Jintan Diensttijd in Rusland verkort Vervolging National Zeitung wegens antisemitisme JONGEN VROEG VRIENDJES HEM TE VERMOORDEN nieuw Betrouwbaarheid hitteschild testen KORT VOOR ONGELUK ALLES NOG IN ORDE V.N.-overleg Midden-Oosten op dood spoor SATURN-5MACHTIGE LANCEERRAKET Ex-politiechef heeft kritiek op rapport Bomaanslag Deskundigen gaan onderzoek instellen Zelfverbranding vrouw in door Ver. Staten die mó'eteii welI goed zijn I Akkoord over 230 ontslagen bij de H.A.L. Nieuwe regering cetafeir Prachtbijts Super - waterafstotend - geen kringen Detlev levensmoe na scheiding o uders herensokken met "ingebouwde'frisheid CIRKELBAAN SNELLERE TERUGKEER HITTESCHILD UNIEK RECORD NOODLUIK maakt uw keel weer als fluweel PARELS voor frisse adem 95 ct. ALARM ONBEGRIJPELIJK VIERDE TURKIJE PLAATS VAN HET WRAK KRETA: ^MIDDELLANDSE UNANIEM VERSNELD TEMPO DRIE MILJOEN Slagersmes „MASSAMOORD" VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 RUIMTESPRONG NAAR DE MAAN (Van onze redacteur wetenschappen) T\e raket die spoedig de eerste Amerikanen naar de maan zal brengen wordt als de omstandigheden gunstig zijn vandaag voor het eerst in een baan om de aarde op de proef gesteld. Het is een ongeveer druiduizend ton zware Saturn-V, de eerstee van een serie van vijftien, die thans aan de lopende band worden vervaardigd door het grootste team van ondernemingen dat ooit aan de uit voering van één ruimtevaartopdracht heeft gewerkt. Wan neer deze proefvlucht van een onbemande Saturn-V slaagt volgt er over enkele maanden, vermoedelijk in het voor- Jaar van 1968, nog een tweede, waaraan ook nog geen mensenlevens zullen worden gewaagd. Deze twee proefvluchten moeten het bewijs leveren, dat de ruim honderdtien meter hoge Saturn-V, 's werelds mach tigste lanceerraket, volledig betrouwbaar is én dat het hit teschild van de kegelvormige driemanscapsule Apollo vol doende bescherming biedt bij terugkeer in de dampkring met een snelheid van ongeveer tien kilometer per seconde, aan het einde van de reis naar de maan. De Saturn-V brengt het onbemande ruimteschip Apollo eerst in een ruim 16.600 kilometer hoge cirkelbaan om de aarde. Na drie banen om de aarde te hebben beschreven op die hooge wordt de Apollo in een elliptische baan gebracht waarvan het hoogste punt ruim 18.300 kilometer van de aar de is verwijderd. De voortstuwingseenheid van de Apollo moet in die ellip tische baan de snelheid van de Apollo verhogen en de Apol lo terugrammen in de dampkring met een vaart die onge veer gelijk is aan die van een Apollo die op het punt staat een reis naar de maan te beëindigen. Het is de bedoeling, dat de Apollo aan parachutes in het midden van de Stille Oceaan zal terechtkomen, vlak bij de Hawaii-eilanden. De eerste Apollo die deze vuurproef moet ondergaan, de Ol7, zal indien alles naar wens gaat, zich elf maal zover van de aarde verdwijnen als Mercury's en Gemini's, waarmee de Verenigde Staten de afgelopen jaren in de bemande ruimtevaart zulke opmerkelijke succes sen hebben bereikt. Bovendien zal die Apollo door de dampkring terugkeren met een snelheid die de terugkeersnel- heid van de Mercury's en Gemini's met vele duizenden kilometers per uur overtreft. Het hitteschild van de Apollo, ten slotte, zal dan 2000 graden Celsius heter worden dan de hitteschilden van de Mercury's en Gemini's. Dit zijn geen proefvluchten waaraan men meteen al mensenlevens kan wa gen. Nu wij kunnen terugzien op tien jaren ruimtevaarttechniek, waarvan er ruim vijf goeddeels in het. teken ston den van verovering van een klein stuk je van de wereldruimte door de mens, wordt het pas goed onbegrijpelijk, dat de gehele wereld in april 1961 voet stoots aannam dat de Sovjet-Unie zon der uitgebreide voorbereidende proeven zomaar de kosmonaut Joeri Gagarin in het ruimtescheepje Wostok-1 de wereld ruimte in had durven zenden, in vol vertrouwen op de onfeilbaarheid van de toen nog superieur geachte Russische ruimtevaarttechniek. De Amerikanen vertrouwden de astro naut John Glenn pas toe aan hun ruim tescheepje, de Mercury, nadat Alan Schepard en Virgil Grissom het op de proef hadden gesteld in korte „kogel banen" boven de Atlantische Oceaan. Daarvoor had men trouwens de Mercu- ADVERTENTIE "JAN, GEEF PA DE FLES OLIFANT AN!" Kreet van liefhebbende echtgenote Vermoeide pa. Ruikt aan het glas. Nipt aan het glas. Drinkt uit het glas. Olifant cognac! Voelt zich. beter! Van onze Amsterdamse redactie HEEMSTEDE „Er zijn in het rap- port-Enschede opmerkingen over de Amsterdamse politie gemaakt die kant noch wal raken. Het korps heeft recht op rehabilitatie". Aldus de voormalige hoofdcommissa ris van de politie in Amsterdam, de heer H. J. van der Molen. „Ik heb al verscheidene onjuistheden en verkeerde voorstellingen gevonden", zegt de ex-hoofdcommissaris. Hij heeft het tweede interimrapport en het slot- rapport van de Commissie-Enschede nog slechts vluchtig gelezen. Hij zal, zegt hij, wel enige tijd nodig hebben om de onjuistheden te weerleggen. Over de vorm waarin hij zijn wederwoord zal gieten, zal de ex-politiechef zich nog beraden. De heer Van der Molen, die sinds enige tijd niet meer in Amsterdam maar in Heemstede woont, laat nog in het midden of er ondeskundigheid dan wel opzet in het spel is geweest, bewust of onbewust. „Maar het uitstekende Am sterdamse politiekorps waaraan ik ge durende bijna tien jaar leiding heb mo gen geven en dat in de woelige dagen ondanks een groot personeelstekort onder de moeilijkste omstandighe den meer dan zijn plicht heeft ge daan, heeft recht op eerherstel." Een auto-ongeluk heeft gisteravond het leven gekost aan het elfjarige meisje E. V. Papen uit Echt. Haar va der en moeder werden zwaar gewond. De heer Papen was bij het inhalen met zijn auto tegen een boom gebotst. ry enkele malen onbemand banen om de aarde laten beschrijven. Van deze gedragslijn wijken de Amerikanen ook thans, met ruim vijf jaren ervaring meer, nog niet af. Zij zijn, na het tra gische ongeval op Cape Kennedy dat in het begin van dit jaar de astronauten Virgil Grissom, Edward White en Ro ger Chaffee het leven kostte, nog voor zichtiger geworden. Zelfs indien de Saturn-5 in de eerste proefvluchten volledig aan alle verwach tingen beantwoordt, zullen zij aan de ze reis nog geen mensenlevens toever trouwen. Wanneer zij dienst hebben ge daan bij het demonstreren an de be trouwbaarheid van het hitteschild van de Apollo zal. voor de lancering van de eerste Apollo die bemand banen om de aarde gaat beschrijven een kleinere Sa- turn worden gebruikt. Dat is een verbe terde uitvoering van de Saturn-1 die in de tien achtereenvolgende lanceringen uitstekend voldeed. Er zijn tot nu toe dertien Saturns ge lanceerd, waaronder drie exemplaren van de verbeterde versie van de Sa turn-1. Geen enkele van deze Saturns heeft gefaald, hetzij op het lanceerblok hetzij na de start. Dat is een uniek re cord in de rakettentechniek. Daarom ziet men op Cape Kennedy de lancering van de zeer grote broer van deze Sa turns, de Saturn-5, met groot vertrou wen tegemoet. Op de dag van de vuurproef die de Apollo 017 moet ondergaan zullen drie astronauten acht uren en drie kwartier de duur van de eerste proeftocht in grote spanning verkeren. Die drie zijn Walter Schirra, Walter Cunning ham en Don Eisele. Zij zullen de eer ste tocht in een bemande Apollo om de aarde gaan maken, in 1968. Die uren zullen niet minder spannend zijn voor zes andere astronauten, Thomas Staf ford, Eugene Cernan, John Young, Wil liam Pogne, John Swigert en Ronald. Die zes maken deel uit van de twee re servebemanningen die voor de eerste tocht in een Apollo om de aarde zijn aangewezen. Deze negen mannen zullen dan wel moeten denken aan de hel van vuur die op 27 januari drie van hun kameraden verteerde in een Apollo die niet van een deugdelijk noodluik was voorzien. Zij weten dat de nieuwe Apollo waaraan zij zullen worden toevertrouwd wel zo'n noodluik heeft zodat een herhaling van de ramp van 27 januari is uitgesloten. Maar ook mèt een betrouwbaar nood luik kan de Apollo geen honderd pro cent zekerheid bieden. Daarom blijft een tocht in dit nieuwe Amerikaanse ruimtescheepje, of het er nu een is om de aarde, om de maan heen en naar de aarde terug, of naar de maan en terug, een avontuur, waaraan grote risico's verbonden blijven. Het is tevens het grootste avontuur dat de mensheid ooit heeft aangedurfd. Wordt dit avontuur met succes be kroond dan zullen enkele staande uit drukkingen waarin het woord „maan" voorkomt hun betekenis verliezen, zo als „naar de maan reiken" (het onmo gelijke willen bereiken), en „naar de maan wensen" (hopen op volledige ver dwijning). De mens zal dan voor het eerst de sprong van het ene hemelli chaam naar een ander hebben ge maakt. Latere generaties zullen dat heus wel zien als een mijlpaal in de ge schiedenis van de mensheid. Een opname van een Saturn-raket, waarvan de grote Saturn-5 is afge leid. ADVERTENTIE MD BANO AOOSENDAAL 0 Drie mannen zijn in het bijzonder benieuwd naar de vuurproef, die een verbeterde Apollo moet doorstaan in een baan om de aarde. Deze drie man nen zijn Walter Schirra, commandant (zie foto), Walter Cunningham en Don Eisele. Zij zullen volgend jaar als eerste een Apollo in een baan om de aarde be mannen indien de komende vuurproef en een tweede slaagt. ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM PENNES (Frankrijk) Onbekenden hebben gisteravond getracht een bom aanslag te plegen op de gevangenis van de Bretonse stad Rennes. De bom, die met de hand vervaardigd was, sloeg een krater van een meter buiten de ge vangenismuur en richtte enige schade aan omliggende huizen aan. Er werden geen mensen gewond. Raadsels rondom vliegramp ATHENE (Reuter, AP) Griekse. Hongaarse en Turkse schepen hebben gisteravond de lijken geborgen van de 66 inzittenden van het Britse straal- passagiersvliegtuig van het type Co rnet, dat gistermorgen bij de Turkse kust tussen Cyprus en Rhodos in zee stortte. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Korte tijd voor het ongeluk meldde de bemanning van het toestel, dat alles nog in orde was. Eerder al had de piloot van een hef- schroefvliegtuig laten weten dat er geen kans was dat iemand de ramp had over leefd. De wrakstukken van het toestel waren over een oppervlakte van 27 vierkante kilometer verspreid. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Kort voor de ramp had de pi loot van het vliegtuig, kapitein Gordon Blackwood (45) nog gemeld dat alles in orde was en dat hij over dertien mi nuten op het vliegveld van Nicosia zou landen. Toen het toestel na de opgege ven tijd niet boven Cyprus was aange komen, werd alarm geslagen. Drie uur later deelde de piloot van een verken ningsvliegtuig van de R.A.F. mee dat hij ongeveer vijftig kilometer uit de Turkse kust bij het Griekse eiland Kas- tellorizon lijken en wrakstukken, in zee zag drijven. Het vliegtuig, een Comet van British European Airways, die voor Cyprus Airways vloog, had 59 passagiers aan boord, van wie er 32 in Londen waren ingestapt en 27 in Athene. In Athene had het vliegtuig een andere beman ning gekregen, drie Britten en vier Cy prioten. Van de passagiers hadden er 20 de Britse nationaliteit en vier de Amerikaanse. De overigen waren Grie ken of Cyprioten. Uit Londen is een groep deskundigen van de B.E.A. naar Rhodos gevlogen om te trachten de oorzaak van de ramp vast te stellen. De leider van de groep, William Baillie, zei dat het een uiter mate onbegrijpelijk ongeluk was om dat het voorviel op een hoogte van 8.800 meter. „Enkele minuten voor het ongeluk werd nog een routineboodschap uitgezonden. Uit niets bleek dat er moei lijkheden waren", zo zei hij. Later op de dag deden er geruchten de ronde dat generaal George Grivas, opperbevelhebber van de Cypriotische strijdkrachten en de vroegere leider van de ondergrondse organisatie Eoka op Cyprus, zich aan boord van het ver ongelukte toestel had bevonden en dat misschien een bom in het toestel was ontploft. Maar de Griekse regering deelde en kele uren later officieel mee dat gene raal Grivas voor bsprekingen in Athe ne was. De commissie van onderzoek van de B.E.A. hoopt dat de flight recorder, 'n apparaat dat alle technische gegevens van de vlucht automatisch registreert, zal worden teruggevonden. Het appa raat is zodanig geconstrueerd dat het een verblijf van vele maanden onder water kan doorstaan. Het vliegtuig is het vierde Britse straaltoestel dat in de Middellandse Zee is verongelukt. In 1954 stortten 2 Comets in zee onder omstandigheden, die nooit zijn opgehelderd. Daarbij kwa men 54 mensen om het leven. In 1961 stortte een Cornet 4 b een toestel van hetzelfde type dat gisteren veron gelukte in de Middellandse 'Zee, kort nadat het was opgestegen van het vlieg veld van Ankara. 27 inzittenden kwa men om het leven. Het ergste vliegongeluk, dat zich tot dusver dit jaar heeft voorgedaan, deed zich voor in de buurt van Cyprus. Op 20 april kwamen 126 mensen om het leven nadat de bliksem een Brittannia passagiersvliegtuig van de Zwitserse maatschappij Globe Air had getroffen en was neergestort. SAN DIEGO (Californië) Een 36- jarige boeddhistische vrouw van Japan se afkomst heeft gisteren in San Diego zelfmoord gepleegd door zich achter haar huis met benzine te begieten en in brand te steken. Volgens familieleden wilde de vrouw, door haar daad protesteren tegen de oorlog in Viëtnam. Zij werd door haar zuster ontdekt, die trachtte de vlam men met een tuinslang te blussen. Het slachtoffer overleed in een ziekenhuis aan haar verwondingen. miULO SE ANPV.PELT Het kruisje geeft de plaats aan waar het Britse vliegtuig, dat van Athene op weg was naar Cyprus, is verongelukt. MOSKOU (Reuter) De diensttijd in het Russische leger zal van drie tot twee jaar worden teruggebracht. Terzelfder tjjd zal een militaire vooropleiding worden ingevoerd voor de leerlingen van de laatste twee schoolklassen van de middelbare scholen en de scholen voor vakopleiding. Dit deelde de Russische minister van Defensie, maarschalk Andrei Gresjko, gisteren in de Opperste Sov jet het Russische parlement mee. Maarschalk Gresjko zei dat de ver korting van de diensttijd mogelijk is geworden dank zij de geweldige techni sche vooruitgang van het wapenarse naal. Krachtens de nieuwe wet op de dienstplicht, die gisteren unaniem door de Opperste Sovjet werd aangenomen, zullen alle Russische jonge mannen van achttien jaar worden opgeroepen voor twee jaar militaire dienst bij land- of luchtmacht en voor drie jaar bij de marine of de grenstroepen. Op het ogenblik be draagt de diensttijd drie jaar voor de landmacht en de luchtmacht en vier jaar voor de marine en de grenstroe pen. De Russische minister van Onder wijs, Michaël Prokofjef kwam later te rug op de militaire voor-opleiding in de scholen. Hij zei dat aan het personeel van de scholen enkele beroepsofficie ren zullen worden toegevoegd die de jongens van de laatste twee schoolklas sen een militaire training zullen geven. Maarschalk Gresjko beschuldigde in zijn rede voor de Opperste Sovjet de Amerikanen ervan dat zij hun militai re voorbereidingen tegen de Sovjet- Unie en tegen andere communistische staten in versneld tempo voortzetten „achter een scherm van gepraat over vrede en samenwerking". „De Ver enigde Staten hebben in verschillende delen van de wereld gevaarlijke situa ties geschapen. Deze politiek van het imperialisme heeft de internationale toestand aanzienlijk verslechterd en 't gevaar van een nieuwe oorlog sterk doen toenemen", aldus maarschalk Gresjko. ADVERTENTIE I PHILIPS BATTERI JEN I ROTTERDAM De directie van de Holland-Amcrika Lijn heeft gisteren met de vertegenwoordigers van de vak organisaties overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor de 230 personeelsleden, die de maatschap pij wil ontslaan. Gisteravond reeds heb ben de vakbonden de ondernemings raad van de HAL ingelicht. Aan de onzekerheid, die nu al maan denlang onder het wal- en kantoorper soneel heerst, komt over enkele dagen een eind. Verwacht wordt dat de direc tie op korte termijn de namen van de ontslagen werknemers zal noemen. ADEN President Sallal van Jemen heeft gisteren, naar Radio-Sanaa meldt, een nieuwe regering gevormd, waarin hijzelf premier en minister van Buiten landse Zaken is. Laatstgenoemde func tie bekleedde hij niet in het oude ka binet, dat van september vorig jaar da teerde. Maarschalk Sallal heeft het republi keinse bewind in Jemen geleid sinds de militaire staatsgreep van septem ber 1962, die de monarchie ten val bracht. Sindsdien woedt er een burger oorlog tussen republikeinen en roya listen. De Arabische landen stelden op hun recente topconferentie in Khartum totdusver een vredescommissie in, maar deze is door Sallal geboycot. VER. NATIES (New York) Het intensieve overleg achter de schermen tussen de VN-delègaties over het Mid den-Oosten is doodgelopen en het debat in de Algemene Vergadering over deze kwestie, dat maandag zou beginnen, zal dan ook minstens een week worden uitgesteld, zo zeiden welingelichte krin gen gisteravond. Er is geen enkele aanvaardbare for mule voor een regeling van het con flict gevonden. Beide partijen houden vast aan hun eerdere eisen. De diplo matieke onderhandelaars vrezen, dat een nieuw verbitterd debat in de VN- assemblee hun vredespogingen nog meer zal bemoeilijken. Algemeen be staat het gevoel dat de Veiligheidsraad nu eerder hét aangewezen orgaan is om via resoluties althans de basis voor een vredesregeling te leggen. Een Arabische woordvoerder ontken de gisteravond dat de Arabische lan den ook maar iets zijn afgeweken van hun eis inzake onvoorwaardelijke te rugtrekking der Israëlische troepen. Israëlische kringen bleven van hun kant rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische staten eisen en ver wierpen elke VN-bemoeienis. De Britse gedelegeerde Lord Caradon heeft een leidende rol bij het overleg achter de schermen gespeeld, maar geen ont- werp-overeenkomst of een eventuele resolutie voor de Veiligheidsraad ter tafel gebracht. ADVERTENTIE BONN De justitie in München zal de hoofdredacteur van de ultra rechtse Deutsche National Zeitung und Soldatenzeitung, Gerhard Frey, ver volgen wegens het afdrukken van een antisemitische karikatuur van Ludwig Rosenberg, de voorzitter van de grootste Westduitse vakcentrale, de Deutsche Gewerkschaftsbund (DGB). Het sterk nazistisch gekleurde blad (oplage 125.000 exemplaren) had naar aanleiding van de financiële steun, die vakcentrale aan Israël heeft gegeven, ven, een spotprent gepubliceerd, waar op Rosenberg demonstratief als jood is getekend. Op de prent is Rosenberg luxueus ge kleed als een soort ouderwetse „pluto craat". Hij leunt op een zak vol geld. Tegenover hem staat een sjofel gekle de arbeider, een vakbondslid. In het on derschrift zegt Rosenberg: „Van mij krijg je niets terug. Ik geef jouw geled liever weg voor de opbouw van de Is raëlische economie, voor de campagne tegen de National Zeitung enz...". De D.G.B. heeft er in een verklaring op gewezen, dat de vakcentrale na de Israëlisch-Arabische oorlog van juni 1967 voor drie miljoen mark Israëlische staatsleningen heeft gekocht om Israël te steunen. Een dergelijke hulp is ge bruikelijk en is ook aan vele andere landen verstrekt, aldus de D.G.B.die de National Zeitung verdraaiing van de feiten verwijt. Ludwig Rosenberg, een joodse Duit ser, verbleef van 19331965 in Enge land. Hij was daar leeraar en journa list, en werd daarna, als ambtenaar van het Britse ministerie van arbeid, belast met de zorg voor de Duitse ADVERTENTIE BREMEN (AP) Twee jongens uit de Westduitse havenstad Bremen zijn gisteren naar de gevangenis ge stuurd, omdat zij een mislukte moord aanslag hadden gepleegd op 'n vriend je, dat hun daartoe opdracht had ge geven. Het slachtoffer had zijn vrien den tweehonderd mark (honderdtachtig gulden) als beloning toegezegd. De zestienjarige Norbert Gorlig en de vijftienjarige Klaus Weigler zijn na een proces van drie dagen veroordeeld tot de minimumstraffen van één en anderhalf jaar. Hun vriendje Detlev Kramer was levensmoe geworden nadat zijn ouders waren gescheiden. Dit voorjaar had hij bij wat glazen bier de afspraak ge maakt dat zijn twee vrienden hem zou den vermoorden. Op een avond in april troffen de jongens elkaar op een een zaam voetpad aan de rand van de stad Daar stootte Weigler een slagersmes in de borst van Detlev. Gorlig drukte het nog wat dieper. Detlev trok het mes echter uit zijn lichaam en vie, hevig bloedend, flauw. Zijn vrienden rookten nog een sigaret, namen het „loon" uit Detlevs fietstas en vertrokken. Detlev kwam weer bij en werd ge vonden door militairen. Hij herstelde in een ziekenhuis en kreeg een psy chiatrische behandeling. De jongen zei dat hij geen zelfmoord had willen ple - gen omdat „de mensen" dan zouden zeggen dat hij nog aan moeders rok hing. vluchtelingen in Engeland. Na de oor log teruggekeerd naar Duitsland aan vaardde hij eind 1962 de hoogste post in de Westduitse vakbeweging. De National Zeitung heeft enkele maanden geleden een reportage gepu bliceerd over de oorlog in Israël, met koppen zoals „Massamoord op de ara bieren" en „Israël Auschwitz in de woestijn". Daarbij waren portretten af gedrukt van Mosje Dajan en Adolf Hit ler. De Westduitse justitie liet de pagi na's met dit artikel in beslag nemen. De hoofdredacteur Frey zal zich voor beide kwesties in één proces moeten verantwoorden. ADVERTENTIE U houdt frisse, droge, voeten in 3 Sterren herensokken met Hy- gitex. Want Hygitex desodori- seert, voorkomt transpiratie, desinfecteert en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren sok ken. Alleen 3 Sterren sokken zijn behandeld met Hygitex. 2.95 MET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FRIS

De Vallei | 1967 | | pagina 9