEK???? Onvoldoende Goede kant Niet onrustbarend Arts-patiënt Rustgevend Nieuwe Libelle nylons met Footloc' niet één cent duurder OPROEP (VIA APPARAATJE IN BINNENZAK) ALLEEN BIJ .ECHT BEZOEK' DE DOEK DIE DIRECT DROOGT^H 15,90 met de onzichtbare Fooboc in nieuw Libelle nylons Ontwerpster mevrouw Hoogervorst: Parel mm Combinatie Namaak OKTOBER 1967 Veel vrouwen grijpen bij spanning naar „rustpil" Het gebruik van kalmeringsmiddelen neemt in ons land sterk toe. Dit werd vastgesteld op het jaarcongres van apothekers. Dr. J. H. M. Winters, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Phar- macie, merkte op dat congres op dat vooral vrouwen veel „rustpillen" slikken. Zijn de vrouwen in onze tijd minder dan de mannen tegen spanningen opge wassen? Bestaat er bij hen een grotere geestelijke onrust dan bij het mannelij ke deel van de bevolking? Of vraagt de vrouw nu alleen maar makkelijker naar moderne kalmeringsmiddelen, ter vervanging van de oude huismiddeltjes zoals broom en valeriaan? „Ik hoor tegenwoordig inderdaad van veel mensen, ik ga maar weer eens naar de dokter om te vragen of ik slaappillen of librium kan krijgen", zegt mevr. dr. Mary Zeldenrust-Noor- danus, psycholoog en voorzitster van de N.V.S.H. „Misschien slikt men die middelen nu bijna even makkelijk als vroeger valeriaan. Men gaat geloof ik van het standpunt uit, dat als er een middel tje is dat rust kan geven men dit niet moet laten schieten". „Men wordt meer met de problemen geconfronteerd, heeft meer het idee: er is wat aan te doen. Dan neemt men zijn toevlucht makkelijk tot deze kal meringsmiddelen. Op de psychische hulpverlening is men nog onvoldoende ingesteld". „Of ik als voorzitster van de Neder landse Vereniging .voor Sexuele Her vorming de indruk heb dat huwelijks problemen invloed hebben op een gro tere behoefte aan deze middelen, vooral bij vrouwen? Ik zou het zo willen stel len; voor huwelijksmoeilijkheden zijn de ogen meer geopend. Vroeger waren de vrouwen meer geneigd tot een hou ding van „tob maar door". Zij slikten dan valeriaan of broom „tegen de zenu wen". Nu ziet men de problemen meer, wil er minder onder lijden. Men gaat eerder naar een arts voor kalmerende middelen dan op eigen gelegenheid huismiddeltjes te gebruiken". „In mijn praktijk van vijf- tot zes duizend patiënten heb ik niet de erva ring dat vooral vrouwen veel kalme ringsmiddelen innemen", zegt dr. Ton Dil, zenuwarts in Amsterdam. „Het ge bruik voor mannen en vrouwen loopt evenwijdig. Ik vind overigens 't hele verschijnsel van „tranquilizers" niet zo bezwarend. Er is een verschuiving naar de modernere middelen van de psycho- farmacie. Vroeger behielp men zich met ouderwetse middelen zoals valeriaan en broom". „Die verschuiving heeft zeker niet al leen maar een negatieve kant. Men ge bruikt immers over de hele linie meer en andere geneesmiddelen dan vroeger. Wat het innemen van kalmeringsmid delen aangaat: men is minder geneigd onder de druk van spanningen en ang sten te blijven voortgaan. Men verwacht meer geluk van het leven. Dat de mo derne middelen daarbij kunnen helpen is iets positiefs". „Vroeger zei men bijvoorbeeld: ouderdom komt met gebreken". Men accepteerde ouder wordend gelaten al le mogelijke kwaaltjes. Nu worden er hogere eisen aan de artsen gesteld om van die kwalen af te komen. Men is dikwijls nog huiverig de produkten van de moderne psycho-farmacie aan kin deren voor te schrijven. Mijn ervaring is dat deze echter voor lastige kinde ren heel nuttig kunnen zijn als middel om hen meer in het gareel te houden", „De gevaren bij autorijden van het innemen van deze middelen worden naar mijn mening overdreven. De arts dient de patiënt wel te waarschuwen. Dan kan de gebruiker zich tevoren cor rigeren. Iemand die deze middelen ge bruikt kan zich wel degelijk beter dan de autorijder onder invloed van alcohol in het verkeer beheersen". „Ik heb in mijn praktijk niet de erva ring dat men zoveel meer kalmerings middelen is gaan innemen", zegt dok ter B. Looy, huisarts in Rotterdam. „De apothekers kunnen dat wellicht beter overzien. Er worden wel veel van deze middelen gebruikt, maar naar mijn mening niet onrustbarend veel. De mo derne middelen zijn overigens niet te vergelijken met valeriaan enzovoorts. Ze worden alleen op recept verstrekt KEELE (Engeland) Reclame en public relations tasten in Groot-Brit- tannië steeds meer de werkelijke vrij heid van pers aan, zo heeft de Britse thesaurier-genraal, George Wigge, ge zegd in een rede voor de Britse federa tie van journalisten. „De journalist wordt steeds minder een analist en denker en meer en meer een figuur uit dp showbusiness", aldus Wigg die vond dat de journalis tiek „ontwarbaar verstrikt" is ge raakt in de public relations en recla me. Dit, zo vervolgde hij, betekent niet dat zij „bewust een corrupte invloed" op de journalistiek hebben. „De uitwerking is veel listiger en verraderlijker geweest. De journalis ten hebben zich in het algemeen ge dwongen gevoeld mee te gaan met de luidruchtige en onkritische wereld der reclame en public relations. Men be hoeft slechts kolommen van de gespe cialiseerde journalisten in sommige bladen en tijdschriften te lezen om overtuigd te zijn dat hier sprake is van een voortschrijdende erosie van de werkelijke vrijheid van de pers". Over de vertrouwenscrisis tussen de pers en de Britse regering zei Wigg dat vier grote combinaties voor het groot ste gedeelte de Britse populaire pers in handen hebben. „Deze concentratie van Britse bladen in de handen van enige magnaten betekent dat het uitgeven van kranten zich ontwikkeld heeft tot een eenzijdig gevecht om de oplage. en hebben een heel eigen werking. Het is nu eenmaal zo dat als bepaalde middelen er zijn, deze ook makkelij ker worden voorgeschreven". „Vooral vrouwen leven in de grote stad tegenwoordig onder grote spannin gen blijkbaar. Mijn ervaring is echter, dat zowel mannen als vrouwen tegen over allerlei dingen in onze tijd een kleinere tolerantie hebben". „Huwelijksmoeilijkheden zijn bij vrouwen inderdaad nogal eens de aan leiding tot het slikken van deze midde len. Ik geloof echter niet dat er tegen woordig meer huwelijksmoeilijkheden dan vroeger zijn. De vrouw nam vroe ger wel meer het standpunt in van „overal mankeert wat aan" en „we zit ten nu eenmaal in het schuitje". Nu neemt zij ook in het huwelijk met vele dingen geen genoegen meer. Zij komt met de moeilijkheden meer tevoor schijn. Uit de latente behoefte aan kal merende middelen is dus meer een ma nifeste behoefte ontstaan". „Omdat die behoefte zich meestal in de lichamelijke sfeer openbaart, komt men doorgaans eerst aan het slikken van pillen toe en pas daarna aan het probleem. Van de huisarts uit bezien is meestal allebei nodig; het voorschrij ven van geneesmiddelen en het benade ren in een gesprek om de oorzaken te achterhalen van de angst en onrust. De ene arts heeft meer belangstelling voor het medische vlak, de andere voor het psychologische, dat is nu eenmaal zo. Minder psychologische benadering komt bij de artsen ook veelal uit tijdge brek voort. Er zouden meer huisartsen beschik baar moeten zijn om in die omstandig heden verbetering te brengen". „Men heeft tegenwoordig meer tijd om met zichzelf bezig te zijn en dat heeft tot gevolg dat men de problemen ADVERTENTIE Tip voor 2K handiger huishouden (Bakken en braden... en tóch de keuken schoon I) Wég hinderlijke spatduiveltjes! Ze krijgen eenvpudig geen kans, als het nieuweTomado anti-spatdeksel op braad- of koekepan ligt. Ook al staat het vuur nóg zo hoog onder biefstuk, eieren of pannekoeken. Een slim aluminium deksel met kleine ontsnapgaatjes voor de stoom. En een speciale uitholling in het midden om onder het braden water bij het vlees te doen. Het krokante korstje? Verzekerd, me vrouw! Dit onmisbare deksel, dat past op elke pan, kost f 5,90. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de Ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht zegt dokter K. Bos- verbonden aan het voor geslachtskunde meer gaat zien", ma, huisarts en consultatiebureau in Rotterdam. „De verhouding arts-patiënt is ver anderd. Men komt gemakkelijker met problemen bij de dokter, legt gemak kelijker meer dingen bloot, 't Aantal huisartsen is echter gering. Terwijl de behoefte van de patiënt aan een meer uitgebreid gesprek met de arts groter wordt heeft de arts juist meer en meer te kampen met tijdnood. Als er voor een uitgebreid gesprek over moeilijkheden nog niet voldoende tijd is schrijf je wel alvast eens iets kalmerends voor. Librium heeft bijvoorbeeld de uitwer king dat de activiteit gelijk blijft maar de agressiviteit vermindert. Er komt een zekere gelatenheid over de gebrui ker. Of vooral vrouwen veel kalmerings middelen innemen? Op de spreekuren bestaat het aantal patiënten doorgaans voor driekwart uit vrouwen. Zij zijn in derdaad wel veel aan spanningen on derhevig in gezin en huwelijk. Dat merk je als arts verbonden aan het consulta tiebureau voor geslachtskunde. Ook ten opzichte van impotentieklachten bij mannen schrijf ik wel librium voor. Het gebruik van de „pil" kan voor vrouwen met huwelijksklachten rustge vend werken als middel tegen onge wenste zwangerschap. Door 't gebruik daarvan ontdekken vrouwen dikwijls ook de andere kant van de seksualiteit. Vroeger speelde de vrouw ten opzichte van 't libido dikwijls geen rol. Men was harder, aanvaardde meer als vanzelf sprekend, legde zich bij moeilijkheden neer, kwam niet met de problemen voor den dag." MIAMI (Florida) Ricky Thome, het zwijgende jongetje, dat twee jaar geleden werd gevonden on het vlieg veld van Miami met slechts drie cent op zak en een half opgegeten boterham, is weer in de steek gelaten. Functionarissen van de kinderbe scherming verklaarden een telegram en een brief van de ouders van Ricky te hebben ontvangen, waarin die schrij ven niets meer met hun zoontje van doen te willen hebben. Zij zouden onder geen enkele voor waarde de zorg voor Ricky weer op zich willen nemen. Twee maanden geleden verlieten de ouders hun woonplaats Detroit op weg naar Canada. Sindsdien zijn ze onvind baar. De jongen, die nu 16 jaar is, werd september 1965 gevonden. Uit zijn kle ren waren alle etiketten geknipt die er op hadden kunnen wijzen waar hij van daan kwam. Het kostte een week voor men de roodharige vrouw, die de jon gen op het vliegveld had achtergelaten had opgespoord. Zij bleek de moeder te zijn van de „zwijgende raadseljongen". Een beschuldiging van moedwillige verlating tegen de vrouw werd inge trokken, nadat het echtpaar zich be reid verklaarde de behandelingskosten van hun zoon op zich te nemen. Zij be taalden maandelijks ongeveer 960 gul den. Ricky ging naar een school voor kin deren met leermoeilijkheden, waar hij goed vooruit ging. In augustus werd hij plotseling onhandelbaar en moest in een ziekenhuis worden opgenomen, waar speciale ziekenbroeders hem moesten verzorgen. De verpleging in het zieken huis was duurder en men vroeg de ouders om meer geld. Die hadden ech ter hun huis van ongeveer 125.000 gul den van de hand gedaan en waren naar Canada vertrokken. Kinderrechter Sid Weaver zei: „Ze hebben hem weer aan de kant gezet". Weaver vertelde dat Ricky op het ogen blik in een tehuis in Florida zit, maar dat moeite wordt gedaan hem op een school in zijn geboortestaat' Michigan geplaatst te krijgen. ADVERTENTIE *Ned. octrooi aangevraagd. DEN HAAG „Juwelen hoeven niet groot of kostbaar te zijn, als ze maar charmant gedragen worden". Mevrouw J. M. J. Hoogervorst-Roodenburg uit Den Haag weet waar ze over spreekt. Als ju weienontwerpster wordt ze da gelijks omringd door de meest kostba re sieraden. Haar man, die directeur is van het Haagse juweliershuis Schaap aan het Noordeinde, zorgt dat de voor raad edelstenen niet slinkt. Toch draagt mevrouw Hoogervorst slechts enkele lievelingsjuwelen. „Er zijn een paar sieraden waar ik aan gehecht ben. Ze zijn niet eens zo kost baar. Kijk maar, dit smalle ringetje is rondom ingelegd met saffiertjes." Aan de andere hand draagt ze een ring met parels temidden van enkele briljanten. „De combinatie briljant of saffier met smaragd en robijn vind ik erg geslaagd. Het kleurt zo schitterend het rood. groen en wit." Haar uitverkorene onder de vele ver lokkende edelstenen is de parel. „Van parels gaat iets uit. Ze geven je een prettig gevoel. Je kunt ze bij elke jurk dragen. Het hangt natuurlijk van mijn stemming af, maar meestal draag ik parels in mijn oren, aan mijn hand of om mijn hals." Haar voorkeur voor de parel is blijkbaar erfelijk. Acht jaar geleden nam haar moeder de plaats van de Franse parelrijgster bij het ju weliershuis Schaap in. Mevrouw Hoogervorst werd als doch ter van een tabaksplanter op Deli ge boren. Als schoolkind kwam ze naar Nederland. Na het gymnasium bezocht ze de opleiding edelsmeedkunst aan de rijksacademie in Arnhem. „Ik leerde er een blaadje kloppen en andere nut tige dingen maken. Voor het ontwerpen STEENWIJK De tentoonstelling van beeldhouwwerken van beeldhou wers boven de zestig jaar op kasteel „De Zwaluwenburg" te Oldebroek is verlengd tot 1 november. ZEIST By de opbouw en toepassing van elektronische alarminstallaties in ban ken, postkantoren en andere gebouwen die waardevolle voorwerpen herbergen zoals musea, juvveliérszakèn en werkplaatsen heeft zich btf alle perfectio neringen een ware stryd ontwikkeld tegen het valse alarm. Op het gebied van bewaking, alar mering en de beveiliging was al gerui me tijd een hoge graad van perfectie bereikt. In de praktijk echter wordt op vele plaatsen nog maar al te vaak vals alarm gemaakt doordat de beveiligings apparatuur in werking komt door oor zaken die geen verband houden met het doel waarvoor de installatie is op gesteld. Dit valse alarm blijkt een van de ernstigste euvels te zijn, want na enke le malen vals alarm verslapt de aan dacht. Daardoor ontstaat de kans dat bii werkelijk onraad niet snel genoeg tot actie wordt overgegaan. Na vier jaar laboratorium-onderzoek is bij de Telecommunicatie Industrie Becker te Zeist een nieuwe draadloze beveiligingsapparatuur ontwikkeld die via een ingenieus decoderingssys- teem niet meer door invloeden van buitenaf in werking kan worden ge steld. De apparatuur heeft de namen Mobilarm en (vanwege de kleine afme tingen) Minilarm gekregen. Zij is zo selectief, dat zij ongevoelig is voor andere stroombronnen met een hoog storingsniveau zoals bliksem, computers en andere elektronische ap paratuur. Dergelijke apparatuur is juist veel in gebruik in de gebouwen of op de terreinen waar de meeste behoefte mm Enkele nieuwe snufjes op het gebied van de ,,brUien-modelinks „Waauw"een breed gerande ovale tienerbril in twee kleuren middetu „Hollywood"een neo-stijl-creatie, eveneens een grote ovale bril, maar bezet met gekleurde steentjes; rechts: een pince-nez. gebaseerd op de bril uit de dertiger jaren. aan automatisch werkende beveili gingsapparaten bestaat. Trillingen door zwaar verkeer, trei nen en trams die in de nabijheid voor bijgaan, hebben geen invloed op het systeem. De alarminstallatie komt ech ter wel in werking wanneer inbrekers met boren of snij-apparaten enkele sto ten achter elkaar hebben gegeven op of bij de kluis die zij willen openbre ken. De verkeerstrillingen, die op het ogenblik niet zelden de alarminstalla tie in werking stellen, zijn van voor bijgaande aard en verschillend van werking. Een boor of snij apparaat zal enige tijd achtereen gebruikt moeten worden wil de inbreker kans hebben het beton en het staal waardoor de kluis wordt beschermd te overwinnen. Bij kostbare schilderijen, waardevol le sierraden, geld en waardepapieren werkt de alarmering weer anders. Hier wordt de installatie in werking gesteld, wanneer deze voorwerpen van hun plaats worden weggenomen of wanneer iemand een onzichtbare straal onder breekt die ter bescherming rondom de beschermende artikelen wordt uitge straald. Daarnaast zorgen „verklik kers", die los van de onzichtbare straal op een geheel andere manier waken, voor een extra beveiliging. Deze nieuwe ontwikkeling, die het vals alarm en storende invloeden van andere bronnen heeft overwonnen, heeft tevens een belangrijke uitbreiding van de toepassingsmogelijkheden tot gevolg gehad. De apparatuur is daarbij kleiner van omvang, lichter van gewicht en ver plaatsbaar geworden. De ontvangertjes, waarvan de klein ste de naam Minilarm kreeg, zijn zo klein en licht, dat zij met gemak in de zak kunnen worden meegenomen. 1S MMH Dit alles heeft de mogelijkheid ge opend om de installatie zowel voor be veiliging en bewaking te gebruiken als voor het oproepen van mensen. Een vernuftige, automatisch werken de decoderingssleutel regelt de oproep voor één persoon of een groep, welke laatste mogelijkheid weer uitgebouwd kan worden tot verscheidene groepen, naar gelang van de belangrijkheid van het alarm. Hierdoor worden de mogelijkheden groot voor de toepassing bij politie, brandweer artsen en ingenieurs. De laatsten moeten bijvoorbeeld thuis of waar ook terstond op de hoogte worden gebracht indien er storing dreigt in een fabricageproces, dat doorgaat ter wijl niemand meer in de fabriek aan wezig is. Deze zogenaamde procesbewa king wordt met dit alarmsysteem o.a. toegepast op de raffinaderij van Esso in het Botlekgebied bij Rotterdam. De daar geplaatste installatie waakt tevens tegen brand en andere rampen. Zij verzorgt ook de oproep van leden van de bedrijfsbrandweer en andere hulpdiensten, naar gelang de aard en omvang van het onraad dat de appara ten registreren. Het Mobilarm-systeem van Becker wordt al gebruikt bij verschillende po litiekorpsen, banken, chemische bedrij ven, een grootwinkelbedrijf en twee fa brieken. Er zijn nu 25 van deze aller nieuwste alarminstallaties in ons land in gebruik. Er zijn aanvragen van brandweerkorpsen, een luchthaven en verscheidene andere instellingen. De apparaten voor het Minilarmsys- teem, dat in principe gelijk is aan het Mobilarm, maar veel kleiner van om vang en binnen een kleiner gebied wer kend, komen deze maand in de fa briek in Zeist in produktie. Met een groot aantal protoypen worden nu op verschillende plaatsen in ons land proe ven genomen. Mobilarm heeft een actieradius van vijftien tot achttien kilometer; Mini larm bestrijkt een gebied van vijf tot acht kilometer. Binnen die cirkel wordt een storingvriie werking gegarandeerd. Er zijn geen dode hoeken waar zender of ontvanger niet werken. Gebouwen, bomen of andere obstakels, hebben op deze installatie geen invloed. Overtui gende proeven toonden dit aan. Bij de ontwikkeling van deze appa ratuur is ook bijzondere aandacht be steed aan de uitschakeling van spiona ge. Het opzoeken en peilen van de in het geheim opgestelde zender is uitge sloten, omdat bij het in werking treden van de installatie de zender slechts twintig seconden in de lucht is. Daar na werkt de alarminstallatie toch door hoewel de zender automatisch is uitge schakeld. Ook al zou een technisch toegeruste bende van bankovervallers kans zien de zender te ontvangen, dan maakt de zeer korte uitstralingsperiode van de zender het onmogelijk om de plaats van de zender te bepalen. Deze plaats wisselt bovendien enkele malen per jaar. Ook de coderingen worden op ge zette tijden veranderd. van sieraden, ging ik naar Parijs. Op ateliers, die voor grote zaken zoals Tiffany's in New York, van Kleef en Arpel en Cartier in Parijs werkten, heb ik het vak in al zijn facetten ge leerd." „Toch vond ik het smeden te zwaar. Toen ik terug in Nederland kwam, heb ik me toegelegd op het ontwerpen van juwelen. Ik laat het smeden aan de vakmensen (zo'n twintig) over. Ik kan ze nu wel aanwijzingen geven. Op het ogenblik leren een Spaanse en een Bel gische het ontwerpen van juwelen bij me. De meeste meisjes hebben geen geduld. Ze denken dat het een, twee, drie gaat. Het is nu eenmaal geen type cursus." Mevrouw Hoogervorst heeft een idea le combinatie gevonden tussen het al ledaagse nuchtere leven en haar ro mantisch beroep. Hoewel zij niet zo enthousiast is over haar „dubbel le ven." „In de boekjes staat zo mooi te lezen dat een baan en een huishouden echt wel samengaan. Nou, ik kan het moei lijk. Als ik iets heel nieuws wil maken, dan moet ik het 's avonds in bed teke nen." Caroline, haar zes-jarige dochtertje, komt binnen met de mededeling dat ze een kruiwagen nodig heeft omdat ze iedere dag valt. Inderdaad heeft het meisje een arm in gipsverband en is er op de elleboog nog een vers wond je bijgekomen. Voor ze weggaat, laat ze een paar herfstbladeren bij haar moeder achter. Terwijl we over juwelen als geldbe legging spreken, neemt mevrouw Hoo gervorst een stoel en klimt erop. Een lichtpunt in de prachtige kroon van de antiek ingerichte salon is uitgegaan. Het euvej wordt ter plaatse verholpen. „Na de Hongaarse opstand in 1956 kwamen diverse vluchtelingen hier hun juwelen inwisselen. Ze hadden niets anders kunnen meenemen." „Ik vind het zo jammer dat mensen veel geld uitgeven aan namaakjuwelen, die praktisch geen waarde hebben. Zelfs een cultivé parelsnoer blijft waar devol. Bovendien zijn de cultivé's, die meestal uit Japan komen, niet van de echte parels te onderscheiden. Mijn man is er zo'n kei in. Hij ziet het altijd, waarschijnlijk aan de glans. Ik moet ze onder het röntgenapparaat houden, voordat ik zekerheid heb. De echte parels worden uit de Perzische Golf gevist. We zijn op onze reis naar India ook even in Barein geweest. Op Ceylon zagen we de modderputten waar de smaragden gezeefd worden. Ik heb mijn ogen uitgekeken." Volgens mevrouw Hoogervorst is de Nederlandse vrouw bang om opvallen de sieraden te dragen. „Is de edelsteen wat groot, dan zegt ze al gauw, daar kan ik toch niet mee lopen. Gelukkig verandert het langzaam. Hoewel jonge meisjes weieens willen overdrijven." Het juweliershuis Schaap heeft een in ternationale klantenkring. Wanneer „iemand van het hof" de zaak binnen komt, weigert de heer Hoogervorst te zeggen of het voor een aankoop voor het koninklijk gezin is. „De koningin en de prinsessen hebben prachtige ju welen", vindt mevrouw Hoogervorst. Haar man vult aan „maar sieraden kopen is een zaak van vertrouwen." ADVERTENTIE DDD DDIS HEDEMAM ALMELO BUENOS AIRES Buenos Aires (ze ven miljoen inwoners en hoofdstad van Argentinië) wil de eerste La tijns-Amerikaanse stad worden, die verlicht wordt door atoomenergie. Het voortvarende kernprogram van Ar gentinië omvat de produktie van elek triciteit door middel van kernenergie binnen vijf jaar. De Argentijnen hopen zelfs het rijpen van hun wijnen te bespoedigen door middel van atoomstraling. „Maar het eerste grote werk is nu de kerncentrale te bouwen die de helft van de bevolking van het land moet voorzien van elektriciteit", zegt schout-bij-nacht Oscar A. Quihaillalt, een geleerde van de marine, die aan het hoofd staat van de Argentijnse commissie inzake de atoomenergie. Hij deelde mee, dat het de bedoeling is, dat het werk van de centrale het ko mende jaar begint te Atucha, 96 km ten noordwesten van Buenos Aires en dat de centrale omstreeks 1972 in be drijf moet zijn. Tien firma's uit de VS, Canada, Enge land en West-Duitsland hebben 17 verschillende aanbiedingen voor de bouw van de centrale gedaan. De kos ten zouden liggen tussen 75 en 125 miljoen dollar naar gelang de vereis te capaciteit De centrale zou goedkope elektriciteit leveren aan de provincie Buenos Aires en de noordoostelijke provincies, een gebied, dat een tiende van het grondgebied van Argentinië, maar de helft van zijn bevolking van 24 mil joen zielen omvat. Argentinië heeft in Latijns-Amerika te zamen met Mexico en Brazilië de lei ding in het wetenschappelijk kernon derzoek. Met gebruikmaking van binnenlands ura nium werken sinds 1958 in omgeving van Buenos Aires drie experimentele reactors. Deze produceren radio-isoto pen of radio-actieve elementen voor wetenschappelijk onderzoek betreffen de het conserveren van voedsel, de ge neeskunde, de landbouw en de indus trie.

De Vallei | 1967 | | pagina 8